No. 10 Doop Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Reditzaken Radio-Nieuws. EERJ Dit numme mat den opbouw «n God» Koninkrijk op allerlei levensterrein. Ook daar moet waakzaamheid en saamwerking wezen, want er is strijd aan alle kant. Met groo- ten ernst wees hij op de roeping van den Christen in deze. Na deze rede overhandigde Dr Casemir het geschenk van de feestvierende ver- eeniging aan de Herv. Gem. van Terneu- zen, n.i. twee prachtige groote borden, waarop de psalmen en gezangen worden aangekondigd bij den eeredienst. Aan weerszijden van den kansel komen deze mooie borden goed tot hun recht. Ds Raams sloot deze bijeenkomst met dankzegging. Hoek. In de Gemeenteraadsvergadering was ingekomen een adres van verschil lende in deze gemeente op het gebied der werkloosheidsverzekering zich bewegende lichamen, met verzoek, met het oog op de zeer groote werklooshoid in deze gemeen te, te willen besluiten tot werkverschaf fing en bij gebreke daarvan tot extra steun aan de eventueel uitgetrokken le den. De voorz. deelt mede, dat B. en W. van oordeel waren, dat de kwestie, waar op dit verzoek betrekking heeft, zeer ur gent is en dat er van gemeentewege iets moet worden gedaan in het belang der werklooze gezinnen. B. en W. staan op het standpunt, dat het beter is zoo moge lijk tot werkverschaffing over te gaan om het geld, dat de gemeente ten slotte zal geven, eenigszins productief te maken, en aan de andere zijde de menschen zelf liever er voor werken, dan dat wij het zóó geven. Hij hoopt, dat het ook moge lijk is voor bepaalde werken van Rijks wege een bijdrage te krijgen, waardoor de last voor de gemeente lichter wordt. B. en W. hebben enkele kleinere werken op 'het oog voor directe uitvoering, terwijl gedurende den tijd, dat die wórden uit gevoerd, er naar meer omvangrijk werk kan worden uitgezien. Als de heeren soms nog andere ideeën hebben, dan willen B. en W. dat gaarne vernemen. Hij deelt hierop mede enkele werken, die volgens B. en W. direct zouden kun^ nen geschieden als: a. het egaliseeren van het oude gedeel te van het kerkhof, aangezien daarin groote kuilen liggen; b. aanbeveling zou 't verdienen om het riool in de Tramstraat te doen ontgra ven en opnieuw te leggen, aangezien de uitwatering veel te wenschen overlaat. Ten derde ligt daar de sloot in de St Hubrechtstraat, dffe zeer verontrei nigd is en wat een goed werk zou zijn, om die te zuiveren, opdat daar een meer behoorlijke toestand zal ontstaan. Ten vierde is het aanbevelenswaardig den Binnendijk te egaliseeren en de ber men af te steken, wat ook langs andere wegen zou kunnen geschieden. En verder is het misschien met gelde lijke bijdrage van de gemeente wel mo gelijk, om bij particulieren tuinen te doen spitten. De voorzitter vraagt hoe de leden over deze dingen oordeelen. Een breede en zeer langdurige discus sie ontspint zich. Dhr A. Meertens betreurt het, dat B. en W. met geen kostenbereking komen; hij zou er voor zijn, dat de Raad een cre- diet voteerde van minstens f 2000. Na breede bespreking wordt met algemeene stemmen besloten, dit crediet toe te staan. Dhr A. Meertens vraagt inlichting over de gehouden volkstelling. Hij deelt mede, dat door toedoen der wethouders Van 't Hoff en H. Pladdet, tot tellers zijn aan genomen de knecht van Van 't Hoff en de zwager van Pladdet. Hun werk is op een totaal fiasco uitgeloopen. Dhr Van 't Hoff zoekt deze zaak te verdedigen en meent, dat de zaak door het secretarie- personeel is tegengewerkt. De secretaris Dregmans verkrijgt nu even het woord en zegt, dat door dhr de Peyter 2700 kaar ten zijn ingevuld, waarin slechts 6 fout jes voorkwamen; dat is dus werk, dat go- zien mag worden, maar van het werk der twee genoemde tellers deugt totaal niets. Het is een hopelooze warboel. Tegen het advies van den Burgemeester in is deze zaak door de wethouders doorgezet, merkt dhr Meertens op. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorz. de vergadering. Ongelukken. De heer J. Dees, hoofd der Chr. School te Sprang, kwam zoodanig met een wielrijder in botsing, dat hij met een hersenschudding, schou derkwetsuur en vrij enstige hoofdwon den werd opgenomen. Te Dongelen reed de meelhandelaar B. uit Andel met zijn motor tegen de afsluiting van den afgesloten rijweg en was op slag dood. Te Haarlem verloor de 89-jarige lood gieter S. zijn evenwicht en viel van een hoogte van 7 M. in een tuin. Hij brak daarbij zijn ruggegraat en werd ernstig gewond in de Mariastichting opgenomen. De 11-jarige te Jlaarlei zou oon ketel kokend water van het gas aaien on koffie te zetten. Zij liet den ketel vallen en kreeg het water over beide beenen. In vrij ernstigen toestand werd zij naar de Maria-stichting overgebracht. Vechtpartijen te Haarlem. In Haarlem hebben gisteravond eenige i ernstige vechtpartijen plaats gehad. Om- streeks acht uur werd politie assistentie verzocht voor een huiselijken twist in de Bakkerstraat 12. De 65-jarige kostganger C. had ruzie met zijn kostbaas. Hij sloeg hem, waarop een broer van den kostbaas tusschen beide kwam C. sloeg dezen met een beeld zoodanig op het hoofd, dat hij bloedend werd verwond en in hel gast huis moest worden verbonden. Toen de politie kwam vond zij C. dood op den grond liggen vermoede.ijk tengevolge van een hartkwaal. Het lijk is in beslag genomen. In de Smedestraat had om 9 uur een vechtpartij plaats tusschen beschonken Haarlemmers en Amsterdammers. Er werd met messen gestoken, waarbij verschil lende personen verwond raakten. De Haarlemmer P. viel op den grond en moest met een gebroken been naar het gasthuis worden gebracht. Om kwart voor elf tenslotte bevond zich de 23-jarige mej. S. met haar ver loofde op haar kamer aan de Rozenstraat, toon plotseüpg een steen door de ruit werd geworpen. Mej. S. begaf zich naar de deur, waar zij haar vroegeren ver loofde O. uit Amsterdam aantrof. Er ontstond een vechtpartij waarbij mej. S. zoodanig word verwond, dat zij met een zware hersenschudding naar de Mariastichting moest worden overge bracht. O. is in verzekerde bewaring ge steld. Een boerenbruiloft. Dezer dagen vond in het Hongaarsche dorp De- recske het huwelijk plaats van den zoon van den rijksten met de dochter van den op één na den rijksten boer van het dorp. bij welke gelegenheid op het bruiloftsmaal voor ongeveer duizend gasten was gedekt. In het geheel peuzelden die tezamen een reusac.htigen os, drie varkens, 200 hazen, en 500 kippen op, terwijl ze daarbij 3000 liter wijn,door het keelgat joegen. Vier en twintig uur nadat de gasten zich aan tafel hadden gezet, waren nog steeds on geveer 500 personen aan het feestvieren. (Buiten verantwoordelijkheid der Redaotie/. Mijnheer de Redacteur, Bij voorbaat mijn dank voor de plaat sing van onderstaande regelen in uw blad. In verband met hetgeen in uw blad on langs onder de aandacht werd gebracht per ingezonden stuk van iemand uit Ril- land-Bath omtrent de loonen der arbeiders daar ter plaatse, en die daarbij ook mel ding maakte van de loonen te Wollaarts- dijk, zij hierbij nader gemeld, dat naar ik meen, den dag