No. 105 Dinsdag 3 Februari 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Heodrikse Go's Bank N.V. Bees EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 FEBRUARI vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Uit de Provincie. VERSCHIJNT ELESN WERKBAS. A b e s a.s sa e n v ij ei Per 3 maanden, franco per post, 13. Losse nummers e i 0. Prijs der Advertentiens 14 regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZVIDTMA. Bureau: Lange Corststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. £4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. Een valsche beschuldiging. De uitgaven van het Lager Onderwijs rijn schrikbarend gestegen de laatste ja ren. Dat is een niet te ontkennen feit. En het stemt teleurstellend, dat de Commissie-Rutgers, die jarenlang studie van deze zaak heeft gemaakt, naar hei schijnt geen kans ziet, belangrijke bezui nigingen aan te brengen. Het Lager Onderwijs is duur en het zal, naar bet zicb laat aanzien, wel duur blijven ook. Men kan dit betreuren, maar het geeft niet het recht in verband hiermede val sche beschuldigingen te uiten, zooals „Het Volk" dat nogeens weer doet. Voor dit socialistische orgaan is de zaak heel eenvoudig. De schuld ligt bij 't bij zon de r ou derwijs, En dan nog meer speciaal bij de dominee's en de pastoors. „Wanneer", zoo schrijft het blad, „de gelijkstelling een gevoel van onbevredigd heid heeft achtergelaten, was het vooral, omdat met bet gemeenschapsgeld op on verantwoordelijke wijze gemorst werd door schoolsplitsing op drijven van plaatselijke potentaatjes. Met de vrijheid yan onderwijs had dit drijven niets van doen. Wanneer een dominee ruzie had met zijn collega, werd een protestantsche school gesplitst in een hervormde en een gereformeerde en de machtelooze gemeen te mocht een nieuwe school bouwen, het rijk mocht meer geld voor noodelooze on derwijzers beschikbaar stellen. Dito, wan neer een pastoor voor zijn parochie alle mogelijke soorten scholen wenschte, al was de aangrenzende parochie voldoende voorzien en was er bij de ouders geener- iei behoefte aan meer scholen". Dit wordt geschreven en dat is heel merkwaardig nadat een officieel on derzoek het ongegronde van deze zoo vaak herhaalde beschuldiging heeft aan getoond. Uit het rapport van de Staatscom missie Rutgers blijkt, dat naar de onnoo- dige splitsing bij het bijzonder onderwijs een speciaal onderzoek is ingesteld, waar bij bleek: le. Er is een groote meerderheid van inspecteurs n.l. 38 van de 58 die geen gevallen kende van ongewenschte schoolsplitsing. 2e. Ook de 20 andere inspecteurs kun nen niet allen zulke gevallen vermelden; enkelen zijn min of meer vaag of ondui delijk; sommigen noemen gevallen, wel ke om verschillende redenen niet ais on gewenschte splitsing kunnen worden be schouwd. 3e. Er worden splitsingen genoemd, welke de inspecteurs zelf als verbeterin gen kwalificeeren. Dat is toch duidelijk zou men zeggen. Natuurlijk er zullen zich hier en daar wel gevallen van onnoodige splitsing hebben voorgedaan, maar uit het rapport blijkt duidelijk, dat deze gevallen tot du uitzonderingen behóoren en dat d e duurte van ons onderwijs in geen geval aan deze oorzaak mag worden toege schreven. En toch schrijft het socialistische or gaan, na kennisneming van het rapport, dat de oorzaak gezocht moet worden bij de onnoodige splitsing. Wat blijkt hier uit? In de eerste plaats, dat dit blad het met de waarheid al heel weinig nauw neemt. Dat het geen bezwaar heeft, met op zet een verkeerden indruk te wekken. Maar dan ook, en dat is van veel meer belang, dat het voor geen middel terug deinst, dat kan dienen om het bijzonder onderwijs te schaden en verdacht te maken. Deze valbche beschuldiging lëert het weer opnieuw en dat moge vooral ook met het oog op de komende verkie zingen worden .bedacht: Kiezen vóór de S.D.A.P. beteekent par tij te kiezen tegen de bijzondere school; voorstander te zijn van de bijzondere school wil zeggen zich te (tellen tegen de SJ5..AP, Winterstormen in Engeland. Gedurende het afgeloopen week-end hebben in Schotland en het Noorden van Engeland hevige sneeuwstormen ge woed, waardoor het verkeer belangrijke vertragingen heeft ondervonden en op sommige plaatsen zelfs geheel werd ont.' wricht. Uit bijna alle districten van het Schot- sche hoogland worden