No. 104 Maandag 2 Februari 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 FEBRUARI vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door VERSCHIJNT ELKEN WERRBAG. A b 9 s» s m e e f Sr sj M Far 3 maanden, iraaoo per post, 13. Losse nummers „J 0. Prijs der AdvertentiBn: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl BI] abonnement belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: - R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. V Soepele toepassing. Een onzer lezers spreekt er zijn ver wondering over uit, dat wij voorstan ders schijnen te zijn van een rigoristi- sche toepassing van de bepalingen der Kieswet wat betreft den stemplicht. Hij had veeleer verwacht dat wij op een soepele toepassing en op meer tegemoetkomendheid van de zijde der bur gemeesters zouden hebben aangedrongen. Het is ons niet duidelijk hoe deze op merking in wal wij schreven (nummer van 27 Januari) steun kan vinden. Onze gedachtengang was deze, dat een burgemeester volgens de wet verplicht is, na te gaan of voor het niet verschijnen aan do stembus een geldige reden is aan te voeren. Hij heeft de reden die wordt aangevoerd te toetsen. Krijgt hij den in druk dat er werkelijk gemoedsbezwaren in het spel zijn, dan zal hij waarschijnlijk aan de zaak geen gevolg geven. Is hij echter in gemoede overtuigd dat wel ge moedsbezwaren worden aangevoerd maai dat dergelijke bezwaren in werke lijkheid niet aanwezig zijn, dat er dus geen geldige reden is, dan is hij ver plicht do zaak bij den kantonrechter aan hangig te maken. Meent men nu dat dit verkeerd is en wij voor ons achten heel den stem plicht absurd en zelfs gevaarlijk voor de goede werking van het parlementaire stelsel dan moet men niet een burge meester die eenvoudig zijn plicht doet daarover hard vallen en van hem ver langen dat hij dergelijke overtredingen door de vingers zal zien, maar dan moet men door b.v. op Anti-revolutionaire Candida ten te stemmen trachten den stemplicht afgeschait te krijgen. Met een soepele toepassing van aller lei bepalingen dient men trouwens ook voorzichtig te zijn. Het spreekt van zelf dat een wet met verstand moet worden toegepast. Dat ook hier een zekere opvoeding wenschelijk kan zijn en dat het soms aanbeveling verdient zekere bepalingen niet direct in al hun strengheid uit te voeren. Maar overigens is hier voorzichtigheid gewenscht. Soepele toepassing kan leiden tot wille keur. Tot het in gevaar brengen van de rechtszekerheid. Zijn er verkeerde bepalingen, zooals naar onze overtuiging die van den stem plicht, dan geen soepele toepassing, maar intrekking. De wereldwerkloosheid. Zaterdag is openbaar gemaakt het rap port van de commissie voor de bestudee ring van het vraagstuk der werkloosheid die henoemd is door den raad van be heer van het internationaal arbeidsbu reau. In het rapport wordt eerst gewezen op een aantal factoren, die terecht of ten onrechte menigmaal beschouwd worden als de oorzaak der werkloosheid. Als zoodanig worden opgenoemd: a. do buitensporige productie van ze kere landbouwartikelen, die niet ver kocht kunnen worden en waardoor de koopkracht der landbouwbevolking ook is verminderd; b. d verkeerde verhouding tusschen de productie van een aantal industrieele ar tikelen en de mogelijkheid om deze op de markt te verkoopen; c. het gebrek aan vertrouwen, dat naar veler meening, de oorzaak is van een on juiste verdeeling van het goud, van een onvolmaakte circulatie van het kapitaal en van een beperking in het verleenen van credieten, waardoor het onmogelijk is gebleken, de daling van de prijzen op de wereldmarkt te verhinderen; d. de daling van den prijs van 't zilver in die landen, welke het zilver als grond slag van hun muntstelsel hebben, waar door de koopkracht belangrijk is vermin derd; e. de