OE ZEEUW DERDE BLAD Uit de Provincie. Gemeenteraad van Vlissingen. Gemengd Nieuws. Zoeklichtjes. VAN ZATERDAG 31 JAN. 1931. Nr 103. GEZOND BLIJVEN door Philips hoogtezon voor huiselijk gebruik. Vraag het Uw huisdokter! Verkrijgbaar bij J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Middelburg. Gisteren herdacht de heer H. J. L. Geervliet, portier in het Oude Mannen- en Vrouwenhuis, den dag waar op hij vóór 25 jaar als zoodanig in dienst trad. Gistermiddag kwamen gecomitteerden he|nt gelukwenschen onder aanbieding van een enveloppe met inhoud. Ook van uit het gesticht mocht hij blij ken van belangstelling ontvangen. Overslag. In deze gemeente waar het met de electrificatie maar niet wil vlot ten, aangezien men met de P. Z. E. M. niet tot overeenstemming kan geraken, heeft men het volgende bedacht om ten minste straatverlichting te verkrijgen. De eigenaardige ligging der gemeente is oorzaak dat de grenslijn juist door de hoofdstraat in de kom loopt van Oost naar West. De huizen aan de Noordzijde staan op Nederlandsch, die aan de Zuidzijde op Belgisch gebied. Nu heeft men het met de Belgische overburen, die wel met electriciteit zijn gezegend, op een ac- coordje weten te gooien in dien zin, dat de straat zal worden verlicht met lampen, die, op kosten der Nederlandsche ge meente, aan de Belgische huizen worden aangebracht. Intusschen zal men bij den Minister van Waterstaat gaan requestreeren om toestemming te bekomen tot het betrek ken van electrische energie uit België. MeliskerKe. In het vergaderlokaal der gemeente vergaderde Donderdagavond d9 Vereen, van Oudleerl. L. W. G. alhier; de leden der landbouwvereen. waren mede op deze vergadering uitgenoodigd. Dhr W. de Buck, voorz. van den Prov. Bond (B.V.G.), was verzocht een inlei ding te leveren over het onderwerp „Ons weiland vroeger en nu" Dhr De Buck ging eerst na hoe de wei landcultuur werd beoefend in het laatst der vorige eeuw, en vervolgens het ont wikkelingsproces tot op heden. In Walcheren, waar de helft der op pervlakte ongeveer weiland is, was het al niet beter dan elders in dien tijd, en werd gerekend weiland is weiland en gras is gras. Over de hoe-grootheid van de productie was men gauw tevreden, evenzeer over de kwaliteit van het geproduceerde; naar de oorzaken van dat ongelijke zocht men niet, evenmin naar de middelen die tot verbetering konden leiden. Over bemesting bekommerde men zich niet; ontwatering was niet noodig, ja soms nadeelig; het grasbestand ging men niet na; de beweiding ging op ruime schaal, eenzelfde koppel vee in eenzelfde kavel voor een geheelen zomer. Toén de hulpmeststoffen kwamen, be gon men met fosfornum aan te wenden, zeer voorzichtig en sporadisch, hoogstens om het andere jaar. Stikstof was niet noodig, want daar zorgden de vlinderbloemige planten voor door stikstofassimilatie. De theorie raadde ook aan geen stik stof te geven, deze was te duur in ver gelijking met de meeropbrengst en de waarde 'daarvan. Na 1900 is hierin een belangrijke wijzi ging gekomen, een volledige bemesting is voor weiland evengoed loonend in nor male omstandigheden als voor bouwland. De synthetische meststoffen zijn geko men en hebben de chiliprijzen gedrukt, wat van invloed was op de rentabiliteits- berekening. Studie is gemaakt van het grasbestand; goede en slechte grassen zijn van elkan der gescheiden; het meest gewensche per centage klaver is vastgesteld; de onkruid verdelging is op