No. 114 Vrijdag 13 Februari 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Kendrikse Co's Bank N.V. Goes Assurantie-Mij „DE NEDERLANDEN van 1845" EERSTE BLAD. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Verzekeringen op elkgebied Gorge/ droogt Staten-Generaal Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Directeur-Hooidredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, Iranco per post, !3.~ Losse nummers10.05 Prijs der Advertentien: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Werkloosheidsdebatten. In de Tweede Kamer is gisteren in ver band met de interpellaties van de hee- ren de Visser en v. d. Tempel een be spreking begonnen over het vraagstuk van de werkloosheid. Voor zulk een bespreking bestaat alle reden. De plaag der werkloosheid grijpt steeds meer om zich heen en het verdient toejuiching, dat daaraan ook in het par lement volle aandacht wordt geschonken. De vraag mag echter gesteld: wat be doelt men nu eigenlijk met deze inter pellaties. Is het werkelijk de bedoeling de werk- loozen te helpen en den economischen toestand te verbeteren, of zijn het mo tieven van p o 1 i t i e k e n aard, die hier den doorslag geven? Wat den Communist betreft is het ant woord niet twijfelachtig en het is dan ook niet noodig aan zijne interpellatie en de onzinnige eischen, die daarbij ge steld werden, ook maar een woord te verspillen. Met de interpellatie van den Soc.-De- mocratischen afgevaardigde staat het wel eenigszins anders. In een gematigde rede, die zich gun stig onderscheidde van de daverende oor logsfanfares in „Het Volk" heeft deze ver schillende punten, die hierbij de aan dacht trekken, behandeld. Nieuwe gezichtspunten heeft hij daar bij niet geopend. Van een „scherpe aan klacht" tegen de Regeering, zooals deze interpellatie reeds bij voorbaat was aan geduid, was geen sprake. Verschillende maatregelen werden ge vraagd, die door de Regeering reeds zijn voorbereid, terwijl enkele andere punten, die genoemd werden, nog niet (groote Waterstaatswerken, die langdurige voor bereiding eischen) of in 't geheel niet (be langrijke uitbreiding van den duur van den leerplicht, wat ontzaglijke kosten zonder vermindering van de werkloos heid met zich brengt) voor uitvoering vatbaar zijn. Als de verdere bespreking in derizelf- den toon wordt gehouden, dan kan hier van een vruchtdragende behandeling van het vraagstuk sprake zijn. Wij vreezen echter, dat het anders zal gaan. De S. D. A. P. heeft ook al in ver band met de concurrentie van de zijde der Communisten behoefte aan agitatie. Er moet gedemonstreerd worden en ge protesteerd en... geapplaudiseerd. En daarvoor moet het thans aangevan gen debat de stof leveren. En daarom zal het vandaag wel gaan: van dit hout zaagt men planken. De leiders van de S. D. A. P. weten opperbest, dat het hier een zeer moei lijk vraagstuk betreft. Het is hun niet onbekend, dat in Engeland, waar de Ar- beidersregeering het bewind voert, min der gedaan wordt dan hier en dat deze regeering zelfs overweegt verlaging van de loonen en vermindering van de werkloosheidsuitkeering. Zij weten zeer goed, dat we hier staan voor een vraagstuk van internationalen aard, evenals het hun bekend is, dat het er met 's Rijks financiën nu niet zoo gun stig voorstaat. Maar wat wil men? De Communisten voeren een groot woord ende verkiezingen nade ren. Schreef niet dezer dagen „Het Volk", dat voor verschillende partijen de eer ste zorg is, hoe de werklooze arbei ders in hare rijen te behouden of te krij gen? Daarom zal bij het verdere debat wel een anderen toon worden aangeslagen. Liberaal voorstel tot bestrijding der werkloosheid in Engeland. Sir Herbert Samuel diende in het En gelsche Lagerhuis een resolutie in, waar in het bekende middel der liberale partij tegen de werkloosheid is opgenomen, be staande uit voorstellen voor het uitvoe ren van werken van openbaar nut door middel van nationale leeningen. In den dienst der leeningen sou ten deele voor zien worden door het Wegenfonds en een belasting op de waardevermeerdering van den grond, die een gevolg zou zijn der uitgevoerde werken. Samuel beweerde, dat er zich in de banken belangrijke bedragen bevinden, beschikbaar voor nuttige