No. 95 Donderdag 22 Januari 1931 45e Jaargang [oopini eeren- of ling, Dagblad voor de Provincie Zeeland Het Geweten van RogerTrehern. ROSSEM'5 TROOST icis: Hendrikse Co's BankN.V. Goes ROOKT v. likt IJNCK ikers. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Krui dien s Pillen TE N ANDERE. Oranje FEUILLETON. PER PAKJE ALLE perl JANUARI vervallende worden verzilverd door Jan., 2.30 u. 3ERICHT. 22 Jan.: uid-Oostelijke einig of geen iet vriespunt r 3 uur: ag 765. sers: ing, slechte :k aan eet- oortsigheid, Uenza, gal- fdpijn. dui- er bloed, -pping enz. hebben er en en zij :n. en 60 cent oer's Pillen 3 doozen erkrijgbaar. DDELBURG RRAAD JD - uw hoede en dei koopjes van op 3 maan- Goes. vanaf f3.50 ekkers, assen enz. cht stoffen ostumes en 'luweelen, nfin te veel Gaat In uw aats: Donderdag Ï3 Jan. en n 10—8 uur. El 1931. ten opgeld. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange forststraat 70, Goes. TeL: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 64455. Bijkantoor te Middelburg. Pinna F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f 3.— Losse nummers f 0.05 Pr ij s der A d v a r tn B n: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bi) abonnement belangrijke korting. Godslastering. In verband met een artikel van Mr A. van Wijnbergen, waarin op strafbaar stelling van openlijke Godslastering wordt aangedrongen, schrijft de „Maas bode": „Gisteravond verscheen in de „Tribu ne" („Rotterdamsch Volksdagblad") een spotprent, waarvoor de betiteling „be droevend" nog veel en veel te zwak is. "tls eenvoudig walgelijk. Een beschrij ving er van te geven is onmogelijk. Ge noeg zij het er op te wijzen, dat God hier wordt voorgesteld als ontdekker van een nieuw gifgas. De voorstelling der drie Goddelijke Personen is meer dan sluitend; hemeltergend in den letter lijken zin van het woord. Iets dergelijks is alleen te verklaren als uiting van den meest weerzinwekkenden Godshaat en een haast demonischen lust om zijn me- demenschen op de meest grievende wijze te hoonen en te kwetsen in hetgeen hun het heiligst is. En dit alles als ge volg van het meest serviele verlangen cm den Russischen godshater in het ge vlij te komen. Als wij zooiets ongehinderd en straffe loos moeten toelaten, zijn wij den naam van christelijke natie eenvoudig onwaardig. Wij hopen van ganscher barte, dat onze bekwame minister van Justitie zoo spoedig mogelijk den weg zal vinden om deze walgelijke uitingen van Godshaat, die een slag in 't aange zicht zijn voor heel ons volk, de bolsje- wistisch-verdwaasden alleen uitgezon derd, onmogelijk te maken. Mogen allen, die op den naam van Christen aanspraak willen maken en wien de meest verhe ven gevoelens hunner medemenschen heilig zijn, niet rusten, voor zij het com munistisch schandblad, uit al onze open bare leeszalen hebben verwijderd- Dat is dure plicht van overheid en in dividu. De vrijheid van politieke meenings- uiting heeft hiermede niets te maken." Het is inderdaad te hopen dat hier wordt ingegrepen, ook al zal van zekere zijde dan weer worden gehoord dat de vrijheid wordt aangerand. En toch De wijze waarop den laatsten tijd het Communistisch blad „De Tribune" tegen God en godsdienst te keer gaat, schijnt alle perken' te buiten te gaan. Een vrijzinnig orgaan sprak in ver band hiermede van „de meest verfoeilijke godslasteringen" van „heiligschennis" van „erger dan pornografie". En toch, toen in den Haarlemschen gemeenteraad de vraag aan de orde kwam of de „Tribune" uit de openbare leeszaal moest worden geweerd, verklaar de heel de linkerzijde zich daar tegen. De Socialisten geven, met name als zij op het platteland de arbeiders moe ten lokken, vaak hoog op van hunne be langstelling voor den godsdienst. En het program van den Vrijheids bond spreekt met nadruk van de hooge waarde van den godsdienst. door EVELYN EVERETT—GREEN. 