DE ZEEUW Het Geweten van RngerTrebern. IN UW PU V. ROSSEM's TROOST TWEEDE BLAD. Uit de Provincie VAN VRIJDAG 13 FEBR. 1931, Nr 114. HET TARWE-WETJE. De heer Gerhard Polak zendt aan de bladen een schrijven, waarin hij meedeelt, dat hij na eenige correspondentie een on derhoud heeft gehad met den heer Dr H. J. Lovink, waarvan het resumé door den schrijver als volgt werd vastgelegd: „In aansluiting met onze vruchtbare bespreking, gisterenmiddag hier gehouden, wensch ik het volgende op te merken. Indien het menggebod ook bij de bak kerij kan plaats vinden, ook dan nog zijn de meelfabrikanten in een gunstiger con ditie dan de meelimporteurs. Aanne mende, dat meelimporteurs en meelfa brikanten aan dezelfde verplichtingen en dezelfde controle zijn onderworpen, waar tegen immers geen bezwaar kan zijn, dan zal den meelfabrikanten ook de vrijheid gelaten moeten worden om het z.g. re- geeringsmeel zelf te mengen in hun fa brikaat, of het afzonderlijk te verzenden aan hun afnemers, zooals dit door de importeurs geschieden moet. De meelfabrikanten zullen van dit recht evenwel geen gebruik maken, tenzij de bakkers dit als eisch stellen. In de meel fabrieken veroorzaakt het vermalen van regeeringstarwe met andere geen extra kosten, terwijl de meel-importeurs ver plicht zijn daarvoor loon te betalen en speciale expeditie kosten hebben. Als resultaat van onze bespreking staat vast, volgens ons beider overtuiging: le. dat er voor de Regeering noch fi- nanciëele noch technische bezwaren be staan om de meelfabrikanten en meel importeurs dezelfde handelsverplichtingen op te leggen. 2e. dat door de maatregelen onder 1 genoemd, elke risico van fraude voorko men wordt, omdat bij goede organisatie door de regeering, de bedrieger alleen schade kan lijden en nooit eenige winst, waardoor het motief van bedrog vervalt. 3e. dat waar de opzet van de tarwewet is den Nederlandschen tarwebouw te be vorderen, o.m. door veredeling van kwa liteit, het belang van de tarwebouwers eischt te bevorderen, dat hun produc ten zooveel mogelijk direct de verbruikers bereiken als producten van Nederland- sche tarwe. Dit laatste wordt bevorderd, indien de bakkerij leert kennen de hoedanigheid van tarwebloem, gemalen uitsluitend van Ne- derlandsche tarwe. Hierdoor wordt ge schapen een afzetgebied voor de brood- bereiding, die thans ontbreekt. Deze zal zich handhaven wanneer het menggebod vervalt, indien de Nederlandsche tarwe zich aan de eisch en heeft aangepast. Het belang van meelfabrikanten zoomin als van eenig ander fabrikant is, dat zijn afnemers precies de gedetailleerde samen stelling van het fabrikaat kennen. Het belang van den Nederlandschen tarwebouwer eischt dus, dat de bakker leert mengen bloem van Nederlandsche tarwe met ander tarwemeel, zoodoende zijn de belangep van den Nederlandschen tarwebouwer in deze tegenovergesteld aan r die van de meelfabrikanten, toevallig in overeenstemming met die van de meel importeurs. Gelijk afgesproken ben ik voor een uit eenzetting met Minister Ruys of den heer Mr Spitzen, gaarne bereid, indien Uwer zijds of hunnerzijds mij bericht wordt, dat zulks qp prijs wordt gesteld." Belangrijker dan de geheele tarwe-wet is de vraag door welken invloed Dr Lo- vinks advies werd weggewerkt? Bij Kon. besluit is aan dhr J. Hel- fingu te Vlissingen op zijn verzoek met ingang van 1 Mei 1931 eervol ontslag verleend als onder-inspecteur van den ha venarbeid te Vlissingen. FEUILLETON door EVELYN EVERETT—GREEN. (Vrij naar het Engelsch.) 