Nü. 120 Vrijdag 20 Februari 1931 45e Jaanang Dagblad voor de Provincie Zeeland Kendrikse Co's Bank N. V. Boes I EERSTE BLAD. 4 pCt, Amsterdam Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland Binnenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. ad @8 pCt. IA AM. van de N e- ipreekwoorrt, Ule omstan- nemen van lakt, dat wa n een klaar ;en wij, toen lazen, dat overgegaan omstig, aan en niemand gaan zou organisaties le het Gen ie Russische grond van erwegingen, it mede uit met de ar- iche boeren, d werd zoo elij k is, toe- or allen, die ideëel stand- i, óók waar den handel, eren bezien ft het Cen- au wellicht rwacht van n steun van landsch pu- )oral ook te cht van de Regeerings- die reeds ,r onverwijld oefen wor- ern T. P. Huis- retaris der van Land- :ef 15 Maart jaar, nadat indpunt van ial Bureau morden was: rijst, of. het lureau mot hoe sympa- >p zich zelf, 'reiken. Als 'oederstoffen zullen wel-, idelaren het ïij n niet zoo aan ideëele m als een ïisatie en zullen er en wellicht pvereenigin- Russische n zonder ge- ging aan venschen te thans, dat -luisman de :ls goed go- Na vele hoeft einde- entraal Bu- idealistisch moeten ver- noodgedron- en aankoop he voergerst Er verhie- den lande die verkon- it het Cen- iu niet zoo everen kon del. De var dalen on- we weten, s van zou- laatston tijd ir slechts 17 >er pond be- lat bij zulke de varkens- Istrekt geen r oplevert, lan wij er at het Cen- iau zich op punt gaat van: „Wie kan, redde eze omstan- hebben de die zoo de boeren ien te heb- e eerst het vorden van dsbevolking 3 willen af- ilstrekt niet van een te- te spreken, entraal Bu- het publiek u hebben, idealen, iet nietver- len e'r nog van derge- urstellingen louwerszijde ir de ideëel stedelingen het hoofd i schudden, mdat zij de toestanden hebbon, en en van vol- tlegeerings- den lanfl- an den lij ie Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Corststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No- 44455. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELFEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijks korting. Het Tarwewetje. Het z.g. Tarwewetje is nu ook door de Eerste Kamer aangenomen. Maar op het kantje af. Met 23 tegen 20 stemmen. Bij een stemming van bijna zuiver rechts tegen liilks. Bevredigend is deze loop van zaken niet. In 'agen van crisis, als naar het alge meen gevoelen 'buitengewone maatregelen in 's lands belang noodzakelijk zijn, geeft het meer voldoening als dergelijke maat regelen met zoo goed als algemeene stemmen en gesteund door alle partijen genomen worden. Dat is hier niet het geval 'geweest. Hoewel het belang van den landbouw als een nationaal belang moet wor den aangemerkt, heeft toch heel de linker zijde in den Senaat met uitzondering van den heer Smeenge gemeend tegen het ontwerp te moeten stemmen. Men zal zeggen, dat hieruit niet volgt, dat de liberalen, de vrijzinnig-democraten en de sociaal-democraten niets in het be lang van de bedreigde tarwebouwers wil len doen. Inderdaad. Be heeren Wibaut en Rink kwamen met eenmotie, waarin een teelt premie werd gevraagd. Dat was een mooi gebaar, maar veel meer dan een gebaar was 'het tocb. niet. Immers een soortgelijk voorstel was reeds door de Tweede Kamer verworpen. Stel nu, dat de motie was aangenomen, wat zou er dan 'gebeurd zijn? Om te beginnen was dan het aanhan gige ontwerp van de baan geweest. De Regeering had dan weer aan het werk kunnen gaan om een andere wijze van hulpverleening voor te bereiden. Nemen wij aan, dat zij, ondanks de zeer ernstige bezwaren die tegen zulk een PTemie kunnen worden aangevoerd, ten slotte zich tot uitvoering van de motie bereid had verklaard. Dan zou er een nieuw wetsontwerp moeten komen. Een wetsontwerp, waar tegen ook zeer gewichtige bedenkingen kunnen worden aangevoerd en waarvan het niet zeker is, dat 'het door de Tweede Kamer zou worden aangenomen. Het resultaat zou dus geweest zijn, 'be langrijke vertraging met de kans, dat er tenslotte niets 'gedaan wordt. Gelukkig is dit voorkomen. Het ontwerp is