Nu. 125 Donderdag 26 Februari 1831 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank K.V. Soes EERSTE BLAD. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINQEN Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE per MAART vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Corststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. £6455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. 7)e Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers10.05 Prijs der Advertentien: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Tegen de Tarwewet. Het liberale „Vaderland'' is slecht te spreken over de aanneming van de Tarwe wet door de Staten-Generaal. Het blad betreurt het, dat de heer Golijn in de Eerste Kamer zijne bezwaren terzijde stelde en het brengt hulde aan de twee rechtsche leden van de Eerste Kamer, die tegen stemden. 'tWare beter geweest meent het libe rale orgaan, dat het ontwerp was ver worpen. Om dan te vervolgen: „Zelfs vooraanstaande boeren hadden zulk een les noodig gehad, omdat zij zich veel te veel als de natie beschouwen. Het moge waar zijn, dat het iedereen goed gaat, als het den boer goed gaat, maar dat woord beteekent toch zeker niet, dat de Staat er zijn nu eenmaal altijd afwisselende perioden van vette en magere koeien die laatste categorie kunstmatig zou moeten mesten. Het be teekent alleen, dat de wetgever er voor moet zorgen, dat onze aanstaande land bouwers in de gelegenheid zullen zijn om hun bedrijf in de perfectie te leeren, en dat onze handelspolitiek van dien aard zal wezen, dat zij door export den hoog- sten prijs voor hunne producten zullen kunnen maken; het kan zelfs beteekenen, dat in abnormale omstandigheden tijde lijke noodmaatregelen kunnen genomen worden om den boerenstand over het doode punt heen te helpen. Van welke noodmaatregelen dan in de eerste plaats zal moeten overwogen worden, of ze an dere groote belangen niet te zeer zullen schaden. Niet te zeer zeggen wij, omdat het nu eenmaal niet tegen te spreken is, dat wie in tijd van malaise de eene groep der bevolking helpt, altijd de andere groe pen schade doet. De boeren zijn blijk baar blind voor dat feit" Na dan verder gewezen te hebben op een inderdaad minder gelukkige uiting van den voorzitter der Gron. Mij van Landbouw, vervolgt het blad: „Landbouwers als hij hebben zich toch in zooverre altijd de natie gevoeld, dat ze voor de belangen van bet overige deel van ons volk al heel weinig oog hadden. Zeer terecht herinnert oud-Mi nister Treub daaraan, in zijn laatste „Herinneringen en Overpeinzingen", no. 56, waarin hij naar aanleiding van de noodgedwongen onteigening van het graan schrijft, dat het verklaarbaar was, dat deze bij de boeren niet in bepaald goede aarde viel maar dat toch, gegeven den benarden toestand waarin het land ver keerde, de Regeering op eenige mede werking van den boerenstand had mogen rekenen. Het tegendeel was het geval, overal tegenstand, zoo niet actieve, dan passieve; één van hen ging zelfs zoo ver, dat hij zijn koren liever met petroleum overgoot, dan het voor de voeding van de bevolking aan de Regeering af te staan. Gelukkig zijn er ook nog boeren, die zich in de eerste plaats Nederlander voe len, maar de meerderheid van hen is van het genre van bovengenoemden voor zitter van de Groninger Maatschappij van Landbouw, en wie dat genus wil leeren kennen, neme kennis van de redevoerin gen^) van den Heer Rraat in de Tweede Kamer. li |J Gelukkig, dat in de wj'ze waarop de Tarwewet ten slotte is aangenomen, eene vingerwijzing voor de Regeering ligt, om ook bij crisiswetten de belangen van de Nedérlandsche Natie als één onscheid baar geheel te beschouwen, en zich niet dood te staren op de belangen van één enkele groep. Ze zal, en dat is in de tegenwoordige