No. no Donderdag 19 Februari 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeefand Hei Wiegekind Hendrikse Go's Sank N. V. Goes Assurantie-ij „DE NEDERLANDEN van 1845" EERSTE BLAD. De vrijheid van Onderwijs. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Verzekeringen op elk gebied Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lang*: ^orststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELFEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 3.— Losse nummers10.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ci Bij abonnement belangrijke korting. Het wordt steeds duidelijker, 'dat de strijd voor de vrijheid wat het onderwijs betreft, nog volstrekt niet is uitgestreden. Er zijn veeleer aanwijzingen, dat ons een nieuwe schoolstrijd te wachten staat. Dit blijkt wel uit het onlangs versche nen rapport van de Onderwijs-commissie- Rutgers. Deze Commissie stelt voor de ^verkla ring", die thans voor de oprichting van een bijzondere school noodig is, en waar uit moot blijken dat de school door een bepaald aantal leerlingen bezocht zal wor den, te laten vervallen, doch in bepaal de gevallen de waarborgsom die thans 15 pet. van de stichtingskosten bedraagt, te verhoogen. Een en ander om onnoodige school stichting die naar bij een ingesteld onderzoek bleek veel minder voorkomt dan het vaak werd voorgesteld te voor komen. „Het doel dezer verklaring is, naar Prof. Rutgers in „De Reformatie" op merkt, nooit geweest beperking van de vrijheid der ouders, of het oefenen van zeker toezicht over hunne keuze, hetgeen met de Grondwet strijdt. Het doel der verklaring is, te voorkomen, dat op kos ten der gemeentè schoollokaliteit wordt aangebouwd, terwijl het minimum aantal leerlingen voor de school s traks niet aan wezig zou blijken. Het doel is het voor komen van geldelijke schade der gemeente tengevolge van het bouwen van een school, waarvoor de leerlingen ontbreken. De commissie stelt nu voor dat doel te bei iken door verhooging van de waar borgsom, en wel speciaal voor de klei nere scholen. Wanneer een groote school gebouwd wordt, kan worden aangeno men dat de lokaliteit altijd wel noodig zal zijn, daar bij opheffing der bijzondere school toch voor de kinderen schoolloka liteit moet bestaan. Wanneer een kleine school gebouwd wordt, laat zich denken, dat bij opheffing der school de kinderen in ajidere scholen kunnen worden onder gebracht en de gemeente op het gebouw belangrijk verlies lijdt. Welnu, zegt de Staatscommissie, ver hoog dan de waarborgsom voor scholen met minder dan 150 leerlingen van vijf tien ten honderd tot dertig ten honderd. Daarmede is men wel zeker, dat bij voor tijdige opheffing der school de gemeente eerder geldelijk voordeel dan nadeel zal hebben. Daarmede is een zeer re'iele waarborg verkregen, dat het vereischte aantal leerlingen werkelijk aanwezig zal zijn" De minderheid van de Commissie (de heeren Ketelaar, Gerhard, Polak en Van der Meulen en méj. Westerman) denkt daarover echter anders. Deze leden willen de „verklaring" be houden, mits de waarde van deze ver klaring aan hoogere beoordeeling wordt onderworpen. Hetzelfde dus wat men nu herhaaldelijk in de Gemeenteraden ziet als van socia listische of vrijzinnige zijde met de bijge voegde verklaring geen genoegen wordt genomen. De minderheid van de Staatscommissie wil dit nu tot regel maken. Zij wil de wijze, waarop de toezegging der ouders gekregen is, aan een puhlieke beoordee ling onderwerpen; het is haar niet ge noeg, dat jiot vereischte aantal leerlin gen op de school aanwezig is: zij wil dat beoordeeld zal kunnen worden op welke gronden de ouders een bepaalde bijzon dere school verkiezen. Wel verre van de verklaring te willen zien vervallen, wil de minderheid juist dit stuk behouden als grondslag voor een overheidscontrole op de stichting van bij zondere scholen. Dit beteekent in de practijk niets an ders, dan dat de vrijheid van onderwijs in gevaar wordt gebracht. Niet de ouders zullen beoordeelen welke school voor hunne kinderen noodig is, maar de Overheid. Terecht is er door Prof. Rutgers op gewezen, dat het hier een levensbelang der bijzondere school geldt. „Met de grondwettelijke vrijheid van onderwijs strijdt het, wanneer de oprich ting van eene bijzondere school zou wor den verhinderd, omdat een Overheids orgaan die school niet noodig acht. Ook in onzen kring zie men toe, dat men aan zoodanige