groote schaal toegepast, soms ook met chemische middelen; niet goed-te-maken perceelen zijn omgeploegd; de bewerking is in andere banen geleid en de zode is bewerkt geworden met egge en soms ook met rol. De jaren van hoogconjunctuur dwongen tot een intensieve cultuur: vroeger wei den, vroeger hooien, meer vee, voedza mer en eiwitrijker gras; de ontwatering is ter hand genamen zoowel van den polder als van het betreffende perceel, door bemaling en begreppeling. Er kan nog veel verbeterd worden, de proeven wijzen er op; helaas werkt mo menteel de tijd tegen, voor den weiboer kan het echter nog heel wat erger wor den, gelet op den akkerbouw. Niettemin de toekomst wordt donkerder ook voor dit bedrijfsonderdeel. De prijzen zijn aan het dalen. Inleider wekt op, om te doen wat mogelijk is. Zonder ambitie voor het vak zal het zeker niet slagen. Een drukke ge- dachtenwisseling volgde. N-. an St. Joosland. Woensdag j.l. hield de A.R. Kiesvereeniging alhier haar jaar vergadering. Op de lijst voor lid van de Prov. Staten werd als nr 1 geplaatst dhr J. Bosselaar en nr 2 dhr J. W. van 't Hoff. Een groslijst werd opgemaakt voor de in dit jaar te houden gemeente raadsverkiezing. Als bestuursleden in de vacatures S. Wisse en L. Th. Vogelaar, werden gekozen de heeren E. Verlare en A. Wisse. Dhr Vogelaar nam als lid en voorzitter afscheid van de vereeniging wegens vertrek naar elders. Door enkele leden werden hem waardeerende woorden toegesproken voor zijn gedane werk in de gemeente en hem alles goeds toege- wenscht in zijn nieuwe woonplaats. Dhr Vogelaar sprak zijn dank daarvoor uit en uitte de beste wenschen voor de vereen, en haar leden. Vrouwenpolder. Donderdagavond j.l. gaf de Ghr. Zangvereen. „Sursum Gorda" haar 4e uitvoering in de Geref. Kerk. Ds P. J. G. de Bruyne opende deze samenkomst op de gebruikelijke wijze, waarna hij een kort openingswoord sprak. Direct werd nu onder leiding van den directeur, dhr K. Broerse van Seroos- kerke, begonnen met de afwerking van het met zorg samengestelde programma. Om hier en daar een greep te doen. gevoelvol en eerbiedig klonk „Avond zang", opgewekt en vol jeugdige frisch- heid „In 't groene woud". Nr 8 „Ik wil mij gansch U geven nu", was wel een der glanspunten van dezen avond. Dat deze jonge vereen., onder de ener gieke leiding van haar directeur reeds zulke resultaten behaalde, is wel een staaltje van doorzetting en wilskracht. Het dubbelkwartet was naar verhou ding beter dan het kwartet, wat ook wel ligt aan de keuze der stukjes. Ter afwisseling speelden de heeren K. en P. Broerse twee menuetten op viool en orgel. Na het frisch en frank gezongen „Wan dellied" sloot ds J. Tjebbes dezen avond. Gezien het weer, mag men over de op komst tevreden zijn. v Zoutelande. Donderdagavond hield de Goöp. Boerenleenbank haar gewone alge- meene vergadering. Uit het jaarverslag bleek dat 1930 voor de Bank is geweest een jaar van groei en bloei. Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. 1930 137. De winst over 1930 bedraagt f 454.35. Op 31 Dec. 1930 waren 294 spaarbank boekjes uitgegeven. De rentevoet is, van af 1 Jan. 1931 voor onbepaalden tijd als volgt: spaar- rente voor leden 3.12 pet., voor niet-leden 3 pet., jaardepositorente 3,5 pet., credit rente in rekeningcourant 3 pet., voor schotten 4,5 pet., debetrente in rekening- courant 4,5 pet. De rekening en balans werden onver anderd vastgesteld. Dhr J. Melis Hzn. werd als bestuurslid en dhr KI Verhage als lid van den Raad van toezicht herkozen. De heeren J. S. Adriaanse en J. Kleine- pier werden als plaatsvervangende be stuursleden herkozen. Een voorstel van den raad van toezicht om aan de bestuursleden een vacatiegeld toe te kennen werd z.h.st. 