DE ZEEUW PUROL DERDE BLAD Griep en Influenza ConaDirin- Uit de Provincie. Abonneert U op dit blad. Zoeklichtjes. Gesprongen Handen Schrale Lippen Ruwe Huid fijzt ve/waxM &n gm&zsi 1 "tabletten ^.1 Rheumatische Pijnen Wettig beschermd tegen Vervalschragen Hoofdpijn en Kiespijn Prijs 40 en 75 ct Bij Apoth. en Drogisten VAN ZATERDAG 21 FEBR. 1931. No. 121. RIJKSBEGROOTING VOOR 1931. De economische crisis. Een urgentie programma voor Waterstaat. Wijziging van de Kieswet. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer, in take de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting 1931 is het volgende ontleend De reden, waarom in het eerste jaar nog geen maatregelen van prin- cipiëelen aard zijn voorgedragen, ligt voor de hand. Vooreerst wordt de werk kracht van verschillende leden van het kabinet te zeer in beslag genomen door de huidige crisis dan dat er gelegenheid zou bestaan om aan andere ingewikkelde vraagstukken de volle aandacht te wij den. Maar bovendien eischen de wetsont werpen van principiëelen aard nauwge zet overleg. Enkele daarvan dit geldt met name de herziening van Z o n d a gs- wet en Begrafeniswet zijn noch tans in voorbereiding. De bestrijding van de openbare on ze del ij kheid heeft de voortdurende aandacht der Regeering. Zij vermeent dit, voor zoover een taak voor de overheid weggelegd is, door daden getoond te heb ben; hare diligentie op dit gebied zal niet verslappen. Met het verwijt, tot de Regeering ge richt, dat zij niet voorbereid was op de crisis, zal in het betrokken verband bedoeld zijn, dat de Regeering, toen de crisis zich begon af 'te teekenen, zich niet meer en niet tijdiger op de storing van het economisch leven heeft inge richt. Zulk een verwijt zou meer recht van bestaan hebben, als de overheid hier te lande de werkelijke leiding van het bedrijfsleven bezat. In werkelijkheid echter heeft de Regee ring een bescheidener rol in het econo misch leven. Daarenboven ligt het buiten het vermogen van eenjg land, om de eigenlijke oorzaken van de wereldcrisis op te heffen, zoodat in hoofdzaak de ge volgen moeten worden bestreden. Het pleidooi, dat van verschillende zij den is geleverd, voor het met spoed ondernemen en ten uitvoer leggen van groote openbare werken, miskent hetgeen blijkens de begrooting reeds thans op dit gebied wordt gedaan. Alleen op de Waterstaatshegrooting voor 1931 is voor den aanleg van nieuwe werken de som van f 34.336.585 uitgetrokken. Voegt men daarbij de voor 1931 op de be grooting van het Wegenfonds voor aan leg van wegen en bruggen uitgetrokken sommen, in totaal f 27.830.800, en de uitgaven voor afsluiting en droogmaking der Zuiderzee, ad f 42.022.000, dan kan bezwaarlijk worden volgehouden, dat in deze richting niet al het mogelijke wordt gedaan. Eerst in den loop van de voorbereiding der verschillende maatregelen, heeft de regeering de gelegenheid gehad zich een beeld te vormen van den omvang der crisis en de inwerking daarvan op den landbouw. Daarbij is gebleken en de regeering heeft daarop in de gedach- tenwisseling met de Staten-Generaal reeds gewezen, dat zij, voor zooveel een toe>- stand ais de thans bestaande dit te voor spellen toelaat, wat algemeene middelen betreft, meent zich te kunnen bepalen tot maatregelen met betrekking tot de aardappeimeelindustrie, den tarwe-ver- bouw en de suikerbietenteelt. Ook in den landbouw leeft dit begrip. Hiernaast zullen wellicht nog voorzieningen van minder algemeen ingrijpenden aard en met betrekking tot bijzondere toestanden unnen worden overwogen. Een wetsontwerp betreffende den eco- nomisehen