No. 103 Zaterdag 31 Januari 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrihe Ce's BankN.V. 6oss EERSTE BLAD. EEN BELANGRIJKE VRAAG. HET ADRES A. WIL KING Buitenland. ■—TUBERCULOSE— Binnenland. G. VAN WILLEGEN ZOON Gerozilver - Gromalca Hoest, Keelpijn Staten-Generaal Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Dit nummer bestaat uit 3 bladen. M IJ NH ARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Kiespijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Maag-Tabletten 75 ct Roestvrije Tafel- en Dessertmessen ALLE per 1 FEBRUARI vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUJDEMA. Bureau: Lan^o Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHTJIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per pos», 13,— Losse nummers 10,05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f. 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. „Wie zeggen de menschen, dat Ik, de Zoon des menschen ben?" Deze vraag, door Jezus aan Zijne dis cipelen gesteld, en door Petrus met zijn heerlijk spontane belijdenis: „Gij zijt de Zoon des levenden Gods" beantwoord, is ook de vraag van dezen tijd. De groote vraag, die heel ons leven en die heel het wereldleven in al zijn open baringen beheerscht is, hoe wij staan tegenover den Christus. Wat zeggen de menschen? Het antwoord is zeer verschillend. Daar zijn er, die niet anders dan met spot en hoon over Jezus spreken. Zij zijn vervuld met haat tegen den Christus, een haat, die gemengd is met vrees, omdat zij het diep in hun hart gevoelen, dat de Nazarener toch zal overwinnen. Zij spotten met den Christus, maar de vrees straalt er door heen. Zij belaelien den Christus, maar in hun hart beven zij voor Hem. Vandaar die onbekookte wor-de tegen Zijne volgelingen, zooals die in Rus land openbaar wordt, en waarvan wij ook in ons land de sporen kunnen waar nemen. Daar zijn anderen, die schijnbaar dich ter bij Jezus staan. Zij willen Hem nog wel eeren zeer zeker, maar dan als een verheven voor beeld, als een volmaakt menschenkind, als een groot wijsgeer, als een idealist die voor zijne idealen den marteldood is gestorven, en wiens voorbeeld ons tot navolging kan prikkelen. En zij verstaan het niet, dat zij dus doende den Christus verloochenen, dat zij Hem smaadheid aandoen, en zich stellen tegen Hem. Dat zij, zoo sprekende, Zijn gezag verwerpen en Hem den oorlog ver klaren. Maar er zijn er ook, die nog met Petrus de aloude belijdenis opheffen:Gij zijt de Zoon des levenden Gods, de Koning der Koningen en de Heere der heeren. Die Christus belijden te zijn den eenig- geboren Zoon van God, onzen Heere, die geleden heeft en gestorven is, die is op gestaan en ten hemel gevaren, om daar te zitten aan de rechterhand Gods en daar als Koning te heerschen. Een heerlijke belijdenis. Maar een belijdenis, waar heel wat aan vast zit. Wie Christus belijdt als den Zoon van God, die zegt daarmede tevens, dat hij zelf een onderdaan is, die te gehoor zamen heeft. Wie Jezus' Koningschap erkent, zegt daarmee, dat aan dien Koning alle din gen onderworpen behooren te zijn, dat Zijne wetten heel het leven in al ziine geledingen hebben te beheerschen. Wie het „Pro Rege" in zijn banier schrijft,, is daardoor verplicht, die banier overal op te Jieffen. In de kerk en in de school. In het leven van staat en maatschappij. Christus belijden wil zeggen een werk zaam aandeel te nemen in den strijd van onze dagen, die toch in den grond der zaak gaat voor of tegen den Chris tus. Om de vraag, of Zijne ordinantiën al dan niet geëerbiedigd zullen worden. Wij zien dat niet altijd even duidelijk, maar wij zien het heel sterk en klaar als het gaat over het gezag, het ge zin, het h u w e 1 ij k Christus te belijden wil zeggen, zich te werpen in den politieken strijd, ook straks bij de verkiezingen voor Staten en Raden. En het beteekent ook, zich ernstig te bezinnen over de vraag aan welke zijde men moet staan. Er zijn nog altijd weifelaars. Die vandaag stemmen op den liberaal, omdat hij een populair man is. En mor gen op den sociaal-democraat, omdat hij sterk is in het beloven. En overmorgen misschien op den Anti-revolutionair, om dat zijn optreden hun sympathiek is. En zij beseffen niet, dat 't de diepere beginselen zijn die hier den doorslag hebben te geven. Dat het gaat vóór