i Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Mieuws. Land- en Tuinbouw Financieële Berichten. Tel( Bij Griep en Gevatte koude Bij Hoesten en Bronchitis mé Hul SïSEWKOO?. Of ANTIIIUW? veel duurder dan neutrale verwarming, Aanlog J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv,) Middelburg. Het dagel. bestuur der In dustrie en Huishoudschool meldt, dat de verbouwing van het voormalige weeshuis aan het Molenwater tot school voor zijn vereeniging is voltooid. Het gebouw kan in gebruik genomen worden. Daarmede, aldus het bestuur, komt een einde aan den voor het onderwijs zoo nadeeligen toestand, dat dit gegeven werd in twee op vrij grooten afstand van elkander ge legen perceelen, welke geen van beide gebouwd zijn als inrichting voor nijver heidsonderwijs. De dag van opening zal uiteraard voor het bestuur een dag van vreugde zijn, het wenscht daaraan uiting te geven door het beleggen van een korte samenkomst met hen, waarvan verwacht mag worden, dat zij in de school belang stellen. De of- ficieele opening van het nieuwe schoolge bouw zal plaats hebben Maandag 2 Febr. Goes. De lagere gasprijs. Ons werd gevraagd, wanneer de nieuwe gas- prijsregeling in werking zou treden. Wij kunnen na informatie ter bevoegder plaatse daarop antwoorden, dat ze 1 Januari j.l. is ingegaan. Wat boven het gemiddelde der zes zomermaanden wordt afgenomen, wordt dus geleverd tegen een prijs, die 4 cent per kub. M. lager is dan het gewone tarief, met dien verstande, dat als minimum wordt aan genomen 40 kub. M. per maand voor een gewone gasverbruiker en 30 kub. M. per maand voor een muntgasverbruiker. Het wordt dus nu financiëel veel ge makkelijker gemaakt, om gas voor ver warming te gebruiken. Vlissingen. B. en W. bevelen voor de benoeming tot gemeente-geneesheer, te vens internist van het gasthuis inplaats van dhr L. J. H. Brongers, die naar Mid delburg vertrekt, aan, dhr A. P. Smitt, thans schoolarts alhier. Hansweert. Het geladen motorschip „Rozina Pieternella" is bij het binnenko men van de haven op den Oostberm om hoog gevaren en blijven zitten. Eenigen tijd later is het schip met behulp van de motorschepen „Corto" en „Rival" vlot gesleept. Het schip heeft oogenschijnlijk de reis onbeschadigd voortgezet. Wemeldinge. Zaterdagvoormiddag had de 33-jarige schipper de H. van het Fransche vliegschip „Maine" even bui ten het kanaal op de Oosterschelde het ongeluk buiten boord te vallen en te ver drinken. Pogingen in het werk gesteld om hem te redden mislukten. Zijn lijk is nog niet gevonden. Serooskerke (W.). Vrijdagavond werd in een feestvergadering het 40-jarig ju bileum der Landbouwvereeniging her dacht in het vergaderlokaal. De voorzitter, dhr P. Melis Wz., open de de vergadering, sprak een welkomst woord en memoreerde de huidige crisis in den landbouw. Hij wekte op, gezamen lijk te trachten de crisis te overwinnen, door onze belangen in de organisatie te bespreken en vooral lid te worden van die organisatie. Wegens ongesteldheid van den pen ningmeester, brengt de alg. adjunct fi nancieel verslag uit over 1930. Daaruit blijkt, dat ontvangen is f 17.879,65 en uitgegeven f 17.650,59; alzoo een batig slot van f 247,06. Hierna brengt, hij verslag uit over de pootaardappelbewaarplaats. Ontvangen werd f 1870,30 en uitgegeven f 1864,55; alzoo een goed slot van f 5,75. Het aftr. bestuurslid, dhr P. Melis Wz. wordt met bijna alg. st. herkozen en neemt deze herbenoeming aan. De secretaris, dhr B. Meijers Sz. geeft een historisch overzicht. Hij memoreert het ontstaan der vereeniging, haar ver dere ontwikkeling en wat zij heeft tot stand gebracht, waarbij hij o.a. opmerkt, dat de thans zoo gunstig werkende assu- rantievereeniging „Helpt