Staten-Generaal Uit de Provincie i a -'if- s - v ||I I Zoeklichtjes. TWEEDE KAMEK. STEUN AAN DE AARDAPPELMEEL-INDUSTRIE. De Minister weigert medewerking voor rentelooze voorschotten. Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp: steun aan de aardap- pelmeelindustrie. I)e Minister van Binnen 1. Zaken en Landb. merkt op, dat door het vastloopen van den voor raad aardappelmeel ook de credietverlee- ning is vastgeloopen. De boeren kregen geen crediet op de onverkochte voorra den en konden dus geen kunstmest, zaai en pootgoed aanschaffen. En zoolang dit niet kan, is het gevaar niet denkbeel dig, dat de volgende oogst schraal zal zijn. Daarop volgt dan weer als natuur lijk gevolg het ontbreken van de middelen om den volgenden oogst te vergrooten. Daarom is het geboden, hier hulp te ver- leenen, omdat de geheele landstreek ach terop geraakt. Op welke wijze en vooral in welke mate moet nu de overheid steunen? De overheid moet nu de industrie over het doode punt heen leiden door te trach ten ,de opgehoopte voorraden te finan cieren. De voorschotten zullen bedragen voor den oogst 1929 anderhalf millioen, voor den oogst 1930 twaalf ton. De voorgestelde maatregelen zullen zoo ruim mogelijk worden toegepast. Practisch beteekent „renteloos" een steun van f 90.000 per jaar. Zou men meenen, dat daardoor de streek beter ge holpen zal worden? Beslist de Kamer ech ter in dien zin, dan dringt zij de regeering uitgaven op, die zij niet noodig acht. Bo vendien is het de vraag, of het billijk zou zijn tegenover andere bedrijfstakken, die ook in moeilijkheden verkeeren en wier bedrijf seven wicht verstoord is. Het wetsontwerp beoogt niet steun uit de Staatskas; de opzet is, de financiering van de voorraden mogelijk te maken. Daar van kan de regeering niet afwijken. Zij is zoo ver gegaan als mogelijk is. Het crediet renteloos maken zou niet zijn een stapje verder gaan, maar zou het ontwerp geheel en al denatureeren. Wal het opruimen der voorraden betreft, met den heer Bra.at is spr. het eens, dat het gewenscht zou zijn, als men die radicaal kon opruimen, maar het is de vraag of dit kan. Wat de banken betreft en de regeling der aflossing, moet spr. opmerken, dat de banken geen voor- of nadeelen mogen on dervinden van de credietverleening. Van de zijde der regeering zal niet wor den nagelaten om de credietverstrekking te doen zijn in het belang van de geheele streek, waarbij de banken niet in slechte condities zullen komen. Spr. heeft in de debatten van gisteren bemerkt, dat men voor de aflos- singsrege 1 i n g een minder scher pe omschrijving wenscht. Spr. is bereid in de richting van den heer Colijn te gaan. De Regeering is bereid de aflossing in dier voege te wijzigen, dat slechts dan de aflossing per baal f4- zal zijn, als de ver koopprijs f 10 of meer bedraagt. Bij lage- ren prijs zal de aflossing naar verhouding minder worden. De heer v. d. Heuvel (A. R.) wil nog een vraag stellen. Het crediet wordt verleend aan het A.B.B., maar hoe zal het gaan met de op zichzelf staande aard appelverbouwers, als die niet in staat zul len zijn een voorschot terug te betalen? De heer Kortenhorst (R.K.) dringt aan op samenwerking met den Minister van Arbeid bij de toepassing van de maat regelen. De heer Colijn (A.R.) heeft niet be pleit het geven van een voorrang aan de credietgevende banken. Hij heeft slechts gevraagd of de Minister overtuigd is van de uitvoerbaarheid van de maatregelen. De Minister