MIJN HAR Binnenland. Uit de Provincie wet voor d*a avcuri «m>> xwar hun ,f<- niagen terugkesrei Gisteravond tegen zeven uur zijn te Berlijn drie jonge bandieten een boter- winkel in de Salzburgerstraat binnenge drongen, hebben met hun revolvers het personeel in bedwang gehouden en zijn er daarop met de kas, die 200 mark bevatte, onherkend vandoor gegaan. Mr W. Vissering, t Te 's Gravenhage is gisteren, tachtig jaar oud, overleden mr W. Vissering, oud-secretaris van den Raad van Toe zicht op de Spoorwegdiensten. In deze funstie is mr Vissering van 1885 tot 1916, dus 31 jaar, werkzaam geweest. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 20 Jan. is aan A. M. Hendriks, op zijn verzoek, met in gang van 1 Februari 1931, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Wanroy. Bij Kon. besluit van 20 Jan. is aan G. J. M. Eenhuis, op zijn verzoek, met ingang van 15 Maart 1931, eervol ont slag verleend als burgemeester der ge meente Lisse. Raad van Ned.lndië. Bij K. B. is aan den vice-president van den Raad van State van Ned.-Indië den heer Ch. J. I. M. Weiter, op zijn ver zoek met ingang van 4 Maart a.s. eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, onder dankbetuiging voor de vele en gewich tige diensten door hem aan den lande bewezen. De postvluchten naar Indië. Het zevende retourvliegtuig, de P. H. A. E. 0., is gisteren niet van Weenen vertrokken wegens slecht weer. De post komt hedenavond 7 uur met den trein te Amsterdam aan. Het tiende vliegtuig, de P. H.A. G. R., gezagvoerder E. van Dijk, medebe stuurder W. van Veenendaal, mecanicien P. Dunk, zal, in verband met den mist, die verhinderde, dat het toestel naar Schiphol wam, hedenochtend van Waal haven verorekken omstreeks kwart over acht. De post wordt hedenochtend naar Rotterdam overgebracht. Qeen w ^ocJfWybe/.# Een das verwent Uw hals. Neem Wybert. Het beste afweermiddel tegen verkoud heid en besmetting. origin, doozea A 23. 45 en 63 ets HERZIENING VAN DE L. O.-WET 1920 Het verslag der Commissie-Rutgers. Verschenen is het verslag der Staats commissie, ingesteld bij Kon. Besluit van 2 Juli 1926, aan welke commissie was opgedragen te overwegen, of in de L. O.- wet 1920 wijzigingen behooren te worden aangebracht, waardoor, met volkomen eer biediging van het beginsel der financi- eele gelijkstelling tegenover de openbare kassen van het openbaar en bijzonder L. O. en zonder schade te doen aan de vita le belangen van het onderwijs, aan dat beginsel 'n minder kostbare toepassing kan worden gegeven en tevens of, en zoo ja in hoeverre, kan worden tegemoet gekomen aan de klachten, die zoowel door gemeen te- als door schoolbesturen worden ge uit ten aanzien van huns inziens niet noodzakelijke beperkingen van de vrijheid van het onderwijs. De resultaten van het onderzoek. De commissie heeft zich in de eerste plaats de vraag gesteld, of de grondsla gen van de bestaande wet moeten be waard blijven. Ze is tot de slotsom ge komen, dat de grondslagen moeten be houden blijven. Wat betreft de plaats, die de gemeen te in de L. O.