Rugpijn SLOAN'S wyhit LINIMENT DOODT PIJN Uit de Provincie pepermunt Afeem V/y Probeert Sloan's. Het zal U verwonderen hoe snel dit werkt in alle gevallen van R u g-p ij n, Lendejicht, Rheumatiek en Spieren en Zenuw-Pyn. De pijn verdwijnt onmiddellijk. Millioenen hebben het ge bruikt. Sloan's dringt door. Verkrijgbaar bij alle Apo thekers en Drogisten. Bij den senaat en het huis van afge vaardigden der Ver. Staten van Noord- Amerika zijn, zooals men weet, voorstel len ingediend, om de reeds beperkte im migratie voor een bepaalden tijd geheel te verbieden. De immigratiecommissie der kamer heeft zich reeds vóór het voorstel verklaard. In Australië heeft de bondsregeering besloten de immigratie zóó lang te ver bieden, tot de economische toestanden verbeterd zijn. Steun aan de suikerbietenteelt. De vereeniging van fabrikanten van en handelaren in kunstmeststoffen en voe- derstoffen (V. K. V.) te Amsterdam, heeft aan den Minister van Arbeid, H. en N. een adres gezonden, waarin gewezen wordt op de groote onrust onder de bouwboeren, naar aanleiding vein het feit, dat er steeds geruchten opkomen, die vermelden, dat nog voor dit bouwsei- zoen steun verleend zal worden aan de bietenbouwers. Adr. wenscht zich niet uit te laten over een dergelijke steunregeling, doch wel dringt zij er bij den Minister op aan, bij den Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw, de uoodige stappen te doen, teneinde zekerheid te verkrijgen of een dergelijke regeling nog dit jaar tot stand zal komen. Door den Minister van Arbeid, H. en N. is hierop geantwoord, dat dit schrij ven ter kennis van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is gebracht. Zooals wij reeds meldden, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken, naar aanleiding van de door den heer Westerdijk gestelde vragen o.a. mede gedeeld, dat een wetsontwerp tot steun der beetwortelsuikerindustrie het De partement reeds heeft verlaten en dat de Regeering de totstandkoming der steun- maartegelen vóór uiterlijk 1 Maart zal trachten te bevorderen. De posivluchten op Indië. Gisterochtend 5.55 is de PH-AGR, ge zagvoerder Evert van Dijk (van Batavia 20 Febr.) van Jodhpoer vertrokken, om 9.45 te Karatsji geland, van daar weer gestart om 10.45 en om 14.40 te Dj ask aangekomen. De PH-A.E.Z. (bestuurder Frijns), welke Maandag van Weenen vertrok en denzelfden dag te Belgrado aankwam, is gisteren, door slechte weersomstan digheden gedwongen, te Belgrado ge bleven. Schade op pandbrieven. Een landbouwer te Katwijk heeft een actie ingesteld tegen directeuren, com missarissen en leden van den Raad van Toezicht van de Veenkoloniale Bank voor Hypotheek en Scheepsverband op grond, dat gedaagden gedurende de jaren 1914 1918 zich hebben schuldig gemaakt aan het opmaken, onderteekenenn, doen aan nemen en publiceeren van bedriegelijke i en veel te gunstige jaarverslagen, balan sen en winst- en verliesrekeningen van deze Bank, als gevolg waarvan bij het groote publiek het vertrouwen werd ge- wekt, dat de pandbrieven dier Bank i als een soliede belegging waren te be- schouwen, en deze pandbrieven verhan- j deld werden tegen een koers, die de wer kelijke waarde verre overtrof. Voorts stelde de landbouwer, dat hij in of omstreeks Mei 1919 van den direc teur Meursing twee pandbrieven heeft ge kocht ter geldbelegging tegen een koers van 100 pet., welke pandbrieven later zijn gebleken zoo goed als waardeloos te zijn. De