ernstige verkeers- storingen gemeld. Het eiland Man is tengevolge van den storm overstroomd, terwijl uit verschil lende andere deelen van het land aard verschuivingen en aardstortingen wor den gemeld, die eveneens door den storm zijn veroorzaakt. Londen werd Zondag weer eens in een dichten mist gehuld, welke de straten volkomen in het donker zette. Slechts eenige lichtreclames en de schijnwerpers der auto's verlichtten de straten, aangezien de straatverlichting nog niet ontstoken was. Meer dan een uur hield de mist aan. De toestand in Spanje. De Spaansche ministerraad heeft be sloten, dat de verkiezingen op 1 Maart zullen doorgaan. Zoodra het decreet ge publiceerd is, zal de censuur worden op geheven. Nog wordt gemeld, dat burgemeesters niet meer door den Koning zullen wor den benoemd, maar door de bevolking. Oostenrijk bezuinigt. De Oostenrijksche regeering wil de staatsuitgaven voor 1932 verminderen. Naar een der bladen meldt, zullen alle departementen instructie ontvangen om de uitgaven voor 1932 met ten minste 2 pet. te verlagen, waardoor men een be sparing van ongeveer 50.000.000 schil ling verwacht te verkrijgen. Verder zullen, volgens het blad, in de toekomst zoo weinig mogelijk nieuwe wetten worden ingediend, teneinde nieuwe uitgaven te vermijden. Ook aan de bondslanden en de ge meenten zal worden verboden, de uit gaven te verhoogen. Ten slotte heeft het departement van binnenlandsche zaken aangekondigd, dat het de salarissen der ambtenaren wil verminderen en ook maaregelen wil tref fen om te verhinderen, dat dubbel sala ris wordt genoten. De wijziging der Engelsche kieswet. In het Engelsche Lagerhuis heeft de minister van Binnenlandsche Zaken, Glynes, het ontwerp-kieswet, hetwelk de alternatieve stem en andere wijzigingen in de verkiezingsprocedure beoogt, in tweede lezing ingediend. Sir Samuel Hoare stelde namens de conservatieven de verwerping van het ontwerp voor. Sir Herbert Samuel steunde het ont werp namens de liberalen. Dinsdagavond zal tot stemming worden overgegaan. Naar Reuter meldt, loopt de regeering geen gevaar, daar de meerderheid der li beralen het ontwerp goedkeurt. De gevolgen van de Buigaarsche spionnagezaak. Het eindresultaat van het onderzoek in de bekende Buigaarsche spionnage-affai- re, heeft verplaatsing van een aantal hoo- ge officieren ten gevolge gehad. De chef van den generalen staf, generaal Marin- ko, is overgeplaatst naar Plevna en de commandant van de militaire school, ge neraal Jetsjew, is van zijn ambt ontsla gen en wordt in het ministerie geplaatst. De garnizoenscommandant van Kuesten- dil is gepensionneerd. Het meeste opzien heeft echter het ontslag van den Minis ter van Oorlog, generaal Bakardief, ge wekt. Naar verluidt, zal hij in zijn vroer gerambt als chef van den generalen staf terugkeeren. Zijn ontheffing hangt sa men met het feit, dat het verhoor van twee officieren, betrokken in de spionna- ge-affaire, overgelaten is aan onverant woordelijke elementen, namelijk aan le den van de Macedonische organisatie. De commandant van het 13e reg. infanterie, majoor Zockof, die toegelaten heeft dat de officieren, die van spionnage werden verdacht, zijn gemarteld om hun beken tenissen af te persen, is op pensioen ge steld. Bolsjewistische agitatie In Palestina. Er is een ondorzoek ingesteld naar de oorzaak rm de communistische onlusten op den dag voor de begrafenis van Mo hammed Ali, den Muzelmanschen alge vaardigde, die tijdens de Indische confe rentie overleden is en in Palestina be graven wenscht te worden. Thans is gebleken, da de onruststokers in verbinding staan met Moskou en zij dezelfden zijn, die betrokken waren bis de onlusten in 1929. De agenten van Moskou hadden gelast de gelegenheid van de be grafenis voor het verwekken van onlus ten aan te grijpen. Alcohol-smokkelarij op groote schaal. De politie te Dusseldorf is op het spoor gekomen van een omvangrijke alco- hol-smokkelzaak. De schrijver Ernst von Reichenau heeft met behulp van vervalschte douanepapie ren kans gezien vele duizenden liters brandewijn zonder betaling van invoer rechten, die 4 Mark per L. bedroegen, te betrekken. De schuldige is voortvluchtig. Er is be vel tot inhechtenisneming tegen hem uit gevaardigd. Korte Berichten. Te Koritza (Albanië) zijn gister ochtend om drie en vier uur nieuwe aardschokken