DE ZEEDW Hel Geweten ven RogerTrehern. TWEEDE BLAD. Uit de Provincie. FEUILLETON Zoeklichtjes. VAN DINSDAG 10 FEBR. 1931. Nr. 111. WEGEN EN WEGENZORG IN ZEELAND. Onder dezen titel verscheen bij den uit gever D. H. Littooy Az. te Terneuzen een brochure, waarin zijn samengebracht de artikelen die de heer J. F. Magendans in „De Zeeuwsche Polder" over dit onder werp schreef. De schrijver herinnert er aan, dat reeds in het midden der vorige eeuw door de Staten besloten werd om aan openbare besturen, corporaties of personen, welke het verbeteren van bestaande of het aan leggen van nieuwe wegen in deze Pro vincie zouden willen ondernemen, het daarvoor noodige kapitaal bij wijze van renteloos voorschot te verstrekken. Dit optreden had succes. In de volgende jaren werden tonnen gouds aan de wegenverbetering besteed. Een bezwaar bij deze regeling was ech ter, dat er niet was een Provinciaal plan, maar alleen subsidieering van door an deren aangegeven plannen. Van een stre ven naar het verkrijgen van een wegen net kon niet worden gesproken. Afdoen de verbetering van belangrijke intercom munale wegen werd niet verkregen. In verband hiermede werd in 1922 door de Provinciale Staten besloten tot het op maken van een Zeeuwsch wegenplan, op dat de algemeene verbetering systema tisch zou kunnen worden aangevat. Tot uitvoering kwam het echter niet, doordat in 1926 de Wegenbelastingwet tot stand kwam, waardoor de Provinciale besturen in de gelegenheid werden ge steld Provinciale wegenplannen vast te stellen en tot uitvoering te brengen. Na een duidelijk overzicht van de voor naamste bepalingen van deze wet komt de schrijver tot de vraag, wat in verband hiermede in Zeeland tot stand werd ge bracht. En dat blijkt niet zoo weinig te zijn. In October 1927 werd een Provinciaal wegenplan vastgesteld, waarin de richt lijnen werden aangegeven langs welke zich de provinciale wegenverbetering zal hebben te bewegen. Op dit plan werden wegen gebracht met een totale lengte van 278.43 K.M. En dat aan de uitvoering van dit plan omtrent de wijze waarop dit geschiedt bevat deze brochure tal van ge gevens met groote kracht gewérkt werd, blijkt wel hieruit, dat in de eerste vier jaren, waarin de wet werkte, een som van meer dan een millioen gulden voor wegsverbetering volgens het Provinciaal wegenplan door Rijk en Provincie werd uitgegeven. Inderdaad een niet onbelangrijk be drag. Vooral als men rekening houdt met de bedragen door onderhoudsplichtigen in verband hiermee uitgegeven, waardoor het totaal stijgt tot plm. f 1.450.000. Terecht constateert de schrijver, dat het resultaat niet onbevredigend is. Met de verbetering van de tertiaire wegen die niet op een wegenplan voor komen, maar toch een hoofdverbinding tusschen twee of meer kommen mpeten vormen waarvoor rentelooze voorschot ten worden verleend, gaat het niet zoo hard. Tot nu toe werd hiervan alleen in Z. Vlaanderen gebruik gemaakt, waarom de Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond een centrale Commissie benoemde, die hierbij leiding zal hebben te geven. Deze organisatie is er. Maar daarbij bleef het dan ook tot nu toe. Dit valt te betreuren. In verband met de wegsverbetering, maar, gezien de huidige omstandigheden, meer nog met het oog op de bestrijding van de werkloosheid. Wanneer in de negen districten de sub commissies ijverig aan het werk waren gegaan, dan zou dit ongetwijfeld op de huidige werkloosheid van invloed zijn ge weest. Allen, die belang stellen in de wegen en den wegenaanleg in Zeeland, kan de lezing van de hier besproken brochure worden aanbevolen. Benoemd tot buitengewoon opzich ter bij den Rijkswaterstaat in Den Haag dhr Joh. van Baaien te Goes, oud-leerling van het Z. T. I. te Goes. Ongunstige arbeidsver houdingen in Z.