-wet inneemt en de verdee ling van de kosten tusschen haar en het Rijk, stelt de commissie geen verandering voor. Alleen merkt ze op, dat de verdee ling van de kosten voor het openbaar on derwijs tusschen Rijk en gemeenten on geveer dezelfde zal moeten zijn als die van het bijzonder onderwijs. De Staatscommissie laat de grondsla gen van het financieele stelsel onaange tast, maar binnen het kader van het stel sel heeft zij overwogen of de kosten van de gelijkstelling en de kosten van het L. O. als geheel kunnen worden beperkt. Wat het vervolgonderwijs betreft doet de commissie geen voorstellen tot wijzi ging. Buitengewoon onderwijs. Wat het buitengewoon onderwijs be treft meent de commissie, dat de nako ming van het voorschrift der Grondwet dat financieele gelijkstelling van het algo- meen vormend bijzonder L. 0. eischt. met het openbaar L. O. niet langer mag wor den uitgesteld. Zij heeft een algemeene wettelijke regeling ontworpen voor het onderwijs aan zwakzinnigen en zeer zwak zinnigen, alsmede voor het onderwijs aan schipperskinderen. Door deze regeling zal ook het gemeentelijk onderwijs aan deze leerlingen steeds op Rijkssubsidie aan spraak hebben. De verhooging van de Rijksuitgaven daarvoor raamt de com missie oj f 1 millioen, welk bedrag in- tusschen eerst na een reeks van jaren zal worden bereikt. Ten aanzien van de overige vormen van buitengewoon onder wijs zal de door de comnrcsie voorgestel de regeling tjen bestaancien invloed vrij wel onveranderd laten. Salarissen bulien bespreking. Wat het gewoon en het uitgebreid L. 0. betreft, moet bij het bespreken van de kosten worden onderscheiden tusschen de salarissen van de verplichte onderwij zers, voor rekening van het Rijk, en de kosten der gebouwen en de exploitatie Het bedrag der salarissen heeft de com missie niet in haar onderzoek betrokken-. Aantal leerlingen per onderwijzer. Het aantal onderwijzers, dat voor Rijks rekening komt, is afhankelijk van den leertijd, waarin de commissie geen wijzi ging voorstelt, en van de grootte der schoolklassen. Te dien aanzien is de com missie gekomen tot een ander stelsel, dan thans in art. 28 der wet gevonden wordt en ze heeft de cijfers in dat stelsel aldus voorgesteld, dat een vermindering van de uitgaven daarvan het gevolg is. Volgens het ontworpen art. 28 wordt aan elke school voor L. 0. het hoofd bij gestaan door ten minste één onderwijzer, zoodra het aantal leerlingen van het voorafgaande kalenderjaar 46 bedraagt; voor elke 45 leerlingen boven de 46 een onderwijzer meer. Voor de scholen voor U. L. 0. zijn deze aantallen 27 en 26. Voor de toepassing hiervan wordt een school voor U. L. O. met benedenbouw gesplist. Het hoofd der school wordt geacht aan boven en benedenbouw werkzaam te zijn. Voor den benedenbouw is een onderwijzer van bijstand meer vereischt dan in het eerste lid, (betreffende scholen voor ge woon L. O.) is aangegeven. 1600 onderwijzers minder. Dit voorstel zal niet ineens zijn volle werking doen gevoelen. Het zal leiden tot een vermindering van het aantal onder wijzers met ongeveer 1600. Een over gangsbepaling zal maken, dat deze ver mindering in drie jaar bereikt zal wor den. Het bedrag aan salarissen, dat daar mede gespaard wordt, zal, wanneer het gemiddeld salaris voor het gewoon L. O. op f 2000 wordt gesteld en voor het U. L. O. op f 3000, aan het eind van die drie jaren rond f 3.454.000 bedragen, waar tegenover een jaarlijks afnemend bedrag aan wachtgelden staat. Na tien jaar zeil, door het buiten werking geraken van de overgangsbepaling voor de bestaande kleine scholen, het aantal onderwijzers opnieuw met ongeveer 933 verminderen (berekend naar den toestand op 1 Janu ari 1928) hetgeen weer f 1.866.000 be spaart. Bij die besparing is geen rekening gehouden met hetgeen het Rijk aan het Pensioenfonds is verschuldigd. Geneeskundige keuring. De commissie stelt voor geneeskundige keuring van