Dinsdag 27 Januari 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank K.V. Goes EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 JANUARI vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: H. ZIJIDEMA. Bureau: Lange forststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. £4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELK EN WERKDAG. zfs: A b a n a e m e t p r ij Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers 1 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ci Bij abonnement belangrijke korting. Een van de gevolgen van de huidige economische crisis en zeker niet de minst ernstige is de steeds toenemende werk loosheid. Daar zijn duizenden en duizenden ar beiders, die wel kunnen werken en die ook graag zouden willen werken, maar voor wie geen plaats is op de arbeids markt. Er is voor hen geen werk. Zij worden ontslagen, omdat de fabrie ken en werkplaatsen worden gesloten, omdat de patroons soms niet meer in staat zijn hun arbeiders aan het werk te houden en ook wel, omdat men 't voor- deeliger vindt zijn werkvolk maar tijde lijk naar huis te sturen. Het is niet noodig een poging te doen om te schetsen wat dit voor de betrokke nen beteekent. Geen werk wil zeggen: geen inkomsten. En geen inkomsten beteekent: gebrek aan het noodigste. En dat in den winter. En nu zou dit niet zoo erg zijn als het hier slechts enkelingen betrof, die in ver band met de eischen van 't bedrijf waar in zij arbeiden, voor een korten tijd zon der werk waren. Want dan zou 'tniet zooveel moeite kosten om in hun behoef ten te voorzien. Maar zoo is het niet. Bii honderden, duizenden, worden de arbeiders ontslagen, tijdelijk of voorgoed. In de industrie- en havenplaatsen, en zij 't dan in mindere mate, ook op het platteland. Geen wonder, dat in dezen tijd met ver nieuwde kracht de vraag zich op den voorgrond dringt, wat er gedaan kan worden om hierin verbetering te bren- gen en op welke wijze in de behoeften van hen, die door den geesel der werk loosheid werden getroffen, kan worden voorzien. En mede in verband hiermede komt in verschillende gemeenteraden, niet voor het eerst, aan de orde de vraag, of het geen aanbeveling kan verdienen, zich aan te sluiten bij het „Werkloosheidsbesluit 1917". Op deze vraag wordt niet overal het zelfde antwoord gegeven. Er zijn Gemeenteraden, die tot aan sluiting overgaan, maar er zijn er ook, die zich nog steeds afzijdig hielden en die bij bun afwijzend standpunt blijven volharden. Hoe hierover te oordeelen? Wij willen, mede naar aanleiding van een ons gedane vraag, hierover gaarne enkele opmerkingen maken. Wij geven daartoe eerst een kort over zicht van wat er op het gebied van de verzekering tegen de werkloosheid ge daan werd om daarna de voornaamste bepalingen van het Werkloosheidsbesluit 1917 weer te geven en in verband daar mede enkele opmerkingen te maken. De stemplicht. Men krijgt zoo den indruk, dat de He- geering met den te kwader ure ingevoer- den stemplicht (of wil men opkomstplicht bij de stembus) toch eigenlijk verlegen zit. Inplaats echter nu aan de moeilijkhe den een einde te maken door voor te stel len Art. 72 van de Kieswet zonder meer in te trekken, wordt getracht het voor schrift zooveel mogelijk te verzwakken en verder de zaak op de ruggen van de bur gemeesters af te schuiven. De wet bepaalt n.l., dat, indien de bur gemeester oordeelt, dat voor het niet na komen van de verplichting een geldige reden is aangevoerd, aan de zaak geen vervolging wordt gegeven. Nu schijnt, wat ook niet te verwonde ren is, bij de burgemeesters verschil van meenicg te zijn over de vraag, wat als een geldige reden moet worden aange merkt, speciaal wanneer gemoedsbezwa ren worden aangevoerd of, want dat is óók mogelijk, voorgewend. In een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken aan de Commis sarissen der Koningin, is er de aandacht op gevestigd, dat bij de verkiezingen van '29 tegenover 548 burgem. bezwaren zijn aangevoerd. Door 403 burgemeesters werden deze bezwaren als geldig aan vaard, terwijl 83 burgemeesters hierom- 1 trent een andere opvatting bleken te heb ben. Met het oog op de te houden gemeente raadsverkiezingen en die voor de Prov. Staten wordt er in dit schrijven op aan gedrongen de daarvoor in aanmerking komende burgemeesters uit te noodigen hetzelfde standpunt in te nemen als het meerendeel hunner collega's. Uit dit schrijven