-Vlaanderen. In zijn dezer dagen in den gemeente raad van Sas van Gent gegeven jaarover zicht heeft de voorzitter de aandacht ge vestigd op den abnormalen toestand der arbeidsmarkt aldaar. Het aantal werk nemers, dat te Sas van Gent in de fabrie ken arbeid vindt, bedraagt 2099. Waar de gemeente een inwonertal heeft van 3100, zou men mogen aannemen, dat hier geen werkloosheid zou voorkomen, ja zelfs, dat de vraag het aanbod bij de Ar beidsbeurs zou overtreffen. Zulks is ech ter in geenen deele het geval. Dagelijks melden zich ruim honderd werkloozen bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs aan. Wat van dezen ongunstigen toestand de oorzaak is, illustreerde de burgemees ter met het volgende voorbeeld: In drie bedrijven te Sas van Gent zijn 975 arbei ders werkzaam. Daarvan zijn echter niet minder dan 653 buitenlanders. De voor zitter wees op de hieruit voortspruitende financieele lasten, terwijl de neringdoen de middenstand niet de vruchten kan plukken van de bestaande industrieele in stellingen, omdat van de in de fabrieken verdiende loonen duizenden guldens we kelijks over de grenzen worden gebracht. Is de hier geschetste toestand in nor- Tengevolge van de vorst was het overstroomde land langs de Maas herschapen in een bijna onafzienbare ijsbaan. Bij de vernieling, tengevolge van de overstroo ming, voegde zich nu ook ait euvel. door EVELYN EVERETT—GREEN. (Vrij naar het Engelsch.) 42) o- Maar ondanks zichzelf gevoelde hij zich door het getij medegesleept. Hier had men zijn werkprogram, dat gunstige uit komsten beloofde en als hij op een groep zijn hoop mocht vestigen, dan was hel op deze. Voor hij dien avond het gebouw verliet, stond hij op de lijst der begun stigers en hij had Walter Dane, met wien hij een gesprek van meer dan een uur had, beloofd om alles te doen wat in zijn macht stond, om de verbeteringen, die men beoogde ter verlichting van de lij dende menschheid, voortgang te doen vinden. „Wij zullen spoedig genoeg menschen kunnen gebruiken", zeide de leider met een geestdriftigen blik, „menschen om te werken en menschen om te spreken. Ik verwacht, dat er vrij spoedig een groote crisis zal uitbreken in de industriecentra van Midden-Engeland en in 't Noorden en we zullen met hart en ziel ons lot ver binden aen dat van de vakvereenigingen, tegen de kapitalisten. We zullen mannen noodig hebben met een open oog en een ruimen blik om ons volk, door de moei lijkheden die komen zulen, heen te hel pen en aan te voeren. Alles wijst in één richting, de vrijmaking van de productie middelen van de monopolisten. Wij pre diken geen revolutie, maar we zijn er ons van bewust, dat we nergens voor zullen terugdeinzen om tot het gestelde doel te geraken. Carlyle heeft ons reeds jaren geleden er op gewezen, dat het daartoe moet komen. Het verkrijgen van duur zaam geluk en tevredenheid kunnen zelfs bloedvergieten billijken. Niet, dat ik daar een voorstander van ben, versta mij wel, ik verwacht veel meer heil van een gelei delijke ontwikkeling der economische ver houdingen, waarvan we nu reeds zulke veelbelovende voorbeelden zien. Maar toch, wanneer krasse maatregelen het goede werk kunnen dienen, dan mogen wij er niet voor terugschrikken ze toe te passen. Zachte heelmeesters maken stin kende wonden en het wordt hoog tijd, dat het menschdom eindelijk eens aan 't ver stand wordt gebracht, dat de lijdensbe ker reeds lang overloopt en de uiterste grens reeds lang overschreden is". Toen Roger het gebouw verliet, bemerk te hij, dat er iemand naast hem liep, dien hij reeds meermalen op de vergaderin gen had opgemerkt, doch die zich nimmer deed hooren, dan wanneer men hem male omstandigheden reeds schrijnend, hij is het des te meer thans, nu overal de werkloosheid in ernstige mate om zich heen grijpt. Intusschen hebben we hier niet met een bepaald nieuw feit te doen. Steeds heeft het buitenlandsch element een voorname plaats bezet in de fabrieken van het Zeeuwsch-Vlaam- sche industriegebied. De oorzaken hier van na te gaan zou ons te ver voeren. De nabijheid der grens heeft hier niet na gelaten invloed uit te oefenen, doch daarnaast is het feit, dat vele industrieën in deze streek met buitenlandsch, in hoofdzaak FranschBelgisch kapitaal worden gedreven, aan het verschijnsel niet vreemd. Het