DE ZEEDW 4 I I I It TWEEDE BLAD. Bij Hoofdpijn Uit de Provincie Mijnhardt's Poeders VAN MAANDAG 23 FEBR. 1931, No. 122. f. I •tas. j li 'WCr Ho: fc'l', iti!' POSTERIJEN BEGROOTING VOOR 1931 Aaa het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer is het volgende ontleend: Door eenige leden werd de vraag ge steld, of het gebruik van automobie- lenvoordeverzendingderpost voordealiger en doelmatiger zou zijn dan het vervoer per spoor. Een der leden vroeg, wanneer de toe gezegde vredes-postzegel zal worden uit gegeven. Verscheidene leden gaven uiting aan hun groote voldoening over de totstand koming van den postvliegdienst tusscben Nederland en Indië. Zij waren evenwel van oordeel, dat het in het belang van dezen dienst noodza kelijk is de tarieven voor de luchtpost zoo laag mogelijk te doen zijn en spra ken het vertrouwen uit, dat de Regee- ing daarnaar zal streven. Eenige leden waren niet overtuigd, dat de ervaring tot nog toe met het ge- sprekkentarief voor het locaal telefoon verkeer opgedaan, gunstig kan worden genoemd. Zij zouden gaarne vernemen, hoeveel het tarief voor de verschillende netgroe pen, gemiddeld zou moeten worden ver hoogd, indien het vaste abonnement we der zou worden ingevoerd. Eenige leden noemden het beleid van den Minister inzake het radi o vraag stuk sedert de behandeling der yorige begrooting, zeer ongelukkig en de gevol gen daarvan zeer bedenkelijk. Naar hun oordeel had de minister eerst moeten zoeken naar hetgeen vereenigt en gelukkig nog een zeer groot gemeen schappelijk terrein beslaat, wa'arop men door concentratie had kunnen komen tot een zoo uitnemend mogelijken nationalen omroep. Sommige leden juichten de oprichting van afzonderlijke omroepver- eenigingen toe. Evenals zulks het geval is bij het onderwijs en de pers, moet er, volgens hen, ook op het ge bied van de radio voor de onderscheiden geestesstroomingen in ons volk gelegen heid zijn zich te uiten. F en en ander behoeft echter samenwerking tusschen de verschillende vereenigingen op omroep- gebied niet uit te sluiten en zij spra ken den wensch uit, dat de minister deze samenwerking zooveel mogelijk zou wil len bevorderen. Een ander punt, waaromtrent verschei dene leden met den minister van gevoelen verschilden, betreft de regeling van de censuur, vooral voor ons confes sioneel en politiek zoo verdeeld land een teer punt. Vele andere leden daarentegen achtten preventieve censuur voor den radio-om roep onmisbaar. Ten slotte betoogden eenige leden op nieuw tegenover den meermalen ter zake uitgeoefenden aandrang, dat het niet goed zou zijn, over het tegoed op de giro rekening interest te vergoeden. Het Rijk moet in dit opzicht niet als bankier optreden. De „Dempo" zonder proeftocht aan de Rotterdamsche Lloyd overgedragen. Zaterdag zou de technische proeftocht plaats hebben van het op de werf van „De Schelde" te Vlissingen voor rekening van den Rotterdamschen Lloyd nieuw gebouwde dubbelschroef-motor-mailschip „Dempo". Was deze tocht, welke aan vankelijk had moeten plaats hebben op 14 dezer, door het toenmaals heerschen- de stormweder moeten worden uitgesteld, omdat het schip te Vlissingen niet buiten de sluizen gebracht kon worden, ditmaal was het de mist, welke parten speelde. Volgens opgemaakt plan zou men Zater dagmorgen vroeg van. Vlissingen vertrok ken zijn met bestemming Rotterdam en dan gedurende deze reis in volle zee de noodige technische proeven genomen heb ben. Teneinde dus vroeg genoeg present te zijn, moesten de genoodigden, ongeveer 250 in getal, zich den avond te voren reeds inschepen. Tegen 8 uur waren de gasten aan boord. Spoedig werd het een algemeen verzame len in de zeer gezellig ingerichte rookzaal waar een strijkje er de stemming inbracht Na ongeveer een uur werd het gezel schap aan tafel genoodigd. Na afloop van het diner werd de avond gezellig doorge bracht en er heerschte een zeer aange name stemming. Toen ging men ter ruste in het voor uitzicht op een aangenaam zeereisje. 