No. 100 Woensdag 28 Januari 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hing Hendrikse Co's Bank N.V. Goes M pepermunt Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 FEBRUARI vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Uit de Provincie. Hg dierlijk in en melk rachtig eie- ktijk komt ïur of niet kip op een t t§ helpen dierlijk ei- tegenwoor- ernam met an, dat we met een en als ik geef krijgt gram eiwit Lus bij het ischmeel of aeg en zoo- de eenden an mais en irmeel zijn de kip de •ndaar dus idere goed- ichzelf ook b.v. tarwe - jameel. We ring zooals voer naast totaal on- 80 gram erlijk meel een ander, in 50 gram irlijk eiwit, haar maag ■ijgt genoeg van Uw g meelvoer telling van heid graan ?en eet de as door de en regelt toevoer. Is eiwithou- aan geven, n normaal er 23 pet., 55 gram >er. g aan uw de analyse percentage jerbaar ei- rerder hoe- moet ge- altaten dan et aan de igheden óf n eens an- groep kip- witrijk ma- heeft zelfs eerbaar ei- jt niet veel sft een kip teren legt. ere kippen as niet aan Mogelijk is leeren door groenvoer er in" haar te vet, wat teeren, dan of ziekte iggen. Geef alvoer zoo- in als dan swaal toch n maar op, eg van de ir vandaag eb nog een i-glas" uit raagsteller rebten mei tten tot ik rmeld heb. rief uit de loeder met in hadden an inmaak ervaringen tar kom ik [ENNEPE. 'ende, kun- onden aan igel 96a te twoord in- m. ind. RNEVELT, •pool. Marseille, iiisr., 25 v. HJ. 25 Beachy Smyrna. Livorno. •en n. Stet- tterdam n dsterre. i te Soera- te Genua. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lan^o forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSOHIJNT EL1EN WERKDAG. Abonaemsn.isprije? Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers10.05 Prijs der AdvertentiBn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Werkloosheidsverzekering. De werkloosheid is niet een kwaal van den tegenwoordigen tijd alleen. - Óok vroeger was er, met name in den winter, vaak groote werkloosheid, die veel ellende teweeg bracht, maar het is terecht opgemerkt de toestanden die vroeger geduld werden, zijn thans on houdbaar geworden. Aan het vraagstuk als zoodanig werd vroeger betrekkelijk weinig aandacht ge schonken. Wie werkloos was en daar door niet of niet geheel in de behoeften van zijn gezin kon voorzien werd al3 armlastig beschouwd en zoo goed en zoo kwaad als het ging eenigermate gehol pen, maar naar de oorzaak van de arm lastigheid werd geen bepaald onderzoek ingesteld, evenmin als er van stelselma tige bestrijding sprake was. Sinds het jaar I860 is het streven op gekomen om door een soort van verzeke ring zich te dekken tegen de kwade gevol gen van de werkloosheid, waarbij toen ook reeds een beroep werd gedaan op do (gemeentelijke) Overheid om dit pogen te steunen door het verleenen van een toe slag op de uitkeeringen. Het duurde echter nog ongeveer een halve eeuw eer de Rijksoverheid zich mei deze zaak ging bemoeien, door zich de vraag te stellen wat de regeering zou kunnen doen zoowel ter voorkoming en ter bestrijding der werkloosheid, als tot leniging van de gevolgen daarvan. De oorlog bracht ook hier de groote ommekeer. Reeds in Augustus 1914 werd een nood- regeling in het leven geroepen, die hel mogelijk maakte dat aan de gemeenten een d >el van de uitgaven voor de werk loosheidsverzekering uit 's Rijks kas werd gerestitueerd. Deze regeling werd gevolgd door een tusschenregeling in 1916, waarna op 1 Januari 1917 het „Werkloosheids- besluit 1917" in werking trad. Dit werkloosheidsbesluit berust op een andere regeling dan tot dien tijd gevolgd werd. Het z.g. Gentsche stelsel (toeslag op de uitkeeringsbedragen) werd vervan gen door het z.g. Deensche stelsel (het verleenen van een bijslag op de con tributie der leden) Volgens dit Besluit een wettelijke regeling ontbreekt nog steeds wordt de werkloozenkas gevormd door de bij dragen der leden en de subsidiën van Rijk en Gemeenten. De medewerking der gemeenten is ge