'aangenomen. (Vervolg van het Eerste Blad.) De werkloosheid. In behandeling komen nu de verzoek schriften der vakorganisaties betreffende de maatregelen tegen werkloosheid en het voorstel van de heeren Van Spanning, Sorel, De Ridder e.a. inzake een huur- en een brandstoffenbijslag aan de werkloo- zen. Dhr Harts, V.D., wil weer terug heb ben de 'z.g.n. crisis-commissie, die goed werk heeft verricht. Als B. en W. daartoe bereid zijn, don kan die commissie het voorstel-Van Spanning beoordeelen en uitvoeren. Dhr De Ridder, G.H., wil geen dis cussies heropenen over een voorstel, waar over de stemmen hebben gestaakt. Dan moet de voorzitter ook gelegenheid geven wijziging in het voorstel-Van Spanning aan te brengen. Dhr De Me ij aoht het een goede ge woonte niet te discussieeren over voor stellen, waarover de stemmen hebben ge staakt. Bij stemming 'dient dan eerst uit gemaakt, of weer discussies zullen wor den gevoerd. Dhr Van Oorschot: in de vorige vergadering is genoeg gediscussieerd. Ook dhr Harts heeft voor het voorstel-Van Spanning gestemd. Dit is niet ondoordacht gebeurd. Nu moet 'dhr Harts om een kwestie van tactiek zijn stern niet gaan wijzigen. Weth. P ,G. Laernoes zegt, dat als de Raad het voorstel-Van Spanning aan neemt, 'hij moet aanwijzen uit welken post deze uitgave moet worden bestreden. Dhr D e M e ij: uit onvoorzien. Dhr P. G. Laernoes: dat kan niet. Er moet een aparte post voor komen. Dhr Sorel, A.-R., is ook voor de crisis commissie, door dhr Harts bedoeld. Het voorstel-Van Spanning c.s. betref fende den brandstoffen- en huurtoeslag wordt aangenomen met 10 tegen 9 stem men, (tegen de heeren Woltering, Huson, Van Westen, Paap, Wesseling, M. Laer noes, Mej. Meijer, Polderman en P. G. Laernoes). Dhr VaaSpanning, S.D., verzoekt, alvorens tot uitvoering van dit voorstel wordt overgegaan, overleg te plegen met de vakorganisaties. De voorzitter zegt dit toe, maar merkt op, dat het voorstel wordt onder worpen aan do goedkeuring van Ged. St. Dhr VanSpanning, S.D., dankt B. en W. voor de spoedige werkverschaffing, waardoor velen voorloopig gedekt zijn. Spr. hoopt, dat ook verder op dezelfde vriendschappelijke wijze met de vakorga nisaties zal worden omgegaan. Een uurloon van 3545 cent aoht spr. echter aan den lagen kant, temeer, omdat vele werkloozen nog niet geroutineerd zijn in grondwerk en dus de 45 cent niet ha len zullen. Spr. hoopt, dat B. en W. zul len trachten bij het Rijk gedaan te krijgen, dat 45 cent normaal zal worden betaald. B. en W. willen die regeling opdragen aan de commissie van toezicht op arbeids bemiddeling. Daarmee wil spr. zich ver eenigen, als het slechts tijdelijk is en B. en W. spoedig een commissie voor Maat schappelijk Hulpbetoon zullen voorberei den. Spr. stelt voor te doen vervallen de bepaling, dat iemand 2 jaar ingezetene moet zijn, alvorens van werkloozensteun te profiteeren, althans aan de commissie de vrijheid te geven in 'bepaalde gevallen van dezen regel af te wijken. Ook bepleit spr. een verandering in de uitkeering. Spr. verdedigt de voorstellen der vakorganisaties (niet f 12 plus f 1 per gezinslid, maar f 13 plus f 1.50 voor elk gezinslid). Dan komen