I Het Geweten vanRogerTrehern. Land- en Tuinbouw Rechtzaken Financieële Berichten. Ailoop, Aanbestedingen, Verkoopingen enz. van kunstmatige ademhaling gelukte het na drie kwartier het echtpaar tot het be wustzijn terug te brengen. Aanranding? Een postbode vond gisteravond onder Naarden een be wusteloos meisje, dat naast een fiets lag. Zij had een bloedende hoofdwond. Bijna tegelijkertijd kwam de jongeman B. uit Valkeveen, die de verloofde van het meis je bleek te zijn. Hij wilde haar als ge woonlijk tegemoet rijden. Zij is n.l. in dienstbetrekking te Bussum en wilde hem opzoeken. De beide mannen droegen haar een villa binnen, vanwaar zij per ziekenauto naar de Majellastichting te Bussum werd vervoerd. Hier werd vast gesteld, dat zij een hersenschudding en een fractuur in den schedelbasis had. Deze laatste kon zoowel door een mes als door een steen zijn ontstaan, terwijl de hersenschudding hetzij door een val van de fiets of door een hevigen slag op het hoofd moet zijn veroorzaakt. Toen het meisje even bijkwam, vertelde zij, dat zij door een fietser was gevolgd en dat deze haar had aangevallen. Zij wist zich anders niets te herinneren. De toestand van het 24-jarige meisje is nog ernstig. Coöp. Suikerfabriek Roosendaal. De voornemens der regeering. De coöperatieve suikerfabriek en raf finaderij Roosendaal heeft een algemeene ledenvergadering gehouden. De heer Jac. Vos Azn., voorzitter der coöperatie, gaf allereerst een uiteenzet ting van de groote moeilijkheden, welke de suikerindustrie op het oogenblik on dervindt en verwees daarbij ook naar de enkele gunstige perspectieven, die zich hebben geopend door meer regeling in de productie, nationale zoowel als interna tionale en vooral door den te verwachten regeeringssteun. Het bestuur had bij het overdenken van den toestand der fabriek voor dit jaar vier verschillende moge lijkheden in overweging genomen, n.l. Ie. stopzetting, 2e doorwerken, 3e vermin dering van de verplichte bietenlevering, 4e liquidatie. Dit laatste achtte het be stuur in de gegeven omstandigheden abso luut verwerpelijk, vooral nu niet valt te zeggen, of wellicht de toestand zich niet spoedig in gunstigen zin zal wijzigen. Spr. verwees naar de Dinteloord en de Zeven bergen, die evenmin tol liquidatie zijn overgegaan. Stopzetting voor een jaar achtte het be stuur evenmin aanbevelenswaardig. Dit zou kosten beteekenen van in totaal f 216.000, wat den leden zou komen te staan op f 45 per aandeel, waarbij nog niet eens is rekening gehouden met de verplichtingen, die eventueel kunnen voortkomen uit het contract betreffende den verkoop van witte suiker, hetgeen voor Roosendaal gebeurt door Dinteloord. Het voordeeligste achtte het bestuur een kleine campagne te maken, een cam pagne van circa 100 millioen K.G. bieten. Dan bestaat de mogelijkheid, om zooveel mogelijk van het Suikerwetje te profitee- ren. In de hierna volgende discussies heb ben enkele leden opmerkingen gemaakt, die bewezen, hoe groot de onzekerheid is onder de boeren. Er sprak ook uit on voldoende vertrouwen in het bestuur, maar van den anderen kant werd dit weer alle lof gebracht voor zijn leiding. Ge vraagd werd o.a. welken steun de regee ring denkt te verleenen. De voorzitter zeide de voornemens der regeering ten aanzien van steunverleening aan de bietenbouwers wel te kennen, maar deze niet te mogen mededeelen. Hij wilde er zich toe bepalen mede te deelen, dat deze steunverleening zoodanig, zal zijn, dat zonder verlies peeën zullen kunnen worden gezaaid. Hij deelde even later nog mede, dat, als er regeeringssteun gegeven wordt, er de bepaling bij zal komen, dat slechts 80 pet van de in voorgaande jaren verbouwde hoeveelheid bieten thans verbouwd mag worden. Uit de vergadering werd opgemerkt, dat men gehoord had, dat de regeering een steun zal geven tot f 12. FEüILL ETON. door EVELYN EVERETT—GREEN. (Vrij naar het Engelsch.) 