No. 121 Zaterdag 21 Februari 1831 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Het Russische Schrikbewind. G. VAN W1LLEGEN& ZOON EERSTE BLAD. „WILLEGEN" Naaimachines BRILLE C. JOOSSE 4 pCfi Amsterdam Dit nummer bestaat uit 3 bladen. KAPELLE (Z.-Bev.) Telephoon 21. Moderne Salonkast Buitenland VADERLANDSCHE BANK 6q tegen beurskoers q OBLIGATIËN g Binnenland. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. ad 98 pCt. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprlis: Per 3 maanden, franco por post, !3.~ Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Wat de laatste jaren in Rusland ge beurt, laat niet na indruk te maken. Er heersclit daar een waar schrikbewind, zoo zelfs, dat velen, die de revolutionaire theorieën aanhangen en de omwenteling in Rusland met applaus hebben begroet, zich thans met afkeer daarvan afwenden. Men vraagt zich af, hoe het mogelijk is, dat een dergelijk moorddadig systeem ingang kon vinden. Hoe komt het, dat ontwikkelde men- schen, zooals de leiders voor een deel toch zijn, op zoo monsterachtige wijze kunnen optreden? Wat daar gebeurt is toch in strijd met de eischen van recht en menschelijkheid! Het antwoord op deze vraag is reeds meer dan 80 jaren geleden gegeven door Groen van Prinsterer bij zijn bespreking van het schrikbewind, dat tijdens da Fransche revolutie heerschte. En dat antwoord is ook nu nog van genoegzaam belang om er aandacht aan te schenken. Groen legt er den nadruk op, dat we bij het Fransche schrikbewind te doen hebben met de doorwerking van de beginselen van ongeloof en revo lutie. Niet de wil der menschen, zoo zegt hij, maar de kracht der beginselen heeft ge- triumfeerd. Hij komt er ook tegen op, dat de terro risten als zedelijke wangedrochten worden voorgesteld. Ik spreek, zegt hij, niet van allen. De psychologie der omwenteling is in ver scheidenheden rijk. Ellendelingen zijn er geweest, bij wie bloeddorst en eigenbaat den toon gaf, wien het minder om verwe zenlijking van begrippen, dan om botvie- ring aan begeerlijkheden en driften te doen was, en op wie den naam van mon ster en van duivel in menschengedaante ten volle toepaisselijk is. Maar zoo was het niet bij de voornaam ste leidslieden van het schrikbewind, zelfs niet bij een Robespierre, vaak geteekend als een schandvlek der menschheid, als een losbandig en zedeloos mensch, een wreedtm volksmenner, een Godlooche naar, die, door vertooning van zedelijk heid en stoïcijnsche onwrikbaarheid, zoo wel als door schitterende talenten, den rang verkreeg welken misdaad, vereenigd met genie, in dagen van verwarring en van opgewondenheid der hartstochten be reikt. Dit oordeel wordt door Groen van Prin sterer niet onderschreven. Geen enkele trek van dit portret ge lijkt. Robespierre was niet een zedeloos mensch. Vergelijkenderwijs muntte hij door ingetogenheid uit. Zijn onbaatzuch tigheid was voorbeeldig. Hij werd terecht de onomkoopbare genoemd; de nalaten schap van den dictator beliep 460 franken. Hij geloofde aan de deugd, aan de on sterfelijkheid, aan God. Er is geen grond om te veronderstellen, dat hij wreed was. Maar hoe dan zijn gruwelijk, zijn on- menschelijk optreden te verklaren? De oplossing van deze vraag zegt Groen, ligt in het geloof aan de revolutionaire theorie. Bij Robespierre was er een trouw aan eigen overtuiging, welke hem ook voor de laatste en ergste gevolgtrekking, al zou hij alleen staan, niet terugdeinzen liet. Het geloof alleen gaf hem die veer kracht in woord en daad, waardoor