44.) o— Roger herinnerde zich.later altijd een zekeren Goeden Vrijdagmorgen, toen hij met Manners een meeting had bezocht, waar de laatste zou spreken. Er broeide iets. Stakingen waren aan de orde van den dag; vooral in de kolen- industrie was de verhouding tusschen de arbeiders en de mijneigenaars zeer ge spannen. In later jaren zag Roger ze nog voor zich, de menschen op de vergadering typen van meest uiteenloopenden aard. Sommigen met dierlijke harde gezichten, waarop zich een trek van blinde haat te gen het lot had vastgezet, anderen, wier gelaat de gespannen verwachting weer gaf voor hetgeen de spreker zou gaan zeggen. Er waren er, die bleek en uitgeput in doffe onverschilligheid zaten te luis teren, terwijl nog anderen op een meelij wekkende wijze de kruimkens hoop tot zich namen, die men hun voorhield, ter wijl zij al dien tijd wisten, dat men hun steenen voor brood gaf. Hij zag 'er lie den, die onbekend met het doel der verga dering, met de anderen i-n de zaal waren gekomen, omdat 't er licht en warm was, en misschien omdat zij hoopten, aan het Weer veeuitvoer naar België. De invoer van herkauwende dierpn in België over de grensstations Middelburg en Selzate is met ingang van 13 Februari weer opengesteld. Door den Commissaris der Konin gin is benoemd tot lid der Gezondheids commissie, zetel Oostburg, voor het tijd vak van heden tot 1 Juli 1934, dhr J. A. H. Hermans, arts te IJzendijke. middelburg. Onder leiding van den voorzitter Mi De Veer vergaderde giste ren de af deeling Middelburg van den Ned. Militairen Bond, wier werkzaamheid zich in hoofdzaak bepaalt tot het in stand houden van het Militair Tehuis alhier. De secretaris en de penningmeester ga ven in hunne verslagen een duidelijk beeld van den gang van zaken in het af- geloopen jaar. De huisvader en -moeder deden al het hunne om het Tehuis te maken tot een „thuis" waar men gezellig en huiselijk, na dè vermoeienissen van den dag, kan toeven. Door het organiseeren van z.g.n. gezel lige avonden en het houden van lezin gen met en zonder lichtbeelden, werd getracht de aantrekkelijkheid van het Te huis Le vorhoogen. Hoezeer dit door de militairen op prijs werd gesteld, bleek uit het bezoek. Niet minder dan 2(562 bezoeken werden in het Tehuis gebracht; een getal, dat met het oog op het kleine garnizoen tot tevredenheid stemt. In het Tehuis werd een nieuwe rook verdrijver aangebracht in de groote bo venzaal; de muur in de gang werd op geknapt; tafeltjes werden gerepareerd; nieuwe tafelkleeden aangeschaft etc. Met medewerking van het hoofdbestuur wer den de noodige herstellingen aangebracht aan het gebouw. De afdeeling telde in 1930 217 leden. Zij ontving subsidie van het hoofdbestuur en van de Staten van Zeeland, wat met dankbaarheid werd gememoreerd; van particuliere zijde werd zij verrast met een legaat van wijlen mej. M. P. Bree- man; van mevrouw van Woelderen Sprenger werd een collectie boeken ont vangen, welke gaarne werden opgenomen in de bibliotheek. Met waardeering werd ook gewag gemaakt van de medewerking der vereeniging Burger Pro Rege en van den steun van enkele kerkeraden. De wensch werd gehoord dat meerdere per sonen steun boden en meerdere kerke raden, bij de verdeeling der gecollecteer de gelden voor inwendige zending, het Tehuis gedachten. Het gaat toch om de belangen van de Zeeuwsche jongelingschap. De exploitatie-rekening over 1930 sloot met een nadeelig saldo van f 18.05. De vergadering herkoos tot bestuurs leden de heeren Mr De Veer, voorz.; Ds Tjebbes, seer.; en J. A. Vertregt. Zij vormen met de heeren G. W. Graafhuis, penningmeester, Bogardstraat, D 34, Mr Lantsheer en Ds van Empel het bestuur. Kloetinge. Donderdagavond vergader de de Raad dezer gemeente. Aauwezig alle leden. Na opening der vergadering spreekt de voorzitter de gebruikelijke Nieuw jaarsrede uit, welke door dhr Eversdijk wordt beantwoord. Ingekomen zijn o.a.: Goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan van 'n geldleening, groot f 10.000. Kon goed keuring van de verordening op de heffing van rechten voor het ophalen van het huisvuil. Verdagingsbesluit goedkeuring begrooting 1931. Bericht van definitieve vaststelling der gemeente-rekening over 1929. Circulaire betreffende het heffen van belasting op aankondigingen teneinde het veelvuldig voorkomen van vreemde woorden daarin te doen verminderen. Voor kennisgeving aangenomen. Schrij ven van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier, waarbij deze bericht, dat hij wegens financieele moeilijkheden de bijdrage aan deze gemeente in