43.) En toch moest er een weg zijn. In zijn hart was Roger een geloovig mensch. Hij geloofde, dat tenslotte het goed over het kwaad zou zegevieren. Ergens was er een geneesmiddel, als men het maar kon vinden; en het kwam hem op 't oogen blik voor, of hij den sleutel van 't geheim in handen had. Hij beweerde niet, nu al te kunnen zeggen hoe het eind zou zijn, zooals hef tige partijgangers deden; of misschien beter gezegd, hij zag alle voorbereiden de stappen niet die gedaan moesten worden, voor dit eind bereikt werd. Hij keek als 't ware dwars door den tusschen- liggenden bergtop er achter. Praktij k- menschen hadden gezegd, dat het heel re delijk en practisch mogelijk was, dat alle productieve rijkdom alle middelen tot productie aan den Staat zouden ver vallen en hij geloofde hen op hun woord. En, zoo meende hij, ieder kon voor zich De voorzitter antwoordde daarop, niet meer te willen zeggen, dan dat het bedrag rond het genoemde draait. Het bestuur vond het den besten weg de fabriek te laten werken en de leden zouden dan moeten opgeven hoeveel bie ten ze kunnen en willen verbouwen. Daar voor zullen ze een circulaire thuiskrijgen en dan zal men nagaan, of een voordee- lige exploitatie kan plaats hebben. Ten minste moet dan echter een campagne kunnen worden gemaakt van 100 millioen kilogram. Gevraagd naar de resultaten der vorige campagne, deelde de voorzitter mede, dal de grondprijs van de bieten zal zijn f 3.50, Door éen gemiddeld gehalte van 17.43 wordt dit bedrag vermeerderd met f 3.42. Met pulpvergoeding en de premie wordt het totale bedrag f 9.72 en trekt men daar af de verschillende kosten, dan komt men aan een zuiver bedrag van f 8.71. Yan dit bedrag moeten misschien nog en kele kleine kosten af, maar de hoop be staat, dat dit bedrag zal kunnen worden uitgekeerd. Opgemerkt werd, dat voor f 12 geen bieten kunnen worden verbouwd en de meening werd dan ook geuit, dat de regee ring meer steun zal moeten verleenen. Tenslotte werd besloten de bekendma king van den regeeringssteun af te wach ten. Het ligt thans dus in het voornemen van het bestuur den leden, die niet aan' hun minimum-verplichting tot bietenle vering voldoen, geen boeten op te leggen, mits deze leden le niet minder leveren dan 10.000 kilogram per aandeel; 2e geen bieten aan andere fabrieken verkoopen, 3e voor zoover zij lid zijn van andere coö peratieve suikerfabrieken aan deze fa brieken per aandeel niet meer bieten le veren dan aan Roosendaal. Ook ons, schrijft het Hbld., is een en ander omtrent de plannen der regeering ten aanzien van den steun aan de sui kerbietenindustrie bekend. Wij meenen dan ook, dat de heer Vos, wanneer hij verklaart, dat het bedrag, dat de boer voor zijn bieten zal ontvangen na aanne ming van het steunwetje (welks ontwerp tegen het einde der volgende week kan worden verwacht) „zal draaien om de twaalf gulden", wel wat optimistisch is. Wij hebben reden om aan te nemen, dat tien gulden de werkelijkheid dichter zal benaderen dan twaalf. Wij merken hierbij nog op, dat de regeering nog de zer dagen in de Memorie van Ant woord, qp het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer inzake het Tarwewetje verklaard heeft, dat zij afkeerig is van het stelsel der productie-premies. De uiencontrole een groote strop? Men schrijft aan het „Hbld": In de algemeene vergadering van de Vereeniging