onderwijzers vóór hun eer ste aanstelling, waardoor het gevaar, dat in het onderwijzerscorps personen worden opgenomen van wie te verwachten is, dat zij over korten tijd als invaliden het pen sioenfonds zullen bezwaren, zooveel mo gelijk wordt beperkt. Exploitatiekosten voor scholen. Wat de exploitatiekosten der openbare en bijzondere school betreft wordt opge merkt, dat deze geheel afhangen van de gemeentebesturen. Den termijn, geduren de welken bijzondere scholen voor ge meenterekening een boventalligen onder wijzer in dienst kunnen houden, nadat de gemeente daarmee is opgehouden, wil de commissie van twee op één jaar terug gebracht zien. Aantal leerlingen voor school- aanvrage. De vraag deed zich voor, of het aantal scholen kan worden beperkt. De commissie is van oordeel, dat ver- hooging van de aantallen leerlingen voor wie een bijzondere school kan worden aangevraagd, geen aanbeveling verdient: zij zijn reeds hooger (40, 60 enz. naar gelang van de grootte der gemeente) dan door de Bevredigingscommissie werd voorgesteld (algemeen minimum van 40 leerlingen). Voor de openbare school be staat een dergelijk minimumcijfer niet. Ten opzichte van de kleine openbare scho len handhaaft de commissie het stelsel, dat de betrokken autoriteiten ieder ge val afzonderlijk beoordeelen. Wat de bij zondere school betreft, moet, behoudens het niet gesubsidieerd worden van scho len beneden het straks genoemde mini mum-aantal leerlingen het oordeel over de noodzakelijkheid van een school, krach tens de Grondwet, overgelaten worden aan hen, die haar stichten. De commissie doet geen andere voor stellen tot beperking van het aantal open bare of bijzondere scholen dan de wijzi ging van art. 28, alsmede de vervanging van de „verklaring" van art. 73 (betref fende het aantal leerlingen van een aan gevraagde bijzondere school) door een verhooging van de waarborgsom voor de scholen met minder dan 150 leerlingen, welke verhooging er toe kan bijdragen, ongemotiveerden schoolbouw te voorko men. Gymnastieklokalen. De commissie stelt voor, bijzondere scholen te verplichten tot medegebruik van gymnastieklokalen. Van de tot nog toe vermelde voorstellen om de onderwijsuitgaven te beperken, kan het te verwachten financieele resultaat niet met volkomen zekerheid worden ge raamd, behalve van de wijziging van art. 28. Tegenover deze besparing staat voor een deel de vermeerdering van Rijksuit gaven voor het buitengewoon onderwijs welke tot f 1 millioen zal kunnen stijgen. Opleiding onderwij'zers. De commissie meent, dat de in de wet 7an 1920 neergelegde opleiding niet be hoort te worden ingevoerd, doch dat het thans, overeenkomstig de overgangsbepa lingen der wet en daarop steunende Kon. besluiten bestaande stelsel, dat in de practijk goede resultaten heeft gegeven, als wettelijk stelsel moet worden aan vaard. Vergeleken bij den bestaanden toestand is hierin bezuiniging niet gele gen, doch een belangrijke stijging van kos ten in de naaste toekomst wordt er door vermeden. De Grondwet verhindert belang rijke bezuiniging. Indien als resultaat van het onderzoek der commissie belangrijker bezuiniging was verwacht, dan wijst zij er op, dat zoolang de Grondwet openbare scholen vordert, die volledig uit de openbare kas sen worden bekostigd, terwijl naar den zelfden maatstaf ook de bijzondere scho len uit die kassen moeten worden bekos tigd, ingrijpende ontlasting van die kas sen niet mogelijk is. De vrijheid van het onderwijs. Ambulante hoofden