heeft een bevredigende mede- deeling gedaan. Spr. wil nog vragen of bij uitgestelde aflossing van~~het crediet de rente zal moeten worden doorbetaald. De heer K e r s t e n (S. G.) is van oor deel, dat deze maatregelen te incidenteel worden genomen en slechts schijn geven in plaats van hulp. De Minister antwoordt den heer v. d. Heuvel, dat de gewone aansprakelijk heid der schuldenaars niet kan worden uitgeschakeld. De regeeringscommissaris zal echter naar omstandigheden kunnen beslissen. Hoe in de practijk een en ander zal loopen, is vooruit niet te zeggen. In dien noodig, zal de Minister overleg ple gen met den Minister van Arbeid. Den heer Colijn antwoordt spr. dat jaarlijks de situatie zal worden bezien. Er zal vast gehouden moeten worden aan het beginsel dat voorschot en rente moeten worden opgebracht. Een en ander zal echter gebeuren op de voor de bedrijven meest gemakkelijke wijze. De heer van den Heuvel (A. R.) licht bij art. 1 een amendement toe om de rentevergoeding te doen vervallen. De heer Van der Sluys trekt zijn amendement in en deelt mede, dat buiten zijn weten de heer v. d. Heuvel reeds voor hem een amendement van dezelfde strek king had ingediend. Spr. verdedigt ver der het amendement-Van den Heuvel. De heer Knottenbelt (lib.) zegt, dat dit amendement een subsidie betee kent, hetgeen aan het ontwerp een ander karakter geeft. De heer G o 1 ij n acht het argument van den Minister niet heel sterk. Als te eeni- ger tijd het bedrijf 4 pet. voor een leening zou moeten betalen, blijft toch de rente, die de regeering vraagt, 2 pet., zoodat het dan neerkomt op een subsidie van 2 pet. Toch acht spr. de opmerking juist, dat als het gaat om een bedrijf op de been te houden, een renteloos voorschot ook wel gegeven kan worden. Intusschen vraagt spr. nog eens, of, als het voorschot niet geheel zal zijn terug betaald, toch nog steeds de rente zal moe ten worden doorbetaald? De heer Loerakker (R.K.) vraagt toezegging, dat bij niet tijdige aflossing niet maar rente op rente gestapeld zal worden. De heer Snoeck H enkemans (G. H.) meent, dat de Kamer hier voor een moeilijke beslissing staat. De Minister heeft gezegd, dat het rentelooze voor schot het wetsontwerp zal denatureeren. De Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw wijst er nog eens op, dat het wetsontwerp hulp en geen steun be oogt. Na spr.'s pertinente verklaring in eer sten termijn, kan hij niet meer doen dan den voorstellers verzoeken hun amende ment in te trekken. Want wordt dil aangenomen, danwordi het wetsontwerp niet in stemming gebracht. Den heer Colijn wil spr. gaarne toege ven, dat aan het onmogelijke niemand is te houden. Hij kan gerust zijn en kan dus met spr. de voorstellers van het amende ment verzoeken, dit in te trekken. De heer v. d. Heuvel (A. R.) merkt op, dat de Minister een nieuwen vorm koos om een amendement onaannemelijk te verklaren. Spr. voor zich zou het amen dement niet willen intrekken, maar zijn mede-voorstellers zijn van oordeel, dat het beter is, het in te trekken. Spr. is daartoe tot zijn groote spijt dus wel genoodzaakt. Het wetsontwerp wordt aangeno- m e n met 81 tegen 2 stemmen, die van de communisten. Interpellatie-de Visser en v. d. Tempel. De heer de Visser (C.P.) heeft bij een vorige bespreking van de werkloos heid voorspeld, dat de toestand hoe langer hoe erger zou worden. De huidige crisis overtreft al haar voorgangsters in omvang en gevolgen. Spr. stelt