we tot een gemid delde uitkeering van f 15 a f 16. Spr. aöht f 10 voor de kostgangers voldoende. Spr. verdedigt de uitkeering der steun gelden via de vakorganisaties. De con trole door deze organisaties is volkomen veilig en is zeker minstens even scherp als wanneer deze door het Gemeentebestuur geschiedt. Spr. hoopt, dat hier de uitkee ring naar moderne opvattingen zal ge schieden, gelijk trouwens ook de Minister wil. De georganiseerde arbeiders zijn het zeker waardig. Laten we probeeren elkander zoo dicht mogelijk te naderen en trachten door ge meenschappelijk overleg door de moeilijke tijden heen te komen. De voorzitter verzoekt de raads leden zich te beperken. Dhr Sorel, A.-R., acht ook de werk verruiming van zeer groote waarde. Spr. hoopt, dat het hiermede gestelde doel, dat de arbeiders geestelijk en materieel niet ten gronde zullen gaan, zal bereikt wor den. Het verzoek om een steunregeling is met vrijmoedigheid gedaan. De arbeiders heb ben zich zooveel mogelijk gewapend met •behulp van Rijk en 'gemeente tegen de ge volgen der werkloosheid. Maar de crisis duurt langer dan de uitkeeringsduur. B. en W. zijn blijkbaar ook van mee ning, dat de tegenwoordige steunregeling niet meer voldoende is. Wat de vakorga nisaties hebben gevraagd, is echter geen weelde. Het is absoluut noodzakelijk. Spr. is ook voor uitkeering via de vak- vereenigingen. We moeten daarmee niet wachten tot het Rijic het zegt. Weth. P. G. Laernoes, A.-R.. zegt dank voor de waardeerende woorden aan ■het adres van B. en W. voor de werkver schaffing. In het algemeen belang is het niet, om in het openbaar alles te zeggen. Het hoofd der afd. werkloozenzorg aan het departe ment, heeft tot den burgemeester en spr. gezegd, dat de uitkeeringen hier gelijk moesten worden aan die te Middelburg (f 13f 19). Daartegen is spr. opgekomen, want het betreft hier een andere groep werkloozen dan te M'burg. Het zijn 'hier vakarbeiders, die over 't algemeen meer verdienen dan te Middelburg. Ook is hieT meer aan wo ningbouw gedaan, zoodat de huren wat hooger zijn. (Interruptie: zeer juist.) Spr. heeft toen gevraagd een uurloon van 3545 cent. Spr. acht het 'beter met de commissie voor steunverleening het werk voorloopig te doen. Hierin kan altijd later, als we wat meer van het Rijk weten, wijziging komen. We zijn 'natuurlijk op den duur van 's Rijks steun afhankelijk. 'B. en W. stellen ook reeds menschen te werk, die korter dan 2 jaar in de gemeente wonen. Ook zullen zij een inwonende va der of moeder, die geen inkomen hebben, beschouwen als gezinsleden. Spr. hoopt, dat het niet noodig zal zijn de hulp van het Rijk in te roepen, want dan waren we in de financieele regeling niet meer vrij. Maar 'die tijd kan komen. B. en W. kunnen niet hooger gaan dan een maximum-bedrag van f 18. Er moet eenig verschil bestaan tusschen het nor male loon bij den werkgever en het steun bedrag. De wijze van uitkeering is niet de hoofdzaak. Spr. aoht 'het geen bezwaar, dat de uitkeeringen ten stadhuize plaats hebben. De meeste werkloozen 'komen hier toch geregeld voor de arbeidsbemiddeling. Van wantrouwen en tekort aan waardig heid is geen sprake. Maar in Middelburg is men teruggekomen van uitkeering via de vakorganisaties. Dhr Van Spanning ontkent het. Weth. Laernoes handhaaft het. Men heeft ook wel eens gesproken van een zwaren gang naar het Burg. Armbestuur. Maar nu las spr. dat men in Dordrecht een gang naar Maatschappelijk