mogelijk. In opdracht der commissie werd ook in het bijzonder haar aandacht gevestigd op het wegnemen van niet-noodzakelijke beperkingen van de vrijheid van het on derwijs. Verschillende wettelijke bepalin gen, die de vrijheid van openbare en bij zondere scholen beperken, stelt zij voor te verzachten of te schrappen. Zoo wenscht zij aan de gemeentebesturen de vrijheid te hergeven aan het hoofd der school al of niet het onderwijs in een klasse op te dragen. Zij wil, in overeenstemming met het bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp, bij de regeling van 't school geld aan de gemeenten meer vrijheid van beweging laten. Zij acht het voldoende 20 uren per week onderwijs in de verplichte vakken te eischen, inplaats van 22 uur. Zij wil toegelaten zien, dat U. L. O.-scho- len zich niet beperken tot drie of meer leerjaren na het zesde leerjaar eener la gere school, doch ook de lagere leerjaren omvatten. Zij wil het onderwijs in de vreemde talen niet volstrekt uitgesloten zien in het vijfde en zesde leerjaar. Leerlingenschaal volgens het voorstel-Tilanus. Aan het rapport zijn eenige nota's van leden der commissie toegevoegd. De heer H. W. Tilanus ontwikkelt zijn bezwaren tegen de uniforme leerlingen- schaal, die hij een achterstelling van het platteland acht. Hfj beveelt een andere schaal aan, n.l. als volgt: Van 136 leerlingen 1 leerkracht; 37 78 leerlingen 2 leerkrachten; 79122 leer lingen 3; 123166 leerlingen 4; 167210 leerlingen 5; 211254 leerlingen 6; 255 298 leerlingen 7 (normale 7-klasse- school alzoo gemiddeld 270 7 39 leer lingen per onderwijzer); 299342 leer lingen 8 leerkrachten enz. (Bij dubbele zevenklassige school 580 14 41 leer lingen per onderwijzer). Voor het U. L. O. geeft de heer Tilanus de volgende schaal in overweging: 125 leerlingen 1 leerkracht; 2650 leerlingen 2; 5180 leerlingen 3; 81 110 leerlingen 4; 111140 leerlingen 5; 141170 leerlingen 6 leerkrachten enz. De besparing zou met dit stelsel be dragen f 1.612.000. Zeeuwsche Zangersbond. Zaterdag vergaderde te Goes de Zeeuw sche Zangersbond „Zang Veredelt". Van de 17 aangesloten vereenigingen waren 3 afwezig. Het gemengd koor te Wemeldinge is omgezet in een dameskoor. De voorzitter herinnerde in zijn ope ningswoord aan de reis naar Axel en het, ondanks het slechte weer welgeslaagde concours. Hij deelde verder mede, dat één der oudste vereenigingen is afgevallen, n.l. Nieuw- en Sint-Joosland. Bij de bestuursverkiezing werden de voorzitter de heer C. Flipse van Wissen- kerke en de commissaris de heer J. K. Esselbrugge van Axel bij acclamatie her kozen. Besloten wordt dit jaar weer een con cours te houden en ofschoon één der le den gaarne verandering van jury-leden zag, werd na eenige discussie, waarbij de voorsteller overtuigd werd van het hoogstaande karakter en de bekwaamheid van beiden, met algemeene stemmen be sloten de heeren Kallenbach en Van Nieu- een oogpunt van propaganda, het con- deel op het a.s. concours te vellen. De plaats waar het concours zou wor den gehouden was dit jaar niet zoo ge makkelijk te kiezen. Een der leden was in persoonlijke cor respondentie getreden met de V. V. V. te Bieskens, teneinde aldaar mede uit een oogpunt van propaganda, het con cours te houden. Ondanks de toezegging van Breskens was geen officiëele uitnoodiging inge- 1 omen, doch daar men algemeen van oordeel was, dat toetreding van nieuwe h'don zeer gewenscht is, zullen alsnog pogingen worden aangewend het jaar- 1 jksche concours in