KARPETTEN NIVEA Oir ZEGEL S UW WAARBORG Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. VRAAGT ZE UWEN LEVERANCIER Tegen ruwe huid MOQUETTE EFFEN MET RAND MODERNE DESSINS komingen blijven bestaan. Spr. vraagt wat de toekomst zal brengen? Spr. weet het niet, en noemt het nogmaals pijnlijk, dat de stichting niet gemist kan worden, maar nu het eenmaal zoo is, is het ge lukkig dat zij er is. Daarvoor brengt spr. dank aan God. Ook doet hij dit aan op richters en vroegere bestuursleden, van wie in het gedenkboekje helaas de heeren Ds Hijmans en Kosten zijn weggevallen, maar ook aan die uit lateren tijd, als Ds Swaan en niet het minst Ds de Voogd. Ook aan freule Van Doorn, die reeds zoo vele jaren voor de stichting werkt en me vrouw Quarles van Ufford, waarbij hij o.a. herinnert aan den zoo uitstekend ge slaagden bazaar in het huis van den Com missaris en mevrouw Quarles. Spr. brengt verder dank aan allen, die medewerkten in het belang van de stichting, aam voog dijraad, rechtbank en doktoren, maar boven allen aan God. (Applaus.) Hierna deelde spr mede, dat bericht van verhindering was ingekomen van den voorzitter van den voogdijraad, van den officier van justitie, van den president van de rechtbank, van den burgemeester van Middelburg, van Dr Hoorweg en van Ds de Voogd. Telegrammen van gelukwensch waren ingekomen van de R. K. Kinderbescher ming te Middelburg en de dameskrans te Vlissingen. Hierna was het woord aan den heer Ds Blaauwendraad, om als secre taris een overzicht te geven over de 25 jaar. Spr. wees er op, dat Kinderzorg ge lijk staat met geldzorg en dit bleek reeds in 1906 op de eerste bestuursvergadering. De zorg verminderde toen het damesco mité te hulp kwam en toen ds Hijmans op het idee kwam met de busjes te laten werken. Er kwam geld en daarmede ook meer belangstelling. Aan de andere zijde is steeds getracht de zuinigheid te he rtrachten zonder het belang der kinderen te schaden. Spr. herinnerde er aan, dat Ds de Ligt ruim 21 jaar het voorzitterschap heeft bekleed, en Ds Jonker een kleine 20 jaar het secretariaat, terwijl de heer Snoep van 1907 tot 1921 penningmeester was. Aanvankelijk werd een huis op de Hee rengracht betrokken, doch reeds spoedig ging men naar den Veerschen Singel, om dat het al spoedig daar te klein was en in 1911 werd het jongenspaviljoen geopend. In 1927 nog heeft men grond aangekocht, omdat de stichting te veel werd inge bouwd, in 1929 vroegen de baby's om een beter verblijf en kregen het; in 1930 kwam het hoog noodige kantoortje voor den directeur gereed. Dit alles kon o.a. door de hooge subsidie van het Rijk. In 1905 zijn de Kinderwetten van kracht geworden en had de Synode den durf, om in het kerkelijk reglement op te nemen, dat kerkeraden zich ook met de voogdij der kinderen zouden kunnen bezig houden, 't Was goed gezien van 't classi caal bestuur van Middelburg, om alle ge meenten in Zeeland bijeen te roepen en zoo zijn nu feitelijk de diaconiën eigenares van Kinderzorg. Men zocht direct naar een leiding, die het werk vroolijk aanpakt en zorgde voor de ontwikkeling door slöjd, ordeoefenin gen, Fransche lessen, enz. Steeds mocht men ook van buiten be- langsteling ondervinden en Kinderzorg spreekt dan ook van Gods Vaderzorg. Spr brengt hulde aan de bestuursle den van voorheen en thans en ook aan directeur en hoofd meisjesschool voor hun arbeid in het belang der stichting. Hij herinnerde aan het bezoek van de Koningin in 1917 en van de Koningin- Moeder in 1928. De Commissaris der Ko ningin en ook andere autoriteiten bezoch ten meermalen de stichting en het ont brak nimmer aan blijken van