Elkander", ge vestigd alhier, feitelijk haar oorsprong heeft in deze landbouwvereeniging. Hierna wordt gepauzeerd en worden ververschingen aangeboden. Daarna werd door dhr W. van Hekken landbouwonderwijzer, een lezing gehou den over: „Landbouwwetenschap". Inlei der vergeleek de landbouwwetenschap van ons land met die van Duitschland in het begin der 19de eeuw, waarbij bleek, dat ons land toen ver ten achter stond. Tenslotte zag de Regeering zich ge noodzaakt in te grijpen en stichtte in 1876 de Landbouwschool te Wageningen. Nu werd krachtig vooral door de ontstane malaise de organisatie van het land bouwonderwijs ter hand genomen, zoodat langzamerhand dat onderwijs tot het te genwoordig peil werd opgevoerd. Hierna werd met den inleider van ge dachten gewisseld. De voorzitter dankt den inleider voor zijn leerrijke lezing en verwelkomt dhr Loef, vertegenwoordiger van het Land bouwbureau der I. G. Farbenindustrie Aktiengeselschaft te Amsterdam. Deze vergastte de aanwezigen op een speciale filmvoorstelling op landbouwgebied. De eerste betrof het ontluiken van bloemen. De tweede was de Nederlandsche weide- film en tenslotte, de fabricage van lucht- stikstof tot kunstmest. De voorzitter brengt dank aan dhr Loef voor zijn welgeslaagde voorstelling en sluit de vergadering. N.- en St Joosland. Vrijdagavond hield alhier het varkensfonds „Helpt Elkan der" de jaarlijksche ledenvergadering. Aanwezig 25 leden en begunstigers. Uit de rekening bleek, dat ontvangen is in 1930 f 678,78 en uitgegeven f 583,04; alzoo wn batig slot van f 95,74, £et ka pitaal op 1 Jan. 1931 bedroeg f 102,34. Eén aandeel in de geleden verliezen be droeg f 2,58. Het jaar 1930 was niet on gunstig voor het fonds. Als bestuursleden werden herkozen de heeren G. Dellebeke, J. Bliek Mz. en P. Baurdoux. Als adviseur werd weder aangesteld dhr D. de Waard alhier. Besloten werd alle varkens te laten inenten door dhr Biere, dierenarts te Middelburg, waarbij behulpzaam zal zijn het lid Joos Joosse. Vier leden hebben bedankt, waarvan 1 begunstiger werd. Twee nieuwe leden werden aangenomen. Op 1 Januari 1931 waren er 49 leden en 11 begunstigers. Tot 1 Maart a.s. kan men zich opgeven als lid. Na sluiting der vergadering werd we derom het gewone „koffiemaal" gebruikt. Domburg. Vrijdagavond gaf de muziek- vereeniging „Apollo" alhier haar jaar lijksche uitvoering in de zaal van het café „Tramzicht". Een tiental muziek nummers werden voor een volle zaal ten gehoore gebracht. De heeren G. Vreeke, Jac. Passenier Jz. en J. Passenier Gz. vierden hun 25-jarig jubileum en ontvin gen bij monde van dhr M. A. Remijn na mens de vereeniging resp. een portret van het korps in lijst, een barometer en twee schilderijen. Terneuzen. De gemeenteraad komt a.s. Woensdag, des avonds om 7 uur, bijeen in openbare vergadering. Als belangrijk punt van behandeling komt op de agen da voor: Voorstel van B. en W. tot vast stellen van een steunregeling voor va lide arbeiders. Bruinisse. Zaterdag had de 60-jarige schipper St. J. het ongeluk van een brug waarover hij op zijn vaartuig wilde stap pen, in de haven te vallen. Hij kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stel len. Hij werd door Dr de Koek alhier verbonden. Kortgene. In de Vrijdag gehouden al- gemeene vergadering van de Onderlinge Verzekerings-Mij „Noord-Beveland" bleek dat zoowel de afdeeling paarden als de afdeeling koeien een gunstig jaar heeft gehad. De sterfte en onteigening beperkte zich tot 26 paarden en 10 koeien. Als bestuursleden werden herkozen de heeren M. H. Noordhoek te Kats en G. J. de Kam en P. J. Dieleman te Wis- senkerke. