Nü. 124 Woensdag 25 Februari 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hel Geweten van HogerTrehern. HendriksB Cos Bank N.V. Soes 4 pCt, Amsterdam Staten-Generaal Buitenland Belangrijkste Nieuws. ad 98 pCt. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. £4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, A b o n n e m e n t s p rs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers10.05 Prijs der Advertentien: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. TWEEDE KAMER. DE INDISCHE BEGROOTING. De Tweede Kamer heeft gisteren de be handeling van de Indische begrooting voortgezet. Uit de debatten werd opnieuw duidelijk, dat het beleid van den tegenwoordigen gouverneur-generaal volstrekt geen alge- meene instemming vindt, terwijl voorts de Indische financiën niet geringe zorg baren. Het was vooral de rede van den heer Colijn, die hierbij de aandacht trok. Tegenover de bewering van 'den heer Cra mer (Soc. Dem.) werd door Dr Colijn aan getoond, dat het onjuist is, dat Neder land een onderdrukkingspolitiek voert. Naar zijn meening moet gewerkt worden aan de geestelijke en stoffelijke ontwik keling der bevolking, met het doel, dat een steeds in autonomie toenemend Ned.- Indië deel zal blijven uitmaken van het Koninkrijk der Nederlanden. Over den slakkengang der bestuurs- hervorming sprak Dr Colijn zijn teleur stelling uit. Scherp critiseerde hij de financieele po litiek. De cijfers der begrooting achtte hij zóó afwijkend van de werkelijkheid, dat hij het niet noodig achtte er ook maar eenige aandacht aan te besteden. De fi nancieele toestand is ernstig, maar vol strekt niet hopeloos, mits met vaste hand gestuurd wordt. Verder bepleitte Dr Colijn bevordering van de Zondagsrust door de Overheid in haar eigen ondernemingen. Voorts werd gisteren nog het woord gevoerd door den heer F a b e r (R. K.) en den heer J o e k e s (V. D.). HET LANDBOUWPROGRAM IN DEN DU1TSCHEN RIJKDSDAG. In de gistermiddag aangevangen zit ting van den Duitschen Rijksdag, waar de D.-nationalen en de nationaal-soc. niet aanwezig waren, heeft de minister van landbouw en voedselvoorziening, dr Schiele, bij de behandeling van zijn be grooting een groote rede gehouden. Hij werd door de communisten ontvan gen met den kreet: „Weg met den on dervoedingsminister I De minister ontwikkelde het nieuwe agrarische program der regeering. Reeds het vorige jaar heeft hij aange drongen op beperking van den rogge- aanbouw. Het voorloopige resultaat is bevredigend en spoort aan om op dezen weg voort te gaan. Daarbij staat in het eerste hoofdstuk van het program als doel de verdere inkrimping van den rogge- en haver- aanbouw en het gebruik van de rogge bouw-oppervlakte voor uitbreiding van den verbouw van gerst enz. De minister kondigde o.a. aan, dat er met hulp van het rijk nieuwe wegen zullen worden bewandeld om de over tollige hoeveelheden suiker zoo rationeel FEUILLETON door EVELYN EVERETT—GREEN. (Vrij naar het Engelsch.) 52.) o— „Het gebod van het vaderschap", sprak Helen helder en beslist. „Zoo God onzen Vader in den hemel is, zoo schikt hij ons op aarde ook in gezinnen en het hoofd daarvan is de vader, tot wien de kinde ren met liefde en eerbied opzien, zooals we allen, (door den aardschen vader) op zien naar onzen hemelschen Vader. Die prachtige instelling van God wordt door de socialisten geheel te niet gedaan. Voor het gemak mag er naar het uiterlijk zoo iets als gezinsleven bestaan; maar het kind is het kind van den staat en de ver antwoordelijkheid voor onderhoud en op voeding rust