rechtbank te 's Gravenhage wees de ze vordering toe op grond van onrecht matige daad. is bedrijf gesteld bij het doorgraven van het kanaal aldaar. Bij de werken aan de nieuwe Maasbrug te Maastricht ie een moderne betonetorter 1 Het Haagsche Hof heeft thans in hoo- ger beroep het vonnis der rechtbank ver nietigd en alsnog de ingestelde vordering ontzegd. De invoer van Russisch aardappelmeel. Het Tweede Kamerlid de heer Zijlstra beeft den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend dat een hoe veelheid van 800 balen Russisch aardap pelmeel bestemd is om naar Groningen te worden vervoerd? Indien dit den minister bekend is, of hem eventueel bij onderzoek de juistheid hiervan mocht blijken, is hij dan niet van oordeel, dat een soortgelijke invoer, vooral indien hij groote afmetingen mocht aan nemen, den onlangs in de Tweede Kamer aangenomen maatregel inzake de aard- appelmeelindustrie in zijn werking ern stig zal schaden? Is de minister voornemens ter zake maatregelen te nemen en zoo ja welke? Staking Oudebildtzijl geëindigd. Nog vrij onverwacht is aan de landar beidersstaking te Oudebildtzijl, welke reeds van 19 Mei 1930 af duurde, een ein de gekomen. De burgem. van Het Bildt bood de vorige week opnieuw aan beide partijen zijn bemiddeling aan. Na gehou den besprekingen droegen zoowel de betrokken landbouwers als de stakende arbeiders den burgemeester op, in het geschil te arbitreeren. Deze heeft de loo- nen tot 12 Mei van dit jaar als volgt vast gesteld: vaste arbeiders f 16.80 per week plus emolumenten, losvaste arbeiders 28 cent en losse arbeiders 33 cent per uur, met handhaving van al de verdere ar beidsvoorwaarden. In vergelijking met het voorgaande jaar beteekent de arbitrale uitspraak een loonsverlaging van f 1.20 per week voor de vaste en 2 cent per uur voor de los vaste en losse arbeiders. Is het Uwe Excellentie bekend, dat thans bij de afrekening de reductie voor veelsprekers in bet locale telefoonver keer beperkt wordt tot 9000 gesprekken per jaar, zulks in strijd met de uitdruk- i kelijke bewoordingen van bet blijkbaar van bet hoofdbestuur der P. T. T. afkom stige persbericht, voorkomende in de „Nieuwe Rolterdamsche Courant" van 21 September 1929, volgens het welk boven een bepaald aantal gesprekken verder slechts 114 oent gesprek moet worden betaald? Is het uwe Excellentie bekend, dat deze blijkbaar officieele mededeeling nimmer is teruggenomen en dat slechts in Februari 1930 een mededeeling, waarop eenslui dend afschrift van dienstorder H 781, aan de aangeslotenen is toegezonden met een tabel, waaruit met eenigen goeden wil zou kunnen worden afgeleid, dat de reductie slechts zou gelden tot een maxi mum van 9000 gesprekken? Is het Uwe Excellentie bekend, dat door deze afwijking van het persbericht tal van personen, en soms in ernstige mate, gedu peerd worden? Is Uwe Excellentie bereid, het offi cieele ministerieele besluit, genomen krachtens art. 8, lid 3, van het Rijkstele- foonreglement 1929, het telefoontarief ten deze regelende, te publiceeren? Is over deze eventueele beperking der reductie tot 9000 gsprekken per jaar de Postraad gehoord? Argentinië heft 10 pCt. op eieren. De directie van den Landbouw deelt mede, dat (blijkens telegrafisch bericht van H. M.'s gezant te Buenos Aires, van 'heden af eieren (bij invoer in Argentinië onderworpen zijn aan een invoerrecht van 10 p'Ct. van de waarde. N.V. Dagblad „De Standaard". In de op 23 