DE ZEEUW Het Geweten van RogerTrehern. Uit de Provincie TWEEDE BLAD, de begrooting van waterstaat Stukken voor den Gemeenteraad van Goes. aantal uren bedroeg (2.40 uur plus 4.10 uur) 2 is 3.25 uur. De bijzondere lagere scholen, daarvoor in aanmerking komen de, kunnen over 1928 aanspraak maken op toekenning van een vergoeding tot i een maximum van 3.25 uur per week, terwijl de kosten per wekelijksch lesuur bedragen voor wat betreft het lager on derwijs, f 60 en voor wat betreft het U. L. O. f69.30. Kon. bezoek te Vlissingen. H. K. H. Prinses Juliana zal H. M. de Koningin vergezellen bij de plechtige ope ning van de nieuwe havenwerken te Vlis singen op 17 .April a.s, Bij Kon, besluit is de bronzen eerer medaille in de Orde van Oranje-Nassau verleend aan J. v. d. Broecke, werkman in dienst op de boerderij van P. Leen- houts-Risseeuw te Schoondijke. Eigenaardig conflict in West-Zeeuwse h-V laanderen. Naar aanleiding van een bericht inzake de candidatuur-Gorthals onder het op schrift: „Eigenaardig conflict in Z.-Vlaan deren" schrijft men aan de „Msb.": In een spoedvergadering op Vrijdag 20 Februari van het bestuur van den Sta- tenkieskring te Sluis, werd de beslissing van het bestuur der Rijkskieskring-orga nisatie besproken. De meerderheid van het bestuur kon zich met de handelwijze van de vergadering te Middelburg niet vereenigen, Volgens haar was de gros lijst op regelmatige wijze opgemaakt. De heer Corthals kon op de vergadering van 15 Februari wegens de onreglementaire behandeling van het beroep door het Da- gelijksch Bestuur te Middelburg niet in aanmerking komen. Er is in die vergade ring zelfs niet over gestemd, zoozeer was men het er over eens. De genoemde meerderheid heeft zich dan ook met een protest ge-wend tot het bestuur der R. K. Staatspartij met ver zoek om bemiddeling. Middelburg. Vrijdag hield de afdeeling Middelburg van den Ned. Chr. Landarb. Bond een openbare propaganda-avond in het Militair Tehuis. In zijn openingswoord deelde de voorz. dhr J. Vólmer, mede, dat het Hoofdbe stuur telegrafisch bericht had gezonden, dat wegens ziekte niemand hunner aan wezig kon zijn, zoodat alleen de voor zitter van den Chr. Besturenbond, de heer P. Meliefs-te, als spreker zou op treden. Deze het woord verkrijgende zeide te willen spreken over: „Christelijke Vakbe weging, eisch van beginsel". Alle leven dat zich openbaart, aldus spr., wordt bestuurd en geleid door gees telijke beginselen, en dus ook het sociale leven van onzen tijd. In onzen tijd van religie, loopt men gevaar, dat het maatschappelijk leven .zal los komen te staan van de Wet Gods. Wel strijdt alles vanuit- en voor geeste lijke ideeën, doch van erkenning van de 1 ware religie, naar de gehoorzaamheid van Gods Wet, wordt niet gestreefd. Zal daar om het maatschappelijk leven behouden blijven voor onze Christelijke geloofswaar heden, dan zal noodig zijn, dat wij Chris tenen ons onze taak bewust worden. Om te ontkomen aan liberalistische en socialistische practijken, zal noodig zpn een versterkte Christelijke vakorganisatie, die Gods Woord en dus Gods Wet tot richtsnoer en grondslag heeft. Spreker spoort daarom aan tot toetreding. Hierop volgde een breedvoerige bespre king, die op vele punten helderheid bracht waarna deze zeer goed geslaagde vergade ring door spreker met dank aan God werd gesloten. In verband met de kenbaar gemaak te klachten over het herhaaldelijk over vol zijn van motortrein 3908, vertrek in de richting Goes, des namiddags om 18.04, wendde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden alhier zich tot de Directie der Nederland- sche Spoorwegen, met verzoek aan dit euvel tegemoet te komen. Thans ontving de Kamer bericht, dat maatregelen genomen zijn om in bedoel den motortrein plaatsen vrij te houden voor reizigers, die te Goes een verdere bestemming moeten volgen. Wemeldinge. De motorpompboot „Do- rus Rijkers" van Smits' Bergingsbedrijf, kapt. M. Uartog, is thans voorzien van een nieuwe 80 P.K. tweetakt Kromhout Ruwolie Dieselmotor van de Kromhout Motorenfabriek te Amsterdam. Het schip is tevens voorzien van een perspomp, welke gebruikt kan worden voor het overpompen van tankschepen; voor het blusschen van brand e.d. 