Nü. 117 Dinsdag 17 Februari 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Goes Assurantie-Mij „BE NEDERLANDEN van 1845". EERSTE BLAD. Buitenland Belangrijkste Nieuws. Verzekeringen op elk gebied v 1 'i i Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ir«.n de «nhftal ogste punt. by een flink dik rop duidelijke y» c.M. van k wijs op deze verschillende een koperen, ijk de verdee- fdig gevonden J vijf kleuren r eieren. Van ,1 vuurood, dit en. Dan volgt ram helgroen, een stuk wit ksto deel der Dit is dus het ij fokkers het onze kippen- ae broedeieren van 59 a 60 is de schaal iren van 65 stuk zal door leest gebruikt riek behooren instrument is Ike tafel stel- brievenweger die uit een op en neer ook matig en kan dus voor pleveren. Her .uwkeurigheid. gecontroleerd kersschaal en t'ument nauw- ons doel. We veger uit den n niet te duur ik hoop dal ucces mee zal oedeieren heb r interessanto hlebaroff van Bulgarije, be- ■eldcongros te vaak gestelde bben een fok- it blijkt te bo- iu de invloed ppen door als leer kan ik er tten en broed- haan invloed n beste haan, krijgt, erg ge- is, hoe lang 5 goede broed- rapen? een foktoom, 3 rennen gaan haan bij de en haal hem iverkt de haan en? Laten we m. ag wordt de nomen en nu ien gedurende auwkeurig be- n legden nog eieren en zes an den 15 den jren. De lcort- de langste 19 ten. Hieruit tische les, dat in invloed van hakelen, we wachten. Dat in een fokker, schillende ha lt het oog op ie hanen van t telkens drie haan verwij- men voor het de h aan bij rbij bleek, dat na de paring clit waren en de eieren als Soms duur- roedeieren be- che wenk voor rg er voor bij lomen (dat is dan men wel i of jonge kui- el mogelijk ge- elke op pullo- t u niets wijs ihen, die van :en tegen het die bezwaren al die raadge- jn conclusie: leen van fok- llorum onder- minste dé bes mette kuikens broedeieren of Hen zijn, maar okken veel ar- dat het onder- d kost. Goede nen niet goed- 1. Ik lien er nt m'eer te be- r in dit geval te raden: Be- i goed fokker, ire advertentie Bn later aller- HENNEPE. reffende, kun- rden gezonden ergaardesingel egel voor anf- rmelden. T 9iiJ 197 9(1 ff 09 r-r •fI9 >W d m :9£I oh »T. ulo a Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers f 0.05 Prils der Advertentien: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ci Bi] abonnement belangrijke korting. De eischen van de moraal. Er wordt veelal over de „hooge poli tiek", de internationale politiek, met wei nig waardeering gesproken. En niet geheel zonder grond, zooals nog weer bleek uit wat de vroegere Duit- sche Rijkskanselier prins von Bülow in zijn gedenkschriften meedeelt. Toen hij in ongenade was gevallen, meende hij goed te doen, zijn opvolger op deze wijze te instrueeren. 1 „De buitenlandsche politiek is nu eenmaal geen wetenschap en nog min der een onderdeel der ethiek. Zij is een kunst, en daarbij komt het niet op de moraal, niet op den goeden wil aan, maar alleen op het kunnen, waarvoor flair, tact en intuïtie noodig zijn." Geheel in overeenstemming met deze leer was in 1914 de inval van het Duit- sche leger in België, welke wederrechte lijke daad door den toenmaligen Rijks kanselier verdedigd werd met de opmer king dat hij> geen politiek kon voeren van het standpunt der moraal. De moraal dus zonder meer 'uitge schakeld. De politiek losgemaakt van de ethiek. In het licht van deze uitspraken be hoeft het niet al te zeer te verwonderen dat Duitschland ten slotte den strijd heeft verloren. De vraag dringt zich op, of de inter nationale moeilijkheden waarmee thans zulk een wanhopigen kamp wordt ge voerd, ook niet mede hierin hun oor zaak vinden, dat de moraal als onbruik