Laatste Berichten. Financieële Berichten. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Telegrammen. Rechtzaken Afloop, Aanbestedingen, Verkoopingen enz. jes, als broedgelegenheid voor Insecten etende vogels. Uiterlijk in Maart moeten deze kastjes opgehangen worden. Aanbe volen kan worden, het vierkante model, dat volgens aanwijzingen van den Dienst Vervaardigd is (met uitneembaren bo dem), Adressen, waar deze kastjes met de daarbij behoorende krammen verkrijg baar zijn, worden op aanvrage gaarne verstrekt. Voor het gebruik van nestkastjes met de bedoeling groote terreinen van vogels te voorzien, moet gerekend worden op 1 kastje per H.A. Naar bevind van zaken en in verband met den aard van het terrein en de begroeiing kan dit aantal later worden uitgebreid. Advies hierover, zoo mede over alles wat verband houdt met vogelcultuur, wordt op aanvrage gratis door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen verstrekt. Vele aanwijzin gen hiervoor zijn opgenomen in de mede- deeling Nr 17 van dezen Dienst „Vogelcul tuur door middel van nestkasten." In het bijzonder wordt ook de aandacht gevestigd op het aanbrengen van broed plaatsen voor grootere vogels als Spech ten, uilen, kauwen, kleine boschduiven. Resultaten hiermede worden niet zoo snel bereikt als met het vei schaffen van broed- gelegenheid voor kleinere vogels. Ue ver zorging van deze fogels mag echter op \ele plaatsen worden aanbevolen. Aan wijzingen hierover worden eveneens gaar ne ■"erstrekt. Gemeenteraad Middelburg. In de heden gehouden vergadering van den Raad der Gemeente Middelburg was ingekomen een schrijven van Ged. Sta ten waarin zij, ook na de 'bestrijding van R. en W. hunne opmerking over een te groot aantal ambtenaren bij de Gemeen tebedrijven handhaven. Tot Commandant van de Brandweer werd benoemd de heer H. Bierman met 11 stemmen tegen 1 op den heer Groos- man en 4 blanco. Tot lid van de Commissie van Toezicht op het L. 0. werd benoemd Mevr. Appel. Tot leden van de schattingscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting werden benoemd de heeren Baljeu, Vertregt, de Groot en Pieterse. ernstige pokken-epidemie. In de laatste zes weken zijn niet minder dan 167 par tienten bezweken. NEW YORK. Uit Lapar wordt ge meld, dat reizigers, die uit Peru kwamen meédeelden, dat het geheele Zuiden zich in handen der opstandelingen bevond. Ook de garnizoenen uit het Zuiden zou den zich bij den opstand hebben aange sloten. Zoutelanda. Dinsdagmiddag verkocht notaris Mr P. Loef op verzoek van de erven van wgle J. van der Meule een rentenierswoning met tuin groot plm. 80 roeden, gelegen aan den grindweg. Koo- per werd de heer Jac. Koppejan Ezn al hier voor f4140. Wisselkoersen. Amsterdam, 25 Febr., 1.30 uur. Londen 12.11%—12.11%. Parijs 9.769.78. Brussel 34.75—34.77. Berlijn 59.25—59.27. New York 2.49y8—2.49%. N. V. Insulaire Hypotheekbank. Naar wij vernemen, zullen Gommissa^- rissen aan de algemeene vergadering van aandeelhouders voorstellen over 1930 20 pet. (onv.) dividend uit te keeren. De net to-winst bedraagt f 128.861,86 Na ver deeling hiervan zullen de gezamenlijke reserves f 438.092,94 Yi (f395.913,14) be dragen. MIDDELBURG. Bevallen: J. de Jong, geb. vaii Dijke, z. Overleden: P. van Sparrentak, 65 j., geh. met H. Ingelse. GOES. Geboren: Alida d.v. Huibrecht van Sabben en Gatherina Borsje. met de gebruikelijke nieuwjaarsrede en gaf der traditie getrouw een overzicht van hetgeen het afgeloopen jaar heeft plaats gehad. Hij