33HI Het Gewete Uit de Provincie Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Land- De heer B r a a t (Plattel.) dringt er op aan dat het surplus van een millioen ba len door de Regeering zal worden over genomen en voor varkensoor verkocht. De heer Snoeck Henkemans (C. H.) acht het voorstel niet zoo onbetee- kenend als sommigen het hebben voor gesteld. Spr. vraagt of niet gedurende korten tijd een uitvoerpremie zou kunnen worden gegeven. Is dit denkbeeld niet door de Regeering overwogen? Wat het regeeringsvoorstei betreft kan men verschillen ten aanzien van onder- deelen. Indien nu eens zou blijken na dn tot standkoming van de wet, dat op een enkel onderdeel een andere regeling beter zou zijn, dan hoopt spr. dat de regeering zich op een zoo ruim mogelijk stand punt bij de toepassing zal willen stellen. De heer W ij n k o o p (G. P.) wijst er op, dat door dit wetsontwerp niet alleen de fabrikanten en de landbouwers zullen worden gesteund, maar ook enkele bepaal de banken. Maar in de emste plaats be- hooren de arbeiders te worden gesteund en daarover is geen woord gesproken. Spr. stelt een motie voor, waarin de Kamer uitspreekt, dat geen credieten kunnen worden verleend, dan onder voorwaarde, dat bij de betrokken industrieelen en land bouwers die crediet ontvangen, geen ar beiders zullen mogen worden ontslagen en dat hun loonen niet zullen mogen wor den verlaagd. De heer G o 1 ij n (A.R.) wil den minis ter een enkele vraag stellen. Er is op ge wezen dat er in het ontwerp een moeilijk heid ligt met het oog op de door anderen reeds op de voorraden verleende credie ten, n.l. door de banken. Spr meent dat de hier bedoelde credie ten kunnen worden bepaald op zes gulden per honderd k.g. Nu wil de regeering nog een crediet van vier gulden per baal, zoo dat dit samen wordt f 10 per baal. Nu moet men met het oog op deze credieten een débouché zoeken voor den overtolligen voorraad. Zullen nu de Raiffeisenbanken genoegen nemen met deze regeling van de regeering? Spr. meent, dat zij dit niet kunnen doen, want de risico die eerst voor honderd procent was gedekt, zal nu slechts voor vijftig procent gedekt zijn. Hoe denkt de regeering daarover? De Minister van Binnen 1. ZakenenLandb., de heer Ruys de Beerenbrouck, zal vandaag de spre kers beantwoorden. De vergadering wordt om vijf uur ver daagd tot Woensdagmiddag 1 uur. AANKOOP VAN RUSSISCH GRAAN DOOR HET CENTRAAL BUREAU UIT HET NEDERL. LANDBOUWCOMITé? „De laatste dagen zegt de „N. R. Crt" waren ons geruchten ter oore ge komen, dat het Centraal bureau uit het Nederlandsche landhouwcomité G. A. Co- operatieve aankoopvereeniging, het li chaam, dat als inkoop-organisatie op treedt van Nederlandsche coöperaties voor voederartikelen en kunstmeststoffen, tot aankoop van Russisch graan is over gegaan. Dit feit zou vooral merkwaardig zijn, omdat het bedoelde Centraal bureau indertijd een boycot over het Russische graan had uitgesproken. Wij hebben on middellijk gepoogd van de directie van deze organisatie inlichtingen te verkrijgen over de al of niet juistheid der geruch ten, doch men bleek daar, na verwonde ring te hebben uitgesproken over onze belangstelling, niet bereid ons eenige me- dedeeling of inlichting te verschaffen. Intusschen zijn de bedoelde geruchten ons van zeer goed ingelichte zijde volko men bevestigd. Reeds j.l. Zaterdag zou het Centraal Bureau een zeker kwantum Russisch graan hebben gekocht". Met belangstelling zien wij nadere be richten hieromtrent tegemoet. Na wat in tal van vergaderingen om trent „het met bloed besmette graan" enz. werd gezegd, en na den boycot door het Bureau indertijd over het Russisch