na de grootö crisis vergadering te Goes, de patroonsvereeni- ging te Wolfaartsdijk heeft besloten, het dagloon voor den winter te brengen op f 1.75, zijnde 75 cent per dag minder, dan den afgeloopen zomer, en 25 cent per dag minder dan vorigen winter. Voorwaar geen kleinigheid dus. Van l.erc -pon \un dit besluit, is tot heden toe g> .u sprake voor zoover ik weet. Het is dus geen wonder, dat er aan klagen en mopperen geen gebrek is, vooral bij moeder de vrouw, hoewel het bij de arbeiders ook zeer dikwijls een dagelijksch onderwero van gesprek uitmaakt. Er is dan ook met vele werkgevers al reeds over gesproken. En hoewel men dan van hen te hoeren kan krijgen, dat ze het ook zelf te wei nig vinden, betalen ze toch niet meer, want, zeggen velen dan, de vereeniging heeft het besloten en daarmee uit. Het gaat er dus dan niet om, of men meer De officieele Van Speyk-herdenking heeft Donderdag in de Nieuwe Kerk te Am sterdam plaats gehad. Vice-Admiraal Quant spreekt de herdenkingsrede uit. kan betalen, neen, M. de Red., het be sluit Is nu eenmaal zoo uitgevallen. En of nu de H.H. Landbouw-organisatte-lei- ders adviseeren, niet te tornen aan de reeds lage landarbeidersloonen, (want er is geen categorie arbeiders te noemen, die zóó laag in loon betaald wordt), en of die ook al adviseeren in denzelfden geest in verband met den verlangden Regee- ringssteun, het geeft alles niets. Of wij hier ter plaatse de allerlaag- sten zijn van ons Nederland, weet ik niet, maar dat weet ik wel, dat er, zoo niet op alle plaatsen in Zeeland, dan toch op vele plaatsen heel wat beter betaald wordt. M. de Redacteur, ik zou langs dezen weg willen vragen aan onze werkgevers doet ons niet langer het onrecht aan, door organisatorisch over ons, zonder ons, te beslissen naar eigen willekeur, en be schouw ons niet langer als minderwaar digen. Wij arbeiders hebben hier, zooals ge weet, een afdeeling van den Nat. Chr. Landarbeidersbond. Verscheidene jaren achtereen krijgt het bestuur van de pa- troonsvereeniging ons concept-loonpro- gram toegestuurd, met het verzoek, om een onderhoud, om, indien er eenig ver schil van meening mocht zijn, door over leg te komen tot een regeling en dit vast te leggen in een collectieve overeen komst. Op vele plaatsen in den lande en naburige gemeenten gaat het al jaren zoo en het zou hier ook best kunnen, als wij samen den maatschappelijken weg van recht en gerechtigheid willen bewan delen. Ook de arbeiders hebben hier een groote taak te vervullen, naar ik meen. Laten wij toch onze oogen en ooren eens goed opendoen, en een voorbeeld nemen aan onze georganiseerde werk gevers. Niet omdat wij de macht in han den zouden willen krijgen, om dan het zelfde maatschappelijke onrecht toe te passen, maar omdat het maatschappelijk recht zou zegevieren bovön macht en wil lekeur, en ook ons zwakkeren een rechts positie zou worden toegekend. Sluit u daarom uit overtuiging aan bij onze afdeeling van den Ned. Chr. Land- arbeidersbond. Ik weet het wel, de één heeft dit, de ónder dat bozvVaartje, maar ondertusschen worden de willekeurige besluiten opgelegd tot schade van onszelf ons gezin, en maar al te vaak ook nog tot schade van het bedrijf naar ik meen. Mijn bedoeling is niet, u op te hitsen, o neen, maar als ons recht niet erkend wordt, dan kan er ook geen sprake zijn meen ik van een organisatorische over eenkomst, waarop Gods goedkeuring kan worden verwacht. M. de Redacteur, het is lang niet on mogelijk, dat de stedeling-arbeider denkt dat ook wij landarbeiders de