Februari j.l. gehouden ver gadering van den Raad van Commissa rissen der N. V. Dagblad en Drukkerij „De Standaard", werd besloten met in gang van 1 Maart a.s. tot waarnemend Directeur der Vennootschap te benoemen den heer G. C. de Vlugt te Amsterdam, zoon van den burgemeester van de hoofd stad. Ernstig conflict afgewend. Gisteren heeft een bespreking plaats gehad tusschen de fabrikantenvereeni- ging en de vertegenwoordigers der mo derne, Christelijke en R. K. Textiel-arbei- dersorganisaties. Het resultaat was, dat de door de fa brikanten tegen 2 Maart aangekondigde algemeene loonsverlaging van 1 pet niet doorgaat, hoewel de fabrikanten van mee ning blijven, dat de zakelijke bedrijfsbe lasting dient te worden afgeschaft. Een ernstig conflict is hiermede dus afgewend. De Indische financiën. Blijkens het overzicht van de lands- middelen bedraagt de opbrengst in 1930 f 628.312.944 tegen f 708.716.052 in het jaar 1929. In den terugloop hebben da volgende categoriën bijgedragen: de be lastingen voor f 31.090.000, de monopo lies voor f 7.590.000, de landsproducten voor f 26.490.000, de landsbedrijven voor f 12.420.000 en voorts allerlei inkomsten voor f 2.810.000. De ontvangsten over De cember 1930 bedroegen f 7.900.000 min der dan die over December 1929. Reductie voor veelsprekers. Het lid der Tweede Kamer, de heer Engels, heeft aan den minister van Wa terstaat de volgende vragen gesteld: De scheikundige analyseert, het publiek proeft de aparte kwaliteit van INVOER RUSSISCH AARDAPPELMEEL. Het „Nieuwsblad van het Noorden" meldt, dat de Hunze-booten belast zijn met het vervoer van 8100 balen (dat is 810.000 K.G.) aardappelmeel van Russi- schen oorsprong uit Hamburg naar Ne derland. Dit aardappelmeel is met het Russische stoomschip „Transbalt" uit St Petersburg naar Hamburg aangevoerd. De „Trans- balt" behoorde tot de 28 schepen, welke geruimen tijd in het ijs hebben gezeten en per vliegtuig van levensmiddelen werden voorzien. Het aardappelmeel is bestemd voor speculatieve fabrieken ter bereiding van glucose. Het gerucht gaat, dat het alge meen verkoopbureau van coöp. aardap pelmeelfabrieken ook in de gelegenheid is gesteld, voor de levering van eenige duizenden balen in te schrijven. Naar aanleiding van idit bericht meldt men uit Groningen aan de „N. R. Crt.": De partij aardappelmeel uit St Peters- burg, welke te Hamburg wordt overgela den en naar de provincie Groningen ver voerd wordt, is bestemd voor eenige noor delijke niet-coöperatieve dextrine- en glu- cosefabrieken, die zo tot glucose zullen verwerken. In kringen der coöperatieve aardappelmeelfabrieken acht men het in erge mate betreurenswaardig, dat men, terwijl onze eigen coöperatieve fabrieken in financieelen nood verkeeren, zoodat de regeering met geld moet bijspringen, nog aardappelmeel gaat invoeren, en wordt de vraag gesteld, of daartegen van regee- ringswege geen maatregelen genomen moeten worden, omdat invoer van aard appelmeel uit het buitenland den toestand in de aardappelmeelindustrie nog zal ver ergeren. Het gerucht, dat ook het algemeen ver koopbureau van coöperatieve aardappel meelfabrieken in de gelegenheid is ge steld, in te schrijven voor de levering van een partij aardappelmeel, is beslist on juist. Het is geen gebruik van de coöpe ratieve fabrieken, aardappelmeel bij in schrijving te verkoopen. De prijs van het Russische aardappel meel is f 8, terwijl het binnenlandsche f 8,75 kost. De