Onze Kleeding. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Ruwe Huid j DIT D fl I Ruwe Handen 1 U 11U L Ruwe Lippen Doos 30 cent. ro o f? oïfir t'H KAT O El* ;|4 tH SA 9 A 1 \jAAI\ 1 Nleuwriorp, Vrijdagavond vierde de Kleine Jongensvereenigmg „Immanuel" haar 14de jaarfeest. De leider hield een inleiding over Saul en David. Vervolgens werden de versla gen van secretaris en penningmeester voorgelezen en ging men over tot de voor drachten en opstellen. De laatste gaven een goed beeld van de werkwijze op de vereeniging. Ook toonden de jongens een gezonde zin voor humor te bezitten en werd er menige geestige samenspraak op gevoerd. Alle bevriende vereenigingen hadden weer bun afgevaardigden gestuurd en ook vele hartelijke woorden en goede wen- scben werden geuit namens de G. J. V. de groote Meisjesvereen., de kleine Meis- jesvereen. en de Zangvereen. Tot slot dankte de leider allen, die had den meegeholpen tot het slagen van den avond en sloot met dankzegging. Souburg. A.s. Vrijdag vergadert de Ge meenteraad ter bespreking van de loon- en steunregeling werkverschaffing. B. en W. schrijven hierover: In verband met de buitengewone werk loosheid tengevolge van de huidige crisis, wordt verhooging van het loon aan hen, die bij de werkverschaffing te werk wor den gesteld, door het College van B. en W. noodzakelijk geacht. Evenwel was er in het College van B. en W. geen over eenstemming te bereiken, waardoor het niet mogelijk bleek een bepaald voorstel aan den Raad te kunnen doen. Een meer derheid van het College wenscht de be staande regeling voor de gewone werk- loozen te handhaven, doch voor de nieu we crisiswerkloozen een nieuwe regeling, waaromtrent echter ook geen overeen stemming bereikt kon worden. Een minderheid van het College wenscht een regeling voor alle werkloozen. 1. a. De Burgemeester wenscht de be staande regeling voor de gewone werk loozen te handhaven, echter verhoogd met een brandstoffen-toeslag gedurende de maanden Januari, Februari en Maart (dit jaar: Februari, Maart en April) ten bedrage van f 1,50 per week. b. Voor de crisis-werkloozen, komende uit den scheepsbouw e.a. wenscht de Bur gemeester het loon bepaald te zien op 70 pet van de loonnormen, verhoogd met de brandstoffentoeslag ais boven genoemd. c. Aan alle leden trekkende uit de kas sen hunner organisatie wordt de boven bedoelde toeslag verleend benevens een toeslag op de huishuur van ten hoogste f 1,50 per week, voor wat zij aan huis huur meer moeten opbrengen dan f 2,50 per week, welke uitkeering ten gemeente huize zal geschieden. d. Voor het geval geen werk door de werkloozen onder bovenbedoeld uit te voeren is, wordt een steun verleend tot een bedrag, dat een derde gedeelte lager is dan het loon, hetwelk zij bij de werk verschaffing zouden kunnen verdienen. e. Aan ongeorganiseerden wordt in minimum en maximum f 1 per week min der uitgekeerd. 2. a. De heer Melis wenscht de be staande regeling te handhaven voor de gewone werkloozen. b. Het loon bij de werkverschaffing van de crisiswerkloozen uit den scheepsbouw e.a. wenscht hij bepaald te zien op 70 pet van de loonnormen, verhoogd met een kindertoeslag van f 0,50 voor elk kind. c. De heer Melis is tegen een steunre geling. 3. a. Daar alle werkloozen productief werk verrichten en dit zooveel mogelijk moeten blijven doen, acht de heer de Priester een loon van f 20 per week ge- wenscht. b. Krachtens een in te voeren steunre geling dient aan georganiseerden f 13 p. week te worden uitgekeerd, plus f 1,50 per gezinslid tot een maximum van f 20. Aan ongeorganiseerden wordt in mi nimum en maximum f 2 per week min der uitgekeerd. c. Aan alle gehuwden en kostwinners wordt een brandstoffentoeslag verleend van f 1,50 per week, terwijl een toeslag op de huur wordt verleend van f 1,50 per week boven f 3. d. Aan alle trekkende georganiseerden worden via de organisaties, de toeslagen uitgekeerd bedoeld ander a. e. Bepaald dient te worden, dat de eer ste f 5 van gezinsinkomsten niet voor af trek in aanmerking komen. Wel zijn de leden van het College van B. en W. het eenparig eens, dat voor