Nü. 102 Vrijdag 30 Januari 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank K.V. Goes EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Uit nummer bestaat uit 2 bladen. Het tiende postvliegtuig de P.H.—-A. ALLE per 1 FEBRUARI vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forst straat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. £4655. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT EL-EEN WE-REDAG. Aboeüssasütspïijg? Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers 0.05 Pr ij» der Advertent (Rn: 1—4 regels f 1.20, elke repel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Zondagsrust. Het liberale „Vaderland" slaat' alarm. Er dreigt zoo waarschuwt dit blad, g vaar voor de vrijheid. „Er zit tegenwoordig omtrent het Zon- dagsvraagstuk iets in de iucht, dat iede- ren waarachtigen voorstander van de godsdienstvrijheid ontrusten moet." Wat er dan wel aan de hand is? Het antwoord luidt: „Er is in deze da gen een drang aan de Rechterzijde om de Zondagswet van Ruys de Beeren- hrouck te behandelen, die van het o n - duidbare standpunt uitgaat dat in onze gemengde bevolking de Overheid voor de Zondagsheiliging iets meer zou mogen doen, dan alle belemmeringen uit den weg te nemen voor hen, die deze heiliging plicht etch ten." En verder: „De Rechterzijde heeft het natuurlijk in haar macht de Zondags heiliging aan anderen op te dringen in dien zin, dat zij den Minister kan steunen bij maatregelen die andersdenkenden in hun vrijheid aantasten, b.v. door verbod van voethalspel op dien dag, om dit en kele voorbeeld te noemen." In verhand hiermede spreekt het vrij heidslievende blad van een allerjam- merlijkste politiek. Uit deze weinige aanhalingen blijkt wel waarom het hier gaat. Niet de godsdienstvrijh e i d is hier in het geding, maar de vrijheid dia men zich aanmatigt om den Rustdag ta maken tot de meest onrustige dag van de week, om den Dag des Heeren te maken tot een dag speciaal bestemd voor het houden van wedstrijden, optochten, uit voeringen enz., met als gevolg extra-trei nen en -trams en -bussen en wat dies meer zij. Ditzelfde vraagstuk komt, zij 'tin an deren vorm, ook telkens in Staten en Ge meenteraden aan de orde. Daarom is het zaak aan de straks te houden verkiezingen de noodige aan dacht te schenken en mannen te kiezen die ook wat betreft de Zondagsviering de Christelijke zede wenschen hoog te houden. Werkverruiming. Dat het vraagstuk der werkloosheid moeilijk is en ingewikkeld, blijkt mede uit de vele en elkaar tegensprekende adviezen die gegeven worden, om tot- een oplossing te geraken. In een rapport samengesteld door werkgevers en werknemers in het bloem- bollenbedrijf, zagen wij als middel om tot beperking, van de werkloosheid te komen o.m. aangegeven om eerst de ar beiders uit eigen gemeente, dan die uit de streek en zoo min mogelijk arbeiders van elders aan het werk te zetten. Zulk een regeling kan natuurlijk plaat selijk eenige beteekenis hebben. Maar de werkloosheid zelf vermindert er niet door. Van meer belang is het pogen om te komen tot een vervroegde en versnelde uitvoering van werken waarvoor veel arbeidskrachten benoodigd zijn. Dat is ook wel, tot op zekere hoogte al thans, een verplaatsing van do moeilijkheden omdat er dan uit den aard der zaak b.v. in een volgenden winter weer minder werk is, maar in een crisis tijd als we thans doormaken verdient dit middel ongetwijfeld aanbeveling Vooral bij de publieke lichamen, die vrij gemakkelijk een kapitaalvoorziening kunnen treffen. Een moeilijkheid hierbij kan zijn dat de plannen die aan de uitvoering vooraf gaan, maar niet altijd voor het "Tijpen liggen. Wat in verband hiermee eenige ver wondering wekt, is dit, dat de vakorga nisaties die over machtige kapitalen be schikken, niet een deel daarvan gebrui ken om te komen tot productieve werk verschaffing voor hunne leden. Hier liggen in letterlijken zin de mil- lioenen voor het grijpen. Als bezwaar zal men aanvoeren, dat op die wijze de strijdkassen teveel wor den verzwakt. Maar waarvoor dienen de strijdkassen? Als regel öm de loonen op te voe ren of loonsverlaging te voorko men. Groote sommen worden daarvoor vaak beschikbaar gesteld, overtuigd als men is dat dit geld zijn rente opbrengt. Welnu in den grond der zaak is 't hier niet anders. Werkloosheid op groote schaal, heeft in zich een tendenz tot loonsverlaging. Naarmate de werkloosheid grooter wordt en langer duurt, wordt het moeilijker het loonpeil te handhaven. Stelt men dus zijne kapitalen beschik baar voor productieve werkverschaffing dan beteekent dit voor de betrokken ar beiders onmiddellijke hulp, en indirect kan het meewerken tot handhaving van het loonpeil. Ook zonder de kassen uit te putten en de organisaties lam te slaan zou op deze wijze o.i. belangrijke hulp geboden kun nen worden. 