baar terzijde wordt geschoven. Dat heet dan hooge" politiek. Maar het is inderdaad een afkeurens waardige politiek, die uiteindelijk voor het menschdom niets dan ellende kan brengen. Nu moeten we echter oppassen, dat we de toepassing niet verkeerd maken door alleen te zien op wat als hooge poli tiek wordt aangeduid. Want het is niet alleen daar, dat de eischen van de moraal worden miskend. Komt het ook in het gewone leven niet eiken dag voor? Is het ook daar niet vaak zoo, dat men meent geen zaken te kunnen doen van het standpunt der mo raal? En hoe is het in ons volksleven? Zou b.v. het sociale leven zich niet geheel anders hebben ontwikkeld als in de 19e eeuw, niet alleen met het kunnen was gerekend, maar ook aan de moraal beslissende beteekenis was toegekend. En zouden in onze dagen de sociale verhoudingen niet veel beter zijn, als er over en weer meer eerbied was voor de moraal? Dit kan op het eerste gezicht een wei nig vreemd klinken. Immers het is een uitzondering als iemand verklaart, zich aan de eischen van de moraal niet te kunnen storen. En het is vrijwel regel, dat eischen en maat regelen worden verdedigd ook op moreele gronden. De fout, die hierbij gemaakt wordt, is, dat men dan op het oog heeft een z.g. on afhankelijke of autonome moraal, een moraal, losgemaakt van de religie. En daarmee komt men niet verder. Een zuivere moraal is alleen mogelijk op de iasis van de Wet des Heeren, als zij zich voegt naar den geopenbaarden wil van God. Als de mensch God verlaat en het zon der zijn Woord meent te kunnen stellen, dan zal hij de zedelijke normen tenslotte niet meer kunnen handhaven. Als de godsdienst overboord wordt ge zet, verflauwt het zedelijk besef en zinkt het zedelijk peil. Tegenover de revolutionaire theorie van den Rijkskanselier die de moraal terzijde stelde, hebben wij op te komen voor de eischen van de moraal. Maar dan een moraal gebonden aan het Woord Gods. De toekomst van Britsch-lndië. In een lang onderhoud hebben Saproe, Sastri en Dzjajakar den Onderkoning bun indrukken van de Ronde Tafel-con ferentie medegedeeld. Dirk Schafer, de bekende Nederland- sche pianist, is overleden. In politieke kringen is men nu niet be paald hoopvol gestemd omtrent den uit slag der aanstaande ontmoeting van Gandhi en den Onderkoning. Met of zonder medewerking der leden van het Congres is de regeering besloten voortgang te maken met het opstellen der nieuwe Grondwet. Naar verluidt, is de Onderkoning be reid tot het uiterste te gaan om Gandhi tegemoet te komen voorzoover dat in overeenstemming te brengen is met zijn constitutioneele positie, doch hij kan noch de Indische wet wijzigen, noch vooruitloopen op de beslissing van het parlement. Overigens zou hij bereid zijn normale toestanden te herstellen, de po litieke gevangenen in vrijheid te stellen, de uitzonderingswetten af te schaffen, op voorwaarde, dat Gandhi de burger lijke ongehoorzaamheid opgeeft, en om de Indische leiders te helpen om van een nieuwe conferentie de bevoegdheden te krijgen, die zij wenschen. Nochtans koestert men geen groote hoop omtrent het succes der a.s. bespre kingen. De politieke toestand in Spanje. Sanchez Guerra, de nieuwe kabinets formateur, was leider der conservatieve partij, welke functie hij neerlegde, toen hij zich na een heftige woordenwisseling van den koning losmaakte. Tijdens de dictatuur van Primo de Rivèra nam hij deel aan de putsch-poging te Valencia, waarvoor hij voor den krijgsraad werd gedaagd. Algemeen verwondert men zich erover, dat een man, die op zoo buitengewone wijze den persoon van den koning heeft aangevallen, thans weer ter beschikking van den koning staat. De republikeinsche