Neus en Borst Kerknieuws. Onderwijs. Land- en Tuinbouw Kunst en Wetenschap avond voor een volle saai in het Herv Verenigingsgebouw op om de derde Ghr. Winterlezing te houden. de, dat een beroep van de menschen van „Kerk en Vrede" e.a. op de beende gedeelten uit Mattheus 5 in het geheel niet opgaat. thesda" te Vlissingen was een schrijven hoorlijk den tijd a&rfwijst. waarop de Na gebed en kor.te inleiding van Ds Raams begon Spr met zijn onderwerp: „Rome, de eeuwige stad". Hij verdeelde zijn lezing in vier punten en behandelde over den Vaticaanschen Staat, het Katho-9 lieke Rome, het Antieke Rome en de doo- denstad Pompeji. Mussolini, de groote man, heeft Italië hervormd. Hij wist het volk aan zich te verbinden, door in zijn land orde en welvaart te brengen. Van de 40 mi'llioen inwoners van Italië is een 90 pet vóór Mussolini. Ook de Kerk wist hij voor zich te winnen door den paus terug te geven zijn wereldlijke macht en de Ker kelijke Staat te herstellen. Rome, dat in 1400 nog 17.000 inwoners heeft geteld, is nu een stad van 800.000 zielen. Veel groote gezinnen treft men er aan. Ouders van zeven kinderen zijn daar vrij van belastingen. Rome, de stad der zeven heu velen, met zijn 19 aquaducten, zijn 200 paleizen, zijn 400 kloosters, zijn 412 ker ken is een merkwaardige stad om zijn oudheid en als centrum der Roomsche Kerk. In den breede schetst Spr. ons de St. Pieterskerk, waarin 60.000 menschen kunnen en het mooiste plein der wereld heeft. Sprekende over het antieke Rome, noemt hij o.a. het Panthéon, het eenige gebouw dat nog intact is, en staat uitvoe rig stil bij het Forum Romanum, het Co- losseüm en de Catacomben van den Via Appia, waar ook een zes millioen Christe nen liggen begraven. Ten slotte voert spr. ons nog over Na pels naar de doodenstad Pompeji, dat destijds een 2030.000 inwoners moet hebben gehad. Toen in 79 na Ghristus de groote catastrophe is gekomen bij de uit barsting van den Vesuvius, werd het stadje onder een laag asch van wel 7 M. hoog bedolven. Vele eeuwen later, 't was in 1748 dat toevallig voorwerpen werden gevonden, is men begonnen met de opgra- .vingen. Aan de hand van een serie lichtbeelden heeft spr. alles verduidelijkt en toege licht. Ds Raams dankte den spreker recht hartelijk voor wat hij dezen avond had gegeven, waarna Ds Van Hoogenhuijze voorging in gebed. Hansweert. De Prov. boot „Luetor et Emergo" is Dinsdag tegen den berm ge varen, waardoor het achterroer bescha digd werd. De boot heeft de reis toen ach teruit varend gedaan. Inmiddels is de boot „Zuid-Beveland" aangekomen, welke thans de dienst waarneemt. Zoodra de mist is opgetrokken zal de „Luctor et Emergo" naar Vlissingen vertrekken om te repareeren. Wemeldinge. Bij de gehouden aardap pelinventarisatie is gebleken dat van den oogst 1930 alhier nog aanwezig zijn 3700 H.L. consumptieaardappelen, Alzoo nog 25 pet. van de totale opbrengst. Bij het aanslaan van de motor van een luxe auto had C, B. het ongeluk bij het terugslaan van den slinger, een slag tegen de pols te krijgen, waardoor dit lichaamsdeel dermate gekneusd werd, dat inroeping van heelkundige hulp noodza kelijk bleek. Nieuwdorp. Dinsdagavond kwam do A.R. Kiesvereeniging in jaarvergadering bijeen. Bij ontstentenis van den voorzitter werd de vergadering geleid door den vice-voorzitter, dhr C. Fraanje. Na het uitbrengen der jaarverslagen volgde bestuursverkiezing. Dhr J. J. de Jager, meer dan 25 jaar secretaris der I vereeniging, zag zich wegens gezond heidsredenen genoodzaakt te bedanken als lid van het bestuur. Hem werd een woord van hartelijken dank gebracht voor het vele werk, dat hij voor de kies vereeniging mocht verrichten. Ook da voorzitter, dhr