Uit de Provincie. Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg Psychopaath aangehouden. De Rijksveldwachter te Oostkapelle heeft gisteren onder die gemeente aange houden een uit het R. K. Psychopathcn- gesticht te Heiloo ontvluchte patiënt, die sedert 2 Jan. j.l. werd vermist. Hij bleek reeds een tiental dagen in een logement te Middelburg te hebben vertoefd. Scheepsbeslag. Door een deurwaarder is beslag gelogd op het in de binnenhaven te Vlissmgen liggende Stoomschip „Hedwig Fischer" van de Duitsche N. V. Schroder en Fi scher, gevestigd te Hamburg. Diefstal. Ten nadeele van een te Koewacht woonachtigen caféhouder, werd een dezer dagen een geldsbedrag van f 100 ont vreemd. De Politie heeft in verband daar mede aangehouden een persoon van Bel gische nationaliteit. Lijk gevonden. Gisteren is onder de gemeente Axel in het veld aangetroffen het lijk van een man, dat later bleek te zijn van een be woner van een Belgische grensge meente. De plaatselijke geneesheer heeft geen kenteekenen Yan geweldpleging kunnen vaststellen zoodat moet worden aange nomen, dat de man een natuurlijken dood is gestorven. Middelburg. Op 8 Februari a.s. is het 25 jaar geleden, dat de veiiingsvereeni- ging „Walcheren" werd opgericht. Goes. Hedenmorgen had de heer Com missaris, onderwijzer aan de R.K. school alhier, het ongeluk, toen hij naar school fietste op den Middelburgsche straatweg, bij de nieuwe Geref. kerk, te vallen en zijn been te breken. Op advies van dr v. d. Berg werd hij naar het R.K. Ziekenhuis vervoerd. Zoutelande. Dinsdagmiddag vergader de de gemeenteraad voltallig. Waar het de eerste vergadering in 1981 is, spreekt de voorzitter een .Nieuwjaarsrede uit. De persoonlijke verhoudingen waren in 1930 niet altijd aangenaam. De finantieeele toestand der gemeente is goed. Spr. hoopt, dat het met de Duinweg in 1931 tot een oplossing komt. Dhr Stroo dankt den voorzitter. Spr acht de toekomst voor deze gemeente in financieel opzicht zorgwekkend. De uit voering der besmettelijke ziektewet en ook het onderwijs zullen nieuwe uitgaven vorderen en hierbij komt de ingetreden malaise. Spr. betreurt, dat in het verle den de omgang tusschen de raadsleden niet altijd is geweest als Christenen be taamt. Medegedeeld wordt o.a., dat door de Kroon afwijzend is beschikt op het be roep tegen de beslissing van Ged. Staten inzake de forensenaanslag van J. J. van Male. Ingekomen zijn enkele ramingen van den Inspecteur der directe belastingen betreffende de opbrengst van verschil lende belastingen. Verder een schrijven van dhr de Steur, waarin hij mededeelt, zijn huis weer te willen inhuren. Dit wordt in handen van B. en W. gesteld. Een aanvrage van het schoolbestuur om voorschot wordt eveneens naar B. en W. verwezen. Besloten wordt om niet in te gaan op het verzoek van de groep Nederland van het Alg. Ned. Verbond, om belasting te heffen op opschriften in een vreemde taal. Nu komt aan de orde een voorstel van B. en W., om in afwijking van een vroe ger genomen besluit het loon voor losse werkkrachten in gemeentedienst, te be palen op f 2,25 per dag en bovendien B. en W. machtiging te verleenen om in sommige gevallen daarvan af te wijken en een hooger of lager loon toe te ken nen. Ook wordt voorgesteld de premie der ziekteverzekering niet op de arbei ders te verhalen. Dhr Verhage merkt op, dat de Raad vroeger besloten heeft een daggeld van f 2,50 aan haar arbeiders te geven. Spr. wil dat besluit handhaven en verklaart zich tegen loonsverlaging. Dhr Koppejan acht het niet goed, dat de gemeente verschillende arbeiders on gelijk beloont. Dhr Maas noemt het voor stel van B. en W. goed. De kosten van