graan uitgesproken, zou bevestiging van het bericht wel een zeer eigenaardigen indruk maken. Een tram Bresken s— Frankrijk. Op verzoek van d< betrokken autoriteiten heeft ingenieui Veraert, chef der technische diensten var. de stad Oostende, twee ontwerpen vooi de verbinding der beide oevers van de vrij breede monding van den IJzer, te Nieuwpoort-Bad, gereed gemaakt. Do uitvoering van dit plan zou de recht- streeksche verbinding, door middel van een electrische trambaan, van Bres- k e n s naar Duinkerken langs de Vlaamsche kust mogelijk maken. Een der ontwerpen voorziet het bou wen van een draaibrug met een door gang voor de scheepvaart van 50 M. breedte. Het tweede ontwerp beoogt het tot standkomen van een vaste brug, welke op een hoogte van 40 M. boven gewoon laag water den riviermond zou overspannen. Het vertrek van het motorschip „Dempo" van de werf der Kon. Mij. De Schelde naar de buitenhaven te Vlissin- gen, kon door het ongunstige weder ook gisteren niet plaats hebben en is nu op vandaag bepaald. Ged. Staten hebben overeenkomstig de desbetreffende verzoeken der betrok kenen eervol ontslag verleend aan W. Le Feber, als werkman op de werkplaats der Prov. Stoombootdiensten te Vlissingen met ingang van 15 Aug.; aan P. J. de Bil de en W. Corstanje, dekknechts bij den Westerscheldedienst, resp. met 1 Mei en 1 Juli; aan H. Kramer, dekknecht bij den Oosterscheldedienst met ingang van 1 Aug. a.s. Voorts hebben Ged. Staten A. L. van Dijk definitief benoemd tot dekknecht bij den Westerscheldedienst, met ingang van 1 April. Met ingang van 1 Maart wordt ver plaatst de Commies bij den post-, tele graaf- en telefoondienst J. A. Reuvers van het postkantoor te 's Gravenhage naar het post-, telegraaf- en telefoonkan- toor te Goes. middelburg. Burg. en Wetn. hebben de stemming voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad bepaald op Woens dag 17 Juni. Boes. Dinsdag en Woensdag 17 en 18 Febr. a.s. wordt alhier in het Schutters hof de nieuwe Zendingsfilm, n.l. de Bor- neofilm vertoond; des namiddags voor kinderen en des avonds voor volwassenen Deze film is door een ervaren amateur opgenomen, onder allerlei bezwaren en gevaren, en geeft een goed beeld van land en volk. De film begint met iets te vertoonen van het leven en bedrijf langs de rivie ren; voorts gaan we met den zendeling op stap. In schitterende beelden zien we iets van de geweldige moeilijkheden, waarmede het reizen langs de rivieren gaat. Het laatste deel van de film geeft ons een heidensch doodenfeest te zien; we ma ken kennis met den nacht en de morgen op de groote zendingsvelden. Alles bij een! zouden we zeggen: Verzuimt deze gelegenheid om een mooie en nuttige film te gaan zien, niet II Kloetinge. De Herv. Jongensclub „El- theto" hield gieteravond haar jaarver gadering, in het vereenigingsgebouw, dat weer geheel gevuld was. De voorz. Ds Joh. A. Raams, opende de vergadering en sprak over 2 Kon. 6 17, de bede van Sa muel, dat den jongen de oogen mochten worden geopend. De bedoeling van den jeugdarbeid is ook, dat de jonge men- schen leeren zien met de oogen des ge- loofs, opdat ze achter de zichtbare din gen de eeuwige dingen leeren ontwaren Daarop gaf de secr. zijn keurig verslag, waaruit men kon zien, dat er op de Jongensclub flink werd gewerkt en ook de ontspanning niet werd vergeten; ook het goede verslag van den penningmees ter was in opgewekten toon gesteld. 