wees er o.m. op, dat men allerwege klaagt over de malaise, doch dat z.i. degenen die geroepen zijn om te besturen, zich niet te veel door het algemeene pessimisme moeten laten mee slepen, maar juist optimist moeten blij ven. Spr. gaf daarna een overzicht van de werkzaamheden van den raad in het jaar 1930 en noemde als het belangrijkste de herziening van het belastingstelsel in verband met de nieuwe financiëele ver houding tusschen Rijk en Gemeenten. Hij bracht de wethouders en de raadsleden dank voor de aangename samenwerking, ook bij verschil van meening, sprak de hoop uit, dat die samenwerking ook in 1931 dezelfde zou blijven en wenschte hun zoowel in hun kwaliteit als persoon lijk en met hunne gezinnen een in alle opzichten voorspoedig jaar toe, terwijl hij de hoop uitsprak, dat het den heer Mesu gegeven mocht worden, wederom geheel hersteld spoedig aan te vergaderingen deel te nemen. De heer Maas dankte daarna den voor zitter voor de tot den Raad gerichte woorden, hoopte op betere toestanden in 1931 in het algemeen en voor den land bouw in het bijzonder, sprak den wensch uit dat men door eendrachtige samen werking de crisis zou te boven komen en wenschte den voorzitter, zoowel wat zijn ambtelijk- als gezinsleven betreft, een voorspoedig jaar toe. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. op 23 Dec. 1930 de boeken en kas van den gemeente-ontvanger hebben op genomen en in orde bevonden met een bedrag in kas van f 2621.791/2 5 dat het voorloopige bevolkingscijfer der gemeen te volgens de 11e volkstelling bedraagt 539 mannen en 498 vrouwen, te samen 1037 inwoners, dat de Rijksbijdrage in de kosten van den woningbouw in de afdeeling Gapinge over'1930 is vastgesteld op f490.03, dat het Bestuur der Vereen, voor L. O. op Geref. grondslag in de afd. Vrouwepolder, de aanvrage om beschik baarstelling van gelden voor den aankoop van grond en den bouw van een school lokaal, in verband met het rapport-Rut gers, voorloopig heeft ingetrokken; Dat aan een voor rekening der gemeen te verpleegd wordende krankzinnige een invaliditeitsrente is toegekend van f 93,60 per jaar, welke rente aan de gemeente zal worden uitbetaald; dat de zitdagen in de gemeente van den Rijks-ontvanger tot het betalen van belasting, in verband met de mogelijkheid van betaling op de post stations in de gemeente met ingang van 1 Januari 1931 zijn opgeheven; dat het aandeel der gemeente in de kosten van den keuringsdienst van Waren te Goes voor 1931 door Ged. Staten is vastgesteld op f 143.54; dat de bijdrage in de kosten van verpleging van een armlastige krank zinnige over het 4de kwartaal 1930 en het le kwartaal van 1931, is vastgesteld op f 25,84 en f 200; dat de opbrengst van de hoofdsom der Grond- en Personeele be lasting en de opcenten dier belastingen voor het belastingjaar 1931/32 is geraamd op respectievelijk f 3040, f 1330, f 1330 en f 1310, dat aan de gemeentebesturen van Oostkapelle, Serooskerke (W.) en Middelburg ingevolge de artt.86, 205, 6e lid en tot de L. O.-wet 1920, over 1929 en 1930 verschuldigd is f 4.47, f 3.27, f 14.11, f4.64, f29.34, f40.52 en f 17.11, dat 7 minimax snelbluschapparaten zijn aangeschaft, dat door Ged. Staten tot 31 Dec. 1932 vrijstelling is verleend van de verplichting tot het geven van onderwijs i-n vak J aan de 0. L. scholen in de ge meente, en dat de verpleegprijs van arm lastige krankzinnigen in de stichting „Vrederust" voor 1931 door Ged. Sta ten is vastgesteld op f 850. Al deze mede- deelingen des voorzitters, alsmede de se dert de vorige vergadering ingekomen stukken werden voor kennisgeving aan genomen. (Slot volgt.