No. 113 Donderdag 12 Februari 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes Assurantie-Mij JE NEDERLANDEN van 1845" Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Verzekeringen op elk gebied Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUXJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers10.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. V Aangenomen. Het wetsontwerp inzake credietverlee- ning ten behoeve van de aardappelmeel- industrie in de Veenkoloniën is door do Tweede Kamer met op twee na alge- meene stemmen aangenomen. Echter ook al weer niet, dan nadat de minister met intrekking van het ontwerp had gedreigd. Een der vragen die het debat be- heerschten was deze, of het crediet al dan niet renteloos zou worden ver strekt. Van verschillende kanten er waren zoowel van rechts als van links amende menten voor dit doel ingediend werd er op aangedrongen een renteloos voor schot beschikbaar te stellen. Dezen weg wilde de minister echter niet op. Hij wilde wel op zeer gemakke lijke voorwaarden er wordt slechts 2 pet. rente berekend crediet verlee- nen, maar hij was niet bereid dezen tak van bedrijf zonder meer te subsidie e- ren. En zooals bij de verhooging van den ge distilleerd-accijns de portefeuillekwestie werd gesteld en bij het Tarwewetje mei intrekking werd gedreigd werd ook nu de stok bij de deur gezet: Indien het amen dement wordt aangenomen, wordt het ontwerp niet in stemming gebracht. Onder die omstandigheden zat er voor de voorstellers niet anders op, dan het amendement in te trekken. De w ij z e waarop de minister het pleit won kan niet geheel bevredigen. Het ware beter geweest zoo hij kans had gezien zijne tegenstanders met kracht van argumenten te overtuigen, want het valt niet te ontkennen: met al deze drei gementen tegenover een machtelooze Kamer komen we langzamerhand op een verkeerden weg. Overigens behoeft het niet te bevreem den dat de minister voet bij stuk hield Wij komen inderdaad op een gevaarlijk pad, als begonnen wordt bepaalde takken van bedrijf waarvan de bedrijfsresultaten onvoldoende zijn, uit de schatkist zonder meer te steunen. Was de minister wat dit punt betreft onverzettelijk, inzake de regeling van de aflossing, waarop speciaal door den heer Colijn de aandacht was gevestigd, toond9 hij zich tegemoetkomend. De aflossing wordt nu zoo geregeld, dat f 4 per baal aardappelmeel aan de Regeering zal moeten worden terugbe taald indien de prijs f 10 per baal is. Bij mindere opbrengst is het Rijk telkens te vreden met de helft daarvan, zoodat bij een prijs van f 9 per baal de regeering te vreden is met f 3.50 terugbetaling. Na deze toezegging werd het wetsont werp met algemeene stemmen behalve die van de Sovjet-afgevaardigden aan genomen. Wij spreken de hoop uit, dat het ont werp, hetwelk ongetwijfeld door de Eerste Kamer zal worden geaccepteerd, aan het doel zal beantwoorden. En wij voegen er aan toe de wensch, dat nu ook met den meesten spoed maat regelen zullen worden genomen om de bietenteelt op de been te houden. Uitvoer-beiemmering. Een der moeilijkheden waarmee tal van bedrijfstakken en waarmee ook land en tuinbouw hebben te worstelen is, dat de afzetmogelijkheden verminderen. Voor eén deel is dit een gevolg van de tariefm ren, die overal worden gebouwd. 