men de overmacht boven hen die weifelen omdat ze twijfelen verkrijgt. De leiders der Fransche revolutie had den hun leven gewijd aan een wereldbe schouwing, die, naar zij meenden, het eenige en onfeilbare middel was om spoe dig en overal het einde van ramp en on heil en het begin van onverstoorbaar ge luk te bewerken. Een nieuwe wereld zou geboren wor den. In plaats van ellende en rampzalig heid, zou er zijn geluk en zaligheid. En om dat ideaal te bereiken mocht geen middel, hoe gruwelijk misschien ook, wor den ongebruikt gelaten. Wat van de voormannen van het Fran sche schrikbewind geldt, kan ook gezegd van de Bolsjewisten, die in Rusland den toon aangeven en daar een niet minder bloedig schrikbewind uitoefenen. Ook deze mannen worden gedreven door de he g i n s e 1 e n die zij belijden. Het is het geloof in de heiilooze revo lutionaire theorieën dat hun optreden bepaalt. Deze beginselen worden ook idoor ande ren beleden. Er zijn duizenden bij duizenden, ook in ons land, die principiëel op hetzelfde revolutionaire standpunt staan. Maar en daarvoor mogen we tot op zekere hoogte dankbaar zijn zij dur ven de volle consequentie van wat zij be lijden niet aan. Zij weifelen nog omdat zij twijfelen. Daarom zijn ze meer gematigd. Maar toch niet minder gevaarlijk. Want ze bevinden zich op dezelfde lijn. Ze gaan in dezelfde richting. Voor het gevaar dat hierin schuilt moeten wij onze oogen niet sluiten. Integendeel, met al wat in ons is, moe ten wij de beginselen van ongeloof en revolutie bestrijden en er toe meewerken, ons volk, op elk gebied, weer te brengen onder de tucht van het Woord Gods. Maar dan moet er ook bij ons zijn be= slistheid in het belijden. Want ook voor ons ligt er het groote gevaar, dat wij traag zijn in het benaar stigen, dat wij geen invloed uitoefenen, dat wij weifelen, omdat we geen ge loof hebben, omdat we twijfelen. 5 Jaar garantie. f 144.-. Elect: ische lampen en motoren passend op elkemachii.. - Eigen reparatie-inrichting. Lijkverbranding in België. Wij hebben reeds gemeld, dat in een Brusselsche voorstad een crematorium in aanbouw is, ondanks het feit, dat een liberaal wetsvoorstel om de lijkverbran ding toe te staan reeds sedert vele jaren in de commissies is hangende gebleven, omdat de katholieken er zich ten allen tijde harnekkig tegen verzet hebben. Thans is in de kamer van socialistische zijde aangedrongen op behandeling van genoemd wetsvoorstel in het parlement. Een definitief besluit werd nog niet ge nomen. Aanslag op Albaniefe Koning. Koning Zogoe van Albanië, die op het moment te Weenen vertoeft tot herstel van zijn gezondheid, woonde gisteravond vergezeld van eenige heeren van zijn ge volg, een opvoering bij in de Weensche staatsopera. Toen hij na het einde der voorstelling het theater wilde verlaten, vuurden twee jongelieden, vermoedelijk studenten, die den koning voor den schouwburg had den opgewacht, verschillende schoten op hem af. De koning bleef ongedeerd; één der heeien \an zijn gevolg werd echter ge dood. De naders zijn gearresteerd. Revolutie-poging in Peru. Volgens een bericht uit Lima is een po ging gedaan om de regeering van presi dent Cerro ten val te brengen. Gistermorgen vroeg trachtten ongeveer 60 opstandelingen het paleis van den pre sident te bestormen. De aanval werd echter door de wacht afgeslagen, waarop de opstandelineng zonder verderen strijd zich terugtrokken naar de haven Callao, die een half uur van Lima verwijderd is. Daar verschansten zij zich in een