een nieuw in te voeren regeling het de ge meente aan de daarvoor benoodigde gel den ontbreekt en daarom de steun van 't Rijk moet worden ingeroepen, teneinde een bijdrage te verkrijgen in de kosten. De meerderheid van het College is van meening, dat eerst een nieuwe regeling moet worden ontworpen en dan de hulp van het Rijk moet worden ingeroepen. Een minderheid staat op het standpunt dat eerst den minister om steun moet worden gevraagd alvorens een nieuwe regeling wordt vastgesteld. De loonnormen, waarvan hierboven sprake is, zijn als volgt vastgesteld: Schilders f 26,40, Timmerlieden f 26,40, Metselaars f 26,40, Fabrieksarb. f 21, Landarb. f 15, Losse arb. f 20, Metaal bewerkers: geschoolde f 30,24, geoefende f 26,40, ongeschoolde f 22,56, Opperlie den f 21,60. Ook de Vlissingsche Bestuurdersbond heeft betreffende deze aangelegenheid 'n schrijven tot B. en W. gericht. Oud-Vossemeer. De personen uit onze gemeente, die te Eindhoven werkten, heb ben aldaar bijna allen ontslag gekregen. Zij zullen de groote groep .werkloozen al hier nog komen versterken. Ongeregeldheden in den Jordaan te Amsterdam. Zondagmorgen is het in den Jordaau tusschen de politie en een groep com munisten uit ongeveer 150 personen bestaande, tot een vrij ernstige botsing gekomen. Laatstgenoemden trokken, ofschoon zij daarvoor geen toestemming hadden beko men, in optocht door verschillende stra ten. In den stoet, waarvan ook verschil lende leden van den Rooden Frontstrij- dersbond deel uitmaakten, werden bor den meegedragen, welke als opschriften o.m. de opwekking inhielden te protes teeren tegen de politieterreur en te eischen, dat de beide werkloozen, die als gevolg van hun optreden bij de kortgeleden plaats gehad hebbende j werkloozendemonstraties in het huis van bewaring zijn ingesloten, in vrijheid zouden worden gesteld. Op de brug van de Marnixstraat en de Raampoort sommeerde de in burger zijnde inspecteur van politie, de heer Stolp, op vertoon van zijn penning de demonstranten, die op dat oogenblik aan weerskanten door politie-agenten waren ingesloten, uiteen te gaan. Toen in plaats van aan dit bevel ge volg te geven de betoogers zich begonnen te verzetten, zag de politie zich genood zaakt krachtdadig op te treden. Er volgde een formeele vechtpartij, waarbij de agenten van den blanken sa bel gebruik maakten. Van de zijde der betoogers werd ge poogd. sommigen agenten hun sabels ta ontnemen; een en ander leidde er toe, dat er harde klappen werden uitgedeeld. Een der agenten heeft een stomp op- geloopen tegen een zijner oogen; een an dere agent werd door eenige trappen aan lm* scheenbeen gewond. Het pleit was echter vrij spoedig ten gunste van de politie beslist. Verschillende borden werden in beslag genomen. Dj persoon, die een der agenten gen het oog heeft gestompt, is bij de politie bekend. Na deze vechtpartij is het in den Jor daan vrij geruimen tijd rumoerig geble ven. Te twee uur was de rust echter weer teruggekeerd. België's grensverdedl- g i n g. Zaterdagmorgen zijn op onge veer 100 meter ten Noorden van het veer te Berg a. d. Maas (L.) Belgische arbeiders begonnen met het uitgraven van grond achter den Belgischen dijk, waar evenals te Maeseyck militaire ver dedigingswerken zullen worden aange legd. Zuringzout gesnoept. Het 2-jari'g dochtertje van de familie v. D. van de Schimmelpennincklaan te Delft, heeft Zaterdag, tijdens afwezigheid van de moeder, gesnoept van zuringzout. Het gevolg was, dat de kleine enkele uren daarna is overleden. Auto te water. Onder de ge meente Sleeuwjjk is gistermorgen om streeks 11 uur de expediteur A. de W. uit Aalburg van den hoogen dijk langs de Merwede in het Kanaal gereden. De heer de W. wist nog tijdig uit den wagen te springen. De auto werd totaal ver nield. De oorzaak van het ongeval is de gladheid van den weg. Door de gladheid van den weg zijn gisterenmorgen te Pijnacker een1'ge auto's van den weg gegleden. De postauto, welke poststukken van en naar Rotterdam brengt, geraakte in de Katwijksche' buun te water. Bankdirecteur gearres teerd. Op last van den rechter van instructie zijn