„EEN LAMP" PHILIPS LAMP" raagf niet raagt een Staten-Generaal Kerknieuws. Gemengd Nieuws. dood vonden. en Uw stroom rekening blijft laag! Een ernstig spoorwegongeluk heeft Maandagavond te Groningen plaats gehad. Op het stationsemplacement aldaar. Drie personen werden gedood, verschillende gewond. Het totaal vernielde personen-rijtuig, waarin de drie slachtoffers den 't Spoorwegongeluk te Groningen.De ruïne van den goederenwagen die kantelde. ningmeesteresse gaven een blik over het afgeloopen jaar en spraken van vooruit gang en opgewekt vereenigingsleven. Het rijke programma werd op uitne mende wijze afgewerkt. Wat een mooie strekking zat er in vele dingen, die gege ven werden; en het bleek uit alles, dat er aan alles veel werk was besteed. Prettige samenspraken en mooie ta bleaux wisselden elkaar af. Het was een gezellige en goede avond. Ook de subver- eeniging, de mondorgelclub „Inter Nos", verleende weer haar zoozeer gewaardeer de medewerking, al was het jammer, dat de directeur wegens ziekte niet aanwe zig kon zijn. Moge deze vereen, onder de goede lei ding van mevr. Oostingh en baar trouwe medehelpsters, nog lang tot een zegen zijn voor vele jonge meisjes in deze gemeente. Bcrssele. Gisteravond hield de varkens- vereeniging baar jaarvergadering. De voorz. dhr J. v. d. Velde, opende de verga dering die druk bezocht was. Bij rekening en verantwoording bleek dat de inkomsten over het afgeloopen jaar bedroegen f1102,31; uitgaven f265.64, al dus een goed slot van f 836.67. De aftre dende bestuursleden G. v. d. Sande en W. Goetheer werden bij acclamatie tot be stuursleden herkozen. Krabbendijke. Met ingang van 9 Febr. is benoemd tot politieagent te Den Haag de heer G. Slabbekoorn Pz., thans werk zaam bij de Militaire Politie. Schore. Het ligt in de bedoeling van Burgemeester en Wethouders aan den gemeenteraad voor te stellen op de ge- meentebegrooting voor 1931 een bedrag te brengen in uitgaaf voor bet verleenen van toeslagen op de loonen der bij de werkverschaffing te werk gestelde werk- looze arbeiders. Deze werkverschaffing zal zoo mogelijk en behoudens goedkeu ring door Ged. Staten van de betreffende wijziging der begrooting bestaan in bet laten spitten van gronden van particulie ren. In verband hiermede kunnen de eigenaars en/of gebruikers van gronden die genegen zijn hunne gronden te laten spitten door middel van deze werkver schaffing, hiervan aangifte doen bij den burgemeester van Schore, alwaar tevens nadere inlichtingen zijn te bekomen. Serooskerke Maandagavond 1.1. kwam de A. R. Kiesvereen. in jaarvergadering bijeen. Na opening op gebruikelijke wijze door den voorz., dhr P. Melis Wz., traden twee personen als lid toe. Besloten werd adhaesie te betuigen aan bet adres der Kiesvereen. te Giessen- Nieuwkerk, en zich te wenden tot de A. R. Tweede Kamerfractie met het verzoek bij de regeering pogingen in het werk te stellen om vrijstelling te verzoeken van het vak lichamelijke oefening volgens art. 195 der L. O.-wet 1920. Uit de verslagen van secr. en penningm. bleek, dat de vereen, zich in bevredigen den toestand mag verheugen. De aftr. be stuursleden dbrn A'dr. Melis en H. Ta- venier werden herkozen. Thans kwam aan de orde stemming voor de candidatenlijst verkiezing Prov. Staten, welke tot uitslag gaf dat in volg orde werden gekozen de heeren J. W. van 't Hoff, J, Bosselaar, Dr K. Huizin- ga, W. A. den Hollander, Mr. L. van An- del, P. Melis Wz., J. F. Heemskerk, G. Louwerse, A. D. Littooy en H. Pronkers. N.- en St. Joosland. In de Gemeente raadsvergadering van Maandag werd voorlezing gedaan van een, na verzen ding der agenda, ingekomen adres der afd. N.