zou men den indruk kunnen krijgen, dat er nog heel wat bur gemeesters zijn, die gemoedsbezwaren niet als een geldige reden om van de stembus weg te blijven, aanvaarden. Een standpunt, dat van A. H. zijde waar men steeds getoond heeft met ge wetensbezwaren ernstig rekening te wil len houden, zeker niet kan worden toe gejuicht. De zaak is echter niet zoo eenvoudig als het schijnt. In het schrijven van den Minister is toch geen sprake van werkelijke gemoeds bezwaarden, maar van menschen, die ter verdediging van hun wegblijven gemoeds bezwaren hebben aangevoerd. Wat is nu, volgens de wet, de taak van den burgemeester in dergelijke gevallen? Moet bij maar zonder meer al die be zwaren als juist erkennen? Dat zou zeker de gemakkelijkste weg zijn. Hij was dan van alle verdere soessa af. De gemakkelijkste weg wel, maar de meest juiste weg niet. De taak van den burgemeester volgens de wet is: na te gaan, of bet met die aangevoerde bezwaren ernst is. En wan neer hij nu na gedaan onderzoek tot de overtuiging komt, dat wel gewetensbezwa ren worden aangevoerd, maar dat feite lijk de consciëntie hier volstrekt niet in het geding is, dan mag hij dat bezwaar niet als geldig aanvaarden en is hij ver plicht aan de zaak vervolging te geven. Hieraan kan zelfs een Minister niets veranderen. Want de Minister staat niet boven de wet. Als de Minister van meening is, dat 't aanvoeren van gewetensbezwaren vrij stelling moet geven van den stemplicht, dan moet dat in de wet worden gezet. Maar zoolang het niet in de wet staat is een burgemeester gehouden de aange voerde bezwaren te toetsen. En als men dat niet wenscht, dan moet deze bepaling, die toch niet uitvoerbaar is gebleken, eenvoudig worden ingetrok ken. Het is wel heel gemakkelijk den last op de burgemeesters af te schuiven en ze een wenk te geven aangevoerde bezwa ren als gegrond te erkennen, maar daar mee komen we niet verder. Een burgemeester heeft óók een consciëntie. De amnestie in Britsch-lndië. Het bekend worden van de aanstaande vrijlating van Gandhi en de overige con gresleiders, heeft in Britsch-lndië groot enthousiasme verwekt. Reusachtige menschenmenigten stroom den naar het station te Bombay om de aankomst van Gandhi bij te wonen. Hoewel de spoorwegautoriteiten plak katen lieten aanslaan, dat omtrent het tijdstip van aankomst van Gandhi nog niets bekend was, en dat hij te Poona zelf nog niet op vrije voeten was gesteld, bleef een groote menschenmenigte voor het station bijeen. De eerste, die in vrijheid werd gesteld was de voorzitter van bet al-Indisch Con gres, Jawaharlal Nehru, die een der eer sten was, die de civiele ongehoorzaam heid practisch in een daad omzette. Ook de secretaris van Gandhi, Maha- dey De sai en nog eenige leden van de werkcommissie van bet congres, zijn in vrijheid gesteld. De dichteres, mevrouw Naidu, die in de gevangenis van Yeravda is opgesloten, heeft wel haar koffers gepakt, doch er is nog geen bevel tot vrijlating voor haar afgekomen. In tegenstelling met de verwachting, dat Gandhi de gevangenis gisteren nog niet zou verlaten, meldt een nader Reu- ter-telegram uit Poona, dat Gandhi reeds in vrijheid is gesteld. Door Reuter geïnterviewd zeide Gandhi dat hij zich niet over den toestand wilde uitlaten alvorens te hebben geconfereerd met zijn collega's en de gedelegeerden der ronde-tafelconferentie ale deze uit 1 Londen zullen terugkomen. Hij legde er den nadruk op, dat het wenschelijk was onmiddellijk alle politieke gevangenen vrij te laten. Het vertrek van Gandhi uit de gevan genis had in het diepste geheim plaats. Hij werd in een snelle auto geplaatst die hem naar het kleine station Tsjintsjwad bracht waar men den posttrein Poena Bombay deed stoppen. Hij was vergezeld van mevrouw Naidoe, oud-voorzitster van het congres, die gelijk met hem in vrij heid werd gesteld. Natuurlijk wijden ook de Engelsche bladen veel aandacht aan de invrijheid stelling van de leiders van het al-Indi sche congres. De „Daily Mail" veroordeelt het be sluit van den onderkoning en schrijft, dat er geen schijn van rechtvaardiging is voor deze daad, waardoor een ernsti ge toestand door de actie der- extremis ten nog verscherpt kan worden. De „Morningpost" twijfelt aan de wijs heid van dit experiment. De „Daily Telegraph" is van meenitg, dat er geen enkele garantie bestaat, dat de gebeurtenissen den loop zullen nemen, welken de onderkoning hoopt. De