Nü. 106 Woensdag 4 Februari 1931 45e Jaargang 4 Dagblad voor de Provincie Zeeland ll Hendrikse Go's Bank N.V. Goes Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN ALLE per 1 FEBRUARI vervallende worden verzilverd door I eladdijk ga- landrarig om Oost-Indië te ,e „Deli Crt." van den oud- n de K.P.M. hiertoe werd Jr. naar de am daar me moeder, ie die thans een engt aan een oon, die hier itures werk- - dat bezoek verhand met standi'gheden, is mijn mee- de heer Go- de bedoelde in de pers de vader van de heeft ge spreek vol ar waarheid, k zeg, dat ik een dergelijke afweet, ijfel dan ook id, hoewel ik eggen, dat zij deid procent loten. Want was in deze Lheid steeds en, zelfs tegen ste familie kan u daar n van noe- .910 werd 'hij tot minister g en ik ver- eerst toen iij imet het feit ihten. Het is st, en dat is trekkelijk 'be- mjjn vader ,len het Gou- meraalschap Doden, maar steeds gewei overtuiging, Holland het ïre diensten zen dan als r-Generaal, una wordt er drang uitge bet is zon- minister De e hiertoe ook heeft onder- Vel kan ik at mocht die ook worden door de den lande,. - .oningin, dan zaak een kwestie, zoo ,t ook het ge- toen in 1922 ir buiten de w-enschte te .aar hij' zich ün genoopt rtefeuille van te aanvaar- is, dat ook in tentskringen mogelijkheid inoeaning van druk wordt Het gerucht gegaan, dat reid zou heb- ,ard de funo- slec'hts drie aanvaarden, nader ondeT- k het onge- nize zegsman ons op zijn Dt Colijn de ti de laatste iet had aan- dat in ant- een zeer in draag onzer- voor wij ec'h- ■zonder eenige erlof hadden Ook me- lijn heeft, nu kreeg van de in de Indi- jn, deze zon- canards ge- 5 legde onze og de vo'lgen- ing af: het zoo zijn, vader voor rang is ge- rdeelende, dat t welzijn van gevaar loopt, ik hem daar- voldoende 1 zou 'het ook n dat 'hij niet ;org, doeh in ging wonen, van den vroe- m tot den la- zonder ra- uiterlijk ver- .r zoolang ik of telegram mder zelf heb n ik niet ge- t hij een deT- luit genomen A Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Corststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. DeZeeuw VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. A!? t Per 3 maanden franco oer post, f X Losse nnmniers *0.05 P r ij s der Advertentie n: 14 regels i 1.20, elke regel ''oer 30 ct. Bij abonnement belangrijk; orting, Gemeente en Staat. Bij de behandeling van het wetsont werp tot herziening van de Gemeente wet heeft Minister Ruys de Beerenbrouck in de Eerste Kamer enkele opmerkingen gemaakt, die nog wel eens speciaal voor het voetlicht mogen worden gehaald. De waarde van het gemeentelijk le ven voor de Staatsinrichting aldus de minister mag niet worden onder schat en ik geloof niet teveel te zeggen, wanneer ik de stelling uitspreek, dat in een krachtig gemeentelijk leven de hechtste waarborg ligt voor een krach- tigen Staat. In het bijzonder geldt dit voor een Staatsbouw als den onzen, waar de ge meenten, deel blijvende van bet geheel, zijn toegerust eensdeels met zelfstan dige beoordeeling, hoe haar plaatse lijke huishouding moet worden behar tigd, anderdeels met de bevoegdheid, voorzoover de locale toestanden dat vorderen, mede te werken aan de uit voering van regelingen van het hoogste gezag. Hoe meer men de gemeen- ten voor zichzelf laat zorgen, des te krachtiger steun vopr den Staat. Deze woorden onderschrijven wij gaarne. Het is niet alleen een gemeentelijk maar ook een staatsbelang dat de auto nomie der gemeenten zooveel mogelijk wordt gehandhaafd. Het verheugt ons daarom, dat Mr de Veer in een krachtig pleidooi voor de ge meentelijke autonomie het pleit heeft ge voerd. En het kan niet anders dan voldoening geven, dat er in dezen tijd, nu er ook bij vele gemeentelijke bestuurders maar al te veel een streven is om zich op hun voorman te dekken en anderen verant woordelijk te stellen, ook bij de gemeente besturen nog wel gevonden worden die voor de gemeentelijke autonomie op de bres staan. Het is zeer goed verklaarbaar, dat hoo- gere autoriteiten dat wel eens lastig vin den. Men kan dan niet