Comité voor Christ. Winterlezingen Financieële Berichten. Rechtzaken Telegrammen. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Scheepstijdingen. Radio-Nieuws. LEZING Alle Christelijk Historische Kiezers van Kloetinge OPENBARE VERGADERING ook in 1921 al eens in geslaagd, uit een gevangenis te ontsnappen. Hij ontkwam toen in de ldeeren van een cipier. Door inbraak in een paar tijdelijk on bewoonde huizen hebben zij zich kleeren weten te verschaften. Een hunner draagt thans blijkbaar een smoking. DE HANDELS- EN LANDBOUWBANK. Activa 17 ton, passiva 49 ton. De bij beschikking van 27 November 1930 door de rechtbank te Amsterdam benoemde bewindvoerders van de N.V. Handels- en Landbouwbank, de heeren E. C. U. van Doorn, J. van Eek en H. M. de Vries, hebben hun rapport in verband met 'het verzoek om surséance van beta ling, aan de rechtbank uitgebracht. Zij adviseeren tegen de inwilliging van het verzoek om surséance van betaling. De bewindvoerders hebben aan 'het ac countantskantoor v. Dien, v. Uden en Co. het instellen van een onderzoek opge dragen naar de administratie van hoofd- eD bijkantoren, ter vaststelling van een staat van 'baten en 'lasten op 30 Novem ber '30 en ter opsporing van de oorzaken, welke geleid kunnen hebben tot de tegen woordige moeilijkheden. Uit dit accountantsrapport citeeren be windvoerders, dat het totaal der activa getaxeerd wordt op een realiseerbare waarde van f 1.710.694.08, waartegenover passiva staan tot een totaal van f 4.949.026.33. De berekening van het voor crediteuren te verwachten percentage hangt af van het standpunt, dat uiteindelijk zal moeten worden ingenomen ten opzichte van de onderlinge verhouding van de Handels- en Landbouwbank en de stichting Spaar bank van de Handels- en Landbouwbank. Het is den bewindvoerders n.l. gebleken, dat er verschil van meening bestaat over de vraag of de Spaarbank als een zelf standig rechtspersoon dan wel als een onderdeel van de Bank moet worden be schouwd. Een procedure over deze vraag is te verwachten. Mocht daarbij in laatst genoemden zin worden beslist, dan zal er maar één boedel zijn, waarin spaarders en bankcrediteuren tezamen als schuld- eiscbers opkomen. Volgens het accountantsrapport is dan een uitkeering van ongeveer 28 pet. te verwachten. In het andere geval en als tevens moet worden aangenomen, dat de Bank tegenover de spaarders voor de ver plichtingen van de spaarbank mede aan sprakelijk is, zouden de spaarders dien tengevolge in beide boedels kunnen op komen, dan wordt de uitkeering voor hen op ongeveer 37 pet., voor de crediteuren der Bank daarentegen op ongeveer 20 pet. geschat. De déconfiture is volgens hem voor een groot deel te wijten aan wanbeleid en wanbeheer. Talrijk zijn de voorbeelden, dat de leiders dezer bankinstelling han delden in strijd met de eerste eischen van ■goed bankbeleid en gezonde crediet-poli- tiek. Een ongemotiveerde expansiezucht leidde in 1918 reeds tot het overnemen van het bedrijf eener bankiersfirma met een credietportefeuille waarin zeer be langrijke risico's en zelfs reeds vast staande verliezen aanwezig moesten wor den geacht. De wijze waarop deze over neming is tot stand gekomen geeft blijk van groote 'lichtzinnigheid. Een dergelijke transactie, doch van be scheidener omvang, vond ©enige jaren later nogmaals plaats. Beide overnemin gen hebben de Bank belangrijke verlie zen bezorgd. De credietleening kenmerkte zich voorts door .een even groote lichtzinnigheid en door een bijna misdadig optimisme. 