te hooge kosten der productie in een aantal landen; f. de verstoring den internationalen handel, zoowel door de ontwikkeling van nieuwe industriegebieden als door de kunstmatige hinderpalen, die den inter nationalen handel in den weg zijn ge legd en door de mcoilijkhedan, die ver band houden met het vraagstuk der po litieke internationale schulden; g. de moeilijkheden om de bevolkings beweging aan te passen aan de mogelijk heden om nieuwe streken in de wereld te ontginnen. De commissie voor de werkloosheid geeft de dringende aanbeveling, dat deze z.g. oorzaken nader worden bestudeerd in sa menwerking met den volkenbond, opdat kan blijken, wat de juiste beteekenis van ieder dezer factoren is. Intusschen is de commissie van oor deel, dat men niet moet wachten op de resultaten dezer studie, doch dat de in ternationale arbeidsorganisatie onmid dellijk er naar moest streven met de hulp van de werkgevers- en arbeiders-organi saties in de verschillende landen, om de regeeringen er toe te bewegen, onmid dellijk practische stappen te doen om de arbeiderswereld voor de verdere gevol gen van werkloosheid te behoeden. De commissie verlangt dus, dat onmid dellijk de ernstige aandacht van de re geering zal gevestigd worden op de vol gende punten: a. de noodzakelijkheid van de organi satie van de arbeidsmarkt door openbare plaatsingsbureau's, die zullen moeten sa menwerken met de grootst mogelijke doel treffendheid aan de opstelling van syste matische programs om werklooze arbei ders weer aan werk te helpen en de ont slagen arbeiders zoo noodig geschikt te maken voor de technische vereischten der voortbrenging; b. de noodzakelijkheid van de ontwik keling der bestaande systemen van bij- standverleening of van verzekering tegen geheele of gedeeltelijke werkloosheid en de schepping van verzekeringsstelsels in de landen, waar deze nog niet bestaan, waarbij men er naar streven moet, dat de verzekeringen tegemoet komen aan de eventueele behoeften der arbeiders, zonder dat daardoor benadeeld wordt de moge lijkheid om de arbeiders opnieuw in dienst te stellen in die takken van be drijf, hetzij in het buitenland, die nog nieuwe arbeidskrachten kunnen gebrui ken; c. de uitvoering van groote openbare werken, voordeelig voor de nationale eco nomie en de gelijktijdige ontwikkeling van leveranties voor publieke doeleinden, om aldus de uitwerking van de slapte in de private bedrijven zooveel mogelijk te verzwakken en de mogelijkheid voor de regeeringen om het eens te worden door tusschenkomst van de bevoegde organen van den volkenbond over de gemeenschap pelijke uitvoering van groote werken van internationale beteekenis; d. de vaststelling van een politiek van internationale samenwerking voor het vrije verkeer en de werkverschaffing deT menschen in de gebieden, die nieuwe werkkrachten kunnen gebruiken, om al dus de verbruiksmarkt te vergrooten; e. de ontwikkeling der geschikte mid delen om te verzekeren de samenwerking tusschen de nationale economieën. Het bovenstaande is eenstemmig door de werkloosheidscommissie aanbevolen. Aan het slot van het rapport wordt echter melding gemaakt van de bekende meeningsverschillen tusschen de arbei dersgroep en de werkgeversgToep over de kwestie van vermindering van den ar beidstijd en de loonen. Bloedgeld. Een merkwaardig oorlogsboek is in En geland verschenen waarin de geschiede nis van de Engelsche onderzeebooten 'ij dens den wereldoorlog wordt verhaald. Er zijn ta1 rijke hoogstmerkwaardige on dervindingen van Engelsche onderzeeboo ten in dit boek beschreven, doch ook krijgt men een fvpischen k'jk op de men taliteit van die dagen toen de Engelsche regeering 5 pd. st. uitloofde aan de be manning van een o'derzcehoot voor elk lid van de bemanning van een vjjandelijk oorlogsschip, dat tot