No. 101 Donderdag 29 Januari 1931 45e Jaaiiang Dagblad voor de Provincie Zeeland Het Geweten van Roger Trehern. Hsndrikse Go's Bank N.V. Goes Buitenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN ALLE per 1 FEBRUARI vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. 2/e £ccuw VERSCHIJNT ELESN WERKDAG. Aboanemantsprijfl: Per 3 maanden, franco por post, f3. Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Bezwaren tegen het Werkloos heidsbesluit. De financisele prestaties van de werk- loozeirkassen zijn niet gering geweest. Er is sinds in 1917 het Werkloosheids besluit in werking trad, veel gedaan om de financieele en de zedelijke nadeelen van de werkloosheid te beperken. De zelfwerkzaamheid van de verzeker den, die zich niet geringe offers voor dit doel hebben getroost is aangewakkerd. Veilig kan worden aangenomen, dat door de leden van de werkloozenkassen sinds 1917 een bedrag van pl.m. 40 mil- lioen gulden voor deze verzekering is bij gedragen. Wij beschikken niet over de juiste cij fers, maar wij meenen toch, dat we met het bovenstaande bedrag zeer aan den veiligen kant zijn. Geen geringe prestatie dus. Maan juist omdat de betrokken arbei ders zich voor dit doel zoo groote opoffe ringen hebben getroost, is het zoo be treurenswaardig dat er nog steeds tal van Gemeenteraden zijn die weigeren door tot het Werkloosheidsbesluit toe te treden, hunne medewerking te verleenen. Toegegeven kan worden dat er tegen de thans bestaande regeling bezwaren zijn aan te voeren. Wat bereikt wordt is niet afdoende. Er is vaak een zeer groot verschil tus- schen den duur der werkloosheid en den duur der uitkeeringen. Een bezwaar is ook, dat op deze wijze de ongeorganiseerde arbeiders niet wor den geholpen. Vooral in streken waar ve len nog altijd tegen de vakorganisatie ge kant zijn, wordt dit bezwaar sterk ge voeld, temeer omdat hier niet altijd onwil in het spel is, maar bezwaren van princi pieelen aard soms den doorslag geven. En nu is dit bezwaar wel eenigermate van kracht beroofd omdat er nu over heel de linie gelegenheid is zich naar eigen beginsel te organiseeren, maar feit is nu eenmaal, dat de verplichting om zich te organiseeren soms als een onaan gename zaak wordt gevoeld. Een zwakke kant van de huidige rege ling is ook, dat door de groote bijdragen uit de publieke kassen, de verzekerings gedachte wel wat veel op den achter grond wordt gedrongen en het steun-ele- ment een vrij belangrijke plaats inneemt. Maar hiertegenover staat het groote voordeel, dat werklieden die niet om re denen in hun persoon gelegen, doch ten gevolge van de economische omstandig heden niet in hun levensonderhoud kun nen voorzien, niet dadelijk armlastig worden, maar een recht op uitkeering, waartoe zij zelf hun aandeel offerden, kunnen laten gelden. Vandaar dan ook, dat o.i. volkomen te recht, in „Antirevolutionaire Staatkun de" het volgende werd opgemerkt: „Wanneer wij naast elkaar plaatsen deze twee maatregelen, waartusschen tenslotte bij het voorzien in de werkloos heid een keuze moet worden gedaan, nl. FEUILLETON. door EVELYN EVERETT—GREEN. (Vrij naar het Engelsch.) 