levensonderhoud zijn gedaald, waardoor ook het loon kan dalen. Verder acht spr. onderscheid in beloo ning goed. De voorz. zegt, dat B. en "W. een soe peler regeling wenschen om naar om standigheden een hooger of lager loon dan f 2,25 per dag te kunnen geven. Het voorstel van B. en W. wordt met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen de hee- ren Koppejan en Verhage. Ingekomen is een verzoek van de Chr. Muziekvereen. „Luctor et Emergo" alhier om subsidie. B. en W. stellen voor, om het verzoek niet in te willigen. Dhr Ver hage meent, dat de vereeniging recht heeft op een kleine subsidie. Spr. stelt voor een subsidie van f 20 te verleenen. Dhr Koppejan steunt dit voorstel. Hij zou deze subsidie willen geven onder be paalde voorwaarden, o.a. niet spelen op Zondag. Het voorstel van dhr Verhage wordt met 5 tegen 2 stemmen verworpen. (Voor dhrn Koppejan en Verhage). Ingekomen is een schrijden van de Coöp. Boerenleenbank, alLKr, vsaa.m 10 gld. per jaar gevraagd wordt als vergoe ding voor het gebruik, dat van haar brandkast gemaakt wordt om de boeken en kas der gemeente brandvrij te bewa ren. B. en W. vinden het gevraagde be drag te hoog en stellen voor hen met het Bestuur der Bank te laten onderhande len over deze zaak. Goedgevonden. B. en \V. deelen mede, dat zij, na over weging meenen, dat het niet wenschelijk is om toe te treden tot het werkloosheids besluit 1917. Zij staan nog op hetzelfde standpunt als vroeger. De heer Verhage zet de beteekenis van toetreding uiteen. Volgens spr. zijn hier vijf georganiseerde arbeiders. Zijn ze werkloos, dan ontvan gen zij nu per week f 7,40. Was de ge meente toegetreden, dan zouden zij per week ontvangen f 14,80. Toetreding zou de gemeente per jaar, voor vijf arbeiders, kosten f 32,50. Gezien de geringe kosten voor de gemeente en de groote voordoo ien voor de georganiseerde arbeiders stolt spr. voor toe te treden. Dhr Maas onder steunt dit. Dhr Adriaanse is tegen toe treding, gezien ook, dat de gemeente werk verschaft. Dhr Maas is voor toetreding, vooral ten behoeve van de fabrieksarbei ders. Ook dhr Koppejan is voor toetre ding. Spr. meent, dat dit kleine bedrag wel kan gegeven worden. Het Burger! Armbestuur zou het ook kunnen bekosti gen door het geven van subsidie aan de gemeente. Spr. wijst op de verhoogmg der salarissen der gemeenteambtenaren, die in dank is aangenomen en tegen dit kleine bedrag wordt bezwaar gemaakt. De voorz. zet zijn bezwaren tegen de ze verzekering uiteen en zegt tegen voor zorg te zijn. Dhr Stroo verklaart zich ook legen deze verzekering, waardoor, volgens een Duitsche minister, het zede lijk gehalte van de arbeiders wordt on dermijnd. Het voorstel van dhr Verhage wordt met 4 tegen 3 st. verworpen. (Voor de heeren Maas, Verhage en Koppejan). B. en W. stellen voor om hen te mach-, tigen, om, indien blijkt, dat er in dit jaar niet meer met de verbetering van het vak Biggekerke-Zoutelandevan den weg Middelburg-Westkapelle wordt begonnen, over te gaan tot aankoop van grind, en die terstond op den weg te laten storten. Tevens vragen zij machtiging om aan Ged. Staten te berichten, dat er geen be zwaren bestaan om reeds in dit jaar te beginnen met de betaling van de bijdra ge voor de wegsverbetering, mits het on derhoud van den weg nog voor den vol genden winter van de gemeente wordt overgenomen en dat nog niet moet wor den afgegeven het kapitaal van tol-af- koop en ook nog geen bijdrage moet wor den gegeven voor het onderhoud. Het voorstel van B. en W. inzake aan koop van grind wordt met 5 tegen 2 st. aangenomen. Het voorstel inzake beta ling der bijdrage aan de Provincie wordt z. h. st. aangenomen. Besloten