kust- verdedigingswerk. De regeering heeft troepen gezonden, die de opstandelingen omsingeld hebben. Te Lima is verder alles rustig geble ven. Alweer lawine-ongelukken. In het Medelsertal heeft gisteren tegen half acht een ernstig lawine-ongeluk plaats gehad. Levering en reparatie vakkundig. Ook op voorschrift van H.H. Doctoren. voor bel iste waarden, 's-GRAVENHAGE metjaarlüksche uitloiing ST. ADRIAANSTRAAT GOES. Door een groote lawine werd het hotel „Zur Post" in Blatta bedolven. Het ge- houw werd aan de west- en noordzijde ingedrukt. Het werd bewoond door hel bejaarde echtpaar Wenzin en beide ge huwde zoons met hun gezin. Tot dusver zijn de lijaen geborgen van de ongeveer 70-jarige oude moeder Wen- zin en een zesjarig Kind, terwijl de vrouw en drie kinderen van een der zoons nog vermist worden. In het Villgrattnertal heeft zich bq Inner-Villgratten een vreeselijke lawine catastrofe afgespeeld. De lawine kwam van 2400 M. noogte naar omlaag, sleur de op haar weg drie of vier molens mee en ten slotte het huis van een boer, Meir genaamd, dat volkomen werd verwoest, terwijl de bewoner en zijn zeven kinderen den dood vonden en de moeder zwaar ge wond werd. Korte Berichten. Uit Wellington wordt gemeld, dat op het eiland Taupe, dat dicht hij het aard- bevingsgehied in Nieuw-Zeeland is ge legen, plotseling een groote geiser is gaan spuiten, die steenen en kokend water tot een hoogte van 50 M. in de lucht slin gert. Volgens een bericht uit Buenos Aires hebben overstroomingen in het Noorden van Argentinië veel schade aangericht. Vele huizen zijn vernield. Een dorp moet geheel onder water staan. Men vreest, dat tal van personen omgekomen zijn. De postvluchten naar en van Indië. Het tiende postvliegtuig heeft gister ochtend om 6.12 zijn terugreis aangevan gen met 126 KG. post en 1 KG lading. Dit vliegtuig is om 11.26 te Palembang geland. Het vertrok van daar om 12.20 en is om 17.56 te Medan aangekomen. Het 11de postvliegtuig is gisterochtend 5.27 uit Medan vertrokken en om 11.38 te Palembang geland. Het vliegtuig ver trok van daar om 12.8 en kwam om 14.58 te Batavia aan. Van daar vertrok het om 15.15 en om 15.53 is het te Bandoeng aangekomen. Schadeloosstellingen eigenaren van jachtrechten. Het Tweede Kamerlid van Rappard heeft den minister van binnenlandscho zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: Kan de minister ook mededeelen, wan neer de schadeloosstellingen aan vroe gere eigenaren der jachtrechten in de voormalige Heerlijkheid Bredevoort zul len worden uitbetaald? Wil de minister bevorderen, mede me! het oog op de afwikkeling van boedelc, waarin die jachtrechten voorkomen, da( met de uitkeering, althans de vaststelling van die schadeloosstellingen spoed wordt betracht? De uitlating van generaal Seyffardt. Op de vragen van het Tweede Kamer lid den heer Schaepman, in verband met een door den chef van den generalen staf door middel van de pers gedane ver- klarig, ter zake van de militaire plannen der Belgische regeering, heeft de minis ter van Defensie geantwoord: De minister heeft kennis genomen van het artikel in de „N. R. Grt." van 3 Febr met het opschrift: „De militaire plannen der Belgische regeering", waarin o.m. voorkomt hetgeen de heer Schaepman heeft gevraagd. Hij is van oordeel, dat de leger- en vloot-autoriteiten bij mede- deelingen betreffende de landsverdediging ook al spreken zij alleen uit eigen naam, de omzichtigheid moeten betrachten, wel ke met het oog op hun bijzondere positie is geboden. Hij