„EEN LAMP" „PHILIPS LAMP" Chocolade visite- Uit de Provincie. Vraagt niet vraagt een Kerknieuws. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg. 'ril'Inn (Ir Tot de laatste seconde brandt zij op volle sterkte", en houdt zij de stroom rekening laag. as ftfö" .-wv Daartoe behoeft men niet naar Rusland te reizen. Naar Rusland gaat men om het hongerende en getyranniseerde volk te zien. En dan komt onwillekeurig de vraag, die mij than3 eiken dag gesteld wordt: „Hoe lang zal het nog duren; wanneer zal het einde komen?" Het antwoord daarop kan niemand ge ven. Er zijn natuurlijk zekere aanwijzin gen, Er kan tweedracht komen in de par tij, of liever gezegd, er is reeds twee dracht in de partij, maar deze wordt tot nu toe streng onderdrukt, want niets is zoo streng als de partij-discipline in Rus land. Maar het kan gebeuren, dat de tweedracht zoo sterk wordt, dat er pa leis-revolutie komt, om een bourgeois-term te gebruiken, en dat het regime-Stalin omver geworpen wordt en een nieuwe dictator zich opwerpt om een nieuwen weg te bewandelen. Het kan ook gebeu ren, dat de honger het volk tot opstand drijft, maar dat is minder waarschijnlijk, omdat niet alleen alle macht een soort hypnose is, maar ook omdat geen volk zoo gedwee en in den grond der zaak zoo onverschillig is als het Russische volk, en de Russische ziel zich als ge schapen gevoelt om te lijden. Indien het gebeurde, en de regeering den opstand niet meester werd, zooals tot nu bij par- tiëele opstanden steeds het geval was, dan zoude de chaos, de „razroecha" het gevolg zijn, totdat zich een dictator op wierp. Een derde mogelijkheid is een oorlog. Want het is zeer waarschijnlijk, dat bij een mobilisatie het leger, dat voor 75 pCt uit boeren bestaat, zich niet naar den vijand, maar naar Moskou zou wenden, niet uit patriotisme, er is in Rusland geen patriotisme zooals in Frankrijk, Duitschland of Italië, maar om een einde te maken aan den ellendigen toe stand, waaronder vooral de boer hard te lijden heeft. Dan zou een geweldige slach ting en pogrom volgen. Daarom ook ge loof ik, dat er voorloopig geen kans be staat, dat Rusland oorlog zal maken; wel blijven de bolsjewieken schreeuwen en spreken zij luid van hun kanonnen en vliegtuigen, die zij wis en zeker be zitten, maar tot oorlog overgaan is een tweede en m.i. zeer onwaarschijnlijk. Want de Russische soldaat is een ge weldig soldaat, die geen pardon kent. Het einde, dat zeker eens komen zal, moet in Rusland zelf teweeg gebracht worden en door middel van Russen; de Russische émigrés zijn van geen beteeke- nis meer en oefenen geen invloed uit. Alleen God weet, wanneer het einde komen zal. Alleen God weet, wanneer Hij den tijd daartoe rijp acht. Wij kun nen en moeten, en dat is onze in terventie, waartoe geen monster-proces in Moskou noodig was wij kunnen en moeten voor Rusland bidden. Bidden wij van ganscher ziel: „Verlosser der we- rel, red Rusland". En laten wij, die weten wat het gebed vermhg, de ongeloovigen en goddeloozen dan laten lachen en spot ten over deze soort van „interventie". Gisteravond vergaderde te Middelburg de Kamer van Koophandel. Aanw. 14 eden. Afw. waren dhrn Lin- denbergh, Veenis Jeronimus, Enzlin, al len wegens lichte ongesteldheid; verder met kennisgeving de heeren Wesseling, Massee en van Bommel van Vloten en zonder kennisgeving de heer de Vos. Daarna heeft de voorzitter, de heer G. B o u d e w ij n s e, een toespraak gehou den, waaraan wij het volgende ontleenen: „Alvorens met onze gewone werkzaam heden aan te vangen, imoge ilk voor enkele ©ogenblikken uwe aandacht vragen. Helaas kan het niet zijn voor een op gewekt woord. Gaf ik een jaar geleden eenige ongerust heid te kennen, dat