't Was tegen 8 uur Zaterdagmorgen. Bepaald gunstig bleek het weer niet: een slecht zicht, heiig, maar toch besloot ka pitein Ross het er op te wagen, in de hoop dat het buitengaats beter zou zijn. Om acht uur gaf hij het commando „anker op" en met langzaam werkende machi nes werd naar zee gekoerst met het plan door de Wielingen te gaan. Maar de tocht ging niet door. Plots verdikte de heiige lucht zich in een pot-dichten mist en tot groote teleurstelling van allen nam de gezagvoerder het besluit wederom anker te werpen en beter weer af te wachten. Tegen een uur of drie werd de weers gesteldheid wat beter en een moment brak zelfs het zonnetje door de grauwe lucht. Maar toen was het inmiddels te laat ge worden om nog voor den nacht in Rot terdam te komen. Inmiddels stond de tafel weer tot lun chen gereed. Tijdens dezen maaltijd nam Mr F. J. Sprenger van „De Schelde" het woord. Hij hoopte, dat dit nieuwe schip door den Rotterdamschen Lloyd zou wor den overgenomen, dat het zeer veel zou mogen bijdragen tot het heil van de reede- rij en een nieuwe periode van voorspoed zou mogen inluiden. Verder deelde hij onder luid applaus aan alle aanwezigen mede, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd, den heer W. Ruys te benoemen tot Ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw. Hierop werd door den heer W. Ruys Bzn. geantwoord, dat hij, zelfs zonder dat de proeftocht heeft plaats gehad, toch zonder eenig bezwaar het schip wil over nemen. Bij spreker was het meermalen in de gedachten opgekomen: zou dit schip, gezien de huidige slechte tijden, niet te groot zijn? Maar dan kreeg telkens het „neen" de overhand. Men moet in de toe komst zien en hopen op tijden van bloei. Verder dankte spreker voor de prettige samenwerking met „De Schelde" en prees allen, van hoog tot laag, die aan den bouw van dit schip het hunne hebben bijgedrag- gen voor den door hen gepresteerden ar beid. Vervolgens sprak Jhr Mr J. W. Quarr ies van Ufford, Commissaris der Konin gin in Zeeland, namens alle Zeeuwsche gasten zijn dank uit voor de uitnoodiging en uitte hij de beste wenschen voor de Zeeuwsche industrie in casu „De Schel de". Daarna sprak de heer M. G. Koning, één der directeuren van de Stoomboot- Mij. „Nederland" te Amsterdam zijn dank uit namens de Hollandsche gasten en zeide, dat de scheepsbouw-industrie van Zeeland niet behoeft onder te doen voor die van de overige werven in ons land. De heer C. A. van Woel deren, burge meester van Vlissingen, gaf in een zeer geestig speechje uiting aan zijn wensch, dat de goede verstandhouding tusschen „De Schelde" en den Rotterdamschen Lloyd nog langen tijd zou mogen aanhou den. Zoodra de lunch geëindigd was, werd door kapitein Ross het voorstel geopperd de Reederij-vlag te gaan hijschen, welke plechtigheid kort daarop, onder het zin gen van het Wilhelmus door de aanwezi gen plaats had. De „Dempo" is om vijf uur uit Vlis singen vertrokken. Goes. Zondagavond vergaderde in het lokaal der G. J. V. in de Wijngaard straat de Ring Goes en Omstreken van het N. J. V. De voorzitter, dhr G. Duvekot, opende de druk bezochte vergadering. Na het lezen der notulen kwam de Bij belbespreking aan de beurt (Matth. 