.Ti iW^^/ Is schoonste sieraad van Uw huis* 111I11ix Het radicale Schuur- en Reinigingsmiddel. Uit de Provincie. Ingezonden stukken Voor huis en hof. Het Vrouwenhoekje. Dammen. Alles blijft als nieuw door Als een spiegel blinkt Uw fornuisplaat. Ata neemt alle roest en vlekken weg. Ge» bruik slechts Ata het is zonder weerga in 't gebruik. Ëenig lm port em E. Ortetmafin Sc Co* Handel Mij- Amaterdeia FnbnWto: Henlui Cie. A. G.. OOucldod zijn schorren uitstekend geschikt voor schapenbeweiding. Zoo'n hoogte, waar doorgaans ook een put als drinkplaats voor do dieren was gegraven, heet een steile. Deze schorre wordt op oude kaarten aangeduid met den naam Sint Joosland. Het ligt dus voor de hand, ziende op de ligging, dat deze opnieuw opgewas sen schor, dezelfde is als het vroegere Arnemuiderzand. Doordat de kromme Arne meer en meer dichtslibde, werd de scheepvaart op Mid delburg zeer belemmerd. In 15321535 werd daarom een havenkanaal gemaakt vanaf de stad naar het water de Wel- zinge, dat lag tusschen het vasteland van Walcheren en de schor Sint Joosland. Het is door dit water, dat Prins Wil lem V en zijn gevolg op 8 Juli 1876 kwam ozn Middelburg te bezoeken. De schor Sint Joosland werd steeds grooter en was omstreeks 1630 geschikt om bedijkt te worden. De schor was rijp. De ambachtsheer van 'sHeer Arends- kerke, die op de schor meende recht te hebben, verzocht dan ook in 1630 aan de Staten van Zeeland om octrooi tot het bedijken van de schor St. Joos land, welk octrooi op 24 Februari 16 31 verleend werd. Deze datum kan dus beschouwd worden als het ontstaan van Nieuw- en Sint Joosland. In hetzelfde jaar kwam nog de bedijking tot stand. Een uitgestrekt stuk land, groot bijna 700 gemeten werd alzoo vreedzaam ver overd. Wel heeft de stad Middelburg ge protesteerd tegen deze inpoldering, daar zij meende, dat een deel van den te bedijken grond haar eigendom was. Later werd tusschen beide partijen een over eenkomst getroffen. Een dorpje, slechts uit één straat be staande, t)ians het zoogenaamde Oude Dorp, ontstond in den Sint Joosland- polder. Dertien jaar later werd een aangren zende schor bedijkt. (De Middelburgsche polder in 1644). Hierin kwam ook een dorp, met grooter terrein en een gunstiger ligging dan het eerste dorp. Doordat er een kerk kwam en er een druk overzetveer was naar het tegenover liggende Oosthavenhoofd (richting Mid delburg) breidde dit dorp, dat later den naam 'kreeg van het Nieuwland, zich uit en overvleugelde alzoo het oude dorp. Nieuwe bedijkingen kwamen later tegen den eersten Sint Jooslandpolder, zoodat deze ten laatste een binnenpolder werd. Toch hebben deze polders ook nog van doorbraken te lijden gehad. Niettegenstaande Middelburg schatten gelds uitgaf om haar vaarwater op diepte te houden, hielp dit niet. Eindelijk werd den 9den Augustus 1817 de nieuwe haven van Middelburg naar 't Veersche Gat, ten Z. van Veere, geopend en waren bet havenkanaal en de Welzinge niet meer noodig. In 1818 werd van af 't dorp 'Nieuw land een dam gelegd naar de overzijde, waardoor het eiland Nieuw en St. Joos land met Walcheren was verbonden. Hierdoor werd ook de verbinding van bet Arnemuidsche Gat met de Welzinge af gesneden. Op den Oostdijk van 't oude baven kanaal was een zandweg, die in 1823 werd bestraat. Het is thans de bekende, breede Nieuwlandsehe weg. De verschillende inpolderingen, als 'ge volg van de dichtsliibbing van de Wel zinge zullen wij niet verder bespreken. De laatste inpoldering had plaats in 1860 (de Scharerpolder), waardoor Walcheren aan de