Chr. feest dagen doorbetaald krijgen. Met op een enkele uitzondering na, is daar geen sprake van; of ook bij overwerk in den zomer wat extra per uur meer, geen den ken aan, Dit alles heeft nu eenmaal de vereeniging besloten. Een ander doet het ook niet, krijgt men ten antwoord, al thans van de meesten. Het zijn zoo maar een paar treurige wantoestanden, die ik hier noem, ze zou den met meerdere aangevuld kunnen worden, doch genoeg. In het bijzonder wil ik nog onze jonge menschen op het hart drukken: helpt toch mede, en organiseert u bij ons, niet omdat wij zonder tekortkomingen zijn, of zonder fouten het leven doorgaan, al zijn wij Christelijk georganiseerd, verre van daar. Een ieder heeft zijn hand maar in eigen boezem te steken, en hij heeft genoeg. Maar de voorlichting van het Chr, beginsel kan u ten goede komen daar naast, als ge uw verdere leven ook in den landarbeid door moet brengen, dan is het zeer zeker ook voor u een zeer groot belang, dat er niet over uw loon en arbeidsvoorwaarden worde beslist, zon der uw organisatie of bondsvertegenwoor- digers. Ik weet wel, de ouderen houden mis schien door hun afzijdigheid ook vaak de jongeren ver af van de Chr. vakorga nisatie, maar ouderen en jongeren, wij wachten op u, en neemt spoedig plaats in onze gelederen. EEN AFHANKELIJK ARBEIDER. Kantongerecht te Middelburg. Door den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de Kantongerechten ter standplaats Middelburg, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Middelburg van 4 Febr. 1931, -waarbij L. J. R. te Middelburg is ontslagen van Rechtsvervolging terzake van de hem ten laste gelegde overtreding: als bestuurder van een vierwielig motor rijtuig daarmede over een weg rijden zon der dat het rijtuig aan de voorzijde is voorzien van ten minste twee ter weers zijde van het rijtuig geplaatste een helder w i t licht uitstralende lantaarns. Het be treft hier het gebruik van zoogenaamde mistlenzen, welke een geel instede van een wit schijnsel uitstralen. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding Haar- denwet: J. T., 's H. Arendskerke, J, B. aldaar ieder f 25 of 10 d. h.; schelpdieren rapen aan voet zeedijk: A. B., Colljnsplaat f 0.50 of 1 d.; na sluitingstijd zich te Ierseke in een winkel bevinden: W. B., W. S., A. M,, Ierseke ieder f 0.50 of 1 d.; als schipper een rijkskanaal bevarende geen reglement aan boord hebben: H. de H. te Mannheim f 8 of 3 d.; als schipper met rijn vaartuig een rijks- kanaal bevarende, zijn naam niet op zijn schip hebben: F, S'., Ierseke f5 of 5 d., zonder voorzien te zijn van een kaartje met een spoortrein reizen: J. G., Goes f2.50 of ld.; met een auto niet behoorlijk uitwijken naar rechts bij het tegenkomen van eon andere auto: K. L. G., Antwerpon f 15 of 15 d.; met een auto rijdende, geen richting aangeven: A, K., Goes f 10 of 10 d.; met auto zonder achterlicht rijden: A. K., Goes, vrijgesproken; met auto zonder nummerbewijs rijden: G. M.,Kruiningen f 5 of 5 de, met auto zonder rijbewijs rijden: L. K., 's Gravenpolder f 25 of 25 d.; zonder noodzaak vee leiden over een rijwielpad: J. B. te Kruiningen f 5 of 5 d.; 's avonds fietsen zonder reflector: G. G. te Werkendam f2 of 2 d.; 's avonds fietsen zonder licht: M. v. H., Goes, f2 of 2 d.; C. G. K., Heinkens- zand f7.50 of 5 d.; M. V., Kapelle, M. L. 