Brieven uit de Residentie. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs Gemi Geen maatregel tot verheffing van on- ze nationale industrie toch kan worden beraamd, of een heirleger van buiten- landsche agenten, vertegenwoordigers van buitenlandeche ondernemingen, ver klaart zich aanstonds mobiel om de tot standkoming van dien maatregel te ver ijdelen. Zoo was het in 1913 met de agitatie tegen hot ontwerp Tariefwet van Minis ter Kolkman. Mr Kooien publiceerde toen het vertrouwelijk stuk door de Duitsche regeering verspreid, waarin triomfaal het mislukken van de tariefherziening ge- teekend werd met de zinsnede: „achter deze geheele agitatie in Nederland stond de buitenlandsche importeur". Sindsdien werd dit spel herhaald: De buitenlandsche importeur kwam in ver zet tegen de Tariefwet-Golijn in 1921, te gen het Schoenenwetje, tegen het Aarde werkwetje. Daarom ook tegen het Tarwewetje. Daarom ook tegen de aangekondigde accijnsverhooging op sigaretten. De „Nederlandsche vereeniging van si garetten-importeurs" is haar luidruchti ge actie begonnen en naar op haar le ver gadering werd meegedeeld, „zou deze kwestie de volle aandacht hebben van de Egyptische regeering, waarbij niet uit het oog dient te worden verloren, dat de Ne derlandsche handel en industrie zeer groote belangen hebben bij een onbedreig- den uitvoer naar Egypte". De eerste opposant tegen steun aan de Nederlandsche productie is altijd de bui tenlandsche importeur. Dat geeft te denken! De Tarwe wet is ook door de Eerste Kamer aangenomen en eindelijk! kan men nu iets tegemoet zien, dat op steun aan onzen tarwebouw lijkt. Een mensch wordt er wel eens kregelig onder, als men al dat getalm ziet en dat gedebatteer hoort. Ik denk altijd aan den man, die in het water viel en die dreigde te verdrinken, terwijl er twee op den kant, die helpen konden, heftig aan het disputeeren waren, hoe hij het best ge holpen kon worden. Regeeringshulp voor onzen landbouw is voor den landbouw zelf een kwaad ding. Om meer dan één reden. Ook om de ma nier, waarop ze geboden wordt. Het had thans maar een paar stem men gescheeld, of de tarweboeren hadden niets gehad. Of beter gezegd, toch wel iets, n.l. een motite. Die motie was nu, na zooveel tijd, dat de zaak bij de Kamers ligt, vrucht van socialistisch en liberaal denken. De soci alist Wibaut en de liberaal Rink waren er de vaders van. Men moet dat goed ont houden! Niet, dat die socialisten, die liberalen en ook die vrijz. democraten niets voor onzen tarwebouw willen doen. Dat mag men niet zeggen, want die motie begon met te zeggen, dat tijdelijke steun voor de tarwecultuur thans wel te verantwoorden is. Is dat niet edel? Toont het niet, hoe al die menschen uit de groote stad, die iedere huismuseh een vinkie noemen, begaan zijn met den nood van onzen landbouw? Ik heb bij zooveel medegevoel gehuild. Maar dit weet ik wel, dat, als een deel der arbeiders in de groote steden het zoo kommervol had als een deel van onzen landbouwenden stand in dezen tijd, dat dan de lucht zou daveren van de protes ten en men zeggen zou: helpen! hoe eer hoe beter, de wijze waarop, is een tweede. Ziedaar, men wilde onze tarwebouwers helpen. Maar, natuurlijlijk anders dan de Re geering het wilde. Deze zag de beste op lossing in een maal- en menggebod, maar de oppositie wilde een productie-premie, dat was vee! beter. Nu is het waar, dat het stelsel van het maal- en menggebod stellig zijn