's-Gravenpolder. Maandagavond kwam de Gemeenteraad in openbare vergade ring bijeen. Afwezig met kennisgeving weth, Vermue. Ingekomen was een verslag der com missie tot wering van schoolverzuim; een rapport der Z. L. M. over werkloosheids verzekering en bericht van den secretaris van den Raad van State, dat tot 21 Fe- bruari alsnog gelegenheid bestaat een memorie van toelichting in te zenden in zake het geschil met Ged. Staten. Dhr Joziasse had gaarne een afschrift van de stukken gehad. Weth. Schouten zegt: alles is nog mede gedeeld wat hierop betrekking heeft; wij zullen nu maar afwachten en geen kosten meer maken. Besloten wordt aan Arne- muiden bericht te sturen, dat men aan hun request adhaesie betuigt. Op voorstel van B. en W. wordt de onderwijzerswoning verhuurd aan P. S. Verbeek voor f 150 per jaar met het recht van een opzeggingstermijn van twee maanden met ingang van 16 Maart. Ook wordt op voorstel van B. en W. de po- litie-verordening aangevuld met de bepa ling, dat het verboden is op openbare we gen of plaatsen zich op te houden op zoo danige wijze, dat het verkeer belemmerd wordt. Benoemd worden de leden van de Stembureaus. mi 'i' i infc De moordzaak-Lans. De behandeling van deze zaak voor het Gerechtshof te 's-Her- togenbosch nam Maandag een aanvang. De belangstelling voor de bijwoning er van was bijzonder groot. De nieuwsgierigen wachten voor het gerechtsgebouw. VAN DINSDAG 24 FEBR. 1931, Nr 123. Voorloooia Verslag der Eerste Kamer. Blijkens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer, betreffende de Water- staatsbegrooting 1931 uitte men vrij al gemeen zijn voldoening over het beleid van den minister, met erkentelijkheid vaststellende, dat gedurende zijn ambts periode reeds tal van belangrijke werken waren tot stand gebracht of ontworpen. In het bijzonder hadden vele leden waardeering voor de indiening van het wetsvoorstel tot aanleg van een scheep vaartverbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn, waaraan dringend behoefte bestaat. Vele leden toonden zich ten zeerste in genomen met de benoeming tot directeur- generaal van den Rijkswaterstaat van Dr lr J. A. Ringers. Verscheidene leden spraken voorts de hoop uit, dat een verbetering der salari- eering, vooral wat betreft het hoogere technische personeel, in overweging zou worden genomen. Een lid zou den minister in overweging willen geven, een algemeene herziening van ons waterschapsrecht in studie te ne men, waarbij de waterschappen tot uit voerende lichamen worden gemaakt. Algemeen drong men er op aan, dat bij het aanbesteden van werken zooveel mo gelijk de Nederlandsche industrie zou worden bevoordeeld. Geringe prijsver schillen mogen geen aanleiding zijn om aan buitenlandsche firma's opdrachten te verleenen, welke even goed in het binnen land kunnen worden geplaatst. Sommige leden meenden vernomen te hebben, dat de Regeering voornemens is, de verleening van Rijkssubsidie voor Pol ders te bevorderen, langs onze groote ri vieren als bijdrage in de kosten van her stel en verbeteringen der dijken, veroor zaakt door de overstroomingen in den winter 1925'26. Mocht dit juist zijn, dan achten zij zulks in strijd met het beginsel: „Wien water deert, die water keert", en volgens hetwelk het Rijk slechts steun zou verleenen, indien de dijkplichtigen niet in staat zijn om zichzelf te helpen, zooals bijv. bij calaniiteuze polders, waar over dan ook speciale regelingen zijn ge troffen. Vele andere leden juichten de hier bo venbedoelde steunverleening toe. De me- dedeeling van de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, dat getracht zal worden, de gelden uit te trekken op de ontwerpbegrooting voor 1932 had hen te leurgesteld, daar uit deze uitlating volgt, dat het nog niet vaststaat, of steun zal worden verleend. FEU ILLETO N. door EVELYN EVERETT—GREEN. (Vrij naar het Engelsch.) 