wordt, B. en W. te machtigen om in bijzondere gevallen toestemming te verleenen voor het weghalen van zand uit het gemeentevroon voor „Duinoord". Dhr Koppejan werd als lid van het Burg. Armbestuur herkozen met 4 st., ter wijl 3 st. werden uitgebracht op dhr A. Jobse Rzn. Dhrn P. Leynse, H. G. Heusinkveld en J. S. Meyers werden als leden van de commissie tot wering van schoolverzuim herkozen. Tot leden van het stembureau voor de a.s. verkiezing der Provinciale Staten werden benoemd dhrn Stroo en Maas en tot plaatsvervangende leden de heeren Maljaars en Janse. Besloten wordt, den winkel aan het slachthuis voor den tijd van 7 jaren aan dhr P. Simonse te verhuren voor f 182 per jaar. Hierna sluiting. Biggekerke. Woensdagavond hield de vereeniging voor Geref. schoolonderwijs haar jaarvergadering. Aanwezig waxen 21 leden. Na opening door den voorzitter, dhr J. Wi3se Mzn, op de gebruikelijke wijze, volgde het jaarverslag van den penning meester, dhr J. Lamport, waaruit bleek, dat de toestand der Vereen, op financi eel gebied gunstig is te noemen, zoodat wederom kon worden overgegaan tot het uitloten van 2 aandeelen. Het aftredende bestuurslid, dhr L. Simonse Lz. Sr. werd herkozen. Het hoofd der school, dhr A. Janse, deed verschillende mededeelingen over het afgeloopen schooljaar. Medege deeld werd o.a., dat het onderwijs geven wederom zijn gewonen gang was gegaan. Het aantal leerlingen is thans 47. Twee kinderen zijn overleden, waarvan één door een droevig ongeluk. Aangekocht zijn enkele nieuwe schoolplaten. De schoollokalen zijn geschilderd, wat de school een frisschen en aangenamen in druk geeft. Besloten werd elk jaar om de beurt de jaarvergadering 's middags en 's avonds te houden. De onderwijzer, dhr G. Stuy, eindigde met dankgebed. Weslkapelle. Onder voorzitterschap van den burgemeester vergaderde de Raad. Van Gedep. Staten was een schrijven in gekomen waarin zij den Raad in over weging geven, de in Juli 1930 vastgestelde verordening, betreffende de berijding van bet Noord-Kerkepad in te trekken. Na een i ge discussie alzoo besloten. Het gemeentebestuur van Arnemuiden had een schrijven gericht tot den Raad om adhaesie te betuigen aan zijn verzoek tot de Koningin, tot wijziging van art. 195 L.O. wet, zoodanig dat ook na 1 Januari 1936 vrijstelling wordt verleend van de verplichting tot het geven van onderwijs in de lich. oefen. De voorzitter erkent, dat bij invoering van dat onderwijs, dit de ge meente zeker op heel wat 'kosten zal te staan ikomen, maar meent dat het niet in 'het belang van de dorpsjeugd 'zal zijn, wanneer dit art. in dien geest gewijzigd wordt. Besloten wordt het schrijven in handen te «tellen van B. en W. om prae- adviee. In behandeling komt kan het verzoek an de caféhouders, om de biljards niet te doen vallen in de belasting. De voorzitter meent, dat de gemeentelijke financiën in de toekomst nu juist niet rooskleurig zul len zijn, hij vindt geen reden, om aan het verzoek, te voldoen. De heer Hendr. Cij- souw beschouwt het houden van een bil jard meer als een luxe. De heer K. Cijsouw evenwel vindt, dat een biljard nu eenmaal in een café behoort. De voorzitter merkt op, dat z.i. het cafébedryf nog zoo slecht niet is. De heer Huibr. Cijsouw is tegen het opnemen van biljards onder de vrij stelling. De heer Huibregtse vindt een biljard in een café in 't belang der bezoe kers, daar z.i. dan minder drank gebruikt wordt. De heer Louwerse vindt dit even eens. Na nog eenige besprekingen wordt m.a.s. besloten dit jaar geen verandering in de verordening te brengen. Daarna wordt voorgelezen de rekening van den vleeeoh'keuringsdienst kring Oostkapelle over 1930. Hieruit blijkt, dat het goed slot voor Westkapelle alleen bedraagt f 755.97. De voorzitter zegt, dat dit beduidend minder is dan de vorige jaren. De totale opbrengst aan keurloo- nen bedroeg f 7313, waarvan Westkapelle alleen heeft opgebracht f 3902. Met algem. st. wordt daarop de rekening goedgekeurd. In behandeling komt daarop het verzoek van den Kerkeraad van de Herv. Kerk, om bij begrafenissen vanwege de gemeente de klok te doen luiden. 