niet op den vader. Onmid dellijk wordt daardoor het gezinsverband losser. En dan is het nog maar een schre de naar het losser maken van den huwe lijksband. Tot nog toe geven de socialis ten alleen toe, dat, onder hun regiem de scheiding bij ongelukkige huwelijken on eindig veel gemakkelijker zal wezen. Als de kinderen niet aan de ouders maar aan mogelijk aan de veevoedering ten goede te doen komen. Voor het zuivelbedrijf zijn verdere maatregelen tot bevorde ring van den afzet beraamd. Het derde hoofdstuk van het agra rische program behandelt het invloed oefenen op het verbruik. Tijdelijk zal men niet terugschrikken voor noodmaat regelen. Zoo zal met name voor caseïne, vlas en cichorei de afzet der binnen- landsche productie worden vergemakke lijkt. De rijksregeering is voornemens ook het complex van de broodwet nogmaals ernstig te onderzoeken. Zij heeft ter be studeering van de op dit gebied zeer vooruitstrevende wetgeving in Denemar ken een commissie van deskundigen deiwaarts gezonden. Al deze maatregelen kunnen echter slechts tot het doel voeren, indien zij aangevuld worden door een voldoende en tegelijk elastische bescherming der binnenlandsche markt. Het tot dusver voor den graanbouw gehandhaafde beginsel van een douanestelsel krachtens machtiging is goed gebleken, zoodat de regeering tot de handhaving daarvan besloten heeft. De regeering heeft besloten van den rijksdag voor het geheele gebied der in voerrechten de vrije hand te vragen. De regeering is zich daarbij bewust, dat bij' de aanwending van zulke buiten gewone volmachten de belangen der en kelingen zorgvuldig moeten worden op gewogen tegen de algemeene belangen. De minister legde er ten slotte nog den nadruk op, dat 'hij in de beduchtheid van zekere industrieel© 'kringen over de uit werking van de douanepolitiek op de handelspolitieke betrekkingen van Duitschland niet kon deelen. De (and- bouw verlangt alleen, dat ook bij de han delspolitiek rekening wordt gehouden met de vanzelfsprekende solidariteit van industrie en landbouw. Hij eischt be handeling op gelijken voet en keert zich tegen de eenzijdige offers, die hem tot dusver juist in de handelspolitiek zijn opgelegd. Bij de discussie betuigde afg. Tempel (soc.-dem.) zijn volkomen instemming met de door den minister en zijn voor ganger gevoerde politiek ten aanzien van de ondersteuning van den landbouw, of schoon hij zioh met enkele details van het agrarisch program niet 'kon vereen ig«i en er voor waarschuwde, dat Duitsch land, als het de protectieteugoij al te strak aanhaalde, wel eens in een tarie- venoorlog zou kunnen worden gewik keld. Ook de sprekers van het Centrum, de Beiersche Volkspartij en de Duitsch- Hann overanen spraken namens hun partijen 'hun vertrouwen in den minister uit. Allen deden heftige aanvallen op de Huitsoh-nationalen, die zij verweten de ondersteuning van den landbouw te saboteeren. 'Het Berliner Tageblatt schrijft, dat uit de rede van Schiele blijkt, dat men vrijwel op elk gebied wil gaan tornen aan het bestaande systeem van verdra- de gemeenschap toebehooren moet dat wel het geval zijn. Ieder van ons kan voorzien, wat er gebeuren zal, als het huwelijk slechts een burgerlijke overeen komst is, als aan een heilig verbond voor God niet meer gedacht wordt, als Zijn zegen niet meer verlangd wordt". Weer bewoog Roger zich onrustig. De ze mooie vrouw, met haar stralende oogen stelde hem voor de vraag, of hij nog ge loofde in een Goddelijk Wezen, Dat over de menschheid waakt. Roger had haar graag gevraagd waarom, als er een Al