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Breda, P. de Bruijn te Drie bergen, A. M. W. Odé te Koudekerk a. d Rijn en G. van Dijk te Lisse. Aangenomen naar Yerseke, K. En- gelsma te Zwartsluis. Bedankt voor Opheusden, J. E. Klomp te Ede. Voor Sappemeer, G. Brinkerink te Oostvoorne. Geref. Kerken. Bedankt voor Delft (als 4e miss. pred. te Solo), J. H. Sillevis Smitt te Sema- rang (Java). Geref. Gemeenten. Bedankt voor Goes, J. Fraanje te Bar- neveld. Vrouwepolder-Gapinge. In de flink bezette Ned. Herv. Kerk te Gapinge werd Zondagmorgen de beroepen predikant van Vrouwepolder-Gapinge, cand. J. Tjebbes van Maarssen, bevestigd door zijn oom, ds Heijmens-Visser van Velp, die als tekst had gekozen Lucas 12:42. De grondgedachte, n.l. „het huisbezorger zijn", werd door Ds Heijmans-Visser na der uiteengezet aan de hand van de vol gende drie punten: le De getrouwheid van het huisbezor ger zijn; want gezien het hoogstaande ambt van predikant, moet de arbeid zoo getrouw mogelijk vervuld worden; 2e De voorzichtigheid, want wat is er teederder en intiemer dan de zielsbelan gen, die de predikant moet verzorgen? 3e De verantwoordelijkheid; want ieder moet te zijner tijd spijze gegeven worden. Na de handoplegging, waaraan deelna men Ds Heijmens-Visser van Velp, Ds Enklaar van Kattendijke en Ds de Kluis van Serooskerke, werd den nieuwen leer- aar toegezongen Gezang 96, waarna de bevestiger nog een kort persoonlijk woord sprak. 's Middags deed Ds Tjebbes zijn intrede in de Ned. Herv. Kerk van Vrouwepolder met een predicatie over 2 Gor. 1 vers 24 „Niet dat wij heerschappij voeren over uw geloof, maar wij zijn medewerkers uwer blijdschap; want gij staat door het geloof". Na afloop van de predikatie werden verschillende persoonlijke toespraken ge houden, waarna nog het woord voerden Ds Noteboom van Aagtekerke, Ds de Kluis van Serooskerke, burgemeester Louwerse en de heer Koets. Laatstgenoemde verwelkomde den nieu wen predikant namens kerkeraad en ge meente, kerkvoogden en notabelen. De gemeente zong nu ds Tjebbes Ge zang 96 toe, waarna deze voor de ge meente Vrouwepolder-Gapinge zoo be langrijke plechtigheid beëindigd werd. Ruim twee maanden was deze gemeen te vacant. 200.000 boekjes. De Paulus-ver- eeniging stelt op aanvraag gratis be schikbaar voor Zondagsscholen en Evan gelisatie-Vereenigingen een serie van 6 boekjes, waarvan de eerste twee, „Chris telijke Kindergedichtjes" en „Wat denkt gij van den Bijbel" binnenkort verkrijg baar zijn. Voor aanvraag formulieren ge lieve men zich te wenden: Paulus-Veree- niging Christelijk Jeugdwerk, Afdeeling Haarlem. Geestelijke kwak zal ve- r ij. Het is bekend, dat ons land een aan tal Hervormde godsdienstonderwijzers telt. Velen hunner dienen zich aan als ge reformeerd en worden zoodoende be schouwd als vertegenwoordigers van den Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk. „De Waarheidsvriend", het orgaan van dien bond, waarschuwt, onder het op schrift: „Toch wel héél erg", tegen het optreden van allerlei geestelijke kwakzal vers", met wie de hond niets hoegenaamd van doen heeft. Het blad heeft lang ge zwegen, maar nu wordt het toch „al te bar", vooral sedert het optreden van een zekeren mijnheer Schoonderbeek, die zicli volgens het blad ten onrechte Ned. Eerv. godsdienstonderwijzer te Ermelo noemt. Heel zijn preek is „één curiosi teit". „Ons begin zij in de zonde, onze voortzetting in de ongerechtigheid en ons einde in den dood", zoo ongeveer is 's mans „votum". Verder is alles dan „op-ende-op gereformeerd". Zulke men- schen azen bijzonder op vacante gemeen ten, schrijft het blad, om daar hun on- smakelijken.geestelijken kost op te dienen, en juist om de goede godsdienstonderwij zers voor blaam te bewaren, acht de re dactie het noodig hieraan eens publici