heeft zeker zijn nuttige zijde, dat in den gemeenteraad op deze ongunstige arbeidsverhoudingen de aandacht is ge vestigd. Evenals elders in den lande, on dervinden ook in het Zeeuwsch-Vlaam- sche de arbeiders (en daardoor ook an dere groepen der bevolking) de gevol gen van de malaise. En dit, terwijl er voor den eigen Nederlandschen arbeider feitelijk op eigen bodem werk in over vloed zou kunnen zijn, indien vele be schikbare plaatsen niet door buitenland- sclie arbeidskrachten werden ingenomen. Thans ligt 't feit zóó, dat in de fabrieks plaats Sas van Gent de gemeenteraad voorstellen om tegemoet te komen aan den nood der werkloozen zal te behan delen krijgen. En tóch kón er ruimschoots arbeid zijn voor alle arbeiders daar ter plaatse en voor honderden anderen uit naburige Zeeuwsch-Vlaamsche gemeen ten. Kloetinge. Zooals in dit nummer wordt aangekondigd, zal hier getracht worden een Chr. Historische ICiesvereeniging op te richten. Daartoe zal a.s. Donderdag een vergadering van Chr. Historische kie zers worden gehouden. Heinkenszand. Maandagavond hield de afdeeling van den Bijzonderen Vrijwilli- gen Landstorm alhier een propaganda- vergadering voor de leden en genoodig- den. Deze avond werd geopend door den Burgemeester en geleid door den secreta ris van het Verband Zeeland, den heer P. G. Laernoes, te Vlissingen. Tegenwoordig was ook Overste Bier man, Commandant van het Verband Zee land, die met een film voor de vergadering zou demonstreeren het vele, dat door den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm werd verricht. Jammer, dat door het breken van lam pen deze filmvoorstelling moest achter wege blijven. De heer Laernoes hield een rede over het revolutiegevaar, wat ook ons land bedreigt. Hij toonde dit gevaar aan in verband met de redevoeringen van Com munisten en den leider der S. D. A. P. welke partij hij als de Communistische, revolutionair noemde. Hij schetste tal van toestanden in verschillende Europeesche Staten en eindigde met een overzicht van de Russische toestanden. Spr. stelde daartegenover den Bijzon deren Vrijw. Landstorm, die orde en vrede wil. Het Verband Zeeland telt thans on geveer 3000 leden en de geheele Bond ongeveer 70.000. Hij wekte de buitenstaan ders op, alsnog toe te treden. Overste Bierman sprak zijn voldoening uit over de werking van het Verband Zee land en het volle medeleven der afdeeling Heinkenszand met haar ijverigen leider dhr P. A. Rijk, dien hij hulde bracht voor de vele moeite, die hij zich vrij willig getroost. Deze hulde werd door de vele aanwezigen door een applaus on derstreept. Overste Bierman wil trachten alsnog een avond te houden en dan met de film meer succes te bereiken. Door den burgemeester werd de verga dering gesloten, die wel gedeeltelijk was mislukt, doch die toch haar doel niet heeft gemist, dank zij de redevoeringen der sprekers. Kruiningen. Gisteren vergaderde de Ge meenteraad. Aanwezig alle leden. Voor zitter de burgemeester. De voorzitter deelt mede: dat Ged. Sta ten hun beslissing over de begrooting '31 hebben verdaagd tot 1 April. Dat bij Kon. besluit is goedgevonden dat het maximum-aantal vergunningen voor Kruiningen is 14; dat Ged. Staten in het geschil der be trokken gemeenten over de vergoeding rechtstreeks toesprak. Hij heette Man ners en Roger herinerde zich, dat hij hem meermalen bij de Unitariërs had gezien, die hij den laatsten tijd, wanneer er een belangrijk spreker was, niet zelden had bezocht. Het gelaat van den man deed aan een arend denken. Hij had scherpe trekken en doordringende oogen, van een opmerkelijk gele kleur. Roger vermoedde, dat zijn metgezel, evenals hij, een vreem deling was op deze plaats en toen zij de stoep afdaalden en gezamenlijk denzelf den weg insloegen, keek hij hem niet zon der belangstelling aan. „Zij gij een van hen?" vroeg hij. „Ik geloof, dat wij er hetzelfde voor staan zoekers naar den juisten weg" antwoordde de man. „En als zij het bij het rechte eind heb ben, dan ben ik hen met hart en ziel toe gedaan". „En