'De dekking liet in vele gevallen alles te wenschen over. De als 'gevolg van deze politiek onver mijdelijke verliezen zijn jaren lang geca moufleerd door allerlei manipulaties. Bovendien was de controle op 'de bij kantoren ten eenenmale onvoldoende, zoo dat ook daar 'handelingen geschiedden, die met gezonde bedrijfsopvattingen niet alleen te rijmen zijn, maar die rondweg als ontoelaatbaar moeten worden gequali- ficeerd. In een historischoverzicht wordt o a meegedeeld, dat van de twee directeuren, die van de oprichting in 1906 af de Bank 'hebben gediend, de een, mr. F. Fernhout, in 1927 overleed, waarna de heer Mek- king alleen directeur bleef. Deze omstan digheid wordt van groot belang genoemd. De directeur Mekking kreeg toen in eigen hand de bevoegdheden, bij de sta tuten aan de directie verleend en hiermee verdween de rem, welke 'bijna steeds door bet toezicht en do vereischte medewerking van een mede-directeur wordt gevoeld Zoo is het mogelijk gebleken, dat de directeur Mekking, alleen handelend, in 1930 op de onroerende goederen van de vennootschap een hypothecaire geldleeninc heeft gesloten, blijkens de notulen van de vergadering van den Raad van Toezicht van 26 November 1930, in strijd met de wenschen van dien Raad. In het belheer der bank zijn reeds lan gen tijd ernstige fouten gemaakt. Het is volgens het accountants-rapport af te keuren, dat de van spaarders ontvangen gelden nooit afzonderlijk zijn belegd Het resultaat is, dat de spaarders voor hun geheelen inleg direct en/of indirect op den boedel van de Bank zijn aange wezen. De directie is op deze fout gewezen. Ook de wijze, waarop de gelde, uit deposito's en prolongaties ontvangen, wer den besteed, wordt gelaakt. Te veel is on der credietnemers vastgelegd. De administratie voldeed niet aan de eischen, welke men aan de administratie van een Bank met een zoo groot aantal bijkantoren moet stellen. De hoofdfac toren waren: een te 'groote zelfstandigheid van de directeuren der bijkantoren en een onvol doende (beter: het feitelijk ontbreken van een) controle der bijkantoren door het hoofdkantoor. Het is gebleken, dat niet alle bijkan toren-directeuren bun vrijheid naar be- hooren bobben gebruikt. Misbruik, in den zin van vervalsc'hte opgaven, is voorge komen. Van een controle, plaatselijk op de bij kantoren uitgeoefend namens de centrale administratie was zoo goed als geen sprake; die controle werd vrijwel uitslui tend gehouden door de directie. Dat van eenigszins regelmatig onder zoek bij rekeninghouders geen sprake kon zijn, behoeft geen betoog. Op 14 October 1926 zijn uitvoerig ge notuleerd de besprekingen betreffende een bijkantoor waarvan de directeur eigen speculatieposten had loepen. Bovendien werd hem verweten, dat hij' door zijn voorbeeld een „tweetal bedienden" tot speculatie heeft aangezet. Hij heeft zulke groote opnamen gedaan en 'bovendien spe culatieve posities aangedurfd, dat de Bank althans een vordering op hem heeft van ruim f 46.000, welke als geheel waar deloos moet worden beschouwd. Ook moet gevreesd, dat hij bovendien een gefingeer de rekening heeft aangelegd en daarop geboekt, waarvoor misschien hijzelf ver antwoordelijk moet worden gesteld. Op 'deze laatste rekening wordt eveneens een verlies geleden en wel van ruim f 42000. Over het beleid van den geschorsten directeur J. W. Mekking deelt 'het ac countantsrapport mee, dat vast staat, dat de directeur van de aanwezigheid van een mede-directeur last