No. 111 Dinsdag 10 Februari 1831 45e Jaanang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Boes EERSTE BLAD. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. GEMEENTE ROTTERDAM. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Uitgifte van 4 °/0 Obligatiën VERSCHIJNT ELFJPN WSRIDAO. Abonnementsprijs: Per 3 maarden, franco por post, 13. Losse nummers f o, Prijs der Advertentiën: 1—r4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. W—11 .1.1.1, .LJIL—.1 I ——IJ UI, MM—«nm^—II I IJ III Hl Dlrecteur-Hoofdredaoteur: R. ZUJDEMA. Bureau: Lange Porststraat 70, Boes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. Opcenten tabaksaccijns. Zooals wij 'gisteren reeds mededeelden heeft de Minister van Financiën een wets ontwerp ingediend, tot tijdelijke heffing van 30 opcenten op den tabaksaccijns op sigaretten. De bedoeling is de sinds 1924 afgeslo ten crisisdienst weder in te stellen en een deel van bet saldo van dezen dienst te gel 'uiken om de bijzondere steun maatregelen door de crisis noodzakelijk geworden, te financieren. Wanneer ech ter de crisis lang mocht duren, dan zul len deze baten onvoldoende blijken en het is daarom, dat de Ihier boven genoemde tijdelijke belastingverhooging ten bate van het ieeningfonds wordt voorgesteld. Dit voorstel wordt zeer verschillend be oordeeld. Het „Handelsblad" b.v. heeft tegen het opnieuw openen van den crisisdienst wel eenig bezwaar. „Wat echter de versterking der mid delen van het Ieeningfonds betreft, heeft minister De Geer o.i. een zeer gelukkigen greep gedaan. De opcenten op den tabaks accijns op sigaretten, welke naar raming 5 millioen 'gulden zullen opbrengen, zijn een verteringsbelasting op een artikel, dat wol van algemeen gebruik is, maar toch eeni.germate als luxe-artikel be schouwd mag worden. Tegen een verzwa ring van een der-directe belastingen zou den wij ons stelling met de meeste kracht moeten verzetten. Nu behoeft mèn ziolh geen illusie te maken, dat iedereen van dit gevoelen zal zijn. Maar wij' hopen dat, indien princi pieel de wenschelijkheid van een crisis dienst wordt erkend, de regeering niet,zal wijken en de 'Staten-Generaal niet zuilen aarzelen hun sanctie te 'geven aan deze 'heffing. Of de uitwerking met name de navordering geen aanleiding zal geven tot moeilijkheden, willen wij nu voor het ©ogenblik onbesproken laten." Geheel anders oordeelt „Het Volk", dat in dit voorstel weer een „aanslag" ziet op de arbeiders. „In ieder 'geval zal voortaan de werklooze, ais hij een trekje doet, het besef kunnen hebben, dat hij' zelf mee be taalt aan zijn bijzondere steunuitkeering, hoe belabberd die dan ook volgens regee- ringsvoorschrift is. Want hierop komt, van alle viezevazen ontdaan, het wetsvoorstel no. '277 neer, dat de crisiskosten opgebracht zullen worden door de verbruikersmassa, ook door de breede massa der arbeiders. Sinds tien jaar zijn opeenvolgende recbtsche regeeringen in verzuim om voor de werkloosheidsverzekering een crisis- fonds te stichten. De patroons worden door deze regeering zorgvuldig van bij dragen voor die verzekering ontslagen. Maar de sigarettenrookers zullen nu de crisiskosten moeten opdokken. Het is wel een fraai 'bewind, waarmee de recbtsche arbeiders ons in 1929 weer opgescheept hebben." De demagogie ligt er hier wel wat heel dik op. Als men dit leest zou men den indruk krijgen, dat de vijf millioen gulden, die de Minister op deze wijze 'hoopt binnen te halen, in hoofdzaak door de breede massa der arbeiders zullen worden be- taald, waaruit dus volgt, dat 4e 16 millioen gulden, die thans reeds als siga retten-belasting betaald wordt, ook in hoofdzaak door de arbeiders wordt opge bracht. En dit lijkt toch wel wat ongelooflijk. Mocht het intusschen juist zijn, dan zal men moeten