heel vrijwillig. Gemeenten die op den voet van het Werkloozenbesluit financieelen steua voor de werkloosheidsverzekering wen- schen te verleenen, moeten beginnen met. bij raadsbesluit te verklaren, dat zij tot de regeling toetreden. Het bedrag dat zij hebben te betalen houdt verband met de bijdragen van de leden die binnen hun gebied woonachtig zijn. Het Rijk betaalt n.l. als regel 100 pet. van de bijdragen van de leden, waarvan de helft komt voor rekening van de toe getreden gemeenten in verhouding tot het aantal verzekerden dat binnen hun ressort woonplaats heeft. Uit den aard der zaak bevat het be sluit tal van bepalingen om een goede werking van de verzekeringsmachine te verzekeren. De reglementen behoeven de goedkeu ring van den minister, de kassen moeten geheel voldoen aan de door den Minister gestelde eischen, de gelden moeten wor den belegd in door den Minister aange wezen fondsen enz. Eén van de voorwaarden waarop sub sidie verleend wordt is deze, dat de werk- looze verplicht is passenden arbeid te aanvaarden. Weigert hij dit, dan kan ziju uitkeering worden stopgezet. Om te voorkomen dat de verzekering een middel kan worden tot positie-verbe tering zijn de uitkeeringen bij werkloos heid, ook wat den duur betreft, aan een zekere limiet gebonden. Dat de bij het Werkloosheidsbesluit 1917 getroffen regeling niet zonder betee- kenis is, blijkt wel hieruit, dat de bij drage van het Rijk voor dit doel, voor 1931 is geraamd op f 5.625.000, waarbij dan nog komt een bijdrage van f 245.000 aan administratiekosten, terwijl nog f 125.000 is uitgetrokken ten einde de sub sidie van eenige landarbeidersorganisa ties tot 115 pet. te kunnen verhoogen. Een vrij belangrijk bedrag, dat te meer betsekenis beeft, omdat ongeveer een- De scheikundige analyseert, —het publiek proeft de aparte kwaliteit van zelfde bedrag door de verzekerde werk lieden voor dit doel wordt bijeengebracht Men gevoelt wat dit zeggen wil. Niet alleen toch dat op deze wijze veel nood wordt gelenigd, dat tal van gezin nen voor algeheelen ondergang worden behoed, maar er zit in deze zaak ook een belangrijk stuk opvoedende kracht. Het „self-help" wordt op deze wijze in toepassing gebracht. Er wordt hulp verleend, ja, maar al leen als men eerst getracht heeft, zichzelf te helpen! Treinontsporing in Frankrijk. De sneltrein Bordeaux-Parijs is gis termorgen om kwart voor vieren bij An- goulème ontspoord. Be locomotief, de tender en twee bagagewagens derailleer den niet, maar het eerste personenrijtuig ontspoorde, Slechts één reiziger kreeg kneuzingen. Blijkens de eerste resultaten van het onderzoek waren de buitenste rails los- geschoefd. Toen de trein er over heen reed werden de rails verbogen. Onder dezelfde omstandigheden had twee jaar geleden niet ver van daar een dergelijke aanslag plaats. Een later bericht meldt, dat vier rei zigers en drie postbeambten licht gewond werden. De Engelsche regeering en de werkloosheid. De Engelsche regeering heeft gisteren een overwinning behaald, doordat de par lementaire Labour Partij met 97 tegen 13 stemmen het verzoek van de groep- Mosley van de hand wees om een spe ciale nationale werkloosheidsconferentie van de nationale Laboer Partij te beleg gen. In bet Lagerhuis heeft Snowden in antwoord op een vraag van Sir Kingsley Wood zeer nadrukkelijk het standpunt gehandhaafd, dat het niet tot de politiek der regeering behoorde een openbare lee ning voor de werkloosheid te bevorderen. Fraude met oorlogsleveranties. Maandag is voor de 17de kamer der correctionneele rechtbank te Brussel de zaak-Frick voorgekomen. Men herinnert zich, dat de heer André Frick, directeur van het ministerie van financiën, speciaal belast met den dienst van de distributie der door Duitschland krachtens het vre desverdrag te leveren kleurstoffen, eeni- gen tijd geleden was gearresteerd, ver dacht van fraude. Hij zou groote bedra- gen van Duitsche firma's hebben aange nomen (het heet: verscheidene millioe- nen), in