- en St. Joosland van den Centra- len Bond van Transportarbeiders, hou dende verzoek: le. den betrokken Minis ter uit te noodigen de uitkeering der werkloozenkas te verlengen; 2e. te be vorderen dat aan werkloozen werk wordt verschaft tegen een behoorlijk loon en 3e. dat aan niet te werk gestelde werkloozen welke niet uit een werkloozenkas trekken een behoorlijke uitkeering in geld wordt verstrekt en de uitvoering biervan mede in banden te geven van een commissie bestaande uit vertegenwoordigers van da vakorganisaties. De voorzitter zet uitvoerig het stand punt van B. en W. tegenover het ver zoek uiteen waaruit ten slotte blijkt, dat zij meenen, dat in deze gemeente geen werkloosheid is, als bedoeld in den zin van de steunregeling van den Minister, noch van de Prov. Staten. B. en W. zijn bereid zooveel mogelijk werk te verschaf fen tegen een behoorlijk loon, en zoeken wat te doen is. Geldelijke steunverleening als in het adres bedoeld moeten zij ontra den, zij willen elk geval afzonderlijk be handelen. Dhr Poppe verdedigt o.m. uitvoerig het verzoek, waarbij hij zijn overtuiging uitspreekt, dat er wel degelijk redenen aanwezig zijn om in te grijpen. Hij wil in elk geval een poging doen om steun te krijgen voor deze gemeente en meent, dat bet platteland te veel achteruitgesteld wordt. Dhr Vogelaar meent o.a., dat het nu niet opgaat direct een besluit te nemen, nu de raadsleden van dit adres niets wis ten, dus daarop niet voorbereid zijn. Na breedvoerige bespreking wordt bet verzoek aangehouden. (Poppe tegen). Dlir Mesu vraagt, of bet niet gewenscht is een bijdrage te verleenen aan sommige werkgevers om werkloozen te werk te stellen. De voorz. ontraadt dit. Daarna wordt op voorstel van B. en W. besloten de rioleering in de Kerk straat uit te voeren in eigen' beheer, en daarbij de werkloozen te werk te stellen. Dhr Vogelaar meent, dat het noodig is, dan goed toezicht te houden, want de wijze waarop nu de werkloozen voor de gemeente gewerkt hebben, Iaat wel wat te wenschen over, zoodat bet werk dan erg duur zal worden. Bij de rondvraag komt ter sprake de noodzakelijkheid van een voetpad in den Kruisweg. Dhr Poppe, die dit verzoekt, meent, dat zooiets ook door werkloozen kan worden uitgevoerd. Algemeen vindt men dit goed, zoodat aldus wordt beslo ten. Dhr Mesu vestigt de aandacht op de mogelijkheid van het aankoopen van schuimbluschapparaten. De assurantie- Mij. „Helpt Elkander" te Serooskerke tracht het gewenschte aantal in Wal cheren te plaatsen, om zoodoende van 'n goedkooperen prijs te kunnen profitee red B. en W. zullen er bun aandacht aan schenken. Arnemuiden In bet bericht van Zater dag betreffende de candidaatstelling voor ae Prov. Staten door de A. H. Kiesver een. alhier is een kleine fout ingeslopen. In volgorde van bet behaalde aantal pun ten werden de volgende personen gekozen: Mr L. van Andel, J. W. van 't Hoff, J. Bosselaar, J. F. Heemskerk, dr K. Hui- zinga, A. D. Littooy. H. Dronkers, P Me- liefste, L. J. van Voorthuijsen en W. A. den Hollander. Terneazen. Dinsdagavond kwam de A. R. kiesvereen. „Nederland en Oranje" al- bier in algemeene vergadering bijeen. De candidatenlijst voor de a.s. Prov. Staten-verkiezing werd aangevuld mét als nr 2 dhr D. Scbeele Azn. te Terneuzsn. Ter vergadering van de Centrale Anti- Rev. kiesvereeen. in den Statenkring Hulst zal definitieve aanvulling der lijst plaats hebben. Dhr J. den Hamer refereerde over de verhouding van de A. R. Partij en de Staatkundig Gereformeerden, op welk re feraat bespreking volgde. Een commissie bestaande uit 3 leden werd gevormd, ten einde de propaganda te behartigen. EERSTE KAMER. In de gisteren gehouden vergadering van de Eerste Kamer is wijlen J. J. G. baron van Voorst tot Voorst door den voorzitter en namens de Regeering door Minister Ruys de Beerenbrouck in war me bewoordingen herdacht. Met baron van Voorst tot Voorst, al dus de Voorzitter, is ten grave gedaald een man, van wiens rechtschapenheid en onafhankelijkheid karaktertrekken, die in een volksvertegenwoordiger niet boog genoeg kunnen worden aangeslagen de Handelingen van ons college zeer sprekende getuigenissen bevatten, en die met een langdurigen en scboonen staat van dienst achter zich navolgens- waard voorbeeld van geen rusten wil lende weten, op zijn post is gebleven tot bet einde. In bet harnas beeft God hem opgeroe pen. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat de Centrale Sectie besloten beeft in de afdeelingen te doen behandelen on middellijk na de openbare vergadering de wetsontwerpen tot goedkeuring van de handelsovereenkomst van Genève van 24 Maart 1930 met bijbehoorend protocol en tot wijziging van de Motor- en Rij- wielwet. De vergadering werd daarna gesloten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rotterdam (vac. ds J. C H. Scbolten) dr J. W. Dippel te Aalten. Te Elburg, W. L. Mulder te Voortbuizen. Te Harich en Ruigahuizen, Dr J. C. Kromsigt te Rinsumageest. Te Rijssen, J. de Bruin te Rotterdam. Bedankt voor Genderen, J. H. Gunning E.Bz. te Schoonhoven. Geref. Kerken. Beroepen te Willemstad, J. Wagenaar cand. te Heer Hugowaard. Evang. Lutb. Kerk. Bedankt voor Nijmegen, W. J. Manger te Tiel. Samenwerkende Zendingscorporaiies. In bet gebouw der Chr. J. M. V. in de Singelstraat te Middelburg, had gisteren middag, een bijeenkomst plaats uitgaande van de samenwerkende zendingscorpora ties, waarin de zendingsdirectoren dr K J. Brouwer en ds B. J. G. Rijnders een inleiding bielden. De aanleiding tot deze vergadering, al dus de beer D r Brouwer, en de over eenkomstige welke in andere steden zul len worden gehouden, is gelegen in oen door de Directie der Samenwerkendo Zendingscorporaties unaniem en sterk gevoelde behoefte aan steun in de mo- menteele moeilijkheden. De moeilijkbeden vinden voor een niet gering deel baar oorzaak in den voort- durenden aanwas van bet totaal der ra mingen. Het historisch oogenblik, dat bet bedrag daarvan een millioen zal be- loopen staat voor de deur. De raming bedroeg in de jaren 1927 tot 1930 resp. 840.000, 880.000, 924.000 en 975.000 gulden. Zij moest voor 1931 opgevoerd worden tot 998.000 gulden en zou, als alle Indische aanvragen waren ingewilligd, nu reeds een aanzienlijken sprong boven het millioen gemaakt heb ben. Het werk der samenwerkende corpo raties is in den loop der historie onder de leiding Gods over een zeer groot ter ritoir verspreid. Zijn er te veel en te ve lerlei' terreinen in bewerking? Zelfs .als bet zoo zijn zou, staan er geen andere corporaties of kerken gereed een deel over te nemen. Het werk moet voortgezet wor den, beter nog, intensiever en breeder dan tot dusver geschiedt. De ervaringen van Dr Kraemer bij zijn laatste onder zoek der Oost-Javaanscbe gemeenten wijzen dat ook zeer duidelijk uit. Voorts is er te weinig colportage en op de Bui tengewesten veel te weinig medische Zen ding en ook bier en daar een tekort aan opleiding van inheemsche goeroes. Juist op de laatste terreinen van werkzaamheid liggen de voorbeelden voor het grijpen, hoeveel de Zending eigenlijk krijgt aan werk voor minimale eigen uitgaven. Pendant van de verontrustende stijging der uitgaven is de tot groote dankbaar heid stemmende aanwas der inkomsten, die in de jaren 1926 tot 1930 resp. hebben bijgedragen in ronde cijfers en voor zoo ver laatst genoemd jaar betreft nog niet geheel vaststaande 759.000, 786.000, 876.000, 878.000 en 900.000 gulden. Zelfs in dit laatste economisch moeilijke jaa- is er nog een beduidende groei, bewijs van een sterk zich uitbreiden van den kring der meewerkenden. Maar ook een bewijs, dat die kring nog niet aan bet einde van haar spankracht, of aan de grens van het draagvermogen is. Een moeilijkheid is evenwel, dat de gaven zoo onregelmatig inkomen. Daar uit vloeit voort, dat bet groote moeite kost de credieten te vinden voor bet werk in Indië en vooral in tijden van hooge rentestandaard kost deze achterstallig heid der bijdragen groote sommen. Resumeerende werd ten slotte vastge steld: 1. de uitgaven groeien noodzake lijk; 2. de home base is niet aan de grens van baar draagkracht; 3. de bij dragen moeten ruimer en vooral regel matiger toevloeien; 4. er moet een mid del gevonden worden om aan den nood aan kasgeld een einde te maken. De tweede spreker, Ds B. J. G. R ij n- d e r s, gaf vervolgens een uiteenzetting van bet werk der Binnenlandsche actie, welk werk zeer bijzonder gezegend is, zooals met sprekende voorbeelden werd aangetoond. Het leeft en beweegt in de Binnenl. actie