de invloed van de toenmalige wereldconjunctuur voorloopig nog in toenemende mate zou worden ge voeld, toch vermoedde ik toen niet, dat een jaar later de economische toestand er nog zóó ongunstig zou uitzien, als thans het geval is. Het is wel een zeer bijzonder verschijn sel, dat, niettegenstaande tal van landen hebben verwacht, door het steeds hooger optrekken van tolmuren 'zich economisch sterker te kunnen maken, zij de crisis niet buiten hebben kunnen sluiten, zoodat deze wereldcrisis wel duidelijk aantoont, hoe zeer staten en volken economisch van el kaar afhankelijk 'zijn. Dat Rusland buiten de wereldgemeen schap is komen te staan, dat er tengevolge van. den oorlog eene verarming is ont staan van sommige landen en volksgroe pen, zijn zeker wel omstandigheden, welke de crisis verergeren, doch de eigenlijke crisis is eene phase in dé golvende bewe ging, welke m.i. haar uitgangspunt 'heeft in de productie. De tijdens en na den oorlog belangrijk gewijzigde arbeidsvoorwaarden hebben, ten einde handenarbeid te besparen, aan de productie steeds hoogere eischen ge steld voor automatiseering en rationali seering. Het genie heeft zich hierdoor nog meer kunnen ontplooien dan voor heen. Leidde de toepassing van nieuwere productiemiddelen op zich zelf reeds tot productievermeerdering, de groote kapita len, welke 'hierin werden vastgelegd, eischten tevens, dat de productie zoo hoog mogelijk werd opgevoerd, en het heeft den schijn, dat hierbij niet voldoende reke ning is gehouden met den omvang der consumptie, zoodat, niettegenstaande de behoeften zijn toegenomen en er, naar het mij' wil voorkomen, van onderconsumptie niet mag gesproken worden, eene groote overproductie is ontstaan. Ook in ons Kamerdistrict doet de we reldcrisis zich gevoelen en dientengevolge 'kan, mede in verband met de crisis in den landbouw, de toestand in ons district wel allerminst rooskleurig heeten. Het is ech ter opvallend, dat, al is er naast de sei- zoenwerkloosheid ook crisiswerkloosheid, in de grootere steden de meeste winkelza ken nog geen reden tot 'klagen hebben. Voor de land bouw gewassen wa ren de groei voorwaarden in het voorjaar 'bevredigend, maar de oogstwerkzaam- heden werden ten zeerste 'belemmerd door den langdurigen regenval. De kwaliteit van granen, vlas, erwten en zaden werd hierdoor nadeelig beïnvloed en de aard appelziekte trad sterk op. Alleen de bie ten gaven een goede opbrengst. De prijzen voor de landbouwproducten bleven zeer laag, die voor de aardappelen waren in het algemeen gunstig, doch de opbrengst was te gering. De booiopbrengst was zeer goed, doch de prijs was zeer laag. De rundveehouder ij heeft gepro fiteerd van den overvloedigen grasigroei en voor de mesterij. waren de prijzen der veevoederartikelen gunstig. De veeprijzen waren hoog, waaronder evenwel de ver koop heeft geleden. De p a a r 'd e n f o 'k k e r ij kwam niet tot opleving. De varkensfokkerij was aanvankelijk zeer loonend, doch in het najaar trad vrij' plotseling eene prijs daling in. De schapenhouderij was niet gunstig, de wolprijzën waren laag. De p 1 u i m v e e h o u d e r ij gaf bevre digende uitkomsten. Met den tuinbouw ging bet niet naar wensch. Van sommige vruchten waren de prijzen laag, van an dere was de oogst gering. De groenten- teelt gaf teleurstelling. In 'het algemeen was 1930 voor de akkerbouwende streken een slecht jaar, met ook als gevolg daling der «grondprij zen en een terugkropen der pachten. In de streken, waar de akkerbouw overwegend is, deed de toestand zioh oo'k gevoelen in den kleinhandel en in de kleinindustrie, doch mededeelingen dien aangaande uit de beide grootere steden luiden gunstiger. Omtrent den groot handel, meer