Zaterdag twee directeu ren van de Parijsche bank Guyenne Rouelgue gearresteerd, die ervan be schuldigd werden, de landelijke vereeni ging van tabakshandelaren voor meer dan 18 millioen frank te hebben opge licht. De vereeniging had de bank een pakket aandeelen overgemaakt, welke hij zou verkoopen. Later bleek echter, dat. hiervan ongeveer 1000 stuks waren ver kocht, terwijl de directeuren de opbrengst ervan ten eigen bate hadden aangewend Bij een huiszoeking in de localiteiten der bank werd geconstateerd, dat er een de ficit was van ongeveer drie millioen, waartegenover slechts een actief van een half millioen franken aan onroerende goederen staat. De Bank heeft talrijke filialen in de provincie. Door gasverstikking gestorven? Te Amersfoort bracht Zondagavond omstreeks 11 uur de 52- jarige heer A. v. G. een auto in de ga rage. Toen de man wegbleef, ging ziju zoon eens kijken en vond zijn vader dood in de garage. Een onderzoek zal nog moeten uitmaken, of wellicht de afge werkte gassen in deze kleine ruimte de doodsoorzaak hebben gevormd. IJs in de Zuiderzee. Door de vorst bevindt zich veel ijs in de Zuiderzee waardoor de scheepvaart en de vissche- rij geheel stil liggen. Ook de Zuiderzee werken zijn, evenals de werkzaamheden in den Wieringerpolder, wegens de kou de stop gezet. Een actief dienst meisje. Zaterdagavond deelde een dienstmeisje aan de politie te Heerlen mede, dat een tweetal verdachte indivi duen rondscharrelde bij een villa aan de Caumerbeeklaan. De recherche stelde onmiddellijk een onderzoek in en trof in de villa, waar van de bewoners afwezig waren twee mannen aan, die bezig waren een schrijf bureau ta forceeren. Beiden werden gearresteerd. Er kan nog niet worden uitgemaakt of er iets ontvreemd is. De Veluwe in het don ker. Zaterdagavond had bij de P. G. E. M. te Apeldoorn een explosie plaats, waardoor een der transformatoren in brand geraakte. De brandweer uit Apel doorn en Woren en de Endracht was spoedig ter plaatse, evenals de heer E Bruins, ingenieur-bedrijfsleider van de P. G. E. M. Een geweldige vlammenzee ontwikkelde zich en een talrijke menigte nieuwsgierigen was hiervan getuige Onmiddellijk werd naar Arnhem getele foneerd om de toevoerleidingen uit te schakelen. Daarna kon de brandweer het vttur oentesten en v. bet spoedig meester. Het had zich echter reeds aan een drietal transformatoren medege deeld. Aangezien de goheele Veluwe van elf uur af ton gevolge van de explosie van electrisch licht was verstoken werd getracht met behulp van de reserve- transformatoren in de behoefte te voor zien. Tegen één uur in den nacht slaagde men hierin. De schade, begroot op 60 tot 70.000 gld, wordt door verzekering ge dekt. Men heeft noodig ongeveer 500 gram katoen. Bewerking: Men begint bU den bovenkant (zie opzetkant) en breit in heen en weer gaande toe ren hetzij ribbels dit is dus gewoon recht breien) of 1 recht 1 averecht. Om de schuine opgeknipte UJn te verkrijgen breit men op de volgende manier. Men zet eerst zooveel steken op als de breedte van het patroon. Meestal gaan er ongeveer 3 steken op 1 CM. Ie toer: De naald gewoon ultbreien; 2e toer: De naald ultbreien tot op 6 steken na, werk omkeer en; 3e toer: Naald ultbreien; 4e toer: Breien tot op 12 steken, werk omkeeren; 6e toer: Naald ultbreien. 6e toer: Breien tot op 18 steken, werk omkeeren. Zoo breit men door. steeds 6 steken meer laten staan, tot de naald afgewerkt is. Men heeft nu dat schuine deel verkregen. Men breit nu verder volgens patroon, dus aan den achterkant om de 6 7 steken te maken. Bi) het kruis wordt ook aan den voorkant ge meerderd, zooals het patroon laat zien. Nu moeten we. daar de pijpen smaller worden, gaan minderen. Men begint bi) lederen toer de laatste 2 steken samen te breien, zoo ongeveer 20 toeren. Men krijgt daardoor een goede uitholling bi) het kruis, dan der om de 3 of 5 toeren uJnde- rtn, het beste Is dat op het patroon te contro leeren. Het boord breit men 3 recht 2 averecht, of 1 averecht, 1 verdraaid. Het boord wordt dan smaller ais hetpatroon aan geeft, dat komt omdat het meer inwerkt dus dat