33) o— Philippa merkte op, dat Noel Bray on middellijk het hoofd ontblootte en ter zijde ging om hem te laten passeeren. Ro ger ging juist naar den wagen en scheen niets bemerkt te hebben. Het gelaat trok Philippa's aandacht. Het was een oud gezicht, gerimpeld door harden arbeid en en misschien door lijden; maar het had een scherpzinnige uitdrukking, die er een bijzondere kracht aan gaf. Hoewel de trekken niet regelmatig waren, gaf de uitdrukking er iets moois aan. Toen hij een huis binnenging, wendde ze zich tot Noel en vroeg: „Wie is dat? Kent u hem?" „Alleen van naam en gezicht. Het is Vader Maguire." „Een Katholiek?" „Neen een Anglicaan en niet eens een strenge. Hij heeft zich aldus uitge dost zooals zoovelen doen, die hier in de achterbuurten werken, om zich te be veiligen tegen overlast. Iedereen kent hier vader Maguire, van zien en hooren noemen, net als ik. Ongetwijfeld gebruikt hij den morgen van den Kerstdag om al de zieken, die aan zijn zorg zijn toever trouwd en die hij in dien tijd kan berei- het bevorderen van de werkloosheidsver zekering door middel van subsidie, dan wel rechtstreeksche steunverleéning aan de werkloozen, dan aarzelen wij geen oogenblik aan eerstgenoemde maatregel de voorkeur te geven, wijl werkloos heidsverzekering de strekking heeft om de armlastigheid te voor kom e n. Het is een utopie te meenen, dat de Overheid door hervorming der maat schappij de armoede zal kunnen uit roeien. Wie in de armoede een gevolg ziet van de zonde, blijft van een dergelijk idealisme gespeend. Doch dit neemt niei weg, dat met alle geoorloofde middelen dit kwaad door de Overheid dient te wor den bestreden. De armoede ook al zijn er gewillige handen en harten, die steun en vertroos ting bieden is, op zich zelf beschouwd en dus afgezien van de soms heilzame gevolgen van tijdelijken nood, een ramp voor degene, die ze treft. Dat geldt in hec algemeen. Doch in bijzondere mate druk) zij den gezonden, krachtigen arbeider, die buiten zijn toedoen niet in staat is door eigen arbeid in het levensonder houd van hemzelf en van zijn gezin te voorzien. Ze maakt hem afhankelijk, drukt hem moreel ter neer, en stelt hem bloot aan verleidingen, die indien geen eerbied voor God en zijn ordinantiën hem staande houdt hem te gronde kunnen richten. Het is vooral daarom eisch, dat naast een goede economische politiek en naast werkverschaffing, desnoods met finan cieele bijdragen uit de overheidskas, ook de werkloosheidsverzekering als middel ter bestrijding van armlastigheid met krachtige hand wordt bevorderd. En ook met het oog daarop, zouden wij toetreding van de gemeenten tot het Werkloosheidsbesluit willen aanbevelen. De regeling van dit besluit moge aller minst volmaakt zijn; men aanvaar de ze als tijdelijken maatregel (zooals ze trouwens ook bedoeld is), totdat defini tief bij de wet in het werkloosheidsvraag stuk is voorzien." De regeering van MacDonald gered. Gisteravond is het debat over de ar- beidsgeschillenwet in het Engelsche La gerhuis voortgezet. Winston Churchill zeide, dat de groote privileges, die de vakvereenigingen ver kregen hadden, misbruikt waren en dat het de bedoeling van de wet van 1927 geweest was om de betrekkingen van do vakvereeniging tot den Staat vast te leg gen, want de vakvereeniging was van ka rakter veranderd en meer en meer een wapen geworden in de handen van een politieke partij. De regeering wilde dezen wantoestand nu nog verergeren. Spr. verzocht het Huis dringend een lesje te geven. ken, op te zoeken." „Heeft hij geen eigen kerk?" „Op 't oogenblik niet. Hij helpt ver scheidene predikanten in deze buurt. Hij is nog al vrijgevochten in zijn ideeën en heeft talent om in moeilijkheden te komen door de ingezonden stukken die hij aan de kranten stuurt en waarin hij onom wonden zijn meening zegt over allerhan de verkeerde instellingen. Eenige bis schoppen zijn nogal benauwd voor hem. Hij is eigenlijk niet geschikt om een pa rochie onder zijn hoede te hebben. Maar op zijn manier is hij een groot man half Iersch, zooals zijn naam al aan duidt; en hij staat bekend als een vriend van de verdrukten en van den werkman die werken wil waar ze ook gevon den