Nü. 98 Maandag 26 Januari 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Kendrikse Go's BankN.V. Soes EERSTE BLAD. COUPONS EN LOSSINGEN Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE perl JANUARI vervallende worden verzilverd door Uit de Provincie. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Torststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELFEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijk» korting. Mager resultaat. Het rapport van de Staatscommissie- Rutgers inzake de herziening van de L.O.- wet 1920, is dan eindelijk verschenen. En de eerste voorloopige indruk is deze, dat het resultaat al zeer mager is. De commissie had inzonderheid tot taak een antwoord te geven op de vraag, „of in de Lager-Onderwijswet 1920 wijzi gingen behooren te worden aangebracht, waardoor met volkomen eerbiediging van het beginsel der financiëele gelijkstelling tegenover het openbaar en bijzonder on derwijs, gelijk dit is neergelegd in art. 195 der Grondwet en zonder schade te doen aan de vitale belangen van het onderwijs aan dat beginsel een minder kostbare toepassing wordt gegeven." Welnu, het antwoord op deze vraag luidt ontkennend. De Commissie ziet geen kans eenige bezuiniging van beteekenis aan te brengen. Het eenige punt, waarvoor dan nog een meerderheid gevonden is, betreft een wij ziging van de leerlingenschaal. Art. 28 zegt, dat elk hoofd wordt bij gestaan door één onderwijzer, zoodra het aantal leerlingen 33 is; dit cijfer van 33 stelt de commissie voor te brengen op 46. In de wet stijgt het cijfer 33 tot 73 voor twee onderwijzers, tot 117 voor drie, tot 16r voor vier, tot 211 voor vijf en tot 261 voor zes onderwijzersde commissie stelt voor een onderwijzer aan te stellen voor elke 45 leerlingen. Dit geeft een be zuiniging van 1600 onderwijzers, en, na een aantal jaren, van eenige millioenen per jaar. Stel, dat dit voorstel wordt aangeno men, wat nog niet zeer waarschijnlijk is, vooral in verband met het nadeel voor de kleine scholen en stel dat de gemeenten zich aan dezen norm houden wat al evenmin vaststaat dan is er iets bezuinigd. Maar wat beteekent zulk een betrekke lijk klein bedrag op het heele onderwijs budget? Ook wat betreft het tegengaan van on- noodige splitsing blijkt de Commissie den steen der wijzen niet gevonden te hebben. Voorstellen van beteekenis worden ook in dit opzicht niet gedaan. Wel wordt voorgesteld de waarborgsom voor scholen beneden de 150 leerlingen te verhoogen, maar de remmende kracht hiervan behoeft niet hoog te worden aangeslagen. Het betreft hier trouwens een uiterst moeilijke kwestie. Men kan wel, zooals b.v. „Het Vaderland" bepleit, de stichting van scholen afhankelijk stellen van de goe.dkeuring van een daarvoor in te stel len Commissie, maar het is duidelijk dat er op die wijze groot gevaar is, dat de vrijheid al te zeer in het gedrang komt. Als een teleurstelling zal zeker wor den gevoeld, dat omtrent de opleiding waarover reeds jaren gesproken en ge schreven is, geen enkel voorstel wordt gedaan. Voor de in 1920 in uitzicht gestelde breede opleiding blijkt de commissie niet te voelen. fn het rapport worden verschillende punten aan de orde gesteld, die zeker niet geheel zonder belang kunnen wor den geacht. Wij denken hierbij aan de meerdere vrijheid voor de openbare scho len, waarvan misschien het gevolg kan zijn want de gemeenteraden zijn er óók nog dat de stichting van bij zondere neutrale scholen wordt geremd, wat tevens weer eenige bezuiniging kan brengen. Maar een leidraad voor een grondige herziening van de L. O.