No. 116 Maandag 16 Feöruari 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse&Co's Bank NI Goes Assurantie-Mij „DE NEDERLANDEN van 1845" EERSTE BLAD. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Verzekeringen op eikgebied Uit de Provincie. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. VERSCHIJNT ELFEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f 0. Pr lj s der Advertentie n: 1—4 repels 11.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forst straat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Volkenbond. Dr J. A. Nederbragt, op dit gebied zeer zeker deskundig, heeft dezer dagen te Rotterdam een lezing gehouden over het werk van den Volkenbond. Allereerst werd gesproken over den z.g. neutralen arbeid van den Volkenbond, als b.v. de bestrijding van verschillende ziekten. Op dat gebied wordt er veel tot heil van de menschheid gedaan. Veel meer moeilijkheden zijn er op p o- litiek terrein. Daarbij komen de be langen van de verschillende partijen aan de orde en i3 men veelal van vrees be zield voor het verlies dat mogelijk gele den zal worden. Van niet geringe beteekenis is: de haat, die helaas in de wereld maar al te ruime plaats inneemt. Kan de Volkenbond in de wereldpoli tiek iets doen? De groote politieke vraagstukken zijn vrijwel ongewijzigd gebleven, terwijl door de werkzaamheden van den Volkenbond de kleinere vraagstukken in de meeste ge vallen tot een bevredigende oplossing zijn gebracht. Wat de militaire ontwape ning betreft, een in dezen tijd zoo bran dend vraagstuk, ook daarin is geen wij ziging van groote beteekenis gekomen. De ontwapening is nog een wensch. Men voelt zich in de wereld niet veilig en dat onderhoudt een gestadige onrust. Naast het militaire- is er ook een economisch be- en ontwapenings- vraagstuk. De wereld is een economisch strijdperk geworden. Een verbetering in dien ngewenschten toestand moet ge bracht worden door het scheppen van een sfeer van vrijheid en welwillendheid, waarvan Nederland tot dusver goede voorbeelden heeft gegeven. Het Internationale Hof te Den Haag had aanvankelijk, zooals verwacht was, met een slapte in zaken te kampen. Daar in is gaandeweg verandering gekomen en vele zaken zijn met succes behandeld. Omtrent het recht en de recht spraak ontwikkelen zich gezonder be grippen bij de volkeren en deswege is op juridisch gebied veel goeds door den Vol kenbond tot stand gebracht. Wanneer spr. den Volkenbond vanuit Christelijk standpunt beziet, dan wordt zijn hoop wel wat getemperd. De Volkenbond streeft naar den vrede, maar tast bet kwaad niet aan in de kiem. Het woord zonde wordt te 6e- nève in geen enkele taal ooit geboord en naar Da Costa's woord ligt op den bodem aller vragen, der wereld zondeschuld. De Christenen zijn te Ge- nève sterk in de minderheid. Door de algemeene genade wordt de zonde weliswaar in toom gehouden en wordt bet kwaad ingeperkt. Maar wil men in de wereld werkelijk verbetering aan brengen, dan moet het Gods Woord zijn dat de richting aangeeft. Eerbiediging van het recht Gods brengt mede eerbiediging van bet recht van den naaste. Tot zoover bet verslag van de rede van Dr Nederbragt. Het werk van den Volkenbond beeft recht op onze volle belangstelling en waardeering. Maar te boog mogen wij onze verwach tingen niet spannen. Wanneer met het feit der zonde niet gerekend wordt, dan kan, naar Dr Ne derbragt terecht opmerkte, het kwaad niet in den wortel worden aangetast. Dan blijft het een werken aan de op pervlakte. En is ook hier op zijn plaats 't woord: Vertrouwt niet op Prinsen, op 's men- schenkind, bij hetwelk geen heil is. Welgelukzalig daarentegen wiens ver wachting is op den Heere, die in