No. 123 Dinsdag 24 Februari 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Ooes EERSTE BLAD. Buitenland 4 pCt. Amsterdam Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. ad 98 pCt. Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELK.5N WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers10.05 Prijs der Advertentien: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Om de vrijheid. Als straks, in verband met 'het rap- port-Rutgers, de herziening van de L.O.-wet aan de orde komt, dan zal het daarbij als van ouds weer in hoofdzaak gaan om de v r ij h e i d. Dat blijkt wel uit do wijze waarop het denkbeeld van de heeren Ketelaar c.s. ontwikkeld in een bij1 het Rapport ge voegde nota, door de vrijzinnige pers ontvangen wordt. De heeren Ketelaar c.s. wenscben de verklaringen waaruit blijkt, dat een aangevraagde schooi aan een werke lijke behoefte beantwoordt aan een hoo- gere beoordeeling te zien onderworpen. De gegrondheid van aanvragen moet worden beoordeeld door Gedeputeerde Staten. De gang van zaken zal dan worden dat iedere ingezetene eener gemeente over een beslissing' van het gemeente bestuur over schoolaanvTagen, hetzij in positieven, hetzij in negatieven zin, bij Gedeputeerden in beroep kan gaan en bij de Kroon dan weer beroep kan aan- teekenen tegen de uitspraak van Gede puteerden. Het gevolg is natuurlijk dat zoodra ergens een aanvraag in zee gaat, de schoolstrijd in vollen omvang wordt ont ketend, en dat de aanvragers afhan kelijk zijn van het inzicht der autori teiten. Niet zij, de ouders, maar anderen zullen beoordeelen of een school al dan niet noodig is. De vrijheid is dan weg. Bovendien heeft men nog een andere rem bedacht. Voorgesteld wordt n.l., dat ouders die een aanvraag geteekend hebben, gedu rende eenigen tijd gelegenheid moeten hebben hun verklaring terug te nemen Eerst moet er dus gelegenheid zijn de aanvragende ouders te „bewerken". En men weet hoe dat gaan kan. Dat onnoodige schoolsplitsing wordt tegengegaan, uitnemend. Want het is noch in 't belang van de school, noch in 't belang van de publieke kassen. De ouders die zich leenen een nieuwe school te helpen stichten, vooral als ge deeltelijke afbraak van een bestaande bij zondere school daarvan 't gevolg is, moe ten hunne verantwoordelijkheid ter dege gevoelen. Alle misbruik van de vrijheid moet ten strengste veroordeeld. Maar de vrijheid zelf moet worden ge handhaafd. Wij mogen niet toelaten dat het bijzon der onderwijs opnieuw onder het juk der dienstbaarheid wordt gebracht. Een zeebeving in de Stille Zee. Te Wellington, de hoofdstad van Nieuw-Zeeland, is gisterochtend een belangwekkend bericht van Ratotonga op de Cook-eilanden ontvangen waarin ge meld wordt, dat de jongste aardbeving op Nieuw-Zeeland eenige dagen ervoor op 28 Februari vooraf is gegaan door een zeebeving in de Stille Zee, die een bui tengewone reeks van vloedgolven veroor zaakte en op Ratotonga groote schade verwekte. ■Op een prachtigen zomerdag bij onbe- wolkten hemel en kalme zee verhieven zich buiten de lagune plotseling golven ter hoogte van 5 M. Zij' kwamen aanrol len en braken met een donderend ge raas op het koraalrif. De eene vloed golf na de andere kwam op de haven af en sloeg over de kade heen, de lood sen meesleurende. Toen de golven aan houdend over het rif sloegen, bereik ten het schuim en het opspattend water ten slotte een hoogte van 27 M. Er was geen zuchtje wind en de Oceaan bleef verder volkomen kalm. Het vreemde verschijnsel hield den 'heelen nacht door aan en verwekte onder alle bewoners groote ongerustheid. Een Britsche vinding. Naar gemeld wordt, zijn in het ge heim gedane proeven met een nieuw type van legervliegtuig