omstandigheden een troost, ook ten gevolge van Rare Tarwewet wei weer spoedig last krijgen van een andere groep In de Nederlandsche Natie, want er zijn velen in druk, en in een huis dat in brand staat zijn er altijd veel voor wie de hoofdvraag is: Hoe kom ik er uit, al zou dat ook anderen het Ieiven kosten?" Men zou dit lezende den indruk kun nen krijgen, dat de Regeering zich dood staart op de belangen der boeren. Voorloopig is daarop echter niet veel kans. Indien ergens, dan wordt toch wel waar het er om gaat de boeren en de landarbeiders te helpen, het haast u lang haam in toepassing gebracht. Voor ongerustheid als waarvan „Het Vaderland" hier blijk geeft, is er heusch geen reden. Wel is jhier reden voor ongerustheid als men ziet hoe hier door een gezagheb bend orgaan „die" boeren opzettelijk in een kwaad daglicht worden gesteld en hoe hier een tegenstelling gemaakt wordt tusschen de belangen van de landbou- wende bevolking en het algemeen belang. I Gelukkig maar, dat „Het Vaderland" en zijne geestverwanten het in deze kwestie niet alleen voor het zeggen hebben. Sneeuwval in de Zwitsersche Alpen. Door den zwaren sneeuwval in de Zwitsersche Alpen zijn verscheidene plaatsen en hooger gelegen hotels van de buitenwereld afgesneden. De meeste ho tels zijn echter voldoende van levensmid delen voorzien. Het treinverkeer is op vele plaatsen gestoord, doch men tracht met alle kracht, dit weer op orde te brengen. De express-treinen van den St. Gothard komen tengevolge van de sneeuw lang zaam vooruit. De stations Goeschenen en Briex zijn door de sneeuw bijna geheel geblokkeerd. Van de Italiaansche grens wordt ge meld, dat ook in de Dolomieten vele plaatsen van de buitenwereld afgesneden zijn. De toestand wordt nog verergerd, doordien in het geheele Alpengebied de 6neeuw aanhoudt en voortdurend lawi nes naar beneden komen. Versnelde arbeid in Rusland Naar de „Osservatore" uit Warschau yerneemt, heeft het Russische volkscom missariaat van landbouw, in overleg met het volkscommissariaat van arbeid, dezer dagen een nieuw reglement vastgesteld voor de arbeiders in de collectieve land bouwbedrijven, waarin nauwkeurig de termijnen worden aangegeven, waarbin nen zij het werk, dat hun wordt opge dragen, moeten gereed hebben. Deze nieuwe regeling werd ingevoerd, omdat zeer vele boeren, die op de col lectieve landbouwbedrijven werkzaam zijn, niet op tijd met hun werK klaar zijn of daaraan geen zorg besteden. In het nieuwe reglement wordt be paald, dat allen, die de hun toever trouwde landerijen niet met de grootst mogelijke zorg zulen bebouwen, gestraft zullen worden met vermindering van hun levensmiddelenrantsoen. De communistische „strijddag" tegen de werkloosheid. Zooals te verwachten was, is het gis teren op verschillende plaatsen in Duitschland tot onlusten gekomen, in verband met den door de communisten aangekondigden „strijddag" tegen do werkloosheid. Te Berlijn vormden zich in den loop van den dag op verschillende punten van de stad kleine en groote optochten van werkloozen en communisten. Eenige winkels van levensmiddelen werden ge plunderd. Er zijn verscheidene personen gear resteerd; tegen andere personen is pro ces-verbaal opgemaakt. Te Leipzig hebben de onlusten slacht offers geëischt. Na een door de commu nisten bijeengeroepen vergadering te Leipzig-Volskmarsdorf werd, ondanks het verbod van de politie, getracht een optocht te houden. De politie, die dit wil de verhinderen, werd met steenen en andere projectielen bekogeld. Ook moet uit de menigte geschoten zijn, zoodat ook de agenten van hun wapenen ge bruik maakten. Het juiste aantal dooden en gewon den is nog niet bekend, doch volgens een mededeeling van de politie moeten ten minste drie personen gedood en acht gewond zijn. Te Neurenberg kwam het