Zuid-Oostzijde zijn tegenwoordigen kustvorm kreeg. De gemeente Nieuw- en St. Joosland, groot ruim 1300 H.A., behoort tot de grootste gemeenten van Walcheren. De bewoners beschouwen zich echter niet als Walchenaars. De oude zeedijk, thans binnendijk, wordt nog 'de Wa'leher- sohe dijk genoemd en als grens be schouwd. Door de vele nog aanwezige binnen dijken, door de groote boerderijen en een andere wijze van bewerking van 't land, beeft Nieuw- en St. Joosland een ander landschap dan 't oude Walcheren. De kleederdracht der landbouwende be volking kan een overgang genoemd wor den tusschen die van Zuid-Beveland en die van Walcheren. Da taal, de zeden en de gewoonten zijn ook verschillend met die van Walcheren. Het wapen van Nieu^-'- en St. Jt island is een sprekend wapen. Het is echter niet afgeleid van den naam, zooals bij de meeste sprekende wapens, maar bet duidt bet ontstaan aan. Het wapen is n.l. een halve maan opkomende uit de golven. R. B. J. d. M. Goes. Dinsdag werd op 't Slot Ostende de jaarvergadering van de afd, Zuid- Beveland der V.P.Z. gehouden. Van de plm. 280 leden bezochten er 22 de vergadering. Het batig saldo van de kas bedroeg ruim f 1337. De kipeieren op de veiling brachten 5 1/10 cent per stuk op (door elkaar ge rekend) over 1930, wat precies gelijk is aan de 'grootste Nederlandsche eierveiling te Roermond. Als bestuursleden werden herkozen de heeren A. G. Verburg te 's H. Hendriks- kinderen en J. M. Drijgers te 's H. Abts- kerke, de laatste ook als afgevaardigde naar het hoofdbestuur. In de plaats van den heer Meeuwsen, die bedankte, werd gekozen als bestuurs lid de heer M. Steijn te Hoedekenskerke. In de commissie van beheer der eier veiling werd herko-zen P. A. de Graag. Er werd besloten een ernstige poging aan te wenden om den eieraanvoer te vergroo- ten. Uitbreiding „S t. Joanna". Door het bestuur der R.K. Ziekenverple ging „St. Joanna" is besloten de terreinen rond hare gebouwen aan te leggen tot wandel- en rusttuin geheel ten gerieve harer patiënten. Het zal voor de zieken een groote aanwinst zijn om bij herstel rustig in dezen tuin te 'kunnen genieten van de vrije luc'ht en van de zon, waar toe dit terrein zich bizonder leent. Wij vernemen nog, dat in dezen tuin verschil lende tentjes, zoowel vaste als draaibare geplaatst zullen worden, zoodat ook rust- behoevende patiënten daarvan zullen kun nen genieten. De aanwinst van dezen tuin betreft 'n uitgestrektheid van ruim 18000 M2., waardoor een totale oppervlakte ver kregen wordt van ruim 22000 M2. Zoodra de weersgesteldheid het toelaat, wordt met 'den aanleg begonnen, zoodat reeds dezen zomer de tuin in gebruik kan worden genomen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur, Op het „Zoeklichtje", waarin mijn naam in één adem wordt genoemd met modernen bond en S. D. A. P., zou ik niet hebben gereageerd, ware het niet, dat naar aanleiding daarvan verschillende vrienden me hebben gevraagd, of ik me meer naar de S. D. A. P. heb georiën teerd. Indien het opwekken van dit ver moeden de bedoeling is geweest van den schrijver, dan heeft deze dus succes. Dat zou niet het g8val zijn geweest, als te gelijk ware medegedeeld, wat ik op ge noemde vergadering heb gezegd. Ik kwam daar n.l. nog al voor één uwer beste man nen opl De spreker van den avond had het er meermalen over, dat Krabbendijke niet is aangesloten bij het Werkloos- heidsbesluit 1917 en verklaarde dat, om dat alle boeren nu eenmaal „kapitalistis" denken. Aan het eind der vergadering heb ik gezegd, „zóó mag ik den spreker niet