Breskens te houden. Ais datum werd aangenomen 17 of 1 Juni. Mochten de onderhandelingen met Breskens mislukken, dan zal het Man- cmkoor van Wissenkerke als ontvan gende vereeniging optreden. Het leven der Javaansche vrouw. Voor de af deeling Vlissingen van den Ned. Christ. Vrouwenbond trad gisteren avond als spreker op de heer G. M. Laer- noes, hoofd eener Chr. school te Sema- rang, thans met verlof te Vlissingen, met bovenstaand onderwerp. Eenig idee te geven van het leven der Javaansche vrouw aldus spreker is niet gemakkelijk, omdat we moeten spreken over het leven van menschen, die we niet kennen, die leven in een maat schappij, die vreemd voor den Wester ling is. Het is niet mogelijk te spreken over het leven van DE Javaansche vrouw, alsof er slechts één soort van vrouwen zou zijn. Ook in de Inlandsche wereld is het leven rijk geschakeerd. Wanneer we als Hollanders in Indië komen, ontmoeten we de vrouwen voor het eerst als onze huisbedienden. Daar over zou heel wat te zeggen zijn. Spr. vertelt het een en ander over het leven dier vrouwen,/ haar werk, zeden en ge woonten. Ook teekent hij het leven der vrouwen, die met koophandel of landar beid haar brood verdienen. Voor ons, Westerlingen, heeft het leven dier vrou wen weinig aantrekkelijks. Het lot der Europeesche vrouw is dan in onze oogen heel wat beter. Spreker behandelt daarna de positie der Inlandsche vrouw in het algemeen. Ze wordt beschouwd als de mindere van den man, zijn ondergeschikte, die geen rechten heeft. Moeilijk is het voor ons, Hollanders, eenig begrip te krijgen, hoe de toestanden werkelijk zijn. Slechts een inleven in de Inlandsche maatschappij hrengt ons daarmee op de hoogte. Maar dan zien we ook, dat de ellende, die er op het gebied van het huwelijksleven be staat, niet te beschrijven is. De kanker in de Inlandsche maatschappij is het be grip, dat men daar omtrent het huwelijk heeft. Gelukkig wordt het beter. Het aan tal mannen, dat met meer dan één vrouw gehuwd is, neemt af, maar de wijze, waar op de huwelijken tot stand komen en weer verbroken worden, is nog dezelfde. Het Inlandsche meisje moet trouwen. Niet trouwen is de grootste zonde voor een Mohammedaansche. Wat een ellende daaruit voortspruit voor vrouwen en kin deren is niet te gelooven. Spr. illustreert dat met enkele voorbeelden. Men vraagt ons wel eens, waarom wij die menschen toch lastig vallen met onze Zending. Die menschen leven daar gelukkig in hun ge loof. Maar wie zoo redeneert begrijpt en weet al heel weinig van de toestanden en verhoudingen in de Inlandsche we reld. Cultuur kan hier geen voldoende verbetering brengen. Wat er hier in de moderne maatschappij van het huwelijk geworden is, is vaak niet beter dan wat we in de Heidensche landen vinden. Ook uit de Inlandsche maatschappij zelf is verzet gekomen tegen de bestaan de toestanden. Spr. teekent in den breede de figuur van R. A. Kartini, die den stoot gaf tot de actie in de Inlandsche wereld voor de verbetering van de positie der vrouw. Om eenig begrip te geven van het leven der Javaansche meisjes, leest Spr. uit het boek: „Door Duisternis tot Licht" de beschrijving, welke R. A. Kartini gaf van haar meisjesleven en teekent het ver dere leven van deze nobele figuur. Haar werk heeft rijke vrucht gedragen. Ook de Zending heeft zich het lot der vrouwen aangetrokken. Wat de Zending voor de vrouw doet, verdient aller steun. Zij wijst op den Heiland der wereld in Wien we waarlijk vrij worden. Spr. ein digt