medeleven. De penningmeester, Ds J. de Vries, deelde mede, dat de vloer in een zaal van het jongenshuis, die zoo zeer ver nieuwing behoeft, 60 vierk. M. groot is en f 10 per vierk. M. aan herstel zal kosten. Er is nu tijdens en na de pauze door verschillende diaconiën reeds toe gezegd, dat zij1 1 of meer vierk. M. voor haar rekening zullen nemen. Alsnu kwam naar voren de heer G. A. Wessels, om mede namens vele oud- verpleegden men had niet van allen de adressen kunnen krijgen het be stuur hartelijk geluk te wenschen op de zen dag. Er is op een dag als dezen bij ben iets van ontroering en dank. Men vraagt zich ai wat er zonder Kin derzorg van hen terecht zou zijn gekomen. De oud-verpleegden, waarvan velen ge trouwd zijn, weten nu wat het zeggen wil kinderen op te voeden Gebreken zul len er altijd zijn, maar er is reden te over om dankbaar te zijn en spr. dankt den Provoost, die het initiatief nam en die zooveel sympathiebetuigingen kreeg. Na mens allen biedt spr als herinnering een fraaie staande klok voor het meisjeshuis aan en hoopt, dat iedere slag van deze klok zal zijn een bewijs van dankbaar heid van de oud-verpleegden en moge hij tevens opwekken voort te gaan met het mooie werk. De Voorzitter bracht hartelijk dank voor de woorden en voor de klok en zeide, dat die steeds aan de geefsters en gevers zal doen denken. De woorden geven moed voor de toekomst. Spr. dankt ook voor de mooie bloemenhulde. Nog deelde de voorzitter mede, dat een tele gram van gelukwensch van de dochter van den penningmeester inkwam. De directeur der stichting, de heer P. D. Middelkoop, zeide, dat zeker zij, die in het gesticht werken, in de eerste plaats mede juhileeren met het bestuur en namens allen biedt spr. het bestuur gelukwenschen aan, omdat zij weten wal het zeggen wil bestuurslid te zijn. Ook de dames, die toezicht houden, hebben een zware taak. Spr. hoopt dat de stichting ook eens zijn gouden jubileum zal vieren. Namens allen biedt spr. een nieuw kleed voor de bestuurstafel aan. Het oude is versleten en dit is nu een geschenk niet voor de stichting, niet voor de kinderen, niet voor het personeel, doch voor het be stuur. Spr. hoopt, dat het bestuur ook bij dit kleed kracht en geloof zal hebben om de moeilijke problemen op te lossen en zegt dat al is het nieuwe kleed iets lichter van kleur, het ook groen is en dus de kleur der hope. De Voorzitter dankt ook voor deze woorden en het geschenk en hoopt, dat de samenwerking zal blijven als tot heden toe. Vervolgens kwamen verschillende afge vaardigden, ai of niet met een toespraakje feestgaven in contanten aanbieden, welke met reeds ontvangen bedragen tot onge veer f 3500 liepen. De heer Ds P. J. F. van Voorst Vader, voorzitter van den kerkeraad te Middelburg, was wat beschaamd de eer ste te zijn, die niets had aan te bieden, doch de samenwerking is altijd zoo goed geweest, dat hij niet goed zou doen ook niet de gelukwenschen van den kerkeraad te vertolken. Spr. zeide dat de stichting 25 jaar is, dus in de kracht van het le ven en er nog veel van te verwachten is. Spr. hoopt dat men steeds kracht van God zal mogen ontvangen voor het werk, zoowel het bestuur, als de directie en het personeel. De volgende sprekers waren ten deele door het leven in de zaal en op de zaal boven minder goed te verstaan. De heer D r G. J. W e ij 1 a n d voorzit ter der algemeene synode, herinnerde zich nog zeer goed de inwijding van het ge sticht; het was ook toen een heerlijke feestdag. Spr. vindt dan ook alle aanlei ding ook zijnerzijds bestuur en personeel zijn gelukwenschen aan te bieden. De heer MrJ. H. Bybau, kinderrech