speculatieve fabrieken zijn, naar men ons verzekert, gedwongen, dezen weg te kiezen, willen zij niet door Amerika worden doodgedrukt. Prov. Comité van A. R. Kiesvereen. in Zeeland. Zaterdag kwam te Middelburg het Prov. Comité van A. R. Kiesverenigin gen bijeen met afgevaardigden van de Kiesverenigingen onder voorzitterschap van Mr. P. A. Schwartz. Deze bijeen komst die op verzoek eener vorige verga dering was belegd speciaal ter nader be spreking van de kwestie der verbinding der lijsten, was zeer druk bezocht. Na de gebruikelijke opening was aan de orde een persmotie van een der Kies verenigingen, waarbij de wenschelijkheid werd betoogd, van meerdere organisatie tusschen de A. R. bladen en gevraagd werd, deze zaak ter onderzoek en uitvoe ring te stellen in handen van bet Centr. Comité. Deze motie werd voor kennisge ving aangenomen. De vergadering ver- eenigde zich met het standpunt, dat lang niet alle organen, die de A.R. beginselen prop&geeren, daarom ook als partij-orga nen in den engeren zin van het woord kunnen worden aangemerkt, terwijl de grootere bladen tevens handelsonderne mingen zijn. Bovendien is het de vraag, of een dergelijk optreden zich wel ver draagt met de onafhankelijkheid, die de pers voor zich opeischt. De Voorzitter deelde mede, dat in de vacature van penningmeester, ontstaan door zijn verkiezing tot Voorzitter, door het bestuur tot Penningmeester was ge kozen de heer I. Catsman. Voorts werd medegedeeld, dat vanwege het Prov. Comité op Donderdag 16 April a.s. een Prov. partijdag zal worden ge houden te Middelburg. In de voormiddag- vergadering (jaarvergadering) zullen de huishoudelijke zaken worden afgedaan, terwijl in de namiddagvergadering Prof. Mr P. A. Diepenhorst een rede zal hou den in verband met de a.s. Statenverkie zing. Ook deelt het bestuur mede, dat Let na de verkiezingen aan de vergadering een voorstel hoopt voor te leggen tot in stelling eener commissie, aan welke zal zijn op te dragen een onderzoek naar de vraag, of vaststelling van een provinciaal program voor Zeeland wenschelijk moei worden geacht, en zoo ja, een ontwerp daartoe aan te bieden. Voorlezing werd gedaan van de candi- datenlijsten, zooals die in de verschillen de kieskringen voorloopig werden vastge steld. Deze werden door de vergadering onveranderd vastgesteld. Over het Moderamenvoorstel inzake verbinding der candidatenlijsten had een drukke bespreking plaats. Ten slotte werd zonder hoofdelijke stemming het voorstel aanvaard van het Moderamen om met 2 groepen uit te komen: 1. Hulst, 2. de ove rige 6 lijsten te verbinden. Tot gemachtig de werd aangewezen de heer P. G. Laer- noes. Ten slotte had nog een breedvoerige bespreking plaats over de propaganda, waarna Mr A. A. de Veer in dankgebed voorging. Aan het te 's Gravenhage gehou den vakexamen voor assistent bij den postdienst hebben voldaan: de bestel lers H. de Nooijer en H. v. d. Welle, beiden van het post-, telegraaf- en te lefoonkantoor te Middelburg; de bestel ler J. H. v. d. Kop te Vlissingen; de schrijver S. de Pagter van het Inspectie bureau te Middelburg en de schrijver H. de Boo van Uijen te Vlissingen. De a. s. Statenverkiezin gen. Op 4 Maart hopen de heeren Bos- selaar en Van 't Hoff te spreken voor de A. R. Kiesvereeniging te Oostkapelle. Op 6 Maart de heeren C. J. Sonke en Van 't Hoff te Oud-Vossemeer, terwijl dhr Sonke ook nog in Poortvliet zal spreken. Goes. Voor de leden van de bij den