voorlichtings dienst, zal, naar de Regeering hoopt spoedig de Staten-Generaal kunnen be reiken. Inzake het financieel beleid wordt gezegd, dat de regeering overtuigd is, dat verzwaring van overheidslasten het herstel van normale verhoudingen in het bedrijfsleven ernstig zou belemmeren en dat derhalve de te verwachten daling van inkomsten in de naaste toekomst tot groote voorzichtigheid moet nopen. De regeering hoopt bij haar streven, om den staatsdienst zoodanig te organi- seeren, dat met het kleinst mogelijke aan tal ambtenaren en zonder omslag en om wegen het grootst mogelijke nuttige ren dement kan worden verkregen, te allen tijde op de medewerking van de Staten- Generaal te mogen rekenen. Het schijnt niet aan twijfel onderhevig dat de weinig rooskleurige vooruitzichten van 't Rijksbudget er toe zullen dwingen de uitvoering van verschiUende water staatswerken nader onder de oogen te zien door daarvoor een urgentie-pro gramma vast te stellen. De regeering is niet van standpunt ver anderd ten aanzien van de vraag, of er voldoende reden bestaat voor grondige wijzigng van het geldende kies stelsel. Wel echter is zij bereid langs anderen weg, en wel onder meer door wijziging van art. 100 der Kieswo1, te bevorderen dat het euvel der kleine par tijtjes wordt verminderd. Een daartoe strekkend wetsontwerp van wet is in ver gevorderden staat van voorbereiding. De regeering vertrouwt, dat in omstan digheden, waarin tenslotte tot mobilisatie zou moeten worden overgegaan, ook het gedeelte des volks, dat thans een afwij kende meening mocht zijn toegedaan, zich achter haar zal scharen. De regeering ontkent, dat er bij be noemingen partijdigheid wordt la- tracht. Om een candidatuur. Men schrijft aan de „Msb.": In West-Zeeuwsch-VIaanderen heeft zich bij de candidaatstelling voor de Prov. Staten van Zeeland een eigenaar dig conflict voorgedaan. De candidatuur van den heer A. Corthals, R.-K. notaris te IJzendijke, die in verschillende kies- vereenigingen van den Statenkieskring Sluis als candidaat was aangewezen, werd door het bestuur van de R.-K. Kies- vereeniging te IJzendijke aangevochten, op grond van het feit, dat de betrokkene als lid van de kiesvereeniging was ge weigerd en hij derhalve geen lid zou zijn van de R.-K. Staatspartij. Een beroep van den heer Corthals op de Rijkskies- kringorganisatie Middelburg had tot ge volg, dat de Statenkieskring van het dagelijksch bestuur van den Rijkskies kring bericht ontving, dat de heer Cort hals ten onrechte als lid van de kiesver eeniging was geweigerd, hij derhalve wel degelijk als lid der R.-K. Staatspartij moest worden beschouwd en zijn naam op de groslijst diende te worden ver meld. In een gehouden vergadering van de Statenkieskring Sluis werd daarop be sloten evenbedoeld schrijven van den Rijkskieskring voor kennisgeving aan te nemen, op grond van de overweging, dat dit schrijven reglementair aangeteekend verzonden had dienen te worden, terwijl de desbetreffende beslissing door het complete bestuur van de Rijkskieskring- organisatie had moeten worden genomen. De groslijst werd daarop vastgesteld zon der den naam van den heer Corthals. Donderdagavond heeft thans het be stuur der Rijkskieskringorganisatie te Middelburg een spoedeischende vergade ring gehouden, waarin besloten is, den Statenkieskring te sommeeren alsnog den naam Corthals aan de groslijst toe te voegen, daar bedoelde heer als lid der R.-K. Kiesvereeniging en derhalve ook als lid van de R.