teit te geven. Genoemde heer trad onlangs op als „Ned. Herv. godsdienstonderwij zer" voor de Staatkundig Gereformeerde Partij, met het onderwerp: „De kijkers door een loeb (sic!), waardoor een stofje een parel is". Het blad vraagt, of het niet treurig is dat zulke „geestelijke potsen makerij" onder het mom van „Hervormd" doorgaat. Aan de „Rotterdammer" ont leent het dan o.m. het volgende fraais, dat de heer S. in een openbare verga dering te Stolwijk heeft verkondigd: „Het heele parlement moet weg! Het moet geworpen worden in den krater van den Merapil Is een gruwel, dat een roomsche voorzitter is van de Tweede Kamer, en al de roomschen, wel 30 pet. van de bevolking, moeten weg! 'k Wil ze niet dood maken, dat mag niet. Ze moe ten gotenscheppers wordenVolgt dan nog een ontboezeming over coalitie, vaccinatie en „goddelooze" sociale wetge ving, alle drie „groote beesten" Toen een bezoeker aan het eind der bij eenkomst van repliek wilde dienen, had de inleider geen tijd! "■sas» Goes. Tot onderwijzer aan de Christe lijke school voor u.l.o. alhier is benoemd de heer J. de Meij te 's Gravenhage. Opheffing O. L. school. Bij Kon. besluit van 11 December 1930, nr 15 is het beroep, ingesteld door P. W., vader van kinderen die de openbare lagere school te Lamswaarde bezochten, tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland, van 24 Juni 1930, waarbij alsnog goed keuring is verleend aan het besluit van den raad van Hontenisse tot opheffing van de openbare lagere school te Lams waarde, ongegrond verklaard. Door dit K. B. is de opheffing van voor noemde school vast komen te staan. Neder 1. sleepboot gezon ken. Vier personen ver dronken. Zaterdagnacht voeren op den Rijn te Xanten boven Hexi gelegen, twee Dordrechtsche sleepbooten, de „Gonstan- tina" van de firma Jegen en de „Frans" van de firma Otto naast elkaar. Daar ze door den storm telkens tegen elkaar botsten, besloot men, om ongelukken te voorkomen de sleepboot „Frans" een eind op te trekken. Nadat zulks geschied was, hebben de opvarenden van de „Gonstanti- na" des nachts niets meer van de sleep boot Frans vernomen. Gistermorgen zag men, dat een klein gedeelte van den schoorsteen boven 't water uitstak en moest men constateeren, dat de sleepboot „Frans" gezonken was. Er waren vier opvarenden aan boord, die vermoedelijk verdronken zijn: B. Pors, kapitein, D. J. v. d. Heuvel, stuurman, J. Arnoo, machinist en P. J. Schippers, stoker, allen wonende te Dordrecht. De eerste drie genoemden waren gehuwd. De Donge bij Raams- donksveer opieuw door gebroken. De dijk, die de vorige week te Raamsdonksveer dichtgemaakt is, is met hoogtij Zaterdagavond te om streeks half twaalf opnieuw doorgebro ken. Het kater stroomde met groote snel heid in de richting van Raamsdonk (dorp). De benoodigde schuiten met zand zijn aanwezig. Een 60-tal werk- Liozen uit Raamsdonk is bezig het gat te stoppen. Indien men hierin niet spoe dig slaagt, verwacht men, dat de over strooming zich zal uitbreiden. De omvang van de overstrooming is thans niet zoo groot als een week ge- Eden. De kerkdienst kon doorgaan. En- Iele straten zijn ondergeloopen. Vrachtauto door sto om- t ram vernield. Vrijdagavond be vond zich de heer D. met zijn vracht auto op den spoorwegovergang te 01- denzaal toen de stoomtram binnen kwam. De machinist stopte direct, doch kon niet verhinderen, dat de auto geheel ver nield werd. D., die uit de ingedrukte ca- line gehaald werd, bloedde hevig en klaagde over inwendige pijn. Invoer van herkauwers In Belgiö verboden. In het Belgische Staatsblad wordt meegedeeld, dat de invoer van Neder landsche herkauwers met het oog op het gevaar van mond- en klauwzeer tijdelijk is verboden langs