25 vs 3146). Dhr Abr. Nijsse van A-Gra venpolder hield hierover een inleiding, waarop een zeer drukke bespreking volg de. Op de voordracht voor een lid in de Prov. Commissie werden geplaatst dhrn de Looff van Kamperland en A. Oudkerk van 's-Heer Hendrikskinderen. Dhr Veerhoek van Wemeldinge leverde een opstel over Jeruzalem en de verwoes ting der stad. Zaterdag 9 Mei werd aangewezen om de volgende Ringtevens jaarvergade ring te houden, met dbr Fallentin, algemeen secretaris van het Verbond als spreker. In de pauze werd een kopje chocolade als verversching rondgediend. Daarna bracht dhr de Looff van Kam perland verslag uit van de conferentie, die hij als afgevaardigde van den Ring heeft meegemaakt op de „Ernst Sillem Hoeve". De voorzitter dankte dhr de Looff zeer, dat hij op zulk een wijze zich van zijn taak heeft gekweten. Nadat nog gezongen was Gezang 22 i, sloot de voorzitter deze vergadering en ging de 2de voorzitter, dhr I. de Munck, voor in dankgebed. Wolfaarstdijk. Vrijdagavond hielden de Geref. Jongelings- en Meisjesvereeniging alhier gezamenlijk haar jaarfeest in de Ghr. school, onder leiding van haar eere voorzitter, Ds G. van Heijningen. Tal van begunstigers waren opgekomen en ook afgevaardigden van de Knapen- en Kleine Meis j es vereeniging. Na de gebruikelijke opening sprak de predikant een toepasselijk openingswoord naar aanleiding van Joël 2 2832. In het kort stond Spr. stil bij de betee- kenis der vereeniging en wekte haar daar na op tot strijd, inzonderheid ook tegen de anti-christelijke organisaties. De jaar verslagen getuigden van een opgewekt vereenigingsleven. De G. J. V. heeft thans 19 leden en de G. M. V. 21 leden. Een be langrijk bedrag werd door de laatste ver eeniging afgedragen aan het Parakan hospitaal. Door twee jongelingen werd een keurig opstel geleverd. J. den Herder sprak over: „Trouw aan onzen Koning". En J. van Wijk over: „Bouwen en Bewaren". Uit de Meisjesvereen. sprak N. van Wijk over: „Waarom en hoe zijn we lid van de G. M. V.?" Tal van zangstukjes verhoogden de ge zelligheid. Bovendien werden de leidsters en leiders van de Jongelingen- en Meis- jesbond ons in lichtbeelden voor oogen gesteld. In de pauze zorgden de dames voor de tractatie. Op het eind van het samenzijn sprak dhr Van Wijk over het drietal woorden: „Jeugd, Vreugd en Deugd" en eindigde daarna den feestavond met dankgebed. HalnhenuanA Vrijdagavond hield da Tuiribouwvereen. Heinkenszand en Om streken haar jaarvergadering. Tegenwoor dig waren 19 leden. De voorzitter opent de vergadering en zegt voor de zooveel- ste maal te moeten constateeren, dat de vergadering slecht bezocht is. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt dat 1930 een,zwarte bladzijde is in 't vereenigingsleven. Immers vele produc ten waren waardeloos en geheel onver koopbaar, zoodat de vereeniging heel wei nig heeft kunnen doen. De vereeniging telt thans 63- leden. Uit het verslag van den penningmeester blijkt, dat met het goed slot van 1929 in ontvangst was geboekt f 109.31 en in uitgaaf f 47.30, alzoo een goed slot van f 62.011/2- De voorzitter, de heer B. v. d. Dries, peri odiek aftredend, wenscht voor geen her benoeming in aanmerking te komen. Als bestuurslid werd gekozen de heer J. van 'tWesteinde Pz. Namens de vereeniging wordt de heer B. van den Dries door het lid Beaufort dank gebracht voor het vele lief en leed dat hjj gedurende een 15-tal jaren met de vereeniging als bestuurslid en als voor zitter heeft .gedeeld. De heer van den Dries dankt voor de hem door de leden gebrachte hulde en hoopt in de toekomst als lid zijn steun aan de vereeniging te geven. Door het bestuur wordt de heer C. Nijsse Gz. als voorzitter gekozen. Bij de rondvraag vraagt de heer Beau fort, .of de vereeniging het niet noodig acht, dat door haar als zoodanig wordt aangedrongen op Bteun van overheids wege. Tal van onvermoeide werkers zien zich hoe langer hoe verder in de diepte glijden. Wanneer ooit steun noodig is dan is het aan deze noeste werkers. Aangespoord worden de leden óm zoo veel mogelijk te profiteeren van de cur sussen en de excursies, die de tuinbouw- vereeniging biedt. Gewezen wordt op de bestrijdingsmiddelen voor de tuin- en fruitgewassen, die ter beschikking staan waarna de vergadering door den voor zitter wordt gesloten. Zaterdagavond hield het Fanfare korps „Futerpe" alhier haar jaarvergade ring onder leiding van haar voorzitter, den heer A. Simonse. De ontvangsten bedroegen f 380.44. De uitgaven f256.41. Goed slot f 124.03. Uit dit goed slot wordt besloten een toeslag van f 25 toe te kennen aan den Direc teur. Herkozen worden tot bestuursleden de heeren C. Griep en M. Mallekootet, en gekozen de heeren A. Mallekoote en J. Vermeulen in de plaats van de heeren J. Kreune en Ch. Impens. Besloten wordt, te zorgen, dat de stoe len, toebehoorende aan „Euterpe", niet maar door iedereen kunnen worden ge bruikt door een hangslot op de berg plaats te hangen. Borssele. Zaterdagmiddag hield de Landbouwvereeniging „Vooruitgang zij ons streven", hare jaarvergadering. De voorzitter, dhr P. Dekker, opent de vergadering. Bij rekening en verant woording bleek, dat de ontvangsten be droegen f26946.98, uitgaven 126862.03, goed slot 184.95. Het aftredende bestuurs lid B. A. Quist werd met algemeene stemmen in. het bestuur herkozen. Kapolle. In de Chr. School alhier werd een ouderavond gehouden die goed be zocht was. De voorzitter, dhr P.- Scheele, sprak een openingswoord. De seer., P. Fraanje, sprak over opvoeding. Spr noem de de school het verlengstuk van het huis gezin. Spr. wees ook op het moeilijke om op te voeden. Op het personeel rust een zware taak. Het hoofd der school, dhr F. P. de Graaf, bepaalde de ouders bij de zending in Suriname. Het personeel der school leverde da gverse bijdragen. Dhr P. Bostelaar gaf een interessant overzicht over de school een eeuw geleden. Dhr De Graaf sprak het slotwoord en eindigde met dankgebed. Hierna werd het nieuwe lokaal bezich tigd. Onder voorzitterschap van dhr H. A. Nijssen kwam de Veilingsvereeniging Ka- pelle-Biezelinge en Omgeving in alge meene ledenvergadering bijeen. Tegen woordig 85 leden. Allereerst deelt de voorz. mede, dat de Rijkstuinbouwconsulent Ir. A. W. van der Plassche verhinderd was deze verga dering bij te wonen. Spr. heet de vele leden van harte welkom. Spr. geeft een terugblik over 1930. Het artikel aardbeien was goed te noemen. De prijs was niet slecht. De opbrengst daarentegen niet groot. Kruisbessen en ook roode bessen waren buitengewoon goed, wat de op brengst betreft, de prijs daarentegen was min; vele konden niet geplukt worden, omdat het niet loonde. Duizenden kilo's moesten aan het hout blijven hangen. De appels waren een uitzondering. Hooge prijzen werden besteed voor goede soor ten. Helaas waren maar enkele telers gelukkige bezitters. De glascultuur, hoewel niet slecht te noemen, was toch niet schitterend. Met de tomaten ging het nog wel. Spr. verwacht van eendrachtig samenwerken goede re sultaten. Alsnu volgde het verslag