bezwaren heeft, de Regeering erkende dat zelf ook. Ieder stelsel heeft zijn bezwaren. Ook dat van de productie-premie. En 't vermakelijkste was haast, dat de heer Wibaut, toen hij het stelsel der pro ductie-premie aanbeval, dadelijk begon met enkele van die bezwaren op te noe men, hoewel dat, gelijk Prof. Diepenhorst hem aan zijn verstand bracht, nog lang j niet alles was. Wij moeten nu eens goed opletten! Vooral van sociaal-democratische zijde heeft men ons telken» weer verteld, dat door deze Tarwewet ons brood duurder zal worden. Ik heb op dat gebied in ons Par lement al heel wat voorspellingen aan moeten hooren; dit zou gebeuren en dat zou komen, enmeestal kwam er niets, of soms ook het tegendeel van wat voor speld werd. Mij persoonlijk zou het absoluut niet ergeren, wanneer ik voor m'n broodje één of twee centen meer moest betalen, wanneer ik wist, dat daarmede tegemoet gekomen werd aan de leniging van den nood van niet weinigen. Doch het gekke is, dat wij in ons land absoluut niet van „de" broodprijs kunnen spreken. Hier in den Haag is hij stellig eenige centen hooger dan in vele andere plaatsen. Het zou interessant zijn eens een staatje van dat verschil in den brood prijs, hier en op tal van andere plaatsen te geven. Men zou eens zien, hoe groot het verschil is. Ik versta heel goed, dat hier het brood wat duurder moet zijn, dan op menige andere plaats, maar dat ligt niet aan den tarweprijs, maar wel aan heel andere factoren. Daarom heb ik van het begin ai aan zoo weinig vrees ge koesterd voor die dreiging met verhoo ging van den broodprijs. Dat zal best los loopen. Evenmin geloof ik de voorspelling, dat door deze Tarwewet de importeurs van buitenlanclsch meel naar den kelder zul len gaan. Stellig wordt hun positie er niet florisanter op, maar dat is die van onze tarwebouwers en van onze landarbeiders toch ook niet? De import van buitenlandsch meel wordt door deze Tarwewet absoluut niet ver boden. Is het niet opmerkelijk, dat in het Eer ste Kamerdebat het verzet tegen de Tar wewet kwam van de woordvoeders der groote steden? Geen enkele der bestrij ders wan nader betrokken bij den land bouw. Trouwens, indien ooit, dan is bij dit debat wel gebleken, hoe eenzijdig on ze Eerste Kamer is samengesteld, want, zonderen wij Prof. Diepenhorst uit, die voorzitter van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond is, dan voerde niemand het woord, die practisch iets meer van den nood van onzen Landbouw afweet. Trouwens, zulken zijn er in de Eerste Kamer ook maar weinigen, te gering is hun getal. In de Tweede Kamer waren er onder de soc. democraten nog drie, die met het Regeeringsontwerp meegingen, hier was het er geen enkele. Het ging hier bijna zuiver rechts tegen links. Dat is toch wel zeer opmerkelijk, vooral voor een College als de Eerste Kamer, dat toch in hoofd zaak een „toetsende" taak heeft. Het de bat over de Tarwewet in dit liooge college heeft ons weer eens doen zien, dat het nog lang allen geen koks zijn, ook al dragen ze lange messen. J. H. Middelburg. Ter herdenking van het vijfjarig bestaan der Chr. Middenstands- vereeniging, waren de leden met hunne dames daartoe in het Militair Tehuis samengeroepen door het Bestuur, op Vrijdag 20 Februari j.l. De voorzitter, de heer K. Helder, open de op de gebruikelijke wijze en verwel komde de aanwezigen, speciaal de afge vaardigden van de Chr.