Chr. Besturenbond aangesloten organisaties en hun huisgenooten vertoonde gisteren avond in het Slot Ostende de firma Van Nelle haar kiteressanten koffie- en fa- brieksfilm, gevolgd door eenige komische films. De films werden afgewisseld door eenige causerieën van vertegenwoordigers der firma. In de pauze werd den aanwezi gen een heerlijk kopje Van Nelle's koffie met een biscuitje aangeboden. Aan het eind van de leerzame, gezellige en druk bezochte bijeenkomst dankte de voorzitter van den Chr. B. B. de firma Van Nelle voor het organiseeren van de zen avond. Kloetinge. Dinsdagavond werd de 4de of laatste christelijke winterlezing alhier gehouden door den Weleerw. beer Ds de Vey Mestdagb, Herv. predikant te Rotter dam. Nadat deze door Ds Raams was in geleid, begon hij te spreken over zijn on derwerp: „De Kerkvader Augustinus". Spreker teekende den tijd, waarin Augustinus het levenslicht zag, een tijd, waarin vooral twee vragen naar voren kwamen, n.l. de vraag naar God en naar den mensch. Dit waren ook de vragen, naar welker antwoord Augustinus zocht. Hij was geboren in 345 te Tagaste. Spr. schetste op schitterende wijze Augustinus' jeugdleven; daarna toonde hij aan, hoe Augustinus zocht, eerst jaren lang bij het Manicheïsme en daarna bij de Grieksche wijsbegeerte. Naar Milaan vertrokken om den beroemden Bisschop Ambrosius te bestrijden, werd Augustinus daar op won dere wijze door God gegrepen, toen een kinderlied hem er toe bracht zijn Bijbel te ontsluiten, waar de laatste verzen van Rom. 13 een onvergetelijken indruk op hem maakten. Thans was het gebed van zijn vrome moeder Monica verhoord en wijdde Wybert vervangt het gorgef- rdrankje. Wybert beschermt U tegenverkoudheid en infectie Daarom dagelijks Wybert I b onfm. dooMi 4 25, 45 «n 65 cta. Augustinus zich geheel aan de zaak des Heeren. Op uitnemende wijze teekende spreker de groote kracht, welke Augusti nus ontwikkelde in het belang van Gods Koninkrijk. Het was een bijzonder mooie avond en hoewel de groote zaal bijna geheel was gevuld, was het toch jammer, dat nog niet meerderen toonden belang te stellen in dezen zoo bekenden kerkvader, aan wien de hedendaagscbe Christenheid zoo enorm veel heeft te danken. De thuisblij vers hebben veel gemist. Kapelle. Daartoe vanwege de vereen, van Oudleerlingen van de Tuinbouwcus- sussen uitgenoodigd, trad in het lokaal „Obadja" op de Rijkstuinbouwconsulent, Ir. A. W. van de Plassche, om te spreken over zijn reis naar België en Frankrijk. Door dhr W. Glas, voorzitter der Ver eeniging werd de spreker ingeleid. De op komst was bijzonder goed te noemen, en vooral bemerkten we vele oud-cursisten van uit de buitengemeenten. Ook waren mede aanwezig de Ed. Achtb. heeren bur gemeesters Bierens en Gunning van Ier- seke. Op onderhoudende en leerzame wijze bepaalde dhr Van der Plassche zijn go- hoor bij den wijnbouw „de druiventeelt", de zwarte bessen-culture's en de groen- tencultuur in deze beide landen. Spreker behandelde ook den verkoop der produo- ten en de verpakking. Het was voor velen een genotvolle avond. Met lichtbeelden werd deze lezing verduidelijkt. Schore. Maandagavond vergaderde de afd. Schore van den Bijz. Vrijw. Land storm. De burgemeester opende deze ver gadering, waarna overste Bierman sprak over de geschiedenis, het doel, de inrich ting en de organisatie van genoemden landstorm. Dhr Laernoes wees op de noodzakelijk heid van het instituut. Verschillende vra gen