van den secretaris, dhr A. J. van Liere. Spr be gon met te zeggen, dat over 1930 eigen lijk maar weinig te zeggen valt. Het is voorbijgegaan zonder veel verandering. In het bestuur kwam wijziging doordat dhr P. G. Pols door den dood ontviel. Dankbaar werd herinnerd aan hetgeen hij voor deze vereeniging is geweest. In zijn plaats werd gekozen dhr P. J. J. Dekker te Wemeldinge. Het personeel werd met één uitgebreid. Aangeschaft wterd een moderne aardheienwaschma- i chine. De omzet bedroeg f 426.606.94. Waren het in het najaar van 1929 meer de landbouwproducten welke lage prijzen opbrachten, ook de lage prijzen werden in den tuinbouw gevoeld. De waarde van het eene artikel na het andere bereikte snel het punt dat het oogsten niet meer loonde. Deze voor onze cultuur zulk een nadeelige gang van zaken bracht ve len tot de vraag, wat kunnen wij hiertegen doen. Ofschoon tegen prijsdaling weinig is te doen, kan toch bij nauwere samenwer king heel wat worden bereikt. Dit hebben wij kunnen zien in de koolstreek in N.- Holland, waar alle handel over de vei ling gaat en niets uit de hand te koop is. Hier bestaat een grootere stabiliteit in de prijzen, al wisselen laag en hoog als van zelf elkander ook af, maar bij samenwer king is dan toch te voorkomen dat de eene kweeker de andere beconcurreert. Ook hier wordt sterk gevoeld, dat als nu eens in geheel Zuid-Beveland of geheel Zeeland het fruit alleen op de veilingen werd verkocht en niet uit de hand te koop was, de prijzen wel beter zouden zijn. Gewezen werd op wat een goede ver pakking doet. Deze wordt wel betaald. Na vele opgedane ervaringen meende het be stuur om tot verplicht veilen te moeten komen. Op 20 Dec. 1930 werd in een i daartoe belegde vergadering het bestuurs voorstel tot verplicht veilen echter ver worpen. Een hevige actie is gevoerd. Men heeft uit het voorstel gelezen wat er hee- lemaal niet instond en aan nevenbedoe lingen gedacht, welke kant noch wal raken. Men heeft zich uitgeput in allerlei klein gedoe, maar intusschen een zaak van groot gewicht voor onze culture's ver worpen en voor onhepaalden tijd uitge steld. Het was voor het bestuur een aange name verrassing ook bij deze teleurstel ling te constateeren, dat de voorstemmers voor verplicht veilen de meeste produc ten veilen. De aanvoer van de 140 tegen stemmers was in 1929: 14 pet. II Verzocht wordt om krachtige steun van de leden in deze zware tijden. De aftredende bestuursleden de heeren H. A. Nijssen, L. J. Kostense en P. J. J. Dekker werden herkozen. Uitgeloot werden 10 aandeelen van f 25 en 15 aandeelen van f 100. Voorkomende zaken: Dhr J. Ganse man, de rij der sprekers openende, zegt dat het systeem van keuren veel te wen schen overlaat. Spr. geeft weer wat in de gemoederen leeft van vele telers. De voorz. zegt toe, dat het bestuur deze zaak nader zal onderzoeken. Dhr P. de Jager vroeg of het niet mo gelijk was het veilingspercentage van 4 op 3 pet te brengen. Spr. vindt deze heffing nog al hoog. De voorz. zegt, dat bij grooteren omzet dit wel zou kunnen, doch om nu te gaan verlagen, acht hij niet de geschikte tijd. Ook kan hij verder meedeelen, dat onze vereeniging een laag heffingspercentage eischt tegenover andere vereenigingen welke voor zwaardere lasten zitten dan wij. Bovendien komt toch alles ■weer aan de telers terug. Nu wijst hij op het vele dat betrekkelijk in enkele jaren is aangeschaft, dat ver in de duizenden guldens loopt (dure machines enz.) Er zijn vereenigingen welke een percentage heffen van 5.6 tot 7 pet. Dhr G. v. d. Vliet wil