ik", antwoordde Roger vlug. „Doch wie zal het zeggen?" Manners wandelde een oogenblik pein zend verder en zeide toen langzaam: „Ik zal je eens zeggen, wat me in die menschen zoo aantrekt: het is, dat zij naast den ernst, waarmede ze het doel, dat zij zich stellen, trachten te bereiken, alle kerkelijke dogma er buiten houden. Ik walg van de aanmatiging der kerk met haar gewichtig doende organisatie en al haar overtollige leerstellingen en uitge- voor eigen auto van den keurmeester uit- spraak hebben gedaan, zoodat dit f 700 is geworden dat Ged. Staten goedkeuren de geld- leening groot f 31680 en ook den verkoop der gasfabriek aan A. Bruggeman voor f3050; dat een verzoek van inwoners van Hansweert om verbetering der straatver lichting als ongezegeld thans niet in be handeling kan genomen worden, doch bij de toegezegde herziening komt dit aan de orde. Een eveneens ongezegeld verzoek van den heer Krijnse van Oostdijk om vergoeding voor schoolgaande kinderen naar Waarde komt ook niet in behande ling. Tot onderwijzer aan de Openbare L. School te Kruiningen wordt benoemd de heer J. J. Kole, thans tijdelijk. Het volgende punt was de werkloozen- steun, waarvoor op de publieke tribune veel belangstelling was, meest van werk loozen. De S. D. A. P. had de agenda der vergadering met toelichting aange plakt met verzoek de vergadering te be zoeken. De voorzitter leest voor een verzoek der besturen der verschillende landelijke organisaties om aan de uitgetrokken en werk te verschaffen, alsmede een bijdrage aan het B. Armbestuur te geven ter uit- keering aan de vakorganisaties. Uitvoerig deelt de voorzitter mede, de zaken, zooals die de laatste 3 weken ge daan zijn door B. en W. wat betreft werkverschaffing en uitkeering aan uit- getrokkenen en ongeorganiseerden. Het doel van dit voorstel is plm. 1000 gulden alsnog te voteeren om deze rege ling zoonoodig tot 14 Maart te kunnen volhouden. Dhr Witte gaat hier niet mee accoord. B. en W. moesten den Minister reeds heb ben ingelicht dat hier crisis-werkloosheid bestaat. Ook de heer Burkink spreekt in dien geest en zou van den post van f 15.000 van de provincie willen profitee- ren en wil de werkloozen niet naar het Armbestuur verwijzen. De voorzitter zegt, dat wegenwerk door B. en W. is gezocht, en nog wel een 14 dagen zal duren. B. en W. hebben gedaan wat ze konden en zegt, dat de Bonden in Den Haag meer bereiken kunnen dan een verzoek van B. en W. van Kruiningen om crisissteun kan uitwerken. De heer Witte wil een commissie be noemen, doch de voorzitter zegt, dat dit in strijd is met de wet. Hij zal gaarne met de wethouders medewerken om na 14 dagen als dit blijkt noodig te zijn een steunregeling in het leven te roepen. De heer Burkink vraagt, of B. en W. ook willen trachten van de f 15.000 der provincie te profiteeren. De voorzitter zegt toe, dit morgen reeds te vragen en raadt aan, het voorstel van B. en W. om f 1000 te voteeren voor de steunver- leening van den post onvoorzien aan te nemen. Met algemeene stemmen aldus besloten. Daar de gemeenschappelijke Openbare lagere school te Oostdijk krachtens Kon. besluit op 1 Maart a.s. is opgeheven wordt 'met algemeene stemmen eervol ontslag Dat er een nauw verband bestaat tus schen de moderne vakbeweging en de S. D. A. P. is de vorige week te Krabben- dijke gebleken. Vrijdagavond werd daar een vergade ring gehouden om te komen tot de op richting van een afdeeling van den mo dernen Landarbeidersbond. Aan het einde der vergadering werd het woord gevoerd door den heer Welleman en daarna door een onderwij zeres van de openbare school, Mej. Bal, die de aanwezigen opwekte, allen aan wezig te zijn bij een Maandag te houden vergadering van de S .D. A. P. Dat er zeer nauw verband is tusschen de S. D. A. P. en de moderne vakbewe ging is bekend. Maar 'tkomt niet eiken dag zoo dui delijk tot uiting als de vorige week te Krabbendijke. Intusschen kan ik voor dit optreden niet anders dan dankbaar zijn. De Christelijke arbeiders die van plan mochten zijn zich aan te sluiten