groepen laten door schemeren, dat een dergelijke regeering geen oplossing kan brengen. Zij zijn daar om voornemens, hun actie voor de vesti ging van een republiek met alle midde len voort te zetten en het nieuwe kabinet niet te steunen. Volgens berichten uit Madrid heeft Sanchez Guerra zich naar de gevangenis begeven om de politieke gevangenen te bezoeken en met hen te beraadslagen. Tegenover de journalisten verklaarde hij, dat volgens zijn meening de republi keinen en sociaal-democraten in de re geering moeten worden opgenomen. Hij heeft de opdracht van den koning aangenomen, om een kabinet voor de constitutie te vormen daar men an ders den moeilijken politieken toestand niet meester zal kunnen worden. Hij hoopt ook de sociaal-democraten te kunnen bewegen tot de regeering toe te treden, daar in het kabinet alle poli tieke richtingen vertegenwoordigd moe ten zijn. De socialisten schijnen echter Sanchez Guerra niet te willen steunen, zoodat het niet onmogelijk is, dat Sanchez Guerra zijn taak zal neerleggen en Alvarez de opdracht tot vorming van het kabinet zal aanvaarden, die op den steun der so cialisten kan rekenen. Te Madrid is het tijdens een betooging ter nagedachtenis aan majoor Garcia Hern&nez, die wegen* den opstand te Ja- ca ter dood is gebracht, tot een botsing met de politie gekomen. De menigte riep: „Weg met de monar chie! Dood aan den koning! Leve de re publiek!" waarop de politie ingreep. Drie personen werden gewond. Er hadden ver scheidene arrestaties plaats. De vertegenwoordigers der Spaansche vakvereenigingen hielden te Barcelona een vergadering, waarin zij den eisch stel den, dat alle politieke gevangenen ter stond op vrije voeten gesteld en alle uit zonderingswetten opgeheven moeten wor den. Zij kondigden voorts de algemeene sta king aan, indien binnen drie dagen het verbod voor de vakvereenigingen niet op geheven wordt. Werkloosheid in Engeland. De Engelsche regeering heeft het voor stel ingediend, de bijdrage van den staat voor den dienst der werkloosheid met 20 millioen pd. st. te verhoogen, teneinde het tekort van dezen dienst te dekken. In 1920 beschikte het verzekeringsfonds over een eigen vermogen van 20 millioen pd. st., dat echter tengevolge van de steeds gestegen werkloosheid opgeteerd is, zoo dat het fonds thans geheel op de schat kist is aangewezen, die de noodige be dragen bij wijze van leening verstrekt, zonder dat echter een regeling voor de terugbetaling is getroffen. Het voorstel wordt door de conserva tieven scherp bestreden. Naar het einde der dictatuur in Portugal? Uit Lissabon wordt gemeld, dat de Por- tugeesche regeering bezig is met het uit werken van een kieswet, teneinde nog dit jaar verkiezingen te doen houden voor de wetgevende vergadering, om zoodoende den terugkeer tot normale constitutio neele toestanden voor te bereiden. Chineesch stoomschip gezonken. Volgens een bericht uit Canton is in de Parelrivier een Chineesch stoomschip, waarop zich 500 personen bevonden, die juist het Chineesche nieuwejaar hadden gevierd, op een rots geloopen en gezon ken. Er moeten ongeveer 100 passagiers verdronken zijn. België en de Rijnvaart. Het Belgisch nationaal comité voor de verdediging der binnenscheepvaart heeft te Antwerpen zijn algemeene vergadering gehouden, waarbij besloten werd een schrijven te zenden aan den minister van buitenlandsche zaken over de moeilijk heden die de Rijnvaart ondervindt door de verzandingen in het Volkerak en het H e 1 1 e g a t. Het comité is van meening, dat de, door de Nederlandsche regeering ontwor pen werken in het Hellegat geen waar borgen bieden onder oogpunt van duur zame verbetering der waterwegen