No. 108 Vrijdag 6 Februari 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Headrikse Co's BankN.V. Boes EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE per 1 FEBRUARI vervallende worden verzilverd door straat jazwoek Ire ver- lernielen het in- |er heeft stutten ^zweren. d e |den fa- ide aan te Kou- ^tvangen bankbil- kaohe] andere an te- (nog één 1 bescha- ere ver een der tenaars- vorige amen tmmissie Ipen, om -V Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT EI-KEN WERKDAG. A b o n k* e m n t f s >j ie: Per 3 maanden, froneo per post, J3,~ Losse nummers J0.05 Prijs der Advertentien: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. V Persgepeuter. Wij hebben er op gewezen boe door „Het Volk" betoogd werd, dat als de ge lijkstelling op bet gebied van het L.O. een onbevredigd gevoel beeft achtergela ten, dit vooral was omdat met bet ge meenschapsgeld op onverantwoordelijke wijze gemorst werd door plaatselijke po tentaatjes als ruziemakende dominee's en op eigen eer 'bedachte pastoors. Daartoe ter verantwoording geroepen, gevoelt het Soc.-Dem. orgaan, dat het er maar op los gepraat heeft en komt het verklaren, dat het geen blaam geworpen beeft op dominee's en pastoors, dat alleen sommige dominees en pastoors noode- looze schoolstichting doordrijven (dit wordt gezegd, niet bewezen) en dat het in elk geval niet over groote aantallen scho len gaat. Hiermee wordt dus toegegeven, dat de duurte van het onderwijs niet kan wor den toegeschreven aan de noodelooze split sing. Een enkele overbodige school kan op het bedrag, waarover het hier loopt, toch niet van invloed zijn. „Het Volk" dat het niet prettig vindt zoo in den hoek gedreven te zijn, voegt hieraan toe, dat de vraag waarom 't hier gaat deze is, of wettelijke maatregelen tegen onnoodige splitsing genomen moe ten worden en dat alle persgepeuter hier achterwege moet blijven. Volkomen mee eens. De zaak of bezuiniging mogelijk is, moet rustig onder de oogen worden ge zien. Maar het prikkelende persgepeuter over dominees en pastoors kan daarbij gerust achterwege blijven. Als de socialistische pers dat verstaat, dan is er althans iets gewonnen. Complot tegen Mussolini? De geruchten, welke Woensdag te Rome de ronde deden over een" ontdekte samenzwering tegen het leven van Mus solini. vonden hun bevestiging in een of ficieel communiqué Daarin wordt meegedeeld, dat een ze kere Micbele Schirru is gearresteerd, die in bet bezit werd gevonden van twee zeer ontplofbare bommen. Bij zijn overbrenging door de politie, baalde Schirru ploseling een revolver te voorschijn, waaruit bij 5 schoten loste op de inspecteurs van politie, die bem be - waakten en waarvan hij er 3 verwondde. Daarna deed bij een poging om zich zelf dood te schieten. Hij werd echter niet gevaarlijk gewond. Eén der inspec teurs werd zwaar gewond en stierf aan zijn kwetsuren. Op het hoofdbureau van politie wei gerde Schirru een verklaring af te leg gen. Op alle hem gestelde vragen be waarde hij het stilzwijgen. Het is dan nog niet bekend, wat zijn voornemens waren. Echter dient in dit verband opgemerkt te worden, dat het hotel, waar de gear resteerde verbleef, gelegen was aan de Via Venti Settembre, waar Mussolini da gelijks per auto langs komt, op weg va*1 zijn bureau naar zijn woning en vice- versa. Het is dus geenszins onwaarschijnlijk, dat Schirru een geschikte gelegenheid af wachtte om de bommen uit zijn venster naar Mussolini te werpen. Aangezien hij bij de politie bekend staat als een gevaarlijk anarchist, wer den zijn bewegingen scherp nagegaan. Schirru scheen goed van geld voor zien en leidde een vroolijk leven. Turksche gerechtigheid. Zooals reeds werd aangekondigd, had Dinsdag 3 Februari j.l., de