'Hieromtrent werd in de Memorie van Antwoord inzake het ontwerp tot het ver- leenen van crediet aan de aardappelmeel- industrie o.m. het volgende opgemerkt: „Wat de invoerrechten betreft, deze zijn o.a. door Duitschland, Frankrijk en de Vereenigde Staten van Amerika kort geleden aanzienlijk verhoogd. De volgen de staat geeft aan de thans geldende in voerrechten op aardappelmeel in een aan tal landen, waar deze rechten eene ge voelige 'belemmering voor den invoer vor men, hetgeen duidelijk is, wanneer men bedenkt, dat de prijs van het meel hier te lande thans benoden f9 per 100 Kg. bedraagt. per 100 Kg. Duitschland f 14.40 Frankrijk - 12.40 Noorwegen - 16.35 Zweden - 13.35 Italië - 6. Spanje - 7.20 Tsjecho-Slowakije - 11.80 Ver. Staten van Amerika - 13.50 Polen - 7.50 Een land, dat den invoer langs anderen weg bemoeilijkt, is Australië, waar de in voer alleen is toegestaan bij invoercon- senten voor elke partij, welke consenten in den laatsten tijd in het geheel niet meer worden verleend." Zoo wordt onze uitvoer naar alle kan ten belemmerd. Pogingen om hierin verandering te brengen hadden tot nu toe niet het minste resultaat. Tegenover den „geest van Genève", die veel goeds doet hopen, staan nog steeds de daden van de verschillende regeeringen, die het ergste doen vreezen. Nederland en België De correspondent van de „N. R. Crt." te Brussel meldt: In een der commissies van den Gent sehen gemeenteraad heeft een raadslid de vraag gesteld, of eenig nieuws bekend is omtrent de kwestie der nieuwe zeesluis, welke ten behoeve van de Gentsche zee haven in Terneuzen zou dienen gebouwd te worden. Burgemeester Van der Stegen heeft hierop geantwoord, dat diploma tieke besprekingen tusschen Nederland en België voor wat betreft het Schelde- regime hervat zijn; het resultaat van deze besprekingen diende te worden af gewacht, alvorens iets met zekerheid kon worden meegedeeld aangaande de in zichten der beide regeeringen. Ernstige overstroomingen. Het water in den Beneden-Donau staat thans zeer hoog. Als gevolg hiervan is opnieuw een groote overstrooming aan de monding veroorzaakt. De onmiddellijk voor de Donaudelta liggende stad Wilkow, is geheel geïso leerd en heeft telefonisch om hulp ver zocht. Eenige honderden huizen der stad zijn ingestort. Er zijn reeds troepen naar het overstroomingsgebied gezonden. Tot nu toe zijn nog geen menschenlevens te betreuren. Eveneens komen alarmeerende berich ten uit de stad Ismail, waar de stand van het water in den Donau met 4 meter is gestegen. De Duitsche crediet-onderhandelingen met Frankrijk en Engeland geslaagd. De actie van het Rijksministerie van financiën wegens het voorschieten der betalingen voor de preferentieele aandee- len der Rijksspoorwegen is definitief afgesloten. Ook de Engelsche en Fran- sche bankgroepen, wier onderteekening nog afgewacht werd, hebben zich nu bij het accoord aangesloten. De beteekenis van deze transactie is, volgens de opvatting in politieke krin gen, minder gelegen in de hoogte van het bedrag dan in het feit, dat ook zeer be langrijke Fransche en Engelsche finan- cieele kringen bij de transactie betrok ken zijn. Men ziet daarin een bewijs, dat ook het vertrouwen in de ontwikkeling der Duitsche verhoudingen in het buiten land terugkeert. Uit het Engelsche Lagerhuis. In het Engelsche Lagerhuis heeft de vroegere minister Evans de conserva tieve motie van wantrouwen in de regee ring ingediend, wegens de voortdurende toename der openbare uitgaven, terwijl een strenge spaarzaamheid geboden is om het vertrouwen te herstellen en de werkverschaffing te bevorderen. Evans beweert, dat de rampzalige toe neming van het aantal werkloozen alleen materieel beperkt kan worden door het vertrouwen onder de industrieelen te herstellen. Hij voorziet een groot begroo- tingstekort en zegt, dat de uitkeeringen aan werkloozen 45 millioen pond bedra gen in plaats van 12^ millioen. Hij schat, dat de industrieelen minstens 50 millioen aan supplementaire belastingen zullen moeten