Leestafel. Voor huis en hof. Het Vrouwenhoekje. Dammen. Probleem No.181. Auteur: J. A. v. Dixhoorn, Zaamslag. 1 2 3 4 5 schatting heeft beheerd. Niettemin werd door den Bismarckbond een uitvoerig te legram van trouw en aanhankelijkheid naar Huize Doorn verzondenl Moge Wil helm II het zijn generaal-veldmaarschalk euvel duiden, dat deze zich op aandrin gen van zijn volk bereid verklaarde, de laatste jaren van zijn veelbewogen leven in dienst te stellen van den nieuwen staat het Duitsche volk weet dezen Hindenburg dank voor den takt en de voorbeeldige toewijding, waarmede hij 't wankele staatsschip door de branding der laatste jaren laveerde. In den Dom luisterde Duitschland's tweede rijkspresident dien gedenkwaardi- gen Zondag naar den Oberdomprediger Burghart en van daaruit begaf hij zich naar den rijksdag, waar hij in het rijke lijk getooide Wallothuis luisterde naar geheimraad Prof. Dr Kahl, den univer- sitairen veteraan, die bij de proclamatie in Versailles tegenwoordig was. Met aca demische vormbeheersching teekende de ze hoogbejaarde geleerde den lijdens weg, dien het Duitsche volk sedert de omwenteling moest gaan. Hij verklaarde zich weliswaar eens met het feit, dat men den 18den Januari over gansch Duitsch- land viert want hoeveel men ook door den oorlog verloren heeft, de Duitsche eenheid in den staatsvorm bleef bewaard niettemin veroordeelde hij de interne verdeeldheid op politiek gebied met de voor onzen tijd leerzame waarschuwing: Principiëele strijd tegen den staat, dat wil zeggen tegen zijn onschendbare basis, de grondwet, mag nooit het uitgangspunt van ons volk zijn, om over den waanzin van een gewelddadige omwenteling lie ver in 't geheel niet te spreken! Dit maan woord was stellig in de eerste plaats ge richt tot de nationaal-socialisten en de communisten, wier afwezigheid op alle feestelijke bijeenkomsten eerder kalmee rend dan ontstemmend van uitwerking was. Met verheffing van stem riep ge- reimraad Kahl zijn groot auditorium tenslotte toe: Nooit wordt het rijk ver nietigd, zoolang gij eensgezind blijft en trouw 1 Deze synthese tusschen den ouden en den nieuwen staat miste men wel eenigszins in de koelaandoende toespraak van hem, die thans Bismarck's plaats bekleedt; Dr Brüning vermeed met opval lende voorzichtigheid het woord repu bliek en besloot zijn korte toespraak niet met een drievoudig hoera op den nieu wen staat, wiens opperhoofd tegenover hem in de diplomatenloge zat, maar op „het beminde vaderland". Met een uithoudingsvermogen, dat op zoo hoogen leeftijd een zeldzaamheid ge noemd kan worden, was Hindenburg en kele uren later ook in het Sportpalast aanwezig, waar de vaderlandsche ver- eenigingen onder initiatief van den Kyff- hauserbund het zestigjarig bestaan van het Duitsche rijk vierden. Hier zag men onder de eeregasten de chefs van rijks- weer en vloot, rijksweerminister Groener, den commandant van Berlijn, den vroe- geren rijksweerminister Gessier, admiraal Schroeder, uit het voormalig keizerlijk leger de generaals Dommes, van Fran cois, von Hutier, von Cramon, van Braun en tallooze andere vooraanstaande per soonlijkheden. Bij het verschijnen van Hindenburg werden fanfares geblazen en stonden alle aanwezigen op van hun zit plaats. Voor de eerste maal begaf hij zich op dezen historischen dag onder de dui zenden, die met heel hun hart aan het verleden zijn blijven hangen. Hieraan herinnerde de eerewacht in de vroegere uniform