terechtstel ling plaats van acht en twintig perso nen, die beschuldigd werden van mede plichtigheid in het Turksche godsdien stige complot. Zij werden te Menemen opgehangen. Onder hen bevonden zich Mohammedaansche priesters, derwi - schen en sjeiks. Met nog honderd personen werden zij er van beschuldigd, een samenzwering te hebben gesmeed. De regeering be schouwde dit complot als gericht tegen de republiek. Op de voorna&mats punten van de stad waren galgen opgericht. Terwijl het sneeuwde en stormde, werden de veroor deelden in de vroege ochtenduren uit de gevangenis geleid naar de plaatsen, waar zij zouden worden terechtgesteld. De lichamen liet men tot zonsonder gang aan de galgen hangen, om de be volking in de gelegenheid te stellen, hei opschrift te lezen, dat boven ieder van ben was aangebracht: „Zoo is het einde van hen, die verraad plegen tegen de Turksche republiek". Slapende Lagerhuisleden. De amendementen op de nieuwe land- bouwwet hebben het Lagerhuis tot diep in den nacht bezig gehouden. Te één uur verlangden Lloyd George en Chamber lain schorsing van de zitting, aangezien, naar zij verklaarden, ook het menschelijk uithoudingsvermogen zijn grenzen had. Hun voorstel werd echter verworpen en de besprekingen sleepten zich moeizaam verder. Veto leden sliepen in hun banken in en slechts enkele ministers schenen van geen vermoeidheid te weten. Den ge- heelen nacht duurde de zitting voort, voor zoo" »r nog van een zitting kon worden gesproken. In de koffiekamers en in de gangen zag men het langzamerhand weer licht worden tot het Chamberlain tegen halfacht te bar werd en hij opnieuw pro testeerde. Het motief, dat men in den loop van den nacht eenige malen had gebruikt om de zitting te doen voortduren, name lijk, dat er geen autobussen, treinen of ondergrond meer liepen, kon men op dit uur van den morgen toch niet meer vol houden. Zijn voorstel om dé discussies te schorsen werd echter opnieuw verwor pen. Eerst nadat een conservatief amen dement op de landbouwwet verworpen was, werden de discussies verdaagd. Hoe men in Rusland straft. Het centraal uitvoerend comité der vereenigde sovjet-republieken heeft ver klaard, dat iedere verstoring van de orde of overtreding van de reglementen be treffende het transportwezen gestraft zal worden met 10 jaar opsluiting in den po- litieken isolator. Deze straf zal worden toegepast op diegenen, die de verkeersvoorschrifteu niet opvolgen, de wegen niet goed on-" derhouden, het spoorwegmateriaal ver- waarloozen, de baanvakken niet voldoen de herstellen enz. Hieronder worden ook begrepen nala tigheden in den dienst verricht,waardoor ongelukken, spoorwegrampen, of strem ming van het transportwezen zou kun nen ontstaan. In geval mocht blijken, dat er geen sprake is van nalatigheid of lui heid, maar dat er opzet in het spel is, dan moet de hoogste strafmaat, d.i. de doodstraf, worden toegepast. Vrouwenkiesrecht in Japan. De Japansche regeering heeft een wetsvoorstel ingediend, om aan alle vrou wen, die den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt, het kiesrecht te verleenen. Daardoor zal het aantal kiezers met 15 millioen worden uitgebreid. In politieke kringen in Japan neemt men aan, dat in het parlement een meerderheid voor de wet te vinden zal zijn. De besprekingen met Duitschland geëindigd. De bijeenkomst van de Nederlandsche en Duitsche gedelegeerden inzake de voor- loopige besprekingen betreffende tariefs verlaging van Duitschland is gisteroch tend te 11.30 uur hervat en was te 12 uur beëindigd. Na het vertrek der Duitsche delegaties bleven de Nederlandsche gedelegeerden nog eenigen tijd bijeen. Naar het „Vaderl." ter oore kwam, hebben de voorloopige besprekingen tus- schen de Duitsche