51.) n m ,i i „Vindt u?" vroeg Roger met een ver moeide klank in zijn stem. „Ik geloof, dat ik eerder het gevoel had, dat wij het wa ren, die hen opgezweept hadden, hun sla pende hartstochten hadden wakker ge schud; en toen bemerkten we, dat we ze niet binnen de grenzen konden houden, die we getrokken hadden. Wat ik niet voorzien heb_ niet heb kunnen ver wachten is, dat ze al *un haat en woede tegen hun eigen soortgenooten zou- len richten tegen hun eigen klasse legen hen, die eenvoudig vroegen, wat ze zelf ook vragen het recht om te wer ken, het recht om te leven. Hadden ze winkels geplunderd, de huizen der rij ten in brand gestoken, kerken aangeval- en een van die wandaden begaan, die celkens weer voorkomen in de analen der historie, als een vertreden klasse opstaat tegen haar onderdrukkers dan had ik het kunnen begrijpen, hoewel ik het be treurd zou hebben en de vruchteloosheid Inlichtingen werden voorts o.m. ver zocht omtrent de voornemens der Regee ring met betrekking tot de exploitatie van de haven te Vlissingen. Op bespoediging werd aangedrongen ten aanzien van de scheepvaartverbinding Twente-Rijn, de verbreeding van het Noordzee-kanaal; verbetering van de be vaarbaarheid van vele kanalen in het Noorden des lands, enz. Gewezen werd op de nu reeds zoovele jaren hangende moeilijkheden om te ko men tot een algemeene regeling der elec- triciteitsvoorziening voor het geheele land De oplossing van dit vraagstuk dringt steeds meer. Zeer ingenomen toonde men zich met de goede werking van den thans geregel- den dienst op Ned.-lndië. Aan de organi satie en de uitvoering daarvan werd hul de gebracht. Eenige leden wezen op den gestadig wassenden invloed en de toepassing van rationalisatie, mechanisatie en efficiency. Sommige leden drongen aan op verlak- ging van vrachttarieven. Met klem werd er op aangedrongen om in dezen tijd van groote werkloosheid al die plannen te bevorderen, welke den bouw en het herstel van stations, spoor weggebouwen en -overgangen, noodig en wenschelijk voor een betere exploitatie van het bedrijf, beoogen. Enkele leden waren van oordeel, dat het bij de spoorwegen gevolgde stelsel van onbewaakte overwegen geen bevrediging vindt bij de bevolking. Eenige leden drongen aan op verhoo ging van den rentevoet bij de Rijkspost spaarbank tot 3.6 pet. Parkeeren. B. en W. schrijven den raad: Reeds eenige malen werd in Uwe ver gadering de klacht vernomen, dat het toenemend parkeeren met motorrijtuigen in de nauwe straten der bebouwde kom een ongehinderd verkeer belemmert en werd er op aangedrongen, een regeling te pntwerpen, die het mogelijk zal ma ken, daaraan paal en perk te stellen. Gedurende den laaitsten tijd is de ge meente-politie er toe overgegaan, proces verbaal op te maken tegen het onbeheerd op den openbaren weg Laten staan van voertuigen, maar het ligt voor de hand, dat dit middel met omzichtigheid dient te worden aangewend, aangezien voor komen moet worden, dat de plaats onzer inwoning door houders van motorrijtuigen wordt geschuwd, uit vrees, dat men in aanraking zal komen met den strafrechter. In Uwe vergadering is wel enkele ma len beweerd, dat de garages, hier ter stede voldoende plaats bieden om alle op straat parkeerende auto's tijdelijk te herbergen, maar in 'de eerste plaats zijn wij van meening, dat deze bewering aan twijfel onderhevig is, en in de tweede plaats ziet men er tegen op om, dikwijls voor een korte spanne tijds, de kosten van stalling te maken. van zoo'n poging zou hebben ingezien. Maar de haat, de dui'velsche woede, die ik zag was gericht van klassegenoot tot klas- segenoot, van leden der vakvereeniging tegen de „onderkruipers". De haat tegen de werkgevers was niets vergeleken bij de haat tegen huns gelijken, wier eenig ver grijp was, dat ze verlangden vrij te blijven van zekere zelf-ingestelde reglementen en regelingen en dat ze zelf dë voorwaarden wilden stellen, waaronder ze werken wil den." „Ik weet het," antwoordde Helen. „Naar mijn meening is dat een der facto ren, die het meest tegen het socialisme spreken. Het houdt geen rekening met dat alles overheerschende verlangen naar vrijheid, dat zoo diep wortel heeft ge schoten in het menschelijk hart. Het be looft een tijdperk van algemeenen