geëindigd. Naar verluidt, zal dit vliegtuig waar schijnlijk een revolutie op bet gebied van den strijd in de lucht teweeg bren gen. Het is een tweedekker met slechts één zitplaats, welke 6 machinegeweren draagt, waarvan de baan op één punt convergeerend samentreft. Het kan behalve de machinegeweren nog 24 bommen meedragen en met deze totale belasting een snelheid van 300 K.M. per uur bereiken en tot een hoog te van 8000 M. stijgen. De 6 machinegeweren kunnen te ge lijkertijd met slechts één handgreep door den bestuurder worden bediend. Complot in Argentinië verijdeld. Volgens berichten uit Buenos Ayres heeft de politie een nieuw complot ont dekt, dat door aanhangers van den vroegeren president Irigoyen en ande ren op touw gezet zou zijn. Volgens de „Presna" hielden de sa menzweerders hun bijeenkomsten in het klooster San Francisco. Het voornemen was tijdens de afwezig heid van president Urihuru de revolutie te beginnen. De beweging is echter in de kiem verstikt. Een monnik en verschillende aanhangers van Irigoyen zijn in hechte nis genomen. Schiele's landbouwprogram. Het Duitsche kabinet hield gisteren drie zittingen, welke gewijd waren aan de behandeling van het landbouwprogram ma van dr Schiele. Hieruit leidt men af, dat het kabinet alles er op wil zetten, om tot overeen stemming te geraken. Minister Schiele zal vandaag de behan deling van zijn begrooting in den rijks dag inleiden met een groote redevoe ring, waarin hij; natuurlijk nadere mede- deeling over zijn progrram wil doen. De rijkskanselier had ook nog afzonder lijke besprekingen met den minister van financiën en met den minister van ar beid. Een en ander wijst er echter op, dat nog belangrijke meeningsversohillen bestaan. De hoofdzaak blijft het vraagstuk van de „Veredelungswirtschaft", waartegen vooral de minister van arbeid en ook handel en industrie ernstige bezwaren hebben in verband met de boycotbewe ging, die hiervan in 'het buitenland te wachten is, terwijl ook verschillende han delsverdragen in strijd met dit program ma komen. De besprekingen eindigden gisteravond tegen half negen. Omtrent de genomen beslissingen is nog geen communiqué verschenen. Minister Schiele zal echter het resultaat dezer besprekingen van daag in zijn aangekondigde rede mede- deelen. De landbouwoonferentie te Parijs. De landbouwcrediet-conferentie der Europeesche volkenbondsstaten, is giste ren op het Fransc'he departement van buitenlandsche zaken, onder presidium van Briand, geopend. De onderstaatssecretaris van 't depar tement van den premier, Frangois Pon- cet, werd tot waarnemend voorzitter ge kozen. Hij stelde onmiddellijk de instel ling voor van een uit ambtenaren be staande sub-commissie, welke de voor raden en de kwaliteit van het in Europa voorradige graan-restant zoude vast stellen. In zijn openingsrede releveerde Briand het feit, dat bijna alle Euro peesche regeeringen, voor zoover zij lid zijn van den volkenbond, vertegenwoor digd zijn bij de bestudeering van dit probleem, dat de economie van een ge deelte van Europa aangaat. Het is de taak der conferentie, het eerste concrete probleem van de studie commissie der Europeesche unie op te lossen. Dit probleem is echter slechts een van de vele zijden van het algemeen probleem, dat de commissie te bestudee- ren zal hebben, n.l. de economische we reldcrisis, voorzoover zij de Europee sche landen betreft. Korte Berichten. Een medisch deskundige commis sie schat het aantal dooden tengevolge van alcoholvergiftiging in het jaar 1930 te New-York alleen op 1295. Dit cijfer bevat alleen de geconstateerde gevallen. De communistische optochten, die to Parijs tegen morgen aangekondigd zijn, zijn door den prefect van