eveneens tot betoogingen. Gendarmes en bereden politie werden gerequireerd, die de me nigte uiteenjoegen, waarbij in sommige gevallen van den gummistok gebruik moest worden gemaakt. Ook te München trachtten de werk loozen gisterenavond betoogingen en op tochten te houden, doch ook hier werden ze door de politie spoedig uiteengejaagd. De berichten uit Weenen en Boeda pest spreken van een rustig verloop der manifestaties. Te Boedapest heeft de po litie nog al wat arrestatie» moeten ver- riohten. Te Parijs, waar de politie scherpe maat regelen getroffen had, verliep de dag kalm. Toch hebben talrijke arrestaties plaats gehad; onder de gearresteerden bevonden zich vele buitenlanders. Frontersherrie in de Belgische Kamer. Vrijdagnamiddag interpelleerde front afgevaardigde Hermans in de Belgische Kamer en verweet aan de regeering, de activisten na den oorlog vervolgd te hebben, terwijl zij anderzijds de Rijnse paratisten in bescherming nam. De minister van industrie, Heijman, riep Hermans toe: „Hier moet een eind aan komen. Ik kan niet gedoogen, dat de frontisten voortdurend de ministers uitschelden. Hermans heeft gezegd, dat Vlaamsch bloed aan mijne handen kleeft. Zulk een taal kan ik niet verdra gen!" Hermans en Debacker (frontisten): „Zeker! Zeker!" Hierop werd Hermans tot de orde ge roepen. Bij het voortzetten van het rumoerige debat weerlegde de minister van buiten- landsche zaken, Hijmans, de thesis van Hermans, door voorlezing van de pas sages van het verdrag van Versailles, waarbij aan de regeering toegestaan wordt „verraders van het vaderland" te straffen. Dit lokte van fronterszijde nieuwe pro testen uit. (Hermans: „gij wilt de frontisten niet begTijpen." De president Poncelet: „Dit is onuit staanbaar! Voor dé tweede maal roep ik den heer Hermans tot de orde!" Minister Hijmans: „Wij hebben am nestiewetten uitgevaardigd, doch ik wil van geen zachtheid hooren ten opzichte van landverraders." Slotacte der graanconferentie te Parijs. De conferentie voor den afzet van het overschot van den oogst van 1930, die te Parijs is gehouden, heeft de volgende voorstellen aangenomen: 1. een ontwerp resolutie betreffende de tarwe, waar door de conferentie vaststelt, dat het overschot aan tarwe, beschikbaar tot den volgenden oogst in Centraal en Oost- Europa slechts een klein gedeelte verte genwoordigt der behoeften der Europee- sche graaninvoerende landen; de confe rentie heeft de overtuiging gekregen, dat binnenkort de overwogen maatre gelen de onderbrenging van de over schotten zullen mogelijk maken; de bij zonderheden der contracten worden aan de betrokkenen overgelaten; 2. een ont werpresolutie betreffende maïs en gerst, waarin de conferentie vaststelt, dat de overschotten aan maïs en gerst, in een beperkt aantal landen, in hun ge heel geringer zijn dan de totale behoeften van den Europeeschen invoer voor het loopende jaar; de conferentie stelde ook vast, dat de invoerende landen, evenals voor de tarwe, bereid zijn een gedeelte van hun invoer van buitenlandsche gerst en maïs te reserveeren voor de maïs en gerst der betrokken landen; zij heeft met genoegen vastgesteld, dat reeds nu belangrijke aankoopen tot stand zijn ge komen of gesloten staan te worden en dat enkele landen speciale maatregelen getroffen hebben, waarvan een loyale toepassing den afzet der voorraden van zekere uitvoerende landen zal vergemak kelijken. De kwestie van de rogge en de haver is uitgesteld. Zestien mogendheden hebben de slot acte der Europeesche conferentie onder teekend. De andere gedelegeerden ver klaarden, dat zij overleg moesten plegen met hun regeering. Korte Berichten. Het personeel van de Banner tram- en bergsporen heeft besloten in staking te gaan. De werknemers hebben n.l. de te Dortmund gevelde scheidsrechterlijke uit