'Het voorstel van B. en W. is, daarop niet in te gaan. De voorzitter is van mee ning, dat de gemeentekick z.i. niet ge schikt is om te luiden, zij is meer een klok, die de menschen bij een brand bij elkaar klept. Het luiden zou dus niet plechtig klinken. Daarvoor leent zich beter de klok van de Herv. Kerk. Dhr Ilendr Cijsouw heeft nog een an der bezwaar. •Spr. zegt, dat dit luiden v.n. plaats heeft in Katholieke streken en meent, wanneer 'besloten werd, de klok ook hier bij begrafenissen te luiden, z.i. terugge gaan wordt naar Katholieke gebruiken.1) In het adres wordt ook gezegd, dat daar mee bij de jeugd meer eerbied voor den dood zou worden aangekweekt. Spr. 'kan dit evenwel niet inzien. Hij is van mee ning, dat wat eerbied betreft voor den dood, Westkapelle voor vele gemeenten als voorbeeld gesteld kan worden. De heer H. de Kam gaat geheel accoord met den heer Cijsouw. De heer Huibr. Cijsouw is ook tegen het luiden der klok; het zou voor de gemeente nog heel wat kosten vra gen. Het voorstel van B. en W. wordt daarop aangenamen. Voorgelezen wordt daarop een schrij ven van Gedep. Staten, waarin dit col lege den Raad vraagt, of de gemeente voor het bedrag, dat deze heeft toegezegd in de kosten van den aanleg van den nieu wen weg MiddelburgWestkapelle, n.l. f43.000, zelf een leening wil sluiten, of dat de provincie dit zal doen, terwijl de gemeente het bedrag in annuïteiten aan de provincie zal betalen. De voorzitter zegt, dat hij hierover een schrijven heeft ge richt aan de gemeenten Koudekerke, Big gekerke en Zoutelande, om te vernemen, wat deze wenschen. Spr. heeft evenwel nog geen antwoord op zijn schrijven ontvan gen. Spr. zou het wenschelijk achten, dat vanaf het tijdstip, dat de gemeente de eerste annuïteit heeft 'betaald, ook de pro vincie het onderhoud van den weg op zich neemt. Aan de OTde 'komt daarop: benoeming van een lid van de commissie voor de werkverschaffing, wegens het bedanken van den heer W. Huibregtse. Deze heeft gemeend als lid van die commissie te moe ten bedanken, tengevolge van een genomen besluit, betreffende het uitbetalen van loo- nen. De commissie heeft n.l. besloten om het dagloon van de arbeiders van de werk verschaffing te bepalen op f 2. De heer Huibregtse was nu van meening, dat aan de arbeiders een loon van niet minder dan f 2.50 per dag moest uitgekeerd wor den. De voorzitter wijst er op, dat het thans moeilijk zal zijn een nieuw li'd in de commissie te benoemen, daar de andere leden reeds zitting hebben in de commissie uit hoofde van hun functie in de Arm besturen. Spr. meent, dat alleen de heer K. Cijsouw thanis in aanmerking kan ko men. Deze geeft evenwel te kennen, er niet aan te denken zich beschikbaar te stel len. Spr. vindt ook, dat de arbeiders van de werkverschaffing een loon van f 2.50 per dag zeker mogen hebben. De voorzitter meent, dat de commissie ■heeft na te gaan, wie eerst geholpen moet worden. Hij begrijpt, dat in de steden de steun voor werkeloozen weer anders ge regeld is, maar is van- oordeel, dat een dergelijke regeling, met de middelen, waar over Westkapelle kan beschikken, uitge sloten is. Volgens spr. moet dus gesteund worden, die 'het eerst daarvoor in