gevoeld, welke vooral in de wijken, welke van de vorige beving minder te lijden hadden, schade aan richtten. Regen en sneeuw belemmeren zeer de hulpactie ten bate der noodlijdende be volking. De regeering zond andermaal 60.000 frs, om in de meest dringende be hoeften te voorzien. De watervliegtuigen, die onder com mando van generaal Balbo aan de vlucht naar Brazilië deelgenomen hebben, zijn door de Braziliaansche regeering aange kocht. Balbo zal met zijn begeleiders a.s. Woensdag met een Italiaansch stoom schip de terugreis aanvaarden. Uit een door de Pruisische Politie gepubliceerde statistiek blijkt, dat in Pruisen in 1930 2494 openbare vergade ringen gestoord zijn geworden en wel 1873 door communisten en 521 door nationaal- socialisten. De Nationaal- socialistische Rijks dagfractie heeft bij den Rijksdag het vol gende voorstel ingediend: „Den heer Rijks- president wordt verzocht, den Rijksdag, overeenkomstig artikel 25 van de Rijks grondwet, onmiddellijk te willen ontbin den." De politie te Athene heeft een om vangrijke communistische organisatie ontdekt en een groot aantal personen ge arresteerd. Bij een* huiszoeking zijn twee circulaires van de Derde Internationale gevonden met instructies, voor het ma ken van propaganda in leger en marine. Het aantal personen in Duitschland die zichzelf hebben opgegeven als „zon der godsdienst", bedraagt ongeveer 1.5 millioen. De regeling voor de werkloozenkassen. Gistermorgen heeft inzake de bepalin gen, door den minister van Arbeid vast gesteld, omtrent extra-subsidie aan werk loozenkassen aan het Departement van Arbeid een conferentie plaats gehad van den minister met vertegenwoordigers der drie vakcentralen, het N. V. V., het R. K.~W. V. en het G. N. V. Omtrent het resultaat der conferentie, die vijf kwar tier duurde, konden nog geen mededec- lingen worden gedaan. De Winkelsluitingswet. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft een circulaire aan de gemeentelijke besturen gezonden, waarin de aandacht van die besturen wordt geves tigd op het feit, dat op 29 November j.l. de Winkelsluitingswet is tot stand geko men. Deze wet geeft den gemeenten de bevoegdheid om, onder goedkeuring van de Kroon, bepalingen vast te stellen, in zake het sluiten van winkels op werkda gen, gedurende een gedeelte van den dag, en ter afwijking van de bepalingen der wet in het algemeen, voorzoover dit laat ste op grond van bijzondere omstandig heden plaatselijk gewenscht mocht blij ken. Ingevolge artikel 13 treedt de wet in werking op een nader door de Kroon te bepalen tijdstip, doch kunnen verorde ningen ter uitvoering van de artikelen 6 en 9 reeds vóór dat tijdstip worden vastgesteld en goedgekeurd. Dit laatste Te Wagenborgen is overleden in den ouderdom van 86 jaar de heer W. K. H. Magendans, oud-directeur der gestichten van de vereeniging tot Christelijke lief dadigheid te Wagenborgen. voorschrift aldus de minister stelt de gemeentebesturen in staat, tijdig die maatregelen te nemen, die plaatselijk den vlotten gang van zaken bij de invoering der Winkelsluitingswet kunneni verzeke ren. Omtrent den datum, waarop de wet in werking zal treden, is nog geen beslis sing genomen. Ofschoon het eenerzijds niet de bedoeling van den minister is, te bevorderen, dat die inwerkingtreding reeds vóór 1 Juli van dit jaar plaats vindt, dient anderzijds toch rekeaing te worden gehouden met de mogelijkheid, dat ter zijner tijd tot invoering der wet op gemelden datum zal worden besloten. De minister meent goed te doen, zulks ter kennis van de gemeentebesturen te brengen, omdat zij wellicht daarin aan leiding zullen vinden, met het vaststellen en ter goedkeuring inzenden van veror deningen als boven bedoeld, niet te lang te wachten. De Godslasterlijke taal in „De Tribune". De Nationale Bond tegen Revolutie heeft een adres gezonden aan den Mi nister van Justitie, waarin wordt be toogd, dat wanneer het communistische dagblad „De Tribune" wordt toegestaan voort te gaan met het publiceeren van godslasterlijke taal en afbeeldingen als geschiedde in het nummer van 19 Ja nuari j.l., bij voortduring het overgrooto deel van ons volk in zijn heiligste gevoe lens zal worden gekrenkt. Aangedrongen wordt op het nemen van maatregelen om dergelijke godslas terlijke publicaties voor het vervolg on mogelijk te maken en het ter