werden door de sprekers beantwoord. Na een kort slotwoord van den burge meester werd deze gezellige bijeenkomst beëindigd. Hoadokenskerka. De Chr. Gem. Zang- vereen. „Sursum Corda", directeur J. H. Tamminga uit Goes, gaf Dinsdagavond haar tweede uitvoering in de Ned. Herv. Kerk. Na het zingen van Ps. 103 1 open de Ds. S. J. M. Hulsbergen met gebed. Het programma bevattende 15 nummers, werd vlug en met gevoel afgewerkt. Hoe wel er nog wel eenige aanmerkingen zijn, mag de vereeniging met voldoening op dezen avond terugzien. Ter afwisseling gaf dhr J. W. Tam minga eenige stukken ten beste op het orgel. Na het zingen van Gez. 4 1 sloot Ds Hulsbergen met dankzegging. SL-LaiUMa. Onder leiding van den bur gemeester hield de Oranjevereen. Dins dagavond haar jaarvergadering. De ver slagen van den secretaris en den penning meester waren in een opgewekten toon; met genoegen kon worden teruggezien op het zoo uitstekend geslaagde Oranje feest ter gelegenheid van den 50en jaar dag van H.M. de Koningin. Het aantal leden is tot 112 gestegen; de ontvangsten over 1930 bedroegen f 560.04, de uitgaven f494.76, zoodat er een goed slot is van f 65.28. Tot leden van het bestuur wer den herkozen de heeren A. van Houte en G. F. Weeda. Goedgekeurd werd het voorstel van het bestuur om op 31 Augus tus a.s. 's avonds een kinderoptocht te organiseeren en dit jaar geen feestelijk heden te doen plaats hebben. Met een opwekking om te trachten zoo veel mogelijk leden te winnen en op de jaardagen van leden van het Koninklijk Huis algemeen te vlaggen, sloot de voor zitter de goed bezochte vergadering. Vrouwenpolder. Dinsdagmiddag vergader de de Raad dezer gemeente onder voor zitterschap van den burgemeester. Uitge zonderd wethouder Mesu, die nog steeds door ziekte verhinderd is de vergaderin gen bij te wonen, waren alle leden tegen woordig. De voorzitter opende de vergadering H«t bestuur der Vereeniging „Kinderzorg" te Middelburg. „A met de gobruin gaf der traditij van hetgeen hl plaats gehad. l| men allerwege doch dat z.i. om te besturen,] algemeene pessi slepen, maar ju ven. Spr. gaf de werkzaamhe jaar 1930 en no de herziening verband met dl houding tusschil bracht de wetlf dank voor de ook bij verschi| hoop uit, dat 1931 dezelfde hun zoowel in lijk en met hul opzichten voors| de hoop uitspraf gegeven mocht] hersteld spoedj deel te nemen." De heer Maai zitter voor do woorden, hoopt] 1931 in het als bouw in het bij| uit dat men werking de cris| wenschte den ambtelijk- als voorspoedig ja] De voorzitteJ W. op 23 Deel van den gernecf genomen en in bedrag in kas i voorloopige bel te volgens de 639 mannen el 1037 inwonersj de kosten van afdeeling Gapir op f 490.03, da| voor L. O. op Vrouwepolder, baarstelling var] van grond en lokaal, in verb gers, voorloopi| Dat aan een te verpleegd invaliditeitsrentl per jaar, welkl zal worden uitlf de gemeente val het betalen vanl de mogelijkheid stations in de I 1 Januari 193] aandeel der ga_ den keuringsdil voor 1931 door| op f 143.54; da van verpleging I zinnige over hel le kwartaal vaT f 25,84 en f 20q hoofdsom der lasting en de voor het belastil op respectievell en f1310, dat van Oostkapelll Middelburg ing| lid en tot de en 1930 versc| f 14.11, f4.64, dat 7 minimart aangeschaft, dl Dec. 1932 vrijsl verplichting tof in vak J aan meente, en datl lastige krankz| „Vrederust" vf De ingewanc welke de 17

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2