eeuwig heid zal regeeren. Meeningsverschillen over de landbouw- wetgeving in het Duitsche Kabinet? Naar een der Berlijnsche bladen meldt, schijnen in het rijkskabinet meenings verschillen te bestaan over de nieuwe landbouwwetgeving van minister Schiele. De eischen van Schiele schijnen al. zoowel bij een deel der regeeringspar- tijen, als bij sommige leden van het kabi net zelf tegenstand te ontmoeten. Minister Schiele heeft zijn plannen uitgewerkt in een reeks van wetsontwer pen, waarin hij o.a. machtiging vraag*, om de invoerrechten voor vee, vleesch, boter, peulvruchten, hout en andere pro ducten van den land- en boschbouw te kunnen verhoogen. In industrieele kringen ziet men in deze plannen van Schiele een gevaar. Men vreest n.l. dat de exportmogelijk heden van de industrie daardoor belem merd zullen worden aangezien het bui tenland op agrarische maatregelen van Duitschland reeds met een boycotbewe ging geantwoord heeft. De actie van Nederlandsche zijde in dertijd gevoerd, werkt klaarblijkelijk nog na. De rijksbond der Duitsche industrie en de vereeniging van Duitsche werkge versbonden hebben reeds geruimen tijd stappen gedaan, om op deze gevaren te wijzen. Vooral de rijksminister van arbeid, Stegerwald acht deze agrarische politiek niet uitvoerbaar, vooral in verband met de wenschelijkheid om het ontzaggelijke aantal werkloozen te doen verminderen. Stegerwald heeft dan ook te kennen gegeven, dat hij de noodzakelijke gevolg trekkingen zal maken, indien de eischeD van het „groene front" op de door minis ter Schiele aangegeven wijze vervuld zouden worden. Het kabinet zal waarschijnlijk morgen over deze kwestie beraadslagen. Engelsch kapitein vermaakt zijn ver mogen aan Duitsche oorlogsverminkten. De Engelsche rechtbank heeft dezer dagen beslist, dat het testament dat is nagelaten door den Engelschen scheeps kapitein Robinson ten volle rechtsgeldig is en dat zijn nalatenschap met aftrek van de gemaakte kosten, ter hand ge steld moet worden van de Duitsche re geering. De kapitein, die 20 Januari 1930 is overleden, had in zijn testament be paald, dat zijn vermogen van ruim 7000 pond sterling ter beschikking van de Duitsche regeering moest worden ge steld, die het bedrag moest aanwenden ten bate van Duitsche oorlogsverminkten Het overwinnende en welvarende En geland zou zonder moeilijkheden in de gelegenheid zijn voor eigen oorlogsver minkten te zorgen, aldus luidt het testa ment van kapitein Robinson. Aangezien hijzelf de treurige toestanden in Duitsch land in de jaren na den oorlog had lee- ren kennen, had hij het juist geacht zijn geld aan de Duitsche oorlogsvermink ten te vermaken. De nabestaanden van den kapitein, die het testament ongeldig wilden laten, verklaren, hebben het pro ces echter verloren. Crisis in Spanje. Uit Madrid wordt gemeld, dat het kabinet-Berenguer is afgetreden. Volgens nadere berichten zijn de ver kiezingen, die op 1 Maart gehouden zou den worden afgelast. Het kabinet is afgetreden, omdat de linksche oppositie het bijeenroepen van een nationale vergadering had geëischt die een nieuwe constitutie zou geven. De militaire gouverneur van Valencia heeft, na het aftreden van de regeering- Berenguer, terstond alle politieke gevan genen in vrijheid gesteld, die gearres teerd waren in verband met de jongste onlusten. Ook is het vakvereenigingsverbod, dat in verband met den militairen opstand i in December was uitgevaardigd, opge heven. Verwacht wordt, dat in de komende dagen een nationaal concentratie-kabinet zal worden gevormd. Uit betrouwbare bron verluidt, dat, na eventueele vorming van een concentratie kabinet, de bijeenroeping van de consti- tutioneele Cortes zal worden