150.000 werkloozen in Frankrijk. Het aantal werkloozen in Frankrijk wordt thans op 150.000 geraamd. Hiervan komt echter slechts een vijfde op de of- ficieele statistiek voor, aangezien er in Frankrijk geen verzekering tegen de werkloosheid bestaat, noch een plicht van de openbare lichamen om ondersteuning aan werkloozen te verleenen. Teneinde ontslag op grootere schaal te vermijden, is in talrijke fabrieken op aan drang van de regeering een verkorte ar beidstijd ingevoerd. Ernstig mijnongeluk in Engeland. In een steenkoolmijn te Whitehaven (Cumberland) heeft gisteren een mijngas- ontploffing plaats gehad. Er worden 40 a 50^ mijnwerkers verminst. Tot nog toe zijn slechts 3 man boven gebracht. Hoog water. Tengevolge van den aanhoudenden re genval en het smelten van sneeuw in de Fransche en Belgische Ardennen is het peil van de Maas en haar bijrivieren al weer aanzienlijk gestegen. Verdere was wordt voorzien. In het dal van de Maas staan reeds vele weilanden en akkers blank. Donderdag is de dijk van de Zenne te Sint Pietersleeuw een 10-tal K.M. ten Zuiden van Brussel doorgebroken, met het gevolg, dat een deel der vallei is on- dergeloopen. Aan de sluiswachters is op dracht gegeven, het water zooveel moge lijk op te houden, teneinde verdere over stroomingen te voorkomen. Het peil der rivier stijgt echter voortdurend. De oever bewoners zijn overal gewaarschuwd. Groote smokkelaffaire ontdekt. In verband met de arrestatie te Tokio van een zekeren koopman Walter Beck verklaart de Japansche politie, dat zij een groot complot heeft ontdekt van smokkelaars van bedwelmende middelen In eenige jaren tijd zouden de smok kelaars voor een waarde van meer dan een millioen pond sterling aan verdoo- vende middelen naar Japan hebben ge smokkeld. Bijna alle cocaïne-producten werden echter weer verder verhandeld naar China en Indië. Op het oogenblik bestaat er een nauwe samenwerking tusschen de Japansche en de Indische politie, om deze smokkel affaire op het spoor te komen. Reeds hebben te Bombay en te Cal cutta arrestaties plaats gehad, die me- deze affaire in verband staan. Naar verluidt, zouden ook eenige vooraanstaande Japansche zakenlieden en zelfs een vooraanstaande politieke fi guur bij deze aangelegenheid zijn betrok ken. Rusland bouwt zendstations. Volgens een bericht aan de bladen uit Moskou, heeft de sovjetregeering beslo ten tot den bouw van twee krachtige radiozendstations, die in 1932 gereed moeten zijn. Het eerst zal te Noginsk in de buurt van Moskou en het tweede in Nowosibi-• risk komen. De capaciteit zal 100 en 125 K.W. bedragen. Beide stations zijn bestemd voor de internationale communistische propa ganda in Europa en Azië. Voor Azië zal in het Chineesch en Japansch worden uitgezonden. Weer 300 Bolsjewistische propagandisten op de wereld losgelaten. Naar de „Osservatore" uit Riga ver neemt, zijn op de grens tusschen Let- land en Sovjet-Rusland twee agenten der derde internationale gearresteerd, die voorzien waren van valsche passen en op weg waren naar de Vereenigde Staten. Deze lieden waren in het bezit van zeer belangrijke documenten, waar uit bleek, dat zij deel uitmaken van een groep van 300 propagandisten, die door Moskou naar het buitenland worden ge dirigeerd. Al deze agenten zouden zich vóór den 15en Februari a.s. op hun respectieve lijke plaatsen van bestemming moeten be vinden, om dan, zooals eveneens uit de in beslag genomen documenten blijkt, den 25en Februari een proeve van hun communistisch kunnen af te leggen, waaruit moet blijken, of zij aan een eventueele wereldrevolutie kunnen mee werken. Het bestuur van de derde internatio nale is n.l. van meening, dat de steeds toenemende wereldcrisis, waardoor voor al de gemoederen der werkloozen opstan dig worden, buitengewoon gunstig is voor een wereldrevolutie-poging. De Letlandsche autoriteiten hebben terstond uitgebreide maatregelen geno men, om eventueel