politie verboden. Ook de provinciale overheden hebben opdracht ontvangen om alle com munistische betoogingen te verbieden. De communisten wilden evenals in andere landen tegen de werkloosheid betoogen. Drooggelegde Zuiderzeegronden. Ingediend is een wetsontwerp tot tijde lijke vrijstelling van grondbelasting voor drooggemaakte Zuiderzeegronden. De in de wet van 26 Mei 1870 geregelde tijde lijke vrijstelling van grondbelasting geldt nog niet ten aanzien van de drooggemaak te of droog te maken Zuiderzeegronden. Het wordt echter wenschelijk geacht, ook voor deze gronden zoodanige tijdelijke vrij stelling te verleenen. De termijn, gedurende welke vrijstelling wordt verleend, is ook hier gesteld op 46 jaar. Voor gebouwen, gesticht op Zuider- zee-gronden, wordt een vrijdomstermijn voorgesteld van 13 jaren, overeenkomen de met den termijn, genoemd in artikel 27 van de wet op de grondbelasting. De postvluchten op Indië. Het 12e postvliegtuig, de PH-AEZ is gisteren om 15 uur plaatselijke tijd te Bel grado geland. De PH-AGR is gisteren 6 uur 6 min. uit Calcutta vertrokken en om 10 uur 20 te Allahabad geland. Om 11 uur 20 is het toestel vandaar vertrokken en om 16 uur 48 te Jodphur geland. De Zomertijd. Bij Kon. Besluit van den llden Febru ari is bepaald, dat in 1931 de vervroeging met 'één uur van den wettelijken tijd, be doeld in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908 (Staatsblad no. 236), zal aanvangen den vijftienden Mei en zal eindigen den vierden October. De Tribune en de Openbare Leeszalen. Het bestuur der Centrale Vereeniging van Openb. Leesz. heeft zich in zijn ver gadering van Zaterdag vereenigd met de meening van den inspecteur, dat het dag blad „De Tribune" als moreel schadelijke lectuur moet worden beschouwd en dus volgens artikel 4 der rijkssubsidievoor waarden uit de openbare leeszalen moet worden geweerd. Thans ook Russisch aardappelmeel? Nu onze aardappelmeelfabrieken tot de nok toe vol zitten met hun product, zoo dat zij in financiëele moeilijkheden zijn geraakt en de regeering deswege een voorschot tegen lage rente heeft verleend, wekt het wel eenige bevreemding, dat bin nenkort een groote partij Russisch aard appelmeel zal worden ingevoerd. Naar wij vernemen, zegt „Het Hdbld", wordt het eerste gedeelte, 8000 balen, in de „Hunze 9" van de Groninger Rot terdammer Stoomboot Maatschappij, over geheveld uit een Russisch schip, om naar Groningen te worden vervoerd. Op onze vraag, voor wie de partij is bestemd en wat daarmee gebeuren zal, hebben wij geen antwoord kunnen krijgen. Wij herinneren eraan, dat de voor de credietverleening door de regeering inge stelde commissie-Bruins-Van Doorninck- Spitzen den in ons land aanwezigen sur- plusvoorraad aardappelmeel heeft bere kend op ruim honderd millioen kilogram dat is bijna de oogst van een normaal gewar.jaar. Ook herinneren wij eraan, dat de crisis in de aardappelmeel-industrie juist veroorzaakt wordt door deze ge weldige voorraden, die op de markt drukken. Nederland is, zooals men weet, verre weg de grootste producent en exporteur van aardappelmeel der geheele wereld. Zoo er thans dus Russisch aardappel meel wordt geïmporteerd in een tijd, waarin de regeering met een crediet van zes millioen gulden heeft moeten bijsprin gen, om de geweldige onverkochte en on verkoopbare voorraden der fabrieken te helpen financieren, mag men dit o.i. nog sterker noemen dan het dragen van wa ter naar de zee. Het feit, of de Russische invoeren groot of klein blijken te zijn, is daarbij slechts van secondair belang. Bevolkingsbeweging in 1930. Blijkens de thans verschenen eerste aflevering van den nieuwen jaargang van het Maandschrift van het Gentr. bu reau