burgemeester van Calcutta, Chan dra Bose, die Zaterdag na acht dagen gevangenisstraf te hebben ondergaan, op vrije voeten werd gesteld, is weer gear resteerd, toen hij aan het hoofd van een processie ter viering van den onafhan kelijkheidsdag door de straten trok. Normaler toestanden in Spanje. De Spaanscbe regeering beeft beslo ten, met onmiddellijken ingang in geheel Spanje den staat van beleg op te heffen, met uitzondering van de militaire distric ten, Madrid en Huesca, waar zich de vo rige maand de centra der revolutionnaire activiteit bevonden. De perscensuur is nog gehandhaafd, doch zal voortaan door de burgerlijke en niet meer door de mili taire autoriteiten worden uitgeoefend. Be weerd wordt, dat ook de censuur weldra zal worden opgeheven. De staking der studenten duurt evenwel voort; bet aantal stakers is tot ongeveer 5000 gestegen. Rusland's communistische jeugd. Op bet negende congres van de commu nistische jeugdorganisatie der sovjet unie (Komsomol) werd rapport uitge bracht over den „groei en den tegenwoor- digen stand van zaken" van de commu nistische jeugdorganisatie. Op 1 Juli 1930 bedroeg het ledental 2.885.000. Hiervan waren er 600.000 ver bonden aan de collectieve landbouwbe drijven op het platteland. Verder werd mededeeling gedaan, dat er in de laatste drie jaren ongeveer een millioen leden uit de communistische or ganisatie zijn getreden. Een groot ge deelte van deze' jonge communisten is op genomen in de communistische partij, terwijl ook een zeer groot percentage ten offer is gevallen van de „zuiveringspro cessen", die in de laatste jaren in de Komsomol werden gehouden. Het congres zelf zou moeten beslissen, of er nog 'n groote opruiming onder de leden gehouden moet worden of dat men zal volstaan met.de leden een examen te laten afleggen. Scheepsramp bij Alicante. Nabij Alicante heeft een ontzettend dra ma plaats gehad. Een klein kustschip, de „Lezo", uit San Sebastian, kreeg een lek en twee visschersschepen hielpen de bemanning de boot op het strand te zet ten. Bij het lossen van een hoeveelheid carbid, welke deel uitmaakte van de la ding, had een geweldige ontploffing plaats, die de „Lezo" en de twee visschers schepen geheel vernielde. Zes leden der bemanning van de „Lezo" en zeven vis- schers werden gedood, terwijl vier vis- schers ernstig gewond werden. Korte Berichten. In de haven van New York is een smokkelschip beschoten, dat niet stopte, nadat een waarschuwingsschot was ge lost. Het had een lading van 500 kisten alcohol aan boord ter waarde van hon derd duizend dollar. De kapitein van het schip werd gedood en het schip is in be slag genomen. Een ander schip, dat 1000 kisten alcohol aan boord had, werd even eens in beslag genomen. De Belgische minister van Buiten- landsche Zaken, Hymans, die Zondag avond uit Genève te Brussel terug keer de, blijkt weer door een *ware griep aan- Jt Mr H. M. D. Savelberg, vice-president van den Hoogen Raad, is in den ouder dom van 65 jaar overleden. getast. Zijn toestand baart evenwel geen onmiddellijke zorg. Het voormalig plezierjacht van de Amerikaansche presidenten, de „May- flouwer", 't welk al een tijdlang aan de marinewerf te Philadelphia was aange legd, is door brand vernield en gezon ken. Men kan het schip wel lichten en misschien ook nog wel weer opkalefate ren, maar het is zeer de vraag, of dat de moeite en kosten wel zou loonen. In het bekken van de Maas zijn d& rivieren sedert een paar dagen fel aan het wassen. Op verscheidene plaatsen in de provincie Namen beginnen Maas en Samber buiten de oevers te treden. Men verwacht echter spoedig weer val. In het stadscentrum van Doornik is in den nacht van Zondag op Maandag een perceel, waarin een hoedenmakerij gevestigd was, geheel uitgebrand. Ver scheidene personen moesten in nachtge waad over de daken vluchten en door de brandweer gered worden. Een winkelier en zijn vrouw kwamen echter in den brand door verstikking om. HET WEGEN VAN AUTO'S. Een Kon. Besluit zonder verbindende kracht. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in een zaak van mr H. H. Hartog, advo caat en procureur te Bergen op Zoom, die cassatie had aangeteekend tegen een vonnis van de Rechtbank te Breda, waar bij hij is veroordeeld tot f 1 boete, omdat hij niet is nagekomen de verplichting, op gelegd bij een algemeenen maatregel van bestuur als bedoeld in art. 42 der We- genbelastingwet (het onderwerpen van zijn auto aan een ambtelijke weging). Dit voorschrift berust op art. 1 van een Kon. Besluit van 10 Oct. 1927. De Hooge Raad overwoog, dat in de Wegenbelastingwet geen enkele bepaling voorkomt, ter uitvoering waarvan dit voorschrift strekt, maar dat het inhoudt een aanvulling en uitbreiding niet een uitvoering van bet bepaalde in para graaf 3 der wet, in welke paragraaf ver plichtingen van houders of bestuurders van motorrijtuigen zijn geregeld, o.a. in art. 15, welke veel minder ver gaan dan de verplichtingen, bij meergenoemd Kon. Besluit opgelegd. Zoodoende overschrijdt art. 1 van het Kon. Besluit de grenzen van de in art. 42 der wet gegeven be voegdheid en mist daardoor verbindende kracht. Op dezen grond heeft de Hooge Raad het vonnis vernietigd en den betrokkene van rechtsvervolging ontslagen. De directeur der K. L. M. naar Indië. De directeur der K. L. M. de heer A. Plesman, gaat volgens de „Haagsche Crt." een reis maken naar Nederl. Indië. Hij vertrekt 5 Maart a.s. met een toestel dat radio aan boord zal hebben. Bestuur ders zijn de heeren Duimelaar en Sillevis; mecanicien is de heer Venema, marconist de heer Peruse. Binnenland Spoorwegramp te Groningen. Drie dooden. Belangrijk arrest inzake het wegen van auto's. Buitenland. De vrijlating van Gandhi e.a. Omtrent deze reis wordt nader ge meld, dat het doel is de route na te gaan en de verschillende vliegvelden langs deze route te bezichtigen. In Indië zelf zal de heer Plesman zich op de hoogte gaan stellen van de gang van zaken van de K. N. I. L. M. Het ligt in de bedoeling van den directeur der K. L. M. met bet zelfde toestel de terugreis te maken. Nederland en Duitschland. Naar de N. R, Grt. verneemt, zullen in de eerste helft der volgende week te 's Gravenhage de inleidende besprekingen tusschen de Nederlandsche en Duitscbe delegaties plaats hebben, al zal het de finitief resultaat der economische onder handelingen wellicht ten deele mede af hankelijk zijn van de uitkomst der Duitsch-Engelsche economische bespre kingen. De Duitschers komen met een vrij groot aantal personen. Aan het hoofd der Nederlandsche delegatie staan, gelijk men weet, de beeren Golijn en Neder- bragt, resp. als eerste en tweede voor zitter. De postvluchfen naar Indië. 't8ste retourvliegtuig is gistermorgen te 5 u. 28 uit Calcutta vertrokken, landde te 10 u. 5 te Allahabad, vertrek vandaar weer te 11 uur en kwam te 1 u. 15 te Jodhpoer. Gistermorgen is het vliegtuig P.H. A.G.R. te 5 u. 50 uit Bagdad vertrokken, landde te 10 u. 20 te Boesjir, vertrok een half uur later weer en kwam te 16 u. te Djask aan. Alles, wel aan boord. Verlenging van den duur van uitkeering door werkloozenkassen. De minister van arbeid, handel en nij verheid heeft de volgende regeling vast gesteld inzake verlenging van den uit- keeringsduur voor leden van werkloozen kassen in bedrijfstakken, waarin in 1931 van crisis-werkloosheid kan worden ge sproken: 1. Voor werkloozenkassen in bedrijfstak ken, waarin in '31 van crisiswerkloosheid kan worden gesproken, kan, hetzij voor alle leden, hetzij voor bepaalde groepen daarvan, de uitkeeringsduur worden ver lengd. 2. De minister van arbeid, handel en nijverheid bepaalt, of, en in hoever in een bedrijfstak van crisis-werkloosheid kan worden gesproken. 3. Is voor een bedrijfstak bepaald, dat van crisis-werkloosheid kan worden ge sproken, dan kunnen de besturen van de tot dien bedrijfstak behoorende werkloo zenkassen een voorstel doen, om het re glement voor de werkloozenkas zoodanig te wijzigen, dat de uitkeeringsduur, het zij voor alle reglementair rechthebbende leden, hetzij voor bepaalde groepen daar van, met ten hoogste zes weken en tot een door den minister van arbeid, handel en nijverheid te bepalen datum van het jaar 1931, wordt verlengd. Is de uitkee ringsduur verdeeld over twee kalender halfjaren of andere perioden, dan kan het aantal uitkeeringsdagen reeds het eerste kalenderhalfjaar (c.q. de eerste uitkeeringsperiode) met ten hoogste zes en dertig worden vermeerderd. Vanzelf sprekend geldt het vorenstaande niet voor hen, die in 1931 geen recht op uitkeering hebben, omdat zij reeds drie of meer ja ren achtereen waren uitgetrokken. 4. Nadat de termijn, waarvoor de ver langde uitkeering van toepassing was, is geëindigd, wordt nagegaan of, en in hoe ver, de middelen, waarover de werkloo-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1