machtig God was, Die het menschdom was toegedaan, er zooveel door de menschheid geleden werd. Maar hij kon niet. Als ze een man was geweest een dominee zou hij het heerlijk gevon den hebben haar in een hoek te drijven, maar kijkend in haar rein gelaat, kon hij geen dingen zeggen, die haar in de ooren zouden klinken als godslasteringen. En bovendien, geloofde hij niet zelf, diep in zijn hart, in 't bestaan van God? Er wa ren tijden geweest, dat hij zelfs daar niet zeker van was, maar nu klemde hij zich met grimmige koppigheid vast aan dat eene ankertouw in die wilde, woeste cha os om hem heen. Meer dan eens had hij tot zichzelf gezegd, dat, als hij er zeker van was, dat er geen God bestond,hij zich op hetzelfde oogenblik door het hoofd *on schieten. Maar wat die erkenning gen. Dit beteekent in vele gevallen ern stige tariefconflicten. Minister Schiele i schijnt van plan te zijn van de vol macht die door bet kabinet moet worden verleend ruimschoots gebruik te maken. Afneming der werkloosheid in Engeland. 'Op 16 Febr. bedroeg 'het aantal werk- loozen in Engeland 2.631.212 personen of 5919 minder dan de voorafgaande Vlootbesprekingen te Parijs. Na een onderhoud tusschen Alexander, den Britschen minister van Marine, en Dumont, den Franschen minister van Ma rine, waarin eenige technische kwesties werden besproken, 'die gisteravond het on derwerp van bespreking uitmaakten, bad een nieuwe bijeenkomst in bet mi nisterie van buitenlandscbe zaken te Pa rijs plaats tusscben Briand, Henderson, Alexander en Dumont. Bij bet verlaten van het gezantschap verklaarde Briand, dat een pricipieel ac- coord was bereikt onder voorbehoud, dat Italië dit goedkeurt. De tekst zal, toUlat de instemming der Italiaansche regeering is verkregen, geheim blijven. De regeeringen van de Vereen. Staten en Japan zijn volledig op de hoogte ge houden van den loop der besprekingen. (Volgens V. D. zou het vaststaan, dat Frankrijk zich bereid verklaard beeft zijn totale tonnage tot 630.000 ton te vermin deren. De oorspronkelijk door Frankrijk geëisebte meerderheid van 244.000 ton tegenover de Italiaansche vloot, werd eveneens verminderd en dit getal zou vol gens de nieuwe afspraken omstreeks 170 duizend ton bedragen. Aan de andere zij de schijnen echter de Engelsche bemoei ingen om Frankrijk te bewegen tot het niet-uitvoeren van den voorgenomen bouw van een 23.000 tons kruiser, zonder re sultaat te zijn gebleven). De ministers Henderson en Alexander zijn gisteravond uit Parijs naar Rome vertrokken. Invoerrechten in Oostenrijk. De Oostenrijkscbe regeering heeft bij bet parlement een voorstel ingediend om de invoerrechten op verschillende pro ducten, waaronder ook de landbouwpro ducten, aanmerkelijk te verhoogen. O.a. zal op bet invoerrecht van graan, dat op bet oogenblik autonoom zes goud kronen bedraagt, een toeslag komen, waardoor dit tarief in het geheel 16 goudkronen zou bedragen. Het recht op meel (op het oogenblik vijf kronen) zal een toeslag van 3.50 kronen krijgen; de rechten op slacht vee, die op het oogenblik 8.5 kronen be dragen, worden autonoom op 30 kronen vastgesteld. Het autonome tarief voor kalveren zal van 8 tot 18 kronen worden verhoogd. Korte Berichten. De „uitvinder", die op de tweede eta ge van zijn woning in het Westen van Berlijn door bet geopende venster een kanon afschoot, is door den districtsarts onderzocht. Deze heeft geconstateerd, dat de man gevaarlijk moet worden geacht voor de omgeving. Op grond van het on derzoek is de „uitvinder" voorloopig in werkelijk beteekende, dat besefte