-wet geeft dit rapport, waaraan bijna vijf jaren is ge arbeid, niet. Als geheel een. mager resultaat! De Kabinetsformatie In Frankrijk. Doumergue verzocht Briand zich te belasten met het vormen van een kabi net. Deze zou hebben geweigerd het aan bod tot kabinetsformatie aan te nemen. Briand zou verklaard hebben, dat het hem niet mogelijk is, naast den post van minister van buitenlandsche zaken ook noch het ministerpreeidentachap te aan vaarden. Na de weigering van Briand heeft de president der republiek senator Laval naar het Elysée ontboden en hem de opdracht van de vorming van een kabi net aangeboden. Laval heeft de opdracht aanvaard. De ontwapeningsconferentie. Naar in Volkenbondskringen verluidt schijnen de kansen van een candidatuur van minister Van Karnebeek voor het presidium van de ontwapeningsconferen tie aanmerkelijk te stijgen, aangezien de Volkenbond bericht ontvangen schijnt te hebben van de Amerikaansche regeering, dat deze zich verzet tegen de benoeming van een Amerikaanschen president, en er tegen de andere personen, die voor het presidium in aanmerking zouden kunnen komen, verschillende bezwaren bestaan. Exprestrein uit de rails geloopen. Zaterdag sprong bij Oakdale (Tennes see) een exprestrein van de rails, waarbij een stoker en een machinist en vier passagiers het leven verloren. De mees te der gedoode personen waren zoo zwaar verminkt, dat identificatie niet mo gelijk was. Tientallen personen werden gewond. Slotzitting van den Volkenbondsraad. De 22ste zitting van den Volkenbond werd Zaterdagavond gesloten. In de slot vergadering nam de raad eerst aan het rapport en het ontwerpconventie in zake de beperking van de fabricage vervol gens een aantal Duitsche en Poolsche minderhedenpetities en stelde het geschil tusschen Memel en Litauen, waarover een lange discussie plaats vond, zonder tot eenig resultaat te leiden, uit tot zijn volgende zitting. Verder nam de raad nog aan een voorste) van de gedelegeer den van Guatemala, Venezuela en Peru, waardoor besloten is, dat de quaestie van de nationaliteit van de gehuwde vrouw op de agenda van de a.s. Volkenbonds vergadering geplaatst zal worden en dat in den tusschentijd een comité van ver tegenwoordigers van de internationale Vrouwenorganisaties de quaestie zal be- studeeren en den raad zal inlichten over het standpunt der vrouwen in deze aan gelegenheid. Gandhi in vrijheid. „Het Volk" meldt uit Londen: Het staat thans vast, dat Gandhi en zijn col lega's vandaag op vrije voeten komen. De onderkoning heeft in verband hier mede een verklaring gepubliceerd. "Wij herinneren er aan, dat Gandhi den 5en Mei 1930 in het kamp te Karadi bij Jallapur in het midden van den nachi onder arrest werd geplaatst en naar de gevangenis van Yeroda bij Poona werd overgebracht, waar hij thans nog zit. Van de politieke gevangenen, die in vrijheid worden gesteld,noemen wij Gandhi, Nehru jr, voorzitter van het Al Indisch Congres, Patel, leider van do campagne tegen het betalen der belastin gen, mevr. Naidu, de dichteres, Sen Gypta, burgemeester van Calcutta, dr Ansari en Aazed. Moskou's draadlooze propaganda. De „Germania" wijdt een uitvoerig ar tikel aan de sovjet-propaganda per radio in Duitschland. Reeds eenigen tijd geleden, aldus het blad, is openlijk gewezen op de buiten gewone activiteit van 'n aantal sovjet zenders, die door hun sterkte alle landen van Europa bestrijken en in alle talei. een systematische en steeds feller propa ganda over ons werelddeel uitzenden. Op die technisch en propagandis tisch zoo perfect geoutilleerde Russische radio-uitzend-organisatie correspondeert in Duitschland een communistische ont- vang-organisatie, de z.g. „Vrije radio- bond", geheel op samenwerking met den Russischen zender ingesteld. Genoemde bond organiseert luister avonden, waar de uitzendingen der sov jets worden „genoten" en besproken. Ook anderszins ontwikkelt deze bond een merkwaardige