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Pijnacker, G. Gerbrandy te Nieuw-Vennep. Te 's Heerenberg, P. I. Hage te Cuyk. Te Hollandsoheveld, J. Alkema, te Lemelerveld. Aangenomen naar Nieuwveen, H. G. Brink te Andijk. Naar Groot-Ammers, J. van Amstel te Putten. Bedankt voor IdsegahuizenPiaam, G. W. G. Vunderink, cand. te 's Graven- hage. Voor Velsen, A. Dönszelmann te Almkerk. Ghr. Geref. Kerk. Beroepen te Sneek, A. M. Berkhoff te Amsterdam. Techn. Hoogeschooi. Bij Kon. besluit van 23 Februari j.l. is aan prof. ir. J. A. G. van der Steur, op zijn ver zoek met ingang van 1 September 1931 eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft. De gearresteerde intern, oplichters. Het vermoeden, dat de buitenlandsche oplichters, die door de politie te Amsterdam in hechtenis zijn ge nomen bij het aanbieden van een chèque met een valsche handteekening, op val- sche passen reisden, is juist gebleken. De eene, die opgaf, Saaier te heeten, heet in werkelijkheid F. Sehulitz, en is geboren te Weenen. Hij beeft vroeger ook onder den naam H. Cantor oplichterijen ge pleegd. Hij is in het bezit gevonden van de gestolen taseh van den Amerikaan Goolidge te Parijs. Ook is reeds gebleken, dat de man ge vangenisstraf te Nice heeft ondergaan. De tweede man, die opgaf Braun te heeten, beet in werkelijkheid Jacques Glückmann, geboren te Boekarest. Het tweetal beeft een volledige beken tenis afgelegd. Ze beweren elkaar in Ant werpen ontmoet te hebben op reis naar Nederland. Ook is gebleken, dat een wisselkantoor in Rotterdam de dupe is geworden van deze oplichters. De cheque n.l., die zij daar in bet hotel hebben gewisseld, is la ter door dit wisselkantoor geincasseerd Inbraak opgehelderd. Zoo als wij reeds meldden is er de vorige week ingebroken in het pand van 'de firma H. en A. aan de Oldenbarneveldtstraat te Rotterdam. Er werden 13 stukken laken ontvreemd, te zamen een waarde van f 2800 vertegenwoordigend. Bij het onderzoek dat de poltie instel de, viel de verdenking al spoedig op den 41-jarigen los-werkman M. De man werd gearresteerd en nog dienzelfden dag ge lukte het de politie ook nog één van de helers aan te houden, den 47-jarigen mon teur K., die reeds verschillende stukken van de gestolen stof in de stad had ver kocht. Later werden wegens heling aan gehouden de 28-jarige timmerman A. en de 32-jarige chauffeur V. Al deze menschen trachtten aanvanke lijk de schuld van zich af te werpen, doch Zondag j.l. vielen zij tenslotte 'door de mand en toen kwam aan het licht, dat de inbraak op buitengewoon brutale wijze was gepleegd. De dader, M., had den buit in het por taal van het pand klaar gezet en was toen doodkalm ergens een handwagen gaan huren, waarmee hij om half zeven 's ochtends de partij laken was gaan ai- halen en in een pakhuis in de Tholen- straat had opgeborgen. Aanval op een juweliers winkel. Gistermorgen is van den win kel van den horlogemaker en juwelier H. te Hoensbroek de groote spiegelruit der étalage met een steen stukgeslagen. Di rect daarop hebben eenige personen een greep in de étalage gedaan en daaruit horloges, kettingen en armbanden weg genomen. Onmiddellijk kozen ze toen het hazenpad. Ze verdwenen in de richting Nuth. De politie heeft direct nasporingen ge daan, maar slaagde er nog niet in de da ders te achterhalen. Door een trein gegrepen. Op het