een aantal vragen, o.a.: Of de Regeering bereid is, een crisis fonds in te stellen ter verstrekking van boven de thans door de werkloozenkasser, gedane uitkeeringen aan alle ongeorgani seerde en bij hun werkloozenkassen uit getrokken of nog niet rechthebbende ar beiders (sters) van tenminste veertien jaar. Verder vraagt hij bij het verstrekken van steunuitkeeringen aan werkloozen geen aftrek voor gezinsinkomsten meer te doen plaats hebben, de reglementaire uitkeeringen met 50 pet te verhoogen, het verstrekken van een uitkeering van f 100 ineens aan hen die langer dan 3 maan den werkloos zijn, enz. Prov. Statenverkiezing. De candidaten der S. D. A. P. voor de Prov. Staten zijn: Kieskring Middelburg: 1. L. Onderdijk, 2. A. C. de Baare, 3. A. M. Overhoff, 4. A. G. de Pauw, 5. J. Catshoek, 6 Ch. P? v SlSVfÖSi. IHMVppP Het station Elten, het eerste station in Duitschland op de lijn Zevenaar-Emme- rich, is door brand totaal verwoest. Bank, 7. H. J. C. v. d. Snoek, 8. J. P. an Riel, 9. W. P Cornelisse, 10. L. M. de Kok. Kieskring Vlissingen: 1. A. C. de Baa re, 2. L. Onderdijk, 3. A. M. Overhoff, 4. A. C. de Pauw, 5. J. Catshoek, 6. J de Priester, 7. J. de Meij, 8. A. Kö- nig, 9. I. J. Luteijn, 10, A. C. van Hal. Kieskringen Goes, Tholen en Sluis: 1. A. M. Overhoff, 2. A. C. de Pauw, 3. L Onderdijk, 4. A- C. de Baare, 5. J. Cats hoek, 6. L. M. de Kok, 7. H. v. d. Veen, 8. B. P. Burkink, 9. J Overbeeke, 10, P J. Notebaart, 11. L. van Ginkel, 12, M. Scheele. Kieskring Zierikzee: 1. J. Catshoek, 2 x\. M. Overhof, 3. L. Onderdijk, 4. A. C. de Pauw, 5. A. C. de Baare, 6. J H Pik, 7 J. A. Hubregtse, 8. J. P. Priem, 9. P. v. d. Linde, 10. A. Hooze Kieskring Hulst: 1 A. C. de Pauw, 2. L. Onderdijk, 3. A. C. de Baare, 4. A. M. Overhof, 5. J. Catshoek, 6. C. Hamelink, 7. J. N. 't Gilde, 8. J. de Leux. Oestervijanden. Er is reeds meermalen op gewezen, dat het hoogst wenschelijk, ja noodzakelijk is den strijd aan te binden tegen de Slipper Limped (met zijn wetenschappelijken naam crepi- dula fornicata), waarvan men in de oes terplaatsen in Zeeland aan de scholen exemplaren heeft uitgereikt, om de kin deren reeds vroegtijdig er mee bekend te maken. Onwillekeurig doet deze verschijning de vraag rijzen of er dan niet meer vijanden van oesters dus ook van mossels, kreu kels, enz. zijn en dan wordt direct de aandacht er op gevestigd, dat het oester- etend publiek wel eens oesters onder het oog heeft gekregen, waarvan de schelp een vreemd voorkomen heeft, daar er ver schillende kleine openingen in de schelp- klep zijn waar te nemen. Deze oesters noemt de kweeker booroesters, die bij het sorteeren zooveel mogelijk terzijde worden gehouden. Een oestervijand heeft dit-ver oorzaakt. De geduchtste onder deze is de zoogenaamde perceur (Murex tarentinus) waarvoor indertijd genoeg is gewaar schuwd bij den invoer van vreemde oes ters. Reeds vóór de vette oesterjaren was men bevreesd, dat deze perceur, van Fransche afkomst, zich ook in de Schelde zou vestigen. Deze stekelhoornslak toch plaatst zich boven op de schelp van de oesters, boort in betrekkelijk korten tijd een zuiver rond gat door de schelp en zuigt zoo de oester met zijn vrij lange slurf uit; de oester verzwakt er door, be gint te gapen en valt dan meestal ten prooi aan de krabben, wel eens aange duid als de hyena's der Zeeuwsche Stroo men. Geen wonder, dat men reeds vroeg tijdig ernstig tegen den perceur waar schuwde. De schulp toch wordt