heeft naar aanleiding van het on derhavige geval dit oordeel ter kennis van deze autoriteiten gebracht. Middelburg. In het Militair Tehuis al hier trad op uitnooüiging van de A. R. propagandaciubs te Grjqpsaerke en Seroos - xerxe Donderdagavond op dhr R. A. den Ouden van 's-Gravenhage, sprekende over: „Eenzjjdige nationale Ontwapening" „Kerk en Vrede". topr. wijdde eenige beschouwingen aan de actie van „Kers. en Vrede" en de denk wijze van Prof. Heering, in het hijzonder stilstaande hij het door die richtingen op den voorgrond geplaatste beroep op het christelijk geweten, om daarna die uit spraken als onjuist te brandmerken. Vervolgens behandelde spr. de vraag, wat de Heilige Schrift zegt ten aanzien van den oorlog, die gevolg van de zonde, maar ook zelf zonde is. Het middel van den oorlog mag nooit gebruikt worden om internationale ge- seiiillen op te lossen of gediedsuitureiding te verkrijgen. Spr. teeaende heel scherp het onder scheid tusseiien Israels bijzondere positie in het Oude Testament, hetwelk de oor logen Godes voerde, en de positie van de christelijke volken uit onzen tijd. De verschillende uitspraken der Heili ge Schrift, die ons iets ieeren aangaande den oorlog, mogen niet maar klakkeloos worden gebruikt. Discussie over die Bij belwoorden is niet wei mogelijk met die genen, die het Goddelijk karakter van den Bijbel niet onvoorwaardelijk aannemen. Al is het waar, dat élke oorlog zonde is, toch kan er de mogelijkheid zijn, dat de Overheid genoodzaakt is den oorlog te voeren. Zij draagt het zwaard niet te vergeefs. Eenzijdige nationale ontwapening voor komt den oorlog niet; is veeleer een uit- noodiging om in het onverdedigde en weeriooze land den strijd binnen te halen. Degenen, die beweren, dat het beter is onrecht te lijden dan onrecht te doen, ver geten, dat God de verdeeling der volkeren gewild heeft. Die verdeeling te handhaven is niet strijdig met Gods Woord. Is plicht van ieder, die bij dat Woord leven wil. De heilige goederen van nationale zelfstan digheid en vrijheid e.d. moeten worden bewaard en verdedigd. In bijzondere gevallen is een aanvals oorlog ook goed te keuren, kan het recht vaardig en plicht zijn, het oorlogspad te betreden. Het karakter van den oorlog te ont leden is evenwel niet gemakkelijk. De vraag, wie de schuld van den oorlog draagt is vaak heel moeilijk op te lossen. Dit mag daarom nog niet leiden tot dienstweigering. De consciëntie van elk, individueel, moet dienaangaande beslis sen; een actie op touw zetten is verkeerd, omdat alleen eigen geweten kan be zwaard zijn. Vervolgens wijst spr. op het werk der A. R. partij in het belang van den vrede en eindigt met de opwekking dien arbeid te steunen en ons beginsel te dezen op zichte uit te dragen waar dat mogelijk is. Een viertal hoorders stelden vragen, die den referent gelegenheid gaven enkele punten nog nader te belichten. Vlissingen. Met het oog op de tijdsom standigheden is het den wensch van H. M. de Koningin, dat voor haar Konink lijk bezoek, in April a.s., geen bijzondere kosten zullen worden gemaakt, wat niet verhindert, dat de buurlcommissies op t gepaste wijze een behoorlijke ontvangst j zullen kunnen helpen bevorderen. De plannen voor een feestelijke opening van het nieuwe havenbedrijf der op te richten N. V. Haven van Vlissingen ein- de Augustus 1932, blijven onverkort be- staan. De dagelijksche besturen van de buurt- i commissies zullen door den Burgemees ter tot een bespreking worden uitgenoo- digd op Vrijdag 