zinken werd gebracht. In dien een onderzeeboot bijv. zoo fortuin lijk was een slagschip tot zinken te bren gen met een bemanning van 1000 kop pen, beloonde de Admiraliteit deze on derzeeboot met 5000 pd. st. Doch dit bloedgeld werd alleen uitbe taald, indien het tot zinken gebrachte vaartuig voor offensieve doeleinden was bewapend. Zoo is er eens een onderzeeboot ge weest, die een Turksch transportschip tot zinken bracht, waarop ongeveer 6000 Tur ken werden vervoerd en ter belooning niet minder dan 30.000 pd. st. (drie honderd-zestig duizend gulden 1) „bloed geld" eischtel Men rechtvaardigde dezen eisch hier mede, dat het troepenschip bewapend was met kanonnen van 7.5 cm en geconvo- yeerd werd door een torpedohootjager. De Admiraliteit verklaarde dezen eisch echter niet ontvankelijk aangezien men het transportschip niet offensief, doch de fensief bewapend achtte. 80 pet. van Chicago's rechters omgekocht? De voorzitter van de betreffende com missie van onderzoek uit de burgerij te Chicago heeft zeer ernstige beschuldi gingen geuit aan het adres van de politie en justitie van de stad. Hij verklaarde dat 80 pet. der rechters te Chicago een bondgenootschap met de misdadigers hebben gesloten en tal rijke ambtenaren door Al Capone, het hoofd der misdadigers, betaald worden. Chicago bergt thans ten minste 30.000 misdadigers. Het is bijna onmogelijk, de arrest&iie of veroordeeling van een misdadiger ie bewerken. Onder deze omstandigheden is de taak der commissie, om het openbare leven te zuiveren, buitengewoon moeilijk. Het conflict in de Engelsche katoen- weefnijverheid. De bemoeiingen der Engelsche regee ring tot bijlegging van het conflict in de textielindustrie zijn tot dusver vruchte loos gebleven. De afgevaardigden der arbeidersbon den hebben Londen weer verlaten en in politieke kringen heeft men weinig hoop op een spoedige hervatting der bespre kingen. Men vreest, dat in deze week de arbeiders van alle spinnerijen zich bij de beweging zullen aansluiten en dat ten slotte het werk in de geheele textielindus trie zal worden stopgezet. In dit geval zouden er 500.000 arbeiders werkloos worden. Gandhi over MacDonald's aanbod. De leiders van het Indische Nationa listische Congres zouden Zaterdagmid dag een bijeenkomst houden. Indien men op deze bijeenkomst niet tot een beslissing mocht kunnen komen, zou te Bombay over enkele dagen een nieuwe bijeenkomst worden gehouden. Gandhi heeft zich belast met de leiding der besprekingen en het ligt voor de hand, dat zijn stem den doorslag zal geven. Onder de leiders van het congres heerscht geen optimistische stemming ten aanzien van het resultaat van de toe komstige besprekingen voor een bestuurs- hervorming in Indië. Men wijst er op, dat zelfs op den dag der vrijlating van de Indische leiders, de politie te Calcutta en andere plaatsen, op de bevolking 'n charge had uitgevoerd, en geschoten had, terwijl zelfs eenige per sonen in hechtenis zijn gesteld. De Indische leiders zijn daarom ge neigd. de aanbiedingen van MacDonald te verwerpen. Gandhi heeft een boodschap gericht tot de „Daily Herald", waarin hij o.m. zegt, dat de rede, welke MacDonald bij het einde van de round table-conferentie heeft gehouden, ten eennenmale onvoldoende is geweest. Gandhi voegt hieraan echter toe, dat hij niet bij voorbaat bevooroordeeld wil zijn, en daarom zijn oordeel zal opschor ten. Ook hij zoekt ijverig naar een weg, om aan Indië een eervollen vrede te ver zekeren. De vrijlating der leiders van de natio nalistische beweging is niet van beslis sende beteekenis. Om de orde te verzeke ren, moet de Engelsche Regeering de ver schillende tegen de nationalisten gerich te verordeningen opheffen, en het in be slag genomen eigendom aan de Indische nationalistische partij teruggeven. Korte