No. 97 Zaterdag 24 Januari 1931 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland J. DONNER'MEIJLER - BOES. Nieuwe Voorjaars- en Zomerstoffen Hendrikse Cos Baak N.V. Goes EERSTE BLAD, Samenwerking. Buitenland. HEERENKLEEDING NAAR MAAT. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Binnenland. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. DOOR VADERLANDSCHE BANK metjaarlijksGhe uitloling ONTVANGEN: Zwarte Stoffen en Gestreepte Pantalons. ALLE perl JANUARI vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststra at 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, !3,— Losse nummers10.05 Prijs der Adverten>,8n: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Door Dr. H. Colijn is in zijne in Dries- land gehouden redevoeringen opnieuw de noodzakelijkheid van de samenwerking der rechtsche partijen aan de orde ge steld. Met nadruk heeft hij er op gewezen, dat het thans de tijd is te zoeken naar wat vereenigt. Niet de verschillen moeten naar den voorgrond worden gedrongen, maar de nood van dezen tijd eischt samenbinding en samenwerking. Dat we in een belangrijken tijd, in een crisistijd leven, behoeft niet nader te worden aangetoond. Daar is de economische crisis. We behoeven er niet verder over te spre ken. Het is h e t onderwerp van den dag. Daar is de politieke crisis, 'tParle mentaire stelsel begint ook in ons land harsten en zwakke plekken te vertoonen. Er is nog wel geen sprake van, dat hier, als in andere landen, het parlement ter zijde wordt geschoven, maar van een be hoorlijke functionneering van de parle mentaire machine kan men toch ook niet spreken. Wij hebben nu reeds sinds een zestal jaren een niet-parlementair Kabi net, met ai de bedenkelijke gevolgen daar van. En dan kan zeker ook van een zede lijke crisis worden gesproken. De funda menten wankelen. Gezin en huwelijk heb ben het zwaar te verantwoorden. De Christelijke grondslagen, waarop ons volksleven is opgebouwd, worden steeds meer losgerukt. Wie over deze dingen nadenkt, en let op wat er in het buitenland gebeurt, ge voelt, dat we leven in een zeer ernstigen tijd, vol van spanning, een crisistijd bij uitnemendheid. De groote vraag is nu: zal ons volk deze crisis doorstaan en straks met ver jongde kracht vooruit gaan, of zal het wegzinken, steeds dieper, om tenslotte onder te gaan? Het antwoord op deze vraag wordt niet geheel beheerscht door de houding der Regeering. De allesbëslissende vraag is, of er bij ons volk nog is: innerlijke kracht, of de grondtoon van ons volkskarakter zich nog doet gelden. Dat is het voor naamste. Maar dit neemt niet weg, dat de Re geering wel veel kan doen om een goed verloop van het proces te bevorderen. Het optreden van de Regeering in samenwer king met de Volksvertegenwoordiging is wel van veel belang. Het is dan ook zeer goed te verstaan, dat de heer Colijn de rechtsche partijen opriep om niet in de eerste plaats te letten op eigen speciale verlangens, maar, om het groote doel in het oog houdend, met volle aandacht en energie samen te werken. Deze oproep, wij wezen er reeds op, heett weerklank gevonden. Van alle kan ten is de juistheid van wat de heer Colijn betoogde, toegestemd. De groote vraag is nu slechts of het ook tot daden zal komen. Ook in het liberale kamp heeft de rede van 'den heer Colijn de aandacht getrok ken. En 't is in verband daarmede, dat de po litieke hoofdredacteur van „Het Vader land" de vraag aan de orde stelt, waarom de samenwerking beperkt moet worden tot de rechtsche partijen. Naar zijne meening zouden ook, althans de liberalen, tot zulk een combinatie kunnen toetreden. De gedachte hier geopperd, behoeft niet zonder meer terzijde te worden geschoven. Er kunnen omstandigheden zijn, dat samenwerking op breede basis noodig is, om een z.g. Nationaal Kabinet te kun nen vormen. In dezen tijd nu er achter de economi sche en de politieke crisis, een andere crisis staat, DE groote crisis waardoor het wereldleven tot op zijn fundamenten wordt bewogen, wat wel heel duidelijk blijkt uit de geweldige aanvallen op het gezag en het gezin, zouden we daar mee echter niet verder komen. Om dit te doen zien, hebben we slechts even naast