de kos ten der wijkverpleging intrekt. Dhr Buitenhuis vraagt, of de gemeente hiervan nadeel heeft. De voorzitter zegt, dat de gemeente een inkomst van f 40 derft. Dhr Straub zou gaarne zien, dat de bij drage der gemeente aan de vereeniging voor wijkverpleging met f 40 wordt ver minderd aangezien deze vereeniging bij na elk jaar geld overhoudt. De voorzitter en dhr Everdijk zeggen, dat er over '29 een tekort was De uitkom sten van 1930 zijn nog niet bekend. Be sloten wordt deze zaak aan te houden tot een volgende vergadering. Schrijven va® het circus Gleich om in deze gemeente enkele voorstellingen te mogen geven. Wordt voor kennisgeving aangenomen. B. en W. stellen voor aan K. Meulpol- der alhier over 1929 en 1930 een vergoo ding te geven van f 10 per jaar voor het verstrekken van vuur en schoonhouden der gemeentekamer voor en na het ge bruik door den Rijksontvanger. De heer Straub is tegen eenige vergoe ding en zou zich stipt aan het huur contract houden. Bij de verhuring is re kening gehouden met schoonhouden enz. der gemeentekamer, vandaar dat de huur niet zoo hoog gesteld is. Alleen voor vuur en licht kan volgens het contract door den huurder iets in rekening gebracht worden. Hij stelt voor een bedrag van f 5 per jaar te geven, welk voorstel niet wordt ondersteund. Na eenige bespreking wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Betreffende de notulen der vorige ver gadering merkt dhr Straub op, dat hij bij de rondvraag ter sprake heeft gebracht, dat het een verkeerde toestand is, dat door de demping van den sloot achter het erf van M. van Iwaarden, diens afvalwa ter enz, over den weg loopt. Hij zou gaarne zien, dat in het vervolg zijn ge zegden ook opgenomen werden in de no tulen. Vaststelling jaarwedde van een nieuw te benoemen gemeenteveldwachter. Van het Burg. Armbestuur is bericht ingeko men, dat het gedeelte van het armbui3 bewoond door den veldwachter, mei in gang van 1 Mei 1931 niet meer aan de gemeente verhuurd zal worden, aange zien het armbestuur dit gedeelte nood'g heeft. De voorzitter zegt, dat zulks een groote moeilijkheid zal opleveren. Dhr Straub vraagt, of wellicht door eenige bijbaantjts het salaris nog wat hooger kan wonlen. De voorzitter en dhr van Liere zeggen, dat de Commissaris der Koningin juist tegen zoodanig stelsel is, en dat de jaarwedde 'van dien aard moet zijn, dat de veldwachter een onaf hankelijke positie heeft. Dhr Straub merkt op, dat een aan- i vangsjaarwedde van f 1200 te laag is, de emolumenten zouden dan ook. moeten vervallen. Dhr de Rijk vindt, dat een veldwachter Ter diamanten bruiloft. Het echtpaar Driessen-van Crey te Dinther vierde zijn diamanten bruiloft. Uren uit den omtrek kwamen de belangstellenden hun gelukwenschen aan het jübileerende paar aanhieden. Een Brahantsche amazone op weg naar het festijn. „Mengelberg", een fraai tulp op de groote tentoonstelling van winterbloemen, welke onder uspiciën van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem in het Krelagehuis gehouden wordt. behoorlijk bezoldigd moet worden, opdat hij juist een onafhankelijke positie zou hebben. Hij had gedacht de aanvangs- jaarwedde te stellen op f 1400, doch aan gezien hij verwacht, dat een voorstel van hem niet zal worden aangenomen, zal hij zich bij het voorstel van B. en W. neer leggen. Hierna wordt de volgende jaarwedde- regeling vastgesteld: Aanvangsjaarwedde f 1200, woninghuur f 150 (wordt algemeen te laag gevonden, doch kan later worden verhoogd indien zulks noodig mocht blij ken) toelage voor kleeding en schoeisel f 125, toelage voor geneeskundige behan deling f 25, toelage voor onderhoud rij wiel f 25, hierbij komen vier twee-jaar- lijkscho verhoogingen van f 75. Voorts moet bij aanstelling worden verstrekt de uniformkleeding, bewapening, sohoeisel en een rijwiel. Met alg. st. wordt besloten het gasbni- zennet in deze gemeente tot in de buurt schap de Groe uit te breiden onder toe zegging der vereischte garantie. Hierna volgt een bespreking betreffen de plannen bouw afzonderlijk