Hulpbe toon ook al te zwaar acht. Hoe moet het dan? Dhr VanSpanning acht het moge lijk, dat we hier te Vlissingen te doen krij gen met permanente werkloosheid. Daar om hebben we noodig een andere commis sie dan de bestaande steun-commissie, die feitelijk het werk wat ze moet doen, niet mag doen. Spr. vindt f 12 steun te laag (plus f 1 voor elk kind) en handhaaft de f 13 (plus f 1.50 voor elk kind). Een behoorlijke steunregeling is niet alleen van belang voor de arbeidersklasse, maar van alge meen belang. Over Middelburg wil spr. met den heer P. G. Laernoes wei debatteeren, maar riet in 't openbaar. Wel in de binnenkamer. Dhr P. G. Laernoes: en jullie spre ken zoo graag in 't publiek! (Algemeen gelach.) Dhr Van Oorschot: Ja, die zitl Dhr Van Spanning deelt dan me de, dat in Middelburg een deel der uit keeringen over de schijf van de organisa ties gaat. Spr. bepleit uitkeering via de vakorga nisaties. Wie niet is 'groot gebracht in het arbeidersmilieu kan dat niet zoo aanvoe len, zelfs kunstenaars kunnen dat niet. Dhr P. G. Laernoes: ik ben beele- maal geen kunstenaar. Dhr Van Spanning: U kimt dat niet zoo gevoelen. U is niet opgegroeid in het arbeidersleven. Dhr P. 'G. Laernoes: U is er vlak naast. Heel Vlissingen weet beter. Dhr Van Spanning hoopt, dat de Raad in meerderheid sprekers zienswijze zal deelen. Dhr Van Oorschot, S.P., pleit voor medezeggenschap der vakorganisaties in de kwestie der werkloozenzorg. Zij dienen een steun te hebben in de uitvoering der besluiten. Daarom dient ook 'de uitkee ring te geschieden via de vakorganisaties. Ook de regeering is daarvan voorstand ster. Een georganiseerd arbeider gaat een zwaren gang naar een Armbestuur, maar is bevredigd als hij naar zijn vakorgani satie kan gaan. De door de vakorganisaties voorgestelde steunregeling is nog aan den lagen kant. Ze blijft nog beneden het werkelijk nood zakelijke bedrag. Volgens spr. mag de ar beider niet het slachtoffer worden van de maatschappelijke structuur. Dhr Sorel, A.-R., meent opgemerkt te hebben, dat weth. P. G. Laernoes het eens was met de door de vakorganisaties ge vraagde steunbedragen. Maar er waren bezwaren van financieelen aard. Spr. meent echter, dat de kosten voor de ge meente nog wel wat meevallen. •De commissie voor maatschappelijken steun zal moeten vervallen. Laten B. en W. tijdig prae-advies over een andere commissie uitbrengen. Dhr De Ridder, C.H., merkt op, dat dhr P. 'G. Laernoes zelf uit een arbeiders gezin komt. Dat weet dhr Van Spanning niet. Dhr De M e ij: Als hij dat milieu nu maar niet vergeet. Dhr De Ridder: kan begrijpen, dat de wethouder van financiën voorzichtig is. Maar dat zijn ook de vakorganisaties. Spr. toont hierna aan, hoeveel de ge organiseerde arbeiders in de bestrijding der werkloosheid bijdragen. Zij hebben recht, als ze uitgetrokken zijn, op een eenigszins behoorlijke uitkeering. Ook spr. bepleit uitkeering door de vak organisaties. Dit bespaart werk op het Stadhuis en er komt een dubbele controle. Spr. vraagt of het juist is, dat de com missie voor maatschappelijken steun slechts alleen in 1931 mag blijven be staan. Indien dit zoo is, dienen B. en W. spoedig met voorstellen te komen. Weth. P. G. Laeïa o es handhaaft de voorstellen van B. en W. We zitten hier als raadsleden, om de belangen der ge meente te behartigen. Dhr De M e ij: doen we dat niet? Dhr P. G. Laernoes: dat zeg ik niet. Dhr De M e ij: dan hebben we die ver maning