erkennen, dat wie zoo groote sommen voor luxe kunnen uitge ven. toch ook wel een weinig in de crisis- uitgave, bij- mogen dragen. Merkwaardig intusschen dat hier tegen Minister De Geer een felle oppositie wordt gevoerd, terwijl wethouder Wibaut, die nog veel grootere bijdragen voor gas en electriciteit binnenhaalt, als een verstan dig financier wordt geprezen. Waarom gooit men dezen bewindsman niet naar het hoofd, dat de werkloozen te Amsterdam als ze het licht ontsteken, hetgelukkige besef kunnen hebben, dat ze 'zelf aan de gemeentelijke steunuitkee ring bijdragen? Waarom wordt deze partijgenoot-wet- hocder, dis van. gas sr, olectridteit in arbeidersgezinnen todh geen luxe groote bedragen voor de gemeentelijke schatkist binnenhaalt, ongemoeid gelaten, terwijl een Minister die de sigaretten ongetwijfeld een luxe-artikel belast, scherp wordt aangevallen? Waarom, als dergelijke indirecte be lastingen zóózeer te veroordeelen zijn, zegt men niet liever, dat het een fraai bewind is waarmee de roode arbeiders Amsterdam, hebben opgescheept? Gemeentelijke bedrijfswinsten. In een artikel over de landbouwcrisis roert het Tweede Kamerlid J. H. Scha per in „Het Volk" terloops de verande ring van de meeningen der Sociaal-De mocraten met betrekking tot de gemeen telijke bedrijfswinsten aan. Hij herinnert er aan, dat er een tijd is geweest, dat hij in heftig geschil was met de meerder heid der leiders in de S.D.A.P. over de politiek in de gemeentebesturen om „eenige winst" op de bedrijven te mo gen maken, voor de verdediging van welke stelling hij half en half als een af vallige werd beschouwd. De schrijver vervolgt dan: En nu? Meer dan mij lief is hebben sociaal-democratische wethouders .win sten van de bedrijven gehaald, en ze doen het nóg, en een der felste bestrijders van toen heeft nog niet lang geleden mij in een vergadering erkend, dat hij het toen verkeerd inzag! En sedert lang slaat men over naar den anderen kant. De juistheid van wat hier gezegd wordt, kan moeilijk worden ontkend. In theorie zijn de Soc.-Dem. tegen winsten uit de gemeentebedrijven. Men heeft er een afschuw van omdat het indirecte belastingen zijn, waarin ook de menschen met heel kleine inko mens hun aandeel hebben bij te dragen. Maar o wee, als de heeren zelf de ge meentelijke financiën moeten beheeren. Dan denken mannen als Wibaut en Ter Laan niet aan afschaffing van deze indirecte belasting maar dan laten ze de bevolking uit dezen hoofde met plezier f 10 per hoofd in de gemeentelijke lasten bijdragen. Niet alleen de rijken, maar ook de al lerarmsten. Het is goed, dat dit nu door een van de meest vooraanstaande Sociaal-Demo craten, maar eens met ronde woorden is gezegd. De financieele landbouw-deskundigen te Genève. De gemengde commissie van financieele en landbouwdeskundigen, die op uitnoo- digiüg van de financieele volkenbonds commissie een plan voor de verwezenlij king van het internationale landbouw- crediet zal voorbereiden, is te Genève bij eengekomen en heeft onzen landgenoot, den heer G. E. Termeulen, van de bank Hope, lid van de financieele volkenbonds commissie, tot voorzitter benoemd. Avenol, de plaatsvervangende secreta/- ris-generaal van den Volkenbond, wees op de dringende noodzakelijkheid, dat aan zekere landen credieten toegekend wor den. Dit is in het belang van geheel Europa, aangezien, wanneer voor deze kwestie geen oplossing gevonden wordt, de eco nomische crisis zich ongetwijfeld nog verder zal ontwikkelen. Ernstige werkloosheid in Hongarije. Aan het buitengewone congres van de sociaal-democratische vakbonden te Boe dapest namen 232 afgevaardigden deel. De leider, Emanuel Buchinger, verklaar de, dat het de plicht van het congres was voor de geheele wereld de Hongaarsche regeering aan te klagen, daar de