ook wel doorboord door een borende spons, de zoogenaamde Clione celata, zonder dat daardoor de oester zelf omkomt. Is dus de Murex tarentinus elders de schrik, ook de Schelde kan nog spreken van andere vijanden, al zijn ze niet zoo ernstig. We noemden straks de krab; deze Carcinus moenas, benevens de zeester en ook de snijder of heremietkrab kunnen heel wat kwaad aanrichten. Daarnaast is val van mosselzaad op de perceelen een kwaad, daar de jonge oesters er onder verstikken, terwijl er ook nog lagere diersoorten, zoo als Anneliden en verschillende planten schade aan den oestergroei kunnen be rokkenen. (N. R. Crt.) Vr ij willige voldoening van belasting. De minister van fi nancien maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen we gens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermo gen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te St Maartensdijk f 114,42; Terneuzen f54,25; bij den in specteur der directe belastingen te Mid delburg f 310,30, f 288,62 en f 23,81. De groenteveiling bestaat 25 jaar. Dinsdag had in besloten kring de her denking plaats van het 25-jarig bestaan der groentenvei'ling te Middelburg. De voorzitter, dhr B. Koole, opende de vergadering en zeide dat het nu niet de tijd is voor feestvieren, doch het bestuur meende dezen dag toch niet geheel on opgemerkt te mogen laten voorbijgaan. Er zijn sommigen, die vragen: is een veiling nog wel noodig? doch de 25 ja ren van haar bestaan, de groote hoeveel heid producten en de tijd waarin we le ven geeft daarop voldoende antwoord. Het is een noodzakelijkheid geworden. Spr. uitte de wensch, dat onder Gods zegen het de veiling wel moge gaan. Aan dhr C. Matthijsse, die een der op richters was, overhandigde de voorzit ter een klein blijk van waardeering na mens bestuur en directie. Aanwezig waren o.a. namens de Prov. Commissie van Veilingen en als voorzitter der zustervereen. te Goes, de heer H. A. Hanken en de heer Ir. v. d. Plassche als vertegenwoordiger van het Centr. Bureau v. d. Veilingen en als Rijkstuihbouwcon- sulent. Verschillende schriftelijke gelukwen- schen werden voorgelezen. Verschillende sprekers voerden het woord: de secretaris gaf een historisch overzicht, de heer Matthijsse gaf nog en kele staaltjes uit vroeger tijd, de heer Louwerse sprak namens het college can commissarissen en de directeur ook na mens het personeel. De voorzitter dankte ten slotte allen voor hun aanwezigheid en de goede wen- schenvoor de vereeniging. Het aantal leden steeg in 25 jaar van 122 tot 484; de omzet van f 21.000 tot f 350.000 Middelburg. De hevige wind heeft gis terenavond een schoorsteen van een huis op de Vlasmarkt geveld. Een deel der steenen en de mast van de antenne kwa men naar beneden op straat terecht en vernielden in hun val nog een der beves- tigingsdeelen van een electrische lan taarn die boven de straat hangt. Vlissingen. Ook gisterenavond liet het weer niet toe het motorschip „Bempo" naar buiten te brengen en ligt het nog in het verbreed kanaal te wachten op daar voor geschikt weer. Goes. Gisteravond werd voor de leden van de bij den Chr. Besturenbond aan gesloten organisaties in het Slot Ostende vanwege de Maggi-fabrieken een film avond gegeven, die ondanks het ongunsti ge weer door meer dan 200 personen be zocht werd. Dhr Kaanders, vertegenwoordiger der fabrieken, hield vooraf een lezing over doelmatige voeding, waarbij hij gelegen heid had te wijzen op de juiste samen stelling