de grensstations Es- schen-station en Esschen-dorp. Sanapirin-tabletten, Buisje 75, 40, 25 ct. Anga-slroop. Flacons van 1 gld. en £1.75 Bij Apoth. en Drogisten. Wisselkoersen. Amsterdam, 26 Jan. 1931, 2.30 u. Parijs 9.749.75. Londen 12.06 54—12.07. New York 2.4854—2.4854. Brussel 34.6534.66. Berlijn 59.0859.09. N.V. HANDELS- EN LANDBOUW- BANK. De toestand uiterst precair. Te Gravenhage werd Vrijdag de alge- meene vergadering van aandeelhouders der N. V. Handels- en Landbouwbank gehouden. De vergadering stond onder leiding van Mr. G. Maris te Utrecht, com missaris der vennootschap. Mr L. Lindeboom, advocaat der bank, deed daarop eenige mededeeiingen. Op 18 Nov. j.l. bereikte commissaris sen het ontstellend bericht, dat de direc teur der vennootschap zich den vorigen avond hij de Justitie had aangemeld ter zake van verschillende verduisteringen en dat hij in verband daarmede in voor- loopige bewaring was gesteld. Commis sarissen zijn denzelfden dag nog in een spoedvergadering bijeen gekomen om zich te beraden over de vraag, wat in de gegeven omstandigheden moest worden gedaan. Deze omstandigheden waren bui tengewoon zorgwekkend, omdat in de week van 916 Nov. 1930 verschillende bijkantoren der bank wegens gebrek aan liquide middelen genoodzaakt waren ge weest de betalingen te staken. In hun vergadering van 18 Nov. heb ben commissarissen besloten, den heer J. W. Mekking als directeur te schorsen, waarop deze ontslag aanvroeg. Verder hebben commissarissen aan Mr L. Lin deboom te Den Haag opgedragen surse ance van betaling aan te vragen, zoowel voor de stichting „De Spaarbank van de H. en L. bank" als voor de N.V. H. en L. bank. Deze surceance-aanvragen hadden mede ten doel te voorkomen, dat plotse ling het faillissement zou worden uitge sproken. In verband hiermede werd besloten aan het accountantskantoor Van Dien v. Uden Go. opdracht te geven een on derzoek in te stellen naar den financiee- len toestand van de bank. Dit onderzoek is onmiddellijk aangevangen. Commissarissen mogen niet verhelen, dat reeds thans gebleken is uit de voor- ioopige resultaten van het accountants onderzoek, dat de financieelc toestand der bank uiterst précair is, daar niet al leen het geheele aandeelenkapitaal weg is, maar ook een belangrijk deel van de door derden aan de bank toevertrouwde gelden verloren is. Het bedrijf der ven nootschap zal dan ook niet verder kun nen worden voortgezet en in verband hiermede wordt een voorstel gedaan om over te gaan tot liquidatie. De naam der vennootschap heeft zeer ernstige geleden door het feit, dat de di recteur zich aan verschillende verduiste ringen heeft schuldig gemaakt. Het be kend worden dezer verduisteringen heeft commissarissen en vele anderen met hen pijnlijk getroffen. Bovendien is ook ge bleken, dat de directeur commissarissen en den raad van toezicht dikwijls op on juiste wijze heeft voorgelicht. Achteraf is duidelijk geworden, dat tal van credieten zijn verleend aan niet cre- dietwaardige personen. Op deze credieten zullen verliezen worden geleden. Verder lijdt de bank een belangrijk nadeel door de onregelmatigheden, die nu gepleegd zijn. Voor de crediteuren der bank zal ver moedelijk slechts een uitkeering van 25 a 30 pet. beschikbaar zijn. Deze cijfers zullen nog dalen, indien zou worden aan genomen, dat naast de spaarbank ook de individueele spaarders een vordering op de bank kunnen doen gelden. Het zal niet noodig zijn op te merken, dat commissarissen zeer diep betreuren den deplorabelen toestand, waarin de bank verkeert. Hadden zij in den loop der jaren eenigszins geweten wat hun nu tenslotte bekend is geworden, dan zou hun houding zeker geheel anders moeten zijn geweest. Achleraf