No. 118 Woensdag 18 Februari 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Goes Assurantie-Mij „DE NEDERLANDEN van 1845" RING' pepermunt DE GEMEENTEWET. Buitenland Binnenland. Staten-Generaal Belangrijkste Nieuws. Verzekeringen op elkgehied Directeur-Hoof drodacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <££55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maandon, franco per post, f 3. Losse nummers10,05 Pr ij s der AdvertentiBn: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Eien van de artikelen die een niet on belangrijke wijziging hebben ondergaan, is dat, waarin worden opgesomd de be trekkingen waarmee het lidmaatschap van den Raad niet vereenigbaar is. Door de Regeering was o.m. voorge steld „geestelijken of bedienaren van den godsdienst" die thans van het lidmaat schap van den Raad zijn uitgesloten, wel verkiesbaar te verklaren, terwijl zij de z.g. vrijgestelden van het gemeentepersoneel wilde uitsluiten. Voor het laatste, om daarmee te be ginnen, is zeker zeer veel te zeggen. De vrijgestelden zijn tot op zekere hoog te afhankelijk van het gemeente-perso neel. Bovendien hebben zij alszoodanig een zeer speciale taak. Hun eerste plicht is niet het algemeen belang te dienen, maar te waken voor de belangen van de ambtenaren en beambten wier organisa tie hen van anderen arbeid vrijstelde. Komen nu in den gemeenteraad de personeelbelangen aan de orde en in ■tal van gemeenteraden is dat schering en inslag dan wordt het voor derge lijke personen al heel moeilijk volkomen objectief de dingen te zien en hun oor deel te zeggen. Als raadslid hebben zij in de eerste plaats te waken voor het algemeen belang en als vrijsestelde hebben zij een andere taak. En de moeilijkheid wordt vergroot, doordat dergelijke personen allicht geko zen worden met de zeer speciale bedoe ling om in den Raad te bereiken wat zij op een andere manier misschien niet kun nen verkrijgen. Terecht is er dan ook op gewezen, dat wie vandaag pleitbezorger is in eene zaak, daarvoor morgen niet als rechter behoort te zitten. Was er dus voor de uitsluiting van deze vrijgestelden zeer veel te zeggen, de meerderheid van de Tweede Kamer heeft door de aanneming van een amende ment-van den Berg c.s. anders beslist. Het voorstel om ook „geestelijken en bedienaren van den godsdienst" verkies baar te verklaren vond meer bestrijding dan redelijkerwijs verwacht mocht worden. Predikanten e.d. zijn wel verkiesbaar voor de Staten-Generaal en voor de Prov. Staten. En Van de zijde van Rijk of Provincie gezien, zijn daarvan nooit na- deelige gevolgen ondervonden. Waarom zou men deze personen dan wel van het lidmaatschap van den\Raad uitsluiten? De vrees werd geopperd, dat men in de Gemeenteraden zal krijgen theologische discussies tot schade van de hoogheid van het geestelijk beroep, maar niet min der van het gemeentebelang en bovenal, van den godsdienst. En bovendien vreesde men, met namé voor het platteland, dat door de aanwezigheid van een predikant of pastoor de zelfstandigheid en onafhan kelijkheid der overige leden in gevaar zal komen. Bijzonder sterk zijn deze argumenten zeker niet. Als invloedrijke menschen ge weerd moeten worden dan zijn er zeker wel andere categorieën van personen, die voor uitsluiting in aanmerking komen; groot-grondbezitters, groot-fabrikanten, lei ders van vakorganisaties, en dergelijke. En wat het overige betreft, theologische discussies ontbreken ook nu niet altijd, al kan niet steeds worden gezegd, dat zij die zich daaraan wagen deskundig zijn op dat gebied. De mogelijkheid zou kunnen bestaan dat de belangen van het ambt onder het lidmaatschap van den Raad lijden. Daar voor te waken ligt echter niet op den weg van den wetgever, maar meer op dien van de kerken. Zooals het dan ook te verstaan is, dat verschillende Kerken heb ben bepaald dat wie lid van de Tweede Kamer wordt en daaraan zijn tijd en krachten geeft, als predikant ontslag heeft te nemen. Het voorstel van de Regeering is dan ook aangenomen. Predikanten en dergelijke kunnen voort aan ook lid van den gemeenteraad zijn. mmmmmmmimmm DE KABINETSCRISIS IN SPANJE. Een nieuwe dictatuur. Hevige opwinding. Het bericht, dat de Kabinetscrisis zou zijn opgelost en dat de Koning toezegging zou hebben gedaan slechts als toeschou wer de politieke gebeurtenissen te zullen volgen is onjuist