Gemengd Mieuws. Land- en Tuinbouw snen niet meer beschikbaarNa gehou- en stemming werd de candidatenlijst als volgt samengesteld: 1. Joh. Sandee (aftr.), 2. J. Hommes, 8. J. v. d. Weele (aftr.), 4. Jac. Snoodijk, 5. Chr. Minder- houd, 6. G. Zandee, 7. P. de Putter en 8. A. J. de Jager. Tenslotte hield de voorzitter een lezing: „Iets over Mussolini en het Fascisme"'. Behandeld werd het ontstaan van het fascisme; de inhoud er van en wat het voor Italië gedaan heeft; en de beginse len, die er aan ten grondslag liggen, waar bij op het revolutionair karakter dezer be weging den nadruk werd gelegd. Op deze lezing volgde een drukke be spreking, waarna de vice-voorzitter, dhr G. Fraanje, in dankgebed voorging. Nieuwdorp. Dinsdagavond hield de Kleine Meisjesvereeniging „Het Mosterd zaadje" haar jaarvergadering. Na de ge bruikelijke opening ging de leidster in een kort openingswoord even de geschie denis van het afgeloopen jaar na. De verslagen van secretaresse en penning- meesteresse gaven daar later nog een vollediger beeld van. Mevr. Wagner hield een inleiding over de roeping van Sa- muël. Verder werd de avond met voor drachten, opstellen en eenige tableaux over Werk en Doel van de vereeniging gevuld. Tot slot sprak nog een van de begun- stigsters een hartelijk woord tot leidsters en aanwezigen, waarin zij wees op de beteekenis van de vereeniging en het mooie werk dat de leidsters deden, doo>- aan de vereeniging al hun tijd en toe wijding te schenken. In de pauze wer den vele van de aardige en nuttige band werkjes, gemaakt op de vereeniging, ver kocht, en tot slot werden nog twee van de mooiste verloot. Alles tezamen was het een zeer ge slaagde avond. Ovezsitd. Dinsdag hield de afd. Ove- zand van den Bijz. Vrijw. Landstorm on der zeer veel belangstelling haar jaarver gadering. Op enkele uitzonderingen na was de geheele af deeling aanwezig. Do voorzitter heette allen welkom in het bij zonder de Commandant Kolonel Bier man en den Secretaris de heer Laarnoes. Ook werd het zeer op prijs gesteld, dat eenige dames deze vergadering bijwoon den. Commandant Bierman zette op zeer prettige en bevattelijke wijze uiteen het doel en de werkwijze van de organisatie. Aan vier landstormers werd een diplo ma als scherpschutter uitgereikt, waar bij de plaatselijke leider, dhr A. van Steenbergen met 192 punten aan het hoofd stond. Commandant Bierman felici teerde al deze scherpschutters, doch inzon- derheid den plaatselijken leider. Na een I korte pauze, waarin de gebruikelijke trac- tatie plaats vond, werd het woord ge geven aan den heer Laernoes, die evenals vorige jaren zijn hoorders wist te boei en door zijn propagandistische rede. Staande de vergadering traden 4 nieu we leden toe. De voorzitter sprak daarna het slot woord en bedankte commandant Bier man en Secretaris Laernoes voor dezen gezelligen avond. Rilland-Bath. Dinsdagavond hield de vereeniging tot het verkrijgen van on roerend goed voor landarbeiders, alhier, onder leiding van den heer J. Kole, haar 10e jaarvergadering. De voorzitter memo reerde in het kort wat in die jaren tot stand was gekomen. De vereeniging is thans in het bezit van ruim 8 H.A. goe den grond. De jaarverslagen van secreta ris en penningmeester werden goedge keurd. De secretaris moedigde in zijn verslag de leden aan, om voorwaarts te gaan, ook al ondervindt de vereeniging de gevolgen van de crisis, welke er op landbouwgebied heerscht. De bestuursleden, de heeren R. Rijk, J. de Bolcx, en M. van Pul, werden her kozen, en namen hunne benoeming aan. De voorzitter bracht vooral een woord van dank aan den secretaris, voor al den arbeid, welke hl] 'n bet, afgeloopen Jaar voor de vereeniging heeft verricht. Besloton werd, den eere-voorzitter der vereeniging, den heer burgemeester Mr P. A, Schwatz, die wegens ongesteldheid deze vergadering niet