stations-emplacement te Roer mond is de 56-jarige schilder der Ned. Spoorwegen J. M., toen hij de rails wilde oversteken, door 'n uit de richting Maas tricht komenden trein gegrepen. Met een zware hoofdwonde werd de ongelukkige opgenomen en naar een loods vervoerd, waar hij na eenige oogenblikken is over leden. Achttien varkens ge- electrocuteerd. De dienstbode van den landbouwer v. d. G. te Heel kreeg, toen zij bij het inspecteeren der var kenshokken met de omheining in aanra king kwam, een schok. Hevig ontsteld waarschuwde zij' den zoon des huizes, die zich op de hoogte ging stellen; bij de stallen gekomen werd ook deze met een smak tegen den grond geworpen. Na den stroom der electrisehe leiding te 'hebben afgezet, ging men aan het on derzoeken wat er gebeurd was. Groot was evenwel de ontsteltenis, toen men in een der groote hokken, waar zich 21 vette varkens bevonden, er 18 dood vond lig gen. Het bleek, dat een draad der electri sehe leiding was doorgebrand, die op het hok was gevallen en dit onder stroom had gezet. Algemeens vergadering van de B. v. G. (Slot.) De kring Zuid- en Noord-Beveland heeft voorgesteld om Hoofdbestuursleden na twee periodieke zittingen niet direct herkiesbaar te stellen. De afgev. van N.- Beveland merkt op, door Noord-Beveland niet op die vergadering aanwezig was en het met dit voorstel niet eens is. Dhr A. Sinke verdedigt het voorstel. Vroeger heeft de vereeniging zich, toen het over de Z. L. M. ging, reeds voor dit denkbeeld uitgesproken. Door enkele leden worden voor- en na- deelen genoemd. De voorzitter is vóór de ver plichte aftreding. Spr wil zelfs lezen, dat een Hoofdbestuurslid slechts één periode van drie jaar zitting mag hebben. Dit wordt weer door anderen bestreden en door sommigen onderstreept. Dhr de V r i e z e te Dreischor vond de verplichte aftreding voor het Hoofdbe stuur der Z.L.M. wel noodig, maar hier niet. In de Z.L.M. zitten menschen, die al 10, 20 jaar rentenier zijn. Hun belan gen zijn anders dan die van een jongen boer. Zoo weet Spr., dat een verlaging van het weegloon voor de suikerbieten is tot stand gebracht door de jonge boeren, tegen den wil van de renteniers in. Spr. wijst verder op de zware lasten voor de jonge boeren. Hun toekomst is donker. Daarom wil Spr. in de Besturen van organisaties van jonge boeren nu zoo weinig mogelijk verandering brengen. Het voorstel van den voorzitter (aftre ding na één periode en nimmer herkies baar) wordt verworpen met slechts 5 st. voor. Het voorstel-Zuid- en Noord-Beve land (niet herkiesbaar na zes jaar zit ting) wordt eveneens verworpen met 18 tegen 13 stemmen. Er wordt nog op aangedrongen, dat bij elke periodieke aftreding de betrokken kringen een aanbeveling van drie perso nen indienen. Uitwisse li ng van boeren zoons. De secretaris doet mededoe- ling van de correspondentie hierover ge voerd. De bedoeling is boerenzoons, enz. op de hoogte te brengen met bedrijven in andere provincies. Uit de Bonden van oud-leerlingen is voor dit doel een com missie gevormd. Zij, die van deze gele genheid gebruik wenschen te maken of personen uit andere provincies wenschen te ontvangen, kunnen zich bij' den secre taris aanmelden. Rondvraag. Dhr Israël vraagt naar de mogelijkheid van tewerk stelling in den Zuiderzee-polder. De voorzitter antwoordt, dal daarvoor slechts personen zullen worden aangenomen, die de RD.W.S. of een Landhouwwintercurus hebben gevolgd. Spoedige aanmelding is gewenscht. Het Bestuur zal de opgaven