't Ledental van deze club gaat geregeld vooruit, zoodat 't duidelijk is, dat deze vereeniging in een groote behoefte voor ziet. Het aardige programma werd op vlotte wijze afgewerkt en uit alles bleek, dat een degelijke voorbereiding was voorafge gaan. Het liep alles uitstekend van stapel 3n telkens gaven de aanwezigen teekenen /an bijval. Met genoegen kan op dezen ivond worden teruggezien. Ook de mondorgelclub „Inver Nos" gaf weer op zéér verdienstelijke wijze eenige nummers ten beste. Het was reeds vrij aat, toen de voorz. deze vergadering met lankzegging sloot. Rilland-Bath. Gisteravond hield „Het Groene Kruis" alhier een buitengewone ilgemeene vergadering, waarin met het jog op subsidie-aanvrage van de vereen, ot bestrijding van t.b.c., met algemeene stemmen de statuten der vereen, werden De werkzaamheden aan de Fartsluizen te Botterdam zijn in vollen gang. Een overzicht van het werk, gewijzigd, waarop de Koninklijke goed keuring zal worden aangevraagd. In de commissie voor de wijkverpleging werden benoemd: voor wijk A dhr M. Weststrate, voor wijk B dhr E. Tange; voor wijk C dhr T. Huisman; voor wijk D dhr H. A. Dronkers en voor wijk E uhr de Jager, hoofd der school in den Volckerpolder. Alhier zal met ingang van twee Maart de uitbetaling der ouderdoms- en invaliditeitsrente niet meer plaats vinden op den 2den Dinsdag van het vier-weke- lijksch tijdvak, maar over alle weken op de dagen Maandag, Woensdag, Donder dag en Vrijdag. Alle rentetrekkenden, die op het kan toor te Rilland worden uitbetaald, zullen een kaart ontvangen, waarop is vermeld op welken dag zij na 10 Februari het eerst kunnen komen voor den volgenden keer. N.- en St Joosland. Zaterdag hield de Coöp. Weegbrug Nieuwland haar gewone jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek o.a. dat in 1930 was gewogen 8.344.000 K.G. diverse producten; 447 voeren en 56 stuks vee. Er werden 1.312.000 K.G. sui kerbieten meer gewogen dan in 1929, doch 113.000 K. G. pulp minder en 275.000 K.G. mest minder. De prijs voor weegloon voor aandeel houders werd bepaald op 5 cent per 1000 K.G. bieten en pulp. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat de kas be draagt f 226.84. In de vacature L. T. Vo gelaar die naar elders vertrekt werd als bestuurslid gekozen dhr C. A. Polderdijk. Vrouwepolder. Dinsdagavond j.l. sprak Ir. J. Siebenga, secretaris der Z. L. M voor de landbouwvereeniging alhier, in het café „De Koophandel", over de hui dige landbouwcrisis. Na een kort inleidend woord door den voorzitter dhr L. Maas, schetste spreker de oorzaken der crisis. De talrijke mid delen aangewend om een gunstiger toe stand te scheppen zijn tot nog toe niet gelukt, hoewel de gehouden crisisver gaderingen en protestmeetings wel nut afwerpen. Organisatie der boeren is wel een der voornaamste middelen. Als zijn meening gaf spreker te kennen, dat al duurt het lang, de regeeringssteun niet achterwege zal blijven. In het debat werden nog enkele pro blemen besproken. De voorzitter sloot hierop deze vergadering, waarin 24 le den aanwezig waren. Zoufelande. Dhr C. Janse Azn., lid van den gemeenteraad alhier, zal zich bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing niet meer herkiesbaar stellen. Oostburg. Maandagmiddag 3 uur moest een Belgisch vliegtuig, op weg van Antwerpen naar Knocke, nabij onze gemeente een noodlanding maken. Op een stuk bouwland streek de machine neer. Nadat het defect was hersteld, kon het vliegtuig na tien minuten weder op stijgen en met zijn twee passagiers de reis voortzetten. Een honderdtal belangstellenden was van deze niet alledaagsche gebeurtenis getuige. Rubberhakken Zooiplaten. Tips 'n Hevea-product 1 Vraagt hat Uw schoenmaker Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Idsegahuizen en Piaam, G. W. C. Vunderink, cand. te Utrecht. Te Engelbert, G. D. Kruizinga te Obdam. Geref. Kerken. Beroepen te Sneek, W. H. v. d. Vegt te Bergum. Herst. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Nijmegen, E. H. Borgers te Helder. Krabbendijke. Bij de gehouden stem ming in de Ned. Herv. Kerk zijn uitge bracht 41 stemmen. 35 stemmen voor kies college, 5 st. voor kerkeraad, 1 st. van onwaarde, zoodat de oude toestand ge handhaafd blijft. Ellewoutsdijk. De 10-jaarlijksche stem ming gehouden in de Ned. Herv. Gem. alhier heeft als uitslag aangegeven, dat de stemgerechtigde leden zich het recht hebben voorbehouden tot het benoemen van ouderlingen en diakenen en het be roepen van predikanten, waarmede de bestaande toestand bestendigd blijft. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier ontving dezer dagen het verblijden de bericht, dat Ir. F. W. D. C. A. van Hattum van Ellewoutsdijk, zoon van de Ambachtsvrouwe, mevrouw A. A. van Hattum van EllewoutsdijkDekker, het plan heeft opgevat, het kerkgebouw van electrisch licht te voorzien, bestaande in een groote kroon voor het middenschip en kleinere verlichtingen voor de zijbeu ken. Emeritaat. Wegens voortduren de ongesteldheid heeft ds J. Dekker Hzn., Geref. predikant te Leksmond, aan de classis Gorinchem emeritaat aange vraagd. Ds Dekker, die ruim 38 dienstjaren heeft, diende achtereenvolgens de kerken te Weesp, Nieuw-Vennep, Ambt-Vollen- hove en (sinds Aug. 1926) Leksmond. De Handels- en Landbouw- bank. Nog een arrestatie. De Gorinchemsche politie heeft gisteren te Deventer gearresteerd H. H., die tot 15 December j.l. beheerder was van het kan toor Gorinchem van de Handels- en Land- bouwbank. H. wordt verdacht van het plegen van onrechtmatige handelingen, waarmee ongeveer f 90.000 zijn gemoeid. Hij heeft voor den commissaris van politie te Gorinchem een bekentenis afge legd en zal ter beschikking worden ge steld van den officier van Justitie te Dor drecht. Kind per ongeluk doodge stoken. Naar uit Woudrichem wordt gemeld, is het 5-jarig zoontje van den landbouwer D. van Arkel door een kind van een mede-arbeider van laatstgenoem de per ongeluk met een hooivork in een der oogen gestoken. Het ventje overleed onmiddellijk. Gestoord ijsvermaak. Maan dagnamiddag vermaakte zich een aantal broeders en studenten van het Missie huis te Steijl-Tegelen, op het ijs van de ondergeloopen uiterwaarden der Maas. Ook een kloosterzuster was daar met een tiental pensionaires van het St Jozef klooster, aldaar. Plotseling zakte een der dames door het ijs. Twee andere dames snelden toe om te helpen, maar ook zij zakten door het ijs in het ongeveer 2 M. diepe water. Toen snelde de kloosterzuster toe, doch ook zij geraakte te water. De broeders en studenten vormden een z.g. ketting en op deze wijze gelukte het de drie pensio naires te redden. De zuster was evenwel niet te bereiken, aangezien het water te diep was en het ijs voortdurend afbrok kelde. Een broeder sprong tenslotte ge kleed in het ijskoude water en na veel inspanning gelukte het hem, de bewus- telooze zuster boven water te brengen. Daarop konden beiden uit hun hachelijke positie bevrijd worden. Een religieuss in arrest. Sedert eenige dagen heeft het parket van Mechelen een zaak in onderzoek, die groot opzien baart. Meer dan honderd scbuld- eischers eischen teruggave van gelden door hen aan zuster Madeleine, de moe der-overste van het klooster der Carme- lieten, geleend. Eerst heeft men gedacht, dat de Kerk zou tusschen beiden komen, maar toen dit niet gebeurde, greep het parket in en werd zuster Madeleine gearresteerd. Zuster Madeleine, in de wereld mevr. Marie van Nylen, is ongeveer zes jaar geleden begonnen met geld te leenen van notarissen, priesters, renteniers e.d. om liefdadige