hij zelf nog niet. „Misschien meent u, dat, wat ik ga zeggen, eigenlijk bijzaak is", zei Helen glimlachend, „maar toch beteekent het 'n heele boel voor u. Als er geen sterker ar gumenten waren, zou het, geloof ik, toch voldoende zijn om me te overtuigen, dat uw socialisme op een verkeerde basis be rust. Er is geen plaats daar voor Gods gebod van het geven van tienden en van offeren". Hij staarde haar zwijgend aan, niet be grijpend, wat ze bedoelde. „Wat we bezitten, hebben we in leen van God," zei Helen, recht voor zich uit starend. „Hij zou het alles terug kunnen eischen. Dat tiende is niet van ons, maar van Hem; om te worden gebruikt ten Zijnen dienste en dan komen onze offers aan de armen de armen, die we, naar we weten, altijd aan ons zullen hebben." „Niet als begon Roger en zweeg plotseling. Geloofde hij zelf aan een toe stand, waarbij geen armen meer bestaan zouden? „A juist, maar dat zal nooit komen en de zegen van de tienden en onze offer penningen zal ons niet onthouden worden De menschen, die zich aan den dienst van God wijden, zullen we altijd noodig heb ben en de middelen daartoe zullen we vin den in Gods tienden. En laat ons hopen, I Een dierenvriend, de heer A. F. J. Por- tielje, inspecteur van de levende have van i „Artis" te Amsterdam, viert 2 Maart a.s. zijn zilveren dienstjubileum. een inrichting voor zwakzinnigen opge borgen. Gistermorgen wist een klaarblijke lijk in zijn geestvermogens gekrenkt man door te dringen in het paleis van rijks president Von Hindenburg, waar hij in een der voorkamers werd aangehouden. Hij droeg een wapen bij zich. Ondervraagd verklaarde hij, dat hij een ondersteuning wilde vragen. Toen hij aangehouden werd trachtte hij zich een kogel door het hoofd te jagen. In de 3 eerste kwartalen van het loo- pende dienstjaar zijn de inkomst,-n van de stad Berlijn bij de raming 10 pet. ten achter gebleven. Het tekort zal thans wor den gedekt door de burger- en de drank belasting. Het aantal vluchtelingen, dat het laatste jaar uit Sovjet-Rusland naar Fin land gekomen is, bedraagt thans 18.000. Volgens hun nationaliteit zijn er 10.000 Russen bij en 8000 Finnen, die uit de graandistricten Karelië en Ingermanland afkomstig zijn. Het rooide leger vierde gisteren in Rusland zijn dertienden verjaardag, on der groot enthousiasme der bevolking. Het roode leger omvat op het oogenblik 562.000 man, van alle wapenen. Volgens de statistiek bedroeg het verbruik van paardenvleesch per hoofd in Boedapest in het afgeloopen jaar 3 K. G. In het geheel werden 2.860.000 K.G. paardenvleesch verbruikt, 403.000 K.G. meer dan in 1929. De Italiaansche minister van oorlog heeft aan de commandanten een omzend brief gericht met het verzoek spaarzaam en oordeelkundig met de gelden voor mi litaire doeleinden uitgetrokken om te dat eens de dag zal komen, waarop alle menschen die plicht verstaan, dat meer en meer van Zijn dienaren den wijngaard mogen binnengaan en dat een rijke oogst mag vergaderd worden in de Hemelsche schuren door hun arbeid." „Dus u ziet er geen schande in, dat iemand geld ontvangt voor zijn herderlijke bezigheden?" Hij sprak haastig, met een feilen gloed in zijn oogen. „Neen, omdat God het zoo bepaald heeft," antwoordde Helen rustig, „en dat is mij voldoende. Zij, die het altaar die nen, zullen van het altaar leven. De ar beider is zijn loon waard. God heeft het zoo bepaald, Zijn weg is de rechte weg. Dat is genoeg voor mij. Ik weet, dat het geen antwoord zou zijn voor hen, die Hem niet kennen uit Zijn openbaring; maar ja, als je ons onze openbaring