27) (Vrij naar het Engelsch.) Roger maakte een lichte (beweging van ongeduld. „Ik weet niets van die inrichtingen. Ik kan maar geen vrede vinden me die zgn. Toynbee Halls, of hoe ze het noemen wil len. Ze zijn immers allemaal op de oude leest geschoeid, leeren dezelfde oude tra ditie. Ik wil er geen kerkelijk element in. Ik wil vrijheid van gedachte, een ruimen blik, een ontvankelijken geest en een be grijpend hart." Noel lachte zijn flauw, nauwelijks merk baar glimlachje. Roger was in gedachten verdiept. Plotseling deed hij een vraag. „Heb je ooit gehoord van iemand, die Walter Dane heet?" Noel's oogen lichten op van pret. „Wat zal ik je daarvan zeggen, beste jongen. Ik denk, dat de meeste menschen wel van hem gehoord hebben. Hij heeft een doordringende stem letterlijk en overdrachtelijk, net hoe je het opvatten wilt." „Heb je heem wel eens persoonlijk ont moet?" „Eens in de dagen, toen ik ook in En toch: de Socialisten stemden tegen. En toch lieten ook de liberalen hun tegen hoorenl De Europeesche Commissie beëindigt haar werkzaamheden. De Volkenbondscommissie voor de be studeering van het vraagstuk der Euro peesche Unie heeft haar tweede zitting gesloten. Zij zal in Mei opnieuw bijeen komen. Deze zitting is geëindigd op een veel bevredigender wijze, dan algemeen in de vorige week bij het begin der zitting werd vermoed. Tot algemeene verrassing werd na afdoening van de twee punten van de agenda een vredesresolutie aangenomen, die gemeenschappelijk werd voorgesteld door de groote mogendheden van Euro pa, Duitschland, Engeland, Frankrijk en Italië en die een uitstekenden indruk op alle aanwezigen maakte. Zij luidt als volgt: „Wij hebben in de laatste dagen de vraagstukken bestudeerd, voor welke onze regeeringen zich gesteld zien en wij hebben hierbij kunnen constateeren, dat een der beletselen voor het herstel van het economisch leven gelegen is in het. gebrek aan vertrouwen in de toekomst, die voornamelijk op vrees gegrond is en voortspruit uit den tegenwoordigen po- litieken toestand. Wij erkennen, dat op het oogenblik in Europa politieke moei lijkheden bestaan en dat deze door on zekerheid en economischen druk tenge volge van de algemeene crisis worden vergroot. Het beste, dat wij kunnen doen cm den huidigen economischen toestand te verbeteren, is geen twijfel te doen rij zen omtrent de bestendigheid van den vrede in Europa. In onze kwaliteit van ministers van buitenlandsche zaken ach ten wij het van belang er op te wijzen, dat wij meer dan ooit besloten zijn het mechanisme van den Volkenbond aan te wenden om het gebruik van geweld te voorkomen." Briand herinnerde er aan, dat Hen derson en hij zelf in den volkenbonds raad geprotesteerd hebben tegen het onverantwoordelijke gepraat over de mogelijkheid van een oorlogsgevaar. Briand verklaarde, dat de groote mo gendheden aan dit gepraat over oorlogs mogelijkheid een eind wilden maken en 'I vertrouwen der Europeesche volkeren en het behoud van den vrede wilden ver sterken. Daarom hadden de vier Europeesche groote mogendheden een gemeenschappe lijke resolutie ontworpen, waarmede de Europeesche commissie haar werkzaam heden zou kunnen beëindigen. De eerste resolutie bepleit een spoe dige bijeenkomst van een conferentie van de Europeesche landbouwstaten en van de Europeesche staten, die graan koopen, om tot een overeenstemming te geraken, zooals Titulesco aan de hand het socialisme m'n ideaal zag. Dat 'krijgt ieder op zijn tijd. Nu ben jij er door aan getast. Ik had de symptomen al bemerkt. Eenigen van ons komen er doorheen en beschouwen