gebleken. De crisis is nog niet opgelost. Een aantal berichten, hierop betrek king hebbende, laten we hier volgen. Naar het N. T. A. meldt, heeft-Alvarez gistermiddag omstreeks 5 uur het konink lijk paleis verlaten, zonder met de Kabi netsformatie te zijn belast. Hij deelde mede, dat de koning hun ai- leen had verzocht, den inhoud van het onderhoud mede te deelen, dat hij Zondag had gehad. De koning had hem daarop gevraagd, of hij, indien hij met de kabinetsvorming zou worden belast, op de ondersteuning der constitutionalisten en andere voor de huidige politiek zeer belangrijke elemen ten kon rekenen. Hierop had hij geantwoord, dat hij slechts een regeering kon vormen van personen, die met dezelfde loyaliteit ais hij de wetgevende vergadering hebben verdedigd, met medewerking van elemen ten, die een grooten invloed op de politiek uitoefenen. Een B. T. A. bericht meldt nog, dat om 5 uur des middags de censuur weer werd ingesteld. Berichten moeten, voordat zij worden getelegrafeerd, aan de goed keuring van het ministerie van Binnen- landsche Zaken worden onderworpen. In den politieken toestand was tot gis teravond zeven uur geen klaarheid geko men. Het gevolg hiervan is, dat zich aller lei onnaspeurbare geruchten verbreiden. Zoo verluidt o.a., dat men staat voor de afkondiging van een algemeene werksta king. De opwinding is geweldig groot. Nader wordt gemeld: De toestand ils ernstiger geworden. Er komen steeds meer voorteekenen, die erop wijzen, dat de militaire dictatuur zal terug keeren. In dit geval zou er morgen wellicht voor geheel Spanje een algemeene staking ge proclameerd worden; ook de spoorwegen en andere bedrijven zouden hierbij be trokken worden. De toestand is des te ernstiger, daar het nog niet zeker is, of het leger als één gesloten geheel moet worden beschouwd. De Koning moet be sloten zijn tot het allerlaatste oogenblik op zijn post te blijven. Volgens een Havas-bericht uit Madrid liepen gisteravond verscheiden groepen jongelieden door de stad, die riepen: „Doodt den Koning!" en „Leve de repu bliek!" De politie greep in en dreef de groepen uit elkaar. Toen opnieuw groe pen gevormd werden, verrichtte de poli tie een aantal arrestaties. Een aantal menschen zijn bij de botsingen gewond. In een van de hoofdstraten werd een wa gen omver geworpen en in brand gesto ken. Snowden en de arbeiderspartij. Toen minister Snowden in een besloten vergadering van de parlementaire arbei derspartij een toelichting gaf van zijn rede van 11 dezer, heeft hij volgens een niet-officiëel bericht, sensatie veroorzaakt door te zeggen, dat hij een begrootingste- kort voorziet van 40 a 50 millioen. Hij verklaarde niet voornemens te zijn de sa larissen of de werkloosheidsuitkeeringen te verminderen. Hij opende het vooruit zicht op een verhooging der belastingen om de begrooting in evenwicht te brengen, maar volgens de berichten zou hij de hoop hebben uitgesproken, dat een verhooging der directe belastingen niet noodzakelijk zal zijn. Het offer, dat de arbeiders misschien zouden moeten brengen, zou een tijdelijke opschorting zijn van de plannen voor de sociale ontwikkeling. Snowden liet verstaan, dat hij geen kans ziet op een onmiddellijke verbetering van den toestand en dat het aantal werkloo- zen eer zal toenemen dan verminderen. Tien luxe auto's voor Stalin. Het orgaan der Russische émigré's, „Wozrozjdenie", dat te Parijs verschijnt, bevat de mededeeling, dat de handels agent der sovjets te Londen bij de beken de automobielfirma „Rolls Royce" tien luxe auto's besteld heeft, ieder ter waar de van 3000 pond sterling. Deze auto's moeten naar Moskou wor den verzonden en zijn voor Stalin per soonlijk bestemd. Bemerkenswaard is, dat genoemde fir ma eischte, dat het bedrag vooruit zou worden betaald, hetgeen is geschied. De werkloosheid in de Vereen. Staten. Volgens verklaringen van den burge meester zal het niet onmogelijk zijn, dat te Philadelphia de staat van beleg moet afgekondigd worden, tenzij de rijken meer gaan bijdragen voor steun aan werkloo- zen. De burgemeester schat het aantal werk- loozen op 250.000, o.w. 50.000 kinderen, die zelfs aan de eerste levensbehoeften gebrek hebben. Russisch graan voor Japan. Met het oog op de berichten omtrent dumping elders, stellen de handelskrin gen te Tokio veel belang in een aanbod van de Sovjets, om