der kurassiers, hieraan herinner de de militaire muziek, hieraan herinner de de president van den Kijffhauser- bund, generaal der artillerie van Horn in zijn opzwepende redevoering. Maar ook hierdoor liet Hindenburg zich niet mis leiden of beïnvloeden. Hij staat stoer en sterk met beide voeten in het nuchtere heden, kent de zorgen van onzen tijd be ter dan al zijn oorlogskameraden en legt het zwaartepunt op de onderlinge ver draagzaamheid en absoluut noodzakelijke eenheid. In zijn kort antwoord riep hij allen toe: „Een ding is ons gebleven: het vaderland. Dit vaderland willen wij in dezen nood dienen in een toewijding, welke boven alle verdeeldheid der partij en uitgaat en in dit uur van herdenking herhalen wij onze gelofte door den ge meen schappelijken roep: leve Duitsch- landl" Berlijn, 20 Januari 1931, Politieks Gids. Bij de N.V. „De Graafschap" verscheen een Politieke Gids, samengesteld door I. Stap, adm. van den Ned. Bond van Jon- gelingsvereenigingen op G. G. te Amers foort. Dit handige handboekje, keurig uitge voerd, bevat een kort overzicht van do parlementaire geschiedenis van Neder land in de 19e en 20ste eeuw, de Troon rede 1930, opgaven van de samenstel ling der Staten-Generaal, het aantal stemmen door de verschillende partijen in 1929 behaald, samenstelling Prov. Staten, Partij-organisaties en -program- ma's. Voor wie „Parlement en Kiezer" niet bezitten een zeer bruikbaar boekje. Bij volgende drukken verdient het aanbeve ling ook de voornaamste bepalingen op die verkiezing betrekking hebbende, op te nemen. Deze gids zal daardoor aan bruikbaarheid winnen. Hoteia japonica. Een geschikte plant om te vervroegen. De Hoteia japonica, beter bekend als Spiraea japonica, welke laatste benaming evenwel foutief is, leent zich uitstekend voor het vervroegen in kamer of serre. De natuurlijke bloeitijd der Hoteia's valt in de maanden JuniJuli, maar door ze te vervroegen, kunnen we de fraaie bloempluimen reeds in Maart bewonde ren, in een tijd dus, dat het aantal bloeiende planten niet zoo overvloedig is te noemen. Met het vervroegen kunnen we nu be ginnen door ze op te potten. We bezien eerst de wortels. Het is niet meer dan een bal aarde met wortels, en merken dan aan den platsten kant eenige verdikkingen de knoppen. Deze verdikkingen zijn de zoogenaamde „neuzen", waaruit zich eerst de bladeren en daarna de fraaie room kleurige bloempluimen zul'en ontwikke len, die van eenigen afstand aan witte seringen doen denken. We zoeken een bloempot, waar in de aardbol ongeveer past en beginnen hierin eerst eenige pot scherven aan te brengen. Over deze pot scherven brengen we zooveel aarde, dat de aardbol ongeveer een centimeter be neden den potrand blijft. De ruimte tus schen aardbol en potrand wordt behoor lijk en stevig aangevuld met voedzame aarde en over den aardbol komt eveneens een dun laagje aarde. Daarna gieten we alles een weinig aan en het vervroegen kan een aanvang nemen. We plaatsen daarna de te vervroegen plant in een koele of slechts matig ver warmde kamer. Een aangrenzende, vorst- vrije kamer is voor ons doel uitstekend geschikt. In het begin wordt het geduld op een zware proef gesteld, doch vrij spoedig ontwaren we leven in de slapende plant, zwellen de knoppen op en komen de eerste blaadjes, teer en roestbruin van kleur, te voorschijn. Langzamerhand worden de eerste blaadjes door meerdere gevolgd en nemen ze een glanzig-groene kleur aan. Dan is tevens