ter te Middelburg, bood ook zijn geluk wenschen aan, en wees er op, dat hoe minder rechtbank en gesticht samen moe ten werken, hoe beter het is voor de maatschappij:. Intusschen was de Commissaris der Koningin in de zaal gekomen en door den voorzitter verwelkomd. De Commissaris, de heer Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, zeide niet gekomen te zijn met de bedoeling een redevoering af te steken, maar toch wilde hij dank zeggen voor de woorden van welkom en gaarne in het openbaar zijn gelukwenschen aanbieden. Er is in een kwarteeuw heel wat heilzame arbeid ver richt en er is alle reden voor feest vreugde. Dank komt voor dit alles in de eerste plaats toe aan God, maar ook aan de mannen, die het initiatief na men. Spr. uit zijn beste wenschen ook voor de toekomst. Mej. m r. E. d e V i s s e r, secretaresse van den Voogdijraad, wees op de aan gename samenwerking en op de groote waardeering die de raad voor Kinder zorg heeft. De heer mr. W. F. E. v. d. F e 11 z, sub stituut-officier van justitie, is het volko men eens met den voorzitter, dat het niet noodig moest zijn gestichten als deze in stand te houden, maar dit geldt voor zoo- velen, die ook niet noodig moesten zijn, al zou spr. dan ook wellicht werkloos worden. Spr. biedt daarom toch zijn ge lukwenschen aan en geeft ook uiting aan zijn groote waardeering. De v o o r z., die ieder der sprekers op hun beurt bedankt had, dankte tenslotte allen voor de groote belangstelling op de zen dag en hij hoopt, dat dit ook voor de toekomst vruchten zal afwerpen. Dank brengt spr. vooral aan hen, die dagelijks in het gesticht werken. De v i c e-v o o r z., Ds J. de Visser, ging voor in dankgebed, waarmede de bijeen komst gesloten werd. Aan den uitgang werd nog eens de gele genheid gegeven om voor de zoo nuttige instelling een offer te brengen. Goes. Wij vestigen de aandacht op een in dit nummer voorkomende advertentie, waarin wordt medegedeeld, dat de dienst in de Groote Kerk alhier op a.s. Woens dagavond wegens ziekte van Dr G. Oort- huys niet doorgaat. Wilhelminadorp. De kolenvereeniging „de Wilhelminapolder" alhier, hield we derom haar jaarvergadering voor het doen van rekening en verantwoording. De opkomst was matig. Uit de rekening bleek, dat er nog 5 leden waren, die aan hun financiëele verplichtingen nog niet hadden voldaan, samen tot een bedrag van f 112,16. In verband met de jaarlijk- sche wanbetalers werd besloten hun na men niet meer voor de leden geheim te houden, terwijl het bestuur werd opge dragen, in de volgende jaarvergadering met een voorstel te komen, waardoor het mogelijk zal worden gemaakt, de leden, (de niet op den gestelden tijd hun ontvan gen kolen hebben betaald te schrappen als Ld. De aftredende secretaris-penningmees ter, dhr J. C. Brandt, werd als zoodanig herkozen, terwijl zijn vergoeding voor al i zijn bemoeiingen voor 1931, werd vastge- I steld op 2 Vi cent per H.L. geleverde ko- len. Kruidingen. Maandagavond vergader de de Coöp. Boerenleenbank Kruiningen" in het Hotel „Korenbeurs", onder leiding van den voorzitter, dhr A. v. Hootegem. Aanwezig waren 192 leden met 69 vol machten. Uit het verslag van den kassier, dhr J. H. J. Foley bleek o.a.,dat het aantal le den op 31 Dec. 1930 321 bedroeg, het aantal spaarboekjes is 614 en dat der rekeningboekjes 79. De rekening sluit met een bedrag van f 1.122.268,76 met een winst van f 1599,39 over 1930. Dhr Jan Blok Dz. werd met 227 stem men herkozen in het bestuur, terwijl dhr Joh. Glerum als lid van den Raad van Toezicht met 212 stemmen werd herko zen. Na de omvraag, welke niets opleverde, deelde de voorzitter mede, dat de Bank ook spaarbusjes voor kinderen uitgeeft. 