onver schilligheid, waarmee zij het vraagstuk der werkloosheid behandelt voorbeelde loos is. Afgevaardigde Payer verklaarde, dat bij de sociaal-democratische vakbon den reeds de vorige maand 20 pet. van alle leden als werkloos te boek stonden. Alleen reeds onder de industrie-arbeiders bedraagt het aantal werkloozen 150.000. Onder het landbouwproletariaat is het aantal minstens dubbel zoo groot, zoodat heden in Hongarije, de gezinnen meege rekend, meer dan één millioen personen geen verdiensten hebben. In den loop van het congres werd de stemming meer en meer opgewonden. Een aantal afgevaardigden verlangde, dat men opnieuw een eersten September zou houden en de straat op zoa gaan. Toen de stemming dreigender begon te wor den, kwam de politie tusschenbeide. Toen de voorzitter van het congres, Rotenstein, de aanwezigen trachtte te kalmeeren, ont stond een stormachtige oppositie, zoo.dat hij nauwelijks aan het woord kon komen. Het congres verlangde eenstemmig, dat men tot daden zou overgaan. Be arbei ders moesten door de straten trekken en een duidelijk bewijs geven van hun kracht. Zoover is het echter nog niet gekomen. België's fortenbouw. Het officieuse persagentschap Belga zond Vrijdag een bericht van den volgen den inhoud: „In de zitting der speciale Kamer commissie, belast met het onderzoek der buitengewone begrooting werd heden mededeeling gedaan van een communi qué van den minister van' financiën, meldende dat het crediet van 300 mil lioen francs bestemd voor de vesting werken, tot 150 millioen is gereduceerd." Dit bericht maakte aanvankelijk nogal sensatie, doch liep spoedig daarna ais een sisser af, omdat men er dadelijk achter was, dat van een halveering van het eerste crediet van 300 millioen francs voor fortenbouw geen sprake was, daar de 150 millioen, welke men thans niet opeischt, dit jaar voor de uitvoering der werken kon gemist wor den, doch volgend jaar weer zou opge- eischt worden. Het was dus maar een uitstel en heelemaal geen halveering. Groot was echter de verwondering, toen hetzelfde officieuze agentschap Belga enkele uren na zijp. eerste bericht, een tegenspraak van den minister van financiën in de wereld zond, luidende- „In strijd met sommige berichten id de pers, heeft de minister van finan ciën geen mededeeling aan de finan cieele commissie van de kamer gedaan over gebeurlijke wijzigingen die aan de buitengewone begrooting zouden toege bracht worden." Thans worden deze officieele démen ti's van de zijde der regeering zelfs de Belgische pers te machtig. Onder het hoofdje:: „Een uiterst zon derlinge logenstraffing", schrijft de R.K. „Standaard": „Wij houden er aan, in tegenstrijd met hoogerstaande bericht, krachtdadig te bevestigen, dat verschillende leden der regeering Donderdag en Vrijdag hebben meegedeeld wat ook werd gezegd door den heer Houtart in de financieele commissie der kamer, n.l. dat slechts 150 millioen en niet 300 millioen francs zullen worden gebruikt voor militaire uitgaven, van de buitengewone begroo ting. Wij kunnen er aan toevoegen, dat de andere 150 millioen voor groote open bare werken ter bestrijding der werkloos heid, zouden worden aangewend. „Wij vragen", aldus de „Stand.": on der welke omstandigheden wordt de mi nister van financiën nu verplicht zich zelf tegen te spreken? Wat is er ge beurd, dat gisteren de minister van landsverdediging het met 150 millioen moest doen en nu vandaag weer 300 millioen behoudt voor de militaire wer ken van dit jaar? Ook andere bladen spreken hun ver ontwaardiging uit over het systeem van officieele leugens, dat men er op na houdt. Von Hindenburg en de ex-Keizer. Rijkspresident von Hindenburg heeft aan de „Kreuzzeitung" verzocht, de vol gende verklaring op te nemen: „Volgens berichten in de dagbladeD houdt de