aan de Japansche fa brieken graan te leveren van even goede hoedanigheid als het Ganadeesche graan tegen een prijs, die lager is dan die vein andere boeren. Sovjet-dagbladen. Het Moskousche blad „Pravda" be richt, dat in vele postkantoren in de pro vincie kolossale voorraden niet aan de geadresseerden bestelde couranten aan wezig zijn. Hetzelfde blad verhaalt, dat het meermalen voorkomt, dat de postkan toren de dagbladen niet aan de geadres seerden doen rondbrengen, maar ze een voudig aan de coöperatieve winkels per K.G. als pakpapier verkoopen. Gandhi en de onderkoning. Het onderhoud van Gandhi met den onderkoning duurde volgens een N. T. A. bericht uit Nieuw Delhi vier uur. Men meent te kunnen aannemen, dat het ver loop bevredigend was. Het onderhoud zou heden worden voortgezet. Drama in een gevangenis. Op de binnenplaats van de gevangenis te Minsk (Rusland) heeft een cipier in een plotselingen aanval van zinsverbijs tering een aantal revolverschoten afge vuurd op de gevangenen, die hun och tendwandeling maakten. Een van hen werd op slag gedood, twee andere ern stig gewond. De overige gevangenen ren den naar de uitgangen van de gevange nis, waardoor de cipiers meenden, dat er muiterij was uitgebroken. De cipiers vuurden daarop een salvo op de gevan genen af. In het geheel zijn bij dit drama drie dooden te betreuren geweest, terwijl vijf man levensgevaarlijk gewond wer den. Hevige sneeuwstormen. De Donau-Save-Adria spoor deelt me de, dat door sneeuwstormen de spoorlij nen geheel zijn ingesneeuwd, zoodat van het station te Boedapest geen treinen vertrekken noch binenkomen. Het is nog niet te zeggen wanneer het verkeer kan worden hervat, daar het oprui- mingswerk zeer moeilijk is. In Zuid-Slavië moest op vele plaatsen het verkeer worden stopgezet wegens den zwaren sneeuwval. De meeste sneeuw is gevallen in Montenegro. Het geheele land is behalve langs den weg van Bari, volkomen van de buitenwereld afgesneden. Volgens de laatste berichten ligt de sneeuw er tot 4 M. hoog. Korte Berichten. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg op 2 Febr. 2.638.131, hetgeen 12.895 meer is dan de voorgaande week en 1.117.157 meer dan verleden jaar. De Zwitsersche Bondsraad heeft aan de ambtenaren en bedienden van de Confederatie verboden deel uit te maken van het communistische syndicaat van Bondspersoneel voor. Bazel en omstre ken. De Eerste Kamer. In de gisteren gehouden vergadering van de Eerste Kamer deelde de voorzit ter mede, dat de centrale sectie besloten heeft op Vrijdag 20 dezer te 11 uur in de afdeelingen te doen onderzoeken het ontwerp-Pachtwet en het wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk V der begrooting voor 1930 (crediet aan de aardappelmeel-indus- t r i e). Brabantsche werklui in Zeeland. Het Tweede Kamerlid Kersten heeft den minister van waterstaat gevraagd: Kan de minister mededeelen of bij den aan te leggen weg tusschen Krabbendijke en Kruiningen bijna uitsluitend men schen t'e werk gesteld worden uit Bra bant? Indien dit het geval is, is de minister dan bereid zijn invloed aan te wenden, dat zooveel mogelijk werkloozen uit de streek, waarin het werk wordt uitge voerd, te werk worden gesteld? Te Den Haag is in den ouderdom van 74 jaar overleden dr J. H. Wilterdink, oud- observator van de Leidsche sterrewacht. In moeilijkheden verkeerende land arbeiders. Op vragen van het Tweede Kamerlid Weitkamp inzake de uitvoering Landar- beiderswet heeft de minister van finan ciën geantwoord: 1. Ondergeteekende zal niet tegenspre ken, dat het in de tegenwoordige tijds omstandigheden wel zal voorkomen, dat landarbeiders, die met financieelen steun van den Staat in het bezit van een land arbeidersplaatsje zijn gekomen, evenals anderen, met de betaling van de ver schuldigde rente en annuïteiten moeilijk heden ondervinden. Intusschen blijkt uit de tot heden ingekomen jaarverslagen, dat over het algemeen geregelde of vrij geregelde betaling heeft plaats gehad. 