laten heengaan, want zijn voorstel ling omtrent het niet aansluiten bij het werkloosheidsbesluit is onjuist. Destijds hebben daar twee groote boeren (de hee ren Vogelaar en Woutersen) vóór ge stemd, terwijl o.m. een arbeider (de heer De Kok) tegen stemde. Hieruit moge de spreker concludeeren, dat sommige boe ren minder „kapitalistis" denken dan sommige arbeiders". Tegenover de heeren V. en W., die niet aanwezig waren, meende ik verplicht te zijn deze correctie aan te brengen. Ziehier de heele en juiste toedracht. Hoogachtend, Uw dw. JAG. WELLEMAN. Krabbendijke 16 Febr. 1931. Een fraaie Kamerplant. Cocos Weddeliana. Linnaeus, de beroemde Zweedsche bo tanicus, noemde de palmen de vorsten van bet plantenrijk, en onder deze von ten schittert de Cocos Weddeliana als de bekoorlijke vorstin. Dit sierlijke dwerg palmpje is afkomstig uit het warme Bra zilië en heeft de niet erg gunstige repu tatie, dat ze bij al haar bekoorlijkheid van alle palmen het moeilijkst in de kamer goed te houden is. Deze slechte reputatie ia geheel en al onverdiend. Toen ze voor het eerst wer den geïmporteerd, werden ze vertroeteld in warme kassen en zag men sporadisch een gezond exemplaar. Ze kwam immers uit de warme streken en daarom gaf men haar een veel te warm plaatsje. Later leerde men haar wenschen beter kennen en zag men in, dat ze een koelere stand plaats prefereerde en zich dan veel beter ontwikkelde. Evenals alle planten ver langt ze veel licht, kan niet tegen te felle zon, verlangt een niet te grooten pot, waarvan vooral de drainage goed moet zijn. Wordt aan deze eischen voldaan, dan is het waarlijk geen moeilijke plant in de kamer. Gieten moeten we deze plant heel wei nig, doch wel goed bespuiten. Geduren de de zomermaanden moet ze minstens eens per dag goed bespoten worden, op zeer warme dagen wel twee maal. Door 't vele spuiten is gieten dan vrijwel over bodig. In den winter geven we weinig vocht en nimmer mag het schoteltje onder den pot gevuld zijn met water. Overigens is de verzorging gelijk aan die voor andere palmen. In den zomer per veertien dagen een weinig bloemenmest in water opgelost en eventueel doode pun ten voorzichtig wat bijknippen. Die bruine punten bij palmenbladeren is de nacht merrie van heel wat plantenliefhebbers en steeds wordt men met de vraag be stormd, hoe dit euvel te voorkomen. Al lerlei oorzaken kunnen het optreden van bruine punten in de hand werken. Het beste voorbehoedmiddel is een goede ver zorging. Geef geregeld voldoende vocht en voedsel, houdt ze uit de felle zon en men heeft er zoo weinig mogelijk last van. Hebben ze een tijdje te droog gestaan, dan worden de bruine punten steeds groo ter en wordt het euvel sterk in de hand gewerkt. Houdt verder de bladeren vrij van stof en spons zoowel onder- als bo venkant der bladeren geregeld of. Een malsch regenbuitje in den zomer is voor de palmen in den zomer een welkome opfrissching. Men kieze verder de standplaats der planten zoodanig, dat niet langs de bla deren geloopen wordt, want ook daar door wordt het 'bruin worden der (blad- punten bevorderd. De oudste en onderste bladeren, welke op den duur verschrom pelen en leelijk worden, kunnen met een scherp mes vlak bij den stam worden af gesneden. Verpotten van palmen geschiedt om de twee of drie jaar. Bij dit verpotten wordt een deel der aarde voorzichtig tusschen de wortels uitgepeuterd en door nieuwe voedzame aarde vervangen. Vooral hoe den voor het nemen van een te gToote pot. Daar wordt tot in den treure steeds op gewezen en nog altijd wordt