elkaar te leggen, het Antire volutionaire- en het liberale program. De Antirevoltionaire partij belijdt ook op str "'tkundig terrein de eeuwige begin selen die ons in Gods Woord geopen baard zijn; «ij erkent dat da bron van het souvereine gezag alleen in God ligt, en dat de Overheid die regeert bij de gratie Gods, ook als dienaresse Gods heeft op te treden. En daartegenover spreekt de Liberale Staatspartij uit, dat zij uitgaat van do waarde der menschelijke persoonlijkheid. Erkend wordt, dat het ethisch en gods dienstig gevoelsleven voor de vorming van geest en karakter onvervangbare waarden bevat, maar voorop gaat, de eerbiediging van de persoonlijke vrijheid. Een rechtstreeksch verband tusschen godsdienst en politiek gebied wordt op do meest besliste wijze ontkend. Hier is dus niet alleen een groote af stand, maar een scherpe tegenstel ling. Het gaat om de vraag God of mensch Het is de oude, vaak doodverklaarde, maar steeds voortlevende antithese, die gezonde en vruchtbare samenwer king van linksche en rechtsche partijen in één verband, tot oplossing van de groote crisis onmogelijk maakt. Nederlandsch fabrikaat. Door een 40-tal vooraanstaande in- dustrieelen is eenigen tijd geleden een comité gesticht dat zich o.m. ten doel stelt het verloren afzetgebied in Indië en elders zooveel mogelijk te heroveren en het gebruik van de industrieele- en land bouwproducten van eigen volk zooveel als zulks wenschelijk is te stimuleeren Wat het laatste betreft, wordt speciaal gewezen op de dringende noodzakelijk heid om eiken Nederlander bij te bren gen de wetenschap, dat hij het algemeen Nederlandsch belang en daarmee dus zijn eigen belang dient door zooveel mo gelijk Nederlandsch fabrikaat te koopen, wanneer dit van dezelfde kwaüteit is als het buitenlandsche en wanneer de prijs daarvan niet noemenswaardig met dien der geïmporteerde goederen verschilt. De individualistisch gerichte Neder lander laat zich niet gaarne in een be paalde richting dringen; het is hem een last, wanneer hij bij zijn inkoopen steeds zou moeten denken aan het feit, dat hij het Nederlandsch product de voorkeur moet geven. Hierbij moet echter gedacht aan do groote belangen die hier op het spel staan. Aan de waarde van de Nederland- sche industrieele aandeelen, aan die van de Indische cultuurpapieren, aan de ern stige gevolgen van slapte in zaken. „Van den hoogste in den lande af tot aan de massa toe is een ieder min of meer afhankelijk van den goeden gang, van de welvaart in het Nederlandsch be drijfsleven; onze belastingen zullen door werkloozenuitkeeringen, crisismaatrege len moeten stijgen.onze koopkracht zal verminderen en de voorraden angst wekkend accumuleer en! Wij kunnen daarvoor gedeeltelijk wa ken. Elk Nederlandsch product, dat in stede van buitenlandsch fabrikaat ge kocht wordt, beteekent werkverruiming voor den Nederlandschen stam en het zou te betreuren zijn, wanneer wij door laksheid, door gebrek aan voldoend in zicht, de ellende zouden helpen verscher pen. Er is voor elk Nederlander een grootsche taak weggelegdgrootscb in het kleine, want al is ten slotte het koopen van Nederlandsche artikelen voor den enkeling een kwestie van luttele gul dens, het totaal zal vermoedelijk in de tientallen millioenen loopen." Het is zeker van belang dat in dezen malaise-tijd aan dit vraagstuk aandacht wordt geschonken. In de eerste plaats door de Overheids personen, die over het algemeen nog veel te weinig van de groote belangen die hier op het spel staan doordrongen schijnen te zijn. Met name vele hoogere ambtena ren hebben een buitengewone voorliefde voor buitenlandsch fabrikaat. In een van de groote gemeenten in ons land, werd dezer dagen door B. en W. gewezen op de groote bedragen die toch al uitgegeven waren voor werk verruiming. En er waren inderdaad groote bedra gen besteed, maar zooals nader bleek in hoofdzaak in het buitenland. Ook de particulieren hebben hier een taak. En eindelijk kunnen ook de industriee- len zelf misschien in niet geringe mate meewerken om te voorkomen dat het Ne derlandsche fabrikaat door het buiten land wordt verdrongen. Door samenwerking kan ook op dit gebied veel worden bereikt. Meer en beter dan wanneer de Over heid als bij het Tarwewetje met dwin gende maatregelen moet komen. SIERT OEWONIN& voor belaste waarden, 's-GRAVENHAGE 6q tegen beurskoers /q OBLIGATIËN I W 'O Voorrad!» In afmetingen DIK:. 