DE ZEEUW Het Geweten van Rogerïrehern. TWEEDE BLAD. sad: E CHINE REPE, Brieven uit de Residentie. FEUILLETON Uit de Provincie. lakers, rantie, gratis rricht. 25 Gld. irfournituren orststraat i«» hoefbeslag genegen op opgaaf van reau van dit dster, bij twee be tes: GEBR Baarsdorp), cnecht *SE. :iij, Kapclle. ae« -Ms .nib VAN MAANDAG 2 FEBR. 1931. No. 104. Zoo langzamerhand wordt het iets merkbaar, dat wij in een verkiezingsjaar leven. We zien telkens candidaten-lijsten in de krant voor de Statenverkiezingen. Te genwoordig hebben we zoo onze perio des voor politieke actie op „gezette" tij den. D.w.z., ongelukken uitgesloten, komt het alles met gepaste regelmaat op den gezet/ten tijd terug: verkiezingen voor de Provinciale Staren, voor den Gemeente raad en voor de Kamer. Als het dan zoover is, komt het rader werk der organisatie weer in beweging. Hier en daar gaat het wel eens wat stroef, maar het gaat dan toch. Het gaat alles tegenwoordig veel te gemakkelijk. Als mijn vrouw vroeger de vloer moest vegen, dan moesten stof fer en blik daaraan te pas komen. Ze moest bukken en vegen, maar nu? even de draad in het stopcontact en de stof zuiger zuigt, klopt en veegt, 't is een lust. Zeg ik nu tegen mijn vrouw: dat ding mag je niet gebruiken, jou moeder en mijn moeder hadden het ook niet, dus 'tis uit den booze? Ik denk er niet aan. Alleen maar zou ik erg het land hebben, als ze nu zei: 'kheb nu een stofzuiger, dat spaart me iederen dag zooveel tijd uit en die neem ik er nu eens fijn van en laat het huishouden dan voor wat het is. Mogelijk begrijpen de mannen me ook wel. We hebben op het terrein der politieke- actie veel meer vrije tijd dan vroeger, maar als het nu zoo gaal, dat die vrije tijd, d.w.z. de perioden, dat er geen stem bus roept, gebruikt worden om te soesen en te maffen, dan vrees ik, dat hier steeds meer het bekende spreekwoord zal bewaarheid worden dat rust roest. Een anti-revolutionair moet altijd in actie zijn. Dat is hij aan zijn beginsel en aan zijn verleden verplicht. Ook in dat opzicht mogen wij geen „stille" partij vormen, want dan is het gevaar van verslappen en in slaap val len, de ergste ziekte, die in de politieke actie denkbaar is. Dat periodieke der verkiezingen en dat gaan langs rustige lijnen van gelijde- lijkheid beteekent voor de politieke actie eer een nadeel dan een voordeel. Daar komt bij, dat de politieke belangstelling van velen in de laatste jaren eer ge daald dan gestegen is, en zoo werkt het een met het ander samen, om er een „dooie boel" van te maken. Toch is dat nu meer dan ooit te be treuren. En vooral ons, anti-revolutionairen moet dat verontrusten en opwekken tot het inspannen van alle pogingen, om aan de gevaren der politieke slaapziekte te ontkomen. Ik weet wel, dat dit niet ge makkelijk gaat, maar een christen is nu eenmaal niet voor zijn gemak in de wereld. De politieke strijd is voor hem ook een deel van zijn arbeid voor de komst van het Koninkrijk Gods. Let wel wij zeggen: de politieke strijd, dat wil niet zeggen alle politieke gedoe en gekonkel. Dat heeft daar niets mee te maken. Maar de strijd op politiek ter rein voor de doorwerking der goede be ginselen, die ons Schrift en historie ge leerd hebben, is en blijft een deel van onzen strijd voor het Koninkrijk Gods. Vooral nu. Wij zien des christens taak op poli tiek terrein in dezen tijd allermeest als een .getuigen. Het moet er niet aller eerst om te doen zijn, om steeds maar te tellen en nog eens weer te tellen. Zoo veel van dit en zooveel van dat. Trou wens, menschen, die in de politiek niets anders doen dan tellen, hebben een on gelukkig bestaan en zijn principieel de minsten. door EVELYN EVERETT—GREEN. (Vrij naar het Engelsch.) 