drie dingen naar voren brengen en wel ten eerste spreken over de controle, welke volgens hem ook niet in orde is. Ook wat de emballagerege ling betreft is hij niet tevreden vooral wat het artikel frambozen betreft. Tenslotte wil hij eens wijzen op de boxen, welke heelemaal niet voldoen aan het beoogde doel. De vruchten, welke daarin worden opgeborgen, hebben geen voldoende lucht en het gevolg is dat spoedig rotten volgt. Noodig dienen aangebracht te worden luchtroosters die van af buiten gemakke lijk kunnen worden bediend. De voorz. zegt, dat met de aangevoerde wenschen en eischen rekening zal worden gehouden. Ook moet bedacht dat alles nieuwbouw is en vocht uitlaat. Dhr D. Mailekote wijst op het onprac- tische van het te plaatsen elite-fruit, soms tusschen het minderwaardigste. De voorz. zegt toe dat ook het bestuur dit nader zal bespreken. Dhr Bruinooge vestigt het oog op het fruit, dat verkocht soms 2 dagen blijft staan. Als men het dan in bezit neemt, klaagt men over rotte vruchten, waarop gekort wordt. Dhr H. Eversdijk zou willen zien, dat voor de aardbeien kleine veiling en voor de leden welke voor verplicht veilen tee kenden een minder heffingspercentage ge- eischt werd. De voorz. acht hiervoor da tijd nog niet rijp. Dhr v. d. Have, wijzende op verschillen de dingen welke alsnog verbeteringen be hoeven, ook op de noodzakelijkheid van reserveeren en afschrijven, zou nu niet tot verminderihg van percentage durven overgaan. Burg. Gunning, Ierseke vraagt een be tere aanwijzing voor verpakking. De voorz. zegt toe dat de directeur wel eens een staat zal aangeven hiervoor. Sluiting volgt. Ovezand Vrijdagavond vierde de Ghr. Zangvereen. in de Chr. school haar vier de jaarfeest. Ds Dijkstra opende met ge bed en een inleidend woord het feest, waarna de secretaresse en de penning- meesteresse hun verslagen uitbrachten over den toestand der vereeniging. De avond werd verder met zang, voor drachten en een tweetal tableaux gezel lig doorgebracht. Tijdens de pauze wer den den aanwezigen eenige ververschin- gen aangeboden. Aan het einde werd door Ds Dijkstra namens de aanwezigen een woord van en ziek door gevatte koude, alsmede bjj pqnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde U spoedig helpen: Mijnhardt's Hoofdpijn poeders. Grieppoeders. Verkoud- heidspoeders. Kiespijnpoeders. Hoestpoeders. Maagpoeders. Rheu- matiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mqnhardt Let hij het koopen hierop 1 Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. dank tot de vereeniging en haar direc teur gericht voor den gezelligen en aan- genamen avond aan de begunstigers en het opgekomen publiek aangeboden. Vzonwwpolder. Vrijdag j.l. hield de ver een. voor Chr. Onderwijs een algemeene vergadering gecombineerd met ouder avond. De voorzitter dhr W. Maas opende op de gebruikelijke wijze. Uit de verslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat de toestand dezer vereeniging goed genoemd kan worden. Bij de bestuursverkiezing werd dhr J. Geertse herkozen, en gekozen in de plaats van dhr C. Mesu, die om gezondheidsrede nen bedankt had, dhr C. de Voogd. Op zeer waardeerende wijze werd het werk van dhr G. Mesu, die een der op richters der bijz school was, herdacht. Het hoofd der school, dhr W. v. Hek ken, en de onderwijzer, dhr A. Versluys, hielden resp. een onderwerp over „Een greep uit de geschiedenis der paedago- giek", en „Straffen", waarop bespreking volgde. Zoutelande. Vrijdagavond hield de Meisjesvéreen. „Martha" alhier haar 11de jaarvergadering in de