gymnas tieklokaal of gecombineerd met een lokaal voor vergaderingen en uitvoeringen. De voorzitter deelt mede, dat de ge- meentebouwkundige voorloopige plannen en ramingen heeft gemaakt. Een afzon derlijk gebouw wordt geraamd op 10.000 tot 11.000 gld, gecombineerd met een ver gaderlokaal f 18.000 f 19.000. Hij vraagt zich af, of het wel gewettigd is in dezen moeilijken tijd een dergelijke uitgaaf te doen. Hij zou gaarne zien, dat althans voorloopig geen besluit hieromtrent werd genomen. Dhr de Rijk acht het geven van onder wijs in lichamelijke oefeningen van groot belang en voorziet, dat de gemeente toch een dergelijk gebouw zal moeten stichten. Hij wil zulks doen op de voordeeligste wijze. Dhr Buitenhuis vraagt zich af of 1 Jan. 1932 of 1 Jan. 1936 de uiterste datum is om in het bezit te zijn van een gebouw voor lichamelijke oefening. Indien de laatste den datum is zou hij niet zoo vlug van stapel willen loopen. Dhr Straub is voor het geven van on derwijs in lichamelijke oefening. Nu hij evenwel de ramingen hoort, kan hij er zich volkomen mee vereenigen, dat de bouw wordt uitgesteld. Ook dhr de Rijk kan zich, gezien de bijzondere omstandigheden, er mee ver eenigen dat voorloopig eens wordt afge wacht. Dhr Buitenhuis stelt voor te besluiten nadere inlichtingen betreffende deze aan gelegenheid in te winnen en af te wach ten, tot betere tijden aanbreken. Dit voor stel wordt met 4 tegen 3 st (dhrn Straub, Hoogstraate en Eversdijk) aangenomen. Hierna volgt benoeming leden en plaatsvervangende leden van de stem- bureaux voor de verkiezing van Staten leden en Gemeenteraad. Het hoofdstembureau voor de verkie zing van den gemeenteraad wordt als volgt samengesteld: leden: M. Eversdijk, W. N. van Liere, R. Buitenhuis en F. de Rijk, plaatsvervangende leden: P. D. Hoogstraate, J. Straub en C. Zweedijk. Vastgesteld wordt een verbod om de Schoolstraat te berijden met motorrijtui gen in de richting KapelleGoes. Voorstel van Burg. en Weth. om toe te staan, d§,t het vermoedelijk achter G. Harinck te stichten gebouw, wordt ge bouwd in het verlengde van den aan de 'Schoolstraat uitkomenden gevel van de slagerij van J. Eversdijk, terwijl de noor delijke zijgevel moet worden gebouwd met in acht nemen van den door den Rijks waterstaat eventueel te geven voorschrif ten. De heer Hoogstraate wijst eT op, dat, wanneer aldaar gebouwd wordt een zeer gevaarlijke hoetk ontstaat. De heer Straub acht dit niet juist, hij vindt dat door bouwen van een woning de toestand juist verbeterd wordt. Na eenige bespreking wordt het voorstel van B. en W. met al- gemeene stemmen aangeuomen. einde van den een of ander een kop koffie op te loopen. Plotseling werd Roger door de stem van den redenaar uit zijn waarnemingen opgeschrikt. Hij gevoelde als het ware, dat Manners anders sprak dan gewoon lijk. „We gaan allen gebukt onder het egoisme, de gulzigheid en slechtheid van het menschelijk hart," hoorde hij hem zeg- gij. „En we hebben het recht, daartegen in opstand te komen en den Eeuwigen God Zijn hulp af te smeeken. Mogelijk hebben jullie nooit over hulp van die zij de gedacht. Mogelijk weet ge niet eens, dat heden alle kerken gevuld zijn met men schen, die ja, wat doen ze? Zij geden ken naar hun van hun prille jeugd is bij gebracht, een gebeurtenis, die de vreese- lijkste misdaad inhoudt, die ooit in de wereld plaats heeft gehad. De onschul dige lijdend voor de schuldigen, en dat niet uit bekrompen woede of bijgeloovige verblindheid, doch om een Godheid wel gevallig te zijn, die terzelfdertijd wordt afgeschilderd als de Algoede, de Waar achtige, Volmaakte, de Eeuwig Recht vaardige. Laat die theologen hun goochelen met woorden om de monsterachtige misdaad weg te cijferen, waarmede zij God willen eeren. Daar gaat het niet om ik ge bruik dit beeld slechts, om te illustreeren, wat wij dagelijks om ons heen zien gebeu ren: de onschuldigen lijden voor de schul- nenaren, en de geestelijkheid preekt ge duld, berusting en wijst op het leven van den Heiland, om den mensch in bedwang