of tégen het revo lutie-beginsel, dat God niet erkent en ook al worden dan soms mooie woor den gesproken den Christus verwerpt. Voor of tegen den Christus? Geen moeilijke vraag, voor wie de Anti-revolutionaire beginselen liefheeft. Maar als op die vraag een oprecht ant- voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST woord is gegeven, dan valt ook weg alle slapheid en traagheid, alle zoeken van eigen grootheid en eer. Dan gaat liefde en ijver branden en is de eere van den Levensvorst het eenige allesbeheerschende doel. Op dat doel dan het oog gericht, ook thans bij de voorbereiding van de ver kiezingen. Omhoog het vaandel! De gelederen gesloten! Voorwaarts in Gods kracht! De mijnramp in Schotland. Achtien lijken, meerendeels zwart ver brand, zijn reeds bovengebracht. Van de twaalf gewonden in het zie kenhuis zijn er twee ernstig aan toe. Aan den ingang van de mijn spelen zich ontzettende tooneelen af. De heldhaftige redders worden belem merd door het gas dat de geheele mijn vult. Verscheiden mijnwerkers die zich op het oogenblik der ontploffing in de nabijheid bevonden, zijn dapper den ge wonden te hulp gesneld. Aan hen is het te danken, dat het aantal dooden nog niet hooger is. Volgens de laatste officieele opgave zijn negentien van de 45 mijnwerkers, die zich op het oogenblik der ontploffing in de mijn bevonden, gered. Zes en twintig konden slechts als lij ken geborgen worden. Incident in het Italiaansch consulaat te Antwerpen. Vrijdagmorgen presenteerde zich op het Italiaansche consulaat te Antwerpen een Italiaan, die niet in het bezit was van identiteitspapieren. De man eischte, onder bedreiging met een revolver, de levering van de noodige papieren. Men kon hem echter overweldigen en hem zijn geladen revolver ontnemen. Dij fouilleering van den man vond men een aantal communistische pamfletten. Hij is in de gevangenis opgesloten Internationale valsche munters-bende. De recherche te Stockholm is erin ge slaagd een wijdvertakte internationale bende bankbiljettenvervalschers op öet spoor te komen. Een buit van 200.000 kronen valsch bankpapier is haar daar bij in handen gevallen. Tot dusver konden slechts twee leden der bende gearresteerd worden een Zweed en een in Moskou geboren indi vidu zonder nationaliteit. Deze laatste heeft toegegeven, dat het plan was de bankbiljetten eerst in Scandinavië en ia- ter in Amerika in omloop te brengen. De malaise. Er schijnt in de Ver. Staten weer een verbetering te komen in den algemeenen economischen toestand, een opleving, die zich op tal van plaatsen heeft gemanifes teerd. De auto-fabrieken hebben 250.000 nieuwe arbeiders aangenomen. En over heel de Ver. Staten zullen 300.Q00 lie den werk vinden bij de wegenaanleg. Er worden 25.000 mijl weg onder handen genomen. Ford, die zijn fabrieken in de Kerst-periode vrijwel had gesloten heeft thans weer, in de 40 fabrieken die hij tot zijn concern rekent, 120.000 arbeiders aan het werk. Daarvan arbeiden er te Bij Apoth. en Drogisten Detroit bij Ford weer 80,000 die goed geld verdienen. Voor wegenaanleg in de V. St. zal maar eventjes 816,048,923 worden be steed, waarvan de federale regeering 293,500,000 contribueert. Korte Berichten. De gemeentelijke autoriteiten in Chicago erkennen, dat de stad spoedig voor een crisis zal komen te staan, daar er geen geld is om de salarissen van het gemeentepersoneel te betalen. De rijksbond van werkgevers in de Duitsche cigarettenindustrie heeft in overleg met de vakbonden besloten de vijfdagenweek in te voeren, teneinde te voorkomen, dat de door de vernooging 'van de tabaksbelasting te verwachten achteruitgang in den cigarettenverkoop verdere ontslagen van arbeiders ten ge volge zal hebben. Uit het Saargebied wordt hoog watergevaar gemeld. De Saar stijgt in haar bovenloop met 7 a 10 c.M. per uur Een zijrivier van de Saar is reeds buiten de oevers getreden. In de gisteren gehouden algemeene vergadering van de Deutsche Gesell- schaft für Tierrecht is uitdrukkelijk ge protesteerd tegen het feit, dat door de na- tionaal-socialisten in den jongsten tijd herhaaldelijk witte muizen zijn gebruikt als wapen in den politieken strijd. In een motie werd de hoop uitgesproken, dat m de toekomst dergelijk „gebrek aan cul tuur" niet meer zal voorkomen. De nieuwe Fransche regeering be haalde met 312 tegen 258 stemmen de dan iemand verwacht had. T. B. C.