voor de statistiek, waarin o.m. is opgenomen een tabel over de bevol kingsbeweging, was de sterfte in 1930 geringer dan tevoren (9.1 per 1000 inwo ners, het minimum sedert de laatste ja ren, terwijl het vorige minimum viel in 1928 en 9.6 bedroeg). Het aantal geboorten was iets grooter dan in 1929: 23.1 tegen 22.8 per 1000 inwoners. Sinds enkele jaren heeft de groote daling van het geboortecijfer, dat na een aanzienlijke stijging in 1920 in zette, plaats gemaakt voor een meer sta- tionnairen toestand. Laat men buiten beschouwing de periode 1914—1925, wel ke min of meer onder invloed van den oorlog staat (groote stijging vaoa het aan tal huwelijken van 19181920, met daar op volgende geleidelijke daling tot het normale peil in 1925) dan constateert men, dat, het geboortecijfer in de laatste jaren weder de geleidelijke daling ver toont, welke in 1900 inzette. Interressant is ook de loop der huwe lijksfrequentie sinds 1925, omdat wel eens verband gelegd wordt tusschen deze en de conjunctuur; de toeneming sinds 1926 zou hiermee in overeenstemming zijn. Vereen, tot bestrijding der Tuberculose te Vlissingen. Gisterenavond hield bovengenoemde vereeniging haar jaarvergadering onder voorzitterschap van dhr J. G. Paap, die in zijn openingswoord mededeelde, dat het dames-comité hard heeft gewerkt en voor f 124,50 aan nieuwe contributie bij eengebracht heeft. Door den secretaris, dhr Dr A, P. Smitt, werd het jaarverslag uitgebracht, waar aan het volgende is ontleend: De totale sterfte is in onze gemeente lager dan in het Rijk en de mees he an dere gemeenten, maar de t.b.c.-sterfte is relatief hooger dan op zeer veel andere plaatsen. De totale sterfte per 1000 in woners was: Vlissingen 7.9, Zeeland 9.5, het Rijk 9 (1929: 10.6). De t.b.c.-sterfte •was: Vlissingen 1.35, Zeeland 0,72, Fries land 0,65, Limburg 0,94, het Rijk 0.75. De cijfers voor kankersterfte waren: Vlis singen 1.30, Zeeland 1.5, Friesland 1.53, Limburg 0,86, het Rijk 1.23. Van de 29 personen, die in 1930 bij ons aan t.b.c. stierven, waren 18 geval len van long-t.b.c., 5 van hersen-t.b.c., 6 gevallen van t.b.c. van andere organen. Het aantal consulten aan het Consul tatie-bureau bedroeg 646. Voor de 1ste maal kwamen 125 personen, n.l. 68 vol wassenen en 57 kinderen. Van deze 125 personen hadden 57 geen t.b.c., 59 wel t.b.c., 9 waren dubieus. Vanaf de oprich ting zijn thans 1482 personen ingeschre ven. Van de gezamenlijke bezoekers van het Bureau werden opgenomen in een inrich ting 32, in een Zeehospitium 16, in een sanatorium 12, in gezondheidskolonies 12. Tot Augustus 1930 werd een der patiën ten in de Nazorgkolonie „Zonnestraal" verpleegd. Huisbezoek hadden op 1 Januari 1931: 120 gezinnen met 147 patiënten. In 30 dezer gezinnen komt open t.b.c. voor. Het aantal huisbezoeken bedroeg 1624, het aantal bezoeken van maatschappelijk werk 191. Huurtoeslag werd 24 maal gegeven. Wekelijksche toeslag aan huishuur, tel kens gedurende bijna het geheele jaar, werd 10 maal gegeven. De Ned. Herv. Diaconie en de Metaal- bewerkersbond steunden weder met een jaarlijksche bijdrage, terwijl, als gewoon lijk, veel steun werd ondervonden van „Draagt Elkanders Lasten". Warme maaltijden werden, dank zij de offervaardigheid van een aantal dames ingezetenen 990 maal verstrekt. Ook kreeg de vereeniging daardoor de beschikking over een belangrijke hoeveelheid kleeren en kinderspeelgoed. De EmmabIoem-collecte bracht dit jaar bruto f 1016,52 op. Door de belangrijke extra-subsidie, door den Raad der gemeente toegestaan, kon veel meer gebruik worden gemaakt van de winterverpleging op „Zonneveld" en bedroeg het aantal verpleegdagen aldaar door de Vereeniging betaald, niet minder dan 