verdaagd, terwijl dadelijk de verkiezingen voor de gemeenten en provincie zullen worden doorgevoerd. De revolutioniiairen schijnen besloten te zijn, in dit geval nogmaals een omwen telingspoging te doen. De algemeene toe stand is na Berenguer's aftreden slech ter geworden. Weenen onder de sneeuw. Vrijdagnacht is te Weenen zooveel sneeuw gevallen, dat het geheele ver keer Zaterdag erdoor ontwricht werd. Twee-honderd-een-en-twintig sneeuw ploegen en duizenden sneeuwruimers zijn Zaterdagochtend aan het werk gesteld. In de buitenwijken was het tramver keer geheel stopgezet. Ten gevolge van den sneeuwval waren verschillende bovengrondsche electrische leidingen soms geruimen tijd zonder stroom. De spoorweg naar het zuiden en naar Stiermarken is tot ver in beneden-Oos tenrijk drie meter hoog dicht gesneeuwd. De sneltrein naar Rome en Venetië en de sneltrein Briëst-Weenen zijn inge sneeuwd. De goederentreinen kunnen in het geheel niet rijden. De landbouwcrisis. Zaterdag is de gemengde commissie van het financieele volkenbondscomité, die belast was met de voortzetting van de studie inzake de organisatie van het internationaal landbouwcrediet uiteenge gaan. In principe heeft de commissie de wenschelijkheid en de mogelijkheid van een internationale landbouwcredietbank erkend. De commissie heeft nog geen definitief plan kunnen vaststellen doch zal hier voor in Maart wederom bijeenkomen. De commissie wijst er verder op, dat aan de regeeringen gezegd zal moeten worden, een zekere wijziging in hun financieele wetgeving aan te brengen, om door 'n geest van vertrouwen het insti tuut in staat te stellen, aan den raad en aan de Europeesche studiecommis sie in Mei practische maatregelen voor de verwezenlijking van een internatio nale landbouwcredietbank aan te beve len. Hoe Amerika zijn groote mannen eert. Een van de beroemdste Amerikaansche misdadigers, officiéél genaamd Joseph Catania, niet-officiëel Joe de bakker, is dezer dagen door eenige andere misdadi gers op de gebruikelijke manier bij het verlaten van zijn huis met kogels door zeefd, zoodat hij op slag dood was. Deze misdadiger is door zijn rotgenoo- ten op passende wijze ter aarde besteld. Hij werd grafwaarts gedragen in een bronzen kist, die 15.000 dollar heeft ge kost en zijn praalgraf is van wit marmer, kosten 30.000 dollar. Ruim 40 auto's, be laden met bloemen en kransen een krans van roode rozen, een bloedend hart voorstellend, had een middellijn van 2,5 M. en ruim honderd auto's, beladen met vrienden en vijanden, volgden zijn stoffelijk overschot. Buitendien liepen 10 duizend erkende misdadigers mee in den stoet, nauwlettend bewaakt door een ster ke politiemacht. Een volk, dat op dusdanige wijze zijn mannen eert, aldus de „Haagsche Post", kan tegen een stootje. Korte Berichten. In New-York werden in de maand Januari in totaal ongeveer 4500 perso nen gearresteerd wegens overtreding van de drankwetten. Uit Canton wordt gemeld, dat daar de kapitein en verscheidene leden van het Japansche stoomschip „Sagara Ma- roe" in hechtenis zijn genomen, wegens het smokkelen van opium ter waarde van 12 millioen gulden. Vrijdag is weer enn Engelsch mili tair vliegtuig neergestort, waarbij 2 inzit tenden om het leven zijn gekomen. Sedert het begin van dit jaar bedraagt thans het aantal ongelukken met doodelijken afloop bij de Engelsche luchtstrijdkrach ten reeds 20. In de Pyreneeën in het Noorden van Spanje zijn 4 personen door een lawine overvallen en om het leven gekomen. De sneltrein ParijsLuxemburg is bij het binnenrijden van het station Ba- zancourt ontspoord. Volgens de eerste be richten waren er 7 gewonden. Het spoorwegongeluk was te wijten aan verkeerden wisselstand. Behalve