Groentencultuur te Broek op Langendijk gehouden, in het centrum dus van de uienteelt in Noord-Holland, wa ren vrijwel alle leden het erover eens, dat de uiencontrole door het Uitvoer Controle Bureau voor de verbouwers een groote strop is. De prijzen zijn lager dan ooit, terwijl zulke hooge eischen aan de waar gesteld worden, dat het practisch niet mogelijk is, deze af te leveren, zoodat de nieuwe Wet op den Uitvoer van Land en Tuinbouwproducten voor de verbou wers een grooten schadepost beteekent. Met bijna algemeene stemmen is be sloten een voorstel in te dienen bij de Langedijker Groentencentrale om er ge zamenlijk bij de regeering op aan te drin gen de genoemde wet weer in te trekken. Door een paar voorstanders van het U. C. B. werd de controle verdedigd, maar de opmerking werd gemaakt, dat de tot standkoming van de wet blijkbaar meer bedoelt de machtssfeer van het U. G. B. uit te breiden dan den uienexport te be vorderen. Oneerlijke postbeambte. De Utrechtsche rechtbank heeft den 23-jarigen F., thans zonder beroep te Rotterdam, die, toen hij te Kockengen hulpbesteller van de post was, onregel matigheden ten nadeele van den giro dienst had gepleegd, veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. wel nagaan, dat dan de voorspoed in den Heilstaat niet kon uitblijven. Bittere armoede, evenals overweldigen de rijkdom konden dan niet meer bestaan. Hij geloofde niet, dat alle menschen ge lijk konden worden. Hij had te veel ver stand, om zich door zulke dwaalbegrippen te laten misleiden, maar zoo iets werd ook niet door de leiders beweerd. Het werd hun door hun tegenstanders in den mond gelegd, die dan de dwaasheid ervan gin gen aantoonen. Maar ieder mensch zou in den nieuwen toestand, behoorlijk kun nen leven, werk kunnen vinden, dat voor hem geschikt was en er het loon voor ontvangen, dat het waard was. Er zouden geen groote fortuinen bijeengeschraapt kunnen worden door het werk van ande ren. Geen concurrentie zou zijn toege staan, geen drukken der loonen of onder den kostprijs verkoopen of het in den handel brengen van minderwaardige arti kelen. Ontelbare middelen, die tot verderf konden leiden, zouden uitgeroeid worden. Het vreeselijk kwaad, dat ontsond door het samenpakken van menschen in holen en krotten en vuile benauwde sloppen, zou verdwijnen. Zijn leeraren verzekerden openlijk, dat de menschelijke natuur geen erfelijk element van verderf in zich had, maar dat ze steeds verdorven werd door haar omgeving, En ofschoon Roger dit niet geheel en al toestemde (want inge- Revisie-verzoek van Saiumon Llebermann Salomon Liebermann, die kort geleden gratie heeft verkregen en deswege uit de Bijzondere Strafgevangenis te Schevenin- gen ontslagen is, thans wonende te Brus sel, heeft het voornemen bij den Hoogen Raad der Nederlanden revisie aan te vra gen van het arrest van het Gerechtshof te Amsterdam, waarbij hij werd veroor deeld tot twee jaren gevangenisstraf, met aftrek van één jaar preventieve hechte nis, terzake van zijn handelingen in de affaire van de „Veendammer Hypotheek bank". Te dien einde heeft hij zich ge wend tot Mr F. Pauwels, advocaat te Amsterdam, met het verzoek, deze revisie behandeling op zich te nemen. Wisselkoersen. Amsterdam, 11 Febr., 2.30 u. Londen 12.10%12.11 Parijs 9.76—9.77 Brussel 34.65—34.67 Berlijn 59.22—59.24 New York 2.49-2.49Vs Handels- en Landbouwbank. Onder voorzitterschap van Mr C. Ma- ris uit Utrecht, is gistermiddag te 's-Gra- venhage de tweede algemeene vergade ring gehouden van aandeelhouders der N. V. Handels- en Landbouwbank. Met algemeene (225) stemmen werd be sloten den heer Mekking zonder décharge, zoodat