ruil waarvoor hij de transacties dezer firma's begunstigde. Aan zijn zijde staat terecht zijn geschei den echtgenoote, een Nederlandsche van geboorte. In de eerste zitting poogde Frick aan te toonen, dat hij slechts in het belang van den Belgischen staat had gehandeld. Hij heeft in den loop der jaren 8000 con tracten afgesloten, die alle door de re geering zijn goedgekeurd. Het proces zal eenige dagen in beslag nemen. Een dictator wil uit de gevangenis. De gewezen Grieksche dictator Pan- galos, die drie maanden geleden in ver band met een samenzwering van zijn aan hangers in hechtenis is genomen, heeft de regeering den eisch gesteld om op 29 Januari uit de hechtenis te worden ont slagen, daar op dezen dag de bij de wet vastgestelde termijn voor de voorloopige hechtenis, welke niet langer mag duren dan drie maanden, verstreken is; wan neer binnen dien tijd geen aanklacht is ingediend, moet de voorloopige arrestant in vrijheid worden gesteld. Daar alge meen aangenomen wordt, dat de regee ring aan den eisch van den gewezen dic tator niet zal voldoen, heeft deze zijn advocaat opgedragen tegen den officier van Justitie en den rechter van instruc tie een aanklacht in te dienen. Hevige grlep-epldemle te Athene. Daar d» griep in Athene een zeer ern stig karakter heeft aangenomen, heeft de regeering besloten tot nader order 1 alle scholen te sluiten en ook de publie ke .vermakelijkheden gedurende 6. dagen stop te zetten. Gedurende 10 dagen zijn openbare vergaderingen verboden. Vier ministers lijden aan griep. De toe stand van Venizelos is bevredigend. De vierdubbele spoorbaan Brussel-Antwerpen. Het werk aan de lijn Brussel-Antwer pen, welke op vier sporen wordt ge bracht, vordert snel. Men hoopt dit jaar nog de baan, in Noordelijke richting, op vier sporen te kunnen brengen tot Duf fel en misschien zelfs tot Kontich. Daar na komt het laatste vak; Duffel-Mortsel, aan de beurt, zoodat het heele werk ver moedelijk in de eerste helft van 1932, of vroeger nog, voltooid zal zijn. De Engelsche Zondagswet en de bioscopen. Voor het hof van beroep heeft gisteren de zaak gediend van den Londenschen graafschapraad, die in appèl was geko men van het vonnis van de Kings Bench, waarin uitgesproken werd, dat de Raad ten onrechte aan sommige bioscopen ver lof had gegeven om Zondags voorstellin gen te geven. Het hof van beroep heeft dit oordeel bevestigd. Rechter Scratton zeide, dat de Zondagswet van 1781 nog op het Statute Book stond en zijn geldigheid niet ver loor, omdat een aantal, zelfs een groot aantal personen, die wet verouderd vin den. Ook een machtig lichaam als de graafsehapsraad was gehouden de wet te eerbiedigen. De weg voor den Raad was de regeering te verzoeken de wet te wij zigen of geheel in te trekken, maar zoo lang zij bestond, zou de rechter haar eer biedigen. Het Fransche Kabinet geformeerd. Het nieuwe Fransche kabinet is ge vormd. Het ministerie, dat thans, na de weige ring der radicalen, buitengewoon vlot ge vormd is, draagt den naam-Laval, maar kan meer karakteristiek als een ministe rie Briand-Tardieu worden aangeduid, daar voor wat de buitenlandsche politiek betreft, geheel de gedragslijn van Briand wordt gevolgd en voor de binnenlandsche die van Tardieu. Het ministerie is ook door zijn indi vidueels samenstelling een ministerie van persoonlijkheden van beteekenis en staat in dat opzicht wel in groote tegen stelling met het Steeg-kabinet. Dank zij de houding der radicalen, is een zaken-kabinet vermeden en daaren tegen een groot ministerie gevormd, ge heel overeenkomstig den verkiezings uitslag en de kamermeerderheid. Met het oog op de begrooting zal het ministerie zich zoo spoedig mogelijk aau de kamers presenteeren. Aanslag op den Italiaanschen consul- generaal te Zürich. Dinsdagmorgen is in het gebouw van het Italiaansche consulaat-generaal te Zürich een aanslag op den cQnsul-gene- raai Bianchi gepleegd. Een onbekende schoot den consul-generaal in de borst. In