in het bijzonder 'dien in manufacturen, luiden de berichten 'minder gunstig. De werf der Kon. Mij. „D e Schelde" was in 1930 voldoende van werk voorzien, behalve in de afdeeling Scheepsbouw. In dit bedrijf, dat in 1930 ruim 4 millioen gulden aan arbeidsloon en salarissen betaalde, waren einde De cember nog 2600 personen werkzaam, doch er dreigde toen werkloosheid. Bij The Vitrite Works heerse'ht slapte. In de oes t ercultuur was de toestand gunstig. Al daalden de prijzen, was de ver koop toch goed. Er was veel afzet, vooral naar België van de kleine soorten. De mossel hand el was in het vorige sei zoen zeer goed. In het huidige seizoen is de handel wel iets minder, doordat de kwaliteit niet zoo gunstig iis, maar de prijzen zijn nog loonend. De werken aan en voor de Vlissingsohe buitenhaven gaan thans hunne voltooiing tegemoet. •In het afgeloopen jaar was er op het gebied van het verkeerswezen slechts een beperkt aantal aangelegen heden, dat de bijzondere aandacht van de Kamer vroeg. Een poging, om door be middeling van Ged. Staten eene verbin- dingsbaan te verkrijgen van de lijn Goes Wolphaartsdij'ksche Veer naar de hoofd lijn bij 's-Heer Arenskerke had wegens de afwijzende beschikking van de 'directie der N. S. geen succes. Met ingang van den zomerdienst werden tussc'ben Goes en Vlissingen v.v. meerdere motortreinen in gelegd. Door de Kamer werd betere aansluiting dezer motortreinen te Goes op de tram treinen naar en van Hoedëkenskerke ver zocht, waaraan met ingang van den win- terdienst tegemoet gekomen werd. Even eens werd geklaagd over opheffing van den morgentramtrein van 'Goes naar Wol- phaartsdijk. Eene teleurstelling was, dat op de Wa- terstaatsbegrooting voor 1931 geen post was uitgetrokken voor de voor het verkeer zoo hoogst noodige toegezegde vernieu wing van de 'kanaalbrug te Mid delburg. Dit gaf aanleiding tot het richten van een adres aan de Tweede Ka mer, waaraan door de gemeente Middel burg en door 'de Vereeniging Handelsbe lang aldaar ad'haesie werd verleend. De Minister heeft in de Tweede Kamer toe gezegd, te zullen bevorderen, dat deze zaak tot een vlug einde wordt gebracht. Aan den Minister van Waterstaat werd verzocht, de tarieven voor telegramadres sen en voor postboxen belangrijk te ver- lagen. Door meerdere kamers werd dit verzoek ondersteund. Eene beslissing op dit verzoek is nog niet genomen. De invoering van het gesprekke n- tarief voor het locale telefoonverkeer gaf het bureau aanleiding, gegevens le verzamelen van de uitkomsten daarvau voor de telefoongebruikers in ons Kamer district; de resultaten van dit onderzoek, dat thans beëindigd is, zullen binnenkort aan de Kamer bekend worden gemaakt. Het vreemdelingenverkeer had vooral op Walcheren weer een grooten omvang en blyft, als in het belang van den handel zijnde, de belangstelling van de Kamer genieten. In het laatst van het jaar werd tot de regeering het verzoek gericht, maatrege len te nemen tegen de z.g.n. Russische dumping, meer in het bijzonder met gra nen. Wat ifk in het bijzonder van den gang van zaken in 1930 in ons Kamerdistrict fceb gezegd, was dooreengenomen wel niet gunstig, maar behoefde toch niet ten aan zien van elk onderdeel in mineur te wor den gesteld. Juist in tijden, als wij thans doorma ken, spreekt tot ons het Luctor et Emergo. Dhr M. Laernoes dankte, als oud ste lid, den voorzitter hartelijk voor zijn overzicht over het afgeloopen jaar en betreurde het, dat dit niet optimistisch kon zijn. Gelukkig is het in het district van de Kamer nog niet zoo erg als in sommige andere deelen van het land en daarbuiten. Er zijn echter meer van zul ke slechte tijden doorgemaakt en wel licht dat 1931 nog niet