activiteit; op groote schaal wordt er b.v. les gegeven in het opnemen en seinen van morse-teekens. Het is hoog tijd, betoogt het blad, dal de openbare opinie in Duitschland om trent deze actie wordt ingelicht en dat de rijksregeering zich met alle diploma tieke en politieke middelen, waarover ze beschikt, te weer stelt tegen een toestand, het rijk onwaardig en onduldbaar. Het dulden van deze propaganda zou de meest funeste gevolgen kunnen hebben. Aard en inhoud dezer uitzendingen aijn ia flftgrauten strijd met de vroeger tusschen Duitschland en Rusland getrof fen overeenkomst. Verleden jaar nog hebben tusschen beide landen langdurige gedachtenwisselingen plaats gehad, waar bij de kwestie der Russische communis tische propaganda andermaal besproken werd. Resultaat dier onderhandelingen was een van 14 Juni gedateerd gemeenschap pelijk communiqué der beide regeeringen waarin plechtig de verplichting wordt aanvaard, ieder pogen, om de binnen- landsche aangelegenheid van 't ander land actief te beïnvloeden, achterwego te laten. De sovjet-regeering zal wellicht weer voor den dag komen iet een oeroude „truc" en zeggen, dat zij die verplichting, wat haar zelf betreft, erkent en naleeft, maar dat die verplichting niet kan gelden voor de Russische en internationale com munistische organisaties. I Het schijnt ons dringend noodzakelijk, betoogt de „Germania", dat de Duitsche autoriteiten laten blijken, dat zij aan deze belachelijke uitvlucht, die trouwens een leugen is, geen waarde hechten. Radenregeering, communistische partij van Rusland, communistische internatio nale en de andere roode organen, hoe ze ook heeten mogen, zijn in werkelijkheid één en onafscheidelijk Korte Berichten. Volgens berichten Uit Agram breidt de griep-epidemie aldaar en in de om streken zich uit. Het aantal zieken be draagt reeds ongeveer 10.000 en men heeft het plan, alle scholen te sluiten. De griep-epidemie ih Spanje heeft zich opnieuw uitgebreid. Te Saragossa zijn verscheidene duizenden zieken. Te Cordova zijn de ziekenhuizen overvol. Te Bilbao zijn vele zieken in de civiele garde. Een aantal postkantoren moesten sluiten wegens ziekte van het personeel. Volgens rapporten van den gezond heidsdienst waren er in de week eindi gend 17 Januari in de Ver. Staten meer dan 19.000 personen, die aan influenza lijdende waren. Volgens een bericht uit Tokio heerscht in Japan de griep in hevige mate. Volgens een verklaring van de geneesheeren moet de griep sedert 10 jaar niet zoo ernstig zijn opgetreden. In To kio zijn den laatsten tijd 60 personen per dag aan de griep overleden. Volgens een bericht uit Havanna duren de geheimzinnige brandstichtin gen op de Cubaansche suikerplantages, ondanks de verscherpte maatregelen van de regeering voort. Vrijdag zijn in de provincie Matanzas weer ongeveer 1000 ton suikerriet een prooi der vlammen ge worden. Bij de stemming in de Engelsche textiei-industrie werden er 90.770 stem men tegen en 44.990 stemmen vóór her vatting der onderhandelingen uitge bracht. Het stakingsconflict wordt hier door opnieuw verscherpt. Men meldt uit Frankfort a. d. M., dat tengevolge van het abnormaal zoele weer en den sterken regenval de sneeuw in de Duitsche gebergten zoo snel smelt, dat opnieuw hoog water op den Rijn te verwachten is. In de villa van Dr Eckener te Frie- drichshafen is inbraak gepleegd. De die ven hebben de zilverkast leeggehaald en zilveren voorwerpen ter waarde van on geveer 1500 mark ontvreemd. De politie te Pressburg heeft een complot ontdekt, dat tegen de veiligheid van den staat was gericht. De reis van Minister Deckers. Blijkens een bij het Deparement van Defensie ingekomen telegram bevond Hr Ms. torpedobootjager „Witte de With" met minister Deckers aan boord, zich