ernstigen toestand moest hij naax het ziekenhuis worden overgebracht. Later wordt gemeld, dat de dader van den aanslag Lino Bassi heet. Het is een jonge Italiaan, die reeds herhaaldelijk zonder succes op het consulaat om on dersteuning wegens verrichten militairen dienst was komen vragen. Toen Bassi ook gister door den vice-consul werd af gewezen, vroeg hij den consul-generaal te spreken, die hem het regeeringsbesluit met de weigering voorlas. Daarop loste Bassi een aantal schoten op den consul- generaal, die in de linkerlong, het onder lijf en aan de linkerhand gewond werd Zijn toestand is echter niet levensge vaarlijk. De dader kon op straat gearres teerd worden. Korte Berichten. Door het gedrang op de Maidan- esplanade te Bombay, waar een reus achtige menigte zich had verzameld om een rede van Gandhi aan te hooren, zijn tal van personen gewond. GancLhi kon door de volte bij de tribune niet het woord voeren en de bijeenkomst werd opgeheven. Er werden 31 personen in het ziekenhuis opgenomen. Een vrouw is overleden. Gandhi is vergezeld van verscheiden nationalistische leiders naar Allahabad vertrokken. Volgens schattingen waren er begin Januari 5.700.000 werklooze arbeiders in de Vereen. Staten, de werklooze landbou wers en kantoorbedienden niet meegere kend. De leider van de safe-afdeeling van de Hongaarsche postspaarbank, Barenyi, is in hechtenis genomen daar hij onder verdenking staat effecten en contanten voor meer dan 100.000 pengö uit de safes te hebben ontvreemd. In de laatste dagen zijn in de bos- schen van Karpathen-Rusland zooveel wolfssporen gevonden, dat er bijna geen dag voorbij gaat, zonder dat expedities worden uitgezonden om op de wolven jacht te maken. Uit Stockholm wordt gemeld, dat do redder van Nobile, luitenant Lundborg, tijdens het invliegen van een nieuw toe stel is neergestort. De moedige vlieger overleed later aan de bekomen verwon dingen. Strafbaarstelling van Godslastering? De Federatie van R. K. Vrouwenbon den in Nederland heeft de volgende motie ter kennis gebracht van den minister van Justitie en de leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal: „Het bestuur van de Federatie van R. K. Vrouwenbonden in Nederland (met de aangesloten Vereenigingen ruim 50.000 leden tellend), vergaderd te Utrecht, den 13en Januari 1931: gezien: het satanische artikel van Da Tribune, getiteld Weg met bet Kerstfeest; overwegende: bet grof beleedigende en diepgrievende biervan voor de verheven- ste gevoelens' eener Christelijke natie; spreekt als zijn meening uit: dat onze wetgeving dringend aanvulling behoeft door bet strafbaar stellen van Godslaste ring en van een, door baar kwet.senden vorm, onduldbare wijze van meemngsui- ting; besluit: deze motie ter kennis te bren gen van Zijne Excellentie den Minister van Justitie, van de leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal en van det pers. De zeereis van Minister Deckers. Naar Havas uit Tunis semt, beeft de resident-generaal aan minister Deckers vóór zijn vertrek naar Zuid-Tunis een in tiem diner aangeboden. De Nederlandsche minister van Defensie beeft aan boord van de Witte de With aan den resident- generaal en enkele autoriteiten van de Fransche kolonie een dejeuner geoffreerd. Benoeming Eerste Kamerlid. De Voorzitter van bet Centraal stem bureau maakt bekend, dat de voor de kie zers toegankelijke zitting van bet Centraal stembureau voor de benoemdverklaring van een nieuw lid der Eerste Kamer (va- cature-v. Voorst tot Voorst) zal worden gehouden op Maandag 2 Februari 1931, des namiddags te 5 uur, in bet lokaal van bet gemeentebuis, voorbeen voor de ver gaderingen van den Raad gestemd. Postvluchten op Indië. De P.H.-A.F.O. is gistermorgen te 6 u. 7 uit Jodhpoer vertrokken, te 9 u. 44 te Karatsji geland, te 11 u. 7 weer vertrok ken en te 15 u. 57 te Djask aangekomen. Alles wel. De P.H.