te houden. Neen, vrienden en broeders, als er een God boven ons is, en Die i s er, anders zou ons geval hopeloos zijn dan is Hij er een van rechtvaardigheid en liefde. Een, die niets weet van des dui vels dogma, dat de onschuldigen moeten lijden voor hen die zondigden. Tot Hem moeten wij opzien, tot Hen kan het nim mer te- laat zijn om hulp af te smeeken, zij het ook uit de diepste diepte, waar wij zelf geen uitweg kunnen zien." Roger zat strak voor zich heen te sta ren, alle bewustzijn van plaats en tijd had hij verloren. Het was, of er in zijn hart een strijd gevoerd werd; sympathie voor het gesprokene en dan toch weer: een zich verzetten tegen hetgeen hij had hoo- ren verkondigen. En toen kwam uit de menigte één gelaat naar voren, een ge laat, dat hij kende, een gelaat dat sprak van inwendigen ernst en van vast geloof, vader Marquire. Een poos later bevond hij zich op straat, wandelend naast den man, die gesproken had. Hij zag de kerkgangers huiswaarts keeren, sommigen met be traande gezichten, allen met een uitdruk king van plechtige ernst op hun gelaat. En hij hoorde Manners losbarsten: „Daar gaan ze zij die hun smart en sympathie verspillen aan iets, dat in den grond een leugen moet zijn. Christus werd ter dood gebracht juist doch zoo zjjn honderden duizenden Christenmarte laren gestorven, om voor altijd vergeten te worden. Dat is niet de grond van hun rouw dat Christus stierf. Waarover zij in zak en asch verkeeren, is dat Hij zou gestorven zijn voor hen de on schuldige voor den schuldige. Laat ze nu hun Bijbels van het begin tot het eind nazoeken, althans het Nieuwe Testament, waaruit hun geloof is opgebouwd, dan zullen zij, behoudens misschien een enkele zinsnede van hetgeen Paulus gezegd zou hebben, geen sylabe vinden, die voed sel geeft aan de veronderstelling, dat Christus stierf, om de zonden der men schen te verzoenen. Dat heeft de kerk uitgevonden om haar eigen doeleinden te dienen. En ik dank God, dat niets in de Evangeliën daarop wijst, anders zou het mij niet mogelijk zijn, in Hem te geloo- ven." Roger zweeg. Allerlei gedachen door kruisten zijn hoofd. Hij was tot in 't diepst van zijn ziel getroffen door hetgeen zijn metgezel gezegd had. Bijna zonder verder een woord te wisselen gingen de twee bij den naasten hoek uiteen, ieder in eigen gedachten verdiept, beider gelaat met een strakke, afwezige uitdrukking, die tot verdere explicaties niet uitlokte. Dienzelfden avond zat Roger bleek en met een uitdrukking van vermoeidheid op zijn gelaat bij 't vuur met Noel Bray, wien hij vertelde van zijn ervaringen van dien morgen en van hetgeen Manners gezegd had. 't Mocht eigenlijk vreemd heeten, dat Roger iemand als Noel Bray kennis deed nemen van de roerselen zijner ziel; Noel Bray, die gezegd had, dat voor hem alle gezindten gelijk waren. Maar er bestond nu eenmaal tusschen de beide jonge men schen een band van wederzijdsch vertrou wen, ontstaan uit hun gewoonte, voortdu rend van gedachten te wisselen. Roger sprak en de ander luisterde, rookend en peinzend en voor een poos zwegen beiden. „Wel, Manneers heeft volkomen het recht om den Bijbel te verklaren, zooals het hem belieft, maar wanneer hij be weert, dat er in de Evangeliën niet ge duid wordt op het zoenoffer van Christus, dan gaat hij te ver. Ik beweer niet, dat ik zooveel van de Schrift weet als som mige menschen, maar ik weet, dat de profeet gezegd heeft: „Zie, het Lam Gods, dat de zonden der wereld wegneemt" en omdat hier tot de joden gesproken Wordt, die altijd een lam plegen te slachten als symbool van zonden wegneming, kan dit woord niet misverstaan worden. Voor de joden is het slechts voor één uitlegging vatbaar. Ook in de Openbaringen lezen we van het Lam, dat ter slachtbank ge leid wordt en hier met dezelfde bedoe ling: wegneming der zonden. Ik denk, dat èr in de Schrift nog genoeg te vinden ia, dat hierop wijst. In ieder geval heb je hier al twee aanhalingen, nog buiten het geen Paulus heeft gezegd." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5