M. G. Deurloo, wenschte geen herbenoeming. Herkozen werd hier na als bestuurslid dhr C. Fraanje, ter wijl gekozen werden in de twee vaca tures de heeren J. Hommes en J. Dek ker Szn. Tot afgevaardigden werden herbe noemd de heeren J. Hommes, C. Minder- houd en C. Fraanje. Nadat nog gesproken was over de a.s. verkiezingen voor den Gemeenteraad, hield tenslotte Ds E. Beukema een lezing over het onderwerp „De oorlog en de Bergrede", waarin hij duidelijk aantoon Een korte vraag werd nog beantwoord waarna Ds Beukema deze druk bezochte vergadering met dankgebed sloot. Biggekerke. Bij de alhier in de Ned. Horv. Kerk gehouden tienj aarlijksche stemming heeft de meerderheid der stemgerechtigden, 28 in getal, verklaard de benoeming van ouderlingen en diake nen en het beroepen van predikanten zelve uit te willen oefenen, terwijl een minderheid van 14 stemmen den kerke- raad wenschte te machtigen. Een tweede stemming moet nu nog uitmaken of het kiescollege al of niet bestendigd moet worden. Arnemuiden. Dinsdagavond vergaderde onder presidium van dhr J. J. C. v. d. Graaff de A.-R. Kiesvereeniging. De gros lijst voor verkiezing van leden der Prov. Staten werd na eenige bespreking vast gesteld. De heeren A. Cornelisse en A. Schuit werden voor een jaar benoemd als af gevaardigden naar de te houden verga deringen van de Centrale Kiesvereeniging te Middelburg. De aftredende bestuurs leden v. d. Graaff en v. d. Louw werden herkozen, terwijl ter vervulling van twee bestaande vacatures de heeren P. v. Bel- zen en I. Cornelisse werden gekozen. Door den voorzitter der Geref. Jonge lingsver. werd namens haar verzocht, en kele lezingen over een politiek onderwerp voor haar te houden, door leden der Kies vereeniging, welk verzoek na bereidver klaring van eenige leden werd ingewil ligd. Nadat nog besloten was, dat de contributie in Maart bij de leden zal wor den opgehaald en nog 2 nieuwe leden waren toegetreden, sloot de voorzitter deze goed bezochte vergadering en ging dhr G. v. d. Louw in dankgebed voor. Het hulppost- en telegraafkantoor alhier zal des Zondags voor het afhalen van post geopend zijn van 11.8011.45 v.m., voor telefoon- en telegraafdienst van 89 u. v.m. De oude regeling is ver vallen. Domburg. Bij de opening van de Dins dagavond gehouden vergadering van den Gemeenleraad zeide de voorzitter niet te willen afwijken van de traditie om in de eerste vergadering van het jaar een over zicht te geven van hetgeen het vorige jaar plaats had. Spr. gaf daarna een overzicht van de werkzaamheden van den Raad. Als de twee belangrijkste noemde hij de herzie ning van het belastingstelsel en de over neming van de electrische stroomlevering van de gemeente door de P. Z. E. M. Hartelijk dank bracht hij aan do leden van den Raad voor de aangename samen werking en wenschte hen met hun gezin nen het beste voor dit jaar. Hij zeide, dat dhr Van Sluijs, die, naar hij vernomen had, zou bedanken als Raadslid, vele ja ren in het belang der Gemeente, ook als wethouder, heeft gewerkt en daarbij niet altijd den dank heeft geoogst, dien hij verdiende. Dhr De Visser dankte daarna in dicht vorm den voorzitter hartelijk voor zijn goede wenschen, waarbij hij verklaarde soms wel pessimistisch te zijn, waar de landbouw in zulk een slechten toestand verkeert. Wanneer hij ziet, hoe in Dom burg gebouwd wordt, vreest hij voor groo te schulden. Dhr Van Sluijs dankt daarna voor de speciaal tot hem door den voorzitter ge richte woorden. Daarna werden tot leden der Commis sie tot wering van schoolverzuim herbe noemd de heeren Bommeljé, De Jonge, Vergers en A. de Kam en benoemd dhr Anth. Provoost. Tot plaatsvervangend voorzitter van 't Stembureau werd