11 roJSd. BREED91-121 cJVL LANG24-4-2(30-270 30B.380.427 c.M. A. DE J AGER- TOLHOEK KLOETINGE - GOES De ontwapeningsconferentie. Het staat thans vast, dat de ontwape ningsconferentie zal worden bijeengeroe pen tegen 2 Februari 1932, onmiddellijk aansluitend aan de raadszitting van Janu ari van datzelfde jaar, die op den 25en zal aanvangen. De ontwapeningsconferentie zal plaats vinden te Genève, doch alleen onder deze voorwaarde, dat vóór de raadszitting de regeering van Genève en de regeering van Zwitserland voldoende waarborgen zuilen .geven voor een goede huisvesting van de gedelegeerden, journalisten en be zoekers der ontwapeningsconferentie en voor goede telefonische en telegrafische verbindingen met alle landen der wereld. Vooral zal worden aangedrongen op behoorlijke prijzen in de hotels, die op het oogenblik in drukke tijden te wen- schen overlaten. De Kabinetscrisis in Frankrijk. De president der Fransche republiek ontving de voorzitters van Kamer en Senaat, vervolgens Herriot en Bienvenu Martin, en de leiders 'van verschillende andere fracties. Men verwacht, dat de opdracht tot vor ming van een Kabinet eerst vandaag döor Doumergue zal worden verstrekt. In politieke kringen schijnt men nog steeds het meeste voor een concentratie kabinet te voelen, daar anders de toe stand toch onzeker blijft, terwijl de tijd voor de aanneming van de begrooting dringt. Bolsjewistische dreigementen. Prof. Wilden-Hart, te Londen woon achtig, ontving dezer dagen een brief van Bolsjewistische zijde en onderteekend met „Tektra Derolky" van den volgenden in houd: „Mijnheer! Als deelnemers aan de groo te omwenteling der Russische revolutie, waarschuwen wij u, dat, indien nog één artikel in een of ander blad, Engelsch of buitenlandsch, door u zal worden ge schreven, wij stappen zullen doen u te ontvoeren, hetgeen uw dood zal beteeke- nen". De brief bevatte nog de mededeeling, dat de Bolsjewieken niet van plan zijn Britsche onderdanen te ontvoeren of te vermoorden, wanneer zij zich niet met Rusland inlaten, maar doen zij dit wel, dan deinzen zij voor niets terug. De brief eindigde: „Wij zullen 8 Februari in Londen te rug zijn en, indien u niet hebt opgehou den, zullen wij onze maatregelen nemen". De enveloppe droeg het poststempel uit Derby. De professor is bezig een anti- Sovjetclub te stichten en deelde mede, vroeger al eens kennis te hebben gemaakt met Bolsjewistische wraakplannen. An derhalf jaar geleden is hij te Dulwich tot drie maal toe beschoten, zonder even wel geraakt te zijn. De eerste en tweede keer op twee achtereenvlogende avonden, terwijl hij thuis zat te dmeeren, werd er door het geopende venster geschoten. De derde keer geschiedde het, nadat hij 14 dagen door politie bewaakt was, op den- zeliden avond, dat de bewaking ophield, toen werd er een schot op hem gelost op het moment, waarop hij van den schouwburg naar huis keerde. Korte Berichten. De Belgische mijn-commissie heeft besloten tot het verlagen der mijnwer- kersloonen met 5 pet., met ingang van 1 Februari a.s. Uitgebreide sorteering in: Een politiek debat te Berlijn. Donderdagavond zou te Berlijn een de batavond gehouden worden door de na- tionaal-socialisten met de rijksbanier en de communisten. De debatten ontaardden al heel spoe dig in een heftige vechtpartij. Alle pogingen van de vergaderingslei ding en de zaalwachters om de orde te bewaren, mislukten. Met stoelen sloeg men op elkander in en ook van de galerij af werden stoelen naar beneden geworpen. Toen ten slotte verscheidene gewonden door den geneeskundigen dienst moesten worden weggehaald, drong de in gereed heid gehouden politie de zaal binnen en ontruimde die onder gebruikmaking van den gummistok. Officiëel werd later in den avond me degedeeld, dat in totaal 2500 personen aan de vergadering hadden deelgenomen. Tijdens de vechtpartij werd de geheele zaalinventaris verwoest, terwijl ongeveer 100 personen werden gewond, waarvan er verscheidene ter verpleging moesten wor den opgenomen. 