Overheidsinmenging geen voet geve. Men late zich niet op een dwaalspoor brengen door de legende van de onnoodige schoolsplifcsingen, die het onderwijs duur maken. De Staats commissie heeft daarnaar een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat van onnoo- dige schoolspliïsing hoogstens in zeer en kele gevallen kan worden gesproken. Men late zich ook niet van het spoor brengen, wanneer men verneemt, 'dat hier of daar door een groep een school gesticht is, die een andere groep (misschien Uw eigen 1 geestverwanten) voor onnoodig hield. Vrij heid van onderwijs brengt toch mee, dat ook bijzondere scholen kunnen bestaan, die gij of ik niet noodig achten. De gemeente mag niet geldelijke schade lijden door stichting van schoollokaliteit, die niet gebruikt wordt. Om dat te voor komen is een beoordeeling van Over heidswege van de noodzakelijkheid van schoolstichting niet noodig. De bekostiging van het bijzondere on derwijs is volgens de Grondwet een zaak van recht, en mag niet tot een onder werp van politieken strijd in den Raad worden gemaakt." De crisis in Spanje. Admiraal Aznar en de overige leden van het nieuwe Spaansche Kabinet zijn door den koning beëedigd. Vanmiddag wordt de eerste minister raad gehouden. De leden van het nieuwe kabinet zijn alle aanhangers van de mo narchie. Over het regeeringsprogram deelde de minister-president Aznar mede, dat de verkiezingen voor de nationale vergade ring thans in Juni zullen worden gehou den. De nationale vergadering zal onbeperk te bevoegdheden verkrijgen en het recht, de grondwet geheel te wijzigen. Voorts kondigde hij aan, dat de belang rijkste verordeningen uit den tijd van de militaire dictatuur opgeheven zullen wor den. Het schoolontwerp door het Engelsche Hoogerhuis verworpen. Het Engelsche Hoogerhuis heeft met 168 tegen 22 stemmen het wetsontwerp verworpen, dat den schoolplichtigen leef tijd verlengt en dat een der voornaamste maatregelen was in het regeeringspro gram. De verwerping zal geen regeeringscrisiis veroorzaken. De verwerping van het ontwerp betee kent een geleidelijke jaarlijksche bespa ring' van een half millioen pond. De besprekingen van Gandhi met den onderkoning. De onderkoning van Britsch-Indië en Gandhi hebben gisteren hun gesprek voortgezet. Gandhi leek goedgeluimd toen hij het paleis van den onderkoning verliet. Gandhi verklaarde bij het verlaten van het Paleis, dat in de eerstkomende dagen geen verdere besprekingen zullen plaats hebben. Blijkbaar wil men de aankomst afwachten van Patel. Deze wordt be schouwd als de toekomstige president van het Nationaal Congres. Britsch-Indië en Nederlandsch-lndië. In de Daily Telegraph vergelijkt Richard Sheepshanks (door de redactie bij de lezers ingeleid als een goed kenner van de toestanden in Britsch-Indië en Nederlandsch-lndië) de Engelsche 'en de Nederlandsche methodes tegenover Oos- tersche volken. Sheephanlks zegt, dat in Indië de vier groote vijanden van de inlandsche maat schappij de malaria, 'de landheer, de geld schieter en de rechtbank zijn. Tegen alle deze wordt de Indonesiër beschermd. In Britsch-Indië is de sterfte tengevolge van afwendbare ziekten schrikbarend. In Indonesië worden afwendbare ziekten door een bewonderenswaardig stelsel van hygiëne bestreden. Bij gevolg is het sterf tecijfer in Britsch-Indië 32, maar op Java en Madoera 20 en de bevolking in de zelfde evenredigheid gezonder. De schrijver zet in bewonderende woor den uiteen hoe in Indonesië de landerijen verdeeld zijn, hoe de oeconomische positie van den Javaan en den 'koelie is, hoe de inlander tegen geldschieters beschermd wordt. Hij toont aan dat het lot van den Indonesischen landbouwer zoodanig is dat zijn Britsch-Indischen broeder heim kan benijden. De Indonesiër heeft dit aan een goed bestuurstelsel te danken. De corruptie in het New-Yorksche politiecorps. De inspecteur Samuel Seabury, die be last is met het instellen van een onder zoek naar den omvang van de corruptie, die in het New-Yorksche politiecorps plaats vindt door de eigenaars van de ver schillende geheime drankgelegenheden heeft verklaard, dat hij het bedrag, dat jaarlijks door deze eigenaars en andere belanghebbenden aan steekpenningen wordt betaald, schat op 20 a 30 millioen dollar. Aangezien Seabury een verstrek kend mandaat had gekregen, heeft hij een groot aantal bankinstellingen aangeschre ven met een verzoek om inlichtingen om