tus- schen de Belgische havens en het Hol- landsch Diep. Het zal bij de regeering opnieuw aandringen opdat zij bij een nieuw kanaal-ontwerp krachtdadig stand houde, opdat dit niet westelijker uitmonde dan Willemstad. De Russische dumping. Blijkens berichten uit Moskou moet in bolschewistische regeeringskringen een hevige campagne zijn losgebroken tegen de snoodheid van sommige „kapitalisti sche" staten, die het aandurven maatre gelen te beramen tegen den Russischen uitvoer of te wel dumping. De „Iswesitia", het regeeringsorgaan, is van oordeel, dat de hamekkigheid, waarmede deze campagne tusschen die landen om de Russische goederen gevoerd wordt, er op wijst, dat een offensief te gen de U.R.S.S. wordt voorbereid door de invloedrijkste kringen van het kapitalis me. De sovjetregeering zal met tegen maatregelen antwoorden op alle aanval len, waar die ook vandaan mogen komen. Slavendiensten van kinderen in Rusland. Een illustratief beeld van de vrijmaking van het kind uit de slavernij in Sovjet- Rusland biedt het Russische paedagogi- sche tijdschrift „Op weg naar de Nieuwe School", dat door de weduwe van Lenin geredigeerd wordt. Wij citeer en woordelijk: „Kinderarbeid wordt in de collectieve landbouwbedrijven op zeer groote schaal aangewend, maar hij wordt door niemand geregeld of beschermd. Dit voert dikwijls tot echte exploitatie van kinderen en tot een onverstandig en onpaedagogisch ge bruik van de arbeidskrachten der jeugd". Met ingang van 1 Mei is aan Prof. B. L. van der Waerden, eervol ontslag ver leend als hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Groningen. Deze weinig verblijdende toestand kwam op de „congressen van kinderen uit de collectieven" ter sprake, in den zomer van 1929 en de lente van 1930. Op de vraag naar den duur van een werkdag voor kinderen, kwamen de vol gende antwoorden: „Wij werken van den morgen tot de avondschemering". „In den zaaitijd eggen van 5 tot 19 uur". ,De kinderen moeten bij ons gewoonlijk het vee hoeden. Ze staan om iur op, van 1011 is er middagrust, om 2 uur drijven ze het vee weer naar buiten en om 8 uur 's avonds gaan klein en groot naar huis". „Overdag werken wij met de groote menschen, 's nachts verzorgen wij de paarden, 's morgens brengen we de paar den weer naar het land; de andere uren rusten we wat uit en dan moeten we weer aan het werk". ,De last van den arbeid wordt in vele collectieven verzwaard, doordat er in de warme maanden geen rustdag is". „Zelfs bij feestdagen is het bij ons geen rustdag". „Wij werken alle dagen van de week zonder onderbreking". Wat den leeftijd betreft van de kinde ren, die voor het werk gebruikt worden, zoo beginnen de twaalfjarigen in de mees te gevallen met verplichten arbeid, maar dikwijls worden lichtere werkzaamheden ook al door tienjarigen verricht. Ook komt het zeer vaak voor, dat zeven- en achtjarige kinderen gebruikt worden. Wat voor soort van werk wordt er door de kinderen verricht? „We doen alles, wat zich maar voor doet". „Men bedient zich gewoonlijk van kin derarbeid, waar volwassenen arbeids krachten ontbreken, zonder er op te let ten of het kind dat werk wel leveren kan. Zoo moeien kinderen werken met den motorploeg, en andere landbouwmachi nes bedienen of zakken met meel en koren sleepen. Menige jongen moet een week lang zware zakken sleepen en daarna is hij tweemaal zoo lang ziek". „Jongens moeten hetzelfde werk ver richten als volwassen leden der collec tieve, meisjes alle vrouwelijken arbeid en daarbij moeten ze nog op de kleine kin deren passen". Hoe wordt kinderarbeid betaald? „De materieele vergoeding, die kinde ren voor hun arbeid ten deel valt, is zeer verschillend." In