kon bijwonen, een schrijven te zenden, waarin hem dank wordt betuigd, voor den grooten steun e i medewerking, ondervonden de/" 10 jaren. Na nog eenige zaken behandeld te heb ben sluit de voorzitter deze goed be zochte vergadering. Kapalle. Voor de afd. van het Nutsde- partement trad op Mevrouw E. J. van den Broeckede Man uit Aardenburg. Door dhr B. de Jonge werd de spreekster inge leid. Op onderhoudende wijze wist mevr. v. d. Broecke haar gehoor aan zich te bin den. Anna Boleijn hist. dram. fragment van Schimmel, De Klok van Duubar naar het Engelsch van Thorpe, Bartje van Hey- ermans enz. vormden het programma. Dhr De Jonge dankte de spreekster voor dezen leerzamen, gezelligen avond. Heinkenszand. Woensdagavond verga derde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den heer Burge meester. Tegenwoordig waren alle leden. Op voorstel van B. en W. wordt met al- gemeene stemmen afwijzend beschikt op een adres van de R. K. Volkszangver- eeniging om subsidie. Besloten wordt het tegenwoordige gemeentehuis aan den pu- blieken dienst te onttrekken. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ton 9 olmeboompjes aan den Zanddijk te verkoopen aan den heer G. Koch voor de som van f 55 samen. Met algemeens stemmen wordt besloten 'n geldleening aan te gaan voor den aan koop van het nieuwe gemeentehuis van ten hoogste f 6000 tegen ten hoogste 5 pet. met een aflossingstermijn van ten hoogste 30 jaar en met als minimum-aflossing f 200. Het hondenkohier wordt vastgesteld met 78 honden tot een bedrag van f 288. Vastgesteld werden de vergoedingen voor het Bijz. Lager Onderwijs in deze gemeente, waarbij dhr Nijsse vraagt, of 1 ,,t niet mogelijk is, dat de gemeente als j zoodanig ook medezeggenschap heeft op de wijze van uitgaaf voor dit onderwijs, waarop de voorzitter ontkennend ant woordt. De comm. tot wering van schoolverzuim wordt bij acclamatie herbenoemd. In bespreking komt de uitvoering van 't provinciaal wegenplan in een gedeelte der kom. Met algemeene stemmen wordt besloten niet in te gaan op de door de Provincie voorgestelde richting. De Raad is van meening dat het plan uitvoerbaar is langs den bestaanden weg. Op een adres dat door verschillende dorpskombewoners was gericht aan den Raad in verband met deze kwestie en den daarvoor te onteigenen grond, wordt daar mede gunstig beschikt. Bij de rondvraag vestigt de heer Ste- ketee de aandacht op de minder gunstige positie waarin het Kousepad zich bevindt terwijl de heer Nijsse de aandacht ves tigt op den Oprit aan den Kraaiendijk bij de Vijfwegen en bij herhaling wijst op de gevaarlijke situatie van de dorpsstraat bij het Claraspad, waar volgens zijn meening verdere ongelukken niet uitblijven, alsook op de assurantie van het nieuw aange kochte gemeentehuis. Door de voorzitter wordt bespreking in B. en W. toegezegd en een en ander toegelicht waarop hij de vergadering sluit. Nisse. Woensdag vergaderden de aan deelhouders van de weegbrug „D Palm boom". Uit het verslag heek 8 je vi gen was in 1930 3038482 K.G. m totaal. Het weegloon bedroeg f 4-97.75. Besloten werd f 50 te storten in de reservekas Over 1930 werd het dividend bepaald op 6 pet. Herkozen werd als bestuurslid dhr Riemens van 's Gravenpolder en gekozen in plaats van D. Boonman, G. Nieuw,,n- huijze Lz. te Nisse. Aan den gevel van een huis, gelegen te Brussel op den hoek van de „Staraten March aux Herbes" en „De la Colline" is een bronzen plaquette aangebracht. In dit huis vervaardigde in 1830 Mevr. Abts de eerste twee Belgische vlaggen, gedurende de toenmalige revolutiedagen. AxsL Be Dinsdag gehouden raadsver gadering opende de burgemeester met de gebruikelijke nieuwjaarsrede, Onder de ingekomen stukken behoor de een motie, welke was aangenomen in een Maandagavond gehouden vergade ring van werkloozen en waarin werd uit gesproken, dat