benoemd dhr Elout, tot leden de heeren Almekinders en Van Sluijs. Besloten werd niet te voldoen aan het verzoek van de groep Nederland van het Alg. Nederl. Verbond om door een belas tingverordening het gebruik van vreem de woorden, o.a. in de aankondigingen en als namen van villa's enz. te weren, o.a. uit overweging, dat een dergelijke verordening voor een gemeente, die door vele vreemdelingen wordt bezocht, zeer ondoelmatig zou zijn. Van het bestuur van de Vereen, tot stichting van een Chr. ziekenhuis „Be- ingekomen inzake het reserveeren van plaats in een te bouwen ziekenbarak. Naar aanleiding daarvan was geïnformeerd hoever de plannen van de gemeente Mid delburg stonden, wat betreft de stichting van zulk een barak, waarop was geant woord, dat deze nog in beraad waren. De voorzitter meende, dat het niet noodig was om op Middelburg te wachten. Dhr Van Sluijs wil een beslissing aan houden, daar hij een termijn van 40 ja ren waarvoor „Bethesda" een contract wenscht, te lang acht. Besloten wordt 'n beslissing aan te houden en nog nader te informeeren. Dhr L. Maas Lz. vraagt een perceel grond van de gemeente op Nieuw Dom burg in erfpacht te verkrijgen. B. en W. stellen voor, dit tegen den prijs van 15 cent op de gewone voorwaarden in erf pacht uit te geven. Dhr Van Sluijs zegt, dat adressant, door de vast te stellen rooilijn toch al veel grond heeft moeten missen en zou hem daarom den grond wat goedkooper willen geven. Dhr Elout wijst er op, dat de aanwij zing van een rooilijn hem den grond niet doet missen; wordt later inderdaad daar een weg aangelegd, dan kan nog nader overwogen worden wat er aan te doen valt. Men zou, werd het idee van dhr Van Sluijs aangenomen, een precedent scheppen voor andere soortgelijke geval len. Dhr Geldof is met dhr Van Sluijs van meening, dat adressant tegemoet geko men moest worden en doet daartoe een voorstel, dat echter met 6 tegen 1 stem, die van den voorsteller, wordt verworpen. Daarna wordt besloten tot uitgifte van den grond in erfpacht onder verschillen de voorwaarden en tegen een prijs van f 0,15 per vierk. M. Besloten wordt tot ruiling van grond met dhr.P. de Pagter en tot omlegging van den weg, thans loopende langs de pensions „Golfzicht" en „Zee en Duin". De voorzitter gaf daarna uitvoerige in lichtingen naar aanleiding van een con ferentie, die B. en W. van Domburg en Oostlcapelle met het gemeentebestuur van Middelburg hebben gehad over aanleg van waterleiding. Hij meende, dat men thans op den goeden weg is en deze con ferentie zeer goede resultaten heeft ge had. Hij meent, dat het thans nog niet noodig is om over te gaan tot het maken van brandputten, waar men nu een goe den stap verder is gekomen op den weg tot aanleg van waterleiding en maakt melding van inlichtingen door den Hoofd directeur der Bedrijven te Middelburg verstrekt omtrent de capaciteit van de aan te leggen waterleiding met het oog op het blusschen van brand. Dhr de Visser kan zich voorstellen, dat velen voor waterleiding voelen. Hij wijst echter op een naburige badplaats, waar electrisch licht noch waterleiding is en die steeds vooruit gaat. Spr. brengt de groote moeilijkheden in herinnering, die bij den aanleg van verschillende waterlei dingen in Zeeland worden ondervonden en zegt huiverig te zijn voor de financi- eele gevolgen, waarbij hij juist op verso bering aandringt. Dhr Houmes verklaart dezelfde mee ning als dhr de Visser te zijn toegedaan. De voorzitter meent, dat dhr De Visser de zaken te pessimistisch inziet; het is hier ook niet alleen de vraag, wat wil Domburg, maar men moet ook rekening houden met het feit, dat de badgasten waterleiding eischen of anders wegblij ven. Juist