ook niet noodig. Dhr. P. G. Laernoes: laat mij nu eens uitspreken. Er is hieT zooveel gezegd en als ik mijn mond open doe, word ik verwezen naar de binnenkamer. (Gelach.) B. en W. hebben hun voorstellen serieus overwogen en steeds overleg met de vak organisaties gepleegd. Daarbij deed zich nooit een conflict voor. Is dat niet sterk? Spr. zal nu geen namen meer noemen, maar kent wethouders van andere poli tieke overtuiging, 'die zeker niet meer zou den voorstellen dan hier. Vlissingen 'kan de proef glansrijk doorstaan. We moeten met de financiën rekenen en niet meer doen dan we kunnen. De werk loosheid kan nog wel heel lang duren. Zoolang er geen rijksregeling is, zullen B. en W. de uitkeeringen ten Stadhuize doen geschieden. Dat is misschien ook wel in 't belang der organisaties, om uit de moeilijkheden met de leden te blijven. Het voorstel der vakorganisaties om de uitkeering te bepalen op f 13, plus f 1.50 voor elk kind, tot een maximum van f 20, wordt hierop aangenomen met 10 tegen 8 stemmen, (tegen de heeren Polderman, P. G. Laernoes, Woltering, Harts, Huson, Paap, M. Laernoes en Mej. Meijer. Dhr Wesseling had de vergadering verlaten.) Het voorstel der vakorganisaties om de uitkeeringen te doen via deze organisaties wordt aangenomen met 12 tegen 6 st., (tegen de heeren Polderman, P. G. Laer noes, Woltering, Huson, v. Westen en M. Laernoes). De rondvraag leverde niets op. Hierna te vijf uur sluiting. De wassende rivieren. De Waal voor Nijmegen is in de laatste dagen weer zóó sterk gewassen, dat de Waalkade gedeeltelijk ondergeloopen is en het verkeer moest worden omgelegd. De aanlegsteiger van de veerpont is weer naar de hooge kade verlegd. De toestand van de Maas bij Grave is weer uiterst kritiek. Reeds weken lang staat het water tusschen de dijken. Er is zeer sterke was in aantocht, en het is zoo goed als zeker, dat de Beer- sche Overlaat in den loop van heden voor de derde maal in dezen winter zal gaan werken. De berichten, die van den bovenloop van de Maas gemeld worden, Er is de laatste dagen heel wat te doen geweest over het Godslasterlijk ge schrijf in het communistisch orgaan „De Tribune". Een voorstel om dit blad uit de open bare leeszaal te Haarlem te verwijderen werd door den Raad van die gemeente verworpen. De Socialisten en dat is heel begrij- pelijkl dienden onmiddellijk een tegen voorstel in en de Liberalen en dat is op 't eerste gezicht minder begrijpelijk! steunden 't tot tweemaal toe. Wonderlijk. Zoo komt er niet een prin cipieel vraagstuk aan de orde, of de linksche gelederen worden dicht geslo ten. Met blijdschap heb ik gezien, dat de federatie van R. K. Vrouwenbonden en de Ned. Christ. Vrouwenbond zich tot de Regeering hebben gewend, met het ver zoek dergelijke Godslasterlijke meeninge- uitingen strafbaar te stellen. De „vrijheid", waarop velen zich be roepen in verband met deze kwestie, is een kostelijk goed. Voorzichtigheid is hier dan ook gebo den. Maar als er zoo een streven openbaar wordt om openlijk God te lasteren, •dan wordt ingrijpen door de Overheid noodzakelijk. OPMERKER. Méér wintereieren van zeer fijnen smaak door BERTELS' „KUNSTKORREL" m Volledig dagrantsoen, niets bijvoeren I Waar niet verkrijgbaar, proef 5 Kilo f 1.20, postwliaef. Octrooi In 1 0 Staten. Let op Loodje en Label, er zijn namaaksel». BERTELS' OLIEFABRIEKEN N.V, afd. KUNSTKORREL, A'dam zijn buitengewoon ongunstig. Uit België wordt sterke was gemeld, terwijl