werken, maar hij wees er op, dat de liberalen geen lee ningen willen uitgeven, vóór de bepaalde voorstellen zijn aangenomen. Mac Donald verklaarde, dat de regee ring gaarne de resolutie aanneemt in den geest waarin zij is ingediend. Hij zei verder, dat de regeering besloten was om zoo spoedig mogelijk de ontwikkeling van den landbouw en het wegennet te bevor deren, evenals de uitvoering van een pro gram voor den bouw van woningen en de opruiming van krotten en de invoe ring eener belasting op de waardever meerdering van terreinen. De eerste-minister waarschuwde het Lagerhuis voor financieels moeilijkhe den: hij herinnerde er aan, dat de ge ruchten der afgeloopen week over een leening voor de nationale ontwikkeling ernstige gevolgen hebben gehad. Hij. deed een oproep voor een groote nationale in spanning, om de regeering in staat te stellen haar program uit te voeren. H'j smeekte het land zijn pessimisme op te geven, dat grooten indruk maakt op het vasteland. De uitwerking der rede van Snowden. Naar uit Londen gemeld wordt, heeft de rede van Snowden niet alleen in het Lagerhuis, maar ook op de beurs een ge weldigen indruk gemaakt, die zich uitte in een ernstige daling der Engelsche staatspapieren, waar een verlies van niet minder dan 13 millioen pd. st. mee ge moeid zijn. De indruk op den extremistischen vleugel der arbeiderspartij en op de krin gen der arbeiderspartij in het land over het algemeen is zóó ernstig, dat men overal stemmen hoort opgaan, die zijn aftreden eischen. Storm boven Engeland en het Kanaal. Boven geheel Engeland en het Kanaal woedt een hevige storm. Men vreest, dat een vaartuig van de kustwacht met de geheele bemanning is vergaan. Men had bericht ontvangen, dat het schip met ge broken masten in het Kanaal ronddreef. Uit Portsmouth uitgezonden sleepbooten konden het schip echter niet vinden. Alle schepen van de Kanaal-diensten hadden zeer groote vertraging. Toen de „Canterbury" uit Galais te Dover binnen kwam, bleken twee ruimen geheel onder water te staan. De opvarenden verklaar den, dat in het Kanaal golven van 10 M. hoogte stonden. Te Folkestone werden fietsers door den storm van hun fiets geworpen. Uit den Duitschen Rijksdag. In den Rijksdag werd een communis tisch voorstel, strekkende tot oogenblik- kelijke staking van de Herstelbetalingen, met 314 tegen 58 stemmen verworpen. Een voorstel van de Landvolksfractie, eveneens terzake van de Youngbetalin- gen werd verworpen. Aangenomen werd een voorstel van de Economische Partij, waarbij een termijn wordt geëischt voor de tot nu toe aan den vroegeren vijand gedane leveranties. Verworpen werd voorts een voorstel volgens hetwelk Duitschland in verband met het volledig echec van den Volken bond voorbereidingen zou moeten treffen om uit den Volkenbond te treden. Aangenomen werd een resolutie waar bij geëischt wordt maatregelen te nemen om de in het verdrag van Versailles ver vatte schuldparagraaf, door de bijeenroe ping van een internationale Commissie van onpartijdige deskundigen, nader ta onderzoeken. Wat de oorlog gekost heef*. In de vier jaren van den oorlog hebben 11.000.000 menschen den dood gevonden, dat is één in elke 13 seconden. Meer dan 19.000.000 werden gewond, genoeg om Spanje te bevolken, indien dit land onbewoond zou zjjn. Met het geld, dat de oorlog gekost heeft f 120.000.000.000 zou het mo gelijk geweest zijn, elk gezin in de Vereen. Staten van Amerika, Canada, Australië, Groot-Brittannië en Ierland, Frankrijk, Bel gië en Rusland, een huis van f6000 met 5 H. A. grond en f3000 aan meubelen te schenken. Tevens zouden er voor elke 20.000 fa milies een ziekenhuis, een universiteit en scholen beschikbaar zijn geweest, be nevens salarissen voor onderwijzers, ver pleegsters, doktoren en professoren. Dreigende toestand in Spanje. De toestand in Spanje schijnt weer zeer ernstig te zijn. De spanning neemt toe. Te Madrid heerscht blijkbaar de staat van beleg. Het geheele garnizoen ligt alarm- nereid in de kazernes. Alleen de hooge officieren hebben verlof zich op straat te begeven. De hoeken der straten zijn door een sterke politiemacht bezet. Bereden patrouilles doorkruisen onophoudelijk de stad. Desondanks kwam het op verschil