's H. Arendskerke f 7.50 of 5 d., G. G. te \wadendamme f 10 of 10 d.; Hooger beroep is aangeteekend door J. T. te 's H. Arendskerke, veroordeeld wegens overtreding der Raardenwet tol f 25 of 10 d. Valsche rijksdaalders. Op de kermis te Beek bij Breda waren in September van het vorige jaar valsche rijksdaalders in omloop. Verdacht van het uitgeven ervan werd de koopman J. A. S. uit Ginneken gearresteerd. Giste ren moest hij voor de Bredasche recht bank terecht staan terzake van het ver vaardigen en uitgeven van eenige op rijks daalders gelijkende muntstukken met de bedoeling om deze voor echte en onver- valschte Nederlandsche rijksdaalders te laten doorgaan. Verscheidene getuigen kwamen verkla ren, dat zij van verdachte valsche rijks daalders hadden ontvangen. Verdachte zeide noch van het vervaar digen noch van het uitgeven van valsche rijksdaalders iets te weten. Het O. M. was van oordeel, dat hier een strenge straf op zijn plaats is en eischte wegens het vervaardigen en uitge ven van valsche muntstukken vijf jaar ge vangenisstraf. Vervolgens heeft terecht gestaan J. M. te Breda, die in een café te Beek, waar hij als kellner werkzaam was, van S. valsch geld had ontvangen en wetende dat het niet echt was het had uitgegeven. Tegen hem eischte het 0. M. twee maanden ge vangenisstraf. Is een bedrijfsvereen. een publiekrechtelijk lichaam? De Haagsche rechtbank heeft gisteren het vonnis van den kanton rechter aldaar bevestigd, waarbij het Tweede Kamerlid dr L. G. Kortenhorst in zijn qualiteit van bestuurslid van de ge mengde bedrijfsvereen., opgericht ingevol ge de Ziektewet door de R.K. Werkgevers- vereen, was veroordeeld tot f 0.50 boete wegens het niet laten inschrijven van deze vereen, in het handelsregister. Het betrof hier de vraag of een bo- drijfsvereeniging een publiekrechtelijk or gaan is. Moord te Guyk. In den vroe gen ochtend van 30 Juni van het vorige jaar werd in de gemeente Cuyk aan de Maas het lijk van een zwervend koopman, Berend Tap gevonden, verborgen onder zakken en stroo, terwijl de verwondin gen duidden op misdaad. Spoedig waren als verdachten gearresteerd een 57-jarig arbeider en een 45-jarige vrouw, die met 't slachtoffer tezamen geweest zijn in een schuur, waar zwervers vaak sliepen. Bei de verdachten hebben gisteren voor de Rechtbank te 's Hertogenbosch terecht ge staan. Na uitvoerig getuigenverhoor nam de officier van justitie requisitoir en achtte opzet om te dooden aanwezig, Het kwam spreker voor, dat de man minder schuldig is dan de vrouw. De officier eischte ten slotte tegen den man acht jaar gevan genisstraf en tegen de vrouw een gevan genisstraf van twaalf jaar. Programma van Zaterdag 7 Febr.: HUIZEN. 208 M. Uitsl. KRO-uitzendtng, 89.15 Gramofoonplaten. 121.30 Concert KRO soxtet. 1.302.30 en 5—8 Gramofoon platen. 6.156.35 Journ. Weekoverzicht. 6.356.45 Gramofoonplaten. 7.4510.45 Concert door het KRO-salonorkest. HILVERSUM, 1875 M. Uitsl. VARA-ult zendingen. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 1.202.20 Orkestconcert. 4.50 Con cert. 5.05 Orgelspel. 7.05 Concert, cello en piano. 7.50 Concert, sopraan, piano en or kest. LANGENBEHG. 473 M. 12.25—1.50 Or- kestconcert. 4.205.20 Concert. Kwartet en cello. 8.05 Vroolijke avond. Programma van Zondag 8 Febr.: HUIZEN. 298 M. 8.30—9.30 KRO; 9.50 NC RV; 12—5 KRO; 5.50 NCRV. 9.50 Kerk dienst vanuit de Groote kerk te Apeldoorn 121.30 Concert KRO sextet. 22.30 Lite rair halfuurtje. 2.304.15 Concert. Zang ensemble. 5.50 Kerkdienst vanuit de oude Kerk te Amsterdam. 8.1510.40 Concert KRO-salonorkest. HILVERSUM, 1875 M. 8.50—10 VARA; 10.40 VPRO; 12—5 AVRO; 5—8 VARA; en daarna de AVRO. 12.302 Concert AV RO-octet 22.30 AVRO Boekenhalfuurtje 2.303 Aansluiting Concertgebouw te Am sterdam. 