in elk opzicht. De voorbeelden zijn voor bet grijpen. In 1930 zijn meer bij dragen ontvangen dan in het vorige jaar. Het werk groeit, de kring wordt grooter Een van de zwakke plekken is nog de opbrengst van hulpgenootschappen en classicale acties. Is bet wel voldoende bekend, dat alle classiacle acties, hulp- vereenigingen, zendingscommissies, niet meer bijeenbrengen dan ruim f 100.000. Spr. wees er vervolgens op, dat er vooral in dezen tijd van malaise noodig zijn vr ij williger s. De corporaties behoeven de ervaring, dat in elke gemeente menschen achter haar staan, niet alleen met bun naam en woord en aanbeveling, maar met hun persoon, tijd en kracht. n Vraagt het Uw achoenmaker Nu is bet de bedoeling van de Bin nenl. actie om gemeente na gemeente on der banden te nemen en te bewerken. Daarbij moet de Binnenlandsche actie in zulk een gemeente rekenen kunnen op de daadwerkelijke hulp allereerst van de bestuursleden van de hoofdbesturen, de commissies, afdeelingen, vereenigingen. Op deze inleidingen volgde een aan gename gedachten wisseling, waaruit de belangstelling van de aanwezigen voor 't onderwerp sterk naar voren kwam. DsG. Hengeveld, Ned. Herv predikant te Oud- en Nieuw Gastel (Br.), is voornemens tegen 1 Juli, na 51 dienst jaren, eervol emeritaat aan te vragen we gens gezondheidsredenen. Ds Hengeveld aanvaardde op 12 Octo ber 1879 te Schore (Z.) het predik ambt. Vandaar vertrok hij in 1881 naar Rumpt; in 1889 kwam bij te Aarlander- veen. In 1892 ging hij naar Indië. In 1912 repatrieerde hij om gezondheidsre denen, begiftigd met het Boni-Kruis. In 1916 nam hij een beroep aan naar Beek, en 10 Dec. 1922 deed bij zijn intrede iu zijn tegenwoordige gemeente. Ds Hengeveld is voornemens zich te Blaricum te vestigen. De Gereformeerden op C u r a c a o. In opdracht van de Gene rale Synode der Geref. Kerken van Arn hem 1930 hebben Deputaten voor de gees telijke verzorging der militairen in sa menwerking met den kerkeraad der Ge ref. Kerk van Den Haag-West besloten d3 J. Gispen, Geref. predikant te Groningen, voor drie maanden naar Curacao uit te zenden, om aldaar een onderzoek in te stellen naar de Geref. militairen en de Geref. ambtenaren van verschillende maatschappijen. Ds Gispen zal eind Mei' vertrekken. Als bij van zijn bevindingen rapport zal hebben uitgebracht, zal nader worden overwogen of definitieve uitzen ding van een candidaat in de theologie mogelijk zal zijn. Ontsporing emplace ment IJsselmonde. Gister morgen zijn op bet rangeerterrein IJssel monde nabij het viaduct aan den Kreek- weg, een vijftal leege wagons van een goe derentrein, door een locomotief voortge trokken, in een bocht uit de rails geloo- pen. Door het opwippen en tegen elkaar bot sen kwamen drie wagons dwars over het baanvak te staan. Van deze drie wagons is niet veel overgebleven. Onderstellen ble ken stuk of verbogen, terwijl de boven bouw grootendeels is vervormd en ver splinterd. Rupsenplaag in Gelder land. Het aantal rupsensoorten, dat in boomen en struiken (vooral eiken, mei doorn en vruchtboomen) in het bijzonder in Noord-Brabant en Limburg voorkomt, is weder legio. In verband met dit feit heeft de Commissaris der Koningin de burgemeesters in Gelderland uitgenoo- digd, om streng de hand te houden aan de bestaande verordeningen, waarin bet verwijderen en vernietigen van rupsen nesten wordt gelast, eerst door bekendma kingen en later door bet uitoefenen van controle. De Commissaris der Koningin wijst op de hulp die in dezen bewezen zou kunnen worden door land- en tuin- bouwvereenxgingen, eveneens door de hulp der schoolkinderen en van de werk loozen. In gemeenten, waar zulke verordenin gen nog niet bestaan wordt geadviseerd zoo noodig tot de invoering daarvan over te gaan. Een trein oprubber- b a n d e n. Op de Franscbe spoorwe gen is gisteren oen proef genomen met een trein, waarvan de wielen uit mas sieve rubberbanden bestonden. Volgens de „Journee industr." beeft de proef uit stekend voldaan. Het schokken van den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2