's-Heerenhoek. Benoemd tot burgemees ter van Munstergeleen (prov. Limburg), dhr Jan Philip Coonen, volontair ter se cretarie dezer gemeente. Arnemuiden. Zondagavond hield de Geref. J. V. haar tweede propaganda- vergadering in de Geref. Kerk, waarin voor haar optrad Ds D. Scheele te Mid delburg, met het onderwerp; „Drieërlei levensopenbaring' Naar aanleiding van een drietal Schrift gedeelten behandelde hij de levensopen baringen van de drie Koningen van Juda: Joas, Josia en Manasse. Deze drieërlei levens openbaringen heb ben ook onze jonge menschen wat te zeg gen. Vele menschen verlaten dikwijls in hun jonge leven den rechten weg en ko men later teleurgesteld uit. Spr. waar schuwde vooral de jonge menschen om vroeg den Heere te zoeken, vooral in het gebed. Want echte geloofshelden worden in de binnenkamer geboren. De ouders hebben echter de roeping volgens de doopsbelofte hun kinderen te onderwijzen in de leer der godzaligheid en op te wek ken op lateren leeftijd lid eener J. V. te worden. Spr. herinnerde nog aan den arbeid van mannen als Galvijn, Luther, Dr Kuy- per en De Cock, die zich als het moest hun belijdenis niet schaamden, maar de hun dierbare Chr. beginselen verdedig den. Met een ernstig slotwoord tot de ouders om het jeugdleven in den gebede te ge denken, besloot Ds Scheele zijn met aan dacht gevolgde rede met dankgebed. Colijnsplaat. Door de Wijkverpleegster- huisbezoekster voor „Het Groene Kruis" alhier, werd een gift ad f 5 ontvangen. STEUN BEETWORTELSUIKER INDUSTRIE. Zoo mogelijk vóór 1 Maart a.s. Op de vragen van het Eerste Kamerlid den heer Westerdijk betreffende de indiening van een wetsontwerp tot steun der beetwortelsuikerindustrie heeft de minister van Binnenl. Zaken en Land bouw geantwoordt, dat een wetsontwerp te dezer zake het Departement verlaten heeft. Het is de bedoeling, daardoor nog in vloed te oefenen op den uitzaai in dit voorjaar. Een zoo spoedig mogelijke totstand koming van de maatregelen wordt door den minister eveneens van groot belang geacht te zijn met het oog op het op te maken bouwplan en andere voorberei dende maatregelen voor het komende oogstjaar. De regeering tracht dan ook de totstandkoming vóór uiterlijk 1 Maart zooveel dat mogelijk is, te bevorderen. De minister is van meening, dat het wellicht zonder Rijksingrijpen, als boven bedoeld, niet algemeen mogelijk zal zijn de fabrieken te laten werken. Wat de aardappelmeelindustrie betreft, verwijst de minister naar het desbetref fend ontwerp van wet, dat thans reeds door de Tweede Kamer is aangenomen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Soest, E. Groene- veld te Dalfsen. Naar Muiden, G. G. Se ver ijn te Waarder. Bedankt voor Birdaard, D. J. Politiek te Kolham. Geref. Kerken. Tweetal te Grijpskerk, P. de Feijter te Zwartsluis en P. Melles te Gees. Geref. Kerken (H. V.) Beroepen te Zandvoort, G. Vermaat te Baarn. Pr edikantstractementen. Zooals men zich herinnert had de Herv, gemeente te Ouddorp van de Synode een bedrag van f 780 gevorderd voor restitutie van den haar opgelegden aanslag voor het jaar .1926; de motiveering van den eisch was, dat het reglement en daar mede ook dat op de bijdragen niet bin dend zou zjjn. Deze eisch is echter in hoogste instantie afgewezen. beschermt bij wintersport, en ten allen tijde, wanneer U zich bij Itoude, wind en sneeuw buiten ophoudt, Alleen Nivea bevat bet aan de huid verwante Eucerit, en daarop berust haar werking. Zij dringt, zonder eeni- ge glans achter te laten, volkomen in de huid en maalct deze soepel, alle weelsels verjongend en versterkend. Doozod 15. 