2. Tot verlaging van de rente en de annuïteiten voor in moeilijkheden ver keerende landarbeiders is de ondergetee kende niet bevoegd. Belgische paarden naar Nederland. In 1930 werden uit België naar Neder land 1565 Belgische paarden geëxpor teerd, die een waarde vertegenwoordigen van frs. 5.723.000. TWEEDE KAMEK. De interpellaties de Visser en Van den Tempel. Crisis en werkloosheid. De Kamer heeft gisteren voortgezet de behandeling van de interpellaties der heeren De Visser (comm.) en Van den Tempel (s.d.) over de crisis en de werk loosheid. De heer K u p e r s, s.d., wenscht te zien gebroken met den aftrek van 2/3 der gezinsinkomsten van den steun en met het onthouden van steun aan jonge ar beiders, die bij hun ouders wonen. Ver der dringt hij onder meer aan op verkor ting van den arbeidstijd. Zoo noodig moeten nu millioenen uitgegeven worden ter handhaving van onze volkskracht. Mej. Groeneweg, s.d., komt op te gen de uitsluiting van vrouwen van de steunregeling en acht een spoedige steunregeling voor de vrouwen noodza kelijk. De heer Loerakker, R.K., wijst op de toeneming van de werkloosheid in het bloembollenbedrijf en komt er tegen op, dat dit bedrijf is uitgesloten van ver lenging van den uitkeeringsduur. Spr. dringt aan op uitbreiding van het overleg met de vakcentrales tot alles wat steun betreft, en dient een motie in om de regeering uit te noodigen, de regeling aangaande de bijdragen aan de gemeen ten te herzien in overleg met de vak centrales. De heer Schaper, s.d., klaagt over tewerkstelling van werkloozen, voordat de steunperiode verloopen is. De men schen hebben, alvorens zij tewerk worden gesteld recht op de steunuitkeering, waarvoor zij hebben betaald. De heer v. Poll, R.K., wijst op het internationaal karakter van de crisis en dringt aan op milde steunmaatregelen. De heer da Boer, sdringt aan Binnenland. Het werkloosheids- en crisisdebat in de Tweede Kamer. De ingediende moties verworpen. Weer een auto onder een trein. Buitenland. De politieke crisis in Spanje. Sneeuwstormen in het buitenland. AGENTSCHAP: op versnelde uitvoering van openbare werken. De heer W ij n k o o p, comm., criti- seert de soc.-dem., die met papieren maatregelen tevreden zijn en roemt de toestanden in Rusland. De heer Weitkamp, G.H., spreekt van de millioenen, die het N.V.V. bezit en vraagt, waarom die nu niet ten bate der arbeiders worden besteed. Waarom komt het vakverbond niet eens met een ont ginningsplan voor den dag? In plaats daarvan komen er afgevaardigden van dat N.V.V., onder wie praatjesmakers en opruiers, die de regeeriug in gebreke stellen. Spr. wil de buitenlandsche pro ducten zooveel mogelijk weren, ook al worden de binnenlandsche daardoor iets duurder. De heer Kortenhorst, R.K., be pleit de stichting van een economisch de partement en bevordering van het Neder- landsch fabrikaat. De heer B r a a t, Platt., wenscht verla ging van de vrachttarieven en van de so ciale lasten. De heer K r ij g e r, G.H., bestrijdt de motie-de Vos die hij overbodig acht om dat groote werken een zorgvuldige voor bereiding eischen. De heer Hiemstra, s.d., vraagt ver betering van de loonen bij werkverschaf fing. De heer Zandt, S.G.P., vraagt in trekking van de sociale wetten. De heer Beumer, A.R., stelt het dwaze van het optreden van den heer Zandt in het licht. De Minister van Binnen 1. Zaken enLandb. zegt, dat de Regeering ten volle overtuigd is van den ernst van den toestand. Zij mag echter niet alleen haar gevóel laten spreken. Het denkbeeld: loontoeslag door den Staat voor arbeiders die anders niet zou den worden aangesteld is niet te verwe zenlijken. De bedrijven zouden dan on der staatscontrole komen met gevaar voor verslapping van alle energie. De kern van de zaak waarom het hier gaat is het ontbrekep van een afzet gebied voor overproductie. Aan de uitvoering van groote werken wordt met de meeste kracht gewerkt. De motie-de Vos is geheel overbodig. Weren van buitenlandsche arbeiders zou soortgelijke maatregelen van het bui tenland uitlokken. Er is een bijzondere commissie ten deze werkzaam. Verschillende sprekers drongen aan op een hoogere bijdrage voor de verlenging van den steun tot langer dan 6 weken. In dat geval zou het verzekeringskarakter verloren gaan. Thans is in de tra-uit- keering ook het geld der kassen zelf be trokken. De extra-uitkeering moet door kassen en regeering samen worden be taald. Het gaat hier om een principe Voor den steun moet streng aan het crisiskarakter worden vastgehouden. In tusschen Is voor het heden de crisis zóó algemeen, dat practisch alle werkloosheid onder de crisiswerkloosheid zal vallen. ONDER MEDISCHE CONTROLE

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1