moet hebben onder vonden. Niets toch geeft grond voor de gedachte, alsof wijlen de 'heer Fernhout wetenschap zou hebben gehad van ver schillende, niet oirbare handelingen van zijn mededirecteur. Zoo is ook te begrij pen, dat M. zich keer op keer tegen ver vulling der vacature heeft verzet en zich ook steeds verzette tegen de aanstelling van een accountant, waarop de Raad van Toezicht reeds in 1915 heeft aangedron gen. In het bijzonder in de laatste jaren moet gezegd worden, dat de verleening van credieten op zonderlinge wijze soms is geschied en dat de behandeling van minderwaardige vorderingen alles te wenschen overliet. Omtrent de balansen der laatste jaren wordt opgemerkt dat: ■de afschrijvingen op dubieuze debiteu ren zeer en zeer onvoldoende zijn ge weest; op tal van „doodé" rekeningen jaar op jaar rente is 'bijgeboekt. Accountanten zeggen; Wij aarzelen niet, op grond van de ge constateerde feiten de administratie en balansen der laatste jaren kortweg misleidend te noemen. Behalve op de feiten die op misleiding duiden, wordt ook gewezen op handelin gen, welke v e r m o e d e 1 ij k niet anders mogen genoemd dan verval sc hing (of doen ver- valse'hen) der boeken en ver duistering. M. had bijv. in 1922 aan personeel van een bijkantoor opdracht gegeven hem f 11.000 ter hand te. stellen en dit te boe ken als betaald aan en v.oor rekening van een ander. Kwitantie was daarvoor door M. niet afgegeven. Degene voor wien het bedrag geboekt is ontkent stellig opdracht te hebben gegeven tot zulk een dispositie of gelden te hebben ontvangen. In 1929 is f 4000 teruggestort. Ook is M. schuldig aan misleiding van leden van den Raad van Toezicht door mondeling onware inlichtingen te ver strekken. Het accountantsrapport eindigt met de woorden: „Wie de ontwikkeling, welke de zaken dezer vennootschap 'hebben genomen, van nabij leert kennen, kan zich slechts er over verwonderen, dat deze in onkunde en misleiding gevoerde onderneming nog zoo lang kon staande blijven." Bankiersfirma E. C. Engelberts Co. vraagt surséance van betaling. De firma E. G. Engelberts Co., ban kiers te Arnhem, heeft bij de rechtbank aldaar een verzoek tot surséance van be taling ingediend. In een circulaire aan haar cliënten deelt de firma mede, dat zij' zich steeds afzijdig heeft gehouden van iedere beurs speculatie. Het is haar niet gelukt om met de te Arnhem gestichte vennoot schappen tijdig te slagen en zij' heeft daardoor te groote kapitalen vastgelegd. De crisis, welke in October 1929 uitbrak en die in nog heviger mate in October 1930 herhaald werd, hebben de rest van hapr financieel uithoudingsvermogen ge sloopt. Alle mogelijke pogingen om een saneering te bewerkstelligen mislukten. Waar de familieleden zich zeer groote offers hebben getroost om de firma in staat te stellen aan haar verplichtingen te voldoen, zijn zij: overtuigd dat bij de af wikkeling der surséance van die zijde, evenals van die van bevriende zaken relaties, verregaande medewerking is te verwachten. Tenslotte 'deelt de firma mede, dat alles dooT cliënten in 'bewaring gegeven of ter aflevering liggende fondsen en coupons intact aanwezig zijn. Wisselkoersen. Amserdam 10 Febr., 2.30 u Londen 12.10 ZA—12.11 Parijs 9.76—9.77 Brussel 34.6534.67 Berlijn 59.22—59.24 New York 2.492.49% Rechtbank te Middelburg. Politierechter. Zitting van 10 Februari 1931. De volgende zaken werden behandeld; W. J. K., 31 jaar, schippersknecht te Zierikzee, wegens mishandeling van S- L. Schot. Eisch