36.) o— Daar het gezelschap maar zoo klein was, bleef het gesprek algemeen. Noel bleek een uitstekend prater, maar Roger wilde niet achterblijven en deed zijn best. Philippa was gewoonlijk opgewekt en dien avond buitengewoon in haar hu meur, daar ze er in geslaagd was haar „beeren" van jonggezellen uit hun hol te lokken en in gezelschap te brengen van de vrouw, voor wie ze even plotselinge als warme toegenegenheid had opgevat. De gastvrouw zelf was misschien het meest zwijgzaam van allen, maar als ze sprak luisterden allen en ondergingen den in vloed van haar woorden en stem. Telkens en telkens toonde ze een diepte van inzicht en een scherpte van geest, die een trek van waardeering op Noels verstandig gezicht deed komen. Haar bij zondere ontwikkeling kwam steeds weer naar voren, terwijl men over de meest uiteenloopende onderwerpen sprak, zoo als het gaat met beschaafde menschen, die elkaar maar zeer oppervlakkig ken nen en te samen een avond doorbrengen. Het kan best zijn, dat wjj al veel te veel geteld en gerekend hebben. Altijd maar opgeteld en vermenigvul digd, altijd maar meer. Ook in de politiek kan de christen wei eens moeten leeren, dat in verlies winst ligt, dat aftrekken en deelen meer winst brengt dan optellen en vermenigvuldigen. De diepgang van onze politieke actie beteekent ook iets, ja veel meer, dan menigeen wel eens schijnt te denken. Die actie moet nu, meer dan ooit, zijn een principieel getuigen. En dat niet al leen in den negatieven, maar ook in den positieven zin. Dat laatste zeggen wij er met opzet bjj. Immers, er zijn christenen, die het hoogste van hun politieke wijsheid heb ben bereikt in het negatieve. Ze weten precies te zeggen, wat niet deugt en wat niet in orde is, dat is dan alles wat niet naar hun smaak is. Dat is alles heel benepen en maakt ook eigengerechtig. Afbreken is heel iets anders dan ge tuigen. Afbreken is dikwijls kinderwerk, maar getuigen is het gedreven worden door do kracht van een beginsel. En een beginsel is nooit alleen negatief. Dan is het geen beginsel meer. Een beginsel draagt in zich de kracht om wat te maken, dat dan juister en beter is, dan hetgeen men als verkeerd bestrijdt. Zoo krijgt onze politieke actie kleur en fleur. Is het niet iets van een paar menschen, die er mogelijk een baantje door krijgen, maar wordt het een heilig moeten om der wille Gods en ten goede van het volk. Getuigen tegen den geest der eeuw 1 Niet met wat groote en dikke woorden, maar met daden, die door het beginsel gedragen worden. Afbreken, als het moet, zeker ook, maar bovenal opbouwen. Daarvoor is allereerst noodig eenheid van allen, die uit hetzelfde beginsel leven. Omdat nog altijd waar is de oude les, dat eenheid' macht maakt, maar twee dracht de kracht breekt. De belijders van 's Heeren Naam in ons land mogen dat wel goed bedenken. Het zal kunnen behoeden voor versnip- pering, dat is voor verkleining van kracht. J. H. Candidaatstelling Prov. Staten. In de Zaterdagmiddag gehouden ver gadering van de Statenkieskring Vlissin- gen der Chr. Hist. Unie is de volgende candidatenlijst vastgesteld voor de a.s. verkiezing van leden der Prov. Staten: 1. W. de Ridder (aftr.), Vlissingen; 2. Mr W. J. Woldringh v. d. Hoop, West- kapelle; 3. P. Janse Az., Biggekerke; 4. Mr R. M. van Dusseldorp (aftr.), Mid delburg; 5. W. Huson W. Lzn., Vlissin gen; 6. B. de Jager, Vlissingen; 7. B. J. de Meij, Ritthem; 8. J. Stroo, Zoutelande; 9. G. A. Teunis, Vlissingen; 10. R. Boo gaard, Westkapelle. "H De Christelijk Historische lijst in den Kieskring Middelburg is als volgt samen gesteld: 1. Mr R. M. van Dusseldorp, Middel burg (aftr.), 2. Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; 3. A. Abrahams© Sz., St Laurens; 4. F. J. Castel, Veere; 5. J. F. Vermeulen, Middelburg; 6. J. Janse Azn, Biggekerke; 7, A. S. Boone, Middel burg; 8. D. de Vries Dz., Middelburg; 9, P. K. van Nieuwen huizen, 's-H. Arends- kerke; en 10. J. Stroo te Zoutelande, Een Jongensdag. Zaterdag hield de Commissie voor het jeugdwerk op Walcheren van het Neder- landsch Jongelings-Verbond een jongens dag in de Bogardzaal te Middelburg. Wegens ongesteldheid van den voor zitter opende de heer J. J. Dekker de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en sprak daarop woorden van welkom tot de 216 aanwezigen en in het bijzonder tot den heer Gordeau, algemeen secretaris van het jongenswerk in het N. J. V. De leden van verschillende afdeelin- gen gaven daarna opstellen, voordrach ten en samenspraken ten beste. Speciaal vermelding verdient de samenspraak van de leden van de jongensclub te Seroos- kerke, getiteld: „Het verkeerde nummer" vertolkt in Zeeuwsch dialect. De heer Gordeau hield een toespraak over: „Eén jongen is duizend mannen te erg". De goed geslaagde bijeenkomst werd met dankgebed gesloten. Middelburg. De heer W. Kosten, direc teur van de Hoogere Burgerschool A (Hoogere Handelsschool), de Middelbare Handelsdagscbool en de Middelbare Han delsavondschool en leeraar aan de R.H. B. S. alhier, heeft tegen 1 Sept. a.s. eer vol ontslag uit die betrekkingen gevraagd. De heer Kosten is dan ruim 46 jaar bij het onderwijs werkzaam, waarvan juist 30 jaar te Middelburg. Ook deed de heer Kosten veel voor het accountantswe zen in Zeeland en stichtte o.a. het Ac countants Bureau W. Kosten. De heer Kosten bekleedde ook verschil lende betrekkingen bij de Ned. Herv. Kerk. en is thans president-kerkvoogd. Ook deze betrekking zal hij neerleggen. Uit het Vol kV oor het Volk. In de algemeene vergadering van de Vereen. „Uit het VolkVoor het Volk" kwam aan de orde het jaarverslag over het vereenigingsjaar 19291930. Het verslag meldt, dat dit jaar er een was van een zeer opgewekt vereenigingsleven door de voorbereiding van de feesten, te houden bij den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin. Deze feesten zijn ge vierd op een wijze, waarop de vereen, nog jaren met trots zal kunnen terugzien. Aan de gevelversiering werd deelgeno men door 20 personen. Vreemdelingenver keer en Handelsbelang verleenden finan- cieelen steun, terwijl enkele particulieren een prijs beschikbaar stelden. Medailles werden beschikbaar gesteld voor de tentoonstelling van kanarie- en pluimveevereeniging. De cursus der Volkszangschool begon met 26 jongens en 113 meisjes, totaal 139 leerlingen. De school verlieten 5 jongens en 6 meisjes, er kwamen bij 8 jongens en 5 meisjes, zoodat de cursus eindigde met 29 jongens en 112 meisjes, totaal 141 leerlingen. Het jaarverslag werd goedgekeurd, evenals de rekening, die een goed slot aanwijst van bijna f 68. lot bestuursleden werden herkozen de heeren W. de Graaf en Mr. P. C. Adri aans©. Zaterdagmiddag liep een 7-jarig meisje, wonende in de Zusterstraat hard die straat uit en de Gravenstraat in. Door laatstgenoemde straat kwam een 14-jarige jongen per rijwiel. De jongen gaf signalen, die het meisje blijkbaar niet hoorde. De kleine kwam te vallen en kreeg de fiets over haar beentje, dat brak. Op medisch advies is het kind naar het gasthuis over gebracht. Den jongen treft geen