andere leden van de groep der driehonderd, die reeds uit Moskou vertrokken zijn, den weg te ver sperren. De griepepidemie. In de afgeloopen week zijn te Madrid 120, te Barcelona 100 en te Valencia 40 personen tengevolge van de griep over leden. De epidemie heeft zich over geheel Spanje uitgebreid, zoodat het totaal aan tal slachtoffers waarschijnlijk nog zal stijgen. In de Iersche stad Cork heeft de griep epidemie een zoodanigen omvang, dat alle scholen, bioscopen en andere open bare gebouwen moesten worden geslo ten. Te Londen zijn 242 personen aan de griep gestorven, hetgeen 96 meer is dan in de vorige week. Korte Berichten. Volgens een bericht uit Mexico moet de Mexicaansche regeering voor nemens zijn, om redenen van bezuini ging de oorlogsvloot, die overigens niet van veel beteekenis is en slechts uit enkele kruisers, kanonneerbooten en transportschepen bestaat, af te schaffen. Te New-York zijn in deze maand ruim 3000 gevallen van griep voorge komen, waarvan 384 met doodelijken afloop. Uit Mexico-City wordt gemeld, dat in de Mexicaansche staten Oaxaca en Chiapas ongeveer twintigduizend perso nen zijn aangetast door Oncher Cerco- sis, een ziekte, die vermoedelijk afkom stig is uit Afrika en in zeer vele gevallen blindheid tengevolge heeft. Het departement voor openbare ge zondheid heeft maatregelen getroffen om de ziekte te bestrijden. In de Fransche Alpen aan de Ita- liaansche grens zijn gistereii manoeu vres begonnen, waaraan, ondanks, de hevige koude het vriest in dit gebied 20 graden een groote troepenmacht deelneemt. Er nemen n.l. 2 regimenten enkele batterijen artillerie en een batal jon skiloopers aan deel. O.a. moet een bergpas van 2000 meter hoogte bestegen worden. Voor de Saksisch-Thüringsche weef nijverheid is gisteren een scheidsrechter lijke uitspraak gedaan, volgens welke de loonovereenkomst van 31 Maart 1930 tot 11 Februari van kracht blijft, doch met ingang van 12 Februari een loonsvermin dering van 6.5 pet zal intreden. De Engelsche oud-minister Chur chill heeft aan Baldwin geschreven, dat hij voornemens is, niet langer de bijeen komsten van het comité van conservatie ve leiders bij te wonen, wegens hun ver schil van meening over de Indische poli tiek, maar hij belooft al het mogelijke te doen om zijn hulp te verleenen bij het verzet tegen de regeering en om haar te helpen verslaan. Tengevolge van den mist vloog de piloot van de Heinckel-vliegtuigenfabrie- fcen te Warnemünde, dr King, met een watervliegtuig met groote snelheid om laag. In volle vaart kwam hij op het wa teroppervlak terecht, waardoor zijn toe stel vernield werd en hij zelf een ernstige schedelbreuk opliep, waaraan hij korten tijd later bezweek. Op 1 Februari zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer D. G. Tiemens zijn func tie als gemeente-architect der gemeente Harderwijk aanvaardde. DE WERKLOOSHEID. Verlenging van den uitkeeringsduur. De minister van arbeid, handel en nij verheid heeft aan de besturen der werk- loozenkassen de navolgende circulaire verzonden Daar de ernstige crisis in eenige tak ken van bedrijf onder de, in die bedrijfs takken werkzame, arbeiders omva agrijke werkloosheid veroorzaakt, zal voor de le den van werkloozenkassen in die bedrijfs takken een verlenging van den reglemen- tairen uitkeeringstermijn van veel waarde zijn. Daarom ben ik bereid, ertoe mede te werken, dat de reglementen van werk loozenkassen waarvan de leden be- hooren of gedeeltelijk behooren, tot een bedrijfstak, waarin van crisis-werkloosheid kan worden gesproken zoodanig wor den gewijzigd, dat voor alle leden, dan wel voor bepaalde groepen van leden, n.l. die, welke behooren tot een bedrijfstak, waarin crisis-werkloosheid voorkomt, de uitkeeringsduur wordt verlengd. Het aanbrengen dezer wijziging zal ten gevolge hebben, dat leden, die volgens den ongewijzigden reglementairen termijn geen recht op uitkeering meer zouden hebben, nog gedurende den termijn, waar over de verlenging zich uitstrekt, in 1931 aanspraak op uitkeering zullen kunnen doen gelden. Deze aanspraak zal bestaan totdat in 1931 de crisistoestand voor den bedrijfs tak als geëindigd zal moeten worden be schouwd. Met het oog op den om,vang; der ^werk loosheid ben ik bereid, te bevorderen, om, zoo het rioodig blijkt, door het toekennen van een subsidie van meer dan 100 pet. het verstrekken van uitkeering