zijn aansprakelijkheid blijft, te ont slaan als directeur. Het voorstel tot intrekking van het be sluit tot bijschrijving van 2 maal 10 pet. op de aandeelen en tot reserveering van de bedragen, welke aanvankelijk voor bij schrijving waren bestemd, werd aange nomen met 187 tegen 4 stemmen en 34 blanco. Mr Lindeboom deelde mede, dat com missarissen, gezien het accountantsrap port, besloten hebben de aanvrage tot surséance zoowel van de Bank als van de spaarbank in te trekken. Het is dus zoo goed als zeker, dat het faillissement over beide lichamen zal worden uitge sproken. Bij de rondvraag deed Mr A. T. Vos uit Appingedam enkele mededeelingen over den arbeid van de commissie, welke door een aantal aandeelhouders op de vorige vergadering benoemd was, om een onderzoek in te stellen naar de gestie van de commissarissen. Als haar voorloopige conclusie gaf de commissie het volgende te kennen: „Het voorloopig en met het oog op den beperkten tijd uit den aard der zaak op pervlakkig onderzoek geeft aanleiding als haar meening uit te spreken;'dat hoe wel volgens de mededeelingen van com missarissen, welke mededeelingen beves tiging vinden in het accountantsrapport, dezen in velerlei opzichten door de di rectie zouden zijn misleid reeds nu ernstige twijfel bestaat of het beleid en toezicht van commissarissen zoodanig is geweest, dat hier van een behoorlijke ver vuiling van de hun opgedragen taak kan worden gesproken en dat de commissie den indruk heeft gekregen, dat een meer serieuse opvatting van hun taak en een krachtiger beleid voor de belangen van aandeelhouders en crediteuren noodzake lijk en mogelijk was geweest, waardoor de verliezen zouden zijn beperkt en al thans een algemeene debacle voorkomen zou zijn. Een oordeel over de aansprakelijkheid meent de commissie voorloopig te moeten opschorten, maar wel is zij van meening, dat, door het geen nu is gebleken, een nader onderzoek naar de gestie van com missarissen en hun aansprakelijkheid ten zeerste gewenscht is. De voorzitter zegde toe, dat commissa rissen zonder eenige reserve de vragen van de commissie zullen beantwoorden. Commissarissen zullen gaarne de aan deelhouders, die achter de commissie staan, bevredigen. Mr Vos uitte geen be schuldiging, maar gewaagde toch van eenige nalatigheid. De commissarissen aanvaardden echter ook dit nog niet. De vergadering sprak zich uit voor het aanblijven van de commissie. roeste overtuiging sterft niet zoo licht, ofschoon men ze soms kan wegsluiten en vergeten) hij was graag bereid te geloo- ven, dat een heel groot deel van het be staande kwaad zou verdwijnen, als de ste den gezuiverd werden van haar zwarte vlekken en als het gezonde leven, dat de socialisten zich voorstelden over het ge- heele land was ingevoerd. Daarom trad hij vol vertrouwen op als leeraar en pre diker van dit nieuwe evangelie, waarin hij meer ging gelooven, naarmate hij anderen onderwees. Dagelijks vulde hij zijn lijst van feiten en statistieken aan als hij luisterde naar de toespraken en gesprek ken van de gebroeders Dane en hun col lega's of zelf hun argumenten en feiten herhaalde voor gretige luisteraars, met wie hij nu in nauwer contact kwam. In de ziel van haast iederen man is de kiem van strijdlust gelegd hetzij voor een ideaal, persoonlijk voordeel, red ding van het vaderland, of voor de voor uitgang van de menschheid. Het kwam Roger voor, dat hij was opgeroepen vou< een heiligen oorlog. Er mochten soms ruwe en vreemde dingen bij voorvallen, maar het doel was edel, de menschheid te bevrijden van een ondragelijk juk, dat duivelsjuk van ontaarding en gebrek, dat onder de