de collectieven, waar het in het geciteerde artikel over gaat, varieert het dagloon van 60 tot 35 kope ken. (In Juli 1930 een koopkracht van 25 tot 15 cent; in betrekking tot de voor naamste levensmiddelen is de koopkracht nóg geringer, daar een pond suiker K tot 2 roebel, 1 pond meel 50 kopeken, een pond boter tot 6 roebel kost en vleesch onbereikbaar is). Weliswaar moet hierbij gemeld wor den, dat ook volwassen mannen slechts een zeer gering loon ontvangen. In de be doelde collectieven varieert het dagloon voor een volle arbeidskracht van l roebel 50 kopeken tot op 45 kopeken. Binnenland Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van financiën. De opbrengst der rijksmiddelen in Ja nuari. De landarbeidersstaking in West Z. Vlaanderen. Buitenland. De politieke toestand in Spanje. Sneeuwval in verschillende landen. AGENTSCHAP: Zoo schildert een ondubbelzinnige bols jewistische bron den toestand van boe renkinderen op het land. Daarbij moet men in het oog houden: 80 pet der be volking van Rusland zijn boeren. Korte Berichten. In heit oosten van Polen heeft de sneeuwval ernstige verkeersstoringen te weeggebracht. .Op verscheidene zijlijnen in het district van Wilna is het spoor wegverkeer geheel gestaakt. Met sneeuw ploegen zijn de hoofdsporen vrijgehouden. Ook daar hadden de treinen groote ver traging. Ook in Hongarije is veel sneeuw ge vallen. Sneeuwstormen hebben op eenige Hongaarsche spoorlijnen groote verkeers storingen veroorzaakt. Verscheidene trei nen zijn ingesneeuwd en konden eerst na ge.-ai men tijd weer vrijgemaakt worden. Koningin Maria van Joego-Slavië, die momenteel te Boekarest vertoeft is aangetast door de pokken. Van officiëele zijde werd medegedeeld, dat de verschijnselen van de ziekte zich drie dagen geleden voor het eerst ver toonden. De Times meldt uit Peking, dat de directie van den Zuid-Mantsjoerijschen spoorweg volhoudt, dat bij de ontploffiug in de mijn te Foetsjoen geen menschen om het leven gekomen zijn. Chineesche persberichten uit Moekden echter beweren, dat 3000 Chineesche en een 30 k 40 Japansche mijnwerkers zijn verbrand, dpordat de directie de mijn liet afsluiten, om uitbreiding van den brand te voorkomen. Volgens de officiëele cijfers bedraagt de werkloosheid in Italië in de afge- loopen maand 721.926 tegen 642.169 in de vorige maand. Vanzelfsprekend betref fen deze cijfers slechts de officiëele inge schreven werkloozen, in werkelijkheid is de werkloosheid waarschijnlijk veel grooter. Uit Berlijn wordt aan de Engelscha bladen gemeld, dat in Duitschland een Russische bestelling voor 28 locomotie ven ter waarde van f 1.200.000 is ge plaatst met geruimen tijd crediet. Als ga rantie zal binnenkort 4000 Kg. goud van Rusland naar Berlijn worden overge bracht. Voorts wordt nog gemeld, dat Rusland de volgende maand zal begin nen met uitvoer van platina. Na een tijd van hoogere tempera tuur is in Zwitserland opnieuw een pe riode van vorst ingetreden. Uit de win tersportplaatsen worden temperaturen gemeld tot 18 graden onder nul. De politieke politie te Riga heeft daar een goedingerichte geheime com munistische drukkerij ontdekt. De druk kerij „Spartacus" geheeten, heeft jaren lang bijna alle communistische vlug schriften, brochures enz., die in Letland worden verspreid, gedrukt. Nadat onlangs de scheepswerf Blohm Voss te Hamburg en enkele ondernemingen bij de petroleumindus trie te Hamburg den werktijd heb ben verkort van 48 tot 40 uur per week, heeft thans de scheepswerf Ho- waldt Werke A.G. te Hamburg en Kiel besloten hetzelfde te doen. Dit beeft ten gevolge gehad, dat ongeveer 90 pet. vau

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1