tegenvalt on danks de dreigende dingen. Ingekomen is bericht van den Minister van Waterstaat, dat hij een proef zal doen nemen met de door het bureau in gezonden tijden van sluiten van de Ka naalbrug te Middelburg; van den direc teur-generaal van den arbeid, dat hij zoo noodig eenige overwerkvergunning zou geven voor de inventariseering in win kelzaken. Van de Kamer van Koophandel te Am sterdam was bericht ingekomen, dat de Minister van Financiën geen aanleiding heeft gevonden om te voldoen aan een verzoek tot doen ingaan van de rijwiel belasting op een ander tijdstip en even min op dat om in Juni en Juli rijwiel plaatjes tegen lager tarief beschikbaar te stellen. De Kamer van Koophandel te Utrecht deelde mede, dat zij met belangstelling kennis heeft genomen van het adres der Kamer inzake het Russisch graan, maar dat zij geen steun verleende, om dat zij reeds eerder zich op het stand punt plaatste in deze moeilijke materie geen partij te moeten kiezen. De Minister van Waterstaat deelde me de, dat hij de kwestie van het vermin deren van busrecht en telegramadressen in studie heeft genomen. Een adres van den Bond van Bedrijfs autohouders, inzake wenschelijk geach te wijzigingen van de wegenbelastingwet nam de vergadering op voorstel van het Bureau voor kennisgeving aan. Nog was ingekomen een schrijven van Ged. Staten met mededeeling, dat op Vrijdag 6 Februari weder een verkeers- conferentie zal worden gehouden. De voorzitter zeide, dat de leden in de gelegenheid zullen worden gesteld wenschen aan het Bureau kenbaar te, maken, maar dat zij ook persoonlijk zich tot Ged. Staten kunnen wenden en dan recht hebben bedoelde conferentie bij te wonen. De vergadering koos met 13 stemmen en één blanco den heer Boudewijnse op nieuw tot voorzitter. De afdeeling grootbedrijf herkoos tot haar voorzitter den heer M. Laernoes; de afdeeling kleinbedrijf deed dit met den heer Stofkoper. De voorgestelde wijziging in de begroo ting 1930 gaf geen aanleiding tot dis cussie en werd z.h.s. aangenomen. Nog werd met 9 tegen 5 stemmen be sloten bij de regeering aan te dringen op spoedige regeling van een premie voor de suikerbietenteelt. Middelburg. Deze week hield de land- bouwvereeniging „Middelburg" hare jaar vergadering. Na opening met den gebruikelijken nieuwjaarswensch, deelde de voorzitter mede, dat er geen sprake van was om de jaarrekening af te sluiten, aangezien de secretaris-penningmeester, dhr L. Barent- sen zonder kennisgeving vertrokken is naar Schagen met medeneming van no tulen, boeken, ledenlijst en contanten. Na langdurige discussie werd besloten om den algemeenen voorzitter van de Z. L. M. hierover te raadplegen, daar het bestuur reeds twee maal een aangetee- den brief aan zijn adres heeft gezonden, zonder d,at hij dien beantwoord heeft. Nadat bij stemming het bestuur vol tallig is gemaakt, doordat inplaats van de beeren L. Barentsen en C. Matthijsse ge kozen zijn de heeren P. C. Cevaal en J. Goedbloed Jz. sluit de voorzitter deze vergadering. Kruiningen. Vrijdag trad in de Geref. kerk alhier op de heer H. J. Kruithof, de bekende blinde organist der Geref. Kerk te Kampen. Na ingeleid te zijn door Ds J. Koolstra, gaf de heer Kruithof een vijftal nummers voor orgel, waaronder enkele met zang, waartusschen een meditatie in blinden- sehrift over Lucas 2:51. Ds Koolstra was de tolk der aanwezigen toen hij den heer Kruithof dankte voor deo schoonen avond. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Colijnsplaat, G. Barger Ez. te Hoorn. Bedankt voor Welsrijp, D. Siemelink te Roswinkel. Geref. Kerken. Bedankt voor Yerseke, H. Brink te Onderdendam. Geref. Gemeenten. Beroepen te Opheusden, M. Heijkoop te Utrecht. Hansweert. In de vergadering van stemgerechtigde lidmaten van de Ned. Herv. Kerk werd in de vacature dhr Den Hollander gekozen dhr H. Markusse als ouderling, die deze benoeming heeft aan genomen. Aan de Theol. School te Kampen is geslaagd voor het cand. examen de heer J. Vroolijk te Scheveningen. Afscheid en intrede. Ds Joh. de Boer hoopt 15 Maart a.s. afscheid te nemen van de Geref. Kerk te Brouwers haven. De intrede te Zuid-Beijerland is bepaald op 22 Maart. Bevestiger is Prof. Dr S. Greijdanus te Kampen. Beroepbaar. De heer J. Kapteyn, theol. cand., is door de Classis Deven ter der Geref. Kerken toegelaten om te staan naar de bediening des Woords. Zijn adres is Leemslagweg, Almelo. Belangr ij'lk e 1 e g'a ten. Mevr. de Wed. S. Bolman, onlangs te Leeuwar den overleden, heeft de volgende lega ten besproken: Aan de Gereformeerde Kerk te Leeu warden voor de diaconie f6000; voor de zendingskas der gezamenlijke Gerefor meerde Kerken in Friesland f 5000; voor de vereeniging voor Christelijk Hol- landsch onderwijs op het zendingsterrein van Frieslands Gereformeerde Kerken in de residentie Kedoe f 1000; voor de stads evangelisatie f2000; voor de evangelisa tie in de classis Leeuwarden f 1000; voor het Rusthuis voor ouden van dagen f 1000; als stamkapitaal voor een huis voor het onderbrengen van een Christelijke lees zaal en tot inrichting van vergaderruim ten ter behartiging van Christelijke be langen f 8000; aan de Vereeniging tot opvoeding en verpleging van idioten en achterlijke kinderen te 's Heerenloo f 4000; aan de vereeniging voor Bijbelversprei ding f 4000; aan Bartimeus f 2000; aan den Bond tegen de schending door het vloeken van Gods heiligen naam f3000; aan de Vereeniging voor hooger onder wijs op G. G. f5000; aan de Vereeniging ter bevordpring van christelijke opvoe ding en het onderwijs van doofstomme kinderen f2000; aan de Vereeniging tot bescherming van onwettige en verwaar loosde kinderen f2000. Nieuw kerkorgel. Aan de or gelbouwers A. S. J. Dekker te Goes is opgedragen den bouw van een nieuw kerkorgel voor de Chr. Geref. Kerk te Sliedrecht. Het orgel wordt gebouwd naar pneu matisch systeem, met electrischen wind- toevoer, en zal van een vrij pedaal zijn voorzien. Het instrument zal 12 registers bevatten. Zondag 25 Jan. 1931. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Steinz, av. ds de Vries. Wilhelminadorp, vm. ds Homburg, nm ds Steinz. Kruiningen, vm. en nm. ds ter Haar Ro- meny (Bed. H.A. en Dankz.) Hansweert, vm. dhr Ploeger te Utrecht Geref. Kerken. Wissekerke, vm. en nm. cand. v. d. Guchte te Bergen op Zoom. Geref. Gemeenten. Waarde, Donderdagav. 6.30 u. ds Kersten Borsselen, vm., nm. en av. leesdienst. Onder een trein ger a a k t. Gisteravond is op het station te Uitgeest een ernstig ongeluk gebeurd. Een 17-jarig meisje, dat te Beverwijk woonde en in Uitgeest op een fabriek werkte, liep op het perron van hef station een eindje mee met den sneltrein, die naar Amster dam vertrok. Zij kwam hierbij te vallen en geraakte onder den trein. Nadat deze tot stilstand was gebracht, bleek dat het meisje bei de beenen en de rechterarm waren afge reden. Toen men de ongelukkige onder den trein vandaan had gehaald, leefde zij nog. Met een aparten goederenwagen, die achter den trein werd gehaakt, is zij naar Beverwijk vervoerd, alwaar aan het sta tion een ambulanceauto klaar stond om haar naar het ziekenhuis te brengen. Gasbedwelming. Gistermorgen werd aan de woning van oud-burge meester Slagter te Berkhout ondanks her haaldelijk bellen niet opengedaan. Tenslotte heeft men zich door een raam toegang verschaft. Zoowel de heer als me vrouw S. werden in bewusteloozen toe stand aangetroffen. Een dokter bracht den