aan merking komt. De commissie heeft 'ge meend, het Joon niet hooger te mogen stellen dan op f2 per dag. De bedoeling is hoofden van gezinnen, die het meest noodig hebben, een volle week aaneen te laten werken. De heer Huibregtse merkt op, dat het ook zijn bedoeling is geweest, om te hel pen hen, die hulp noodig hebben en te weren hen, die geen hulp noodig hebben. De voorzitter zegt nog gevraagd te heb ben aan 'n paar bestuursleden van de af- deeling Westkapelle van den Centralen Bond van Transportarbeiders, of zij- een arbeider op wilden geven, die voor een benoeming als lid der commissie in aan merking wilde 'komen. Doch spr. heeft geen opgave ontvangen. Critiek zal nu ge- 1) Deze spreker is al heel slecht inge licht. In tal van streken, waar weinig of geen Roomsch-Katholieken wonen, wordt bij begrafenissen de klok geluid. (Red.). makkelijk gemaakt kunnen worden. Spr. betreurt het zeer, dat de heer Hui bregtse alleen om een loon'kwestie ontslag heeft genomen als commissielid. De hee<r Huibr. Cijsouw zegt, dat bet lid Huibregt se hem bitter tegenvalt; de geheele werk verschaffing is z.i. van de arbeiders uit gegaan, terwijl hij meent, dat de 'heer Huibregtse nu de verantwoording niet op zich wil nemen. De heer Huibregtse merkt op, dat hy de benoeming tot lid der com missie heeft aangenomen, omdat hij meen de, dat er op billijke voorwaarden zou ge werkt worden. Z.i. wordt het een werkverschaffing, die niet aan de behoefte voldoet. De 'heer Louwerse zegt een loon van f 2 per dag ook niet hoog te vinden, maar meent, met het oog op de financien, dat thans niet meer gegeven kan worden. Het door de gemeente 'beschikbaar gestelde crediet is z.i. het uiterste bedrag, dat zij kan geven. De werkloosheid kan nog wel een poos duren. De voorzitter vraagt nu, of thans door den Raad wordt goed gevonden, dat de commissie, na het ontslag van den heer Huibregtse, het werk verder voortzet. Daartoe wordt besloten. Koudekerke. Loop der bevolking over de tweede helft der maand Januari. Ingekomen; mej. M. G. de Feijter, D 29 c uit Ermelo. Vertrokken; P. Sanderse, van D 29 naar Amsterdam; mej. M. Geensen, van D 195 naar Middelburg; L. Slabber met gezin, van A 1031 naar Kloetinge; mej. N. D. Besuijen, van D 76, naar Vlissingen; mej. C. E. Groenenberg, van D 46, naar Gorin- chem; A. Roose, v. B 197 naar Vlissin gen; J. C. Mink, met gezin, van E 107, naar Middelburg. Vlissingen. Gisterenavond werd alhier ter gelegenheid van de Van Speyk-her- denking een militaire taptoe gehouden door het muziekkorps der marine. Om stuwd door een groote menigte trok het korps naar het Beilamypark, waar om 8 uur, de taptoe, onder groote stilte werd uitgevoerd. Vooral de Russische taptoe met gebed maakte veel indruk. Na het Wien Neerlands bloed en het Wilhelmus werd nog een heele marsch door de stad gemaakt. Terneuzen. In de vergadering van de Centrale A.-R. Kiesvereeniging in den Statenkieskring Hulst werden als be stuursleden herkozen de heeren W. K. Louwerse te Hoek en J. de Visser te Zaam- slag; gekozen werden voor Axel de heer W. A. den Boggende, voor Terneuzen de heer D. H. Littooij Azn. Als no. 2, 3, 4 en 5 van de candi- datenlijst voor de Prov. Staten werden gesteld de heeren: D. Scheele Azn te Ter neuzen; S. van Hoeve te Zaamslag; J. M. Oggel te Axel; A. P. de Ruijter te Axel. Om bezuinigingsredenen heeft het bestuur van den Vergaertpolder aan inge landen voorgesteld, het jaariijksche di ner op de Algemeene Vergadering te doen vervallen, hetgeen ook werd aangenomen. Cadzand. Zuster C. J, Verhage te Nieuwvliet, sedert 15 Februari 1927 wijk verpleegster in dienst der Vereeniging voor wijkverpleging en