zoo vlug vooruit. Het verhindert soms de uitvoering van in het algemeen belang gemaakte bestek ken. .Het werken met zooveel mogelijk uni forme regelingen is gemakkelijker. Maar het verantwoordelijkheidsgevoel wordt er door verzwakt. De karakters maken plaats voor num mers. Het algemeen belang wordt er ten slotte toch niet door gediend. Want, wij zeggen bet Minister Ruys na, hoe meer men de gemeenten voor zich zelf laat zorgen, des te krachtiger steun voor den Staat. DE AARDBEVING IN NIEUW-ZEELAND De Engelsche draadlooze dienst meldde gisteravond nog een aantal bijzonderhe den over de aardbeving op Nieuw-Zee land. Men schatte het aantal slachtoffers op eenige honderden, maar nauwkeurige ge gevens waren nog niet beschikbaar. Napier en Hastings zijn ruines gewor den. Huizen en bruggen stortten er in; hellingen verschoven; spoorwegen, tele graaf- en telefoonlijnen werden verbro ken, terwijl in de haven van Napier een aantal schepen beschadigd werden door een geweldige vloedgolf. Bluffhill, een steile rots vlak bij Napier, is in zee gevallen. Tegelijk met het uit breken van branden in de stéden, werden de waterleidingen afgesneden, door het breken van de toevoerbuizen. Dokters, verpleegsters, en levensmidde len worden van alle kanten aangevoerd. Tot dusver telt men te Hastings en in den omtrek meer dan honderd dooden en gewonden. Een later bericht meldt: Er zouden 700 dooden en meër dan 1000 gewonden zijn, doch deze getallen zullen wel sterk overdreven zijn, vanwege den grooten chaos, die in het aardbevings- gebied heerscht, Een telegram zegt, dat onmiddellijk de steenen en houten hui zen instortten. In een straat zelfs stort ten beide huizenrijen tegen elkaar, waar door de automobielen! en het verdere verkeer bedolven werden. De stad Napier brandt nog op verschei dene plaatsen. Daar er gebrek aan water heerscht kan de brandweer niet veel tegen het vuur uitrichten. Het zakenkwartier van de stad is niet veel meer dan een puinhoop. Vele geneesheeren en verpleegsters zijn om het leven gekomen en de meeste ho tels zijn met den grond gelijk gemaakt. Napier, de kleine havenstad met 19.000 inwoners, is nog geheel geisoleerd. De stad is geteisterd door een reeks van ram pen: een aardbeving, een vloedgolf, aard verschuivingen, talrijke branden ten ge volge d^r aardbeving, en de redders om de branden te bedwingen, zien zich ge noodzaakt, de reeds ten deele ingestorte gebouwen met dynamiet op te blazen. Volgens de laatste binnengekomen be richten, wordt het aantal dooden in do zwaarst door de aardbeving getroffen stad Napier op 1000 geschat. Het Engelsche kabinet bereid tot zeer verregaande concessies aan de liberalen. Het blijkt uit een rede, die MacDonald gehouden heeft in" een vergadering der parlementaire groep van de Arbeiders partij, dat de regeering voornemens zou zijn te weigeren om af te treden, zelfs in dien van de liberalen belangrijke amende menten op de Vakvereenigingswet zouden worden aangenomen. Zij zou zelfs bereid zijn het wetsontwerp op te geven, want zij zal enkel aftreden na een uitdrukkelijke motie van wantrouwen. Men gelooft, dat deze houding moet worden toegeschreven aan het geloof van de Arbeiderspartij en de liberalen, dat oen algemeene verkiezing, op dit oogenblik uitloopen zou op een overwinning der conservatieven. Weer een complot tegen het sovjet bewind? Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de academie der wetenschappen den be kenden historicus Platonow en de pro fessoren Tarle, Lubanski en Lichatschew van hunne functies aan de academie ont heven, aangezien zij zich aan een samen zwering, welke het omverwerpen van het sovjetbewind ten doel had, schuldig heb ben gemaakt. Platonow wordt ervan beschuldigd, in briefwisseling te hebben gestaan met een lid van het huis-Romanoff en van het doen van pogingen, om een samenzwe ring te Moskou te organiseeren. Platonow bevindt zich reeds eenige maanden in voorarrest. Het onderzoek van de Gepoe is nog niet geëindigd. Noodtoestand in Georgië. Het Georgisch persbureau te Genève