22 personen werden gearresteerd we gens het toebrengen van schade, mishan deling en verzetpleging tegen de politie. De arbitrale uitspraak, waarbij de salarissen der Duitsche rijks- en Pruisi sche staatsambtenaren en beambten met 5 pet worden verlaagd, is door de ambte naarsorganisaties aanvaard, doch door de rijks- en Pruisische regeering verworpen. De organisaties hebben verbindendver klaring gevraagd. Gisterochtend is bij Würzburg een 31-jarig koopman uit Ochsenfurth dood in een automobiel aangetroffen. Een der longen was door een revolverkogel door boord. Twee skiloopers zijn gisteren in de Oetztaler Alpen in Tirol onder een lawine bedolven. Ofschoon zij gewaarschuwd waren, zijn zij toch den bergtocht begon nen. Tot nu toe heeft men de veronge lukten niet kunnen uitgraven. Volgens een mededeeling van het hoofdkwartier der nationalisten zijn er de laatste twee dagen in Noord-Sjansi 200 soldaten doodgevroren. Te Huizingen bij Brussel is een car- tonfabriek geheel door brand verwoest. Ook de machines en groote voorraden gingen verloren. De schans is aanzienlijk. Binnenland. Discontoverlaging der Nederlandsche Bank. Kamer van Koophandel te Middelburg Statenverkiezing op 22 April. Buitenland. De ontwapeningsconferentie. Te Milaan vernielde een groote brand de opslagplaats van den droge rijengroothandel der firma gebr. Golla. De schade bedraagt meer dan een mil- lioen lire. Snowden, de Engelsche minister van financiën eischt van het ministerie van oorlog een vermindering van de mi litaire uitgaven met 2.000.000. De jong ste begrooting van het ministerie van oorlog bedroeg £40.5 millioen. Discontoverlaging. De directie van de Nederlandsche Bank heeft al haar rente-tarieven met ingang van heden met 1/2 pot. verlaagd. Het wis seldisconto, dat op 24 Maart 1930 van 31/2 opi 3 pet. was gebracht, is thans ver der verlaagd tot 21/2 pet., terwijl het pro- messendisconto, dat op genoemden da tum tot 31/2 pet. werd verminderd, thans tot 3 pet. is verlaagd. De rentetarieven voor de beleening van effecten en goe deren en voor voorschotten in rekening courant, die op 4 October 1930 van 4 pet. tot 31/2 pet. werden verminderd, zijn thans met nog 1/2 Pot- 3 Pct- verlaagd. Het Notariaat. In do Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp houdende voorzieningen, door wijziging van de wet op het Notarisambt, tot meer deren waarborg voor hen, die belangen toevertrouwen aan notarissen, deelt de minister van Justitie mede, dat nadere overweging van de quaestie van het ho norarium van den vervanger heeft geleid tot jiet voorstel om zekerheidshalve art. 50d aan te vullen met een bepaling, krachtens welke de voorzitter van de Kamer van Toezicht, indien noodig, een regeling omtrent het honorarium treft. „Indien noodig", want de minister meent dit te mogen volhouden de notaris en de plaatsvervanger zullen meestal zelf wel onderling eene regeling treffen; immers, zou de notaris daarin niet willen medewerken, dan ware rech tens het geheele honorarium voor den vervanger. De postvluchten naar Indië. Bij de K L M is bericht ingekomen, dat het tiende vliegtuig, de PHAGR gistermorgen om 8.25 M.E.T. uit Boeda pest is yertrokken. Het achtste postvliegtuig de PHAFO heeft gisteren zijn retourvlucht naar Ne derland aangevangen. Het vertrok om 6.20 uit Batavia en heeft 146.8 K.G. post aan boord. Het vliegtuig landde te 9 uur 13 te Palembang, steeg te 10 uur op en kwam te 15 uur 50 te Medan behouden aan. DE TOEKOMST VAN RUSLAND. Een bijzondere medewerker van de Maasbode, die een bezoek bracht aan Rusland, schreef in dat blad een reeks interessante artikelen, over wat hij daar zag en hoorde. Hij eindigt zijne beschouwingen met er op te wijzen, dat het Russische volk honger lijdt en dat een volk van hon derd en vijftig millioen zielen onderdrukt wordt op de meest infame wijze door een partij, die met meetelling der jeugd-or- ganisatie (kinderen beneden den leef tijd des onderscheids) nauwelijks een en een half millioen leden telt. Dat is een waarheid, die vast staat en die elk com munist, die zijn partij kent, «al toegeven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1