-Hist. Kiesvereeni- ging, van den Chr. Besturenbond en van „Patrimonium". Spr. herinnert aan den tegenspoed, waarmee men te kampen had in de 5 jaar, die voorbij gingen. Maar wij ho pen verder te gaan, niet in eigen kracht, doch steunend op God. Hierna brengen de afgevaardigden van de Chr.-Hist. kiesvereeniging, van den Chr. Besturenbond en van „Patrimo nium" hunne gelukwenschen uit. De secretaris herinnerde in zijn vijf jarig verslag aan de bezielende rede van den heer Altena uit Hilversum, vijf jaar geleden, toen een vereeniging werd op gericht met een ledental van 26. Thans zijn wij uitgegroeid tot 48. Dankbaar zijn wij, maarniet vol daan. De penningmeester deelt mede, dat de totale onvangsen in 1930 hebben bedra gen f320.67, de uitgaven f355.36, zoodat er een nadeelig saldo is van f34.69 (vo rig jaar f71.72). Nu werd gepauzeerd. Voor eenige ver snaperingen was gezorgd. Duizenden zijn getuigen geweest van de begrafenis der slachtoffers van de mijn ramp te Nothberg. Rechts de mijndirectie onder wie de Eschweiier Reserve ressor teerde, in den stoet. Door vriendelijke zorgen van bestuur en voorzitter kon een 5-tal films worden vertoond. Ze lieten zien pracht natuur- gezichten, gebruiken en kleeding van vreemde volkeren, enz. Tusschen de films door werden ook nog enkele voordrachten en gedichten ten beste gegeven. Te ruim half 12 volgde sluiting. Sint Laurens. Woensdagavond verga derde de afdeeling van den Bijz. Vrijwil- ligen Landstorm onder leiding van den burgemeester, voorzitter van de plaatse lijke afdeeling. Overste Bierman sprak over de organisatie van het verbond, de heer Laernoes over het nut en de nood zakelijkheid ervan. Het 'brevet als scherp schutter werd uitgereikt aan de leden K. Willemse, J. W. Davidse, M. Boone, J. Riemens en S. Hillebrand. Hierna werden eenige landstormfilmen vertoond, die zeer in den smaak van de talrijke aanwezigen vielen. Met het zin gen van het Wilhelmus werd deze avond besloten. Biggekcrke. Onder voorzitterschap van burgemeester Simonse werd Dinsdag avond een vergadering gehouden van de plaatselijke afdeeling van den Bijz. Vrij- willigen Landstorm, welke door bijna alle leden werd bijgewoond. De voorzitter opende met een wel komstwoord en deelde mede, dat dhr Laernoes door dringende bezigheden, tot zijn spijt, niet aanwezig kon zijn. Overste Bierman, commandant van het Verband Zeeland, zette voor de pauze uiteen de wenschelijkheid van aansluiting bij den B. V. L. en toonde op zeer bevattelijke wijze aan, dat we het gevaar niet alleen van Rusland moeten verwachten, doch dat dit gevaar eveneens, al is het eenigs- zins in anderen vorm, ook in ons land aanwezig is. Na de pauze besprak hij, hoe de ver dere organisatie in elkaar is gezet en dat bij een eventueele oproeping elk weet of gezegd zal worden, hoe hij moet hande len. Enkele brevetten van schietvaardigheid werden uitgereikt. Met een woord van dank, speciaal aan dhr Bierman en de aanwezigen, sloot de voorzitter deze aan gename samenkomst. Meliskerke. Woensdag vergaderde de Raad dezer gemeente in voltallige zitting. Omdat het de eerste vergadering was in 1931 sprak de voorzitter zijn beste wen- schen voor dit jaar uit. Wethouder Jakobsen beantwoordde dit met een wederkeerigen wensch. Op een verzoek om een verordening te maken tot wering van vreemde woor den, werd op voorstel van B. en W. af wijzend beschikt. Van het Dag. Bestuur der Zeeuwsche Landbouw-Mij was een rapport ingezon den, o.a. over de werkloosheidsverzeke