school. Ds v. Evert opende de vergadering en feliciterde de vereeniging met haar 11-jarig bestaan. Ook werd er een felicitatie uitgebracht door de Knapenvereeniging „Immanuel" alhier. Vervolgens las de secretaresse haar jaarverslag, waaruit bleek, dat er dit jaar 63 kleedingstukken vervaardigd zijn. Deze kleedingstukken zullen spoedig aan de daarvoor in aanmerking komende gezinnen uitgereikt worden. Ook bracht de penningmeesteresse ver slag uit. Hoewel er f 74.60 in kas was, vroeg zij ieder die kan om begunstiger te worden. Hoe meer geld er in kas is, hoe meer kleedingstukken er vervaardigd kunnen worden. Niet alleen; werden verscheidene sa menspraken gehouden, maar ook nog een memorisatiewedstrijd, waarvoor drie prij zen beschikbaar waren gesteld. Aan 't eind van den avond werd het tableau vertoond: Kinderen van één Vader. Ds v. Evert dankte de talrijke belangstellenden voor hun aanwezigheid en eindigde met dankgebed. Grijpskerke. Vrijdagmiddag kwam de Landbouwvereeniging in algemeene jaar vergadering bijeen. De voorzitter A. Ge- schiere J. Hzn, opende deze bijeenkomst, die door 19 'personen was bezocht. Hij wijdde eenige waardeerende woorden ter nagedachtenis aan wijlen het bestuurs lid Abr. Poppe, die zich vele jaren als be stuurslid gegeven had. Besloten werd ad- haesie te betuigen aan een ingekomen schrijven van de af.d. der Z. L. M. te Veere, gericht aan den kring Walcheren om een andere regeling te treffen bij het slachten van varkens, zooals 1 K.G. in- plaats van 2 K.G. te doen korten voor den snuit, en voor den afval f 1 te doen be talen. Aangenomen werd een bijdrage te geven voor de plaatselijke veekeuring. Daarna volgt het 31ste jaaroverzicht van den secretaris, en het financieele ver slag, waaruit bleek, dat voor veevoeder, en zaai- en pootgoed en kunstmest was uitgegeven een bedrag van f 28.539,57. Hierna het lezen van de balans. In de bespreking die volgde, werd door enkele leden gewezen op de hooge contributie, die geheven wordt door de Z. L. M. en op haar voor dezen tijd hooge begrooting. Het verslag van de Pootaardappel-be- waarplaats meldde een bevredigend re sultaat. Tot bestuurslid, inplaats van wijlen A. Poppe, werd gekozen W. Coppoolse en herkozen A. Geschiere en W. de Wolf, die allen hun benoeming aannamen. Tot bestuurslid van den kring Walche ren werd gekozen A. W. Cevaal. Na nog enkele drukke besprekingen over keurloonen, slagersloonen, ambachts lieden in deze moeilijke tijden en over de horzelbestrijding der runderen en het schatten van gronden, werd deze leerzame vergadering door den voorzitter gesloten. Oostkapel Ie. Vrijdagavond vierde de Chr. Zangvereen. „Hallelujah" haar 23e jaarfeest in de Ghr. school met begunsti gers en genoodigden. Deze feestvergade- ring stond onder leiding van den voorw zitter, dhr Jasp. de Kam Az., die een openingswoord sprak. De secretaris bracht het jaarverslag uit, hetwelk getuigde van een bewogen, vereenigingsjaar. Het financieel jaarverslag werd door ongesteldheid van den penningmeester door een der bestuursleden voorgelezen. De directeur, dhr L. Suurmond, richtte zich in een hartelijke toespraak tot de feestvierende vereeniging. Verschillende nummers werden onder leiding van den directeur door de Vereen, gezongen. Afgewisseld door tractatie volgden voordrachten en samenspraken elkander op. De directeur eindigde deze feestver- gadering met dankgebed. Vrijdagavond vergaderde de Land bouwvereeniging „Algemeen Belang", on der voorzitterschap van dhr Z. Maljsan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5