en uitspraak; f 25 of 25 d. S. L. S., 21 jaar, schippersknecht te Zierikzee, wegens mishandeling van W. J. Kouijzer te Zierikzee. Eisch 1 maand gev. str.; uitspr. f 40 of 40 d. Mr du Groo had een lichtere straf gevraagd. I. B. V., huisvr. J. H., zonder beroep, te Eede, wegens beleediging van Edmond Goquit. Eisch: f 10 of 10 d.; uitspraak: 2 maal f 5 of 2 maal 5 d. J. M. S., huisvr. G. F. K., 32 jaar, zonder beroep te Zierikzee, wegens be leediging van W. G. Schot. Eisch en uit spraak: f 10 of 10 d. A. G. G. de V., huisvr. H. D., zonder beroep te Sas van Gent, wegens beleedi ging van M. P. de Conink. Eisch en uit spraak: f 10 of 10 d. P. F. V., 18 jaar, chauffeur te IJzen- dijke, wegens verduistering van enkele geldsbedragen. Eisch: 1 mnd gev. str.; uitspraak: 1 mnd gev. str., voorw. proef tijd 1 jaar en f 50 of 50 d. H. W., 30 jaar, handelaar te Sas van Gent, wegens het als bestuurder rijden met een auto op 14 en 15 Januari 1931, terwijl hem de bevoegdheid was ontzegd, om motorrijtuigen te besturen voor een tijdvak van 3 maanden. Eisch: 1 maand gev. str. en 9 mnd intrekking rijbewijs; uitspraak idem. M. A. de W., echtgenoote van W. G. v. A., zonder beroep te Vlissingen, wegens mishandeling van E. A. Daenen. Eisch en uitspraak: f 10 of 10 d. A. de J., 21 jaar, landbouwer te Kloe- tinge, wegens het besturen van een auto op 6 December 1930 te Arnemuiden, niet tegenstaande hem de bevoegdheid tot het besturen van Motorrijtuigen was ontzegd voor een tijdvak van 3 maanden. Eisch: 1 mnd gev. str. en 9 mnd. intrekking rij bewijs; uitspr.: 1 mnd gev. str., voorw. proeftijd 1 jaar en f 50 of 10 d. A. H., 53 jaar, landbouwer te Koude kerk©, wegens het uitlokken als patroon van het wegnemen van een hoeveelheid duinzand, door zijn knecht. Eisch en uit spraak: f 15 of 15 d. J. G., 21 jaar, werkman te Goes, we gens verduistering van een rijwiel, toebe- hoorende aan L. van Eenennaam. Eisch en uitspraak: 14 d. gev. str., voorw. proef tijd 3 jaar. J. R., 43 jaar, landbouwer te Wolfaarts- dijk, wegens het niet voldoen aan de vor dering van een rijksveldwachter te 's- Heer Arendskerke op 6 Januari 1931, om halt te houden met zijn rijwiel, toen hij daarmede reed, terwijl het niet van een licht was voorzien. Eisch én uitspr.: f 15 of 15 d. Parkeeren van aut o's. Art. 33a der politieverordening van Tilburg verbiedt het zonder vergunning van B. en W. bezigen van een openbaren weg als werkplaats of dien tot eenigerlei doelein de in te nemen. C. J. A. T. had in de Nieuwlandstraat te Tilburg eenigen tijd een auto laten staan en was deswege geverbaliseerd. De rechtbank te Breda ontsloeg den ver dachte van rechtsvervolging en over woog daarbij dat het betreffende artikel kennelijk niet inhoudt een verbod om een voertuig overeenkomsttig de normale be stemming daarvan, op den openbaren weg aanwezig te doen zijn. Overeenkomstig de conclusie van den advocaat-generaal, mr v. Lier, heeft de Hooge Raad het tegen dit vonnis door den officier van Justitie ingestelde cas satie-beroep verworpen. Aanvaring. VLISSINGEN. De marine-schepen Douwe Akes en Brinio zijn hedenmorgen in de buitenhaven met elkaar in aanva ring gekomen. Beide schepen liepen schade op. De Brinio bekwam een inge- deukten kop en verspeelde het anker. Het andere schip kreeg schade aan den achtersteven. AMSTERDAM. De Bond van Nederl Onderwij'zers 'heeft zijn scherpe afkeuring uitgesproken over de voorgestelde ver meerdering van het aantal leerlingen per onderwijzer. Deze