ring met een aanbeveling om hierbij aan te sluiten. De voorzitter zet dit nader uiteen. Dhr de Buck zegt: Meliskerke kent geen werkloosheid, er bestaat hier geen werk- loozenkas, maar hij is uit een oogpunt van beginsel en practijk voor aansluiting, het kost bovendien de gemeente als de toestand blijft, zooals nu, niets. Dit voor stel kwam niet in stemming. Het kohier voor de hondenbelasting wordt vastgesteld op f55 met 22 stuks. Als lid van het Burg. Armbestuur wordt herkozen met alg. stemmen dhr P. Sturm. Als leden van de Schattingscommissie worden herkozen Burg. de Keijzer, Weth. Jakobsen, Iz. Matthijsse en K. Wisse Sz. Stembureaux voor Staten- en Raadsver kiezing worden samengesteld. Een verzoek van J. Wisse, slager, al hier, was ingediend om een jaarlijksche vergoeding te mogen ontvangen voor het beschikbaar stellen van zijn slachtge- bouw bij noodslachtingen op werkdagen. B. en W. stellen voor hier afwijzend op te beschikken. De gebruikers betalen hiervoor. Bovendien des Zondags blijven wij toch met de moeilijkheid zitten. Een gemeentelijk gebouw zou de voorkeur verdienen. De abattoirkwestie te Middel burg is ook nog niet opgelost. B. en W. willen daarom den bestaanden toestand bestendigen, zonder gemeentelijke ver goeding. Over deze zaak ontspint zich een bree- de discussie, waar alle leden aan deel nemen. Alleen de heeren De Korte en Koppejan denken er anders over dan B. en W. Dhr De Korte zegt: Wisse heeft den steun van de gemeente verdiend, belang hebbenden zijn er steeds door geholpen geweest en de gemeente behoefde geen onkosten te maken en noodslachtingen op Zondag mogen wel eens op de hof stede plaats hebben. Dhr Koppejan was het hiermee eens en steunde daarom een voorstel-De Korte om w e 1 vergoeding van gemeentewege te verleenen, wat alleen met de stemmen van de voorstellers voor verworpen werd, waarmee het voorstel van B. en W. was aangenomen. Bij de rondvraag vroeg dhr de Buck de aschbakken binnen een week te la ten ledigen, wat zal worden gedaan, en dhr Dekker vroeg de opruiming van een gestorven boom, staande op het dorps plein. De voorzitter deelde mee, dat de boom reeds geruimen tijd verkocht is en dat de kooper aangezegd zal worden de opruiming te bespoedigen. Hierna sluiting met gebed. Waarde. Maandag j.l. vergaderde de Raad. De voorzitter spreekt een Nieuw- jaarsgelukwenseh uit en wil den Raad aansporen tot zuinigheid. De Algemeene Politieverordening werd vastgesteld. Bij art. 35, behelzende, dat het verboden is om zonder vergunning van B. en W. vermomd of onbekend ge maakt op den weg te verschijnen, ver zoekt dhr A. Wisse te schrappen de woor den: „Zonder vergunning van B. en W.", wat wordt verworpen met 4 tegen 3 st. Het artikel aangaande het tapverbod voor de Zondagen en den eersten Kerst dag, wenscht dhr Wisse zóó veranderd te zien, dat voor het vervolg op gemelde dagen en in bedoelde localiteiten geen publiek mag toegelaten worden. Hierover ontspon zich een breedvoerige discussie. Het voorstel werd verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Verschillende leden bepleitten een steunregeling voor werkloozen. De voorzitter antwoordt hierop, dat de Raad in dezen weinig vermag te doen, daar de werkloozen niet georganiseerd zijn. Besloten wordt een bespreking over deze zaak te houden met de plaatselijke Armbesturen. Nieuwdorp. Gisteravond hield de Ver. „Het Groene Kruis" haar jaarvergadering die slechts door 8 personen bezocht was. Waar de voorzitter en vice-voorzitter bei den door ziekte verhinderd waren, werd de vergadering geleid door dhr C. Min- derhoud. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden 248 bedraagt, van het magazijn werd regelmatig ge bruik gemaakt. De rekening gaf een ont vangst van f 290,48 en een uitgaaf van f 210,99. Door den afgevaardigde, dhr Jb Ste- ketee werd verslag gedaan van de Prov. Vergadering, gehouden te Zierikzee. De beide aftredende bestuursleden, de heeren A. Polderdijk en J. Traas werden bij acclamatie herkozen. Ter Prov. Vergadering werd afgevaar digd dhr G. Traas; als plaatsvervanger dhr J. Steketee. Ontevredenheid In liberale kringen. Dinsdag hield de Centrale Zeeland van de liberale Staatspartij de Vrijheidsbond te Goes een vergadering, waarin Mr J H. Knottenbelt het woord voerde over de landbouwcrisis. Uit de in verband hiermede gehou den besprekingen bleek, dat men over de houding van de liberale Kamerleden volstrekt niet tevreden was. De voorzitter, de heer A. Hage van St.- Maartensdijk, die dit punt van de agenda inleidde, zeide, naar de „G. Crt." mee deelt, het te betreuren, dat Mr Knot tenbelt tijdens de behandeling van het tarwewetje door de Tweede Kamer afge geven heeft op de Zeeuwsche Maatschap pij van landbouw, de instelling die alle liberale landbouwers in dit gewest lief hebben. Deze critiek en de vraag van een ander liberaal Kamerlid of de toe stand in den landbouw inderdaad zoo ernstig is vormen het bewijs, d a t d e liberale Kamerfractie niet op de hoogte was. Spr. duidt den noodtoestand nader aan, en hij is van oordeel, dat steun aan een noodlijdende industrie niet onder pro tectie valt. Nadat Mr Knottenbelt breedvoerig de houding van de liberale fractie had ver dedigd, waarbij hij verklaarde van mee ning te zijn, dat de liberalen zich terecht tegen het Tarwewetje hebben verklaard, werd door verschillende aanwezigen het woord gevoerd. De heer Leenhouts wees er op, dat de toestand van den landbouw zeer precair is, en dat volgens zijn mee ning in ons land de steden door de re geering bevoordeeld worden ten koste van het platteland. Spr. wraakte de uit lating van Mr Knottenbelt in de Twee de Kamer, dat de boeren geen sociaal gevoel zouden hebben, en hij vond dat de liberale fractie de bezwaren tegen de tarwe-wet te breed uitgemeten heeft. De heer Hartog is van meening, dat de liberalen door hun houding tegen de tarwe-wet invloed op het platteland ver loren hebben. De heer Van Bommel van Vloten acht het gewenscht, dat de liberale Kamer leden beter zullen luisteren naar de ad- Bij Griep Influenza en gevatte koude zullen Mijnhardt's Grieppoeders U spoedig helpen. Prijs per poeder 8 cent en per doos 45 cent. Zoowel op de poeder als op de doos staat de naam Mijnhardt. Let hierop. Verkrijgbaar bij uw drogist. viezen van de landbouw-specialisten on der hen. De heer Moelker gelooft niet, dat de boeren 100 pCt. profijt van de tarwe-wet zuilen trekken. Toch had hij liever steun van de liberale fractie gezien. Het is be ter een half ei dan een leege dop. Mr Knottenbelt beantwoordt de spre kers, en merkt nogmaals op, dat een steun, die den een helpt en den ander benadeelt, uit den booze is. Vooral als een steun kan worden gevonden, die dit niet doet. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Huizen, G. Lans te Sua- woude en Tietjerk. Bedankt voor Vianen, A. Dönszelmann te Almkerk. Geref. Kerken. Tweetal te Rotterdam (vac. ds G. Ela- hove) G. Bouwmeester te Andel en C. W. Keur te Oudewater. Beroepen te Mijdrecht, F. de Vries te Raamsdonk. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Apeldoorn, Joh. Jansen te Leiden en G. Salomons te 'sGraven- zande. Geref. Gemeenten. Beroepen te 's Gravenpolder, M. Hei koop te Utrecht. Kerkverlichting. De N. V. Handelsmaatschappij R. S. Stokvis Zo nen is de levering opgedragen van twee 60-lichts en tien 30-lichts Oud-Holland- sche Kronen, alsmede 15 daarbij passen de 3-lichts wandarmen voor de bekende Groote of St Janskerk te Gouda. Deze vereerende opdracht werd ver strekt na een zorgvuldige studie der ver lichtingscommissie, die o.a. de kronen be zichtigde, die deze firma aan de Mare- kerk en Pieterskerk te Leiden leverde. Grijpskerke. De j.l. gehouden stemming in de Ned. Herv. Kerk alhier voor Ker- keraad of stemgerechtigden, heeft met bijna algemeene stemmen uitgemaakt, dat liet beroepingswerk enz. blijft in handen der stemgerechtigden. Oostkapelle. Bij de gehouden stemming voor Kerkeraad of Kiescollege werden 74 stemmen uitgebracht op het Kiescol lege en 63 op den Kerkeraad, zoodat de toestand thans gewijzigd is en een Kies college het beroepingswerk enz. ter hand zal nemen. Kats. Door de stemgerechtigde lidma ten dezer gemeente werd 16 Februari met 11 tegen 2 stemmen besloten, dat ook in de volgende tien jaar het recht van be roeping van predikanten en benoeming van ouderlingen en diakenen aan de ge meente voorbehouden blijft. Op 24 Febr. werd door de stemgerech tigde lidmaten beslist met 14 tegen 3 st., dat in deze gemeente geen kiescollege zal optreden. Op de voordracht no. 2 als onder wijzeres aan de o.l. school te Ouderkerk a. d. Amstel, komt voort: mej. W. A. van Maris te Oudelande. „Volksonderwijs" over het rapport- Rutgers. „Volksonderwijs" noemt in een artikel over „De herziening onzer lager onder- Iets nieuws. Door de gemeente electriciteitswerken te Rotterdam is een ladder wagen met opvouwbaar bordes in gebruik genomen, waarmede zonder oponthoud van tram en ander verkeer kan worden gewerkt. wijswet 1920" Rutgers een m] ling: Wel is vt de grondslager tasten, maar geen nadeel tel belangen van de commissie schaal van 45 Het el v e r. Op eenl wachtpost 6 vl Baarle-Boshovl den trein, diel trekt, een maif bleek te zijn d| Lier, geboortig De man lie langs de huizl gen den trein niet door de der volgwager Groot- Een hevige brl langen tijd nii ren het VolksJ Joodsche theap bekend was, De brandwe| stralen, doch beperken, de De bibliotheek! de van 600Cf Ook de gymr zijn vernield, bruikt voor demonstraties] Een o lierster te De\| vroeg of menf dens met de hl zien van eenl ook vroeg naif ter K erop. l| in het aanwez verlangde te was, bemerkt| uit haar kas Het is haasl gelijke doorzil offer heeft kf Coni' g e v a 1 1 e I is Dinsdagavj derlandsche van Stuivenb trein, die oil gevallen. Metl op een steene] gebrug en we del dood opg] Eerst na a?| verdwijning derzoek langs| ongelukkige een vrouw enl J o n gl zocht. Gis| foort een naamd ItaliaJ wusteloozen is door een politiebureau den geneest moeidheid cl die van Zwol dagen geloop] Hij zal doel biljet voorzie] ouderlijke wq Zuig< stikt. Inl te 's Gravenhl veer een mal om het leveif Vermoedelil zwak was, zi| en is daarbij f sen gekomer meer de kracl wentelen, waj S 1 e c 1 uit Grijpskerl Dezer dag] Mooi Nede

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2