tegenwoordige omstandigheden een last werd, te zwaar om té dragen. En mocht de een of andere groote slag bin- Het Waalsche wijf. Met ingang van 1 Maart a.s. is be noemd tot buitengewoon opzichter-tee kenaar bij den Rijkswaterstaat te Utrecht j de heer P. G. Bolier, thans in gelijke be trekking te Vlissingen. Een Kerkelijke Raad. DEN HAAG. Op uitnoodiging van do Ned. Herv. Synodale Comm. van de buitenlandsche kerken kwamen gisteren vertegenwoordigers samen van verschil lende kerken in Nederland, met de be doeling te komen tot het samenstellen van een Kerkelijke Raad voor practisch Christendom in den geest van Stockholm. Vanwege de Generale Synode der Geref. Kerken was bericht ingekomen dat zij voor de uitnoodiging moest bedanken. Het allernaaste doel is een Raad van Kerken te stichten samengesteld uit een lid van elk der aangesloten kerken met als voorzitter een vertegenwoordiger der Ned. Herv. Kerk. Besloten werd het in het leven roepen van een voorloopigen Raad door de kerken achteraf te bekrachtigen. Do oprichting van een kerkelijk bureau werd aangehouden tot de Raad definitief zal zijn ingesteld. Op voorstel van Prof. Cramer werd tot voorzitter aangewezen Prof. Dr J. R. Slotemaker de Bruine. DEN HAAG. Kapitein Borren heeft Maandag te Breda een dag gevangenis straf ondergaan. Ernstig auto-ongeluk. WAGENINGEN. Dinsdagavond is on der Renkum een auto, waarin vier stu denten, tegen een boom gereden en to taal vernield. De auto kwam op de tram rails te liggen, zoodat de tram uit Ren kum niet kon passeeren. De inzittenden lagen op den weg, waar ze door voor bijgangers werden gevonden. Een van hen, de student A. W. Segboer, was ern stig gewond. Twee anderen, M. de Vink en G. J. Houwing, waren licht' gewond. De vierde bleef ongedeerd. WAGENINGEN. Aan de Landbouw- hoogeschool is geslaagd voor het Inge nieursexamen Kol. Landbouw de heer J. A. Maas, geboren te Vlissingen. Ongeluk of misdaad? SITTARD. Hedenmorgen werd te Win- ter-Akerberg bij Sittard een auto gevon den met nog werkende motor en branden de lichten. Bij onderzoek vond men in de auto een zekere Wyers uit Brussel, die ernstig gewond was. Hij werd naar het gasthuis vervoerd, waar hij bij aankomst reeds overleden bleek te zijn. Door de Ju stitie wordt onderzocht of hier van mis daad sprake is. LONDEN. De Grieksche regeering heeft de Engelsche bemiddeling tot bijlegging van het GriekschBulgaarsche conflict aanvaard. BERLIJN. De Communistische Rijks dagfractie heeft eveneens een motie van wantrouwen tegen den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken ingediend. Zoo hangt al honderd, honderd jaar, Dat Waalsche wijf om uw nek? 't Weegt zwaar. Hoe zijt gij aan die bruid geraakt? Zij had mij gek en blind gemaakt. Bracht zij iets mede? Ja, een schat! Een scheef gezicht en een snijdend blad. Wat spraakt gij samen, Waalsch of Dietsch? Het wijf zei alles en ik niets. En moest gij vechten om 't gelijk? Zij had het woord, meteen het rijk. En werken? Deed ik slag om slinger. Het luie stuk verstak geen vinger. Zij was u trouw toch? Reeds als bruid Keek zij loensch naar den Franschman uit. Wat hebt gij door haar gewonnen? Schulden. Dit nog: ik leerde dragen en dulden. Zoo hadt gij honderd jaar verdriet En kroost? Van. haar? Gelukkig niet. RENé DE CLERCQ (De Dietsche Gedachte.) Ged. Staten van Zeeland hebben he denmorgen aanbesteed het uitvoeren van Verbeteringswerken aan de Traverse van den weg van Zierikzee naar Brouwers haven door Zonnemaire met het leveren van straatklinkers enz., met bijbehoorende werken. Raming f 29.900. Inschrijvers wa ren: J. Wolse, Ellewoutsdijk f 30.200; P. Dekker, Veere f 