zal onberekenbare schade toebrengen aan het onderwijs in het algemeen en aan de kleine scholen in het bijzonder. SCHAGEN. Te Sc'hagerbrug (gemeente Zijpe) is in den afgeloopen nacht over leden notaris Wegener'Sleesewijk. De overledene was voordien o.a. ontvanger der registratie en later notaris te Leeu warden. NIJMEGEN. Op de bootmakerij' van W. de Leeuw is gisteren een ijzeren 'boot ge kanteld. D© 17-jarige J. W. kwam met het hoofd onder de boot. Het 'hoofd werd totaal verbrijzeld zoodat de dood direct intrad. NUMANSDORP. Hedenmorgen zijn in de Havenstraat twee auto's tegen elkaar opgereden. Het uitzicht was absoluut be lemmerd door de rook van de stoomtram. In de eene auto, die van B. uit Numans- ■dorp, zaten vier personen. Mevrouw B. werd ernstig aan het hoofd gewond, de anderen kwamen er goed af. Ook de chauffeur van de andere auto bekwam geen noemenswaardige kwetsuren. De Alg. Spaarverzekering Mij. DEN HAAG. Naar wij vernemen is in gewijsde gegaan de beschikking van de Arrondissements-Rechtbank te Den Haag d.d. 16 Jan. 1931, waarbij wijzigin gen zijn gebracht in de bij de N.V. Alg Spaarverzekering Mij. te 's Gravenhage gesloten overeenkomsten en de door haar gesloten overeenkomsten van spaarver- zekeringen en verzekeringen zijn overge dragen aan de H.A.V.-bank te Schiedam. LONDEN. De onderhandelingen over de loonen in de Engelsche ceramische industrie hebben tot een scherpe tegen stelling tusschen partijen geleid. De werkgevers hebben tegen gisteren een loonsverlaging van 15 pet. aangekondigd, waartegenover de arbeiders een eisch tot loonsverhooging stelden. Ongeveer 70.000 arbeiders dreigen in staking te gaan. LONDEN. Gisteren hebben de mijneige naren en de organisaties van mijnwer kers de overeeenkomst geteekend, die gedurende drie jaar in Zuid-Wales zal gelden. Nog eenige kwesties zullen aan arbitrage worden onderworpen. KOVNÜ. Te Kiew heeft een groote be- tooging plaats gehad tegen -de Poolsche terreur over de minderheden in West- Oekraine. Een scherpe resolutie werd door de communistische organisaties aangenomen. Daarin werd de bemoeiing van de Sovjet-regeering verlangd. GOES. Geboren: Neeltje Catharina, d. v. Gerrit Jan Zembsch en Johanna Maria Antonetta van Leeuwen. Overleden: Maria Pieternella Limburg, 85 j., weduwe van Franciscus Jacobus Janssens. Goes, 10 Febr. 1931. Nieuwe tarwe 5—7, schokkers 8.25'15, goudgerst per 100 K.G. 5.756.75, zomer- gerst 5.506, haver 4.505.50, kookerw- ten 77.60, kroonerwten 711, bruine boonen 69, Maanzaad 2730, karwij zaad 24.25 gld. Aanvoer flink, handel gewoon. Eieren per 100 f5.10, middenpr. p. 25 f 1.27 Yi, winkelprijs 6 ct. Boter per kilo f 1.50, middenpr. per pond 75 ct., winkel prijs 85 ct. Fabrieksboter 90 ct. Eendeieren f5.10, poel eieren 4 cent. V.P.Z. Noteering van 10 Febr. Aanvoer 20.923 eieren. Prijs f 5,50 per 100 stuks. MIDDELBURG. Goöp. Veilingsvereen. „Walcheren" W. A. Kleine veiling van 9 Febr. 1931: Zeeuwsche Blauwe 1.68 p. 25 Kg., Poters idem 7174 p. 25 kg., Bonte aardappelen 1.57 p. 25 Kg., Bonte Poters 7377 p. 25 Kg., Spruiten 1330, 'Spruiten -los 57, Witlof le soort 172'5, Witlof 2e soort 714, Witte Rapen 12, Koolrapen 12, Uien 2, Nautuspeen 2-5, Wijnpeen 12, Kroten 13, Roode Kool 4, Witte Boonen 1117, 'Bruine Boonen 6, Veldsla (schoongemaakt) 44 51, Veldsla (niet schoongemaakt) 20 21, Schorseneeren 1415, Tuinkers 11 ct. per ons. Spruatkoppen 1622 p. kist, Savoye kool 64 p. kist, Prei 2.59.5. Boere kool 18, Savoye kool 9, Roode