nu de toestand overal zoo cri- tiek is, moet Domburg vooruit zien te ko men. Overigens is in deze vergadering de vraag of al of niet tot aanleg van de waterleiding zal worden overgegaan niet aan de orde. Dhr Geldof verklaarde zich voor het maken van brandputten, daar aanleg van waterleiding toch nog wel eenigen tijd zal duren. Van hetzelfde gevoelen is dhr Elout. Dhr van Sluijs meent, dat op het oogen- blik nog niet daartoe moet worden over gegaan. Besloten wordt daarna het na der overleg met Middelburg af te wach ten vóór tot het maken van brandputten wordt overgegaan. In bespreking komt daarna het door B. en W. overgelegde ontwerp van de al- gemeene rooilijnen in de gemeente, waar aan de Raad zijn goedkeuring hecht, terwijl besloten wordt tot het grondig herstellen van den wagen der gemeente reiniging met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren De Visser en Houmes. Een voorschot op de, in 1931 te geven vergoeding aan de Bijzondere school voor exploitatiekosten wordt vastgesteld op f 550. Bij de rondvraag wijst dhr De Visser op het feit, dat, hoewel hier weinig werk loosheid heerscht, toch verschillende per sonen voor werkverschaffing zijn aange nomen, ook het loon, hoewel misschien op zichzelf niet te hoog, zou hij gaarne lager hebben ook in verband met den loonstandaard voor ander werk. Dhr Geldof meent, dat het tegenwoor dige loon van f 2,50 per dag zeker niet te hoog is; hij zag gaarne, dat de werk- loozen zelf een organisatie oprichtten, die dan met B. en W. kon overleggen. Dhr Van Sluijs verdedigt het beleid van B. en W. in dezen en meent, dat zij, hoewel critiek natuurlijk altijd zal blijven bestaan, in dezen goed gehandeld hebben. Dhr Westenburger vraagt de weg naar het Badstrand in orde te maken. Dhr Houmes vraagt de nieuw bestrate Westweg, die verbetering zeer dringend behoeft, goed te laten herstellen. Dhr Westenburger vraagt de torenklok te doen herstellen, daar deze niet be voorzitter antwoordt, dat dit juist dezer dagen is geschiedt. Dhr Geldof vraagt bij de a.s. stemming betere inrichting van het stembureau. B. en W. zullen dit overwegen en zoo dit in verband met de voorgeschreven afme tingen op het Gemeentehuis niet moge lijk is, een einder lokaal inrichten. Een uitvoerige gedachtenwisseling ont spint zich daarna over het niet uitbetalen van loon aan iemand, die niet gewerkt had wegens ziekte, tusschen dhr Geldof en B. en W., waarbij de eerstgenoemde meende, dat hem volgens de bedoeling van een indertijd genomen besluit, ook wan neer hij niet werkte, loon moest worden uitbetaald, terwijl laatstgenoemden er op wezen, dat zij niet alleen niet verplicht, maar ook niet gerechtvaardigd waren, dit loon uit te betalen, waarna de verga dering gesloten werd. Mellskerke. Gisteravond vergaderde de A. R. Kiesvereen. onder voorzitterschap van dhr A. Flach. Adhaesie werd betuigd aan een inge komen verzoek van de kiesvereen. te Gie- sen Oud- en Nieuwkerk om er bij de Tweede Kamerclub op aan te dringen om niet met 1936 in te voeren de regeling dat voor de lagere scholen moet beschik baar zijn een lokaal en terrein voor de lichamelijke oefeningen. De secretaris dhr C. Davidse bracht verslag uit van de laatste vergadering der Centrale Vlissingen. Vervolgens werd de candidatenlijst voor de Prov. Staten vastgesteld als volgt: 1. P. G. Laernoes aftr., 2. G. v. Putte aftr., 3. W. de Buck, 4. L. Simo-nse, 5 A Bakker, 6. C. Davidse, 7. A. Jobse, 8. A. J. Huijs- man, 9. T. de Rijke en 10 J. Koppejan. Vervolgens hield de secretaris een in leiding over „De verhouding van staat en maatschappij" Inleider stelde eerst in het licht, hoe wij het gezag hebben te zien van de Overheid en vervolgens