tuberculosebe strijding voor de gemeenten Cadzand, Nieuwvliet en Zuidzande, heeft tegen 1 Mei a.s. eervol ontslag uit deze betrek king verzocht. Oostburg. Alhier circuleert een lijst on der de inwoners om te komen tot een la ger tarief voor electriciteit, die tot heden nog den enormen prijs van 50 cent per K. W. kost. Onbewoonbaarverklaring van woningen en bouw van 10 één gezinswoningen. Bij schrijven van 4 Maart 1929 advi seerde de Gezondheidscommissie aan B. en W. tot onbewoonbaarverklaring van een aantal woningen die ongeschikt zijn ter bewoning en niet door het aanbren gen van verbeteringen in bewoonbaren staat kunnen worden gebracht. In hun vergadering van 26 Maart 1929 besloten B. en W. de betrokken perceelen, n.l ge legen Schuddebeursstraat G 64, Joden gang R 227, Jodengang R 234, Vlissing- sche Wagenplein P 16, Vischmarkl H 163 beneden en boven en Oud Arnemuidsclie Voetpad T 158 beneden, tot onbewoonbaar- verklaring voor te dragen, doch met het doen van een desbetreffend voorstel aan den raad te wachten tot wellicht ook nog andere woningen ter onbewoonbaarver klaring zouden moeten worden voorge dragen. Sindsdien zijn aan de perceelen Span jaardstraat E 87 beneden en boven; Korte Singelstraat 292 beneden en boven; Schud debeursstraat G 67 beneden en boven en G 68; Klein Vlaanderen M 205; Smids- bolwerk O 94; Bastion N 68; Leliestraat S 149; Goesche Korenmarkt P 56 boven en beneden; Segeersweg V 86; en V 87; Achter het Hofplein E 228; Koningstraat E 175; Zuidsingel E 32; en E 34; Zuster straat I 225; Korte Geere K 363; Molen berg K 82; Lombardstraat C 79 beneden en boven; Oud-Arnemuidsche Voetpad T 157 en T 158 boven en beneden de voor geschreven verbeteringen aangebracht, al is het dan bij sommige op eenigszins pri mitieve wijze. Mede waren aangeschreven tot aan brengen van verbeteringen de eigenaren der woningen Nieuwe Oostersche straat N 90, N 91 beneden en boven; Heeren straat H 132; Vischmarkt H 160; Dam poort (Veersche) singel T 202 en T 203 Ten aanzien van die woningen kan wor den gemeld, dat aan de voorgeschreven verbeteringen niet op de vereischte ma nier gevolg is gegeven. Op grond van het vorenstaande zijn B. en W. van meening dat ook al deze woningen ter onbewoonbaarverklaring moeten worden voorgedragen, omdat zij door niet-aanbrengen van de voorgeschre ven verbeteringen onbewoonbaar zijn. In totaal zouden derhalve 13 woningen voor onbewoonbaarverklaring in aanmerking komen. Echter is intusschen de woning Joden- gang B 227 gesloopt, en door 2 nieuwe vervangen, terwijl hetzelfde is geschied met de woning Jodengang R 234. Voorts wordt de woning Vlissingsch Wagen plein P 16 grondig hersteld en gedeelte lijk vernieuwd. Mitsdien komen op dit oogenblik 10 woningen voor onbewoonbaarverklaring in aanmerking. B. en W. herinneren er voorts aan, dat bij raadsbesluit van 10 September 1930 de woning Kinderdijk P 100 onbewoonbaar werd verklaard. Naar de meening van B. en W. zal in de behoefte van woningen, die door on bewoonbaarverklaring zal ontstaan, van wege de gemeente kunnen worden voor zien door bouw van 10 eenvoudige wonin gen, wier weekhuur, gelet op den maat- schappelijken welstand van hen, die de oude woningen verlaten, aan den lagen kant dient te zijn. Bij een en ander kan worden gebruik gemaakt van de gelegenheid die telken jare door het Rijk geboden wordt, om hier voor bijdrage in het exploitatie-tekort te verkrijgen. In verband met een en ander hebben B. en W. den directeur van gemeente-wer ken een plan te dezer zake doen ontwer pen. Dienovereenkomstig namen B. en W. als woningtype aan, een éénverdie- pingshuis, waarboven zolder, met bescho ten