daar vaak tegen gezondigd. De Cocos-palm ontmoet men vaak in een bloemenmand, uit een decoratief oog punt is zij daar uitstekend geschikt voor, doch het maakt de verzorging heel moei lijk en als regel maakt ze het dan ook niet erg lang. Ook in een sierpotje mid den op tafel is voor haar een slechte plaats, omdat ze dan veel te weinig licht ontvangt. Ons klimaat en de kleeding. We lezen in het Ned. Weekblad: Onlangs liep ik achter een groepje van dertien- en veertienjarige meisjes, de nauwe, dunne rokjes woeien op in den snijdenden Noord-oosten wind; tot in de buiging der knie waren de beenen onbe schermd. Begrijpen de ouders, vooral de moeders nu waarlijk niet, dat één el stof meer deze kinderen wellicht zou vrijwaren voor vele ziektekansen. Ongesteldheden van lever, nieren en ingewanden worden veroor zaakt door niet behoorlijk gedekte on derste ledematen. Een warme jekker en met bont gevoerde handschoenen werken in dezen niets uit. Evenzoo staat het met de lage boven- kleeding. Ook deze is oorzaak van stoor nissen der luchtwegen en ademhalings organen. Da bovenzijde van de longen bevindt ziek in de onmiddellijke nabijheid van hals en keel, de snelle Hollandscbe temperatuurswisselingen hebben gemak kelijk spel bij onvoldoende bals- en schouderbedekking. Onderhoud van email. In de bekende Encyclopaedic voor de huishouding (Uitg. Meulenhof) lezen wij: Al zijn de pannen en ketels ook van de allerbeste kwaliteit, als er ruw of verkeerd mee omgesprongen wordt, raken ze al gauw in verval. Wie het gevreesde afschil feren wil voorkomen, moet de volgende tien geboden in acht nemen: le Laat geen vloeistof tot den laatsten druppel in pan of ketel verkoken. 2e Giet nooit koud water in een heete pan. 3e Laat email nooit vallen en zet het niet hard neer op marmer of steen. 4e Zet geen pan droog op het vuur. 5e Zet een pan, die kokend heet is, niet direct op een kouden ondergrond. Door de plotselinge afkoeling kan het email springen. 6e Zet de pannen na het gebruik met lauw water weg en wasch ze daarna in warm zeepsop. Is er aanzetsel in, dat nog te vast zit, boen dit dan weg met Brusselsche aarde of zandzeep. Is dit niet mogelijk, doe dan nog wat water in de pan opdat de korst verder los kan weeken. 7e Krab nooit met messen of andere harde voorwerpen het vuil af, maar ge bruik een harden panneboender. Of kook de pannen uit met sodawater, In de meeste gevallen zal het vuil dan loslaten. 8e Zien de pannen er wat goor en on- frisch uit, boen ze dan met verwarmd bleekwater uit, waarin wat azijn is ge mengd, en zorg er voor, vaak en goed na te spoelen. 9e Maak geëmailleerde kachels en for nuizen schoon met warm zeepsop, droog ze en wrijf ze dan na met witte of zwarte meubel was. 10e Boen geëmailleerde teilen uit met Brusselsche aarde en zeep, spoel ze goed na en droog ze met een zeemleer en lap. Mocht het email bruin uitgeslagen zijn wrijf het dan af met bleekwater en azijn. De ondervinding heeft geleerd, dat, waar eenmaal een stukje email van kook gerei is afgestooten, de ijzeren onderlaag snel gaat roesten en spoedig doorslijt, ook als het afgestooten plekje niet grooter is dan een speldeknop. Voorzichtigheid zij dus aangeraden. Enkele recepten. Citroenmei k. Op een liter melk laat men de schil van een citroen langen tijd zachtjes trekken. Smaakt de melk voldoende naar de citroen, dan voegt men er pl.m. 35 gram suiker bij, bindt de melk met wat sago of maizena en neemt bet schilletje er uit. Sinaasappelmelk. De citroen schil uit het vorige recept kan vervangen worden door