de lo comotief zijn 3 passagiersrijtuigen omge vallen. Onder de 7 gewonden bevindt zich de hoofdooniducteur, die er ernstig aan toe is. Op de Azoren is een hevige aard schok waargenomen. De Russische regeering heeft in de strafwet een bepaling opgenomen, volgens welke degenen, die door ondeskundige behandeling landbouwmachines beschadi gen, tot 2 jaar dwangarbeid veroordeeld kunnen worden. De plannen i.z. de verschaffing van werk aan werkloozen in België zijn thans zoover gevorderd, dat een uitgebreid ont werp voor uitvoering van openbare wer ken is gereed gekomen. Het plan zal in het geheel 165 millioen francs kosten. De staat zal een crediet van 55 millioen ver schaffen. De rest zal door 300 gemeenten moeten worden gedragen. VEREENIGINGEN VOOR ZIEKENHUIS- VERPLEGING IN NEDERLAND. Hun houding ten opzichte van de Ziektewetgeving. Zaterdag vergaderden te Zwolle de af gevaardigden van de Federaties en Bon den van Vereenigingen voor Ziekenhuis- verpleging in Nederland. De heer J. H. Miedema, die als voor zitter fungeerde, zeide, dat de, door den heer Stolk op de Jaarvergadering van de Federatie Friesland gehouden lezing aanleiding is geweest tot het bijeen roe pen van deze vergadering. Spreker betreurt het, dat de heer Groen- dijk, de geestelijke vader van deze bij eenkomst, wegens ziekte afwezig is. Deze meende, dat het in het belang van de Federaties en Bonden zou zijn, om te vergaderen teneinde bepaalde punten sa men te bespreken. De heer Groendijk had op zich genomen om punt 1 van het agenda in te leiden. Waar deze thans echter niet aanwezig is, zal spreker trachten het punt „De Ziekenfondswet en de Vereenigingen voor Ziekenhuisverple- ging" in het kort toe te lichten. Friesland heeft practische bezwaren tegen het ontwerp Ziekenfondswet, die zich reeds in de practijk doen gelden. Het hoofdbezwaar is wel gelegen in Art. 47 der Ziektewet, welke materie weder wordt geregeld in de Art. 123/124 van de Ziekenfondswet. In deze artikelen wordt bepaald, dat wil men recht hebben op uitkeering van 'n Zie kenfonds, men aannemelijk moet maken dat men geneeskundig kan worden be handeld. Het is begrijpelijk, dat afge wacht zal moeten worden, hoe een en ander in de Ziekenfondswet nader zal worden omschreven. Het blijkt echter, dat het ontwerp Zie kenfondswet het werk der Ziekenhuis- verpleging in het gedrang zal brengen. De Federatie Friesland ondervindt dit thans reeds, daar de Mij tot bevordering van de Geneeskunde zich al op de ko mende wet aan het instellen is en de Ziekcnfoudsen van deze Mij zich ten doel gaan stellen de Geneeskundige behan deling ïri den meest uitgebreiden zin dus ook de behandeling door den specia list in de Ziekenhuizen te vergoeden, waarbij echter een weistandsgrens van f 1600 is gesteld. Het groote bezwaar is er nu in gelegen, dat deze welstands- grens de bevolking in twee groepen gaat verdeelen. In Friesland zijn vrijwel alle menschen lid van de Vereen, voor Zie kenhuis verpleging. Konden ze nu allen ook lid zijn van het Ziekenfonds, dan was het bezwaar niet zoo groot. Nu ech ter wordt het onmogelijk voor de Vereen, v. Ziekenhuisverpleging haar arbeid te blijven voortzetten, als tot op heden. De Voorzitter geeft in overweging, dat: a. bij de Mij tot bevordering van de Geneeskunde zal worden aangedrongen ieder op eigen terrein te blijven; b. bij den Minster en verder tér be- "oegder plaatse aan te dringen en po gingen in het werk te stellen het wets voorstel zoodanig gewijzigd te krijgen, dat de Vereenigingen voor Ziekenhuis verpleging hun eigen werk kunnen be houden en de Ziekenfondswet zich alleen zal uitstrekken tot het terrein van de huisartsen. Het blijkt, dat bij iedere