29.800; J. de Maegt, Hon- tenisse f 29.690; R. Verschelling, Terneu- zen f 29.500; P. Dees, Sas van Gent f 28.890; F. Duijnhouwer Sr., Goes f 28.500; J. H. v. d. Ven, Vlissingen f 28.480; F. v. d. Hulle, Oosterland f 28.4-50; M. de Moor, Brouwershaven f 28.285; P. Romeijn, Burgh f 28.273; M. Matthijsse, Brouwershaven f 28.200; L. van Boven, Ellewoutsdijk f 28.000; M. v. d. Velde, Bruinisse f 27.890; M.. W. Knuist te Goes en J. Knuist te 's H. Arendskerke f27.830; M. Wandel, Nieuwerkerk f 27.700; A. J. Verjaal te Dreischor en J. den Ouden te Zierikzee f23.485. De Rijkswaterstaat heeft het onder houden der bodemdiepte in de buitenha ven van het kanaal door Walcheren te Vlissingen met bijkomende werken ge gund aan de N.V. Bagger-Maatschappij Holland te Hardinxveld voor f 0,103 per kub. M. opgebaggerde specie met 55-urige werkweek. De eerste groote werkzaamheden aan het Albertkanaal te Groot Terheyen (B.) zijn aangevangen. De koffiejongens op het werk verschaffen den arbeiders bij het gure weer een kop warme drank. nenkort noodig blijken, was het dan niet beter dan dat de wereld lijdelijk moest aanzien, hoe het kwaad groeide en zich uitbreidde? Hij gaf echter niet al zijn tijd en ener gie aan dezen strijd, die op dit tijdstip den vorm dreigde aan te nemen van een van die groote „Arbeidersbewegingen", die den laatsten tijd hoe langer hoe sneller zich uitbreiden. Hij bezocht nog steeds de zieken en hulpeloozen in hun woningen. Hij werd nog steeds, als hij in de armen wijken kwam, gevolgd door kinderen, die zijn komst met vreugde begroetten, en die er toe kwamen hem en zijn hond in ver band te brengen met de vroolijkste oogen- blikken van hun sombere leventjes. Phi- lippa had de geduldige, bleeke kindertjes niet vergeten. Elke brief bevatte een zeker bedrag om voor hen te besteden voor al voor de zieken en invaliden. In dezen tijd zag Philippa Roger's brieven met blijdschap tegemoet. Ze waren wel niet lang en hij had er nooit voor hekend ge staan de pen erg vlot te voeren. Ze mocht in vele opzichten aan de juistheid van zijn meeningen twijfelen, maar iets had hun gezamenlijke belangstelling -de nood van de kinderen. Zijn hart mocht verbitterd zijn jegens een groot deel van zijn medemenschen; maar het was zacht, zoodra het de klei nen betrof. Misschien raadde Philippa dat wat Roger nog niet vermoedde; dat diep in zijn hart een luide stem hem riep om te strijden voor een bestaande orde, die in stand werd gehouden door die zelfde tradities en leerstellingen, waarvan hij zich los had gemaakt. Vroeger in zijn ouderlijk huis had hij 't socialisme steeds hooren beschouwen als een uitvinding des duivels; thans wist hij er wel zooveel van, dat de christen-socialist slechts een gedeelte van den weg met hen kon samen gaan. Al mocht hij alles verlangen, wat de socialist beloofde, wanneer men zijn programma uitwerkte, dan toch, wanneer aan alle physieke nooden van de gemeen schap was voldaan, zou er een scheiding van wegen komen. Roger ging dit van lie verlede inzien, maar toch trachtte hij niet het probleem tot in zijn diepste windse len te ontrafelen. De gelootsquaestie liet hij er voor het oogenblik liever buiten. Evenals Godfrey Manre s, dien hij in dien tijd van zijn leven dikwijls ontmoette, wenschte hij zijn geloof aan God te be houden; Roger ging zelfs verder. Ook zijn liefde en het geloof uit zün kindsheid tot Christus wilde hij niet verliezen. Manners zag in Jezus slechts den profeet van Ga- lilea en als zoodanig sprak hij van Hem met warme geestdrift. Christus echter als Gods Zoon was hem vreemd. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 3