een wat grootere portie si naasappelschil. Heel gemakkelijk is het om de schillen van afgewasschen sinaas appelen in een jampotje met wat suiker bestrooid te bewaren, tot ze voor het geu rig maken van verschillende gerechten ge bruikt moeten worden. Ook citroenschil kan zoo bewaard worden. Anijsmelk. Op 1 Liter melk kan men één groot anijstablet of pl.m. 10 gram anijszaad nemen. Het anijszaad moet in een lapje gebonden, eenigen tijd in de melk trekken, waarna de melk met plm. 40 gram suiker en maizena on te binden wordt afgemaakt. Het anijstablet behoeft alleen maar in de melk op te lossen, waar na men zoo noodig suiker toevoegt en met maïzena nabindt. Slempmelk. 'tGemakkelijkst is om slempmelk te maken van slempstroop of slemp-tabletten. Wil men ze echter zelf maken dan doet men voor 1 Liter melk in een dun lapje: Vi gram saffraan, 1 theelepel theebladeren, 4 kruidnagelen, een klein stukje pijpkaneel en een klein stukje foelie. Men laat deze ingrediënten zachtjes in de melk aftrekken, maakt de melk af met plm. 40 gram suiker, bindt ze met wat maizena en verwijdert het lapje met kruiden. Pindakaas. Een pond gepelde, ge roosterde pinda's van hun bruine vel letjes ontdoen, de kiempjes eruit halen, en ze door den vleeschmolen malen. Er 25 gram boter doorheen werken en de mé lange afmaken met zout en peper naar smaak. Haring met tomaten enm a y- o n n a i s e. Neem voor iedere 4 per sonen éép zouten haring, maak deze schoon en verdeel lederen haring ia vier filets. Deze filets ruitsgewijze op een schotel schikken, en er mayonnaise-saus overheen gieten. Leg rondom een randje plakjes tomaat, bestrooi deze met zout en peper en gehakte peterselie. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstr. 221, Amsterdam. Probleem No. 185. Auteur: J. Daane, Zoutelande. Zw. 10 sch. op: 1, 7, 8, 9, 14, 18, 23, 31, 34 en 40. Wit 10 sch. op: 17, 21, 25, 27, 29, 32, 36, 38, 43 en 45. Wit speelt en wint. Oplossingen binnen 8 dagen na laatst® plaatsing in elke maand. Om het kampioenschap van Nederland. (Vervolg rubriek 7 Febr.). Stand na 7X16. 12 3 4 5 31. 38—32 32. 43—38 19—23 13—19 Zwart heeft niet met 6X17 geslagen (rubr. 7 Febr.) om den airuil van vit met 2621, 3631, 33X24 te ontgaan. 33. 36—31 8—13 34. 31—27 Komt precies op tijd. Op 1520 van zwart zou wit nu 33—39 kunnen spelen, met dreiging 2722. 346—li 35. 33—28 15—20 Zwart loopt in het valletje. Het besta was 2329. Daarentegen zou 1420 zwak zijn, want wit speelt dan 3430. Zwart kan dan niet 2025 spelen en op 20—24 en wit 3025 kan zwart niets meer met schijf 15 doen. 36. 34—29 23X43 37. 28—23 19X37 38. 50—45 43X21 39. 26X10 Wit staat nu bij dam ten koste van twee schijven. Toch is er nog niets ge beurd, indien zwart goed speelt. 3916—21 Natuurlijk. Wit kan nu niet dam nemen, daar hij drie moet slaan tot ruit 7 en overziet, dat wit ook naar ruit 15 kan slaan. Zwart had 2127 moeten spelen, waarna wit niet dam mag nemen. Stand na 3530 van wit. Op 105 speelt zwart weer 1823 en op io4 zwart 37411 met remise. Wit zou ook kunnen antwoorden met 4943. Dan zwart 39! om met 914 voort te zetten. Op 510 speelt zwart dan weer 1823 wit 5X7 zwart 2X11. Op wit 104 of 3025. Zwart 3741 en 4146. Remise was dus slechts voor het grijpen. 41. 10—4 20—25 42. 4X7 2X11 43. 3024 Zwart gaf op. Zwart is nu steeds verloren. De langste variant is: 25—30 24X35 11—17 35—30 17—21 30—24 21—26 24—20 26—31 20—14 31—36 1410 en wint. De eerste fout was dus op zichzelf niet voldoende om wit te doen winnen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6