opbrengen. Het Britsche crediet wordt aangetast, sedert maanden wordt geregeld goud aan Londen ont trokken en de regeering heeft het land aan den rand van een financieelen af grond gebracht. Minister Snowden noemde iri zijn ant woord de conservatieve motie een bru tale onbeschaamdheid daar de conservatieven gedurende vijf jaar de nationale uitgaven en verplich tingen met 48 millioen per jaar vermeer derd hebben. Snowden gaf toe, dat de tegenwoordige hooge uitgaven voor de werkloosheid niet onder dezen vorm kunnen voortgaan. De kwestie moet geregeld worden door een overeenkomst tusschen alle partijen. De nationale toestand is zoo ernstig, dat onaangename radicale maatregelen getroffen moeten worden, indien men de begrooting in evenwicht wil houden en de industrie helpen zich te herstellen. Onder de tegenwoordige omstandigheden zou de industrie geen nieuwe belastingen kunnen dragen. Plannen, die groote uit gaven meebrengen, moeten worden uit gesteld tot de welvaart teruggekeerd is. De poging om de crisis te boven te komen zullen van allen tijdelijke offers vragen. De leden van het kabinet zijn be reid er hun aanzienlijk deel van te dragen. Sir Donald Maclean zeide namens do liberalen, dat deze van ganscher harte hun medewerking zouden verleenen bij het sluitend maken der begrooting, maar op hun eisch van een bezuinigingscom missie moesten zij blijven staan. Hij diende dus in dien zin ,een amen dement in op de conservatieve motie. Snowden was bereid den wensch der liberalen naar instelling van nog een speciale bezuinigingscommissie in te wil ligen, maar hij wist vooruit, dat voor deze commissie weinig of geen werk te verrichten zou zijn. De conservatieve motie van wantrou wen in de regeering is verworpen met 310 stemmen tegen 235. Het .liberale amendement tot instelling van een beperkte commissie is aangeno men met 468 stemmen" tegen 21. De leden van alle politieke partijen verzekeren, dat de rede van Snowden belangrijke gevolgen moet hebben voor de toekomst van de regeering. De extre mistische arbeidersleden zeggen, dat, in dien Snowden bezuigingen overweegt op de uitgaven voor de werkloosheidsuitkee- ringen, de regeering hoe eerder hoe lie ver van bet bewind moet afstand doen De werkloosheid in Engeland. Naar de bladen melden, is in 'n bespre king tusschen Mac Donald en Lloyd George overeenstemming bereikt inzake de politiek tot bestrijding van de werk loosheid en is besloten een commissie uit leden der arbeiderspartij en van libera len te benoemen, welke het vraagstuk zal bestudeeren en plannen tot verschaf fing van werk zal uitwerken. De „News Chronicle" gelooft in ver band hiermede, dat de motie der libera len tegen de regeeringspolitiek tot be- stiijding van de werkloosheid dientenge volge zal vervallen. Groot complot tegen de Sovjets. Naar het sovjetorgaan „Tsaria Wos- toka", mededeelt, is in het petroleum- bekken van Rakoe een groote contra revolutionaire organisatie ontdekt. Volgens het communiqué, dat door den chef van de plaatselijke gepoe ver strekt werd, behoorden tot deze organi satie tal van directeuren en specialisten van het Russische petroleumsyndicaat. Met opzet trachtten zij de nafta-indus- trie der sovjets te ondermijnen en deden daarom aan de staatsadministratie geen opgave van de nieuwe petroleumhron- nen, die zij ontdekten. Er zijn talrijke arrestaties uitgevoerd. Onder de gearresteerden bevinden zich vele ingenieurs van naam. Tegelijkertijd heeft de Gepoe in de sovjetrepubliek Adzerbeidzjau veertig le den van een sovjetcoöperatie gearres teerd, die er van beschuldigd worden, sabotage gepleegd te hebben, om daar door hongerdemonstraties