schuld aan het gebeurde. Vlissingen. Het vertrek van het motor schip „Lempo" vau uit Vlissingen naar Rotterdam, dat aanvankelijk was bepaald op heden, is uitgesteld en zal nu vermoe delijk Maandag 9 Febr. plaats hebben. Intusschen zal er Dinsdagavond van 8 tot 10 uur gelegenheid zijn het schip te be zoeken tegen een entree van 25 cent. De motorveerboot „Kon. W i 1 h e 1 m i n a" is voor onbepaal den tijd voor het gewone onderhoud uit de vaart genomen. WsUfaazttgjfK Vrijdagavond hield de Chr. schoolvereeniging op Geref. Grond slag alhier haar jaarvergadering, onder leiding van haar voorzitter, den heer D. P. Goetheer. Déze opende op de gebrui- welijke wijze en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. De secretaris, de heer J. L. Goetheer, was door ziekte in zijn gezin verhinderd en daarom werden no tulen en jaarverslag gelezen door den heer F. Gaan, waarin gewaagd werd van de zegeningen in het afgeloopen jaar onder vonden. De penningmeester, de heer J. Remijnse bracht verslag uit over den stand der kas. De aftredende bestuursle den de heer D. P. Goetheer, J. L. Goet heer en F. Caan werden herkozen. Na de pauze was aan de orde een onderwerp van het hoofd der school, dhr W. A. van Wijk over de vraag: Wie moet school meesteren? Deze vraag wenschte het ant woord te geven op een tweede vraag: „Wie is aansprakelijk voor Ie opvoeding der kinderen? Is het de staat of de kerk of zijn het de ouders? Het is niet do bedoeling om alleen een streng principieel betoog te houden, maar om deze zaak te bespreken en te belichten bij de feiten der historie. De eerste school die in ons land gesticht werd, werd opgericht door de Romeinsche overheid bij Leiden tot vorming van ambtenaren. Omstreeks 600 vatte de pas gevormde Christ, kerk de De herstellingswerkzaamheden aan de Schipbrug te Arnhem, die bij de aanvaring door 'n Rijnaak ernstig beschadigd werd. Boeken, gedichten, kunst, muziek, over alles kwam men te spreken en Helen's mooi gelaat lichtte op, zooals Philippa het zelden gezien had. Roger keek haar verscheidene malen met groeiende belangstelling aan. Tot nu toe hadden vrouwen in zijn leven niet meegeteld, behalve Elinor dan. Hij eer biedigde de vrouw in het algemeen, zoo als elke ware, flinke man moet doen. Maar van den invloed van de vrouw had hij weinig gemerkt. Hij had heel veol van zijn moeder gehouden. Philippa was misschien het liefste, wat hij op aarde had. Maar hij had eens en vooral de gedachte gebannen aan die innige, ver heffende liefde, die een van de machtig ste factoren is in de geschiedenis van den mensch en van de natie. Ze was nooit meer dan een naam voor hem geweest, in den laatsten tijd had hij zelfs de ge dachten laten varen, waarmee de meeste mannen van zijn leeftijd den dag begin nen, droomend van een onbestemd ge luk, dat komen zal. Roger had dien droom eens voor goed uit zijn leven ge rukt!; zijn ontwaakte belangstelling in Helen Rivers scheen hem slechts de natuurlijke en onontkoombare hulde, die een man moet bewijzen aan een vrouw van zoo opvallende, persoonlijke charme. Hij wenschte geen vertrouwelijkheid met haar. Zij behoorde in zeker opzicht tot dat deel van zijn Ieren, dat hij afgesloten meende en dat hij trachtte te negeeren, zoo niet te vergeten. Maar toch betrapte hij zichzelf er op, dat hij aandachtig zat te luisteren, terwijl ze met Noel sprak, zich verbazend over de droefheid van haar gelaat, terwijl hij onbewust keek naar de mooie ronding en lijn van de zachte lippen. Haar glimlach was een openbaring; de kalme, vaste blik uit haar oogen scheen iemand rust te geven. Haar