kool 213, Knolsélderie 0.54.5, Selderie 2.5-9, Peterselie 42, Selderie 2327 p. kist, Rabarber 8 ct. per bos. Stoomvaart-Mij Nederland. ENGGANO, thuisr., pass. 9 Perim. KANGEAN, thuisr., 6 van Colombo. SIMALOER, 9 v. Amst. te Batavia. JOH. DE WITT, thuisr., 7 v. Belawan. Kon. Ned. Stoomboot Mij BENNEKOM, thuisr., Caleta Bueno. BOSKOOP, thuisr., 7 v. Corral. Rotterdamsche Lloyd. KEDOEj ,9 v. Rott. te Batavia. KOT A TJANDI, 9 v. Rott. te Soerabaja MENADO, uitr., 7 v. 11. Said. BA LOER AN, uitr., pas. 8 Finisterre. INSULINDE, uitr., pass. 8 Perim. SLAMAT, thuisr., pass. 8 Sagres. TAPANOELI, uitr., 9 v. Suez. Programma van Woensdag 11 Februari. HUIZEN, 298 M. Uitsluitend N.C.R.V.- uitzending. Friesoh programma. 8.15 9.00 Carillonconcert te Sneek. 9.009.30 Friesche Bijbellezing. 9.3010.30 Orgel spel uit de Koepelkerk te Leeuwarden. 10.3011.00 ziekenddenst. 11.0012.00 Lezen van Friesche Lectuur. 12.002.00 Concert. Ghr. Gemengde Zangver. 2.40 2.45 Gramofoonplaten. 2.453.00 „De modern ingerichte Boerderij". 3.003.30 Concert. Ghr. Muziekvereen. 3.304.00 Lezing over Griekenland en Rome. 4.00 4.30 Concert. Chr. Zangvereen. 4.305.00 Vervolg lezing. 5,005.30 Concert. 6.00 8.00 Te verzorgen door het Kristlik Frysfc Selskip. 8.0011.00 Concert, sopraan, zang en orgel en orgelbegeleiding. Cause- riën. HILVERSUM, 1875 M. Uitsluitend V. A. R. A.-uitzending. TELEGRAFISCH WEERHERICHT. Verwachting tot den avond van 11 Febr.: Matige tot krachtige, later afnemende Westel. tot Z.W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, aanvankelijk nog regen buien en zachter. Stand van hedenmiddag 3 uur: Licbt op voor fietsers: Woensdag 5 u. 30. Verloofd: P. M. OVERBEEKE, Ontv. Reg. en Dom. Cand.-Not. te Oirschot e i MAGGIE LAGASSE te Brugge. 7 Februari 1931. Ondertrouwd M. B. VAN 'T VEER, Ber Predikant der Geref. Kerk van Zevenbergen c. a. en A. C. .VAN GELDER. Goes, Piccardtstr. 11 Kampen, Broederweg 2, 10 Februari 1931. Huwelijksvoltrekking D. V, 26 Februari te Kampen. Ontvanguren Kampen, 13 Febr 3—5 uur. Goes, 16 Frbr. 7 309,30 uur. Heden overleed zacht cn kalm onze geliefde Moeder-, Behuwd- en Grootmoeder, CORNELIA KANT, Wed. J. Kalmijn, in den ouderdom van ruim 72 jaar. Aa. HIRDES—KALMIJN. M. HIRDES. Kloetinge, 10 Febr. 1931. Voor de vele blijken van deel neming, ondervonden gedurende de ziekte en bij het overlijden van onzen geliefden Man, Vader, Behuwd- en Grootvader P. MOL JOH.z., betuigen wij onzen hartelijken dank. WED. P. MOL-DE LEEUW en Kinderen. Oudelande, 10 Februari 1931. Die iets te vorderen heeft van of verschuldigd is aan de nalaten schap van den heer JACOBUS DE KLERK, in leven Loodgieter te Middelburg en aldaar 26 Januari 1931 overleden, wordt verzocht op gave of betaling te doen vóór 15 Maart a.s., ten kantore van ISAAC DE WOLFF te Middelburg. te KAPELLE BIEZELINGE, door den Weleerw. Heer Ds J. A. RAAMS te Kloetinge, Onderwerp: ZOEKENDE MENSCHEN, op D.V. Vrijdag 13 Febr. 1931, des avonds 7 uur, in de Geref. Kerk. Toegang vrij voor leden en huis gezin. Niet-leden 35 cent entrée. HET BESTUUR. worden opgeroepen tot bijwoning van een in het Vereenigingsgebouw, op a. s. Donderdagavond half 8, waar Dr. WALLIEN een PROPAGAND A-REDE zal houden ter oprichting eener Christelijk Historische Kles- vereeniging. HET VOORLOOPIG COMITÉ. LEDENVERGADERING van het Centr. Gen. voor Kinder H. en Vac. Kolonies op Vrl|dag 13 Febr. a. s. om 8 uur, in Sint Joris, Middelburg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 3