lende plaatsen tot betoogingen, die echter voorloopig nog een onschuldig karakter droegen. Te Cadiz is opnieuw de algemeene sta king uitgeroepen. Behalve de levensmid delenwinkels waren alle zaken gesloten. Te Granada kwam het tijdens een betoo ging van werkloozen tot ernstige botsin gen. Er hadden talrijke arrestaties plaats. Korte Berichten. Ten nadeele van de Evangelische ge meente te Frankfort is een bedrag "an 136.700 mark verduisterd door den koop man Friedrich Nagel, die jaren lang voor zitter van de Duitsch nationale fractie in den gemeenteraad is geweest. Nagel heeft het geld besteed voor zijn corsetten- fabriek, die met steeds grootere moeilijk heden te kampen had. Aan boord van de Fransche duik boot „Ariane", heeft Donderdag in de machinekamer een ontploffing plaats ge had tengevolge waarvan drie man der équipage min of meer ernstige verwon dingen opliepen. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat daar 12 jeugdige communisten wegens samenzwering tegen den staat tot gevan genisstraffen van 1 tot 12 jaar zijn ver oordeeld. Onder de veroordeelden bevin den zich ook enkele vrouwen. Het proces heeft verscheidene weken geduurd e*n werd met gesloten deuren gevoerd. Op de kap van het gebouw van het Nationale Instituut voor radio-omroep te Brussel is gisteravond een bom ontploft. Alle ruiten zijn gebroken. Er is een onder zoek ingesteld. WEKELIJKS EEN INDIë-VLUCHT? Plannen der K. L. M. toegejuicht. Aneta heeft in verband met het voor nemen van de K. L. M. om zoo zulks financieel mogelijk zal blijken, in den loop van dit jaar den halfmaandelijk- schen vliegdienst NederlandIndië v.v. om te zetten in een wekelijkschen dienst, een enquête ingesteld onder een vijftig tal groote lichamen die belang hebben in Ned.-Indië. Het resultaat van deze enquête heeft in de eerste plaats aangetoond, dat de meeste der groote maatschappijen thans reeds een druk gebruik maken van de luchtmail op Indië, terwijl algemeen de plannen der K. L. M. worden toege juicht. Een bezwaar van den tegenwoordigen i gang van zaken is toch juist, dat bij een wekelijksche zeemail en een veertien- daagsche luchtmail de telkens per eerst- vertrekkende gelegenheid verzonden stukken, elkaar gedeeltelijk achterhalen. Als voornaamste argument ten gunste van een wekelijksche luchtmail wordt aangevoerd de te verkrijgen regel maat. De postvluchten naar en van Indië. Het 11de postvliegtuig is gister om 6 u. 5 uit Bagdad vertrokken en om 12 u. 35 te Boesjir aangekomen. Het 9de retourvliegtuig is om 5 u. 45 uit Bagdad vertrokken en moest om 12 u. 40 wegens het buitengewoon slechte weer een tusschenlanding maken te Aman. Om 15 uur vertrok het vliegtuig vandaar en arriveerde om 16 u. 30 te Gaza. Alles wel; vandaag verder. Onze verhouding tof België. Enkele leden der Eerste Kamer achten het volgens het voorloopig verslag over de Begrooting van Buitenlandsche Za ken gewenscht, dat zoo spoedig mogelijk voor de Nederlandsch-Belgische proble men een goede oplossing worde gevon den. Eenige leden, die met voldoening ken nis hadden genomen van de mededee- ling in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, dat de Regeering, met be- Aan Dr C. J. Vinkesteyn is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als inspec teur der Gymnasia, met dankbetuiging voor de door hem in deze betrekking bewezen diensten. trekking tot het kanaal, dat de kenmer kende eigenschappen zou hebben van hel dus genaamd „Moerdijkkanaal", nog steeds op het standpunt staat van het Memorandum van 7 Mei 1929, zouden niettemin naar aanleiding van voren staande mededeelingen, nadere inlichtin gen wenschen o.m. of de Minister bereid is mede te deelen, in welke richting bij de onderhandelingen over een concessie, ten aanzien van de verbetering van het Hel legat, getracht is het beginsel vareci prociteit tot zijn recht te doen komen. Een „Tribune"-quaestie. De inspecteur der openbare leeszalen en bibliotheken heeft de uitbetaling van het rijkssubsidie aan de openbare lees zaal en bibliotheek te Hilversum stopge zet wegens de weigering van het bestuur, aan zijn verzoek te voldoen om de „Tri bune" uit de openbare leeszaal te weren, overeenkomstig art. 4 der rijkssubsidie