20. 40 en 90 ets Tuben 45 en 7b ets. PEBEC0 MIJ.. AMSTERDAM C Giften. De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk heeft ook dit jaar weder van de Koningin twee giften voor de Sy nodale fondsen ontvangen, te weten f 2000 ten behoeve van het Fonds voor Nood lijdende kerken en personen en f 750 voor het Fonds ter voorziening in de geeste lijke behoeften der gemeenten, waar eigen middelen ontbreken. 's-H. Arendskerke. Bij de Maandag alhier genouden stemming, hebben zich 90 stemgerechtigden verklaard voor kies college en 10 voor Kerkeraad, zoodat ook hier de bestaande toestand genandhaaid blijft. Kerkeraad of Kiescollege. Men schrijlt ons uit Bergen op Zoom; Met bijzonder veel belangstelling is ook hier de stemming door de leden der Ned. Herv. Kerk over Kerkeraad of Kiescol lege tegemoet gezien. Reeds sedert vele jaren is Bergen op Zoom de vluchtheuvel voor het modernisme uit West-Brabant, en een gedeelte uit Zeeland. De kerke raad is vrijzinnig, vult zich zelf met geest verwanten aan, de beide predikanten zijn modern en steken dat in hun actie niet onder stoelen of banken. De mooie groote Ned. Ilerv. Kerk kan alleen voor dereebt- zinnigen dienst doen bij een enkele doop- beurt, afgestaan door één der predikanten. Voor het overige komen zij die prijs stel len op eeue rechtzinnige bediening des Woords samen, iederen Zondag 2 maal in een door de Brabantsche Vereeniging voor Evangelisatie in de Ned. Herv. Kerk gesticht gebouw. De vorige maal was bij de stemming bijna de meerderheid voor het Kiescollege bereikt. Men hoopte nu nog iets verder te komen om dan na instelling van dat College het mettertijd zoo ver te krijgen, dat in de straks te verwachten predikants vacature een rechtzinnig predikant zou worden beroepen. Evenwel de actie heeft geen resultaat gehad in den goeden zin. Zaterdag en Zondag is gestemd. De uitslag was 280 stemmen voor Kerkeraad en 133 voor Kiescollege. De oude toestand blijft dus bestaan. Door allerlei middelen waren de vrijzinnigen als één man en één vrouw opgekomen. De rechtzinnigen, die in het geheel over een 150 stemmen kunnen beschikken, hadden ook wel goed hun best gedaan, maar tevergeefs. Landdag V. U.-reunisten. De Landdag der Reünisten-organisatie der Vrije Universiteit te Amsterdam, zal dit jaar te Den Haag worden gehouden op 26 Mei a.s. in hotel „Boschlust" aan het Bezuidenhout. In deze reunistensamenkomst, die ge heel los staat van de jaarlijksche huis houdelijke vergadering, zal Dr G. Bril- lenburg Wurth, Geref. predikant te Ka- tendrecht refereeren over: „De beteekenis van de Bergrede". De wisselvervalschers. Dp een andere plaats in dit blad is melding gemaakt van de arrestatie van een Tsjech en een Zwitser, beiden internationale, zeer beruchte oplichters, die door de waakzaamheid van den kassier van het Victoria-hotel te Amsterdam in de val zijn geloopen. Nader wordt gemeld, dat de Zwitser met een valsch Amerikaansch paspoort reisde, voorts had de laatst aangehoudene ongeveer een bedrag ter waarde van twee duizend gulden bij zich, waarvan duizend gulden aan Hollandsch geld. Aan het Cen traalstation is de koffer der beide heeren in beslag genomen, welker inhoud o.m. bestond uit ingrediënten, dienende voor het wegradeeren van cijfers en het aan brengen van andere vervalschingen. De arrestanten, die van verschillende inter nationale wisseltrucs worden verdacht, zullen ter beschikking van de justitie worden gestéld. Wij vernemen nog, dat de cheques wa ren ontvreemd ten nadeele van den Ame rikaan H. M. Coolidge te Parijs. Er worden nog vijf cheques