Berichten. Naar uit Londen wordt gemeld, is Churchill een propaganda-reis door En geland tegen de Indische politiek der Ar- beidersregeering begonnen. In Noord-Frankrijk hebben bespre kingen plaats over het graven van een belangrijk kanaal. Dit kanaal moet het nijverheidscentrum van Noord- Frank rijk met Duinkerken, dus met de Noord zee verbinden. Het doel is het trans port, dat nu naar Antwerpen gaat, naar Duinkerken af te leiden. Bij den schouwburgbrand tê New- York zijn 19 personen gewond. Ten aanschouwe van duizenden stre den 400 brandweerlieden met behulp van 60 spuiten tegen de vlammen. Het N. T. A. meldt dat er in Enge land een nieuw kanon is vervaardigd voor hel afweren van vliegers. Volgens de berichten zou dit geschut een nage noeg totale trefzekerheid bij de beschie ting van vliegtuigen waarborgen. Er kun-- nen in de minuut 25 schoten mee worden gelost. Het Engelsche ministerie van oor log moet er zeer gunstige resultaten mee bereikt hebben. Volgens een officieele statistiek, welke eerst thans wordt gepubliceerd, is het aantal werkloozen in December in België tot 180,000 gestegen. Het aantal volledig werklooze arbeiders, dat in No vember 39,000 bedroeg, wordt thans op ongeveer 34,000 geraamd. Deze cijfers betreffen alleen de arbeiders, welke bij een werkloozenkas zijn aangesloten, wat slechts met de helft van de industrie- arbeiders het geval is. De weerstoesiand in 1930. Aan het verslag over den weerstoestand in 1930 van het Kon. Nederi. Meteoro logisch Instituut te De Bilt is het vol gende ontleend Gemiddeld, was de temperatuur van het geheele jaar 1930 0.6 gr. boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor in Juni met 2.9 boven en Februari met 0.9 gr. .geneden normaal. De winter (Dec. 1929Febr. 1930), de lente, de zomer en de herfst waren respectievelijk 1.3, 0.1, 0.9 en 0.9 gr. te warm, de positieve temperatuurafwijking van het tweede half jaar 1929 heeft zich derhalve in 1930 gehandhaafd. Het meteorologisch jaar was 0.8 gr. te warm. Do hoeveelheid neerslag was 30 pet. boven de normaal van 691 mm. De groot ste afwijkingen kwamen voor in Novem ber en Februari, met respectievelijk 115 pet. boven en 58 pot. beneden normaal. De seizoenen hadden in bovengenoemde volgorde^ respectievelijk 9 pot. en 9 pet. te weinig, en 38 pot. en 60 pet. te veel neerslag. De vijf hoofdstations hadden gemid deld ,1563 uren zonneschijn tegen 1470 normaal. Do grootste afwijkingen vertoon den Juni en Mei, met respectievelijk 67 uren boven en 33 uren beneden normaal. De afwijkingen voor de seizoenen waren respectievelijk 64 uren boven, 14 beneden, 83 boven en 36 uren beneden normaaL Uitvoering Invaliditeitswet. Het Tweede Kamerlid de heer Boon heeft aan den minister van arbeid, han del en nijverheid de volgende vragen ge steld: 1. Heeft de minister kennis genomen van het arrest van den Hoogen Raad. d.d. 19 December 1930, waardoor is ko men vast te staan, dat voor betrokkenen, welke vóór 1 Januari 1923 uit gemeente dienst ontslagen zijn, geen wiskundige reserve, ingevolge art. 41, 3de lid, der Invaliteitswet, door de gemeenten ver schuldigd is? 2. Is de minister niet met ondergetee- kende van oordeel, dat van het arrest het gevolg zal zijn, dat gemeenten, welke der gelijke wiskundige reserves reeds betaald hebben, deze, als onverschuldigd gedaan, in rechte van de Rijksverzekeringsbank kunnen terugeischen? 3. Zoo ja, is de minister dan niet van oordeel, dat uit een oogpunt van recht en billijkheid en ter vermijding van deze processen, de Rijksverzekeringsbank juist zou handelen door deze onverschuldigd betaalde wiskundige reserves aan de ge meenten eigener beweging te restituee- ren? 4. Is de minister bereid zich te verge wissen, of dit standpunt van vrijwillige restitutie ook^door het bestuur van do Rijksverzekeringsbank gedeeld wordt? 