4.305 Gramofoonplaten. 8.15— 10.45 „De Groot-Hertogin van Gérolstein" zangspel. DAVENTRY. 1554.4 M. 3.20 Kerkcantate no. 126 van Bach. 4.35 Concert Militair Orkest, alt. 5.50 Pianospel. 8.15 Kerkdienst 9.25 Concert octet. Waarom Huizen sterker? Naar aanleiding van een niet vrien delijke stemming, die bij sommige luistervinken heerseht, ten aanzien van de gebleken versterking van den zender, die nu uitzendt op de 298 M. golf, heb ben wij de behoefte gevoeld van een uit eenzetting over de voorgeschiedenis de zer versterking, zegt de Radio-Bode van deze week. Het feit, dat eerst verbetering van de uitzendsterkte kwam op het oogenblik, dat N, C. R. V. en K. R. O. van den zen der gebruik maken en nadat de A. V. R. O. drie maanden gesukkold had, gaf aan leiding tot allerlei booze veronderstellin gen. Dat hier voor gerechtvaardigden arg waan geen plaats is, zal worden toegege ven na kennisneming van de volgende uiteenzetting. Dan volgt een exposé van do verschil lende moeilijkheden, die overwonnen moesten worden. Niet alleen technische, maar ook organisatorische. De N. S. F. heeft nu uitgevoerd wat besproken en beraamd was. Zij heeft ge durende eenigen tijd gezonden op een huipzender en zij is thans sedert Zater dag 24 Januari overgegaan op den her bouwden hoofdzender. Uit de rapporten blijkt, dat de ontvangst belangrijk ster- kor geworden is, hoewel Zuid-Limburg en Oost-Brabant nog veel last rappor teeren van do Italianen. Er moet echter tevens worden geconstateerd, dat do kwa liteit inderdaad geleden heeft. De lage tonen komen minder goed door. Dat deze sterkte-verbetering eerst nu inplaats van in de periode October-Ja- nuari gekomen is, valt blijkens de uitge voerde maatregelen en de te overwinnen mpeilijkhedon niet zoo moeilijk te begrij pen. Dat de K. R. 0. en de N. G. R. V. nu na één maand sukkelen in betere condi tie komen, nadat de A. Y. R. O. volle drie maanden heeft moeten lijden, is een kwestie van het lot. Het had ook anders om kunnen zijn. ff O 2 nA ,r.ü tod na oCI lo O ,T ■Dl >0 )5Ï 2 57 fff ■.oil Olreo Bureau: JLs Tel.: Redact! Post: Bijkar Firma F. P. Aan boord van de oorlogsbodems in de Amsterdamsche haven. De uien voor de middagpot worden schoongemaakt. Beginselen, merkt, zijn m gen of doode krachten, die ten, doorwe geest en vai gelden in kosmos. Dit is ee daarom is te schenken iemand leeft. Doen we groot onder: tegenstelling die zich buig: en de partijei tionaire basis De Antirev Art. II van in den volksv leen in God, vereine gezaj Dat is het tionaire parti staat of valt beheerscht. Alle gezag Met die plaatst zij he een onwrikba lijkertijd alle geoordeeld. De overheb Hem, den op zij hare mac zij is toch nie Zij kan niet regeeren, ma deningen die steld heeft zijn aangewe En daarn de vrijzinni hunne leer als 't kernbe vereiniteit va polen van dwang. Ongebonde twee uitinge sel. Daardoor verse linksch scherp tegei zij toch in beginsel huldi Eén in souvereiniteit ontwikkeling Despotisme Maar in miskenning als van de het volk. Van de lutiebeginsel Hobbes (1588 Hobbes gaa van wat hij toen de mens: van oorlog m mensch, zoo naar zijn aar: Om uit de volg was, te egoïstische n van den men: ben de mensc sloten waarbi De aangewe het gezag. H hem opgedra overgedragen. De vrije wil de meerderh dat fungeert Deze leer w sterer aldus v De staat Leviathan ziel is, terv ledematen vai zijn. Verheel: sprake is v: op- en over en alomvatten en zielskracht: de overheid. De trekken ovaral terug eers

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6