spraak, volgens welke de loonen met 6 pot. zouden worden verlaagd, van de hand gewezen. Zij eischen daarentegen een verkorting van den werktijd zonder loonsvermindering en voorts, dat de werkloozen weer aangenomen worden. Gistermorgen tegen 12 uur hebben ongeveer 15 jonge werkloozen onder den roep van „wij hebben honger!" uit een slagerij in de Lindenstrasse te Berlijn voor ongeveer 200 mark worsten gestolen, waarmede zij op de vlucht gingen. De po litie, die gealarmeerd werd, heeft de da ders achtervolgd en vijf hunner in hech tenis genomen. De postvluchten op IndiS. Het 10de retourvliegtuig vertrok gis teren te 5.45 uit Djask en landde te 9.45 te Bushir, vanwaar het te 10.33 naar Bagdad vertrok en aldaar te 14.23 arri veerde. Het 12de postvliegtuig vertrok nog niet uit Belgrado wegens de buitengewoon slechte weersomstandigheden in den Bal kan. De Orient Express liet om deze rede nen het vliegtuig niet uit Sofia vertrek ken. Oud-gepensionneerden. Het Tweede Kamerlid, de heer Ter Laan, heeft den minister van Financiën de vojgende vraag gesteld: Is de minister bereid om maatregelen te nemen of te bevorderen, waardoor het mogelijk wordt dat de stichting, bedoeld bij de wet van 26 Juni 1926, een bijslag geeft volgens de bepalingen voor de oud- i gepensionneerden op de pensioenen van de gepensionneerden volgens de nieuwe Ij wet, wier pensioensgrondslag is vastge steld vóór 1918, dus nog berekend werd naar de toenmaals geldende lage loonen? Politie diensten door de Burgerwacht Het Tweede Kamerlid, de heer Van der Sluis heeft aan den minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw de vol gende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat sinds eenigen tijd in de gemeente Weerselo de burgerwacht wordt gebruikt voor de uit oefening van politiediensten; dat de bur gerwacht in verband hiermee o.a. wiel rijders en autobestuurders aanhoudt en dat het op 16 Februari 1931 zelfs is voor gekomen, dat op een auto-bestuurder en kele schoten zijn gelost? 2. Is het den minister bekend, of de burgerwacht nog in andere gemeenten voor politiediensten wordt gebruiki? 3. Is de minister niet van oorde®i, dat, wanneer de politie niet in staat is, vol doende voor de openbare orde en veilig heid te zorgen, de oplossing moet worden gezocht in de richting van versterking van de politie? 4. Is de minister voornemens, aan het gebruik van de burgerwacht voor de uit oefening van politiediensten een einde te maken? De nieuwe gezant te Rome. Blijkens de Staatscourant van gisteren is bij Kon. besluit van 21 Februari 1931 benoemd tot buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister te Caïro Jhr Mr A. van der Goes, thans in gelijke hoeda nigheid te Rome. Bij hetzelfde besluit is benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Rome Mr J. A. N. Patijn. Dr J. van den Tempel. Naar „Het Volk" verneemt, is het Ka merlid, de heer Van den Tempel ernstig ziek geworden. De herkomst zijner he vige pijnen is nog niet vastgesteld kun nen worden, maar hij is voorloopig niet in staat brieven te beantwoorden of zijn overige werkzaamheden te verrichten. De man met 1031 werkgevers Den heer D. Jelles te Utrecht is door den Bond van Personeel in Overheids dienst, invaliditeitspensioen toegekend als bezoldigd bestuurder. In een gesprek over het werk, dat hij als zoodanig heeft ver richt, werd hem gevraagd, wat in zijn circa 30-jarig bestuurderschap, zijn ple zierigste moment is geweest. Het antwoord was: „Ik heb nooit plezierige oogenblik- ken gehad." Kijk eens, zei hij. Als bezoldigd be stuurder heb je veel te veel bazen. Ik heb hier in Utrecht alleen al 1031 werk gevers, en die beschouwen je allemaal als een wrijfpaal. Ik durf gerust te zeg gen, dat ik de eerste tien 'jaar veel aan genamer Jieb gewerkt dan de laatste 