lezing leg gen van dit en dergelijke bladen in open bare leeszalen en andere voor het pu bliek toegankelijke lokalen te verbieden. De Eerste Kamer. Het centraal stembureau voor de verkie zing van de leden der Eerste Kamer heeft in zijn gistermiddag gehouden zit ting in de vacature, ontstaan door het overlijden van J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, tot lid van die Kamer be noemd verklaard ir L. J. M. Feber, lid van de Tweede Kamer. Werkverschaffing en steunverleenlng. De afdeeling Armwezen van het depar tement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is gesplitst in twee onderaf- deelingen. De eene onderafdeeling, waar van de naam blijft „Armwezen", zal zich uitsluitend bezig houden met de zaken de armenzorg en het krankzinnigenwe zen betreffende. De andere onder-afdee- ling zal den naam dragen: „Werkver schaffing en Steunverleening" en zal be last zijn met de behartiging van de aan gelegenheden, de werkverschaffing en de steunverleening betreffende. Kwaliteit volvette Goudsche. De Ned. Vereen, van Kaashandelaren heeft een adres gezonden aan den minis ter van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, waarin zij betoogt, dat de kwali teit der volvette Goudsche boerenkaas steeds meer achteruit gaat. De fijne, vet te, wde besta»! uiat rasser; het Binnenland. De nieuwe industrie- en huishoudschool te Middelburg geopend. Vergadering van de Gewestel. Organisatie van den Ghr. Boeren- en Tuindersbond te Goes. Opening van de Vlissingsche haven pas in 1932. Buitenland. De Buigaarsche spionnagezaak. Winterstormen in Engeland. Hevige aardbeving te Napier. product is thans vaak droog en groot- gaterig en in plaats van zacht-zoet bitter van smaak. Zij onthoudt zich van een oordeel over de oorzaak, doch verzoekt den minister een onderzoek-commissie in te stellen uit producenten, consulenten, chimici en han del. Mr J. A. N. Patijn. Volgens het „Vad." staat het thans zoo goed als vast, dat mr J, A. N. Patijn, de vroegere burgemeester van Den Haag, gezant te Rome wordt. De Indische posivluchten. Het achtste retourvliegtuig, de P.H.- A.F.O. is wegens het slechte weer giste ren niet uit Saloniki vertrokken. De vlie gers hopen vandaag de reis te kunnen voortzetten. Sorteeren en verpakken van fruit. De Ned. Pomologische Vereen., hoofd- afdeeling fruitteelt, der Ned. Heide-Mij. te Arnhem, houdt op Donderdag 12 dezer een buitengewone algemeene vergadering te Utrecht ter bespreking van de ziekte bestrijding in verband met de sorteering en verpakking van fruit. Dit punt zal ter vergadering worden ingeleid door den heer Ir A. W. v. d. Plassche, rijkstuinbouwconsulent te Goes. Het weer in Januari. Gemiddeld over de 5 hoofdstations was in Januari de ochtendtemperatuur H graad te hoog. Alleen in de eerste dekade was zij H graad onder normaal, in de beide volgende dekaden ruim 1 graad daarboven. De grootste afwijkingen kwa men voor op den 9den en 23sten, resp. 5 graden onder en 4^ graad boven nor maal. De gemiddelde maximum tempe ratuur was ongeveer normaal, het ge middelde minimum 1 graad erboven, in de laatste dekade bijna 3 graden. Het aantal dagen met een minimum tempe ratuur onder het vriespunt was in de Bilt slechts 6 tegen 14 normaal. De neer slag was overal ver boven normaal, het minst in Noord-Holland met 30 pet. bo ven normaal, in de meeste andere ge deelten 80 pet., in Limburg meer dan 100 pet. In de Bilt werden 35 uren zonne schijn waargenomen tegen 52 normaal Voorschoften aan landbouwers. De tegenwoordige crisis in den tuin en landbouw heeft den Staten van Noord- Holland aanleiding gegeven Ged. Stateu te machtigen de provincie borg te stellen voor de goede naleving van de overeen komsten van geldleening, welke door tuinders en akkerbouwers in de provin cie, die voor steun in aanmerking komen, met de boerenleenbanken zullen worden gesloten. De borgstelling beperkt zich telkens tot 70 pet. der voorschotten en wordt alleen verleend, wanneer de ove rige 30 pet. door de gemeente, waar de tuinder of akkerbouwer zijn woonplaats heeft, wordt gewaarborgd (ten hoogste f 150 per H.A. en het bedrag van f 4000 niet overschrijdend). De stroomprijs voor het electrisch licht is voor O. en W. Souburg door de N.V. P.Z.E.H. vastgesteld op 87 cent per K.W.Ü.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1