gisterenochtend 7 uur vóór het kanaal naar Tunis. Alles is wel aan boord. De Wieringermeerpoider. Het vele natte weer is niet bevorder lijk voor een geregelde voortzetting der werkzaamheden. Er is dan ook een oogen- blik sprake geweest om de werkzaam heden eenigen tijd stop te zetten. Een en ander is evenwel niet de bedoeling van de voorloopige commissie, en in plaats van stopzetten, neemt men maatregelen om het aantal tewerk gestelden aanmerkelijk uit te breiden, mede ook hierom, omdat op het platteland veel werkloosheid heerscht. Op het oogenblik werken nu al dertien honderd arbeiders in den nieuwen pol der, welk getal binnenkort tot 1700 zal worden uitgebreid. Als in April of Mei weer woongelegenheid is gemaakt, zullen nogmaals zeshonderd arbeiders worden tewerk gesteld. Postvlucht BataviaMelbourne v.v. Begin Mei wordt een postvlucht van Batavia naar Melbourne en terug met een Fokker ondernomen. Het doel van deze vlucht is o.m. inluiden van een luchtpostdienst tusschen Java en Austra lië en terug. De vliegtocht sluit aan op een uit Nederland komend K.L.M.-vliegtuig, de terugtocht sluit aan op het vertrek van een K.L.M.-vliegtuig naar Nederland. Steun aan de aardappelmeelindustrie en de suikerbietenteelt. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft Donderdag de commis sie van werkgevers- en werknemersbon den in het landbouwbedrijf in audiëntie ontvangen. De commissie bepleitte niet slechts steunmaatregelen voor de aard appelmeelindustrie en de suikerbieten teelt, maar drong ook vooral aan op spoed in verband met de bouwplannen der landbouwers en de dreigende stop zetting van betrokken fabrieken. De minister deelde betreffende den steun aan de aardappelmeelindustrie mee, dat de memorie van antwoord zeer spoedig zou verschijnen en ten aanzien van de suikerbietenteelt, dat de regee ring tot steun had besloten, waarbij met de mogelijkheid moet worden rekening gehouden, dat de steun zich zal moeten beperken tot een iets geringer hoeveel heid bieten, dan in de a.fgeloopen jaren gemiddeld aan de fabrieken is geleverd Voor hei behoud van de Zuiderzee. Naar aanleiding van de onlangs te 's-Gravenhage gehouden openba&a ver gadering is Zaterdagavond een bespre king gehouden tusschen belangstellenden en het bestaande Harderwijksche comité tot behoud van de Zuiderzee-visscherij. Als resultaat hiervan is opgericht een landelijk comité, dat van een centraal punt uit, actie zal voeren, tot behoud vau de Zuiderzee. Voorbereid worden o.a een reeks openbare vergaderingen in da voornaamste steden, waarvan de eerste begin Februari te Amsterdam zal wor den gehouden. De postvluchten naar indië. De P.H.-A.G.R. is Zaterdagmorgen to 7 uur uit Athene vertrokken en te 13 u. 55 te Gaïro aangekomen. Blijkens mededeeling van de Indische administratie heeft het achtste retour vliegtuig van den Holland-Indië-dienst ruim 189 kg. post aan boord. Hiervan is 123 kg. 690 gram bestemd voor Amster dam (stad en verdere verzending), 43 kg 850 gram voor Den Haag en 9 kg. 775 gram voor Rotterdam. Voor tusschenlig- gende landen is vijf kg. bestemd. Te Me- dan zijn nog ingeladen twee zakken Pengug/Amsterdam, bruto gewicht 3 kg 287^ gram en 1 zak Singapore/Amster dam, bruto gewicht 4 kg. 0.25 gr. Gewetensbezwaren bij verkiezingen. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft aan de Commissarissen der Koningin geschreven: Uit de door u ingezonden opgaven is mij gebleken, dat naar aanleiding van de in 1929 gehouden stemming ter verkie zing van de leden der Tweede Kamer te genover 546 burgemeesters gewetensbe zwaren zijn aangevoerd als reden van niet-voldoening aan de verplichting tot opkomst, bedoeld in artikel 72, tweede lid der Kieswet. Door 463 hunner werd bedoelde reden bij toepassing van artikel 149 dier wet, als geldig aangenomen. Ver reweg het meerendeel der burgemeesters huldigt het standpunt, hetwelk ten dezen door de regeering wordt ingenomen en harerzijds bij verschillende gelegenheden aan de burgemeesters werd aanbevolen. Evenwel hebben nog 83 burgemeesters bij de in 1929 gehouden verkiezingen ge meend, gewetensbezwaren niet als gel dige reden te mogen aanvaarden. Op deze laatste omstandigheid en da vervolging, waaraan de daarbij betrok ken kiezers hebben bloot gestaan, werd mijn aandacht nog in het bijzonder ge vestigd in de vergadering der Tweede Kamer van 2 December, waarbij mij te vens werd verzocht, een poging te doen, om beèselêa bwjsssssfer? tot een an- Binnenland. Weer overstrooming te Raamsdonk. De werkloosheid op Z.- en N.-Beveland. Memorie van Antwoord inzake de steun aan de Aardappelmeel-industrie. Verlenging van den duur der uitkeerin- gen uit werkloozenkassen. Buitenland. Gandhi in vrijheid. De radio-propaganda van Rusland. Van Karnebeek voorzitter der ontwape ningsconferentie? Dreigende Lagerhuis-ontbinding in En geland? dere meening te brengen. Ik kan daartoe gereede aanleiding vin den. Het gaat hier toch niet alleen om de persoonlijke belangen der daarbij betrok kenen kiezers, doch ook om het algemeen belang, gelegen in een gelijke rechtsbe- deeling op bedoeld punt voor alle kie zers. Met het oog op de in dit jaar te hou den algemeene verkiezingen voor de ge meenteraden en de Provinciale Staten, zal de onderwerpelijke aangelegenheid opnieuw en van bijzonder actueel belang worden. In verband met het bovenstaande heb ik de eer u te verzoeken, de daarvoor in aanmerking komende burgemeesters na mens mij uit te noodigen, nog eens ern stig te willen overwegen, zich aan te slui ten bij het in dezen door de regeering en verreweg het meerendeel der burgemees ters in den lande ingenomen standpunt. Ten zeerste zou ik het op prijs stellen, in dien deze overweging hunnerzijds tot het zoo zeer wenschelijka resultaat zouda leiden. Ontslag aan de Kom Maatschappij „De Schelde". Nu het motorschip „Dempo" zijn vol tooiing nadert, staat vooral voor de af- deeling timmerfabriek groote siapte te wachten. In de laatste jaren is deze af- deeling, met het oog op den afbouw van de „Baloeran" en „Dempo" met ruim een 100-tal arbeiders boven de normale sterkte gebracht, waarvoor momenteel nu geen arbeid is te vinden. Uit deze af- deeling is nu aan een 35-taJ arbeiders ontslag aangezegd. Ook zullen een 50- tal arbeiders uit andere afdeelingen om de maand gaan werken. Sociale cursussen. Voor de afdeeling Vlissingen van „Pa trimonium" zal door Ds H. A. Wiersinga, Geref. predikant aldaar, in de eerstvol gende maanden een drietal lezingen worden gehouden, over: „Jezus en de Vrouw", „Jezus en het Kind" en „Jezus en de Arbeid". Ook voor den Chr. Be sturenbond zal Ds Wiersinga een drietal lezingen houden over het onderwerp: „De arbeidende Jeugd", in verband met het onlangs in Duitschland verschenen werk „De Proletarische Jeugd" van Ds Gün- ther Dehn. De Waterleiding. Men meldt ons: In opdracht van de Gemeenten Goes en Kloetinge moesten een viertal brand- kranen geplaatst worden tusschen den watertoren aldaar en den spoorweg-over gang naar Goes. Tijdens de uitvoering dezer werkzaam heden werd het water voor Goes en Westelijk gelegen gemeenten over den watertoren van Oudelande aangevoerd, langs de leiding OvezandeHeinkens- zand's-Heer Arendskerke. Bij dezen aanvoer was gedurende korten tijd de druk in Goes zoover gedaald, dat uit hooger gelegen tapplaatsen geen water meer vloeide. Na enkele uren was het werk zoover gereed, dat weder met den normalen hoogen druk water kon worden getapt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1