van den kant der bevolking uit te lokken. Ook in Russisch Armenië zijn tal van personen gearresteerd, die lid waren van een nationalistische organisatie. Korte Berichten. Uit Reval wordt gemeld, dat bij het eiland Hogland thans in het geheel 36 schepen in het ijs vastgevroren zitten. De Russische ijsbreker „Krassin" is be zig, bet ijs los te maken, om de schepen dan naar open water te brengen. Naar de Poolsche bladen melden, zullen binnenkort een deel van de zink- fabriek en ertsmijnen in Oost-Opper-Si- lezië stilgelegd worden. Op 30 April zul len alle loonen van ambtenaren, bedien den, alsook van directeuren, met 15 pet worden verlaagd. In den mijnbouw en in de ijzersmelterijen zal, naar verluidt, ook een salarisverlaging van 15 pet. inge voerd worden. Verscheidene werkloozen, onder lei ding van een communist, verschaften zich met geweld toegang tot het Huis van Af gevaardigden van den staat Minnesota, en dwongen daar de leden hun beraad slagingen te staken. Hierop beklom de communist bet spreekgestoelte en sprak de werkloozen toe. De politie verjoeg de betoogers en verscheidene lieden werden ingerekend, Het Engelsche Lagerhuis heeft de landbouwwet in derde lezing met 282 te gen 276 stemmen aangenomen. Dit is één van de regeeringsmaatregelen tegen de werkloosheid, die het inrichten van een groot aantal kleine boerderijen, verkave ling van landerijen enz. ten doel heeft. In het militaire kampement van Al- dershot (Eng.) moet een epidemie van vlektyphus zijn uitgebroken. De „Daily Herald" weet althans mede te deelen, dat in de afgeloopen dagen zes soldaten en een ziekenverpleegster aan de ziekte zijn gestorven. De „Donaupost" meldt uit Boeka rest, dat bij Schulina een personentrein door gemaskerde roovers tot stilstand werd gebracht, waarna de passagiers door de bandieten werden uitgeplunderd. De roovers maakten ongeveer 320.000 lei buit en een groot aantal stukken vau waarde uit den goederenwagen. Verder liet men de reizigers ongedeerd. Naar uit Moekden wordt gemeld, zijn uit de mijnschacht te Foesjoen in Mandsjoerije tot nu toe 34 lijken gebor gen. Briand heeft gisteren alle geruch ten laten tegenspreken, dat hij in Mei candidaat zou gesteld worden voor het Fransche presidentschap, als Doumer- gue's ambtstijd verstreken zal zijn, De vice-president van den 'ruisi- schen Landdag dr Wiemer (D. Volksp.) is gisteren op zijn bureau plotseb'ng overleden aan hartverlamming. Centraal Comité van Antirevolutionaire Kiesvereenigingen. Het Centraal Comité van A. R. Kies vereenigingen zal op Vrijdag 20 Febru ari a.s. D. V., des namiddags om half twee vergaderen in het Kuyperhuis. De uitbarsting van den tylerapi Door bemiddeling van den pauselijken internuntius in Den Haag is gisteren aan Prins Hendrik, als voorzitter van het Merapi-coinité, namens den Paus een gift van f 4000 voor de slachtoffers van de uitbarsting van den Merapi ter band gesteld. Onze export naar Canada. Plotselinge beffing van buitengewone rechten. Door den beer Lovink zijn aan den mi nister van Buitenlandsche Zaken d9 vol gende vragen gesteld: 1. Is bet den minister bekend, dat de Ganadeesche regeering voor eenige we ken Nederlandscbe rozen heeft belast met een zoodanige „dumping duty", dat de invoer zelfs van 750.000 reeds ver kochte rozen onmogelijk is, met name door bet vaststellen van een zoogenaam de „fair market value" op bet buitenge woon hooge bedrag van 20 ct. per stuk en door over bet verschil van 20 ct. en de werkelijke factuurwaarde 50 pet. „dumping duty" te vorderen, boven de gewone invoerrechten? 2. Is het den minister bekend, dat deze plotseling ingevoerde buitengewone rech ten niet geheven worden van planten, welke uit Engeland en zijn Dominions worden ingevoerd? 