tenslotte aangenomen. Maar het zou meer bevrediging heb ben gewekt als alle partijen hiertoe had den meegewerkt. De crisis in Spanje. De indruk, die in militaire 'kringen en onder de rechtsche partijen teweegge bracht werd door het bezoek, dat Sanchez Guerra Maandag j.'l. gebracht beeft aan de politieke gevangenen in de gevangenis te Madrid, is, dat er thans nog geen sprake van kan zijn, om, zooals men eenige dagen geleden nog in overweging 'kon nemen, een decreet uit te vaardigen voor algemeene amnestie. De Spaansohe vliegenier, majoor Fran co, die indertijd van plan was, -het konink lijk paleis te Madrid te bombardeeren, heeft Dinsdagmiddag plotseling zijn hotel te Brussel verlaten en is daar nog steeds niet teruggekeerd. Noch de directie van het hotel, noch zijn Spaansche vrienden, weten, waar hij zich bevindt. Naar hij voorgaf kwam bij. naar Brus sel, om een vluoht naar Zuid-Amerika voor te bereiden. Een en ander wees er echter op, dat 'hij ook van plan was, on verwacht in Spanje te landen. Toen majoor Franco Maandag j.l. uit Parijs naar Brussel vertrok, bestond er in Spanje voor de republieken echter meer kans van slagen dan op het oogenblik. Mogelijk is hij' reeds op weg geweest naar Spanje en is 'hij, toen hij de laatste draadlo'oze berichten vernam, buiten Spanje geland. 'Ook 'bestaat de mogelijkheid, dat hij niettemin een geheime landing gemaakt ■heeft op 'Spaansoh 'grondgebied. Nader blijkt, dat majoor Franco zich te Parijs zou bevinden, waar hij besprekin gen heeft met Alba en andere Spaansche politici. Ernstige overstroamingen in Griekenland Griekenland is door groote overstroo mingen geteisterd. Tengevolge van de sterke regens van de laatste dagen zijn bijna alle rivieren in Macedonië en Kratië buiten haar oevers getreden. Een groot aantal dorpen, ook in Thessalië, staat on der water. Aan de kust hebben sterke stormen twintig vrachtschepen ernstig beschadigd. Aan het reddingswerk namen ook soldaten deel. In de buurt van het dorp Anoberasija is bovendien een aard schok gevoeld. Twintig gebouwen zijn daardoor getroffen. Opstandige jeugd in Bulgarije. De klachten van het Bulgaarsche on derwijzerscorps over de aan hen toever trouwde jeugd, blijven aanhouden. Tegen strenge leeraren en onzindelijke j scholen kennen de leerlingen het hulp middel van de schoolstaking, dat in Bul garije zeer streng gehandhaafd wordt. En het college van leeraren acht het heele- maal niet beneden zijn waardigheid, met het stakingscomité der leerlingen te on^ 'derhandelen. Als deze besprekingen tot geen oplossing leiden, moet zelfs het ministerie van onderwijs een bemiddelaar zenden. De schooljeugd heeft zoo veel mogelijk partij getrokken van de in Bulgarije heer- schende griep-epidemie. De schoolartsen hebben uitgemaakt, dat ongeveer vijftig procent der grieplijders simuleert. In ver- trouwen op de heerschende ziekte blijven de leerlingen eenvoudig van het onderwijs weg. Het kwam zoo ver, dat de leeraren op staatskosten 'n taxi huurden eD de ouders hunner leerlingen op de rij' af 'bezochten, om na te igaan, wie werkelijk ziek was. Het kleinste aantal leerlingen lag ziek te bed, 'de meesten waren uitgegaan. Nu werd de controle verscherpt en vormden de toch werklooze leeraren patrouilles, die het uitgestrekte en 'door de leerlingen zeer gezochte Borispark door trokken. Dit werd een waar succes: bij dozijnen konden de voortvluchtige leerlingen wor den opgebracht, waarna zij een bestraf fing moesten ondergaan. Valsche munters gearresteerd. Aan het grensstation Bruch Mühlen- bach hielden politie-ambtenaren twee Italianen aan, die bij onderzoek naar aan te geven goederen in bet bezit bleken te zijn van een groote hoeveelheid valsche drie- en vijf markstukken. Toen een onderzoek werd ingesteld in de woning der Italianen in de nabijheid van Saarbrücken vond men daar ver schillende vormen en chemische vloei stoffen en zuren, die er op wezen, dat de Italianen niet alleen valsch geld munt ten, maar ook valsche bankbiljetten ver vaardigden. De beide vreemdelingen zijn in arrest