dat in de maat schappij. Arbeid, handel, industrie en vooral in den laatsten tijd ook de land bouw, zijn terreinen waarmee de Over heid zich bemoeit. De maatschappij heeft geen organen, om zichzelf te helpen; be drijfsorganisatie moet er meer komen. Echter zoolang de zonde er is zal 't over heidsgezag niet kunnen worden gemist, ook niet als de Maatschappij zich vol doende zal hebben georganiseerd; even wel zal haar taak dan kleiner zijn ten opzichte van de maatschappij. Een leerzame bespreking volgde op dit referaat, vooral de landbouwmoeilijkhe- den kwamen daarin naar voren. Dhr Davidse eindigde met dankzeg ging. Axel. Gisteren zou oud-Minister van Dijk in openbare vergadering voor de A.-R. Kiesvereen. alhier optreden. Het was een groote teleurstelling toen het telegram kwam: „de mist verhindert mij over de Schelde te komen". Dhr van Dijk was op Hoedekenskerke en is toen weer naar den Haag teruggekeerd. Het was erg jammer, want er was een flinke opkomst. Terneuzen. Woensdagavond werd al hier een vergadering gehouden ter be spreking van de belangen der gerefor meerde jeugdorganisatie. Een Oudersver- eeniging werd opgericht, een reglement vastgesteld. Tot eere-voorzitter werd ge kozen Ds T. Groeneveld, en dhr B. J. v. d. Berg tot voorzitter. Het bestuur werd verder aangevuld, waartoe gekozen wer den de heeren H. R. J. v. d. Veen, L. Meinema, J. den Hamer en Mevr. Feij. Het jeugdwerk in knapen- en meisjes vergaderingen zal krachtig worden aan gevat. Ned. Herv. Kerk. Zestal te Wychen en Leur (Maas en Waal): J. Israël te Batenburg; J. v. d. Touw te Appeltern; W. Eerbeek te Stan daardbuiten; R. Troelstra te Varik; A. Oskamp te den Hoorn; E. Klaassen te Vechel. Drietal te Soest (vac.-J. C. W Kruis- hoop), A. Dönszelmann te Almkerk, E. Groeneveld te Dalfsen en J. H. Wessel te Burum (Fr.). Beroepen te 's Heerenberg, A. J. van Rhijn, hulppr. te Wemeldinge. Te Does burg, A. Dönszelmann te Almkerk. Aangenomen naar Heerewaarden, A. J. Schop te Garnwerd (Gron.). Naar Zuid- wolde (Gron.), O. J. Reinders te Blijham (Gron.) Bedankt voor Zeerijp, J. v. Kuiken te Exmorra. Geref. Kerken. Beroepen te Boornbergum, J. R. Sy- brandy, cand. te Stiens. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Dordrecht, Joh. Jansen te Leiden. Geref. Gemeenten. Tweetal te Opheusden. M. Heijkoop te Utrecht en A. de Blois te Dirksland. Beroepbaar. Het provinciaal kerkbestuur van Friesland heef tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv Kerk toegelaten den heer G. W. G. Vun- derink, candidaat te Blaricum. Emeritaat. Ds J. op 't Holt, Geref. pred. te Bolsward heeft emeritaat aangevraagd. Het ligt in de bedoeling, dat ds op 't Holt in Mei a.s. afscheid zal nemen om zich daarna te Staphorst te vestigen. Colijnsplaat. 28 Dec j.l. was het 25 ja ren geleden, dat er op dit dorp een Ghr school werd gesticht, onder leiding van Ds F. Staal. Veel zegen mocht deze school verspreiden, en daarom heeft het bestuur gemeend, dat men deze gebeur tenis niet stilzwijgend mocht laten voor bijgaan. Aangezien de herdenkingsdag op 28 Dec. moeilijk viel, met het oog op vacanties enz., werd de herdenkings dag vastgesteld op 29 Jan. 1931 a.s. De school zal des morgens sober worden versierd. Des middags zullen de kinde ren feestvieren, terwijl des avonds, onder leiding van Ds Staal een feestelijk sa menzijn zal zijn van bestuur, personeel en ouders. Geslaagd voor het diploma boekhou den van de vereeniging van leeraren de heer P. Weijermans en G. P. Veij, beiden te Vlissingen. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare school te Nieuwe-Tonge mej. J. Trapman te Breskens. Aan de Landbouw-hoogeschool te Wageningen is geslaagd voor het volle dig prop. examen van den Landmeters cursus, de heer F. G. C. Rothuizen Jr te Goes. Bij neusverkoudheid en koude op de borst had men vroeger de goede gewoonte om neus en borst in te wrijven. Tegenwoor dig gebruikt men hiervoor de genees krachtige Purol. Invoer varkensvleesch in Frankrijk. Uit Parijs werd aan het „Handels blad" gemeld: Het „Journal Officiel" publiceert een decreet van den President van de Repu bliek, genomen op initiatief van den Mi nister van Landbouw, V. Boret, waarin nieuwe voorwaarden gesteld worden voor den invoer van geslachte varkens. Alle invoeren moeten voortaan vergezeld zijn van een gezondheidscertificaat, afgege ven door een Rijksveearts, waarin met name verklaard wordt, dat het onder zochte dier vrij is van trichinen. Ditzelf de geldt voor invoeren van gezouten var kensvleesch en rauwe worstsoorten van allerlei aard. Verder wordt voorgeschreven, dat de geslachte dieren voortaan voorzien moe ten zijn van de groote ingewandsorganen, die nog daaraan moeten vastzitten, resp. vastzitten aan een der helften, wanneer de invoer, zooals gewoonlijk geschiedt, per half varken plaats heeft. In den bij- behoorenden tekst wordt uiteengezet, dat het gewenscht geacht wordt een waar borg weer in te voeren, die op 2 Augus tus 1914 wegens de toenmalige tijdsom standigheden ingetrokken is. Op grond van deze nieuwe bepalingen is een wagon geslachte varkens uit Ne derland, als niet voldoende aan de ge stelde eischen, terug gezonden. Uitvoering „Toonkunst". De afdeeling Goes van de Mij. tot be vordering der Toonkunst, directeur de heer Otto Lies, gaf gisteravond in de groote zaal van „De Prins van Oranje" haar Winterzanguitvoering. Het pro gramma, dat uit verschillende nr's be stond, was lang niet gemakkelijk te noe men. Integendeel, bijna het geheele pro gramma kon wel als zwaar worden ge kwalificeerd. Dit bleek echter voor het koor geen bezwaar te zijn om de uit voering goed te doen slagen. Op frissche wijze, waarbij het soms niet aan spon taneïteit ontbrak, heeft het Toonkunst- koor Toonkunst gegeven. Doch al is het dat dit koor onder zijn leden veel ge oefende zangers (essen) telt, de eer van het behaalde succes mogen we wel boe ken op rekening van den heer Lies, die door zijn onberispelijke aanvoering zijn zangers altijd weer in de juiste ba nen weet te leiden en te houden. Gezongen werd „Cantate" (Actus Tra gicus) van J. S. Bach. Plechtig klonk de bas (Tutti) in „Bestelle dein Haus", mooi rustig het alt-koor „Mit Fried' und Freud" en vol kracht het prachtige slot koor. Verder Fragment uit „Ein Deut- sches Requiem" en „Nanie", beide van Joh. Brahms. Deze zijn schoon' en in overeenstemming met den tekst gezon gen. In „Denn es wird die Posaune schallen" gaf dit niet groote koor een staaltje van klank-prestatie, die klonk als uit honderd kelen. Het laatste nr. „Conscience herdacht" van P. Benoit, dat reeds eerder was uit gevoerd, is op verzoek ook thans weer gezongen. Voor het stemgeluid van de sopraan soliste mevr. E. van der KreekKerstens te Bergen op Zoom, hebben wij wel lof, maar zij kon ons wat betreft haar voor dracht in de koor-soli toch slechts matig voldoen. Wij vonden haar veeltijds te vlak. Veel beter waren de door haar ge zongen liederen n.l. de drie Fransche „A '1 Inconnue", „Toi!" en „Berceuse" van Chaminade en vooral „In 't Woud" van Philip Loots. Dit nr genoot bijzonder veel bijval. De begeleiding door den heer Lies toonde weer den meester op 't klavier. Het aloude schuttersgilde te Deurne beeft deze week groote feesten gehouden, die besloten werden met een gemeensohappelijken maaltijd. De schutters aan den disch.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 3