en Nederlandsche ge delegeerden, inzake tariefsverlaging van Duitschland een bevredigend verloop ge had en is te verwachten, dat deze confe rentie door een tweede zal worden ge volgd, waarvan tijd en plaats nader zul len worden vastgesteld. De ramp in Nieuw-Zeeland. De complete desorganisatie van het verkeer tusschen het gebied van de aard beving en het Noordelijk deel van het eiland Nieuw-Zeeland, maakt het nog steeds onmogelijk het verlies aan men- schenlevens eenigszins te benaderen. Hef zal nog wel vele dagen duren voor het ondersoek near de vermisten onder de puinhoopen der ingestorte gebouwen geëindigd zal zijn. Een groot aantal, thans daklooze, ge wonden, is reeds onder geneeskundige behandeling. Ook de levensmiddelenvoor ziening functionneert weer. In de streek tusschen Napier en Gis- horne heeft men een nauwkeurig onder zoek ingesteld naar de verandering van de kustlijn. Geen enkele rivier tusschen Waizoa en Napier heeft haar oorspron kelijke monding behouden. Op sommige punten is de kust 40 a 50 voet gestegen. In de omstreken van Napier is het voorste gedeelte van do kust in zee gestort. Volgens een bericht uit Wellington is de stad Hastings door een nieuwen aard schok getroffen. De verscherpte staat van beleg is afge kondigd, teneinde nieuwe plunderingen te beletten. Marine- en politietroepen patrouillee ren door de straten om plunderingen te verhinderen, aangezien reeds hier en daar excessen zijn voorgekomen. Te Na pier heerscht gebrek aan brood. Van onder de puinhoopen van Napier zijn tot dusverre ongeveer 200 lijken te voorschijn gebracht. Bij den uittocht der bevolking uit de stad hebben onbe schrijflijke tooneelen plaats. Het juists aantal slachtoffers hoopt men over eeni ge dagen te kunnen vaststellen. Het reddingswerk werd met kracht voortgezet en de branden, welke op de aardschokken zijn gevolgd, zijn spoedig gebluscht. De inwoners hebben een opmerkelijke kalmte en veerkracht betoond bij de vreeselijke beproeving. Vele heldendaden zijn verricht. Bij alle rampen, die Australië reeds getroffen hebben, is gister een geweldige overstrooming gekomen in Zuid-Queens- land en Noordelijk Nieuw Zuid-Wales Er is in 17 uur 37/4 c.M. regen gevallen en sommige wegen staan zes meter onder water. De gouverneur van Brisbane heeft een oproep tot de bevolking gericht, om alle uit de overstroomde dorpen gevluch te bewoners in de hoofdstad huisvesting te verleenen. Er hebben hier en daar groote aardverschuivingen plaats ge had en veel vee is verdronken. Het crediet voor den Belgischen vesting bouw gehalveerd. In de zitting der speciale Kamercom missie voor de buitengewone begrooting werd een mededeeling van den minister van Financiën voorgelezen, welke aan kondigt, dat het crediet van 300 millioen, dat bestemd was voor vestingbouw, te ruggebracht is tot 150 millioen. De an dere helft wordt besteed voor openbare werken, uit te voeren door de werk- loozen. Het totale bedrag van de buitenge wone begrooting, die nóg in andere op zichten veranderd zal worden, ondergaat geen wijziging. De commissie heeft in beginsel de wij zigingen goedgekeurd. Komt er graangebrek in de Vereenigde Staten? De voorzitter van de federale Farm- board zegt, dat het zeer goed mogelijk is, dat er gebrek aan graan ontstaat, in dien de droogte aanhoudt. De opbrengst van het afgeloopen jaar bedraagt slechts 40 pet. van het normale en de toestand in het graangebied van het Midden-Wes ten is over het algemeen ernstig, terwijl in het Verre Westen, waar de toestand thans bevredigend is, een gevaar ont staan is door het uitblijven van sneeuw, hetgeen zeer schadelijk zou zijn. Korte Berichten. Uit Saloniki wordt gemeld, dat het aan de GriekschBulgaarsche grens tof