ook de zijrivieren nog steeds wassende zijn. Groote hoeveelheden water worden van de Ardennen, waar de enorme sneeuw massa's smelten, afgevoerd. Aan den Brabantschen oever was men gistermorgen bezig, groote hoeveelheden materiaal voor dijksversterking aan te voeren. Doordat het water zoolang togen de dijken aanstaat en mede tengevolge van den zwaren regenval, zijn de dijken doorweekt. Vooral in den polder March en Wijth beneden Grave is de toestand van den dijk bepaald slecht. Tengevolge van den zwaren kwel is het binnenwater snel gestegen, terwijl de gemalen als ge volg van den hoogen rivierstand het kwel water niet kunnen loozen. Ook uit Noord-Limburg komen berich ten, die op een zorgwekkenden toestand wijzen. Het grondwater stijgt snel en mede als gevolg van den kwel komen ook hier steeds meer landerijen blank te slaan. Naar „Het Handelsblad" heden van de zijde van den Rijkswaterstaat verneemt is in den toestand van de Maas sinds gistermorgen een aanzienlijke verbete ring ingetreden. De was bij Maastricht is belangrijk verminderd, en bedroeg sinds gistermorgen nog slechts 2 c.M. Ook de berichten uit België zijn veel gunstiger. Het water is daar tot stilstand gekomen en de omstandigheden wijzen op een spoedig intreden van val. Ofschoon gis termorgen de verwachting was, dat de Beersche Overlaat in den loop van van daag of Zondag zal werken, en deze wer king van langen duur zal zijn, meent men thans te mogen aannemen, dat het ge vaar grootendeels bezworen is en de Over laat niet of slechts zeer kort zal werken. Wat de toestand van de dijken betreft, verneemt het blad, dat de Geldersche dijken volkomen op dezen hoogen water stand berekend zijn, en in uitmuntenden staat verkeeren. De Noord-Brabantsche dijken baren evenwel zorg, doch aan ver sterking wordt met kracht gewerkt. Indien het heel rustig blijft en het wa ter spoedig gaat vallen, hoopt men de situatie echter te kunnen blijven beheer- schen. Aanranding. Woensdagavond is een 15-jarig meisje uit Reeuwijk het slachtoffer geworden van twee aanran dingen. Het kind was tegen het donker worden te voet naar Gouda gegaan, om een paar boodschappen, te doen. Op den Bodegraafschen weg reed haar een auto achterop, waarvan de bestuurder haar vroeg, of zij wilde meerijden naar Gouda. Het kind nam deze uitnoodiging aan, en verzocht den bestuurder, bij aankomst te Gouda, op een bepaald punt te stop pen. De man gaf aan dit verzoek geen gehoor, naar hij zeide, moest hij een paar straten verder een boodschap doen, daarna zou hij haar terugbrengen naar de straat, waar zij moest zijn. In plaats daarvan sloeg de auto den weg naar Rotterdam in, wat het meisje niet be merkte. Op een eenzamen polderweg nabij Nieuwerkerk aan den IJssel heeft de man het meisje aangerand, en in het donker achtergelaten. Na eenigen tijd ontmoette zij een man op de fiets, die vroeg, waarom zij liep te huilen. Het meisje verklaarde, wat er met haar gebeurd was. De fietser toonde zich zeer verontwaardigd en bood aan, haar achter op de fiets naar Gouda te brengen. Onderweg heeft de man zich eveneens aan haar vergrepen, om daarna langs een donkeren zijweg te verdwijnen. Te voet is het kind naar Gouda gegaan en vervolgens met de autobus naar Reeu wijk. De bestuurder van de auto is nog den zelfden avond te Reeuwijk aangehouden en heeft zijn daad bekend. De tweede aan rander wordt nog gezocht

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 9