de tijd aange- Een typisch snapshot uit het leven van wijlen baron v. Voorst tot Voorst, wiens begrafenis Woensdag te Vilsteren plaats had. Baron v. Voorst tot Voorst beziet in 1927 gedurende de legennanoeuvres een der keukenwagens. broken om alles wat meer in de warmte en in het volle licht te halen. Na de bladeren komen de bloemsten gels te voorschijn, welke aanvankelijk lichtgroen van kleur zijn, doch steeds witter en witter worden om bij vollen bloei over te gaan in een zacht room kleurige tint. In Maart kan men ze in de etalages der bloemenwinkels bewonderen, doch het is prettiger, ze zelf op «te kwee ken en hun geheele ontwikkeling dage lijks te volgen. Lezers, die de proef willen nemen met het vervroegen van de Hoteia, moeten daar nu mee beginnen. Om te slagen is wat geduld noodig, doch overigens levert het geen moeilijkheden op. De Hoteia's verlangen veel water. Daar mogen ze geen gebrek aan hebben, want anders mislukt de vervroeging. In het begin als als de planten in een koele kamer staan en de eersLe ontwikkeling nog moet be ginnen, verlangen ze slechts matig vocht, maar zoodra we ze in de warmte halen, verlangen ze meer water. We kunnen den pot of potten dan gerust op een schotel of in een bakje plaatsen en dit geregeld weer met water vullen, zoodra het leeg is. We beginnen dus met weinig vocht en vermeerderen zulks naarmate de groei en ontwikkeling toeneemt. Het heele vervroegen van Hoteia's is dus zeer eenvoudig en na den bloei kun nen we de plant geleidelijk afharden en later op een vochtig en zonnig plekje in den tuin uitplanten. Ze kunnen meer dere malen voor het vervroegen worden gebruikt, of we laten ze in den tuin staan, waar ze hun plaats ten volle waard zijn. Is zoet voor kinderen goed? Waarom verlangt een kind naar zoet? Dit verlangen komt voort, zoo lezen wij in ,De Huishouding", uit een zeer ge zonden honger naar suiker. Het kind beweegt zich immers veel en verbruikt zoodoende veel energie. Het warmtever lies van het kinderlichaam is grooter dan bij volwassenen. Hierdoor heeft het kind meer koolhydraten noodig en is het een „natuurlijke" zaak, dat deze koolhydra ten, die zoo spoedig zijn verbruikt (ver brand) worden aangevuld en dit geschiedt o.a. door het gebruik van suiker. Dat onze kinderen suiker noodig heb ben is dus zeker. Echter rest thans de vraag: hoeveel en in welken vorm? Sommige lekkernijen bevatten in den regel suiker in een vorm, die ons niet welkom is. Het zoete gebak b.v. bestaat uit wit meel en witte suiker. Het is arm aan mineraalstoffen, arm aan vezels, die de kauw- en verteringsorganen prikke len. Bovendien blijven de resten van de ze zoetigheden aan de tanden en kiezen kleven, gaan vooral gedurende den nacht tot gisting over, waardoor een rottings proces ontstaat. Verder heeft men gecon stateerd, dat overmatig gebruik van zoet schadelijk is voor het uiterlijk. Kinderen en meisjes, die veel snoepen, hebben een gele, veelal geelblauwe en vale huids kleur. Ook voor de fabrikatie van chocolade wordt in het algemeen witte suiker ge bruikt en de chocoladepoeder bevat ook slechts weinig mineraalstoffen en is door de machinale bewerking zoodanig van ve zels bevrijd, dat de chocolade een z.g. bal- lastvrij voedingsmiddel is. Wanneer men echter daarom den kin deren het gebruik van zoetgoed zou ver bieden, dan zou dit tot moeilijke conflic ten bij de opvoeding kunnen leiden. De kinderen begeeren nu eenmaal het zoe te, zij