een hevig grensincident kwam, waarbij tusschen de Grieksche en Bulgaarsche grenswachten een vuurgevecht ontstond, dat verscheidene uren duurde. Een Grieksche grenswacht werd hierbij ge dood. De nieuwe kiezerslijsten voor Groot- Brittaimië en Noord-Ierland bevatten 664.719 namen méér vergeleken met de lijsten opgesteld voor de verkiezingen van 1929. Er zijn in totaal meer dan 29% millioen kiezers voor het parlement, er staan 1.700.000 meer vrouwen dan man nen op de kiezerslijsten. Aanstaanden Zondag zal het hon derd jaar geleden zijn, dat de Belgische constitutie werd geproclameerd. Het secretariaat van den volken bond heeft aan alle Europeesche volken bondsleden de uitnoodiging gericht, zich te willen doen vertegenwoordigen op een conferentie, die op 23 Februari te Parijs zal worden gehouden om te spreken over het zoo spoedig mogelijk van de hand doen van de tegenwoordig bestaande over schotten van de graanoogsten uit de Europeesche landbouwstaten. Gistermorgen is de staat van beleg ook in het geheele militaire district in Madrid opgeheven. De data voor de ver kiezingen zijn thans definitief vastge legd. Op 1 Maart a.s. vinden de,Kamer verkiezingen plaats, op 15 Maart de Se- naats-verkiezingen en op 25 Maart zal het parlement geopend worden. De luchtpost naar Indië. In zijn Memorie van Antwoord over de begrooting doet de minister van Koloniën de volgende mededeelingen over de lucht post naar Indië: Aan de geregelde luohtverbinding met Indië worden thans geen moeilijkheden in den weg gelegd. Dat de lijn sedert eenige maanden niet meer over Turkije loopt, wordt door de K.L.M. niet als een ernstig bezwaar gevoeld. Wanneer andermaal over Turksc'h grondgebied zal kunnen worden gevlogen, is niet te voorspellen. Luidens inlichtingen, bekomen van den minister van Waterstaat, tot wiens ambtsbemoeie nis deze aangelegenheid in de eerste plaats behoort, wensdhen de Turksche autoritei ten geen vergunning tot overvliegen te ver leenen, alvorens het vliegwezen in 'hun land volledig zal zijn georganiseerd. De Indische postdienst garandeert voor ver voer van de luchtmail aan de K.L.M. een bedrag van f 18.750 p. vlucht aan vlucht- recht werd tot nu toe gemiddeld f 11.750 per vlucht ontvangen. Een veertieadaag- sc'lie dienst komt Indië dus op rond f 180.000 per jaar te staan. Patrimonium. In verband met zijne werkzaamheden voor den Amsterdamschen Ohr. Besturen bond heeft de heer G. Baas ontslag ge nomen als secretaris van het Ned. Wer'kl. Verbond „Patrimonium". In zijn plaats werd gekozen de heer W. J. Bossenbroek te Amsterdam, die zich bereid heeft verklaard voorloopig deze functie te aanvaarden. De werkloosheid. De Rijksdienst der Werkloosheidsver zekering en Arbeidsbemiddeling geeft reeds nu 'gelegenheid mede te deelen hoe 'het staat met de werkloosheid onder de 439.820 tegen werkloosheid verzekerde arbeiders op 10 Januari j.l. Het overzicht naar de verschillende be drijfstakken geeft, vergeleken met dat op 27 December een beduidende stijging aan. Dit overzicht 'ziet er als volgt uit: Aant. 27 Dec. Aant. 10 Jan. Diamantindustrie 4405 5638 Grafische vakken 698 769 Bouwbedrijf 16379 21019 Schilders 3439 3463 Houtbewerkers 2575 2637 Kledingindustrie 635 666 Lederbewerkers 228 226 Metaalindustrie 8981 10448 Textielindustrie 1493 2446 Voed. en Genotm. 365 447 Sigarenindustrie 1455 1292 Kantoorpersoneel 977 1040 Tech. Werkm. 176 210 Hotelhedrijf 194 192 Land- en Tuinbouw 8598 8909 Mijnbedrijf 49 60 Transportbedrijf 5884 7964 Fabrieksnijverheid 7550 10285 Kappersbed. 