-Patiënten, bespoedigt Uwe genezing door een kuur met granuline. Leest wat Dr. H. VAN GRAF HORST, arts schrijft in zijn brochure „Wenken en raadgevingen bij de be handeling van Tuberculose en Scro- fulose" over de gunstige resultaten, daarmee verkregen bij tuberculose en klierziekte. Deze brochure, die o. a. talrijke attesten bevat van geneesheeren en gewezen patiënten, wordt U, op aanvrage, in gesloten enveloppe, gratis toegezonden door de Pharm. Ond. Dr. J. H. VAN GRAFHORST. Schevenin- gen, Alkmaarsche straat, D 9. DE MOTOR- EN RIJWIELWET. Ongelukken door roekeloos rijden Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Commissie van Rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de Motor- en Rij- wielwet. Verschillende leden bepleitten een wij ziging van art. 15 der Motor- en Rijwiel- wet in dezen zin, dat rijbewijzen slechts zullen worden verstrekt aan degenen, die geen geestelijke afwijkingen vertoo- nen. Momenteel wordt namelijk voor 't verkrijgen van een rijbewijs slechts verlangd, dat de aanvrager lichamelijk geschikt en bekwaam is tot het bestu ren van een motorrijtuig. De leden, hier aan het woord, wezen erop, dat juist de meeste ongevallen op wegen een gevolg zijn van een gebrek aan tegenwoordigheid van geest en van onvoldoende schatting der afstanden. Mocht een onderzoek naar de geeste lijke gesteldheid van den rijder, zooals dit ten aanzien van aviateurs reeds be staat, als regel te veel tijd en moeite kosten, dan zou het wellicht kunnen worden ingesteld bij iemand, die met zijn motorrijtuig een ernstig ongeluk- heeft veroorzaakt, indien dit feit waar schijnlijk te wijten is geweest aan een geestelijke afwijking. In zulk een geval behoort naar de meening der leden, hier aan het woord, zoowel intrekking van het rijbewijs, als een psychiatrisch onderzoek te volgen, terwijl het rijbewijs slechts wederom zou mogen worden verstrekt, indien zal zijn gebleken, dat de rijder geen geeste lijke afwijkingen vertoont. Advertenties van overheidsorganen. De „Msb." maakte er onlangs aanmer king op, dat de gemeente Amsterdam adverteert in een blad als „De Tribune", KAPELLE (Z.-BEV,). TELEF. 21 Complete samenstellingen vanaf f 21.75 Modellen en Prijscouranten op aanvraag dat nagenoeg ons geheele volk in zijn heiligste gevoelens hoont. De „Avondpost" noemt deze opmer king volkomen juist en schrijft: „Ook wij zijn van oordeel, dat offi cieele, van de overheid uitgaande ad vertenties in een blad als „De Tribune" niet thuis hooren. Uit het toezenden var die advertenties spreekt een zekere mo reele erkenning; bij ons rijst de vraag, of de Overheid een dergelijke handeling mag verrichten ten aanzien van een communistisch orgaan. Het communisme is een felle bedrei ging voor orde, samenleving en staat. Tegenover iets van zoodanigen aard be hoeft de Overheid niet neutraal te zijn Wat „De Maasbode" opmerkt is dan bo vendien nog een extra-verzwarende om standigheid." Mijnhardt's Hoesttabletten. Doos 30.ct* Mijnhardt's Keelpijntabletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Postvluchten naar Indië. De P. H.A. G. R. het tiende postvlieg tuig naar Ned.-Indië, dat 22 Januari van Rotterdam vertrok, is -gisterenmorgen in Indië aangekomen, dus na een reis van negen dagen. Het achtste retourvliegtuig, de P. H.— A. F. O., is gistermiddag te 13 u. 5 uit Zerka vertrokken en te 16 u. 40 behouden te Caïro geland. Alles wel. Burgemeesters. Bij Kon. Besluit van 29 Januari is, niet ingang van 16 Febr., benoemd tot burge meester der -gemeente Lonneker J. C. Manssen, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Beilen. Koningin en Prinses naar Het Loo. H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses stellen zich voor op Maandag a.s. voor eenige dagen naar het Loo te ver trekken. Werkverschaffing. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft overeenkomstig het verzoek van -de contact-commissie uit -de landarbeide-rsorganisaties ten behoeve van de arbeiders van het platteland, die bij -de werkverschaffing werken, een nieuwe regeling -getroffen voor vergoeding wegens verzuim bij -z.g. onwerkbaar weer. Bij -de nieuwe regeling, welke in wer king treedt met ingang van -de werkweek, welke 6 Februari aanvangt, wordt de ver goeding geregeld naar het aantal uren, waarover het werk ten gevolge van on werkbaar weer is moeten worden stop gezet. Goederen per vliegtuig naar Indië. De Kon. Luchtvaart Mij. voor Nederland en Koloniën stelt ook -de -gelegenheid open vrachtgoederen per vliegtuig naar Neder- landsch-In-dië te verzenden. De goederen moeten uiterlijk een dag voor het vertrek der vliegtuigen bezorg-d worden aan de kantoren der K. L. M. te Amsterdam (Leidscheplein) of Rotterdam (Coolsingel 115) tot 14 u. Zen-dingen uit andere plaatsen moeten geadresseerd wor den aan het kantoor te Amsterdam, station restante Centraal Station. Vervoer van levende -dieren is niet toe gelaten. EERSTE KAMER. Herziening der Gemeentewet. De behandeling van het wetsontwerp tot herziening der gemeentewet werd gis.- teren voortgezet. De minister, Jhr. Mr Ruys de Bee- renbrouck, het ontwerp verdedigend, schetst j&meeptewet gja eenes die ons Binnenland Gemeenteraad van Vlissingen. Debat over werkloozenzorg. De wassende rivieren. De herziening der Gemeentewet door de Eerste Kamer aangenomen. Vreeselijke moord te Bilthoven. Buitenland, Verbetering in den economischen toe stand in Amerika? volk ten zegen is geweest en die bijna 80 jaren in haar grondslagen onveranderd is kunnen blijven, al hebben partiëele wij zigingen in haar opbouw plaats gehad. Spr. antwoordt dhr. De Vlugt, dat de Grondwet het bestuur der gemeente in handen van den Raad heeft gelegd. Wil men in de taaie van den Raad wijzigingen brengen in den zin als de heer De Vlugt hier heeft bepleit, dan zal een Grondwets herziening moeten voorafgaan, doch hier op is naar sprekers meening thans niet veel kans. Wal de door den heer Kranenburg be treurde handhaving van de uitsluiting van den krijgsman van het raadslidmaatschap betreft, spr. is het hier met den heer Kranenburg niet eens. In de eerste plaats is het gewenscht, de politiek zooveel mo gelijk buiten het leger te houden, maar ook zouden zich moeilijkheden voordoen, wanneer militairen van verschillenden rang elkander in den raad bekampten. Wat de benoembaarheid van de vrouw tot burgemeester betreft, spreker huldigt het standpunt dat voor de wet man en vrouw gelijkgesteld moeten worden, doch dit neemt niet weg, dat er openbare functies zijn, waar in de geschiktheid voor den man anders is dan voor de vrouw. Het burgemeesterschap nu stelt psychi sche en physieke eischen, waaraan de vrouw minder goed kan voldoen dan de man. Het betreffende, door de Tweede Kamer ingebrachte artikel acht spr. een fout, doch niet een zoodanige dat het hem aanleiding kon geven tot intrekking van het ontwerp. Spr. antwoordt voorts den heer Kranen burg, dat ingevolge art. 89 een raadslid vragen kan stellen tot B. en W. om trent een zaak, die tot het terrein van een bepaalden wethouder behoort. Het kan dan zijn, dat het college zich col lectief verantwoordelijk acht, doch ook dat de betrokken wethouder individueel ter verantwoording wordt geroepen. De burgemeester als zoodanig is niet de vertrouwensman van den Raad en o.a. als hoofd van de politie is hij aan dit college geen verantwoording schuldig. In antwoord op een interruptie van den heer Van Lanschot zegt spr., het recht van den burgemeester te erkennen om te weigeren een of andere motie in den raad in behandeling te nemen. Wat tenslotte de intercommunale sa menwerking aangaat, het is de bedoeling zooveel mogelijk over te laten aan de in tercommunale regelingen zelf. De gedwon gen samenwerking past in het kader der autonomie doch de Regeering zal voor zichtig zijn, zoodanige samenwerking op te leggen. Het ontwerp legt de vrijheid der ge meentebesturen niet aan banden, al stelt het waarborgen tegen ongebondenheid. Spr. verzoekt de Kamer met aandrang, het wetsontwerp te aanvaarden. Het ontwerp, in stemmin; gebracht, wordt met 25 tegen 11 stemmen aange nomen. (Tegen de A.-R. en C.-H.). Spoorwegpensioenfonds. Verder kwam aan -de orde het wetsont werp „Voorziening in het tekort van het Spoorwegpensioenfonds. Het werd aangenomen met 15II stem men. Tegen de soc. dem., de heeren De Bruin (-R.-K.), Kosten (Lib.), Kranenburg (V. D.) en v. Embden (V. D.). De voorzitter deelde mee, dat hij voor nemens is de Kamer weder bijeen te roe pep tegen Dinsdag 17 Februari.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1