der Maggi-producten. Daarna werd een tweetal films vertoond over het land- en tuinbouw en veeteeltbedrijf der Maggi-fabrieken in Zwitserland, de enorme fabrieksgebouwen en de vervaardiging der bekende bouillon blokjes, soeptabletten en Aroma. Als toegift werd een film over Zwitsersch natuurschoon gegeven. De aanwezigen kregen ook gelegenheid de Maggi's bouillon (waarbij de fa. Duve- kot een Verkade's beschuit verstrekte) en rijst-met-tomalensoep te proeven, wat zich alles uitstekend liet smaken. Het was een welgeslaagde avond, die door den voorzitter gesloten werd met 'n woord van dank aan de vertegenwoordi gers der Maggi-fabrieken. Kapelle. Onder voorzitterschap van den burgemeester kwam de Gemeenteraad voltallig bijeen. Van de mededeeling van den Minister van Financiën inzake het verleenen van grond aan de bestaande plaatsjes werd goed nota genomen. De directeur van de N. V. Zuid-Beveiandsche Waterleiding- Mij bericht, dat de bij te dragen garantie voor aanleg waterleiding aan den Dijk- welscheweg f 57,69 bedraagt. Verder wordt bericht vanwege den Mi nister van Financiën, dat de aanvrage vanwege de vereeniging „Eigen Erf" ten behoeve van twee plaatsjes van Johs. Oele en M. Veerhoek, hoewel de Raad ten zijnen gunste beschikte, moet worden afgewezen op grond van te hooge prij zen en te groot opgezette woningen. Dhr van der Graaff kan zulks niet be grijpen, daar toch de gemeente de risico draagt en niet het Rijk. Dhr van der Have meent ook: de meerderheid van den Raad besliste toch voor. Dhr Fraanje vraagt naar het rapport. De voorz. zegt, dat dit is meegegaan met de aanvrage en gegeven zooals besloten werd. Het schrijven van dhr Rottier werd voorgelezen, dat een antwoord moest zijn op de door B. en W. gestelde wijze van erfscheiding aan de gedempte sloot aan de hoofdstraat te Biezelinge. B. en W. en ook de Raad besloten de helft voor rekening van de gemeente te doen beta len. Inplaats van antwoord te geven werd door dhr J. Rottier weder antwoord ge vraagd. Besloten werd het planten van de Pla- tanenboomen te gunnen aan den boom- kweeker L. Eversdijk te Biezelinge, zijn de de laagste inschrijver. De maat 12/14 c.M. zal genomen worden. De boomen zullen ge- en bijgeplant worden aan den Stationsweg en verdere wegen. Door verschillende werkloozen te Ka^ pelle wordt verzocht een betere regeling te treffen voor de werkloozen. Geklaagd wordt dat Biezelinge den voorrang heeft en daar meer werkloozen aan het werk gezet worden dan te Kapelle. De voorz. leest het lijstje voor, waaruit blijkt, dat te Biezelinge 15 en te Kapelle 27 men- schen met steun werken. Voordat tot ver dere behandeling wordt overgegaan, gaat de voorzitter over tot beëediging van het raadslid J. Wisse. De gebruikelijke eed wordt door dhr Wisse afgelegd, daarna volgde installatie. Verkiezing wethouder, vacature wijlen J. Zegers. Dhr P. Fraanje verkreeg één stem, dhr H. Slabbekoorn twee stemmen en dhr J. van Wingen vier stemmen. Ge kozen aldus dhr J. van Wingen, die zijn benoeming aanneemt. Alsnu volgde een drukke bespreking Uit Indië komen slechte berichten. In alle takken van het bedrijfsleven klaagt men steen en been en niet het minst te Soerabaja, waar de welvaart zoo nauw samenhangt met den gang van za ken in handel en cultures. Het is ook daar malaise. Maar.uit de onlangs verstrekte op gaven blijkt, dat in de eerste 11 maanden van 1930 de opbrengst van de vermake lijkheidsbelasting te Soerabaja bijna f 29 duizend méér heeft opgebracht dan in dezelfde periode van 1929. Eigenaardig verschijnsel. Maar, is 't in ons land anders? 