vermist, die of door de beide misdadigers zijn ver scheurd, of zijn zoek geraakt. De cheques staan ten name van H. M. Coolidge en de mogelijkheid is natuurlijk niet uitgesloten, dat een ander deze cheques zal trachten te innen. Algemeene vergadering van de B. v. G. Heden hield de B. v. G. (de Vereen, van Oud-leerlingen van Land- en Tuinbouw- cursussen) in de Prins van Oranje te Goes een algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer W. de Buck te Meliskerke. De voorzitter deelt mede, dat o.m. zijn verhinderd om deze vergadering bij te wonen de heeren Mr Dieloman, Ir G. Ste vens en Ir v. d. Plassche en dat een der sprekers, de heer Zwart uit Tietjerk, door ziekte niet kan optreden. Verder drukt spr. zijn spijt uit over de geringe opkomst op deze vergadering. Ziekte is hiervan wel de hoofdoorzaak. Spr. hoopt, dat de zomer-vergadering, die op het eiland Tholen zal worden gehou den, drukker bezocht zal zijn. Hierna verwelkomde spr. in het bij zonder de heeren Ir Siebenga en Zwager man, resp. secretaris der Z.L.M. en vee teeltconsulent. Het jaar 1930, aldus de voorzitter, was een jaar van zegen. De akkers hebben rijken oogst gedragen. Daarin hebben wij hoogeren zegen te zien. De medaille heeft echter ook een keer zijde. De weersgesteldheid in 1930 was niet gunstig. Dit had invloed op de kwa liteit der producten. De prijzen waren zooals bekend laag. Spr. verblijdt er zich over, dat het tarwe-wetje is aangenomen en hoopt, dat nog meer zal worden gedaan om de ge volgen van de crisis voor den landbouw te verzachten. De crisis zal steeds verder haar invloed doen gevoelen. Van maatregelen van bovenaf moeten we niet alles verwachten. We moeten zelf alles doen, wat we 'kunnen. Spr. heeft reeds gehoord, dat er jonge landbouwers zijn, die van beroep veran deren willen. Hij wil op dit voornemen geen invloed uitoefenen. Wel acht hij het gewenscht, de opgroeiende jeugd te wij zen op de ernstige toekomst en dat aan de richtige beroepskeuze aandacht wordt geschonken. De secretaris, dhr A. Sinke te Kloe- tinge, las vervolgens de notulen. Daarna sprak de heer Ir Siebenga, secretaris der Z.L.'M., over het onder werp; „de jonge boer en de organisatie", Spr. wil een schets geven van de meest ideale verhouding van den jongen hoer tot de organisatie. Mocht spr. gedachten uitspreken en ideeën verkondigen, die niet overeenstem men met 'hetgeen de practijk ons te zien Het ernstig mijnongeluk in de Eechweiler-reserve te Nothberg. Het aanvoeren van nooclïieten voor het stoffelijk overschot der mijnwerkers. gwft, den, da vereenig geringst van eer beele torische liever ten de weg te Spr. man d: boer 1 gekozen plan is ders uil Deze onder van e landbi zelf n boer meer sen heb practijk de onoi brengen Spr. eigenscJ' enthous: idealen dere slacht tegenovt is gegrt op zijn Den versche Ligt dt stedelir soms de gei niet-b< Als sus op vanzelf King kennis samenw die hij eenigiing meerdere organisati ven, wat toekomst Men maal gen om groot geren- zijn 'het en te moet Wat treft, ring en stukken zijn door d Eerst gen, dan de eindrap vergade besprek: zijn. veeg Een herid is aan het hiervan velden, de boen Belan eigen inleidi: door Ten vereen tijd m< te kor plaatst Veel w den. De regeld noods plicbtiui Grooti stelling spiegelii vereen: seling in een stuur Maar met e< keuze Spr. is kiesbaar De niet zi, stelde in de interessi tie heef hebben gemeene Juist het system inhouden ouderen het voll ging beweging men algemeen wedken ging 'kunnen Het eeniging voeld of als uitoefent kunnen satie in die Spr. geren- getreden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2