werken te steunen, een reus- rachtigen muur om haar klooster te la ten bouwen, en om een zeer oud kasteel te koopen, dat zij voor haar orde bestem de. Ook steunde zij een jong musicus, die eerst priester wilde worden, maar op zijn besluit terug kwam. Dank zij zuster Ma deleine kon hij zijn composities uitgeven en laten uitvoeren, hetgeen echter 250000 fr. kostte. De schulden liepen hoe langer hoe meer op, en het eene gat werd door zus ter Madeleine gestopt om weer een an der te maken. Eindelijk kon zij niet meer betalen. Het totale bedrag, dat zij schuldig is, wordt op 10 millioen fr. geschat. Voor zichzelf heeft zij nooit iets gebruikt. Lijk gevonden. Te Grevebicht werd uit de Maas opgehaald het lijk van een man, wiens hoofd ernstige verwon dingen vertoonde. De burgemeester waar schuwde het parket van Maastricht, en Maandagavond heeft de sectie plaats ge had. Daarbij kwam vast te staan, dat de verwondingen aan het hoofd het gevolg zijn van een revolverschot. Aanteekenin- gen op trouwring en horloge wezen aan, dat de naam van den persoon is Jan Jas- par. Hij is vermoedelijk een Belg van na tionaliteit, die werd doodgeschoten, van zijn geld beroofd en daarna in de Maas geworpen is. Fraudu1euze uitvoer van eieren. Te Dinxperlo hebben de rijks ambtenaren Maandag een handelaar aan gehouden, die met paard en kar een groo te partij eieren over de Duitsehe grens bracht, zonder in het bezit te zijn van de vergunning van het Nederlandsche bu reau voor eiercontrole. Smokkelen van melk. In de grensplaatsen van Oostelijk Groningen wordt in den laatsten tijd melk over de grens verkocht, waar ze per liter 28 Pfen- nige (bijna 17 cent) kost. Een verlicht kruis. Boven op den Wilhelmina-uitzichttoren te Valken burg is in navolging van het lichtkruis op de Pic de Jer te Lourdes een beton nen kruis van enorme afmetingen opge richt. Het is 30 M. hoog en van Woens dag 11 Februari af zal dit kruis met een kaarssterkte van 20.000 verlicht worden, zoodat het 10 uren in den omtrek zicht baar zal zijn. Brutale oplichting te Am sterdam. Een in het Centraalstation te Amsterdam gevestigde firma is gister morgen de dupe geweest van een zeer brutale oplichting, welke echter, dank zij het feit, dat de dader, kort nadat hij zijn slag had geslagen, kon worden aange houden, op twee dubbeltjes na, geen fi- nancieele schade berokkend heeft. Het gebeurde heeft zich als volgt toe gedragen. In den loop van den morgen, werd ge noemde firma opgebeld en werd haar medegedeeld, dat zij met een bevriende relatie le Rotterdam sprak, welker naam genoemd werd. De firmant werd er ver volgens van in kennis gesteld, dat de broer van deze Rotterdamsche relatie zich binnen enkele uren bij de Amsterdamsche firma zou vervoegen met een kwitantie ten bedrage van f 1500; de firmant werd dan ook verzocht dezen persoon, den heer O., dit bedrag te willen uitbetalen. Inderdaad vervoegde zich dan ook niet lang daarna de heer O. ten kantore der firma te Amsterdam, waar hem, zonder dat men eenigen argwaan koesterde, ge noemd bedrag tegen afgifte der kwitantie werd ter hand gesteld. De heer O. ver wijderde zich daarop met gezwinden pas en het was deze vreemde haast, die de aandacht trok van een der kantoordames Dadelijk stelde zij haar principalen van het vreemde gedrag van den heer O. in kennis, met het gevolg, dat een dringend telefoongesprek werd aange vraagd met de relatie in Rotterdam. Tot haar ontsteltenis kreeg de directie der Amsterdamsche firma toen te hooren, dat men te Rotterdam niets van de zaak wist. In allerijl begaven daarop de kan toorjuffrouw en een der firmanten zich naar het politieposthuis aan het Stations