het als een korte vlaag van verstandsverbijstering niet in alle op zichten natuurlijk, denk daar wel om, maar wel de eindresultaten, die de trouw ste aanhangers er van verwachten; ande ren duiken 'diep en de wateren sluiten zich boven hun hoofd en de stroom ver meestert hen en sleept hen mee. Hijgend kwam ik er uit, op den anderen oever en nu wacht ik met belangstelling, maar zonder geestdrift den loop der dingen af. Ik denk, dat jij' eenzelfde soort ondervin ding op zult doen, maar men kan nooit weten. In ieder geval, je moet je' eigen weg maar gaan. Geen mensoh, die in 't volle bezit van gezondheid en geestvermo gens is, stelt zich tevreden met de onder vinding van een ander. Je moet zelf maar zien en ondervinden." „Dat was ik ook van plan," antwoordde Roger rustig. „Ik geloof, dat ik juist daar om hier gekomen ben. Ik heb wel zoo bier en daar wat opgevangen, maar wat hun leer eigenlijk precies inhoudt, weet ik niet. Ik wil hun programma leeren ken nen en weten hoe ze het ten uitvoer den ken te brengen. Voor ik dat weet, kan ik niet zeggen, of ik me bij hen zal voegen of niet. Maar als het hun doel is de men- scbelijke ellende, die overal om ons heen had gedaan, om te komen tot een verkoop van de aanwezige voorraden. Deze conferentie zal door Briand wor den bijeengeroepen. De tweede resolutie houdt zich bezig met den uitvoer van toekomstige over schotten van den oogst van de Europee sche landbouwstaten. De resolutie spreekt de hoop uit, dat de tarwe-conferentie van Maart te Rome zich hiermede grondig zal bezig houden en dat belanghebbende overzeesche sta ten op die conferentie zullen vertegen woordigd zijn, opdat de kwestie van alle zijden kan bekeken worden. Bovendien bepaalt de resolutie, dat een ondercommissie van de Europeesche commissie de Europeesche zijden van de kwestie nader zal bekijken en daarbij natuurlijk ook de bekende kwestie van de voorkeurrechten. Deze commissie is samengesteld uit elf staten, waaronder natuurlijk de direct belanghebbende staten uit Oost- en Mid den-Europa en verder Engeland en Noorwegen. Deze onder-commissie zal in de zitting van Mei rapport uitbrengen aan de Euro peesche commissie. De derde resolutie betreft de land bouwkredieten. Een onder-commissie van elf leden, n.l. Nederland, Denemar ken, Zweden, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Italië, Bulgarije, Polen, Roe menië en Hongarije, zal, in samenwer king met het financieele volkenbonds comité, een precies plan voor de land- bouwcredieten uitwerken en dit aan den volkenbondsraad en de Europeesche commissie in Mei overleggen, opdat het plan daarna onmiddellijk in werking zal kunnen treden. De vierde resolutie streeft naar een zoo spoedig mogelijke inwerkingtreding van de Geneefsche handelsconventie van Maart 1930 en dringt verder aan op be spoediging van de bilaterale onderhan delingen voor tariefverlaging. De vijfde resolutie geeft de opdracht aan het volkenbondssecretariaat om in Mei een rapport uit te brengen over het vraagstuk der werkloosheid in Europa. Nadat daarna de verrassende vredes resolutie eveneens was goedgekeurd, kon Briand de tweede zitting der Europee sche commissie voor gesloten verklaren. Briand ontving na afloop van de Europa-conferentie de vertegenwoordi gers van de pers en verklaarde, dat hij over het verloop der conferentie zeer te vreden was. De'Indische troebelen. Tijdens de behandeling van een proces tegen niet minder dan 25 personen te Bombay werd een groot complot ontdekt. Uit in beslag genomen documenten bleek, dat er moordaanslagen op hoog geplaatste politie-officieren beraamd waren. Door aankoop van schatkistbiljetten en gelijktijdigen boycot van spaarbanken en regeeringsleeningen, wilde