de steunregeling onvol- oende is en m,r» daarom aandringt on 1achtiger en ineer algomeenen steun. Dc motie werd naar B. en W. verwezen om advies. In verband met de werkloosheid vroe gen de huurders van de Vereeniging voor Volkshuisvesting om verlaging van huur. Daar dit een Regeeringszaak is, wordt het antwoord van den Minister afgewacht. Aan de V. V. V. werd toegestaan het gebruik van de openbare school voor een tentoonstelling, ofschoon het hoofd afwij zend had geadviseerd. Wegens den omvang der werkloosheid in deze gemeente er geven zich dage lijks 170 op hebben B. en W. uitge zien naar werkverschaffing, doch voor verschillende werken ondervindt men niet den noodigen steun van de polderbestu ren. Afgraving van den dijk naar Zaam- slag is geraamd op f 60.000, waarin slechts f 6600 werkloon is begrepen. Het wordt uitgesteld tot het volgend jaar. Thans zal men de Prins Hendrikstraat doortrekken tot Buthdijk, dat wegens ont eigening enz. op f 30.000 komt en waarin 20 pet werkloon zit. Besloten wordt dit plan aan te nemen, daartoe de noodige subsidie te vragen en een geldleening aan te gaan van f 30.000 tegen 4,5 pet. rente met f 1000 jaarlijksche aflossing. Z.h.st. wordt eveneens besloten aan de Bijz. scholen de gevraagde voorschot ten te geven ingevolge de L. O.-wet. Z.h.st. wordt besloten om mede te wer ken aan de liquidatie der N.V. Z.-Vlaam- sche Waterleiding-Mij. BEZOEK AAN DE „DEMPO". Diep in de kraag van de jas gedoken op weg naar de tram van half acht. Toch ook eens even naar dat groote schip in Vlissingen gaan kijken, Ja, ik heb hem van stapel zien loopen, zoo mooi, zoo kalmpjes, of hij het gere peteerd had.' En nou wil ik hem van binnen ook wel eens zien. Wat een menschen op de been. 'tJonge, 'tjonge, die gaan nog niet eens allemaal mee. Och neen, maar straks gaat er nog een tram. In de tram worden de kansen of je nog zonder kaart toegang zal krijgen, druk besproken. Wat een enorme belangstelling. Een gedrang, een stormloop, naar het houten gebouwtje om een toegangskaart. Het lijkt wel een moment uit de „dis- tributiedagen". Na veel dringen en heen en weer ge schuifel en terugzending der kaartloo- zen, wordt het geweldige witte gevaarte beklommen. De menschen, die nog nooit een groot zeeschip hebben gezien, dan slechts van eenige K.M. afstand, kunnen zich eigen lijk geen voorstelling maken van wat zoo'n schip biedt. Het was daarom zeer sympathiek van de directie der Kon. Scheepsbouw-Mij. „de Schelde", dit grootste tot nog toe ge bouwde schip te Vlissingen voor de eilandbewoners ter bezichtiging te stel len. En het was te verwachten dat er veel animo voor zou zijn. De Vlissingers, maar die niet alleen, alle Zeeuwen zijn toch eigenlijk trotsoh op een fabriek, zooals ,.rlo f .helde" er ec.i is. De Zeeuw voelt in zijn hart veel voor de zee, de scheepvaart en wat daarmee samenhangt. En vooral over de „Dempo" „schept men nog al op". En, laten we eerlijk zijn, met recht. Eén roep, van ieder die het bezocht, het was alles even schitterend. Door de keurige organisatie was de route op het schip zoo geregeld dat de duizenden belangstellenden elkaar nooit in den weg liepen. Het een-richtings-verkeer was streng doorgevoerd. En zoo, dat je zonder geleide toch alles moest passeeren, wat de Directie wilde laten bezichtigen. Natuurlijk kon men niet alles laten zien. De schitterende machinekamer met de geweldige motoren, was b.v. slechts voor enkele ingewijden te betre den. Maar overigens was alles, wat den be zoeker belang in kon boezemen, tot zelfs de uiterst fijne le en 2e klasse luxe sa lons, met de prachtige ornamenten, hout snijkunst, aankleeding, imponeerende verlichting voor iedereen te bezichtigen. Zeg, zwager, hoeveel lichtpuntjes zijn er wel in deze salon en allemaal zoo mooi weggewerkt? 