plein; na een korte opsomming der feiten vergezelde een agent hen toen naar het station, teneinde te trachten den vluch teling op een der perrons of in één der treinen nog te achtervolgen. Na eenig zoeken vond men van O. in den electrischen trein naar Haarlem. Hij werd dadelijk door den agent gearres teerd. Bij zijn fouilleering werden op 20 cent na de f 1500 op hem gevonden, be nevens een spoorkaartje naar Antwerpen. O., die 22 jaar oud is, is werkelijk een broer van de Rotterdamsche relatie der hoofdstedelijke firma. Ook werd O. ge zocht voor een te Utrecht gepleegde op lichting. De arrestant is overgebracht naar een politieposthuis. Kolendamp. Gisteren werd aan de politie kennis gegeven, dat de woning van W. op Het Loo, ongewoon lang ge sloten bleef en men geen gehoor kon krij gen. De politie verschafte zich door het openschuiven van een raam toegang tot een der kamers en bemerkte terstond een verstikkenden kolendamp, welke veroor zaakt was, doordat de eigenaar de ka chel geheel had afgesloten. In de aan grenzende kamer, met de eerste in ver binding staande, vond men W. met zijn vrouw bewusteloos te bed liggen. Door toevoer van versche lucht en toepassing G y m n a s ia. Bij Kon. besluit van 7 Februari is aan dr C. J. Vinke- s t e y n, op zijn verzoek, met ingang van 1 September, eervol ontslag verleend als inspecteur der gymnasia, met dankbetui ging voor de door hem in deze betrek king bewezen diensten- De plaatsing van de eerste der 34 op te stellen richtingaanwijzers van den bond van bedrijfs-autohouders in Nederland heeft te Venlo in tegenwoordigheid van den burgemeester der stad plaats gehad, V" van kunstmatigel na drie kwartier! wustzijn terug t| Aanr ai vond gisteravond wusteloos meisje! Zij had een bloiT tegelijkertijd kwl Valkeveen, die dl je bleek te zijn.| woonlijk tegemo dienstbetrekking I hem opzoeken. I| haar een villa ziekenauto naai Bussum werd v^ gesteld, dat zij een fractuur id Deze laatste kol als door een stf de hersenschud(| van de fiets of het hoofd moetl het meisje even f zij door een fie| deze haar had einders niets te De toestand is nog ernstig. Coöp. Suike De voornel De coöperatie! finaderij Roosenl ledenvergadering De heer Jac. coöperatie, gaf ting van de gril de suikerindustl dervindt en veri enkele gunstige! hebben geopend productie, natiol tionale en voonf regeeringssteun! overdenken van voor dit jaar lijkheden in ol le. stopzetting, dering van de 4e liquidatie. Dl stuur in de gegol luut verwerpeüjl zeggen, of wellil spoedig in gunstf verwees naar de bergen, die e] overgegaan. Stopzetting vo| stuur evenmin zou kosten be f216.000, wat staan op f 45 r| niet eens is ref verplichtingen, voortkomen uit I den verkoop vd voor Roosendaal! Het voordeelf een kleine campl pagne van circal Dan bestaat de mogelijk van he| ren. In de hierna I ben enkele ledel die bewezen, hl is onder de boel voldoende vertl maar van den af alle lof gebracl| vraagd werd o.a ring denkt te ve: De voorzitter regeering ten aa aan de bietenboi deze niet te mof er zich toe bep deze steunverle dat zonder ver] worden gezaaid Hij deelde ev« er regeeringsste bepaling bij zal van de in vooi hoeveelheid bie worden. Uit de verga dat men gehoo: een steun zal g< FEU door EVELY (Vrij na 43.) En toch moes hart was RogÉ Hij geloofde, d£ het kwaad zou een geneesmidd vinden; en het blik voor, of hij in handen had Hij beweerde zeggen hoe het tige partijgangi beter gezegd, h de stappen ni worden, voor d keek als 'twar liggenden berf menschen haddi delijk en practii productieve rijk productie aa vallen en hij ge En, zoo meendi

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2