27 Februari a.s. Goes. Voor de Vereen, voor Ghr. Win- terlezingen trad gisteravond op ds A. K. Binnenland. Aanvaring op de Zuiderzee. Vergadering der rijkscommissie voor de werkverruiming. Buitenland. Aanslag op Albanië's Koning. Revolutiepoging in Peru. Mijn-ongeluk bij Aken. in stukken van f ÏOOO, f 500 en f 100 Inschrijvingen worden gaarne aangenomen tot WOENSDAG 25 Ffc.BR. a.s» 9 W. IÖI Straatsma uit Den Haag met het onder werp: „De Pastoor uit den bloeijenden wijngaerdt". De bijeenkomst, die als ge woonlijk weer druk was bezocht, werd door den voorzitter der vereenigmg, ds Kamsteeg, met gebed geopend. Ds Straatsma stelde aanstonds op den voorgrond, dat dit boek van helix Tim mermans er geen is van geweldige diep zinnigheid, maar een hoek van Room- sche, Viaamsche vroomheid. Zooals Lier, de stad van Timmermans, gelegen is op de grens van twee provincies, het schrale heiland Kempen en het vette kleigebied Brabant en daardoor een bevolking met een eigenaardig karakter heeft, zoo is dit boek een combinatie van vroomheid en zinnelijkheid, een specimen van Viaam sche vroomheid. Op werkelijk boeiende wijze geeft Spr. daarna een resumé van don inhoud van Timmermans' hoek, nu en dan onderbro ken door de voorlezing van enkele ge deelten uit het werk. We maken kennis met den ernstigea vrijdenker Isidore en Leontientje, met haar kinderlijk Roomsch geloof, met den pastoor, en de wijze, waarop hij Isidore tot het R.K. geloof tracht te brengen. We maken mee den strijd van Isidore en Leontientje, den eerste, die maar niet kan gdooven en de laatste, die ten slotte zegt. „Onze Lieve Heer kan niet gedoogen, dat ik met een ongeloovige huw" en daarom de verhouding verbreekt. We leven echter ook in in den strijd, di9 nu voor beiden volgt, tot ten laatste Leon tientje wegkwijnt in 't geheel niet door den Pastoor begrepen en gaat sterven. Isidore mag aan.haar sterfbed komen, drukt na haar laatsten snik haar de oogen dicht en vindt den nacht na haar sterven het geloof. Ten slotte maakt Spr. enkele opmer kingen. Heeft de pastoor goed gedaan in zijn optreden tegenover Isidore en Leontientje? Spr zou het zóó niet durven doen. Wel is Spr. er van overtuigd, dat man en vrouw, wanneer ze niet één zijn in den Heer, het hoogste geluk missen. Ook is helaas waar, dat er vaak aller- lichtzinnigst wordt geleefd. Jongen en meisje praten veel met elkander, maar weten dikwijls niets van elkanders ziels leven af. Maar toch zou Spr. zulk een kras ad vies niet durven geven als de Pastoor. Wel kunnen en moeten we ernstig waar schuwen tegen een huwelijk met een on geloovige en ook tegen de illusie, dat de geloovige partij de ongeloovige wel zal bekeeren. Eén advies voor alle gevallen is er echter niet. Daarom: wees voorzich tig. Met God moet beslist. Ook wijst Spr. nog in het kort op het typisch Roomsche in dit boek. Leon tientje heeft wel één door en door ware opmerking gemaakt, die Spr. gaarne wil meegeven: „We behoeven maar één keer heel diep te gelooven, om verder altijd te gelooven". Ds Kamsteeg dankte ds Straatsma har telijk voor zijn lezing, waarnas met zoo stille aandacht is geluisterd. Dhr Bastmeijer richtte zich ten slotte met eenige hartelijke woorden van af scheid tot ds Kamsteeg, die wegens ver trek naar Gorssel, voor de laatste maal een Chr. Winterlezing te Goes heeft ge leid. Ds Straatsma ging nu in dankgebed voor. Krabbendijke. Woensdagavond kwam de Vereen, van Oud-leerlingen der Tuin-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1