vrede, voldoende voedsel en kleeren en een goe de woning; maar er is iets verschrikke lijks in dat paradijs. Het geeft in geen en kel opzicht voldoening aan de verlangens van hart en hoofd, ziel en geest. Het ver nietigt elk individualisme; maar hoe moet dan de geest de ziel van den mensch leven. In hoever rekenen de leiders met datgene van den mensch, 'twelk hij met geen ander wil deelen dat eigen ik, dat men zelfs niet openbaart aan hen, die ons het liefst en het dierbaarst zijn? Hoe moe ten zij het maken, wier ontwikkeling en De Commissie voor de Strafverordenin gen heeft thans een regeling ontworpen, welke het voetspoor volgit, welke men in andere gemeenten reeds met succes heeft ingeslagen, en waarmede ons College zich kan vereenigen. Deze regeling komt hierop neer, dat de mogelijkheid wordt geschapen, het par keeren te verbieden in die straten, welke daarvoor het minst geschikt zijn. terwijl andere gedeelten der gemeente daarvoor kunnen worden aangewezen. F en en ander zal door middel van borden worden aangegeven. Te veel water gebruikt. Het heeft de aandacht van B. en W. getrok ken, dat het waterverbruik per woning hij de bouwvereeniging „Ons Streven" be langrijk hooger is dan bij andere ver- eenigingen. Fen der hoofdoorzaken van dit meerdere verbruik is, dat de wonin gen per blok zijn aangesloten, zoodat vanaf de meters een heel net van lei dingen naar de woningen loopt. Het normaal gebruik per woningen per jaar kan worden gesteld op f 28 h f 29 een cijfer, dat door de woningen der ver- eeniging „Ons Streven" over de jaren 1928 en 1929 verre is overschreden. B. en W. meenen, dat de beste maat regel tegen het te groote waterverbruik is het voorzien van elke woning van een watermeter, opdat iedere huurder be taalt het in zijn perceel verbruikte water. De huur ,per week kan dan worden ver minderd met een bedrag gelijk aan één twee-en-vjjftigste van f22.(het bedrag van het abonnement) of meit rond 40 ct. In verband hiermede stellen B. en W. den raad voor, aan de woningbouwver- eeniging „Ons Streven" een aanvullend voorschot te verstrekken, tot een bedrag van ten hoogste f 1500, af te lossen in 44 jaarlijksche annuïteiten, berekend naar een rentevoet van 4i/2 pet. Voorschot op de gemeente lijke vergoeding, (art. 101 der L.O. wet.) De gemiddelde kosten als bedoeld in artikel 101 der L. O. wet bedragen per leerling over 1929 der school voor ge woon lager onderwijs f 14.84 en der school voor het uitgebreid lager onder wijs f24.39 (in beide bedragen inbegre pen een bedrag ad f 0.40 voor admini stratiekosten). Voorts is in 1929 een be drag ad f 69.06 per wekelijksch lesuur uitgegeven ten behoeve van het vakon derwijs aan de openbare lagere scholen en f 75.72 aan de school voor U. L. O. Aan de hand van de verstrekte gege vens kunnen aan de onderstaande scholen het daarnevens vermeld voorschot ver leend worden: R.K. Jongensschool f940; R.-K. Meis jesschool, gewoon lager onderwijs f 1944; ld. vakonderwijs f 345Id. U. L. O. f 936 ld. vakonderwijs f 181Hervormde school f3947; ld. vakonderwijs f331; Chr. school voor gewoon lager onderwijs f3309; ld. vakonderwijs f345; Chr. school voor U. L. O. f2112; ld. vakonderwijs f302. Nu de gemeenterekening over het jaar 1928 door Ged. Staten is gesloten, moet ingevolge het bepaalde bij artikel 103, 4e 'lid der voornoemde wet, het be drag der vergoeding worden vastgesteld, waarop de besturen der in deze gemeente gevestigde bijzondere lagere scholen over .1928 aanspraak hebben voor de instand houding dier scholen, alsmede voor de vakonderwijzers. Grondslag voor de be rekening der exploitatiekosten vormt het bedrag, hetwelk in genoemd jaar ten be hoeve van de openbare lagere scholen in deze gemeente is uitgegeven. Volgens gemaakte becijfering bedragen deze kos ten administratiekosten inbegrepen voor de scholen voor gewoon lager onder wijs f28.19 per leerling. Voor wat betrefit het vakonderwijs, kan worden medegedeeld, dat aan de open bare school voor U. L. O. gedurende het geheele jaar 1927 (jaar dat voor deze vergoeding als maatstaf dient), ge durende 2 uur per week onderwijs