56 70 Overige gr. 358 387 Totaal 64495 78188 Binnenland Strafbaarstelling van Godslas lering. De onderhandelingen over het Duitsche tarief. Buitenland. Complot tegen Mussolini? Sneeuwstorm in Engeland. De ramp in Nieuw-Zeeland. Graangebrek in de Vereenigde Staten? Dit beteekent dn 14 dagen tijds een toe name van tusschen de 13 en 14 duizend georganiseerde arbeiders. In de diamantindustrie is 95.1 pet. der arbeiders werkloos. Doch ook in het bouwbedrijf, de metaal industrie, de transportbedrijven, de fa brieksmatige bedrijven, de textielindustrie, het land- en tuinbouwbedrijf, is de werk loosheid toenemend. De Nederlandsche Industrie gedupeerd door de Nederlandsche Spoorwegen „Het lieve vaderland kan rustig zijn", zegt de „Nederlander", het Duit se h s vf&l ivsHfess. Wij hebben gisteren weer eens in de courant kunnen lezen, hoe het wagen park van de Nederlandsche Spoorwegen verrijkt is: 12 stuks eerste-en-tweede klasse rijtuigen van een fabriek in Keu len, 20 stuks derde-klasse.rijtuigen van de Hannoversche Waggonfabrik, 60 stuks Haagsche vuilniswagens dit is een bestelling voor Haagsche rekening ge weest) uit de Waggonfabrik te Vierdin gen. en zoowaar óók nog eenig Ne- derlandsch fabrikaat: 50 bagagewagens, van Werkspoor. Eind vorig jaar heeft minister Reymer, op vragen van het Kamerlid dr Vos, het bureaucratisch antwoord van de directie der Nederlandsche Spoorwegen doorge geven, „het is voorgekomen,* dat bij he stellingen van wagens door de N. S. do „Nederlandsche industrie de levering „slechts gedeeltelijk verkreeg, omdat zij „niet in staat bleek, de totaal benoodig- „de hoeveelheid tijdig te leveren. Bestel lingen worden om redehen van econo- „mischen aard eerst gedaan wanneer „zich de behoefte aan nieuw materiaal „doet gevoelen; de leveringstermijn „wordt daarbij van de eischen van het „bedrijf afhankelijk gesteld. Overigens „leert de ervaring niet, dat de gegunde „termijnen te kort zijn." Ieder groot lichaam, ook al is er nog zooveel energie bij de leiding, heeft te kampen met sleur, met schablone-opvat- tingen. Schaper heeft er dezer dagen in „Het Volk" een boekje over opengedaan, met betrekking totzijn eigen S. D. A. P. Bij de Ned. Spoorwegen is het precies zoo. Tot het uiterste oogenblik wordt ge wacht met nieuwe bestellingen, vanwege de economie.en dan moeten ze in min der dan geen tijd klaar zijn. Als dan de Nederlandsche fabrieken dat niet aan kunnen, dan is er natuurlijk altijd wel ergens in het huitenland een fabriek te vinden, die het wèl kan. Het klopt als een bus, dat „de ervaring dan leert, dat de gegunde termijnen niet te kort zijn". Maar de resultaten van de economische „schablone" bij de Ned. Spoorwegen, om bestellingen zoo lang mogelijk achter to houden, zijn dan dat 32 personenrijtui gen en 60 „electrisch gelaschte, klink- nagelvrije" vuilniswagens uit Duitsch land komen, en dat de eigen industrie wat goederenwagens mag leveren. Voor de arbeiders, die er un brood verdienen, voor de aandeelhou rs, wel ke hun geld in fabrieken hebben gesto ken is het in deze tijden toch wel zeer gewenscht, dat de directie der Neder landsche Spoorwegen met nog meer kracht dan tot dusver den sleur bij en kele afdeelingen van haar bedrijf be- sirijde. Dalende omzetcijfers. De vijftien West-Friesche tuinbouw veilingen hadden in het afgeloopen jaar een omzet van f 6.5 millioen, dat is bijna 1.5 millioen minder dan in 1929 en 3.5 millioen minder dan in 1928. Strafbaarstelling van Godslastering. Op een vraag van het Tweede Kamer lid van Wijnbergen: Is de minister bereid mee te deelen of de nadere overweging van de bij de be handeling der jongste justitiebegrooting zoowel schriftelijk als mondeling gehou den gedachtenwisseling over strafbaar stelling van godslastering, beschouwd in verband met het sindsdien voorgevallene, reeds tot e9n bepaalde conclusie heeft ge leid.'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1