zullen echter niet begrijpen, waar om wij het hun niet geven. Men moet daarom het kind suiker in een anderen vorm geven. De beste vorm, waarin de suiker kan worden geconsumeerd, is de vruchten suiker. Kersen, peren, pruimen bevatten de suiker in een uiterst goeden vorm en verhouding, vermengd met vruchtzuren, vezels, en vitaminen. Is de „suikerhon- ger" van het kind zeer sterk en is in den wintertijd het fruit duur, dan zijn ge droogde vruchten aan te bevelen. Want al bevatten versche vruchten meer vita/- minen dan gedroogde, als suikerbron zijn toch de laatste te prefereeren. Gedroog de pruimen, peren en appelen en ook ge droogde vijgen zijn het best. Deze tasten ce tanden niet aan, doch bevorderen in tegendeel een mooi, gezond en krachtig gebit en schaden noch den eetlust, noch re huidskleur. Geeft men chocolade tusschen de maal- jden, dan eet het kind slecht. Gedroog de vruchten bederven echter den eetlust riet. Integendeel, men kan deze gerust geven tusschen ontbijt en lunch, het kind zal bij het middageten goed eten. Een kind, dat op deze wijze genoeg sui ker gebruikt, zal geen ziekelijke snoep lust aan den dag leggen. Enkele recepten. Driein depan. IX ons tarwemeel, 1X ons boekweitmeel, 15 gr. gist, X ons reuzel of boter, ongeveer V» L. lauwe losjes doorhalen en uitdrukken in koud Persilsop verzekert U een zorgvuldige reiniging Eenig Imp. E. Osierraann fle Co"» Handel Mij., Amsterdam Fabrikante- Henkei Cie. A. G., Diiaacldorf Terug in het vaderland. De heer en mevrouw Visser, van de Karakorum-expedi- tie, zijn per „Christiaan Huygens" in on6 land teruggekeerd. De heer en mevr. Visser nemen afscheid van den kapitein, den heer Botje. melk, 3 gr. zout, X ons krenten, rozijnen, sucade. Maai van de beide meelsoorten met de lauwe melk een stevig beslag, voeg daar bij de met warm water gewasschen krenten en rozijnen, de gesnipperde sucade en de met wat van de lauwe melk aange mengde gist. Laat het beslag op een lau we plaats dichtgedekt een half tot één uur rijzen en vermeng het daarna met het zout. Bak in een koekepan met de boter of reuzel ronde of ovale, vrij dikke koek jes, zóó, dat er ongeveer drie in een middelmatig groote koekepan gaan. Pre senteer ze met stroop of bruine suiker. Gestoofde schelvi.s.c.h. 1 schel- visch, 1 citroen, 80 gram boter, 2 d.L. 1 vischwater, paneermeel. Kook de visch gedurende 10 tot 12 mi nuten in kokend water, plaats de visch j met het vischwater, de boter en de uit gebakken schijven citroen in een vuur vasten schotel. Bestrooi het geheel met paneermeel, en laat alles in den oven lichtbruin worden. Sinaasappel-c omp ó.t.e. Acht sinaasappelen, 1 ons suiker, wat citroen sap. Bereiding: Schil de sinaasappelen nauwkeurig (verwijder ook alle witte vel letjes) en snijd de vruchten in vrij dikke plakken. Bestrooi ze laag om laag met suiker en bedruip ze met wat citroen sap. Laat de compote een paar uur staan en bedruip de schijven geregeld met het vocht. Gevulde sinaasappelen. Sap van 8 sinaasappelen, sap van 2 ci troenen, IX ons suiker, 7 blaadjes witte en 1 blaadje roode gelatine. Bereiding: Borstel de sinaasappelen goed schoon, snijd ze doormidden en pers ze voorzichtig uit, zoodat de schil niet be schadigd wordt Schrap dan met een mes je alle vezels weg uit de binnenzijde van de schil. Verwarm het sinaasappel- en citroensap tezamen en los er de in koud water geweekte gelatine en suiker in op. Giet de vloeistof door een fijne