met de opwekking krachtig te steu nen door gaven, maar niet minder door gebed, opdat ook die volken, welke nog in de duisternis wandelen, mogen komen tot het licht. De gasvoorziening van Zuid-Beveland. Het gemeentebestuur van Heinkens- zand voert onderhandelingen met andere gemeentebesturen om gas uit Goes te be trekken. Ontworpen is een ringleiding voor 's Heer Arendskerke, Heinkenszand, Nisse, 's Gravenpolder en Kloetinge Als deze leiding tot stand komt, zal het Zuid- Bevelandsch gasvoorzieningsvraagstuk wederom een stap nader tot de oplossing zijn gebracht, want Kapelle, Kloetinge en Wilhelminadorp nemen al geruimen tijd gas van het Goesche bedrijf ai. Ernstige autobotsing. Woensdagmiddag heeft onder de gemeen te Aardenburg, vermoedelijk tengevolge van den mist, een ernstige botsing plaats gehad tusschen twee particuliere auto's, n.l. een Belgische auto uit Brugge en de auto van Dr Buskop uit Aardenburg. Dr Buskop bekwam een breuk van de knie schijf en eenige huidverwondingen, ter wijl de bestuurder van de andere auto in bewusteloozen toestand werd opgenomen. Beide voertuigen liepen ernstige bescha digingen op. Door den keuringsdeskun- dige dhr Vijgeboom werd naar de gesteld heid van de beide voertuigen een onder zoek ingesteld. Autobus-concessie. Bij Kon. Besluit is ongegrond verklaard het beroep ingesteld door N. F. Bruinooge te Wemeldinge, tegen de beschikking van Ged. Staten van Zeeland van 4 Juli 1930, waarbij is afgewezen zijn verzoek om ver gunning tot het in werking brengen van een dagelijkschen autobusdienst, met uit zondering van den Zondag, tusschen We meldinge en Goes, o.a. op dezen grond, dat het toelaten van een tweeden auto busdienst van Wemeldinge over Kapelle en Kloetinge naar Goes een te ruime voorziening in vervoergelegenheid op dal traject tengevolge zou hebben. Hofstede afgebrand. Te Kwadendamme is gisterenmiddag de ka pitale hofstede van den heer de Winter totaal afgebrand. De veestapel kon bijtijds worden gered, doch een groot gedeelte van den oogst ging verloren. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Het woonhuis kon behouden blijven, daar de wind gunstig was. Z.-V laamsche waterlei ding. De gemeenteraad van Sluis be- handelde een brief van de N.V. Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding Mij met verzoek om voor 25 Januari te berichten, of do raad alsnog bereid is aan het algemeen plan voor een waterleiding voor de 22 gemeenten van Zeeuwsch-Vlaandereu me de te werken door de geldleeningen door bemiddeling der N.V. te doen aangaan en de eerste storting van 10 pet. daaruit op de aandeelen te doen. Ook nu weer ont spon zich een uitvoerige discussie. Ten slotte verklaarden zich 4 van de 7 leden voor een voorstel om zich voor voortzet ting van de N.V. te verklaren, indien daarvoor een meerderheid in de a.s. aan deelhoudersvergadering is te vinden. THEELICHTJES kunnen electrisch ingericht worden. Adres: J. M. Polder man, Goes. Tel. 129. (Adv.) Verplaatst met ingang van 1 Maart a.s. de schrijfster bij den Post-, Telegraaf- en Telefoondienst H. J. Engels, van hel inspectiebureel te Middelburg naar het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Roosendaal. Middelburg. Gisteravond kwam in een zeer goed bezette Bogardzaal de afd. Wal cheren van de Ned. Chr. Reisvereen. in openbare propaganda-vergadering bijeen. Wegens afwezigheid van den voorz. werd de vergadering geleid door dhr S. Caljouw, die in zijn openingswoord het doel dezer vergadering