-A.G.R. is gistermorgen te 5 u. 22 van Djask vertrokken, kwam te 12 u 3 te Karatsji aan, vertrok van deze plaats weer om 12 u. 50 en eindigde baar dagreis om 16 u. 15 te Jodhpoer. Alles wel. De radioconfröle. Nadat de minister van waterstaat aan den liberalen omroep de beschikking had gegeven over het zendstation Hilversum (1875 M.) op a.s. Donderdagavond 8 uur, heeft deze omroep den wensch te ken nen gegeven, voor de microfoon baar standpunt op radio-gebied uiteen te zet ten. Na inzending van de desbetreffende redevoeringen is op dit verzoek een wei gerend antwoord ontvangen. Deze weige ring houdt verband met een nieuwe rege ling van de radio-omroep-contróle-com- missie; aan de omroepvereenigingen is n.l. medegedeeld, dat in het vervolg niet zullen worden toegelaten: 1. Uitzendingen, die een bespreking in houden van het beleid der regeering en van regeeringscolleges inzake den radio- omroep; 2. uitzendingen, waarbij critiek wordt geoefend op andere omroepvereenigin gen. Binnenland. Alg. verg. der Suikerfabriek Dinteloord De Eerste Kamer nam de verhooging van den gedistilleerd-accijns aan. Concentratie van provinciale banken? Buitenland. Het nieuwe Fransche kabinet. Treinontsporing in Frankrijk. Hevige griep-epidemie te Athene. Bij niet-inzending van den tekst of in dien op dezen tekst niet de goedkeuring van de commissie is verkregen, zullen de artikelen 8 en 11 van bet radio-contröle- reglement worden toegepast. Centrale A.-R. Kiesvereeniging in den Statenkring Goes. Ter aanvulling van wat wij gisteren omtrent deze vergadering hebben meege deeld kan nog het volgende worden ge meld: Het verslag van den secretaris den heer Hommes gaf aanleiding tot een korte bespreking waarbij van verschil lende kanten gewezen werd op het gebrek aan meeleven met name bij de jongeren. Maatregelen om hierin verbetering te brengen en de belangstelling in het poli tieke leven te verlevendigen werden on der het oog gezien. Misschien zal hierop in een volgende vergadering worden te ruggekomen. Het verslag van den secretaris werd goedgekeurd, evenals de rekening van den penningmeester, den heer P. de Put ter. De toestand van de kas is niet onbe vredigend. Er is een saldo van f931.97. Tot afgevaardigde naar het Prov. Co mité werd opnieuw aangewezen Mr P. A. Schwartz, die ook de Centrale op de e.v. Deputatenvergadering zal vertegenwoor digen. In verband met de a.s. verkiezingen voor de Prov. Staten werd nog door den voorzitter op het voeren van een krach tige actie aangedrongen. De boven aan de lijst geplaatste candidaten zijn bereid voor de Kiesvereenigingen op te treden Na.dat de heer Verijzer te Krulningen in dankzegging was voorgegaan, werd de vergadering gesloten. (In het gisteren geplaatste verslag wordt als een der candidaten genoemd de heer J. Houmes. Dit moet zijn J Hommes.) fjf VLOEIBARE ZEEP en zeepauto- maten zijn voordeelig in gebruik. Adres J. M. Polderman, Goes. Tel. 1: 1. (Adv.) Middelburg. Gistermiddag had op de algemeene begraafplaats alhier de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer I. K. van Heuven in leven oud-hoofdcommies ter Provinciale Griffie van Zeeland. Op de begraafplaats waren o.a. aanwe zig de Commissaris der Koningin, de griffier der Staten en enkele ambtenaren ter griffie. Aan de groeve werd niet gesproken, enkele bloemstukken dekten de baar. Kloetinge. Gisteren hield de Chr. Jonge- meisjesvereen. „Het Mosterdzaadje" haar jaarvergadering. Het vereenigingsgebouw was weer geheel gevuld. Precies half acht opende Ds Raams dit samenzijn met gebed, waarna hij sprak over de gelijkenis van den verloren pen ning in Lukas 15. Hij wees er op, hoe in den tegenwoordigen tijd vele jonge men- schen gevaar loopen hun ziel te verliezen in de zonde der wereld en dat daarom alle krachten moeten ingespannen worden om zielen te behouden; de ziel toch is het kostbaarste, wat de mensch bezit; en het jeugdwerk wil er voor alles aan meewer ken, dat de ziel haar bestemming bereikt. De verslagen van secretaresse en pen-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1