gehouden. Gemeenteraads-gevechten. Inde vergadering van den gemeente raad van het district Berlijn-centrum is het weer tot een vechtpartij tusschen de tribunebezoekers gekomen, zoodat de tri bune ontruimd moest worden. Ook in de zaal zelf kwam het tot een hevige woordenwisseling tusschen de aanhangers der uiterste partijen. Op straat werd de vechtpartij voortgezet, waarbij een jonge nationalist een schot op een aanhanger van den rijksbanier loste, die daardoor aan den arm werd ge wond. De dader werd gearresteerd. Een samenscholing van ongeveer 250 personen werd door de politie uiteenge jaagd. Algemeene mijnwerkersstaking !n Frankrijk onvermijdelijk? De leden van het nationaal bestuur van den Franschen Mijnwerkersbond hebben met algemeene stemmen een mo tie aangenomen welke voor de eerste helft van Maart een algemeene werksta king in uitzicht stelt, tenzij maatregelen, door de mijndirecties genomen, worden ingetrokken. Korte Berichten. In de voorstad Weissensee zijn een tiental nationaal socialisten door poli tieke tegenstanders overvallen. Drie jon ge lieden moesten met zware hoofdwon den naar het ziekenhüis worden ge bracht. Het aantal sterfgevallen aan in fluenza en griep in de groote steden van Engeland en Wales bedroeg vorige week 450 of 125 meer dan in de daaraan voorafgaande week. In dezelfde steden zijn in het nieuwe jaar tot nu toe 1585 sterfgevallen voorgekomen tegen 434 in hetzelfde tijdvak van 1930. Ingevolge een besluit van de natio nale maatschappij van Belgische spoor wegen is het uitstallen en verkoopen in alle stations van België van zoo genaamde detective- en politiebladen voortaan ten strengste verboden. Bij de meeste fabrieken in de om geving van Antwerpen zijn de loonen ver laagd, terwijl ontslagen aan de orde van den dag zijn. De eigenaars der jute-spin- nerijen hebben besloten den arbeid een week stop te zetten, terwijl een twintigtal spinnerijen geheel zal worden stilgelegd. De uitvoer is door de hooge tariefmuren vrijwel nihil. De Belgische regeeringscommissie inzake de bestrijding der werkloosheid is Donderdag opnieuw bijeengekomen. Met de plannen voor de uitvoering van open bare werken is een bedrag van 1300 mil- lioen franks gemoeid. Men wil de behan deling hiervan in het parlement zooveel mogelijk bespoedigen. Bloemen voor de bruid. Men meldt uit Monster aan De Maas bode: De gemeente-vroedvrouw van Monster trad onlangs in het huwelijk, en de ge meente bracht haar felicitatie over in den vorm van een mooi bouquet. Dit bouquet kostte f 10 en het gemeen te-bestuur betaalde uit de gemeentekas. Maar !?ij de begrootingswijzigingen ver klaarden Gea. Staten bij het nazien der rekening, het verband tusschen de ge meente en de vroedvrouw zoo ver ver wijderd dat die f 10 niet uit de gemeente kas mogen worden betaald. We verwachtten, toen de voorzitter in den gemeenteraad nu deze mededeeiing deed, dat de raadsleden moesten gaan wat men noemt, „lappen", om uit eigen beurs de f 10 bijeen te brengen. Maar de burgemeester wenschte deze bouquet- kwestie principiëel te zien uitgemaakt, omdat ook aan andere gemeente-ambte naren al eens bloemen waren gezonden. De gemeenteraad besloot dan ook van •het besluit van Ged. Staten in beroep te gaan. Uitbreiding verplichte Ziekteverzekering. Ingevolge de Ziektewet zijn, behoudens uitzonderingen, verzekerd, alle arbeiders, in dienst van een onderneming. Zij ont vangen, in geval van arbeidsongeschikt heid ten gevolge van ziekte, ziekengeld. Bij algemeenen maatregel van bestuur kunnen ook anderen worden verplicht in gevolge de Ziektewet verzekerd te zijn. Een daartoe strekkende Algemeene Maat regel is thans verschenen. Dientengevolge zullen voortaan ook zij verzekerd moeten worden, die in loon dienst werkzaam zijn van rechtspersoon lijkheid bezittende vereenigingen of stich tingen, 'dus alle zusters, t.b.c. huisbe zoeksters, en andere Maatschappelijke Werkers en Werksters in Loondienst ver bonden aan onderscheiden vereenigingen en stichtingen. Opleiding bij het vooroefenings-instituut. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft een schrijven gezon den aan directeuren van hoogere burger scholen, lycea, rectoren van gymnasia en hoofden van bijzondere onderwijsinrich tingen, welke rijkssubsidie ontvangen, waarin wordt verzocht, medewerking te verleenen inzake de opleiding bij het in stituut van vooroefening van leerlingen van hun onderwijsinrichtingen. Gebleken is toch, dat deze leerlingen gedupeerd zijn, doordat hun geen gelegen heid werd gelaten de militaire oefenin gen bij te wonen. Wel degelijk wenscht de minister rekening te houden met de studiebelangen van hen, die een bewijs van voorgeoefendheid willen verkrijgen doch er zijn, volgens den minister, en kele militaire belangen, die het nood zakelijk maken, dat de studiebelangen wij ken, o.a. verplichte militaire afatands- marschen. Reorganisatie belastingdienst. In een dezer dagen gehouden vergade ring van de bijzondere commissie voor georganiseerd overleg voor de dienstvak ken der directe gelastingen enz. en der registratie enz. behandelde de commis sie het verzoek van den minister van Fi nanciën om advies over het denkbeeld van een reorganisatie van den belastingdienst in dien zin, dat de invoerrechten en ac cijnzen van het dienstvak der directe be lastingen enz. worden afgescheiden en de diensten der directe belastingen wor den samengevoegd. De commissie besloot te adviseeren, bovenbedoelde reorganisa tie niet door te voeren. Pech van het 12de Postvliegtuig. Zooals wij gisteren reeds meldden, heeft het twaalfde postvliegtuig, de P.H.- A.F.O., gisterenmiddag nabij Popelin een tusschenlanding gemaakt en is daarbij zoodanig beschadigd, dat de tocht niet zal kunnen worden voortgezet. We vernemen nog nader, dat de P.H. A.E.Z., die Zaterdag uit Amsterdam zal vertrekken, bestuurd zal worden door den I vlieger Smirnoff. I iHet vliegtuig zal niet naar Praag, doch i naar Weenen koers zetten, omdat de post gemakkelijker uit Popelin naar de laatste I dan naar de eerste stad verzonden kan worden. De vlieger Frijns heeft gisterenmiddag om 2 uur de directie van de K. L. M. tele fonisch van het gebeurde in kennis ge steld. Hij deelde daarbij mede, dat' 'het toestel bij de landing over den 'kop is ge slagen, tengevolge van de slechte bodem gesteldheid. Frijns vroeg zelf een nieuwe machine te sturen. In Weenen zullen Frijns, Both en Bruynestein overstappen in de P. H. A. E. Z. en daarna den tocht naar Inidië voortzetten. Waarschijnlijk dit staat echter nog niet geheel vast zal de vlieger Smir noff vergezeld worden door een techni'ker, die de schade zal opnemen en die voorts zal hebben uit te maken, wat er "iet bet verongelukte vliegtuig moet gebeui n. De P.H.—A.E.Z. is onmiddellijk in ge reedheid gebracht voor de vlucht naar Indië. De Surinaamsche begrooting. De Tweede Kamer 'heeft gisteren na uitvoerige debatten de begroeting van Suriname zonder 'hoofdelijke stemming aangenomen. Een tunnel onder de Wester-Schelde? De N. R. Crt. bevat het volgende fan tastische bericht: Enkele personen in onze provincie heb ben overwogen, of het technisch en finan cieel mogelijk zou zijn, een vaste verbin ding tot stand te brengen tusschen Zuid- Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen, ter vervanging van de provinciale bootdien sten tusschen deze gedeelten van Zee land. Naar aanleiding van deze overwe gingen heeft een ter zake kundige een tunnel voor het verkeer in twee richtin gen onder de Westerschelde ontworpen en een financiëele basis voor dit plan opgezet. Blijkens dezen opzet zouden de kosten van aanleg niet veel meer bedra gen, dan de gekapitaliseerde jaarlijksche tekorten van de exploitatie der stoom bootdiensten op de Westerschelde, van welke tekorten het rijk 80 pet. voor zijn rekening neemt, en de provincie 20 pet. De tunnel, die een lengte van 4200 M. zou hebben, is gedacht tusschen Hoede- kenskerko en Terneuzen, een van de wei nige plaatsen in de Westerschelde, waar zich geen geulen en zandbanken bevinden De kruin van de tunnel zou volgens het ontwerp ten minste 10 meter beneden het