worden." Veel later op den dag ontmoetten ze dien geestelijken vrijdenker nogmaals. Dit keer waren zijn handen leeg en toen hij Philippa zag, stond hij stil en reikte ze haar toe. Het was nu bijna geheel donker en er viel een lichte motregen. De wagen was weggestuurd, nadat de laatste pak jes er uit waren gehaald en het vermoei de viertal stond juist te beraadslagen of het mogelijk zou zijn in deze omgeving op zulk een dag een taxi te krijgen om hen naar huis te brengen, toen vader Ma guire, die plotseling voor hen stond, Phi lippa aansprak. „Wilt u den zegen aannemen van een oud man, een medewerker in den wijn gaard, voor het God's werk, dat ge he den verricht hebt? En toen b.at meisje hem Nadat de procureur-generaal herhaald had, dat het hoofddoel slechts was om den werkman niet het wapen te ontne men, dat hij in den economischen strijd niet ontberen kón, maar dat een alge meens staking met revolutionaire of poli tieke oogmerken even goed onwettig zou blijven .onder deze wet, zeide de liberaal Burgin, dat geen enkel lid der oppositie voor deze wet zou stemmen, wanneer het de derde lezing was geweest, maar de liberalen vertrouwden dat er bij de arti- kelsgewijze behandeling gelegenheid zou zijn om door het indienen van amende menten, die waarborgen in de wet te brengen, die de sprekers der oppositie hadden aangewezen als noodzakelijk. Pas als de regeering daarvoor niet te vinden zou zijn, kon de oppositie haar dwingen, doch voorloopig bestond er van liberale zijde geen reden om de tweede lezing te weigeren. Daarop is de nieuwe vakvereenigings- wet in tweede lezing aangenomen met 277 tegen 250 stemmen. Veldtocht voor spaarzaamheid in Engeland. Men is in Engeland voornemens een grooten veldtocht te houden om grooter spaarzaamheid bij de openbare uitgaven te propageeren. Deze propaganda-veld- tocht werd geopend met een groote ver gadering waarop een spreker verklaarde dat een groot deel van het Engelsche na tionale vermogen door de slechte finan cieele politiek van den staat en de ge meenten verloren ging. De industrie en handel is door te hooge belasting en an dere sociale verplichtingen te zwaar be last. Tenslotte werd er or de vergadering, die door talrijke zakenlieden en politici van verscheidene richtingen was bezocht, op gewezen, dat alle partijen één moesten zijn, om nuttelooze uitgaven van den staat en de gemeenten te verhinderen. Hevige aardbeving in Albanië. In Albanië heeft opnieuw een hevige aardbeving plaats gehad. Te Koriza is de orthodoxe kerk ingestort, terwijl vele huizen verwoest werden. Twee vliegtui gen zijn uit Tirana vertrokken om den omvang van de aardbeving te verken nen. Alle telegrafische en telefonische verbindingen zijn verbroken. Tot dus verre zijn er vier dooden. De hescherming van den Duitschen Landbouw. Schiele, de Duitsche minister van Land bouw en Voedselvoorziening heeft in de commissie van den Rijksdag voor de be grooting een uitvoerige rede gehouden. De minister gaf eerst een overzicht van de maatregelen, die in het afgeloopen jaar in het belang van den landbouw waren getroffen, daarna constateerde hij dat de internationale overvloed aan graan en veevoedermiddelen duidelijk blijkt uit de overproductie van veredelde zuivel producten. De regeering is dientengevolge opnieuw verplicht maatregelen ter be-1 scherming van deze productie te treffen. glimlachend aankeek, met eerbied in de oogen, voegde hij er aan toe: „Moge de gezegende Heiland, Die op dezen dag geboren werd, als een hulploos wicht in Bethlehem, u rijkelijk zegenen voor de boodschap van vrede en welbe hagen, died gij aan de lammeren van Zijn kudde gebracht hebt de