5. Indien vraag 4 bevestigend wordt be antwoord en daarbij mocht blijken, dat het bestuur van de Rijksverzekerings bank tot een dergelijke restitutie niet wil overgaan, is de minister dan bereid bij het voornoemde bestuur aandrang uit te oefenen tot meerbedoelde restitutie uit eigen beweging over te gaan? Tweed8 Kamor. De Tweede Kamer is bijeengeroepen te gen Dinsdag 10 Februari te 1 uur. Op de agenda staat da behandeling van het rersoefc wm da» Tri&ggs jjm var Binnenland. Autobus-ongeluk bij 's Gravenpolder. De gasvoorziening van Zuid-Beveland. Buitenland. Het conflict in de Engelsche katoen industrie. Een rapport over da wereldwerkloosheid. Gandhi over Mac Donalds aanbod. «M—a—mornma—mmm—mmft lof tot het richten van vragen tot de re geering in verband met den buitengewo nen noodtoestand, waarin een reeks van werkloozen op bet oogenblik verkeert en in verband met de dringende maatrege len, die noodig zijn om aan dien nood tegemoet te treden. De voorzitter zal voorstellen In deze vergadering een aanvang te maken met de beraadslaging over een aantal onder werpen, o.a. het ontwerp crediet ten be hoeve van de aardappelmeeiindustrie in de veenkoloniën, de Surinaamsche be grooting voor 1931, de Indische begroo ting voor 1931, indien deze wetsontwer pen op 10 Februari voor openbare be handeling gereed zijn. De postvluchten naar en van IndiB Het 10e postvliegtuig is g iteren om 16 uur te Bandoeng aangekoi n. Samenwerking op luchtvaartgebied. Ten einde overleg te kunnen plegen over onderwerpen op het gebied van de luchtvaart, welke voor de Departementen van Waterstaat en Defensie van geza menlijk belang zijn, is een commissie van samenwerking in het leven geroepen, welke is samengesteld uit ten hoogst9 drie leden van het Departement van Wa terstaat, drie leden van het Departement van Defensie en een lid, aangewezen door den Minister van Financiën. „Op antwoord wachten". Met ingang van 16 Februari a.s. wordt in het binnenlandsche telegraaf verkeer een proef genomen met afleve ring van telegrammen, voorzien van be taalde dienstaanwijzing „A.W.W." (ant woord wachten). De afzender, die ant woord verwacht, zonder vooruit te willen betalen, kan gebruik maken van deze dienstaanwijzing, die alsdan als 1 woord berekend wordt. Deze aanwijzing kan ook gegeven wor den op telefonisch opgegeven telegram men. De beteekenis van deze nieuwe aanwij zing is hierin gelegen, dat de besteller van een A.W.W-telegram desgewenscht tot ten hoogste 5 minuten op antwoord van den geadresseerde blijft wachten. De geadresseerde is dus in de gelegenheid het antwoord onmiddellijk aan den be steller mede te geven, zonder verbooging van kosten. Burgemeesters, Wethouders en Secretarissen. Zaterdagmiddag hield de Vereeniging van Burgemeesters, Wethouders en Se cretarissen „Groen van Prinsterer" haar algemeene Vergadering te Utrecht, onder voorzitterschap van den heer G. P. I. Dommisse, burgemeester van Maassluis. In zijn openingsrede wees deze er op, hoezeer ongeloof en revolutie de vastig heden van het maatschappelijk leven on dermijnen. Het Woord Gods wordt in de ze dagen niet tot richtsnoer geacht; men poogt met menschelijk geknutsel de za ken in orde te brengen. De economische toestand is zoo, dat een oplossing snel noodig is om revolutionaire woelingen te voorkómen. Er zal moeten worden ge handeld overeenkomstig de Ghr. beginse len, die alleen doelmatig zijn voor de wel vaart. De hand van den Almachtige is niet verkort en kan redding uit den nood schenken. Nadat was goedgekeurd een Statuten wijziging en het bestuur gemachtigd was Koninklijke goedkeuring der Statuten aan te vragen, bracht de burgemeester van Papendrecht, de heer Van Rees ter

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1