behoeft men niet te controleeren, als de wijdte boven de boord maar goed ls. De achternaad naait men nu dicht tot op 6 c.M. na. De voornaad naait men 5 c.M. dicht vanaf het kruis, daarna de kruis naad. Aan den voorkant stikt men een onderschiet en beleg aan van katoen of satinet; ook de band knipt men dubbel, dat is beter, daar deze niet uitrekt. De band stikt men eerst op den verkeer den kant, (den bovenkant kan men vouw nemen), dus dan omvouwen en op den goeden kant over- sükken voor en achterkantje tegen elkaar inslaan. Dan geeft men op c.M. afstand nog een stiksel. In den achterkant maakt men 3 nestelgaatjes. Aan den voorkant knoops- en knoopsgaten. Het kleedingstuk ls dan zoo goed als voltooid. Patroon f0.35. Men ziet ook, hoe men van ouae broeken, kleine broekjes kam maken, met een zonder pijpjes. odo hfAA K, Veerpont gezon- k e n. In de nabijheid van de haven van Kobe kwam het Fransche passagiersschip „Porthos" in botsing met een stampvolle veerpont, die op slag zonk. Vijfentwintig per sonen werden reeds gered, doch men gelooft, dat er 50 vermist worden, die naar men vreest zijn verdronken. Vermist. De 18-jarige J. H. te Oosterwolde (Fr.), dje 14 dagen geleden zijn woning verliet, om in een naburig dorp een avondtuinbouwcur- sus bij te wonen, is niet te ruggekeerd. Ned. Trekpaardenstamboek. Het Stamboek v. h. Ned. Trekpaard (B. T.) houdt op Vrijdag 27 Febr., 's morgens om half tien te 's-Graven- hage een alg. ledenvergade ring. Op de agenda komt o.a. voor een voorstel om de hee- ren Aug. de Schutter en H. J. Aernaudts weer te benoe men tot jurylid en den heer M. Darnoiseaux tot piv. jury lid. Do begrooting 1931 ver meldt voor ledencontributie een bedrag van f8500, welk bedrag op de rekening 1929 nog paraisseerde ad f9994. De inschrijfgelden, geza menlijk, komen op de begroo ting voor ad f 10.100, terwijl zij op de rekening 1929 nog paraisseerden ad f 13.800. Het vermoedelijk nadeelig saldo is thans begroot f 10.200, terwijl het in 1930 nog slechts f6765 bedroeg. Hierbij zij er echter aan herinnerd, dat de overschrijfgelden (bij muta tie door aan- en verkoop van paarden) afgeschaft zijn. Het hoofdbestuur heeft géén principiëel besluit genomen tot het houden eener natio nale tentoonstelling, doch laat dit over aan de alg. verga dering. Woningen voor Land arbeiders. De minister van Financiën heeft de volgende circulaire gericht tot de Gemeentebe sturen: De Landarheiderswet, wel ke de mogelijkheid opent om aan gemeenten voorschotten te verleenen, ten einde land arbeiders in staat te stellen, plaatsjes in eigendom te ver krijgen, laat ook ruimte voor den aankoop van grond met een reeds bestaande woning. Zal het in het laatste geval beoogde doel worden bereikt, dan zal de aan te koopen woning in zoodanigen staat moeten verkeeren, dat zij, bij goed onderhoud, ook nadat het voorschot, dat dertig jaar loopt, is afbetaald, den land arbeider nog geruimen tijd tot redelijke woning kan die nen. Derhalve zal bij de be oordeeling van een aanvraag om steun voor het bovenom schreven doel de noodige aan dacht zijn te besteden aan de vraag, of de aan te koo pen woning wat soliditeit en inrichting betreft, aan den gestelden eisch voldoet. Ik heb in verband hiermede de eer U te verzoeken, in voor komende gevallen bij een aanvraag om steun voor het verkrijgen van een bestaand plaatsje, gegevens te verschaf fen omtrent de soliditeit van de woning, zoomede omtrent de inrichting daarvan en om trent den onderhoudstoestand waarin zij verkeert. Tevens zal een schetsteekening van de woning moeten worden overgelegd, waarin de voor naamste afmetingen worden aangegeven. Bij de beoordee ling van den toestand der woning moet er rekening mede worden gehouden, dat de wet ook ruimte laat om in een voorschot een bedrug op te nemen voor eerste ver betering van de woning, zoo dat ook in het geval, dat deze niet aan de gestelde eischen voldoet, doch met niet te groote kosten voor het be oogde doel geschikt kan wor den gemaakt, het verleenen van voorschot voor den aan koop mogelijk is.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6