-K. Staatspartij moet worden beschouwd. De ruitervereeniging „De Karwats" te Blerick heeft het eeuwenoude volksge bruik het „Genck- of gansrijden" weer hersteld. De eerste wedstrijden hadden zeer veel belangstelling. Prov. Statenverki a z i n g. T De Chr. Historische candidatenlijst in den kieskring Zierikzee onderging een aan merkelijke verandering. Ze is nu als volgt samengesteld: 1. G. van Duin, Zierikzee; 2. Dr. J. H. van Eldik, Noordgouwe; 3. B. C. de Mul, Zierikzee; 4. M. den Boer, Haam stede; 5. M. Wandel, Nieuwerkerk; 6. W. J. van Schelven, Zierikzee; 7. M. Krijger, Bruinisse; 8. A. J. Padmos, Renesse; 9. jhr L. van Citters, Haamstede; 10. C. M, de Pooten, Zierikzee. Wolfaartsdijk. Donderdagavond werd alhier een gezellige bijeenkomst gehou den van de af deeling van den Bijz. Vr. Landstorm. Door ongesteldheid van den Burgemeester werd de vergadering ge leid door den heer M. Kloosterman, lid der plaatselijke commissie. Na een kort openingswoord werd het eerste couplet van het Wilhelmus gezongen. Hiema ver kreeg de commandant van het verband Zeeland, overste Bierman, het woord, die een korte uiteenzetting gaf van de in deeling in compagnies enz. van het ver band Zeeland. Ook werden door hem verschillende films vertoond, die alle uit stekend tot hun recht kwamen. Ook wer den 17 brevetten voor scherpschutter uit gereikt en 1 brevet en medaille voor koningsschutter. Door den heer Laernoes, secretaris van het verband Zeeland werd een overzicht gegeven van de toestanden in de ons omringende landen, hoe het daar alles kookt en bruist en vol is van revolutie. Hij wekte den leden op, paraat te zijn. Na nog eenige afhandeling van huishou- delijken aard werd de bijeenkomst ge sloten. 's-H. Arendskerke. In de Donderdag middag gehouden raadsvergadering, waar in de heer De Jager afwezig was, werd een verzoek van het Bestuur van de Herv. Chr. School te 's Heer Hendriks kinderen om de benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor vergroo ting hunner school, en een om de benoo digde gelden te verstrekken voor aan schaffing van een meer geschikte taal methode, om advies in handen gesteld van B. en W. Een verzoek van J. Thole- naar e.a. om electrische straatverlichting te Wissekerke, werd eveneens in handen gesteld van B. en W. om advies. Op de verzoeken van L. de Winter en Jacs, de Winter, om vergoeding voor het bezoeken van een op meer dan 4 K.M. afstand van hunne woningen gelegen school voor een hunner kinderen, werd gunstig beschikt en besloten f 25 per jaar per kind toe te kennen. Met algemeene stemmen werd besloten, om adhaesie te betuigen aan een door den raad van Arnemuiden aan H. M. de Koningin, gezonden adres, betreffende het verleenen ook na 1 Januari 1936 van vrijstelling van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefe ningen op de openbare lagere scholen in deze gemeente. Op voorstel van B. en W. werd afwij zend beschikt op het verzoek van het Bestuur van de vereeniging voor Han delsonderwijs te Goes om subsidie. Daarna werden eenige wijzigingen aan gebracht in de gemeentobegrooting over 1930 en 1931. In de vacature van lid van het Burger lijk Armbestuur te 'sHeer Arendskerke, werd met 6 stemmen benoemd de heer F. Dekker Pz., terwijl op den heer K. Janse Mz. 3 stemmen werden uitgebracht en 1 stem blanco. Bij de rondvraag spreekt dhr Schip per zijn afkeuring er over uit dat bij de laatstgehouden 10-jaarlijksche volkstelling als tellers zijn aangewezen personen, die de daaraan verbonden inkomsten niet noo- dig hebben, en werkloozen, die evengoed dit werk hadden kunnen doen, zijn ge passeerd. De voorzitter zegt, dat niet iedereen in staat is de aan de volkstelling ver bonden