heer S. spoedig weer bij. Later is ook mevrouw S. weer tot bewustzijn gekomen. Een diefstal achter haald. Te Haarlem is aangifte ge daan, dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag ingebroken is in de fabriek van de N.V. Industrie- en Handelsmaatschap pij Hilarius Go. aan het Noordbuiten- spaarne. Men is vermoedelijk met een valschen sleutel de fabriek binnengeko men. Uit 't magazijn is 2000 k.g. koper draad gestolen, die waarschijnlijk met een motorbootje der fabriek naar den overkant van het Spaarne zijn vervoerd. Het bootje is althans daar teruggevon den. Bij een onmiddellijk ingesteld onder zoek is te Amsterdam bij den opkooper H. het kooperdraad, verpakt in 27 pak ken, teruggevonden. Vervolgens zijn te Haarlem opgespoord en aangehouden de koopman H., die het draad naar Amster dam zou hebben vervoerd, en de 37-jarige losse werkman S. en de 26-jarige fa- brieksarbeidste M., die verdacht worden van de inbraak. Alle drie zijn opgesloten. Een bedrag van f 250, vermoedelijk af komstig van de inbraak, is in beslag ge nomen, evenals de partij koperdraad. De crisis in landbouw en landbouw industrie. Voor de Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Groningen heeft prof. dr G. Minderhoud uit Wageningen een rede over bovengenoemd onderwerp gehouden. Spr. wees er daarbij op, dat hoe men de zaak ook keert of draait, bij de tegen woordige prijzen de akkerbouw in Neder land moei dood bloeden. Geschiedt verhooging van prijzen niet van nature, moet dan de Regeering hel pen? Spr. beantwoordt die vraag beves tigend. Hij herinnert aan de oorlogsjaren waarin iedereen de onmisbaarheid van een prouuctieven landbouw aan den lijve voelde en voorts aan de gevolgen voor het gebeele platteland, en zelfs voor steden als Groningen, indien de land bouw in de tering geraakt. De macht der Regeering is echter zeer beperkt. In boerenk.ringen wordt daarvan z.i. veel te veel verwacht. Ook andere takken van volkswelvaart zitten in de knel. Steun aan den landbouw gaat steeds ten koste van anderen. Hetzij dat dit de belastingbetalers, of de consumenten, of groepen van nijverheid en handel zijn. Daarom zal men in een land als Neder land, met zoo weinig natuurlijken rijkdom en een zoo dichte bevolking, vooral nu de baten uit Indië zoo zeer zijn afgenomen, groote voorzichtigheid moeten betrachten. Ondanks deze overweging meent spre ker, dat de thans voorgestelde Regee- ringsmaatregelen moeten worden aan genomen. Dat deze protesten uitlokken, ligt. voor de hand. Iedereen wil wel steu nen, mits anderen dezen steun slechts betalen. Helpen de voorgestelde maat regelen niet, of weinig waarop tamelijk veel kans is dan zou spr. nog wel sterker willen ingrijpen. Bij voorkeur door productie-premiën, doch als de schatkist dit ,niet kan dragen, tenslotte desnoods door enkele invoerrechten. Ook bij dit laatste gaat het om een tegen el kaar afwegen van bezwaren en voordee- len. Met beleid toegepast, kunnen de laat ste grooter zijn dan een leegpompen van de schatkist, of de vernietiging van een zoo belangrijken tak van volkswelvaart als de landbouw is. Voorloopig echter acht spr. invoerrechten op landbouwpro ducten nog uit den booze. Van een on derhandelingstarief met behoud van het vrijhandelsstelsel verwacht spr. ten slot te niets. Het totale effect van alle Regeerings- maatregelen zal veel kleiner zijn dan ve len in landbouwkringen thans meenen; daarom sta verlaging van de productie kosten voorop; ook door met verstand extentiever te gaan boeren en door meer te gaan in de richting van de vee houderij. Vele landen, waar de overheid de nij verheid en den landbouw krachtig steun-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2