over de verlenging van den reglementairen termijn mogelijk te nj,aken, met dien verstande, dat dit verhoogde subsidie-percentage zoo danig zal worden gesteld, dat het bedrag der middelen, waarover de werkloozenkas kan beschikken op den datum, waarop voor haar de tijd, gedurende welken de verlenging werkt, als geëindigd zal wor den beschouwd, niet zal dalen beneden 50 pet. van het bedrag der middelen, waarover zij kon beschikken op het einde van 1930, blijkens het vermogensblad over dat jaar. Ik voeg hieraan toe, dat de wijziging niet zoodanig kan zijn, dat leden, die in 1931 geen recht op uitkeering zouden hebben, omdat zij reeds 3 of meer jaren achtereen zijn uitgetrokken, tengevolge er van in 1931 recht zouden krijgen. Op het verzoek zal alleen dan gunstig kunnen worden beschikt, indien bepaal delijk van een crisistoestand kan worden gesproken, terwijl dan het kasbestuur me- dedeeling zal worden gedaan, zoodra, naar mijn oordeel, in 1931 voor den bedrijfstak, welks beoefenaars tot hem behooren, deze toestanden als geëindigd moet worden beschouwd. De postvluchten op Indlfi. Binnenland De Eerste Kamer over het ontwerp-Ge- meentewet. De Beetwortelsuikerfabriek te Zevenber gen. Verlenging uitkeeringsduur werkloozen kassen. De handelsovereenkomst van mève. Buitenland. Nieuwe Bolsjewistische propaganda- actie. Een mijnramp in Schotland. G.R. is gistermorgen 5 u. 15 uit Calcutta vertrokken, landde te 9 u. 5 te Akyab, waar het 50 minuten later weer opsteeg om te 16 u. 50 te Bangkok aan te komen. Alles wel aan boord. Werktijdenbesluit voor kantoren. Naar wij vernemen heeft de „Rotter damsche Vereeniging van Fruit- en Groenten-exporteurs" aan den Minister van Arbeid, H. en N. verzocht, dat de arbeidstijd van de kantoren der expor teurs van land- en tuinbouw-producten, onbeperkt kan zijn. De export eischt een ononderbroken expeditie en hij vormt een onverbreekbaar verband met de kan toren van reederijen, stuwadoors en car gadoors. In verband hiermede verzocht de Ver eeniging den Minister, met gebruikma king van art. 101 der Arbeidswet 1919, ook een onbeperkte vrijheid toe te staan op de kantoren van bedoelde exporteurs. Verbouw van lijne zaden op contract. Namens het bestuur der Fijnzaad- telersvereeniging voor Noord-Holland deelt men ons mede, dat op een dezer dagen gehouden vergadering van. fijn- zaadtelers in Nederland en den Bond van Nederlandsche zaadexporteurs, geen overeenstemming werd verkregen om trent de contractvoorwaarden 1931 voor den verbouw van fijne zaden, zooals spinazie, radijs, rapen, enz. In tegenstelling met vorige jaren wa ren de eischen, welke door den Bond van zaadexporteurs omtrent minimum kiemkracht werden gesteld van dien aard, dat de fijnzaadtelers-vereenigingen welke gedurende de laatste zes jaren uit gebreid cijfermateriaal daaromtrent ver kregen, hierop niet konden ingaan. Het bestuur der fijnzaadtelers-ver eenigingen heeft op grond van zijn erva ringen dan ook hare leden en verdere belanghebbenden geadviseerd, niet an ders te contracteeren dan op voorwaar den, door haar in samenwerking met Dr. Franck, directeur van het Rijks landbouwproefstation voor zaadcontröle te Wageningen, vastgesteld. Tegen Godslastering. De Nederl. Ghrislenvrouwenbond heeft in een adres aan den minister van justitie instemming betuigd met de door de fede ratie der R.-K. Vrouwenbonden in Neder land aan de regeering en volksvertegen woordiging gezonden motie inzake het strafbaar stellen van godslastering en van een door haar kwetsenden vorm onduld bare wijze van meeningsuiting als die, vervat in een artikel van „De Tribune", getiteld: Weg met het Kerstfeest. Bestrijding van mond- en klauwzeer. Op de vragen van het Tweede Ka merlid, den heer Weitkamp, betref fende de ongelijke toepassing van de verordening op het vervoer van melk van aan mond- en klauwzeer lijdende koeien, heeft de minister van Binnenl. Zaken en Landbouw geantwoord De minister verklaart dat het hem be kend is, dat niet alleen in de verschil lende ambtsgebieden van de inspecteurs maar ook zelfs binnen eenzelfde ambts gebied de vergunning van het vervoer van melk in gevallen van mond- en klauwzeer niet uniform wordt toegepast. Dti is toe te schrijven aan het feit dat. alhoewel in de bestrijding der ziekte een vaste lijs priolgd wordt, nochtans

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1