blijkt, dat het ver trouwen in den directeur geheel mis plaatst is geweest en dat diens leiding ook in bekwaamheid tekort schoot. Ge leerd door de ervaring der laatste maan den erkennen commissarissen, dat de be voegdheden welke in de vennootschap aan een directeur waren toegekend, te groot zijn geweest en dat het toezicht, wat geheel naar de voorschriften der sta tuten is uitgeoefend, onvoldoende was om afdoende waarborg te geven, dat het be heer op de juiste wijze werd gevoerd. Burgemeester Slob, van Meerkerk, wil de niet zwijgen, hoewel veel praten niet helpt. Spr. I* diep teleurgesteld, niet al leen In den directeur, maar ook In de commissarissen. (Instemming). Waarvoor hebben zij aan de bestuurstafel gezeten? En waarom namen zij geen accountant in den arm? Notaris Knook, van Apeldoorn, wilde de verantwoordelijkheid van den raad van toezicht en van commissarissen niet uitgeschakeld zien. Zij hebben de jaar verslagen onderteekend, dus dragen me de-verantwoordelijkheid. Het wil er bij spr. niet in, dat de commissarissen niet zouden hebben geweten, hoe de toestand was, in de eerste helft van 1930, toen 4 Juli 1930 het jaarverslag over 1929 werd goedgekeurd. Spr. kan zich niet voorstellen, dat de commissarissen, die in de goede jaren de tantièmes opstreken, zich nu voorstellen als de vermoorde on- noozelheid. Waren zij ziende blind en hoorende doof? Spr. stelt de leden van den raad van toezicht en het college van commissarissen in staat van ernstige na latigheid en grof verzuim, waarvoor zij de verantwoordelijkheid hebben te dragen (Instemming). Mr Vos, van Appingedam, oordeelde, dat de brandende kwestie waarom het hier gaat, is, of de raad van'toezicht en het college van commissarissen aanspra kelijk zijn. Het wil spr. voorkomen, dat de vergadering recht heeft op meer licht van de bestuurstafel. Mr Lindeboom merkte op, dat het ac countantsrapport volgende week verschij nen zal en niet geheim zal worden ge houden. Besloten werd: 1. Den heer J. W. Mekking op zijn verzoek te ontslaan als directeur met in gang van 18 Nov. j.l., uiteraard zonder decharge, zoodat zijn verplichting tot re kening en verantwoording onverkort in stand blijft. 2. In te trekken de besluiten van 27 Mei 1929 en 4 Juni 1930 tot bijschrij ving van telkens 10 pet op de aandeelen zulks met terugwerkende kracht resp. tot 27 Mei 1929 en 4 Juni 1930 en als nog het bedrag der winst over het jaar 1928 groot f 132.875 en der winst over het jaar 1929, eveneens groot f 132.875, dat voor bijschrijving op aandeelen was bestemd, te bestemmen voor reserveering en wel daarvan 10 pet af te zonderen en en wel daarvan 10 pet af te zonderen ten bestemmen tot een reserve voor dubieuse debuteuren. 3. In verband met den financieelen toe stand der vennootschap wordt overge gaan tot liquidatie. 4. De heeren, die thans de waarn. di rectie vormen zullen zich met de liqui datie belasten tot 21 Febr. a.s. In een vergadering van enkel aandeel houders die daarna onder leiding van Mr Vos gehouden werd, werd een commissie benoemd, die 'n voorloopig onderzoek zal instellen naar de gestie van commissa rissen. Tot leden dezer commissie koos de vergadering de heeren Mr A. T. Vos te Appingedam; Notaris G. Knook te Apeldoorn, en Corn. Visser, accountant te Den Haag. (Rotterdammer). De Algemeene Snaarverzekering te 's-Gravenhage. De „Haagsche Post" schrijft: Inzake de onregelmatigheden bij deze maatschappij is thans een voorloopige mededeeling der Verzekeringskamer ver schenen, waaruit blijkt, dat het tekort niet van zoodanigen aard is, dat van een ramp kan worden gesproken. De Ver zekeringskamer geeft dan ook den raad aan de spaarders, hun stortingen voort te zetten, voor de