3. Vreest de minister niet, dat op deze wijze de export naar Canada ook van verschillende andere Nederlandscbe ar tikelen willekeurig door verkapte invoer verboden kan worden onmogelijk ge maakt, ten gunste van den export uit Engeland? 4. Acht de minister deze handelwijze der Ganadeesche regeering in overeen stemming met het Fransch-Canadeesche Verdrag waarin de invoerrechten ad va lorem zijn vastgesteld, in welke voordee- len Nederland als meestbegunstigde natie deelt? 5. Is de minister bereid mede te dee- Binnenland Het aaTdappelmeelsteunwetje door de Tweede Kamer aangenomen. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de Staatshegrooting. Buitenland. Belangrijk débat in het Engelsche Lager huis. Overstroomingen in het Donaugebied. Weer een complot tegen de Sovjets? AGENTSCHAP: len welke stappen ter zake door hem zijn gedaan? Massa-ontslag. Bij de Pope's metaaldraadlampenfa briek te Venlo zijn in de laatste week on geveer 160 arbeiders ontslagen, alsmede eenig administratief personeel. Zaterdag zouden, naar men meldt, nog ongeveer 30 personen worden ontslagen. Posivluchten op Indië. Het uitgaande Indië-vliogtuig P.H - A.F.K., gezagvoerder Hondi ïg, (van Amsterdam 5 Febr.), is gistere tend om 5.15 u. uit Caïro vertrokkon, maakte om 7.25 u. te Gasa een tusschenlanding, ver trok een half uur later vandaar en arri veerde om 15.30 uur te Bagdad. Het retourvliegtuig P.H.-A.E.Z., gezag voerder Wiersma, (van Batavia 6 Febr.) is gisterochtend om 6 u. 15 uit Djask ver trokken en kwam, na een tusschenlan ding (van 10.35 tot 11.25 u.) te Bushir, om 15.18 u. dus juist twaalf minuten vóór het uitgaande vliegtuig eveneens te Bagdad aan. Opcenten op den tabaksaccijns van sigaretten. Men schrijft uit de kringen van den tabakshandel: Daar het in de bedoeling van de regee ring ligt, de voorgestelde 30 opcenten op den tabaksaccijns van sigaretten uitslui tend het karakter te geven van een tijde- lijken crisisbijslag, welke door den roo- ker zal moeten worden opgebracht, zal den minister uit de kringen van belang hebbenden worden geadviseerd, dezen bijslag op de volgende wijze te heffen: De vigeerende verkoopsprijzen, zooals deze thans op de banderolles aangegeven staan, blijven gehandhaafd met dien ver stande, dat deze banderolles van een op druk worden voorzien, waarop voor elk doosje aangegeven staat het extra be drag voor crisisbijslag. Hierbij vinden dan de in den handel gebruikelijke afron dingen plaats, zoodat deze bijslag in heele centen wordt uitgedrukt. Op een doosje sigaretten, dat tot he den voor 40 cent werd verkocht, zal dan een bijslag komen van 3 ct. en op een doosje van 50 ct. verkoop een bijslag van 4 ct. Dit wordt de meest eenvoudige wijze van heffing geacht. Het publiek kan di rect zien, hoeveel op elk doosje aan cri sis bijslag verschuldigd is, terwijl voor den handel de bestaande winst marge gehandhaafd kan blijven. Een vastenweek ten bate der werkloozen. Door den kerkeraad der Evangelisch - Luthersche gemeente, te Schiedam, is op voorstel van Ds V. W. T. B. Schmidt be sloten de Goede Week in baar gemeente als Vastenweek te bepalen. De gemeen teleden worden opgewekt, zich in bedoelde week van alle overdadigs te onthouden, geen vleesch of viscb te eten, geen sigaren te rooken, enz. Het bespaarde geld zou in een bepaal de kas worden gestort, onder beheer van de diakenen en ten goede komen aan de werkloozen. Het plan is een navolging, de eerste in Nederland, van een door de protestant- sche gemeenten te Dresden gegevenvoor beeld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1