trent het banksaldo van 51 hooggeplaat ste politie-autoritedten. Hij zal een onder zoek instellen, hoe deze autoriteiten aan hun verschillende banksaldi komen en men verwacht onthullingen, die waar schijnlijk zullen leiden tothet grootste schandaal, dat New-York ooit gekend heeft. Verscheidene betrokken personen kunnen geen verklaring geven omtrent de hoogte van hun banksaldi. Boos weer in Italië. In verschillende deelen van Italië heerscht buitengewoon slecht weer. In het Noorden woeden sneeuwstormen, terwijl in het Zuiden veel regen valt, welke met onweder gepaard gaat. Het St. Marcusplein te Venetië staat 20 c.M. onder water. In Milaan en om geving is veel sneeuw gevallen. De straat weg van Parma naar Spezzja is door de sneeuwophoopingen op sommige plaat sen versperd. In de haven van Livorno woedde een hevige storm, zoodat verscheidene voor anker liggende schepen met elkaar in bot sing kwamen en beschadigd werden. Boven Rome en Napels hebben zware onweders gewoed. Te Napels zijn enkele stadsgedeelten onder water geloopen. In het bergland van Bel'luno zijn tal rijke lawines naar beneden gekomen. Vechtpartij in den Oostenrijkschen Nationalen Raad. Gisteren is het in den Oostenrijkschen nationalen raad bij1 de behandeling van de begrooting van handel tot een hevige vechtpartij tusschen sociaal-democraten en afgevaardigden van het Heimatblok gekomen. De afgevaardigden van het Hei matblok trachtten d'en afgevaardigde, Wallisch, te beletten het woord te voeren. Waliisch is van Hongaarsohe afkomst en was tijdens het communistisch bewind in Hongarije lid van een revolutionnaire rechtbank. Hem wordt verweten, dat hij zich aan daden van terreur heeft schul dig gemaakt en de terechtstelling van ver scheidene personen heeft gelast. In Juni 1927 proclameerde hij te Bruük de dicta tuur van het proletariaat. Het kwam eerst tot een hevige woor denwisseling en vervolgens tot handtaste lijkheden, eerst tusschen 'den sociaal democraat, Hartmann, en den afgevaar digde van het Heimatblok, Hainzel, doch spoedig was 'de vechtpartij algemeen en zag men slechts een onontwarbaar klu wen, waaruit gebalde vuisten te voor schijn staken, die er op los sloegen. De zaalwachters brachten zoo spoedig mogelijk de zware intkokers, die als pro jectielen dienst 'konden doen, in veilig heid. Ook minister Heinl, die alleen op de ministerbank zat, zorgde er voor, dat een groote inktkoker, die voor hem op tafel stond, in veiligheid kwam. De vechtpartij duurde een 'klein kwar tiertje, waarna het eindelijk den afgevaar digden van de middenpartijen gelukte de vechtenden te scheiden. De voorzitter had terstond bij het begin van de vechtpartij de zaal verlaten, zoodat de zitting ge schorst was. Na afloop van de vechtpartij lagen op den grond overal stukken van gescheurde kleeren, afgerukte knoopen, enz. Ver scheidene afgevaardigden hadden builen opgeloopen. Korte Berichten. Te Bromberg zijn gistermorgen in de woning van een slager vier dienst meisjes gevonden, die door kolendamp waren bedwelmd. Den vorigen avond had den zij voordat zij naar bed gingen een kachel aangemaakt. Een van de meisjes is overleden, de anderen verkeeren in levensgevaar. Als gevolg van den ernstigen eco- nomischen toestand verkeert de stad Es sen in financiëele moeilijkheden, daar de In den ouderdom van 68 jaar is te Oos terbeek overleden ir. G. van Thienen, oud-hoofdinspecteur van den Arbeid. De overledene was Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. inkomsten verminderd en de uitgaven ge stegen zijn. Om dit tekort te dekken zal de personeele belasting met 30 pet. wor den verhoogd, terwijl de bierbelasting zal worden verdubbeld en de schoolgelden 50 pet. zullen worden verhoogd. De Duitsche regeering heeft voor den tijd van 21 tot en met 28 Februari voor de geheele Pfalz alle openbare ver gaderingen van communisten en werk- loozen in de open lucht en in zalen ver boden. Bovendien zijn ook alle andere vergaderingen in de open lucht ve rboden, met uitzondering van kerkelijke plech tigheden en dergelijken. „Sonneheerdt". De jaarvergadering van de Vereeniging tot Christelijk Hulpbetoon aan Blinden is bepaald op Woensdag 25 Maart te Ermelo, n.m. half twee, in het Tehuis „Sonneheerdt" aan den Puttenschen weg. De werkloosheid. Het bestuur van de Nederlandsche Vak centrale is, naar aanleiding van zijn ver zoek om een bespreking inzake de door de Regeering