voorwaarden. Verhoogde belasting op sigaretten. De Nederlandsche Bond van Sigaren- winkeliersvereenigingen heeft heden den minister van Financiën een telegram ge zonden, waarin een spoed-audiëntie wordt aangevraagd in verband met het voor stel tot verhooging van. de tabaksbelas ting op sigaretten. Loonverlaging voor landarbeiders. Het bestuur van de afdeeling Voorne van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, heeft aan de leden bekend ge- maaJkt, dat de crisis-commissie, die op de ledenvergadering van Maandag 2 Febr. j.l. is benoemd, heeft besloten, om in ver band met den onhoudbaren toestand in den landbouw, de toch al zeer lage loo nen van de landarbeiders met ingang van Maandag 16 Februari met 5 cent per uur te verlagen. Bovendien zullen in den vervolge geen rusttijden meer worden doorbetaald en dus alleen voor den 'zuiveren werktijd loon worden betaald. Malaise in de scheepvaart. Naar aanleiding van de malaise in de scheepvaart, tengevolge waarvan vele schepen moeten worden opgelegd, beeft o.a. de Holland-Amerikalijn bezuini- gingsmaaregelen getroffen, welke weldra nog verder zullen worden uitgebreide Reeds eenigen tijd geleden zijn er ontsla gen gevallen onder bet walpersoneel en ook onder het kantoorpersoneel zijn menschen ontslagen. Door het opleggen van schepen komt er eveneens een overcompleet aan officie ren en daarom heeft de directie besloten 30 van de jongste officieren van de vloot (vierde stuurlieden) te ontslaan. Dezo maatregel is nog niet van kracht, omdat de schepen, waarop deze stuurlieden va ren, nog niet binnen zijn. Zoodra dit ech ter het geval zal zijn, wordt dezen men schen ontslag aangezegd. Tevens zullen er dan eerste, tweede en derde stuurlui in rang wpr^t». teruggen;, Binnenland. De Tweede Kamer over het werkloos heidsvraagstuk. Economische voorlichting hij Buitenland sche Zaken. Wekelijksche Indië-vluchten? Buitenland. Dreigende toestand in Spanje. De moeilijkheden voor het Engelsche Ka binet. De Paus voor de radio. AGENTSCHAP: Dr A. R. Zimmerman. Daar in het begin van Maart de zittin gen van de Anglo Mexican Special claims Gommission te Mexico-Gity wor den hervat, zal de president der com missie dr A. R. Zimmermann zich eerst daags weder daarheen begeven. met Wybert. Dii kam U ov«rü! onbemerkt doea, Wybcrt w-.eS verkoudheid ca Usuittiag «a Kikwikt Uw a-ie.T.boidea A 25.45 en 65 eU. HET DEPARTEMENT VAN ARBEID. De Eerste Kamer over de werkloosheids bestrijding. Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over hoofdstuk X der Rijksbe- grooting voor 1931 is het volgende ont leend: Algemeen was men van meening, dat de werkloosheid het cardinale vraagstuk is van dezen tijd en dat in de eerste plaats het dep. van Arbeid, H. en N. zich met de oplossing ervan behoort bezig te houden. Enkele leden achtten het drin gend gewenscht, dat ook de werkgevers zouden bijdragen in de kosten der werk loosheidsverzekering. Uit den aard der zaak ondervond dit tegenspraak van de zijde van hen, die van oordeel waren, dat onder de tegenwoordige omstandigheden geen nieuwe lasten op de bedrijven mo gen worden gelegd. Maatregelen werden gevraagd in zake toezicht op vreemde arbeiders Volgens eenige leden is h zeer ge wenscht, mede met het oog op de groote werkloosheid, dat een einde wordt ge maakt aan de nog bestaande abnormale werktijden en dat die wet zoo spoedig mogelijk op alle arbeiders toepassing zal vinden. Andere leden merkten op, dat ons land aan de spits van alle landen staat, wat betreft de toepassing van den achturigen arbeidsdag. TWEEDE KAMER. Voordracht Hooge Raad. De Kamer had gisteren allereerst een voordracht op te maken voor de vervul ling van een vacature in den Hoogen Raad. Op de voordracht weTden geplaatst: als no. 1 dr L. A. Nijpels, advocaat en procu reur te Den Haag; als no. 2 dr J. A. F. van Asperen, raadsheer in het ge rechtshof te Den Haag; en als no. 3 dr G. A. Servatius, vice-president van de arrond.-rechtbank te Amsterdam. DE WERKLOOSHEID. Interpellatie-De Visser en Van den Tempel. Aan de orde zijn dan de interpellaties- De Visser en Van den Tempel inzake de werkloosheid en de crisis in het bedrijfs leven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1