10 jaar. In vroeger dagen was er nog wel eens waardeering voor je werk. Toen ik de eerste loonsverhooging bevocht, het was er een van 13 op 15 cent per uur, met een arbeidsverkorting van 66 op 60 uur per week, hadden de menschen mij wel een ovatie willen brengen. En toen ik in .1920 een loonsverhooging van f8 per week wegsleepte voor de minst bezol digde groepen, hadden ze me haast de zaal van „Irene" uitgegooid, omdat ze het te weinig vonden. Draagt Nederlandsch schoeisel! Dinsdag ie te Tilburg de oprichting^ vergederisg fiehoudsü v»a dp, Commissie Binnenland De Tweede Kamer over de Indische be- grooting. Gemeenteraad van Middelburg. Vechtpartij te Rotterdam. Buitenland. De communistische „strijddag" van gis teren. Sneeuwval in Zwitserland. De Graanconferentie te Parijs gesloten. Engelsch-Italiaansche vlootbesprekingen. voor Werkverruiming in de Schoenindu- trie. Als doel der commissie werd vast gesteld, dat in de eerste plaats een breed opgezette actie zal worden gevoerd voor het dragen van Nederlandsch schoeisel. Een .groot deel van het publiek geeft zich bij den aankoop van schoenen er geen rekenschap van of de schoenen in Nederland zijn gefabriceerd dan wel uit het buitenland zijn ingevoerd. Overgegaan zal worden tot het instellen van een merkteeken, dat zoowel op de schoenen zelf als op hun verpakking op in het oog springende wijze zal worden aangebracht. Een bekwaam teekenaar zal opdracht krijgen tot het ontwerpen van een zoodanig merkteeken voor Neder landsch schoeisel. Ook zullen stappen worden gedaan big de Regeering om op de een of andere wjjze den ongebreidelden invoer van bui- tenlandsch schoeisel binnen redelijke grenzen terug te brengen. In verband met de grootsche reclame- campagne, waarvoor een bedrag van 100 duizend gulden werd begroot, werd mede wenschelijkheid bepleit, om voor denbui- tenlandschen schoenfabrikant, die zijn product naar Nederland wil invoeren, de verplichting in de Nederlandsche wetge ving vast te leggen, dat hij op zijn arti kelen het land van herkomst aangeeft, opdat het publiek bij bet aankoopen van schoenen zelf kan vaststellen, of het ge kochte artikel gl dan niet uit het buiten land js ingevoerd. In de ledenvergadering der Federatie van Nederlandsche Schoenfabrikanten op Woensdag 4 Maart a.s., zullen nadere voorstellen omtrent de financiering der propaganda-aotie aan de orde worden ge steld. DE BUITENLANDSCHE IMPORTEUR. Onder het opschrift: „De eerste oppo sant" schrijft „De Standaard": i r U De heftigste oppositie tegen het Tarwe- wetje werd gevoerd door de importeurs van buitenlandsch meel. Zeker moet aan de bezwaren, door de ze groep ontwikkeld, aandacht worden geschonken. In Nederland's welvaarts- bedrijf heeft zij beteekenende rol. Toch mocht deze tegenstand niet zon der meer beslissend zijn. Zeer wel kan het gerechtvaardigd we zen, dat de importeur van buitenlaudsche waren in zijn concurrentie belemmerd moest worden, gelijk de boer in de oor logsjaren in zijn winststreven beperkt diende te worden. Op onbelemmerde vrijheid heeft de bui tenlandsche importeur geen recht. Zeker, meermalen kunnen de belan gen van de Nederlandsche bedrijvigheid en van de buitenlandsche productie pa rallel loopen. Maar ook kunnen botsinger tusschen het belang van nationale en vreemde productie ontstaan; dan heeft het eigen voortbrengingsleven de voorkeur. De buitenlandsche importeur is niet een onaantastbare economische figuur; zijn belangen mogen niet richtsnoer voor de ordening onzer volkswelvaart wezen; op het belang van den buitenlamdschen importeur onze volkshuishouding te bou wen, is een verkeerde structuur. Het is goed, aan die waarheid te her- (i inneren, omdat zij in sommige kringen we} eens vergeten wordt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1