getroffen crisismaatregelen eenige dagen geleden op het Departement van Arbeid in gehoor ontvangen. Het bestuur ontwikkelde zijn bezwaren tegen de circulaire van den Minister van Arbeid gericht tot de kashesturen der organisaties. Aan de delegatie werd medegedeeld, dat verschillende bezwaren zouden worden overwogen, dat ook van enkele de billijk heid werd ingezien, doch dat, waar alge- meene beginselen door den Minister wa ren gesteld, het niet wel doenlijk was, daarin verandering te brengen. Tarieven bij de posterijen. In het verslag over het wetsontwerp tot wijziging der begrooting van 't staats bedrijf der P. T. T. voor 1929 merken eenige leden op, dat uit dit wetsontwerp weer blijkt, dat elk jaar de P. T. T.-be- grooting, wat de baten betreft, veel te laag wordt geraamd. Nu weer blijken deze baten, ondanks enkele tariefsverla gingen, plus minus f 4 millioen mede te vallen. In verband daarmede vroegen zij of de minister daarin geen aanleiding kan vinden, de tariefsverlagingen krach tiger door te voeren. Dumping en anti-dumping. Het Tweede Kaïnerlid, de heer Lovink. heeft den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Kan de regeering mededeelen of de be studeering van het vraagstuk der dum ping en anti-dumping zie bldz. 6 van de memorie van antwoord op de Alge- meene beschouwingen der Staatsbegroo- ting voor 1931 haar reeds tot een ba- paalde uitkomst heeft geleid? Zoo ja, is de regeering dan bereid mede te werken of, in verband met het feit, dat in verschillende landen bepalingen in voorbereiding zijn om door zgn. Ein- führscheinep als eaderssins weder ver- Binnenland De Eerste Kamer behandelt het tarwe- wetje. De Tweede Kamer over de begrooting van Suriname. Het twaalfde postvliegtuig naar Indië ernstig beschadigd. Buitenland. Vechtpartij in den Oostenrijkschen Na tionalen Raad. Boos weer in Italië. Wat de Duitsche Minister van Landbouw wil. Nederlaag der Engelsche regeenng in het Hoogerhuis. De crisis in Spanje AGENTSCHAP: schillende producten tot beneden kost prijs, op open markten werpen, de regee ring overweegt daartegen maatregelen te nemen? Een Ned. fabrikafenhuis. Gistermiddag is te Utrecht in tegen woordigheid o.a. van den Utrechtschen burgemeester het Nederlandsch Fabrika- tanhuis aan de Gatharijnensingel offi cieel geopend. De voorzitter, de heer J. Born, heeft in een rede zijn vreugde ge uit over de aanwezigheid van verschil lende industrieelen en gaf als zijn mee ning te kennen, dat zoolang het leger van verbruikers z'n kennis omtrent produc ten van eigen en vreemden bodem niet vergroot er van voorkeur of voorliefde voor de in Nederland vervaardigde goe deren geen sprak zal kunnen zijn. In dit eerste Ned. Fabrikaten huis zal gratis toegang worden verleend en voorlichting gegeven. Deze opening gold niet alleen een nieuwe instelling maar tevens een tentoonstelling van verschillende goede ren. De Nederlandsche handelsbalans. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek deelt mede, dat de waarde (zonder goud en zilver) van den invoer heeft be dragen in Januari 1931; f 179 millioen; in December 1930: f 165 millioen en in Ja nuari 1930: f 220 millioen; de waarde van den uitvoer in Januari: f 118 millioen; in December 1930: f 117 millioen en in Januari 1930: f 152 millioen. Het percentage van de invoerwaarde gedekt door de uitvoerwaarde bedroeg in de maand December 1930: 71.1 pet en in Januari 1931: 65.7 pet. Donkere zijden. Men meldt ons van de zijde van den Nederl. Bond va.n Technici te Amsterdam: De directie van Werkspoor te Amster dam heeft zich wegens gebrek aan orders genoodzaakt gezien, per 1 Maart a.s. aan circa 30 technici ontslag aan te zeggen. Onder de ontslagenen bevinden zich en kele beambten met meer i'an 20, en meerdere met 10—-20 jaren 'ienstver- band. Door de afdeelingsbesturen van de vak organisaties van technici is naar aanlei ding hiervan een vergadering gehouden en besloten zich met de directie in ver binding te stellen, teneinde te trachten voor de betrokkenen een wachtgeldrege ling te verkrijgen, eventueel een billijke tegemoetkoming, verband houdende met het aantal dienstjaren aan Werkspoor doorgebracht. Accijns op sigaretten. De Ned. Bond van Sigarenwinkeliers- vereenigingen zegt in een adres aan den Moeders, geneest de gesmette deelen met Purol en houdt het huidje altijd droog met

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1