2550. De Nazorg blijft een moeilijk probleem. Vooral ook voor de huisbezoekster. Het blijft jaosilijk om jgtywead werk te vinden Binnenland Jubileum stichting „Kinderzorg". Voorloopig Verslag Eerste Kamer Water- staatsbegrooting. Russisch aardappelmeel naar ns land? Steun voor de beetwortel-suikerindustrie. Buitenland. Een zeebeving in de Stille Zee. Landbouw-conferentie te Parijs. in stukken van f lOOO, f 500 en f 100 Inschrijvingen worden gaarne aangenomen tot WOENSDAG 25 FEBR. a.s. voor hen, die lang gekuurd hebben. Op de door de gemeente ingestelde gelegen heid tot nazorg vonden 4 patiënten gedu rende ongeveer zes maanden plaats. Met belangstelling wordt de geboorte van de Nazorgcommissie tegemoet gezien. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester, dhr D. L. H. van Raalte, bleek, dat de ontvangsten en uitgaven be droegen f 10.308,39, met een nadeelig saldo van f 66,1514. Het vorig jaar be droeg het nadeelig saldo f 433,111$. Doordat dit jaar op geen extra subsidie van de gemeente mag worden gerekend, moest voor verpleging f 2300 minder uit getrokken worden en zijn de ontvangsten en uitgaven voor 1931 geraamd op f 7814,15)4, met een post onvoorzien van f 109,45)4. Er zal dus niet veel meer dan de helft van het vorig jaar voor verpleging kun nen worden uitgetrokken. Als bestuursleden werden bij acclama tie herkozen de heeren J. C. Paap, M. Harts, A. J. van Ockenburg en J. de Me ij. De voorzitter bracht een woord van dank aan de huisbezoekster, Mej. Schuil- man en Dr A. P. Smitt voor den velen arbeid in het belang der Vereeniging ver richt, waarna de vergadering werd ge sloten. Stichting Kinderzorg. In de gisterenmiddag voortgezette ver gadering heeft de voorzitter medegedeeld, dat tot bestuursleden werden herkozeu mevrouw Quarles van Ufford met 44, de heeren Ds J. de Visser en Ds E. H. Blau- wendraad met 41 en W. Wandel, Nieu- werkerk met 43 st., gekozen werden in de vacature ontstaan door het bedan ken van ds M. van Empel, dr H. W. Ob- bink te Middelburg; in de vacature ont staan door bet vertrek van Ds J. W. Swaan, Ds C. v. d. Waa te Biggekerke en in plaats van den heer J. Moerland, die in de vorige vergadering gekozen is, doch die bedankte, de heer D. Vleugel te Wolf aartsdijk, resp. met 41, 40 en 39 st. De voorzitter opende de middag bijeenkomst, die in het teeken van het 25- jarig jubileum stond, met bet doen zin gen van Ps. 103 1, en heette daarna al len welkom, maar speciaal den substituut officier van justitie, den kinderrechter, den voorzitter der Synode, de secretaresse van den Voogdijraad, den voorzitter van den kerkeraad te Middelburg en de ver tegenwoordigers van andere kerkeraden en diaconi'ën. Er is wel gevraagd of er reden is tot feestvieren, gezien de tijdsom handighe den en het doel der stichting. Zeker het zou beter zijn, als Kinderzorg kon worden geliquideerd, dan waren er geen verwaar loosde kinderen meer. En men mag op dezen dag ook den droeven achtergrond niet vergeten. De dood doet den band tus schen moeder en kind niet te niet en hier moet men tusschen beiden in gaan staan. Een Christen viert geen uitbundig feest en erkent de zondeschuld. Al is het kleine plantje tot een groo- ten boom opgegroeid, en is er veel ge- daan, toch vraagt spreker of het wel genoeg was. Er is ook hier schuld te be lijden, en dan wijst spr. op het nog steeds niet medewerken van alle kerkera den in Zeeland, en op velen, die wel mee doen, maar toch een droef figuur slaan. Spr. ontkent dat er, zooals wel eens ge- j zegd wordt, luxe is in de stichting, al heb ben zeker ook bestuur, directie en perso neel hun fouten. Er zullen steeds tekort-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1