deelt mede, dat volgens berichten uit Tiflis de moeilijkheden in de voedsel voorziening der voornaamste steden en de plotselinge vermeerdering van het le ger werkloozen tengevolge van het ont slag van niet-communistische ambtena ren en arbeiders, den toestand in Geor gië onhoudbaar maken. De levensmiddelen zijn schaarsch of ontbreken, het brood, dat schier oneet baar is, is geransoeneerd. De ontevredenheid maakt geleidelijk plaats voor een groote agitatie onder de bevolking. Het verkeer is ontwricht tengevolge van de demoralisatie van het spoorweg personeel en dit leidt tot ontelbare on gevallen. Nieuwe samenzwering te Lissabon. Volgens te Londen binnengekomen berichten is te Lissabon een samenzwe ring tegen de regeering ontdekt. Een wapendepot met 85 bommen en talrijke pistolen werd gevonden. Drie leiders werden gearresteerd. Korte Berichten. Engelands wapenuitvoer naar Rus land bedroeg van Juni 1929 tot Septem ber 1930 ongeveer 540.000 gulden. Als protest tegen de loonsverlaging zijn Maandag een tweehonderdtal ar beiders, werkzaam in de Mechelsche meubelfabrieken tot stalking overgegaan Men verwacht, dat de volgende dagen het aantal stakers verdubbelen zal. Aan boord van de grootste duik boot der Britsche marine, de X I, heeft tijdens een proefvaart in de Theemsmon- ding een ontploffing plaats gehad. Zes man werden zwaar en zes licht gewond. In Canada is de werkloosheid den laatsten tijd zeer veel toegenomen. Het departement van Arbeid schat het totaal aantal werkloozen op ruim 300.000, d.i. ten naaste bij een tiende gedeelte van de geheele arbeidende bevolking van Canada. Op het Teleki-plein te Boedapest is gisteren een granaat ontploft, waardoor vier personen gedood en vijftig gewond werden, van wie dertig zwaar. Uitdragers hadden vodden enz. voor hun huizen opgestapeld. Onder een van deze voorraden bevond zich een granaat en deze is door nog onbekende oorzaak ontploft. Het Turksche parlement heeft een voorstel aangenomen tot invoering van het metrieke stelsel. Uit Moskou wordt gemeld, dat de sovjet-regeering in verband met het ge brek aan kolen en andere brandstoffen besloten heeft, in alle steden der sovjet unie distributiekaarten voor steenkool en brandhout in te voeren. Reuter meldt, dat het aantal werk loozen in Engeland op 26 Januari 1.1. 2.592.650 bedroeg, d.i. 15.756 minder dan de voorafgaande week. DE CRISIS-WERKLOOSHEID. Wie voor de regeling thans in aan merking komen. Maandag heeft de Minister van Arbeid Handel en Nijverheid, op zijn departe ment vertegenwoordigers van drie Vak- centralen, het N.V.V., het R.K.W. en het C.N.V. ontvangen, ter bespreking van de door dezen bewindsman aan de kasbe- sturen gezonden circulaire betreffende verlenging van den uitkeeringsduur in verband met de crisiswerkloosheid in 1931 De minister had gemeend, dat zijn cir culaire algemeene instemming zou heb ben gevonden, aangezien zoowel de werk- looze arbeiders als de werkloosheidsver zekering hierbij sterk zijn gebaat. Nu blijkens de verschillende berichten in de pers, zoowel als ook van andere zijden, dit niet het geval schijnt te zijn, moet dit berusten op een misverstand. De minister wil er nadrukkelijk op wij zen dat de bedoeling dezer regeling is in 1931 gedurende de crisis de kassen in staat te stellen, haar gewone regle mentaire uitkeeringen te laten doen, daar enboven den uitkeeringstermijn met ten hoogste zes weken te verlengen onder waarborg, dat'de kassen bij het beëin digen van den crisis-toestand nog beschik ken kunnen over 50 pet. van het vermo gen der kas, dat op 31 December 1930 aanwezig was. Door de vertegenwoordigers der vak- centralen is er op gewezen, dat hier van een misverstand geen sprake, kan zijn, aangezien naar hun meening de regeling zoodanig had moeten zijn, dat de geheele verlenging van den uitkeeringsduur voor rekening van de Overheid kwam. Gevraagd werd, of de Regeering alsnog hiertoe bereid zou zijn. De minister verklaarde, tot verder gaan de maatregelen niet bereid te zijn. Op de vraag, wat onder crisis moet wor