men het gouvernement financieel uitputten. In de Vereenigde Staten zou een pro- paganda-actie worden begonnen, om bij bestaat, te verminderen, zoo mogelijk ge heel weg te nemen, dan (ben ik één met hen naar hart en ziel, wat voor vergissin gen of flaters ze ook mogen begaan." „I'k veronderstel, dat zulks het doel van elke vereeniging is geweest, zoolang als de wereld bestaat", antwoordde Noel, „van het ontstaan van de Katholieke kerk af tot aan 'het Communisme in het huidige Frankrijk toe. De maatschappij heeft nu eenmaal altijd de groep uitge- worpenen en verworpen leden gekend, die een bron waren van moeite en gevaar voor de gemeenschap. Hoe ze kwijt te raken, is een andere kwestie. Elke eeuw en el'ke natie heeft er iets anders op ge vonden, maar het ware geneesmiddel is nog niet ontdekt. Vele patentgeneesmid deltjes zijn aangeboden en 'beproefd, maar bij geen enkel heeft men haat gevon den. De socialist denkt, dat hij den sleu tel van het geheim in handen heeft en dat hij- den weg zal wijzen naar het aard- sche duizendjarig rijk. In zekere opzich ten gaat hij vooruit, dat is waar, maar of hij vooruit zal blijven gaan, als hij den weg volgt, waarlangs hij1 gaaf, en of hij gunstige resultaten zal bereiken, dat zijn vragen, die alleen de tijd kan beantwoor den." Noel wachtte even, voor bij' weer begon te spreken en vroeg toen plotseling: ,Heb je God opgegeven als factor in je levensplan?" de Amerikanen stemming te maken te gen de Engelsche heerschappij in Indië. Weer talrijke arrestaties te Moskou. Naar uit Moskou wordt gemeld, is al daar den laatsten tijd een crisis ontstaan in de ravitailleering van de stad en om geving. De Gepoe heeft ontdekt, dat een groep personen, die betrekkingen onderhielden met de Moskousche vakvereenigingsbon- den, een groot opgezette actie voerden voor opdrijving der groenteprijzen. In verband hiermede werden talrijke personen gearresteerd en naar Siberië verbannen. In den loop van deze week onlergin- gen 220 personen dit lot. De Belgische defensieplannen. Met belangstelling wordt de gezamen lijke bijeenkomst der parlementaire commissies voor de landsverdediging en de buitengewone begrooting, welke van daag plaats heeft en waar minister de Broqueville uitleg zal geven over de de fensieplannen der regeering, tegemoet gezien. In dit verband publiceert de Na tion Beige een uitvoerig stuk, vermoede lijk geredigeerd door een officier van den staf, waaruit blijkt, dat het regeerings- plan, dat aan de Kamer zal worden voor gelegd drie groote versterkte gebieden voorziet: 1ste een defensieve stelling, zich uitstrekkende langs de Nederland- sche en Duitsche grenzen in de provin ciën Antwerpen, Limburg, Luik en Lu xemburg, links steunende op de vesting Antwerpen, rechts op het versterkte ge bied van Luik, aansluitend aan het versterkte gebied van Metz; 2de ten min ste een binnenlandsch defensiegebied Antwerpen, Leuven, Namen, links steu nend op Antwerpen, rechts op de vesting Namen en aansluitend aan het versterkte „Neen", antwoordde Roger met luide, besliste stem. „O, ik meende op te maken uit je schimpscheuten op de kerk „O, dat is heel wat andérs. De kerk is een menschelijke instelling, waar door de eeuwen heen steeds meer fouten zijn in geslopen. Daarom wil i'k er me niet aan verbinden." „Zoo," antwoordde Noel nadenkend, „daar heb je den waren socialistischen geest: de 'kerk is voor hen als een roode lap voor een stier, slechts een millionair kan hen meer tot woede brengen. Maar de socialist gaat verder. Als we dat twee slachtig monster, de Christen-socialist, wiens leerstellingen ik nooit volkomen heb kunnen begrijpen, er buiten laten, dan moet de ware socialist, die het soci alisme tot in zijn uiterste consequentis doorvoert, God uit het leven schrappen. Er is geen plaats voor Hem daar. De Staat is niet alleen de vader en betaal meester van de gemeenschap; De Staat neemt ook de plaats van het geloof in." HOOFDSTUK VIII. Het schoen Roger een gelukkig toeval in die dagen, dat het lot hij trachtte de Voorzienigheid als een factor van min der belang uit zijn leven weg te cijferen hem Noël Bray op zgn pad had doen ontmoeten. Hun vriendschap, die in Oxford in het Binnenland. Het rapport der staatscommissie-Rutgers tot herziening der L. O.