gewezen majoor Anker op het oogenblik lezingen over de oorzaken van de ineenstorting in November 1918, waarin hij o.a. ook een onderhoud aan haalt, dat hij in het jaar 1922 niet mij te Hannover heeft gehad. In dit onderhoud zou ik gezegd heb ben, dat het vertrek van Z.M. den keizer en koning naar het buitenland zonder mijn medeweten heeft plaats gehad en dat ik daarvoor geen verantwoordelijk heid droeg. Tegenover deze bewering constateer ik het volgende: „Het is juist, dat ik majoor Anker, die destijds een geheel andere politieke opvatting huldigde dan thans, als kame raad persoonlijk ontvangen en met hem over de gebeurtenissen van den 9en No vember in het hoofdkwartier gesproken heb. Onjuist is echter, dat ik de door hem beweerde mededeelingen heb ge daan." „Ik herhaal, dat het besluit van 35.M. den keizer niet alleen met mijn voorken nis, maar ook op mijn advies en dat van andere heeren is genomen en dat iedere andere voorstelling van zaken onjuist is." „Het besluit van den keizer is op aan drang van mij en anderen na rijp beraad genomen en uitgevoerd ten einde de voortzetting van den oorlog of een bur geroorlog te vermijden en daardoor het vaderland nood en ellende te besparen." Verkiezingen te Moskou. Zondag hadden de Moskouer sovjet verkiezingen plaats. Ongeveer 25 pro cent der kiezers kwamen op, tegen 70 procent in 1929. Er werden 2542 leden en plaatsver vangende leden gekozen, waarvan 66 procent communisten en de overige par- tijloozen. De meeste nieuwgekozenen zijn arbeiders. Ook zijn vele ingenieurs, artsen, schrij vers, kunstenaars en wetenschappelijke personen gekozen. Als verkiezingsplan gold, de verwezen lijking van het vijfjarenplan in vier jaren. Korte Berichten. Volgens een bericht" uit Moskou heerschen op de Zwarte Zee weder zware stormen, waardoor het scheep vaartverkeer tusschen Rusland en Tur kije gestoord is. Verscheidene schepen, die Vrijdag uit Sebastopol vertrokken, zijn over tijd, zoodat men vreest, dat zij vergaan zijn. Studenten, die zich in het universi teitsgebouw te Lima hadden verschanst, wierpen met vitriool en traangas bevat tende projectielen, zoodat de politie met geweld moest ingrijpen. Een der stu denten werd gedood en verscheidene an dere werden gewond. Na langdurige onderhandelingen, die het gevolg waren van het conflict tusschen de mijneigenaars en de vakbon den in Zuid-Wales, is een voor drie jaar geldige overeenkomst door de vertegen woordigers van beide partijen geteekend. Naar gemeld wordt, zullen morgen de fabrieken van eenige groote Engelsche weverijen, welke 14 dagen geleden wer den gesloten, heropend worden, teneinde dringende contracten te kunnen afwerken. 1500 arbeiders vinden in deze fabrieken werk. De Sowjetregeering heeft de uitnoo- diging van de Europeesche commissie van den Volkenbond, om deel te nemen aan haar werkzaamheden, aangenomen. Ook de Turksche regeering heeft deel neming aan de Europeesche conferentie toegezegd. Maandagmiddag werd het publiek in het groote café op het Brouekère-plein in het hartje van Brussel opgeschrikt door een revolverschot. Twee Algerijnen, die daar zaten, kregen ruzie, om een bedrag van driéduizend francs. Plotseling trok een van hen zijn revolver en schoot op den ander, die zwaargewond ineenzakte. De dader nam de vlucht, doch werd na een opwindende jacht in een der aangren zende straten gegrepen. De aanhoudende sneeuwval heeft in de laatste dagen in Tsjecho Slovakije reeds groote moeilijkheden veroorzaakt in den treinenloop. Op het traject Jae- gemdorfOlmutz moest het verkeer ge heel worden gestaakt, aangezien bij Dit- tershof een_personentrein is ingesneeuwd. In de laatste dagen is het in Zuid- west-Duitschland veel kouder geworden. Maandagmorgen vroor het te Freiburg en omstreken 17 graden. Ook in Wurtemberg was het gisteren de koudste dag van den winter. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is in openbare ver gadering bijeengeroepen tegen Dinsdag avond 17 Februari, 9 uur. Op de agenda staat: mededeeling van het besluit der centrale afdeeling. Hierna is er comité-generaal ter be handeling van verschillende onderwer pen. De voorzitter is voornemens aan de orde te stellen tegen Woensdag 18 Febr. 11 uur vm., ter behandeling in open bare vergadering, de ontwerpen: goed keuring der handelsovereenkomst van Gwtèf»} wgaigilüg iar sster* öj TijwfeJ- Binnenland Crisishulp aan werkloozen. Vragen van een Kamerlid. De gebeurtenissen met de Handels- en Landbouwbank. Buitenland. Do Belgische fortenbouw. Verkiezingen te Moscou. Ernstige werkloosheid in Hongarije. in stukken van ftOOO en f500, a 97% Inschrijvingen worden gaarne tot Donderdag 12 Februari 1931 aangenomen. wet; wijziging en verhooging van hoofd stuk XI der Rijksbegrooting 1930 (ver schillende onderwerpen) en het tarwe- wetje. Voorts is hij voornemens aan do centrale afdeeling voor te stellen in de afdeelingen te doen onderzoeken op Vrijdag 20 Februari, des voormiddags 11 uur, de pachtontwerpen. Prinses Juliana en het landbouw onderwijs. Het is bekend, dat de Koningin zich in de laatste jaren bijzonder interes seert voor de belangen der landbou wende bevolking van Uddel. Ongeveer 20 H.A. grond heeft H. M. voor bebouwing ter beschikking gesteld, en onder des kundige leiding van het hoofd der school, den heer K. W. Boelen, tevens land- bouwonderwijzer, werd het werk ter hand genomen en wel met zeer gunstige resultaten. In de laatste twee jaren legde men zich ook op het verbouwen van tuinbouwproducten toe, doch de land bouw bleef de hoofdzaak. Var. den jaar kwam bij het bestuur der bui., „vereem- ging te Uddel het idee naar voren, eau cursus in het leven te roepen voor land- bouwhuishoudkunde, en met medewer king van den heer W. J. Klein Lank- horst, secretaris van de afdeeling Apel doorn van de Geldersch-Overijsselsche Maatschappij van Landbouw, kwam de cursus tot stand, nadat mej. Schoch, di rectrice van de particuliere zaken van de Koningin, door huisbezoek een vol doend aantal cursisten bijeen bad gekre gen. Dezer dagen is die cursus geopend in tegenwoordigheid van Prinses Juliana. Nadat dhr Naeff de bijeenkomst had geopend, waarbij hij dank betuigde voor de Koninklijke belangstelling en de ver zekering gaf, dat de tegenwoordigheid van H. K. H. op zeer hoogen prijs ge steld werd, nam Prinses Juliana het woord. Zij sprak er haar groote voldoe ning over uit, dat nu te Uddel ook wat gedaan wordt voor de vrouwen van de landbouwende bevolking. Op landbouw tentoonstellingen gevoelde zij zicii steeds aangetrokken tot de afdeeling landbouw- huishoudkunde. H. K. H. hoopte, dat deze cursus mede een steentje zou bijdragen tot opheffing van den boerenstand te Uddel. In de bestuurskamer werd daarna de koffie gebruikt. Op het daartoe haar ge dane verzoek, verklaarde Prinses Ju liana zich gaarne bereid, in de commissio van toezicht op den cursus plaats te ne men; zij nam zich voor, nu en dan de practische en theoretische lessen te zul len bijwonen. De crisishulp aan werkloozen in bepaalde bedrijven. De heer Boon heeft aan den minister van financiën de volgende vragen ge steld: I. Is de Regeering niet van oordeel, dat de Volksvertegenwoordiging gekend moet worden in den nieuwen vorm van extra Rijkshulpverleening, aan de ge meentebesturen verleend, ten einde hen in staat te stellen crisishulp te verleenen aan werkloozen' in bepaalde bedrijven, en acht de Regeering het juist, dat een dergelijke steunverleening aan gemeente besturen in het leven wordt geroepen bij rirsnl?ire?

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1