doorzenden. Verder deelt de voorzitter nog mede, dat de zomer-vergadering te St. Maar tensdijk zal worden gehouden. De afdee ling aldaar zal haar 25-jarig bestaan vie ren. Vervolgens, dat binnenkort een le zing met lichtbeelden over de Zuiderzee werken zal worden gehouden. Hierna sluiting. Nesikasien voor nuttige vogels. De Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen vestigt nogmaals de aan dacht van alle bezitters van bosschen, houtopstanden en parken (gemeenten, in- I stellingen en particulieren) op de wen- 1 schelijkheid van 't ophangen van nestkast Dreigende werkloosheid. AMSTERDAM. De Directie van de N.V. Nederlandsche Seintoestellenfa- briek te Hilversum 'heeft, naar wij verne men, teneinde in het thans aanbrekende slappe seizoen, ontslag van werklieden zooveel mogelijk te beperken, aan het fabriekspersoneel bekend gemaakt, dat met ingang van 1 Maart a.s. de werk week van verschillende afdeelingen wordt teruggebracht van 48 op 42 uur per week. De Directie hoopt dat het mogelijk zal zijn om eerlang de aldus minder gewerkte uren later weer in te halen. Aan bepaalde categorieën van arbeiders wordt het volle weekloon doorbetaald. Aan an deren worden de uren die minder dan 44 uur per week niet gewerkt worden bij wijze van voorschot uitbetaald. De verrekening zal plaats hebben met het loon van later te maken overuren. MOSKOU. In de nabijheid van Soe- chum in den Kaukasus is een personen trein in botsing gekomen met een goede rentrein. Drie spoorwagons werden ern stig beschadigd. Van de inzittenden werd 1 persoon gedood; 4 personen werden ernstig en 7 licht gewond. BERLIJN. De aangekondigde, maar door de politie verboden communistische demonstraties hebben hedenmorgen geen incidenten van beteekenis meegemaakt. Een enkele maal moest de politie van de gummistok gebruik maken. LONDEN. In Calcutta heerscht, naar gemeld wordt, sedert geruimen tijd. een ROTTERDAM, 24 Febr. 1931. Ter Rot- terdamsche veiling, Warmoezienstraat 37 39, werden aangevoerd 150.000 stuks. Prijzen: Kipeieren f 56,50, Eenden eieren 4,555,90. GOES. Veiling van 24 Febr. Zoete bel lefleur 27, zure bellefleur 2339, Brede- rode 1925, kleiperen 1424, spruiten 925, spruitkoppen 1, witlof 15, wijn peen 1.10, wortelen 2.90, uien 0.40, dub bele zaai-princesseboonen 612, Per- fectboonen (zaai) 19 gld. alles p. 100 k.g.; prei 0.907 gld. p. 100 bos, roode kool 513, kipeieren 5.90 gld. p. 100 stuks, Hyacinthen 14, tulpen 18 gld p. 100 pot. Rechtbank te Middelburg. Politierechter. Zitting van 24 Februari 1931. De volgende personen waren gedag vaard: E. L., 43 jaar, werkman te Stoppeldijk, wegens mishandeling van A. Mei. Eisch f 25 of 25 d.; uitspraak: f 20 of 20 d. J. F. v. 0., 21 jaar, arbeider te Stop peldijk, wegens mishandeling van E. Lan- sue. Eisch: f 25 of 25 d.; uitspraak: vrij spraak. Ra. Ta. de B., huisvrouw A. B. V., 48 jaar, werkster te Graauw, wegens diefstal van 4 blauwe en 1 roode beddezak, drie blauwe en een rood hoofdkussen, 8 witte, een half rooden katoenen en een rood overtrokken deken, 8 lakens, een overjas en een zwarte gewone jas, toebehoorende De ingewanden van een metalen reus. Een overzicht van een der enorme assen, welke de 17.000 ton metende „Dempo", het nieuwe schip van de Rotterdamsche Lloyd, voortstuwen, De Afghaansche windhond „Radjah Secundus of Cove", die een eersten prijs behaalde op de internationale hondententoonstelling van de Kynologenclub te Rotterdam,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 3