kap, voor slaapgelegenheid. De woon ruimte is zoo eenvoudig en sober moge lijk gehouden, zij bestaat uit een zooge naamde woonkeuken en een kleine ruim te voor spoelen en wasschen. Aanslui tende met de woonkeuken is een kleine slaapkamer met plat dak ontworpen, waardoor het mogelijk is, bij ziekte van een lid van het gezin, de verpleging te vergemakkelijken, terwijl bij ziekte van de moeder of ander vrouwelijk hoofd van het gezin, toch aldus ook nog eenige leiding van- of toezicht op de huishou ding kan uitgeoefend worden. Op den zolder is nog een klein gedeelte voor bergruimte afgeschoten. Voor zoover het bewonende gezin meer kinderen van bei derlei kunne mocht tellen, zal die berg ruimte ook als slaapplaats moeten wor den ingericht. De beide hoekwoningen zijn iets rui mer van afmetingen dan de 8 andere en dus het best voor groote gezinnen te be stemmen. Verder zal elke woning over een tame lijk ruim achtertuintje kunnen besdhik- kpn. Als terrein voor den bouw denken B. en W. zich den gemeentegrond aan de Karelsgang, thans als weiland in gebruik bij den Reinigingsdienst, die nog voldoen de terrein zal overhouden. Een begrooting van kosten tot een eindbedrag van f 22327.45 voegen B. en W. aan het voorstel toe, alsook het ontwerp- eener exploitatierekening. Zooals die rekening doet zien, namen B. en W. aan, dat het kapitaal van f22.327.45 rechtstreeks door de gemeente zal kunnen worden geleend tegen 4% pet. en dat het in 40 annuïteiten kan wor den afgelost. Wel zou ook van het Rijk voor hetzelfde bedrag een voorschot kun nen worden verkregen, maar de daarvoor verschuldigde rente is momenteel 4% pet. Verder is er in den exploitatie-opzet mede rekening gehouden, dat per woning per jaar blijft te voorzien in een bijdrage van f50 tot dekking van het exploitatie tekort, zoodat alsdan de maximum-bij drage van f25 per woning van het Rijk zal kunnen worden genoten en de ge- nieente voor de andere f25 aansprakelijk zal zijn. B. en W. stelden die bijdragen op het maximum van f50, om de huur zoo laag mogelijk te doen zijn. Het spreekt vanzelf, dat zij wel een sluitenden opzet kunnen maken, of een, waarbij minder wordt bijgedragen dan het maximum, maar zij vreezen, dat alsdan het doel, dat bij den bouw der woningen voorzit, n.l. beschikbaarstelling van woningen met lage huur aan minder draagkrachtige ge zinnen, zal gemist worden. Elders treedt meermalen de gemeente met succes rechtstreeks op als expioi- tante van grootere of kleinere woning complexen. Op dat gebied is te dezer stede nog geen ondervinding opgedaan. Daartegenover hebben zoowel de Woning stichting „Volksbelang" als de Algemeene Woningbouwvereeniging haar sporen met woningexploitatie in het belang der Volks huisvesting verdiend. Zonder daarmede eenige voorkeur te willen te kennen geven, doch uitsluitend, omdat genoemde vereeniging reeds twee complexen exploiteert, hebben B. en W. gemeend, aan het bestuur van „Volks belang" te mogen verzoeken, of het bereid was eventueel de exploitatie der 10 wo ningen op zich te nemen en onder welke voorwaarden. Zij voegden daaraan toe, dat het vol ledige risico der exploitatie voor reke ning van de gemeente zou blijven. Dit bestuur verklaarde zich tot genoegen van B. en W. bereid tot het voeren der ex ploitatie tegen genot van een jaariijksche vergoeding van f150 onder voorbehoud, dat het met die vergoeding zou blijken uit te kunnen komen, dat een bijdrage van f32.50 per woning per jaar voor onder houd toereikend zou blijken en dat het zelfstandig zou kunnen beslissen over het doen uitvoeren van het jaarlijksch onder houdswerk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2