kiniderkens, die met Zijn naam worden genoemd. In den naam van den Vader, den Zoon en den Heiligen Geest." En hij verdween haast even plotseling in het duister als hij gekomen was. Phi lippa voelde, dat de tranen haar in de oogen stonden, terwijl ze doorliep met haar begeleiders. Alle drie zwegen ze; en het was Pat, die vooruit holde en de aandacht vestigde op een taxi-chauffeur, die blij was wat te doen te krijgen en het viertal dan ook in minder dan geen tijd voor juffrouw Hubbards deur afle verde. Philippa zou in Queen's Square dinee- ren, daar Roger een uitnoodiging van den bisschop om in Gurzon street te komen, had afgeslagen. „Ik kan hem heusch nu niet ontmoe ten," had hij Philippa uitgelegd. „Ik wil niet, dat den indruk, dien ik dien dag uit het Paleis heb meegenomen, bedorven wordt. Laat me in hem gelooven, zoolang ik kan. Ik heb beloofd hem onder zekere omstandigheden op te zoeken en die belofte zal ik houden, mocht de tijd een maal komen. Tot dan zou ik hem liever niet zien." En daarom zou Philippa met hem en De heer J. P. G, ten Geuzendam, burge meester van Westbroek en Achttienhoven, herdenkt 3 Februari zijn 25-jarige ambts vervulling in die gemeenten. De algemeene overproductie heeft den landbouw bewogen ten opzichte van de buitenlandsche handelspolitiek te ver gen, dat de grenzen zooveel mogelijk voor eiken invoer zullen worden gesloten, zulks in het belang van de binnenlandsche markt. Bovendien moet de landbouw hierdoor betere afzetmogelijkheid in Duitschland zelf verkrijgen. (Is er in Genève niet kort geleden een Europeesche conferentie gehouden en heeft daar dr Colijn niet een kloeke rede uitgesproken? Ziedaar alweer een der resultaten.) Campagne tegen den godsdienst. Naar de correspondent van The Times in Riga vandaar aan dit blad bericht, zijn het Volkscommissariaat voor Post en Telegrafie en de Staatsdraadlooze van de Sowjetrepubliek een contract aange gaan met het Anti-God Genootschap ter geregelde voorziening in uitgebreide anti-godsdienstige draadlooze program ma's. Er zal voor afzonderlijke programma's worden gezorgd voor de anti-God-cam- pagne onder vrouwen, „gecollectiveerde" boeren, fabrieksarbeiders en kinderen. Korte Berichten. Dezer dagen zullen te New-York in veiling komen juweelen en andere kostbaarheden van leden van de vroe gere Tsaren-familie. Tegen deze veiling is door eenige Russische princessen ge protesteerd. Sinds gistermorgen hangt boven de beneden-Elbe een dichte mist. De scheep vaart ondervindt hierdoor vertraging. Noel Bray dineeren en Nngent zou een poosje hun gast zijn, zou doen, of hij mee - at van hun middagmaal, dat om zeven uur was besteld, want hij moest wat eet lust bewaren voor een diner in de jong- gezellenclub, waaraan hij veel later op den avond zou deelnemen. Het was de eenige, die in avondklee- ding kwam en zijn verschijning maakte zoo'n indruk op juffrouw Hubbard, dat ze zich zelf de plicht oplegde aan tafel te dienen. Het diner was zorgvuldig samen gesteld door Philippa; de hoofdschotel, 'n vette kalkoen had gedurende zijn leven op Transome Peveril gehuisd. Ja, eigenlijk stamden de meeste gangen van Transome Peveril, zooals de broers al gauw be merkten. 