is ge geven in het vak k (nuttige handwerken voor meisjes), zoodat de bijzondere scho len voor U. L. O. over 1928 tot een ma ximum van 2 uur per week deze vergoe ding kunnen genieten. Ten opzichte van de scholen voor gewoon lager onderwijs zij opgemerkt, dat aan de openbare lagere school A vorengenoemd onderwijs in vak 'k is gegeven over het geheele jaar 1927 en wel gedurende 2.40 uur per week en aan school B 4.10 uur. Het gemiddelde gaven en krachten hen scheiden van hun minder voortvarende klassegenooten? Denkt toch eens aan den practischen kant van uw systeem; laat u toch niet de oogen verblinden met schoonklinkende phrasen Zeker, men wil ieder in de gelegenheid stellen zijn gaven te ontwikkelen. Maar wanneer zal er gebruik van worden ge maakt? En zouden anderen, met mindeT geestelijken aanleg, er accord mee gaan, wanneer hun buurman zijn tijd van pro- ductieven arbeid zou onderbreken, om zich te wijden aan kunst, literatuur of muziek? Ze zouden zeggen, dat eerst moest bewe zen worden, dat het talent van voldoen de waarde was voor de gemeenschap; en hoe zullen menschen, gebonden aan den tredmolen van die voorafgaande uren van arbeid, den moed, volharding en kracht vinden voor de dikwijls vervelende studiën om hun talent te ontwikkelen. Zal de menschheid tevreden zijn om als vee te leven in een goede stal met zooveel voedsel en zooveel werk, en dan mis schien een paar uur in de wei als rust en ontspanning? Zal dat de ziel van een mensch voldoening geven? Ik geloof er niets van." Rogers niet gewonde hand woelde door de weerspannige haarlok op zijn voor hoofd, een zeker teeken van opwinding. „Ik weet het, ik weet het", brak hij los; „ook ik denk over die dingen - soo nu en dan. Maar als ik naar de groote steden ga in de diepte van de men- schelijke zonde en misdaad, ellende en wanhoop dan komt het me voor, dat niets er toe doet, als die vreeselijke toe standen maar een einde nemen. Ik heb dan een gevoel of alles wel zou gaan, als er maar goede huizen, goed voedsel, kleeding en werk voor allen gevonden konden worden. Natuurlijk is dat een eenzijdig gezichtspunt. Maar het grijpt je vast en dan wordt je door je geest de wildernis ingedreven als u begrijpt, wat ik bedoel, en misschien ontmoet je daar den een of ander wel, die je mis leid door je de koninkrijken der wereld te beloven indien Roger wachtte even en vervolgde toen met lager stem, „als je den weg wilt volgen, dien Hij je wijst, en die, naar het toeschijnt, de rech te is". lijdia Helen keek hem ernstig aan; maar in zijn groote, droevige oogen, die flikker den door den inwendigen strijd, dien hij te voeren had, kon ze voor een deel de beteekenis leven van de woorden, die ze gehoord had. Heel zacht sprak ze toen, haar weg tastend met die voorzichtigheid van gees telijke aanraking, die slechts het contact met vele door den storm des levens be roerde menschenzielen kan geven. „U gebruikt daar een ware beeldspraak geloof ik. De duivel kan zich voordoen als een engel des lichts. Maar volg hem een korte wijle en je zult bemerken, dat zijn leiding weg voert van God. Dan is men er zeker van, dat het niet de rechte weg is". „Ik bed zeker van niets", zei Roger dof. En na een lange pauze zei hij met een heerschzuchtige klank in zijn stem: „Vertel me dan, waar de fout schuilt. Is het niet Gods wil, dat de mensch op geheven wordt uit den slechten toestand waarin het sociale stelsel hem gebracht heeft?" „Gelooft u soms van niet?" De woor den klonken haast driftig. „Niet heelemaal, geloof ik. Maar laten we ons met die vraag niet te lang bezig houden. Ze is te veel omvattend. Mis schien zijn ze dat allemaal wel. Maar mag ik u een paar voorbeedlen geven, van wat ik bedoel? Ik wil niet beweren, dat in uw stelsel geen plaats ia voor God, ofschoon ik meen, dat u wel zult bemer ken of alreeds bemerkt hebben, hoe uw leeraren Hem op eigen gezag uitsluiten. U mag denken, dat het niet waar is. Maar u sluit Gads geboden uit, waar ze ook maar in tegenstelling komen met de uit vindsels van menschen". „Bijvoorbeeld?" (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5