't Klagen over de slechte tijden is hier aan de orde van den dag. We spreken van een crisis. De malaise is h e t onderwerp. Maarin verband met de geraam de opbrengst van de verhoogde sigaret ten-belasting is uitgerekend, dat in ons kleine landje in een jaar ongeveer 68 millioen gulden aan sigaretten wordt uitgegeven. OPMERKER. over de werkloosheid. Dhr van der Graaff adviseerde tot toetreding tot het werk- loozenbesluit en besprak verder de laat ste circulaire van den minister. Spr. wil gaarne medewerken om den nood te le nigen. Dhr van der Have sluit zich volkomen aan bij het door dhr van der Graaff weergegevene en weet, dat er menscnen zijn met gezinnen, die in geen 12 weken meer iets verdienden. Ook zou spr. er voor zijn, dat, wanneer er kostwinners zijn, die jonge zonen hebben, dat deze in de plaats van den vader worden geno men. Het is niet goed, dat deze niets doen. Spr. wijst op o.s. toestanden in de ge meente, die nu opgeknapt kunnen wor den. Ook weth. Zuidweg is hiervoor te vinden. Dhr Fraanje vraagt naar de groep werkloozen of deze nog vermeerderd is. Spr. staat er op, al het mogelijke te doen Na al deze besprekingen wil dhr van der Have nog even wijzen op den te stich ten proeftuin, in verband met de sub sidieaanvrage. Alles wacht er op, wat de Raad zal besluiten. Voor Kapelle en omgeving is zulk een proeftuin van zeer groote beteekenis, ook de werkloosheid zal verminderen, wan neer de kassenbouw toeneemt en men meer aan verwarming in de kassen kan doen. De Voorz. zegt, dat alles wachtte op de aanvulling van B. en W. en dat spoedig een voorstel aen Raad zal bereiken. Alvorens met de rondvraag te begin nen wil de voorz. een woord van nage dachtenis wijden aan den gemeentewerk man, S. Beenhakker, pas overleden. Spr. noemde hem een ijverig en trouw werkman, welke de gemeente voorbeeldig meer dan zes en twintig jaren heeft ge diend. Zijn nagedachtenis zal in dank bare herinnering voortleven. De rondvraag leverde niets bijzonders op. Verschillende werkloozen hadden de zitting bijgewoond. Ritthem. De Vereen, voor Chr. Onder wijs hield Dinsdagavond haar algemeene jaarvergadering. De verslagen van den secretaris en van het hoofd der school gaven een overzicht van den loop der zaken in het afgeloopen jaar. Het verslag van den penningmeester getuigde van een gezonden financieelen toestand der vereeniging. De aftredende bestuursleden M. Hoo- gesteger, P. J. de Pagter en H. M. van de Putte werden met bijna algemeene st. herkozen. Dhr B. J. de Meij, hoofd der school, besprak de voornaamste wijzigingen, die de staatscommissie Rutgers in de onder wijswet voorstelt. De geheele vergadering was het met den spreker eens, dat naast de enkele goede voorstellen er bepaald één voor stel is, dat bij aanneming voor het plat teland met zijn kleine scholen zeer na- deelige gevolgen zal hebben, n.l. het voor stel tot verhooging van de leerlingen- schaal. De bezuiniging, die hierdoor ver- Werkloosheid in het land. lederen middag kan men op den Dam te Amsterdam een lange rij werkzoekenden bij de kiosk zien staan, wachtend op de avondbladen. Wanneer zij zich van een exemplaar hebben meester gemaakt, worden de ad vertentiekolommen als 't ware verslonden, en dan gaat het in draf naar moge lijke nieuwe betrekkingen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2