'tWerd een vroolijke maaltijd, wat voornamelijk te danken was aan de aanwezigheid van den jongen officier, daar de andere drie, vermoeid van wat ze achter den rug hadden, wel wat stil waren, terwijl Philippa steeds weer voor oogen kreeg van wat ze dien dag gezien had. Maar Nugent weerde alle ernstiger onderwerpen. Kerstmis was de tijd voor pret en vroolijkheid en hiji zorgde wel, dat hei) gesprek niet op gevaarlijk terrein kwam. En Noel, die voelde, hoe zoowel Philippa en Roger geneigd waren ver gelijkingen te maken tusschen het verle den en het heden, steunde den gast zoo veel mogelijk. Hoewel van nature terug houdend, een eigenschap, die nog ver sterkt was door zijn kluizenaarsleven, toonde hij zich dien avond zoo'n gezellig. onderhoisdoSd punter, M Nngent hem Binnenland Ook reizigersvervoer op de luchtlijn Am sterdamBatavia. Buitenland. Campagne tegen den godsdienst in Rus land. Het Engelsche kabinet gered Aardbeving in Albanië. Sneeuwstorm in Frankrijk. m—apn.» jwncatamammte—naa.jae a-m— Over de arbitrale uitspraak omtrent de salarisverlaging der ambtenaren in rijks- en Pruisischen overheidsdienst, zijn in het Duitsche ministerie van arbeid onderhandelingen gevoerd. Er is een overeenkomst tot stand gekomen, op grond waarvan de salarissen voor de maanden Februari en Maart met 5 pet. en met ingang van 1 April a.s. met 6 pet. worden verminderd. In de laatste dagen der vorige week heerschte in Noord-Zweden een hevige koude. Te Nattavaara in Lapland is een vorst van 44 graden geconstateerd. Asele, Vilhelmina en enkele andere plaatsen had den een temperatuur van 43 graden on der nul. In de wintersportplaatsen Are en Storlien vroor het meer dan dertig graden. Te Boedapest is een verordening verschenen, volgens welke voortaan vrou welijk personeel in koffiehuizen, hotels en restaurants den veertigjarigen leeftijd zal hebben moeten overschreden. In het Engelsche Lagerhuis is mee gedeeld dat sinds Maart 1929 niet minder dan 72 niet-ontplofte mijnen in de En gelsche wateren zijn opgeviscl of aan de kust zijn aangespoeld. In de laatste maan den van 1930 waren het er 9. Er wordt nog hard gewerkt aan het opruimen van mijnen. - In de buurt van het dorp Halben- dorf hij Oppeln in Silezië hebben Dinsdag avond drie gemaskerde bandieten een auto van de rijkspost tegengehouden en een bedrag van 1500 mark geroofd. Te Heidelberg hebben Dinsdag naar aanleiding van het verbod van een natio naal socialistische vergadering opnieuw relletjes plaats gehad. Ze duurden ruim vier uur; 22 lieden werden ingerekend. Generaal Berthelot, die tijdens den oorlog een tijdlang chef van de Fransche missie in Roemenië is geweest, is gis teren na een langdurige ziekte overleden. bij zijn vertrek verzocht hem te verge zellen, waarin Noel toestemde, althans voor een deel van den weg, waardoor Ro ger en Philippa alleen achter bleven, mis schien de reden, waarom hij Nugenta verzoek had ingewilligd. Ze hadden in Noels kamer gegeten, zoodat die van Roger nu als zitkamer dienst kon doen. En toen ze zich beiden in een gemakkelijken stoel bij den haard genesteld hadden, vermoeid, maar toch gelukkig eu zeer tevreden, dat ze bij el kaar waren, toen kwam Roger met de vraag voor den dag, die hij tot nog toe niet had durven stellen, maar die al meer dan eens op zijn lippen had gelegen. „En wat doet Elinor nu? Heeft het heeft het eenig verschil voor haar ge maakt? Heeft ze er zich veel van aan getrokken?" „Ik weet zeker, dat ze er veel verdriet van heeft gehad. Het was een zware slag voor haar. Het was erg droevig bij ons gesteld na je vertrek en het werd nog erger, toen papa uit Londen terug kwam" „Ik weet dat hij dacht „Ja, laten wij er maar niet aan den ken. Hij vergiste zich natuurlijk. En ik ben er zeker van, dat hij het nu wel in ziet. Ofschoon hij er nooit over spreekt. We wisten het, toen we je naam in de kranten lazen bij die vreeselijke cho- lera-epidemie. O, ik was zoo trotsch op je, Roger; ofschoon ik wel een beetje bang was ook. Maar ik wist als bij intuïtie, dat je gespaard ion blijven". (Woedt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1