wijziging van het ontwerp telkens meer de ideeën van de H.H. Geneeskundigen naar voren zijn gebracht en wel: a. een nog beter positie en b. een nog betere belooning, zoodat thans reeds vei lig kan worden aangenomen, dat een groot deel der gelden, die door de Re geering zullen worden beschikbaar ge steld aan hen ten goede zullen komen. Zou dit de bedoeling van den Wetgever zijn? Na deze uiteenzetting was er ge legenheid tot bespreking. Groningen wil zijn schouders mede on der deze zaak zetten. Men wordt reeds veel te veel gebonden aan de Mij tot bevordering van de Geneeskunde. Er is reeds teveel dictatoriale macht. Ook ds 1 Binnenland Vrees el ijk auto-ongeluk te Blerick. Conversie etaatsleeningen 1918. Buitenland. De toestand in Spanje. Duitschland bereidt tariefsver hooging voor. Hevige sneeuwval te Weenen. AGENTSCHAP: andere Federaties en Bonden gaan met het gesprokene accoord, waarop besloten wordt, een commissie samen te stellen uit de vertegenwoordigde organisaties. De commissie zal bestaan uit de H.H. J. H. Miedema, G. Zwiers, F. A. v. Ingen en C. Stolk. Rijksvoorschotten voor woningbouw. Het dagelijksch bestuur van den Nati- onalen Woningraad heeft zich tot de mi nisters van Arbeid, Handel en Nijver heid en van Financiën gewend met het verzoek de rente voor nieuw te verleenen Rijks voorschotten ingevolge de Woning wet evenals vóór den oorlog weer afhan kelijk te stellen van den koers der 3 pet obligaties Nationale Schuld. Wekelijksche vliegdienst naar Indië. De Ondernemersraad voor Neder- landsch-Indië heeft een adres aan de mi nisters van Waterstaat en van Kolomen gezonden, waarin adr. de vervanging van den veertiendaagschen vliegdienst door den wekelijkschen, waarvoor naar hem bekend is plannen op het oogenblik bij de Koninklijke Luchtvaart Maatschap pij aanhangig zijn in goedgunstige overweging aanbeveelt. De dienstregeling van thans werkt in hooge mate verwarrend, doordat de per landmail verzonden correspondentie van de eene week telkens door de luchtmail van de volgende week wordt achterhaald. Ongetwijfeld zou ondervanging van dit bezwaar het gebruik maken van de vlieg- post zoowel voor particuliere als voor zakelijke corespondentie nog belangrijk stimuleeren. Tevens wordt een verlaging van het luchtrecht, met name voor het drukwerk en de pakketpost bepleit, waardoor vol gens adr. met zekerheid te voorzien is, dat de ongebruikte vervoercapaciteit der vliegtuigen belangrijk zou afnemen en naar evenredigheid de rendabiliteit der vliegtochten zou vermeerderen. De postvluchten op Indië. Bij de K. L. M. is bericht binnenge komen, dat het 11e postvliegtuig, de PH- A.F.K. Zondagmorgen te 6.25 uur uit Ka- rats ji is vertrokken en te 9.45 uur te Jodhur geland. Vandaar vertrok het toe stel weer te 10.20 uur en arriveerde te 14.45 uur te Allahabad. Belangrijke vergadering. Blijkens een annonce in dit nummer hoopt de heer R. A. den Ouden, van 's Gravenhage, a.s. Donderdagavond in het Militair Tehuis te Middelburg te spreken over „Kerk en Vrede". Gaarne wekken wij onze lezers te Mid delburg en in de dorpen op deze belang rijke vergadering biji te wonen. Middelburg. Het garnizoen. Het Comité tot behoud van bet garnizoen" dat door zijn werken in 1922 het garni zoen voor Middelburg mocht behouden, kennis genomen hebbende dat het gar nizoen verminderd zou worden, heeft de laatste maanden zijn actie hervat om te trachten alsnog het geheele garnizoen voor Middelburg en Zeeland te behouden. Succes mocht tot nu toe niet verkregen worden. Het grootste struikelblok voor het behoud is wel „gebrek aan oefenterrein". In verband daarmede ward een schrij-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1