den verstaan, en of rekening zal worden gehouden met de abnormaal groote werk loosheid in bedrijven, waar, streng opge vat, van bedrijfscrisis niet kan worden gesproken, werd door den Minister ver klaard, dat hij zulks ook met den Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Land bouw moet bespreken. Aanvankelijk meende de minister, da!t voor de regeling reeds thans in aanmerking moeten ko men: landarbeiders, metaalbewerkers, textielarbeiders, een gedeelte van het transportwezen, de sigaren-industrie, de glas- en aardewerkers. Voorts zal nog nader worden overwo gen of meer bedrijven eventueel in aan merking kunnen komen. Tenslotte werd vastgesteld, dat als ver mogen zou worden beschouwd het bezit der werkloozenkassen op einde 1930, zon der rekening te houden met eventueele oude schuld aan het Rijk. Wijziging van Motor- en Rijwielwet. In de Memorie van Antwoord inzake het ontwerp-wijziging van de Motor- en Rijwielwet, deelt de minister van Water staat aan de Eerste Kamer mede, dat de aanleiding tot de indiening was gelegen in de noodzaak eener spoedige voorzie ning met het oog op het in werking tre den van het nieuwe internationaal ver drag betreffende het verkeer met motor rijtuigen, zij het dan ook dat van deze gelegenheid tevens gebruik is gemaakt om eenige wijzigingen voor te stellen, welke zoo voor de hand liggen, dat daartegen geen bezwaar kon bestaan. De commissie tot. herziening van de Motor- en Rijwielwet stelt reeds, mede op verzoek van den minister, een onderzoek in omtrent de punten, in het Voorioopig Verslag besproken; nadat deze commissie haar taak zal hebben vervuld, zal de mi nister aanstonds overwegen, of wijziging van de Motor- en Rijwielwet ten aanzien van de bedoelde punten wenschelijk zal zijn. Een conflict in de S. D. A. P. te Roosendaal. Bij de candidaatstelling voor de ver kiezing van leden voor den gemeente raad te Roosendaal is het in de S. D. A. P. aldaar tot een conflict gekomen. Na het vertrek van den heer G. Jon- genelen naar Amsterdam was de leiding der S. D. A. P.-sche raadsfractie, welke twee leden telt, in handen van den heer M. Ignatius. In de afdeeling werd zijn tactiek be- critiseerd. Het gevolg van de ontwikkei- de actie tegen den fractieleider was, dat hij niet no. 1 op de candidatenlijst werd geplaatst voor de a.s. verkiezingen. De heer Ignatius en zijn mede-raads lid de heer W. Brouwer, hebben thans aanleiding gevonden hun lidmaatschap van de S. D. A. P. op te zeggen en reeds gisteren hun mandaat als raadslid ter beschikking gesteld. In dit verband zul len zij zelfs de behandeling der gemeen- tebegrooting op a.s. Vrijdag niet meer bij wonen. De S.D.A.P.-lijst voor de huidigo zit tingsperiode is met de verkiezing van den heer Brouwer uitgeput geraakt, zoodat de S. D. A. P. in de nog komende maan den tot September niet meer in den Raad vertegenwoordigd zal zijn. Nederland en België's militaire plannen. Het bericht, voorkomende in enkele Nederlandsche bladen en ontleend aan 'n mededeeling van eenige Belgische bladen, dat de nieuwe militaire ontwerpt i voor de Belgische landsverdediging het onder werp eener bespreking zouden hebben uit gemaakt tusschen den Nederlandsehen en den Belgischen Generalen Staf, is van allen grond ontbloot. Besprekingen over deze of soortgelijke aangelegenheid hebben in geenerlei vorm plaats gehad. Interlocale telefoondienst. Het Tweede Kamerlid de heer Guit heeft den Minister van Waterstaat de vol gende vragen gesteld: Is het juist, dat bij de leiding van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie het voornemen bestaat om den interlocalen telefoondienst grooten- deels te automatiseeren, onder daartoe geëigende verdeeling van het land in een aantal districten? Zoo ja, is de minister dan bereid mede te deelen: a. op welk bedrag de totale uitgaven voor die automatiseering wordt geraamd c.q. geschat? b. hoelang de uit voering der werken geacht wordt te zul len duren? c. of reeds in een ander land de interlocale telefoondienst is geautoma tiseerd op! de wijze en op