-wet gepubli ceerd. Aardschokken op Midden-Java. Buitenland. De Europeesche commissie te Genève uiteengegaan. Enkele resoluties aange nomen. Arrestaties te Moskou. De Belgische defensieplannen. gebied van Verdun; 3de een zoogenaamd „reduit national", dat bestaan zou uit het versterkte gebied van Antwerpen en de heele streek gelegen tusschen deze ves ting en de zeekust. Bij dit réduit natio nal zou tevens een inundatiesysteem te pas komen. Nederlaag der Britsche regeering. De Engelsche regeering heeft gisteren een nederlaag geleden bij de stemming over een amendement op de schoolwet. Zij bleef met 33 stemmen in de minder heid. Van de zijde der regeering werd ech ter verklaard, dat zij aan deze stemming geen beteekenis toekent. Sneeuw en storm in den Balkan. In verschillende Balkanlanden heeft de hevige sneeuwval der laatste dagen ernstige storingen in het verkeer ver oorzaakt. In Bulgarije zijn op de lijn RutschucWarna eenige passagiers- treinen in de sneeuw blijven steken. Ze moesten worden uitgegraven. Ook de te lefoonverbindingen zijn verbroken. Over geheel Griekenland en over de Egeïsche Zee woeden stormen, die groote mate- rieele schade hebben veroorzaakt. Het radio-station in de haven van Pyreus heeft een groot aantal s.o.s. seinen van schepen op zee opgevangen. Ook Pelo- ponesos is door een orkaan geteisterd, waardoor een groot aantal telefonische en telegrafische verbindingen zijn ver nield. Korte Berichten. Volgens een bericht uit Luik zijn Woensdag tegen den middag te Tilleur sterke gaswalmen waargenomen, met het gevolg, dat de bevolking, door een paniek aangegrepen, op de vlucht sloeg. Er blijkt echter tot dusver niemand tengevolge van de inademing van deze gassen, welke van een fabriek van chemische producten, ge legen langs de Maas bleken te komen, ziek geworden. De bewoners durfden even- begin van het jaar ontstaan was, waar Noël eenigen tijd verblijf hield om de bibliotheek te bezoeken, groeide in Lon den, waar de kortende dagen en de meest al natte en mistige avonden hen elkanders gezelschap deden zoeken, snel aan; en ongemerkt werd die vriendschap, naar mate zij elkander meer leerden waardee- ren, een hechte band tusschen de beide jonge menschen. In deze crisistijd van zijn leven voelde Rogecr zich in het minst niet aangetrokken tot menschen van streng godsdienstige principes, of, zooals hij ze niet ongaarne noemde, „die orthodoxen", waarbij er een zekere minachtende geringschatting uit zijn toon klonk, welke men niet zel den aantreft zoowel hij jonge menschen, als wel bij degenen, die alle geloof over boord geworpen hebben. Dit laatste was bij Roger in genen deele het geval, doch zijn geestelijk ik had §pn hevigen schok ontvangen. Een storm was door zijn ziel gegaan en het was, of deze zich dwars door zijn diep ste innerlijk een weg van vernieling had gebaand. Men verstaat het, dat, na een dergelijke ervaring het genezingsproces langzaam gaat. Wanneer iemand ruw in zijn geloof geschokt is, komt het oude vertrouwen slechts heel langzaam terug, ja, de betrokkene is zelfs huiverig om opnieuw dat vertrouwen te schenken. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1