laagste waterpeil komen, zoodat de tunnel aan de scheepvaart geen moeilijk heden in den weg zou leggen. Het plan bevindt zich nog in het eerste stadium van voorbereiding. Verwacht wordt echter, dat spoedig een comité in het leven zal worden geroepen om te trachten het te verwezenlijken. (We zijn nog wat ver van 1 April af, andersRed.) De Commissaris der Koningin in Zeeland maakt bekend, dat in het jaar 1931 de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 1 tot en met 30 April en van 16 Juni tot en met 31 Augustus. Goes. Loop der bevolking tot 20 Fe bruari 1931. Ingekomen: A. van der Slikko, landb. knecht, van Colyisplaat, St, Jacobstraat Binnenland Het tarwe-wetje door de Eerste Kamer aangenomen. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Binn. Zaken en Landbouw. Buitenland. De crisis in Spanje. Overstroomingen in Griekenland. in stukken van f lOOO, f 500 en f 100 Inschrijvingen worden gaarne aangenomen tot WOENSDAG 25 FEBR. a.s. 42; H. van "Her Linde, schilderskneóht, van 'sHeer Arendskerke, Oude Singel 36; C. Dronkers en gezin, timmerman, van Kloetinge, Lange Vorststraat 64a; C. J. Louws, bakker, van Hoedekenskerke; Kreukel markt 14; B. J. W. Speijers, bank werker, van Arnhem, Oude Singel 12; A. Dijkgraaf, lijnwerker, van Brielle, Turf- kade 17. Vertrokken: S. A. Maartense, zonder beroep, naar Botterdam, N. Binnenweg 337b; J. C. StruijkerBoudier en gezin, bureel-ambtenaar R.W.S. naar 'sGraven- hage, Schalkburgerstraat 152; A. Ovinge landb. ingenieur, naar Wageningen, Dei- pad 22. Wetenschappelijke Be langen. De wetenschappelijke we- reld-tourist, Dr W. G. van der Sleen, die voor Goes geen onbekende meer is, heeft gisterenavond voor de leden van de ver- eeniging voor Algemeen Wetenschappe lijke Belangen in de Landbouw-Bioscnop gesproken over Bali, Lombok en Ambon. Dr v. d.. Sleen. schetste in korte trek ken de beteekenis dezer eilanden in on zen archipel en het wezen hunner be volking. Bali is bet eenige eil md in ons Indië waar de inlanders zich 1 iden aan den ouden Hindoe-godsdienst, in tegen stelling tot dien godsdienst vloeit Bali echter over van vroolijkheid. De reden daarvan ligt in den godsdienst, en in het bijzonder in het gedeelte waar het Ba- liïsme afwijkt van de Hindoe-leer. De go den wonen op de bergen Batoer en An- goen van het eiland. De Balineezen meenen den grond voor de goden te be werken; de oogst is voor de goden, doch daar deze slechts het aroma ervan ge nieten, blijft voor den mensch het stof felijke over. Onder het oog der goden wordt op Bali de landbouw beter be oefend dan elders in onzen archipel. Lombok maakt een geheel anderen in druk. Het is een tijdlang een Balineesche kolonie geweest, en de gevolgen van on derdrukking en afpersing zijn ook thans nog waar te nemen. Spr herinnerde aan de Lombok-expeditie, die in 1895 een einde aan de overheersching der Bali neezen maakte. In Ambon heerschen weer andere toestanden. De Amboneesche bevolking bestaat voor een kleine helft uit christe nen, en voor de grootste helft uit Mo hammedanen. Na deze inleiding vertoonde spr. zijn lantaarnplaatjes, die hij op de hem eigen wijze, boeiend, toelichtte. Burgemeester Hajenius was zeker de tolk der aanwezigen, toen hij na afloop der lezing Dr v. d. Sleen hulde bracht voor den belangwekkenden avond. Kruiningen. Donderdagavond vierde de Ghr. Knapenvereeniging „Obadja" 'haar Jaarfeest in het Zondagschoolgebouw. Na de 'gebruikelijke opening door den voor zitter, dhr W. de [Back, werd het op rijm gestelde programma vlot afgewerkt, zeer tot genoegen der aanwezigen. Ter afwisseling tusschen de samen spraken gaf de onderafdeeling fluitclub eenige nummers en 'had traktatie plaats. Ds B. ter Haar Romeny sloot dezen gezelligen avond met dankzegging. De melkprijs is alhier met 2 cent verminderd en bedraagt thans 10 cent. Terneuren. De afdeeling Terneuzen van den Chr. Vrouwenhond vierde haar 7e jaarfeest. Een mooie inleiding over Ruth werd geleverd door mevr. Bruggeman, waarna wmmmh

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1