zoo groote schaal als met betrekking tot dien dienst bier te lande in het voornemen ligt? Strafbaarstelling van Godslastering. Het Tweede Kamerlid 'de heer Van Wijnbergen heeft den minister van justi tie de volgende vraag gesteld: Is de minister bereid, mede te deelen of de nadere overweging der bij de be handeling der jongste Justitiebegrooting zoowel schriftelijk als mondeling gehou den gedachtenwisseling over strafbaar stelling van godslastering, beschouwd in verhand met het sindsdien voorgevallene, reeds tot een bepaalde conclusie heeft ge leid? De postvluchten naar en van Indië. Donderdag 5 Februari a.s. vertrekt er weder een vliegtuig naar Indië, en wel de PH-AFK (Fokker F IX), uitgerust met een volledige radio-installatie. Bij de K.L.M. is bericht binnengeko men, dat het achtste vliegtuig, op de te rugreis, dat te 12 uur 35 uit Boedapest was vertrokken, met bestemming Wee- nen, naar eerstgenoemde plaats is terug gekeerd wegens het zeer slechte weer. Vandaag hoopt men verder te vliegen. De Regeering en de crisis. Naar „Het Volk" meldt is dhr Van den Tempel voornemens in de eerstvol gende vergadering van de Tweede Ka mer verlof te vragen om tot de regee ring vrrgo*! te vichte" betreffende de - Binnenland De regeering en de werkloosheid. Rede van Mr J. A. de Wilde te Goes. Buitenland. De aardbeving in Nieuw-Zeeland. Samenzwering in Portugal? Koude in Amerika. M— maatregelen, welke zij voornemens is te nemen in verband met de crisis, welke het bedrijfsleven teistert en omtrent de maatregelen, welke tot dusverre zijn geno men ten behoeve der werkloozen, met na me betreffende: a. de door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid getroffen regeling voor yerlenging van den uitkeeringsduur der werkloozenkassen; b. de voorwaarden, welke gesteld wor den bij het toekennen van subsidie voor werkverschaffing; c. inhoud en toepassing der regeling omtrent bijdragen in de kosten van de ondersteuning van. werkloozo arbeiders door gemeenten, vervat in het rondschrij ven van 7 Jan. 1931 van den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. INVOERRECHTEN EN FISCUS. De redenen, waarom het zoo moeilijk schijnt, of moeilijk is, dat de Staten ver- aniaring brengen in hun tarieven-poli tiek, zegt het „Centrum", zijn vele. Ook de nood der Schatkist speelt daarbij een niet onbeteekenende rol. Men denkt dan wel allereerst, zooals het woord aangeeft, aan fiscale rech ten. Maar al bestaat er een grondig ver schil tusschen zulke rechten en die welke een uitgesproken prote; tionis- t i s c h karakter dragen, in -eide ge vallen is toch de Fiscus van ue partij Bij de beraadslaging over het ontwerp tot goedkeuring der handelsovereenkomst van Genève werd dit door een der spre kers in de Tweede Kamer, den heer Vliegen, met een opgave van cijfers in 't licht gesteld. In verschillende landen zijn de bedra gen der invoerrechten zóó opgedreven, zeide hij, dat ze een groot deel van de Staatsinkomsten uitmaken. In ons land, waar de douane-rechten niet hoog zijn, beteekent dit reeds een opbrengst van 60 millioen gulden per jaar. Elders vindt men nog heel wat belang rijker bedragen. „Zoo brengen" aldus genoemde af gevaardigde „die rechten in het Bric- sche Rijk op 106 millioen pond of ruim 1200 millioen gulden; Ierland 7 millioen pond of 84 millioen gulden; Canada 141 millioen of 350 millioen gulden; Frank rijk 2 milliard 600 millioen francs of 26 millioen gulden; ik zal het verder maar in guldens aangeven en kom dan voor Joego-Slavië tot 82 millioen gulden, Noorwegen 76 millioen gulden, Rusland 3Q0 millioen gulden, Zweden 96 millioen gulden en de Vereenigde Staten 1500 millioen gulden." Dat de Staatsfinanciën voor een niet onbelangrijk deel afhankelijk zijn gewor den van de baten der invoerrechten, en dat daardoor een band is gelegd, welke niet zoo gemakkelijk is te verbreken, of zelfs maar losser te maken, zal niemand ontkennen. Toch schuilt hierin niet de grootste moeilijkheid en ook niet de voornaamste

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1