zeef of door een vochtige flanellen doek. Laat de gelei in de helften stijf worden. Knip de schil met de gelei gelijk en snijd elke helft met een in warm water gehouden mes door. De dure thee. Een theeplanter schrijft in de Haag- sche Post: Wat was ik verontwaardigd, toen ik las, dat voor een half pond thee werd be steed f 1.Indien u weet, dat wij thee planters op het oogenblik voor de mid densoorten thee ongeveer 40 tot 60 cent per pond betaald krijgen in Amsterdam, waarbij nog 32 X cent invoerrecht komt, dan blijkt daaruit dat er per pond in Hol land bij de verschillende handelaren f 1.02 K tot f 1.22 X blijft hangen.Dat is toch te erg! Tusschen- en kleinhandela ren ontvangen dus twee maal zooveel als de planter er voor kan krijgen. Als ik den huisvrouwen een raad mag geven, laten ze dan stof thee koopen. Die is net zoo goed en men kan er heel wat meer thee van zetten, vooral als ze groote gezinnen hebben, waar veel thee wordt gedronken. Nog beter dames: vereenigt u met eenige kennissen en bestelt uw thee bij een on derneming in Indië, die ze u- graag zal zenden. Dan krijgt u betere thee voor do helft van het bedrag dat u nu betaalt. (Het is ons bekend, dat de winstmarge op thee voor onze winkeliers niet onre delijk groot is. De reusachtige winst moet dus elders gemaakt worden.) Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstraat 221, Amsterdam. 47 48 49 50 16. 34—29 23 X34 Op 22X31 wint wit een stuk. 17.40X20 25X34 Sterker was hier 25X14. Dan wit 32 28 en 2823 met gelijk spel. 18. 39X30 15X24 20. 37—31 26X37 19. 32—28 18X27 21. 42X22 Dreigt 2218. De opening is hier ge ëindigd en wit heeft door keurig spel eenig voordeel weten te behalen. 2121—26 23. 43—39 10—14 22. 41—37 8—12 24. 49—43 5—10 Dreigt met 1318 enz. 25. 30—25 2— 7 Wij zijn het hier eens met Dr Molinard, wiens opvatting het is, voordeel te zoe ken in de omsingeling van schijf 22 en te trachten de witte stelling door 1217 vast te houden. Wij hadden hier liever 1117 en 16X7 gespeeld om te trachten hierna door 1218 en 712 sterk op het centrum te komen. Het spel wordt dan voor wit in ieder geval héél wat moei lijker dan het thans is, daar deze dan met een te vroeg ontwikkelde stelling zit en het gevaar van tempo-gebrek geheel niet denkbeeldig is. 26. 45—40 10—15 27. 40—34 24—30 Vrijwel gedwongen. 28. 35X24 19X30 29. 34—29 30—35 30. 39—34 Dreigt met 3430. 3039 de beste. 31. 36—31 12—18 33. 43—39 12—17 32. 31—27 7—12 34. 38—32? (Wordt vervolgd.) 47 48 49 50 Zw. 8 sch. op: 2, 3, 6, 9, 21, 25, 43, 44 en dam op 4. Wit 10 sch. op: 12, 13, 15, 18, 22, 32, 35, 42, 45 en 47. Wit speelt en wint. Oplossingen binnen 8 dagen na laat ste plaatsing in elke maand. Prijs 4e kwartaal 1930. Door den prijswinnaar werd een arm bandhorloge gekozen, hetgeen een dezer dagen wordt toegezonden. Wedstrijd-partij. De volgende partij werd gespeeld tus schen de heeren B. Springer met wit en Dr A. Molimard met zwart. 1. 33—28 18—23 6. 40—34 11—17 2. 34—30 17—21 7. 45—40 17—21 3. 30—25 21—26 8. 34—30 20—24 4. 38—33 12—18 9. 50—45 1— 7 5. 42—38 7—12 10. 47—42 Op 3934 volgt 18—22 en 2329. 107—11 11, 39—34 14—20 De consequente vervolging op zwart's 8en zet 2024. 12. 25X14 9X20 13. 44—39 20—25 Gedwongen, anders volgt wit 3025 14. 18—22! Héél sterk. Wit speelt de geheele ope ning op orgineele en interessante wijze. 1418X27 15. 31X22 12—18 Stand na 1218 van zwart. 1 2 3 4 5

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6