inmiddels aan de Hol- landsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam overgedragen inschrijvingen. De rechtbank heeft zelfs, op verzoek der Verzekeringskamer bepaald, dat in de eerste 90 dagen geen afkoop zal wor den gegeven; dit om te voorkomen, dat spaarders het hoofd verliezen en tot groot nadeel voor henzelven overijld tot afkoop overgaan. Wij weten nu dan precies wat er is gebeurd. Van malversaties tot persoon lijke bevoordeeling is niets gebleken. Het zijn slechts onjuiste boekingen, teneinde den toestand van het bedrijf gunstiger te doen voorkomen dan hij was. Bekend was reeds dat voor sommige kassen de uit keering te hoog was gesteld. Het blijkt nu, dat op deze wijze ongeveer f350.000 aan de nog loopende kassen is onttrokken. Bovendien is er meer dan reglementair toelaatbaar was voor onkosten gebruikt, zoodat ook dat bedrag aan de thans loo pende kassen ontbreekt. Dit loopt onge veer over f 650.000, zoodat de tegenwoor dige spaarders een schade lijden van rond 1 millioen gulden, waartegenover natuur lijk de aanwezige extrareserve staat en het aandeelenkapitaal, dat als reserve is te beschouwen. De gunstige factoren ma. ken dat het tekort op het spaar tegoed ho ogstens 10 pet. zal be dragen, behalve voor de kassen 1929 en 1930, die reeds waren overgegaan naar het Nationaal Spaarfonds en waar op geen verlies zal worden geleden. Wat beteekent dit nu voor de overige? Niet, dat op de uitkeeringen in de toe komst 10 pet. schade zal worden geleden. Immers de schade wordt slechts geleden op het thans aanwezige spaar-tegoeden het is begrijpelijk dat dus iemand, die pas een pa,ar jaar spaart, nog slechts een klein tegoed heeft. Indien hij dus de be taling voortzet, met de zedelijke garantie der Verzekeringskamer dat op de vol gende betalingen geen verlies zal worden geleden, zal zijn schade slechts een zeer gering percentage bedragen van het uit te keeren bedrag bij afkoop. Hoe ouder de kas is, hoe hooger het percentage wordt, totdat bij de kas, die het eerst tot uitkeering komt, hot percentage van 10 procent schade wordt bereikt. Dit is tiles in tekort 10 pet. b deelingen der echter een bove percentage kan vallen, de kassen 192.) den, de kas 19 tage der uitkei 1927 weer iets de jcas die tlu pet. schade lijdt dat de betaling Op de contr: verzekeringen, vingen loopen, schade geleden Hollandsche Al| voor hot volle Al is dus de i is het een onv Jarenlang zijn en verliesreker lang zijn de s door de spaar! worden ingevul ons vroeger di de op groote dezer instelling verslag was sl< verantwoord) t worden, dat de den uit het sj Het is wedci steeds kaf ondt controle der on zekeringskainer is. Zelfs vrager af of het tijdva welk elke oud moet ge-ontrole is genomen. B meene Spaarve wel binnen ee speeld, zoodu! kan gebeuren. Verzekeringskai aan dien termi tusschentijds ni stelt. T e groo levensverzekeri trokken, dan d gen zou dienei Wasch de aang water en Puro Purol op, en 1 scheidenden uit nog wat Purol dag, zoolang h Verlenging uit DEN HAAG. Handel en Nijv geling vastges van den duur van werkloozer drijfstakken, w< werkloosheid 1 De duur der met ten hoogst lengd. Het bedrag, van de kas zul der kas op 31 regeering terug ENSCHEDE. Heden ove stondig lijde Moeder, Beh Overgrootmoi MARIA V/ Wed. in den oudei en 10 maand< Passaic, N( Wed. P. SCÏ Kinderen Krabbendijl KI. LAGENC Th. C. LAG Kinderen Krabbendijke, Volstrekt een Heden ov< kalm tot onze onze innig Moeder, Beh moeder MAATJE In den oude 68 jaar. Uit A. S Schore, 25 Ja A Over te netm klas luxe Bii met torpedoterug sturen, pracht ha alom bekende van Groningen— Heeren f57.50 volle garantie, v no. 26 Uitgev< Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2