stem was als muziek, die tot woorden is geworden. Hij vroeg zichzelf af, hoe ze zou zingen en het deed hem plezier, dat Philippa de piano opende, toen ze geza menlijk naar de zitkamer waren gegaan, daar de heeren verzocht hadden de da mes te mogen vergezellen. Helen zong eens en Roger sloot de oogen om te luisteren, al zijn zinnen ge boeid, zijn ziel opgeheven. Misschien was hij vermoeid hij was tegenwoordig vaak tot vroeg in den morgen op straat of ging naar druk bezochte vergaderin gen, die eerst lang na middernacht ge sloten werden, en die dikwijls gevolgd werden door opgewonden discussies op den terugweg of in de kamer van mede toehoorders, die hem uit bed hielden to! de nacht begon over te gaan in een nieu wen dag. Roger was geen langslaper. Hij was altijd bijtijds bij de hand. Reeds lang van te voren werd over elk minuutje van den dag beschikt, vaak wachtte hem groote physieke vermoeienis. Wie wer ken wil, kan gèwoonlijk meer dan genoeg te doen krijgen en in deze crisis van zijn leven genoot Roger van hard werken als een verdoovend middel tegen piekeren over het verleden of een te nauwkeurig onderzoek van de toekomst. De muziek klonk nog om hem heen, toen hij verschrikt de oogen opende. Phi lippa speelde; Noel zat naast haar en sprak met haar over de muziek. Helen Rivers had plaats genomen op het an dere eind van de bank, waarop hij aan 't soezen was geraakt, slaperig door de muziek. Hij schoot in rechtere houding met de instinctieve uitroep: „Neemt u me niet kwalijkl" Haar glimlach was vriendelijk, gerust stellend. „U werkt hard. Ik ben altijd blij, als jonge menschen werken. De jeugd is de rechte tijd voor inspanning. Philippa heeft me alles verteld van uw kerst- bezoeken. Het was prachtig. En ik heb ook van u gehoord van mijn vrienden, de Danes." „Kent u de Danes?" Er klonk duidelijk verrassing uit zijn stem. Roger wist zoo langzamerhand genoeg van de verschillende krachten en invloeden in 't kamp van de socialisten om te beseffen, dat Walter Dane een van de meest ijverige en besliste tegenstan ders van de huidige toestanden was en dat „Geen compromis" de leus was van taak van het onderwijs der kinderen aan. Tijdens Karei de Groote, ongeveer 800, oefende de overheid grooten invloed uit. Tijdens de kerkhervorming trad de kerk weer meer op den voorgrond. Daarna trachtten Karei V en Filips II van staats wege de scholen te gebruiken tot hand having der Katholieke leer. Bij de Synode van Dordrecht drong de kerk bij den Staat aan op Protestantsche Chr. staats scholen. Bij het begin der Fran- sche revolutie zorgde de staat voor de scholen, maar werd de ontkerstening der school, die in de achttiende eeuw begon nen was, op droevige wijze voortgezet. Tot ten laatste in 1848 in de Grondwet het beginsel werd neergelegd, dat de ouders scholen mogen oprichten. Dit be ginsel vond haar voltooiing in de wet op het L. O. van 1920, waarin voor alle ouders volledige gelijkstelling tot het oprichten van scholen werd gegeven. Met een ernstig woord tot opwekking van trouw aan de beginselen eindigde spreker zijn met aandacht gevolgd be toog. Bij de rondvraag werd de wensch uit gesproken, dat de regeering moge komen tot wijziging der leerplicht om alle kin deren, die de zevende klas doorloopen hebben, vrijheid te geven de school te ver laten. Het hoofd der school eindigde met dankgebed. Wissenkerke. Vrijdag werd door den Burgemeester namens de A.N.P.B. het s dienstkruis uitgereikt voor 20 jaar trou wen dienst aan den gemeenteveldwachter D. van de Vreugde. Loop der bevolking: Vertrokken: A. L. Ahrahamse en gezin