werkzaamheden te verrichten, en B. en W. die de verantwoordelijkheid dragen, dat de telling naar behooren ge schiedt, hebben gemeend personen als tellers te moeten benoemen, die naar hun oordeel daartoe zooveel mogelijk ge schikt zijn. 1 Zierikzee. Donderdagavond herdacht de afdeeling Patrimonium alhier haar driejarig bestaan. De vergadering stond onder presidium van dhr W. de Kam, die op de gebruikelijke wijze opende. De afgevaardigden van de Kerkeraden der Gereformeerde en Chr. Gereformeerde Kerk, der dito Jongelingsvereenigingen en Chr. Werkmansbond werden welkom geheeten. •Na Schriftlezing sprak de voorzittetr vervolgens een openingswoord „Patrimo niums taak voor heden en morgen". Hij wees op het rijk verleden van Patrimo nium, herinnerde aan den gevoerden be ginselstrijd, welke niet minder in de toe komst zal moeten worden gestreden. In zonderheid wees hij echter op Patrimo niums taak voor heden en morgen, dus in de naaste toekomst. Deze taak wordt temidden der maatschappelijke en econo mische verwarring, z.i. steeds belangrij ker en ingewikkelder. In verband hier mede stond hij stil bij de huidige econo mische orisis en de vele vraagstukken welke daaruit voortvloeien. Hieraan knoopte hij verschillende beschouwingen vast in verband staande met Patrimo niums arbeid. Hierna werd een korte pauze gehou den waarin verschillende ververschingen werden rondgediend. De secretaris, dhr J. Dirks, bracht hier na het jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat, hoewel de afdeeling niet tot de grootste behoort en het vergaderbezoek veel te wenschen overliet, toch door een kern belangrijke onderwerpen waren behan deld. De afdeeling telt thans 28 leden. Herinnerd werd aan den arbeid van dhr Vingerling, welke niet geheel on vruchtbaar was. De penningmeester, dhr K. Berrevoets, bracht het financieel verslag uit, hetwelk van een batig slot sprak. Het werd goed gekeurd. Nadat ook hier weer een pauze op ge volgd was, verkreeg dhr Berrevoets het woord voor het houden van een referaat over de vraag: „Kan een Christen Socia list zijn", welke vraag in een gedocumen teerd betoog ten stelligste werd ontkend, aangezien de grondleggende beginselen van deze twee diametraal tegenover elkander staan. Een opgewekte bespre king volgde op dit onderwerp. Na het uitspreken van verschillende feliciaties bleef men nog enkele oogen- blikken gezellig bijeen. Van het bestuur der Gewestelijke Organisatie was een schriftelijke gelukwensch ingekomen. Het lid dhr M. Storm, dat dezer dagen is overleden werd herdacht. De vergadering werd tenslotte geslote a door dhr Gorter. DE RIJKSCOMMISSIE VOOR WERKVERRUIMING. Nog te dikwijls onze eigen industrie gepasseerd. Dezer dagen vergaderde de Rijkscom missie voor Werkverruiming onder voor zitterschap van prof. dr. W. H. Nolens. De bemiddeling der commissie was in geroepen om te trachten de markt van een bepaald product, hier te lande ver vaardigd, welk eveneens uit het buiten land :kan worden betrokken, te verbeteren. Uit een ingesteld onderzoek is geble ken, dat de bedoelde prijzen een gevolg zijn van een scherpe concurrentie, tus- schen vele ondernemingen, zoodat een verbetering van de markt, voor de be trokken onderneming, door de commissie niet zou kunnen worden bereikt. Uit een gemeente, waar een bepaalde onderneming de voornaamste werkgele genheid biedt, was een verzoek ingekomen om, daar de afzet van deze fabriek terug Mep, steun te verleenen. De commissie be sloot tot bet instellen van een onderzoek, terwijl bij de beraadslagingen er op ge wezen werd van hoeveel belang het be leid