1450, klonk prompt het antwoord van den zwager, die al van het eerste begin aan de Dempo heeft gewerkt en hem dus „heeft zien groeien". Ook een bof, zegt er een in mijn buurt, dat het allemaal geen petroleumlichtjes zijn, anders was je slecht af als lantaarn opsteker, Philips zal wel tevreden zijn als hij zoo veel lampjes in een salon ziet gebruiken, Hij zal wel een goeie reductie gegeven hebben bij zoo'n afname, weer een ander. Humor en economie ontbreken nooit als je veel menschen door zoo'n gemoede lijke omstandigheid bij elkaar hebt. Is dat ook nog van de Dempo, vroeg een, staande voor op het promenadedek en wijzende op het voorschip met eenige eleetrlsehe kranen en fw«mha.sin, rm diep en zoo ver af lijkend. Inderdaad krijgt men dan pas een in druk van de afmetingen van dit mooie motorschip der Rotterdamsche Lloyd. Hoe kun je je nou op zoo'n schip ver telen? Of wie denkt er nou aan zeeziekte aD ji op zoo'n boot bent? Do jonge dames die er zoo over sprake: zouden misschien heel anders redeneeren als ze eens een retourtje NederlandIn- die achter den rug hadden. Het is te hopen dat de Dempo veel ge luk op zijn reizen zal hebben en dat nooit die stevige sloepen met schroofbeweging, die eventueel door iederen gereddo kan mee voortbewogen worden, in gebruik be hoeven genomen te worden. 67 personen, staat zoo secuur aangegeven op iedere sloep. Dat doet je toch even denken. Zelfs dit machtige werk, eigenlijk nog niets vermogend tegen de krachten der natuur. Maar niet te lang denken. Vanzelf moet je weer mee met de stroom. De keukeninrichting is het laatste op de route. De koks hebben al proef gestoomd. Kachelhout voor d'r keukenfornuizen niet noodig, alles electrisch, aardappel schillen, koken, broodbakken, ijsmaken, enz. Laten we maar gauw naar de tram gaan. Ja, jammer dat die boot ons nu eens niet naar Middelburg brengt. Vaarwel Dempo. Geluk op je reizen. Paniek ineen Circus. Gister middag heeft in het Circus Busch te Ber lijn ten gevolge van kortsluiting een ern stig ongeval plaats gehad, In het circus wordt overdag en des nachts een film ver vaardigd van het artistenleven, waaraan wel 500 personen als „toeschouwers" deelnemen. Toen de opnamen gistermid dag weer geëindigd waren, ijlden deze toe schouwers allen tegelijk naar de kassa om hun gage in ontvangst te nemen. In het gedrang werd een der groote Jupiterlam- j pen beschadigd, zoodat plotseling een ge- 1 weldige steekvlam oplaaide. Er ontstond een groote paniek, waarbij tal van man nen en vrouwen onder den voet werden geloopen. In totaal werden er 7 personen gewond, van wie er twee naar het zieken huis moesten worden overgebracht. De fabrieksbrand te B a t h m e n. Omtrent den brand, die de vleeschwarenfabriek van de firma J. H. Koersen en Zonen te Bathmen heeft verwoest wordt nog gemeld, dat het vuur werd' ontdekt door eenige arbeiders, die bezig waren op de benedenverdieping bussen met vleeschwaren dicht te soldee- ren. Toen door den zolder gesmolten vel droop, dachten zij aanvankelijk aan he- vigen regen, doch weldra bleek, dat de bovenverdieping en de trap vlam haddei: gevat. Daar op de bovenverdieping geen stook plaats of schoorsteen aanwezig is, wordt verondersteld, dat kortsluiting in de eloc- trisohe leiding den brand heeft doen ont staan. Zeer spoedig was het grootste deel der fabriek met haar .talrijke uitbouwsels, een groote vuurzee, die sterk werd gevoed door de aanwezige vetwaren. Een oogenblik liet het zich aanzien, dat nog een deel der gebouwen behouden kon I blijven, maar het geheele fabriekscomplex is tot den grond toe afgebrand. De gebouwen en goederen zijn op beurs- polis verzekerd. Door den brand zal een groot aantal arbeiders werkloos worden. Auto in een winkel. Een chauffeur, die een vrachtauto bestuurde van de firma van Nelle, moest gistermid dag in de Houtrijkstraat te Amsterdam plotseling uitwijken voor een