bij een modernen vakbond zijn er weer opnieuw aan herinnerd, dat zij dan komen in het roode kamp. OPMERKER. verleend aan Mej. J. Nieuwenhuize als onderwijzeres in de nuttige handwerken. In overleg met B'. en W. van Krabben dijke en het bestuur der Bijzondere school te Oostdijk wordt besloten tot verkoop van eenige schoolmeubelen aan dat be stuur voor f 100. De voorzitter deelt nog mede, dat on derhandelingen gevoerd worden tot ver koop der onderwijzerswoning. Bij de rondvraag weerlegt de heer Bur kink de beschuldiging van den heer Min naar in de vorige vergadering aan het adres der leden van de Gascommissie. De heer Witte wil bij begrafenissen van armen de klok kosteloos laten luiden, en een herziening van de kosten voor den lijkwagen, voor het gebruik buiten de gemeente. De voorzitter zegt overweging toe, doch raadt af om bij een rondvraag voorstel len dadelijk te behandelen. De heer Minnaar informeert naar de korting op de pacht bij het B. Armbe stuur. De voorzitter zegt, dat Ged. Sta ten zulks niet goedkeurden en elk geval afzonderlijk wilden behandeld zien, ter wijl het B. Armbestuur geen gespecificeer de opgave geeft. De heer Minnaar keurt de houding van het Burgerlijk Armbestuur ten zeerste af. Daarna werd de vergadering met ge- sloten deuren voortgezet. Door de gladheid van den weg reed gistermorgen een auto op den draai bij de z.g.n. klapbank tegen de ijzeren hei ning der woning van den heer D. Lin- denberg en vernielde daardoor eenige palen. Tengevolge van de gladheid is een gemeente-autobus te Amsterdam Maandag in de ringvaart gereden. In de bus bevonden zich geen passagiers. De chauffeur wist zich nog juist bijtijds te redden. diende vormen, haar heilig do ener ij en duistere practijken. Zie, hoe zij gesold hebben met de Christus-legende en wat is de uitkomst? Laat ons toch al dien rom mel over boord gooien en onze handen uit de mouwen steken! Kijk, dat doen die lui. Zij loopen niet met hun godsdienst op de tong. In hun werkprogram is er geen plaats voor Christus, doch zij spre ken van naastenliefde en dat was al, wat Hij deed en waartoe Hij door den eeuwi gen Vader was gezonden. Lees de Berg rede maar eens. En als iemand dat in practijk brengt, dan zijn zij het. Ik ben Theïst, zooals je waarschijnlijk al vermoed hebt. Het eeuwige Vaderschap van den Almachtigen God is mijn geloof. Ik heb er geen behoefte aan, om er nog een aan tal heiligen bij op na te houden. Wat ik vraag is slechts, of er in onze wereld plaats is voor God. Door een ingewik keld en verdorven kerkelijk organisme wordt Christus eenvoudig weggecijferd. En loopen zij geen gevaar, dat het met God Zelf even zoo gaat? Ze zeggen van niet, maar de ontkenning klinkt niet van harte. Ik wil trachten door eigen oogen te zien en ik zal nauwlettend de metho den van deze menschen aan de uitkom sten toetsen.". Roger zeidei niets, doch de woorden vonden weerklank in zijn haxt en toen de twee aan den volgenden straathoek uit elkander gingen, wisselden zij een krachtigen handdruk, die van wederzijd- sche sympathie getuigde. HOOFDSTUK XH. Er behoefde geen enkele ceremonie plaats te hebben voor de bark van Roger Trehern uitvoer op de woelige zee. Geen noodlottige woorden behoefden gesproken te worden, woorden, die hem mogelijk tot stilstand en nadenken gebracht zou den hebben. Geen belofte werd van hem geëischt. Maar hij hoorde de stem van de lijdende menschheid luid ten hemel schreien en hij meende, dat die stem ook allen, in wien de liefde tot God in de schepping, die Hij gevormd had, woon de, toeriep zich ten strijde op te maken. Niet langer met woorden, door het ver vullen van kerkelijke plichten door een gemakkelijk, aangenaam leven in een prettige omgeving moest hij zijn diensten toonen; maar in een gevecht van man tegen man met den duivel der verdruk king, tyrannie, zelfzucht en wellust, die eeuwen lang Gods schoone wereld had overheerscht en die er een spoor had achtergelaten, dat wel onuitwischbaar scheen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5