naar Anna Jacobapolder. Ingekomen: Henriëtte Cornelia Char lotte Ullricht, huishoudster, uit Hand- mair a. d. Main. Kapelle. Vrijdagavond trad voor de A. R. kiesvereeniging te Kapelle-Biezelinge in de consistoriekamer der Geref. Kerk op dhr A. Vingerling uit Zuidland, met het onderwerp: „Het Christelijk beginsel voor de Maatschappij óf: het Socialisme". Door Ds A. Scheele werd de Spr. inge leid. Op onderhoudende en leerzame wijze wist dhr Vingerling zijn gehoor te schet sen den zegen, die uitgegaan is voor Kerk Staat en Maatschappij van het hoog hou den van het Christelijk beginsel. Spreker wees op de gevaren van het socialisme, stond achtereenvolgens stil bij het histo risch materialisme, den klassenstrijd en de meerwaarde-theorie, en spoorde aan tot eensgezind optreden als Christus-be lijders. Dhr A. Slabbekoorn eindigde met dank gebed. ZUiBkeniMai. Vrijdagavond vergader de de afd. Heinkenszand van de Vereen. „Eigen Erf". De penningmeester bracht verslag uit over den toestand in 1930. In kas is een bedrag van f 36.25. Tot voor zitter wordt gekozen dhr A Simonse Bz. Besloten wordt het hoofdbestuur te ver zoeken stappen bij de Regeering te doen tot vermindering van de pacht en van in terest der plaatsjes. De vereen, telt 20 le den waarvan 13 leden tegenwoordig zijn. Souburg. Vrijdagavond om 8 uur ver gaderde de afd. Patrimonium in de con- cistorie der Geref. Kerk. De voorzitter opende op gebruikelijke wijze. De voor zitter van bet gewest Zeeland, dhr W. A. den Hollander uit Middelburg behan delde vervolgens het Gemeente-program van Patrimonium. In een breed betoog zette hij dit uiteen. Eerst gaf hij een overzicht hoe de bond er toe gekomen was om een model Gemeenteprogram ten beste te geven, waarna hij de hoofdzaken uit het program zelve behandelde. Om des tijds wille kon niet veel tijd aan de bespreking gewijd worden. Dhr den Hol lander eindigde met dankgebed. Nieuw- en St. JooslandL Vrijdagavond hield het Ziekenfonds alhier de jaarver gadering Van de 156 leden en begun stigers waren er met het bestuur mede, '46 aanwezig. Uit de mededeelingen bleek o.m. dat het kapitaal op 1 Januari j.l. bedroeg f 2049.941/2- De bestuursleden L. Watiel, F. P. Polderdijk en A. Poppe werden herkozen. In de financieels com missie werden gekozen M. Joosse, H. van Leerdam en J. Bliek Jz. 't Voordien zitting hebbend lid P. de Klerk, had bedankt. zijn volgelingen. Al het oude moest opge ruimd om plaats te maken voor de nieu we denkbeelden. Het was slechts een quaestie van tijd en van krachten die moesten aangewend. „O ja, ik ken ze heel goed. Ik kende ze al als jongens en dat geeft altijd een zekere band. We hebben wederzijdsch achting voor elkaar, ofschoon we zoo verschillend denken. En er is een stuk neutraal terrein, waarop we elkaar kun nen ontmoeten. Ik kan hem helpen met enkele van de droevigste gevallen, waar onmiddellijke, daadwerkelijke hulp ver- eischt wordt. Hij doet zijn uiterste best om mij te helpen door me tot zijn denk wijze te bekeeren." Roger keek haar met gretige oogen aan Zijn belangstelling ging het meest uit, naar wat ze het eerst had gezegd. „Ik dacht niet, dat de Danes iets van mijn bestaan afwisten. Ik ga dikwijls naar hem luisteren, als hij spreekt - Walter en ik heb een jongeren broer gezien, die niet spreekt; maar ik ken ze niet. Ik heb ze nooit ontmoet." „Maar toch hebben ze het oog op u. Ze hebben uw werk gadegeslagen. Ze stellen belang in u. Het zal niet lang meer duren, of ze zullen de eerste schre den tot kennismaking doen." (Wordt vorvoigd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5