groepje schoolkinderen. Het gevolg was, dat zijn wagen tegen de pui van een sigarenwin kel botst» op d«m boeüs yen <ïi» straat en de Knollendamstraat, De pui bezweek en in de etalage werd een ware ver woesting aangericht. Door het vernielen van de pui ontstond gevaar voor het in storten van het huis. De brandweer heeft in den loop van den avond eenige stutten aangebracht om het gevaar te bezweren. Het weekloon in de kachel. De echtgenoote van den fa brieksarbeider v. d. W., wonende aan den Hondsdijk onder de gemeente Kou dekerk, had het ongeluk het ontvangen weekloon (bestaande uit twee bankbil jetten van f 10) in de brandende kachel te werpen, tegelijk met een aantal andoru papieren, waartusschen zij waren te recht gekomen. Door spoedige ontdekking kon nog één bankbiljet, hoewel gedeeltelijk bescha digd, worden gered; het andere ver brandde. Een vreemd geval. Op een der examendagen voor het Kleinambtenaars- diploma welk examen de vorige maand in Batavia werd afgenomen werd de voorz. van de examen-commissie bij eenige commissieleden geroepen, om raad te geven in een vreemdsoortig ge- Val. De commissieleden hadden namelijk een examinandus onder handen, die bij zijn schriftelijk examen voor taal en re kenen niet meer dan 2 voor elk der vak ken had kunnen halen. Bij het monde ling examen echter, dat hij toch bezig was af te leggen, bleek de man-een gewel denaar in het rekenen. Hij trok wortels van je welste, noemde de allergrootsto gemeene deelers, kon op femonenale wijze vermenigvuldigen, sprak zijn Neder- landsch als een woordkunstenaar. Om kort te gaan, hij kende alle vereischto vakken perfect. De commissieleden vonden dit vreemd, daar hij bij het schriftelijk examen niet van een dergelijke kennis blijk had gege ven. Er werd in de commissie overleg ge pleegd en men besloot den examinandus eens te laten schrijven. Ook deze kunst was de man goed meester, maar.het schrift klopte niet met dat van het schriftelijk examen. Het handschrift verschilde zóó sterk, dar men hem op den man af vroeg, of hij het mondeling examen thans voor een ander aflegde. Toen bekende de knappe examinandus, dat hij examen kwam doen voor zijn ooml De zaak werd toen met de bewijs stukken bij den resident voorgebracht, zoodat de kwestie wel een langen staart zal krijgen. Het stempelen van eieren. Het bestuur van het Nederl. Eieren- controlebureau heeft den minister ver zocht: a. dat voorgeschreven wordt, dat de keur voor het stempel van uitvoer van versche eieren met ingang van 16 Fe bruari zwart moet zijn. Bij het doen van dit verzoek heeft de overwoging gegolden, dat binnenkort weer wordt aangevangen met den opslag van eieren in koelhuizen en andere in richtingen ter verduurzaming, zoowel hier te lande als in bet buitenland. In dien uit. Nederland afkomstige eieren in het buitenland in het koelhuis worden opgeslagen, zijn deze dus zwart gestem peld met het woord Holland. Indien in het najaar, voordat koelhuis- en ver duurzaamde eieren aan de markt komen, wordt voorgeschreven, dat de kleur voor versche Nederlandsche eieren rood moet zijn en voor verduurzaamde zwart, zijn dan de verduurzaamde eieren in hot buitenland van de versche te onderschei den. b. Te bepalen, da,t het tegenwoordige Leeuwstempeltje wordt vervangen door een ovaal stempel, waarin het woord Holland. c. Te willen bepalen, dat niet alleen stempeling van naar Engeland uit te voeren eieren verplicht wordt gesteld, doch dat de stempelingsvoorschriften gelden voor uitvoer naar alle landen. In verband met de Van Speyk-herdenking is in het Scheepvaarthuis te Amsterdam een Van Spoyk-tentoonstelling ingericht. Een schilderij, voorstellende het moment, waarop Van Speyk den brand in het kruit steekt. Het schilderij is eigendom van het Burgerweeshuis te Amsterdam.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6