ontneemt, waar moeten we dan onzen God vinden?" Roger zei jiiets. Telkens weer kwam dezelfde gedachte bij hem op: hoe een voudig waren zoo vele, vele dingen voor hen, die geloofden. Hoe moeilijk, donker, bitter voor hen, 'die niet geloofden. Als hij slechts zeker was, maar de duivel van den twijfel hield hem steeds weer aan het spottende vragen. Zijn geweten was zijn gids geweest was het nog, maar in wat een moerassen en duisternis was hij er door geleidl Toch was hij bereid om door de dienste d risten Ja van de hel Binnenland. De invoer van Russisch aardappelmeel. De Tweede Kamer over de Indische be grooting. Buitenland. Vlootbesprekingen te Parijs. Hoogere invoerrechten in Oostenrijk. Het Duitsche lanidbouwprogram. in stukken van f IOOO, f 500 en f 100 Inschrijvingen worden gaarne aangenomen tot WOENSDAG 25 FEBR. a.s, gaan, met name ten aanzien van de mili taire gebouwen, waarbij alle uitgaven, die het karakter van luxe dragen moeten worden vermeden. Volgens berichten uit de Berlijnsche bladen uit Zittau zijn daar tijdens de nat. soc. fakkeloptocht de demonstranten slaags geraakt met een afdeeling commu nisten. Hierbij werden 5 personen ge wond, waarvan een doodelijk, en een zwaar. Van de toesnellende politieauto werden de ruiten ingeschoten. Tijdens een verdere vechtpartij bij een café zijn een inspecteur van politie en twee agenten gewond. Werkloosheid en immigratie. Do werkloosheid, welke tengevolge van de economische crisis, in bijna alle in dustrielanden voorkomt, en waardoor, naar schatting van het internationaal arbeidsbureau, ongeveer 20 millioen men schen getroffen worden, voert reeds in alle immigratielanden tot een meer of minder uitgebreide beperking'Wan immi gratie. Argentinië heeft reeds, ter verhinde ring van ongewenschte immigratie door middel van een verordening vastgesteld, dat zeelieden, die in Argentinië aan land willen gaan, na aankomst van het schip alle formaliteiten moeten vervullen, wel ke voor immigranten wettelijk voorge schreven zijn. Ook Brazilië heeft, als een der maat regelen tegen de werkloosheid, de ont scheping van passagiers-derde-klasse verboden, voor zoover deze niet in Brazi lië woonachtig zijn of een attest bezitten, dat hun immigratie voor landbouwkun dige werken toelaat of op een behoorlijk arbeidsverdrag wijst. Dergelijke voorschriften zijn de laat ste maanden ook in Nicaragua en de Do- minicaansche republiek uitgevaardigd. f zelf te gaan, als hij er slechts voor zich zelf van overtuigd was, dat hij tot het ware licht zou komen. Helen keek hem met een heel andere uitdrukking op het gelaat aan. Misschien besefte zij, dat hij voor dien dag genoeg gepeinsd, en geredetwist had. „Mijnheer Trehern," zei ze, „hebt u er zich nog niet over verwonderd, waarom u en uw vriend zijn ondergebracht in de boerderij, inplaats van dat ik u onder mijn eigen dak heb ontvangen als gas ten?" Geen oogenblik had Roger daarbij stil gestaan. Dat hij hier was, dat verbaasde hem het meest. Het scheen hem, of hij onder een valsche vlag was komen bin nenvaren, nu alle zorg voor den zieke I van hem af was genomen en hij eerder behandeld werd, dan dat hij zelf verple gersdiensten verrichtte. „Wel, onder gewone omstandigheden zou u natuurlijk bij mij aan huis gelo geerd hebben, maar toen Walter Dane me telegrafeerde, moest ik onmiddellijk beslissen wat te doen en ik was in een moeilijk parket, zooals de menschen wel eens zeggen." „Dat spijt me", zei Roger. „Ik hoop, als we u in moeilijkheden brengen. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1