van een bepaalde onderneming voor een gemeente of streek 'kan zijn, zoodat bierdoor op de leiders van dergelijke on dernemingen een 'buitengewone verant woordelijkheid rust, welke niet altijd schijnt beseft te worden. Met leedwezen nam de Commissie er kennis van, dat een opdracht voor leve ring van zwaardere locomotieven niet aan de Nederiandsche industrie is ten goede gekomen, boewei de directie van de Ne deriandsche Spoorwegen een boogeren prijs dan de laagst bedongen prijs wilde besteden, en een overheidssubsidie tot behoud van de order bier te lande in bet vooruitzicht was gesteld. Voorts werd mededeeling gedaan van eenige tientallen gevallen, waarin de be- middeHng van de commissie werd inge roepen. 'Hierbij kwam ter sprake het ge val, dat zich voordeed in een onzer groote gemeenten, dat voor een motor boot zoodanige eisc'ben aan den motor waren gesteld, dat voor alle meer inge wijden duidelijk bleek, dat men een be paald buitenlandsch merk wenscbte, zoo dat scheeps- en bootmotoren, welk© hier te lande van goede 'kwaliteit worden ver- Ik bad deze week bet genoegen en het genot was niet gering het orato rium „Israël in Aegypten" van G. F Handel te hooren opvoeren. Over de uitvoering zelf spreek ik niet De wijze waarop het Ghr. Gem. Koor to Goes dit stuk vertolkte is boven mijn lof, maar dit zegt niet veel daar ik gaarne mijn ondeskundigheid op dit ge bied belijd. Wat mij inzonderheid trof was bet koor, meermalen met zooveel vuur en daardoor indrukwekkend herhaald: „Der Herr ist König auf immer und ewig"l Dat was het overwinningslied van het uit slavernij verloste volk van Israël. En dat moet ook in dezen in vele op zichten donkeren tijd onze kracht zijn. Er is overal onrust en verwarring. Op politiek en economisch gebied. In 't sociale leven. Overal. En eenig perspec tief valt schier nergens te ontdekken. Waar gaan wij heen? Wat moet het worden? Wie de menschen ziet ploeteren om nationaal en internationaal tot een oplos sing te komen, bekruipt de vrees, dat 'tzal gaan van kwaad tot erger. 't Ziet er donker uit. Maar er is één lichtpunt: „Der Herr ist König auf im mer und ewigl" OPMERKER Winterhanden Wintervoeten Doos 30 en 60, Tube 80 ct Bij Apoth. en Drogisten vaardigd, practisch van mededinging wa ren uitgesloten. De commissie betreurt het, dat er nog gevallen zijn, dat op dergelijke wijze de bestekken worden ingericht, waardoor aan de producten van de Nederlaudscbe nij verheid schade wordt berokkend. Eveneens kwam ter sprake, dat een maatschappij, welke veel arbeid verricht in verhand met werkverschaffing enz er toe was overgegaan, ondanks een gering prijsverschil, buitenlandsch materiaal te koopen, terwijl dit materiaal hier te lande voor haar doeleinden minstens even goed te krijgen is. Met genoegen nam de commissie er kennis van, dat eenige orders door de directie van de Nederiandsche Spoorwe gen, niettegenstaande eenig prijsverschil, aan Nederiandsche fabrieken 'zijn opge dragen. Ten slotte verwonderde de commissie zich er over, dat, niettegenstaande er reeds in de laatste jaren bij voortduring de aandacht op is gevestigd, dat het voor het gebruik van grint niet altijd noodig is een bepaalde grintsoort van buitenland- sohe 'herkomst voor te schrijven, het nog meermalen voorkomt, dat Nederiandsche overheidslichamen, welke grint behoeven, in hun advertenties grint van buiten- landsdhen oorsprong ter levering eischen. De jongste foto van den kleinen Belgischen Prins Boudewijn, de jongste telg van kroonprins Leopold en Prinses Astrid.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 9