uiteenzette. Hij wees op de beteekenis van de Chr. Reis vereen. voor onze kringen en hoopte dat vele verkeerd georganiseerden in de Neu trale Ned. Reisvereen., en de nog niet georganiseerden zich zouden aansluiten bij de N.C.R.V. In de tweede plaats was het de be doeling Zwitserland te laten zien en daar om heette hij hartelijk welkom de heer Graziano, propagandist van de Zwitser- sche Verkeerscentrale, die de plaatjes en films verduidelijken kwam. Alsnu werden lantaarnplaatjes ver toond van v.n.l. den Noord-oosthoek van Zwitserland, vooral de films van de Rijn- val bij Shaffhausen, de natuur in de om geving van de Bodensee en de wintersport te St Moritz werden zeer gewaardeerd. Deze goed geslaagde vergadering werd door Ds Lindeboom te Serooskerke met dankgebed gesloten. Heden zijn alhier aangekomen een tweetal zeer groote bankkluizen, die met veel moeite zijn binnengebracht in de Provinciale Bibliotheek, waar zij dienst zullen doen als bergplaats voor de zeld zaamste boekwerken. Vlissingen. Alhier is aan wal gezet een verloofd paartje, de man 27 jaar en de vrouw 24 jaar oud, die trachtten als verstekelingen met een Deensch schip Zuid-Afrika te bereiken. Goes. De radio-distributie. Eenige maanden geleden is de wette lijke regeling tot stand gekomen van de voorwaarden, welke den exploitanten van Radiocentrales zijn opgelegd. Was bij de voorloopige regeling slechts de uitzending van de beide Hollandsche stations toegestaan, bij de nieuwe wet is in de mogelijkheid van een derde pro gramma voorzien. Vrijwel alle Centrales zullen voor uit breiding met een derde programma in aanmerking komen, doch de moeilijkheid is, dat de bestaande netten slechts voor twee zijn gebouwd. Het aanbrengen van meer draden stuit op groote technische bezwaren, afgezien van de enorn e kos ten. De vraag ligt daarom voor de hand, cf niet langs de bestaande twee-program- ma-netten, toch drie uitzendingen gelijk tijdig kunnen plaats vinden. Teneinde hiervoor 'n oplossing te vinden had dan ook de Bond van Exploitanten van Radiocentrales eenige maan den geleden een prijsvraag uitgeschreven, en voor de beste vinding een belooning van f 5000 in uitzicht gesteld. Op deze prijsvraag kwamen 35 inzen dingen binnen, welke door een speciale commissie van electrotechnische inge nieurs zijn onderzocht en in practische toepassing zijn beoordeeld. Deze com missie is inmiddels met haar werk ge reed gekomen en heeft geoordeeld, dat dc beste inzending van onzen stadgenoot den heer J. M. Polderman, is. Van dit verblijdend feit zullen ook de aangeslotenen van de Goesche Radio- Centrale kunnen profiteeren, daar de vin ding (waarop octrooi is aangevraagd) hier wel het eerst zal worden toegepast. A.s. Zaterdag zal hier een conferen tie worden gehouden tusschen de be sturen der Middenstandsvereenigingen, die der drie Landarbeidersbonden en van de plaatselijke afdeelingen dier bonden op Zuid- en Noord-Beveland, teneinde de heerschende werkloosheid ten plattelande te bespreken. Deze conferentie is een gevolg van een bespreking met den Rijks-adjunct-inspec- teur voor de werkverschaffing in Zee land, den heer Ir Stevens. Gezamenlijk wil men al het mogelijke doen om door werkverschaffing in den grootsten nood té voorzien. 's-Heer Arendskerke. Tot gemeenteveld wachter alhier is benoemd dhr J. Witte, thans als zoodanig te Brouwershaven. Kloetinge. Ds A. G. H. van Hoogen- huijze uit Amsterdam trad Woensdag-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2